Provinciaal nieuws DE NIEUWE SKODA1000 MB f5450 blijf jong, blijffit fiets! DE GOUDEN HORDE GEMEENTERAAD VAN AXEL VRIJWILLIGERS VOOR IVOORKUST Mej. M. C. J. van de Vijver naar Korhogo West Zeeuws Vlaanderen herdenkt gevallenen in Adegem (België) Terneuzen Biervliet G roede Oostburg Sluis Zaamslag Zuidzande modern e'n degelijk royaal én zuinig luxueus én praktisch sportief én veilig SKOOA-DEALER Garage C. M. G. CAPPENDIJK. Axelsestraat 174, Terneuzen, telefoon 2030 Vergadering van dinsdag 27 april 1965 Geef een nuttig geschenk s geef Moeder iets voor haar fiets! Vaandelwacht Canadese ambassadeur Donderdag 29 april 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina Hl t TE VOET OVER HET WATER „Water heeft geen b alken", zegt men in Duitsland. En deze bewering heeft de 26-jarige Westduitse architect Rüdiger Vogler thans met een uitvinding getracht te ontzenuwen. Met een koffer en een brandende pijp in de hand wandelde hij over de Hamburgse binnenwateren. Met de uitrusting, die opgevouwen slechts de helft van de koffer vult en binnen enkele minuten kan worden gemonteerd, kan men op het water lopen, roeien en zeilen. Twee ongeveer 1,5 m 40* lange opgepompte rubberschoe nen worden als ski's bewogen. Aan de zijkanten aangebrachte peddels verhinderen het terug glijden van de ski's en maken het de „wandelaar" mogelijk zich praktisch even snel op het water als op het land voort te bewegen. Met behulp van een handpeddel of een zeil kan men de voetgangers op de wal zelfs inhalen. De vele variaties, aldus hoopt de uitvinder, zullen zijn „aero-waterlopers" niet alleen bij sportlui, hengelaars en wa terjagers populair maken. Ten slotte kan men de uitvinding ook in plaats van een boot bij het uitzetten van boeien, het schilderen van scheepshuiden of bij catastrofes in ondiep water goed gebruiken. Aanrijding Woensdagmiddag te 5 uur had nabij het kruispunt St. Anne Oudelandseweg een aanrijding plaats tussen twee personen auto's. De heer M. H. uit Hulst moest op deze weg stoppen achter een stilstaande auto. Op dat ogenblik werd zijn auto van achter aan gereden door een auto, bestuurd door de heer C. W. uit Koe wacht, tengevolge waarvan aan beide auto's lichte materiële schade werd toegebracht. Raadsvergadering Bij de ingekomen stukken was een brief van het raadslid J. v. d. Velde waarin hij aandacht vraagt voor de aanschaf van de nodige speelwerktuigen op de speel weide ten oosten van de Braak manlaan. Burgemeester Kostense zei dat men in de volgende ver gadering met voorstellen hoopt te komen. Voorts vestigde de heer v. d. Velde de aandacht op de vernielingen in het gemeente- plantsoen in de Schoolstraat. De jpVjrggrneester deed een beroep op de ouders om te voorkomen dat nog verdere vernielingen worden aangericht. Het is on mogelijk de gehele dag politie toezicht bij het plantsoen te plaatsen. De pachtprijs voor weiland zal in den vervolge 40 per ha per jaar kosten, terwijl de tuinpacht werd verhoogd van 3,35 tot 5 per are. De krotwoning Gentsestraat 37, die reeds onbewoonbaar was verklaard, is aangekocht voor 600. De bezoldiging van de wet houders werd gewijzigd. Voor Biervliet zal de wedde met in gang van 1 januari 1965 1692 bedragen. B. en W. stelden voor om voor de zuidzijde van de Weststraat een wachtverbod in te stellen. De Weststraat is een toegangs weg tot de gemeente, die erg smal is. De heer Claeijs meende dat het wachtverbod niet over de volle lengte moet worden in gesteld daar men moeilijkheden kan krijgen bij de pootaardappel- bewaarplaats. Besloten werd het wachtverbod bij genoemde be- 'waarplaats te doen ophouden. Vastgesteld werd de gemeen schappelijke regeling voor de algemene bijstandswet. Tot leden in de raad van afgevaardigden werden gekozen de heer J. Ver- planke met zes stemmen en de heer A. Dijk met vier stemmen. De heren F. de Jonge te Bier vliet en J. van Hee te IJzendijke willen in de Weststraat een Bo- gaerswoning bouwen. Voorge steld werd de hiervoor benodig de grond aan hen te verkopen. Aan de heer De Jonge zal 300 m2 grond voor 10,50 per m- worden verkocht en aan de heer Van Hee 290 m2 eveneens voor 10,50 per m2. Aan de heer J. de Oude te Biervliet zal in het uitbreidings plan West op de z.g. „terp" een perceel grond van 1350 m2 worden verkocht voor 18.900. De heer Th. van Waes te Bier vliet wil in het uitbreidingsplan West een bungalow bouwen. De benodigde grond werd hem ver kocht voor 14 per m2. Het per ceel is 655 m2 groot en zal dus kosten 9.170. Aan mevr. wed. J. de Paauw Bogte werd de woningwetwoning Singel 45 verkocht voor 10.345 en aan de heer C. de Kramer de woning Burg. Maarleveldstraat 6 voor 10.208. Raadsvergadering Hedenavond vergadert de ge meenteraad van Groede. Voorge steld wordt o.m. een bedrag van f 2.000 op de begroting te plaat sen voor een badmeester. Nu er een instructiebad is, aldus het college van B. en W., dient er ook toezicht te komen. Voor de viering van de bevrij dingsdag wil het college 600 beacftMaar «tellen. Notarisbenoëming Bij koninklijk besluit is be noemd tot notaris binnen het ar rondissement Middelburg ter standplaats de gemeente Oost burg de heer J. E. K. van den Berg te Bergen op Zoom. Feestelijkheden op 5 mei Het Oranjecomité heeft zowel voor Koninginnedag als voor de Bevrijdingsdag een feestpro gramma samengesteld, waaraan door jong en oud kan worden deelgenomen. Op 30 april is er in de ochtenduren een filmvoorstel ling voor de schoolgaande jeugd, n.l. een kleurenfilm over de reis van de prinsessen naar de West. Dezelfde film wordt in de avond uren voor de ouderen gedraaid. 's Middags is er op het ge meentelijk sportterrein 'n hand balwedstrijd voor de meisjes en een voetbalwedstrijd voor de jongens. Bevrijdingsdag begint met een kerkdienst voor alle gezindten. Daarna zijn er atletiekwedstrij den en een wallenloop. 's Mid dags gaat de jeugd rond met versierde fietsen en wagens en is er een behendigheidswedstrijd voor automobilisten op het par keerterrein. De prijsuitreiking vindt in de avonduren op de markt plaats. Beide dagen zal de muziek vereniging „Apollo" zijn mede werking verlenen. De herdenking van de bevrijding De Oranjevereniging te Zaam slag heeft een uitgebreid pro gramma samengesteld voor de feestviering op de bevrijdingsdag. 4 mei 1965 Herdenking gevallenen 18.00 uur; Vlaggen halfstok uithangen. 19.30 uur: Klokgelui. Vertrek van het Plein voor het gemeen tehuis voor de stille tocht naar de begraafplaats. Schoolkinde ren sluiten aan bij de voormalige openbare school m de Veerstraat. Twee aan twee lopen. Op de be graafplaats is gelegenheid tot het leggen van bloemen op de graven van de gevallenen. 20.00 uur; (na de klokslag) tot 2 minuten daarna volkomen stilte. Daarna in georganiseerd verband terug, waarna de stoet op het Plein wordt ontbonden. 5 mei 1965 Bevrijdingsfeest 8.00 uur: Opening van het feest. Klokgelui. Tamboers ma ken een rondgang door het dorp. 9.0010.00 uur: Herdenkings dienst in de herv. kerk. Toespra ken door ds. M. den Boer, ds. A. Krijtenburg en ds. Ph. M- Becht. Zang door de schoolkinderen van de hoogste klassen. 10.3012.00 uur: Rondgang door het dorp met versierde fietsen, steps enz. a. 10.30 uur: leerlingen van de laagste klassen van de lagere scholen; b. 11.00 uur: leerlingen kleu terschool. Leerlingen van de hoogste klassen spelen onder leiding van het onderwijzend personeel in een wisselprogramma op 6 verschil lende plaatsen. Al deze leerlin gen verzamelen om 10.15 uur bij de school Polderstraat. 13.0015.00 uur: Brandweer wedstrijden voor de jeugd tot 17 jaar, die niet meer op een lagere school gaat. Leiding: L. W. Ha- meling, brandweercommandant. 15.0017.00 uur Demonstratie landelijke rijvereniging „De Ju- lianaruiters" en ponyclub „De Kleppertjes" op de weide bij de heer J. de Klerk. 17.0018.00 uur: Wielerkoers op gewone fietsen. Leiding: R. ,7. v. d. Veke, J. C. Bavekoo, F. Die- leman en L. W- Hamelink. Op gaaf deelname tot woensdag bij R. J. v. d. Veke. 19.0020.00 uur: Rolschaats- wedstrijden op het plein school Polderstraat. 20.00—20.45 uur: Concert door de muziekvereniging „De Vol harding". 21.00 uur: Grote lampionop tocht achter de muziek. Lam pions worden gratis beschikbaar gesteld via de scholen. Programma viering Bevrijdingsdag Het Oranjecomité te Zuidzan de heeft in verband met de vie ring van Koninginnedag en Be vrijdingsdag 1965 het volgende programma opgesteld. Op Koninginnedag zal in de avonduren een concert worden gegeven door de muziekvereni ging „Veronica", De gebruike lijke kinder- en volksspelen zijn dit jaar verschoven naar 5 mei. Op deze dag wordt des morgens aangevangen met vlaghijsen bij het gemeentehuis met een korte toespraak door de burgemeester. Daarna kinderspelen gedurende de verdere morgen. De middag is voor de ouderen en zal naast een gecostumeerde voetbalwedstrijd tussen muziek vereniging en vrijwillige brand weer diverse volksspelen omvat ten. Het programma des avonds begint met een concert door „Veronica" en aansluitend daar op een lampionoptocht. De avond van de 4e mei zal in de hervormde kerk een her denkingsdienst worden gehouden met medewerking van het da meskoor „Juliana" en de muziek vereniging „Veronica". Aanwezig: Voorzitter: M. IC van Dijke, burgemeester. Secretaris: P. G. van den Bosse. Wethouders: M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem. Leden: mevr. Folkersma Staal en de heren P. J. van Ben degem, J. den Doelder, K. Hame link, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk, E. A. Maas, D. J. Oggel, J. Vink en A. de Waard. De voorzitter opent de verga dering met het uitspreken van het ambtsgebed. Beëdiging van het nieuwbe noemde raadslid de heer P. J. Dekker jr. Nadat de heer P. DekkPr de zuiverings- en de ambtseed heeft afgelegd, heet de voorzitter de heer Dekker welkom als lid van de raad. Hij spreekt de hoop uit dat er een aangename samen werking zal ontstaan in het be lang van de gemeente. De heer Dekker dankt voor de vriendelijke woorden van de voorzitter en zegt dat hij steeds tot samenwerking bereid zal zijn. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van de dienst voor bouw- en woningtoezicht. De heer P. J. van Bendegem constateert aan de hand hiervan dat de centrale dienst in vier jaar een winst heeft gemaakt van ruim 218.000. Dit vindt spr. erg hoog. De heer Oggel sluit zich hierbij aan. Ook hij vindt de reservepot erg hoog. Verder wiide hij de kas en de administratie bij deze dienst gescheiden houden. Uit de stukken is gebleken dat de kosten voor plannen pas ach teraf worden berekend. Dit is z.i. Vanavond vertrekken 5 meis jes-vrijwilligers van Schiphol naar Parijs. Daar zullen zij over stappen op een vliegtuig dat hen naar Dakar (Senegal) zal brengen. In Khombolle, een plaatsje op 100 km afstand van Dakar, zullen zij in het „Centre Rural de Protection Familiale" het laatste deel van hun oplei ding krijgen. Zij zullen ander halve week de omliggende dor pen intrekken en trachten het geen zij in drie maanden oplei ding op het koninklijk instituut voor de tropen hebben geleerd, in de praktijk toe te passen. Na deze korte stage reizen de vrijwilligers door naar Ivoor kust, waar zij in de hoofdstad van het Département du Nord (Korhogo) zullen werken. De meisjes zijn mej. P. E. M. T. van Heeswijk, huishoudkun- dige en verloskundige uit Heer len, die op de kraamafdeling van het ziekenhuis in Korhogo zal werken; mej. M. R. van Hoog straten, maatschappelijk werk ster uit Den Haag, die in het Centre Social van Korhogo voor lichting zal geven; mej. E. M. Los, verpleegster uit Leersum, die aan het Centre Social zal zijn verbonden en wijkwerk zal doen in Korhogo en in de om liggende dorpen; mej. J. W. de Vos, vroedvrouw uit Ooltgens- plaat, die in het ziekenhuis van Korhogo op de kraamafdeling zal werken en mej. M. C. J. van de Vijver, verpleegster en vroed vrouw uit Biervliet, die voor het Centre Social wijkwerk zal doen in en rond Korhogo. Verder zullen 17 jongens hun opleiding afmaken in Frankrijk, waar zij va# 9 t/m 15 mei met een groep Franse vrijwilligers het opleidingsprogramma zullen meemaken. Op 16 mei zullen zij in Ivoorkust aankomen. De uitzending geschiedt op basis van een overeenkomst tus sen de regeringen van Ivoorkust en Nederland, die aansluit op de onlangs afgesloten overeenkomst over technische hulp. 15. „Ik begrijp niet hoe ge blij kunt zijn dat de Mongolen nade ren, messire!" zei Aram geër gerd. Het zijn bloeddorstige ke rels! Mijn dienaar en ik hebben kort geleden tegen hen gevoch ten en ik kan u'verzekeren „Grote goedheid! Ik merk wel dat ge de toestand als krijgsman bekijkt, messü-e Aram", kakelde de hoogste gezant van Genua be schermend. „Maar ik bekijk het als diplomaat en de stad Ge nua is zo verstandig hetzelfde te doen. Laat ik u het fijnzinnige diplomatieke spel mogen uitleg gen dat wij hebben uitgedacht, Ge jajt IMS genoeg ia deze kustkolonie om te weten dat de Mamelukken hier onze groot ste tegenstanders zijn." „Tegenstanders waren!" ver beterde de avonturier. „Maar ik heb vrede met hen gesloten. Hun aanvoerder de Leeuw van Bash- ra, is mijn vriend. Hij stuurde mij zelfs een boodschapper om mij voor de Mongolen te waarschu wen." „Kom. kom", riep de gezant klapwiekend uit. „Die vriend schap zal ik niet ontkennen, maar zij heeft diplomatiek geen bete kenis, mijn vriend. Zo iets telt niet De Mamelukken betekenen gevaar, wij hebben te dikwijls oorlog met hen gevoerd. En wij zullen opnieuw oorlog met hen voeren! Begrijpt ge waar ik naar toe wil?" „Nee", zei Aram hoofdschud dend en speelde met z'n zwaard. „Wij voeren krijg met de Ma melukken. De Mongolen voeren ook krijg met de Mamelukken. Wat is dan diplomatiek meer voor de hand liggend dan dat wij een verbond met de Mongolen sluiten om de Mamelijkken te vernietigen?" „Bedoelt ge soms?" „Ik bedoel, messire Aram, dat ik door de stad Genua speciaal naar deze Syrische kustkolonie ben gezonden om een verbond met de Mongolen te sluiten", verzekerde de hoge gezant glim lachend. „En ge moet toegeven dat dit voor een uitnemend diplomaat als ik een peuleschilletje moet zijn." Indien de uitnemende diplo maat echter op dat ogenblik de onafzienbare horde woeste step- penruiters had kunnen zien, die staag hun weg zochten in de rich ting van de kleine stad Agnot, zou hij misschien iets begrepen hebben van de ontzetting die zich van de avonturier meester maak te...,.. niet goed, want dan krijgt men later nog rekeningen aangebo den. De voorzitter wijst er op dat een gedeelte van de winst nodig was om. het aandeel van Terneu zen bij het uittreden van deze gemeente uit te keren. Het res terende deel was nodig voor het nieuwe kantoorgebouw. De sug gestie om kas en administratie gescheiden te houden is een punt van overweging geweest en sinds kort is dat ook geschied. Wethouder IJsebaert wordt met 12 van de 13 stemmen be noemd tot gemeentelijk-verte genwoordiger in de N.V. Zegam. Wethouder O. van Bendegem wordt met 12 van de 13 uitge brachte stemmen benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. De heer P. >T. Dekker wordt aangewezen als lid van de com missie openbare werken. Tevens wordt hij vertegenwoordiger van de gemeente in het bestuur van het Julianaziekenhuis te Ter- neuzen en plaatsvervangend ver tegenwoordiger in de raad van bestuur van de waterleiding maatschappij. RONDVRAAG Dp heer Maas vraagt of, nu de nieuwe vuilnisauto in bedrijf is genomen, het ook mogelijk zal zijn groot vuil mee te geven zoals takken van struiken en heggen, oude vloerbedekking enz. Voorts vraagt de heer Maas of het nog lang zal duren eer de speelweide aan de Buitenweg weer beschik baar zal komen voor de kinde ren. Verschillende malen worden de kinderen van dit terrein ver dreven. Nu spelen zij op de weg hetgeen zeer gevaarlijk is met het drukke verkeer. Uit de pers heeft spr. verno men dat vorige week de eerste ratiowoning is overgedragen. Voor de zoveelste maal geschiedt zoiets zonder dat de raadsleden hiervan kennis hebben gekre gen. Dit was een mooie gelegen heid geweest voor de leden van de raad om deze woningen onder deskundige leiding te bezichtigen. De voorzitter antwoordt dat de ratiowoningen in samenwerking worden gebouwd door 13 ge meenten. Nu zal het duidelijk zijn dat wit niet alle raadsleden van deze 13 gemeenten konden uitnodigen. Wel willen B. en W. op korte termijn met de leden van de raad een excursie maken naar de woningen -en andere werken die bij de dienst oDen- bare werken onderhanden zijn. Wethouder Van Bendegem wijst er op dat de nieuwe vuil nisauto nog pas enkele weken in bedrijf is en dat nog niet precies te zeggen is hoe alles zal ver lopen. Het college overweegt echter naast de vuilemmer ook groot vuil mee te nemen. Het college streeft ernaar zoveel mo- geliik service- te geven. Wat het speelterrein aan de Buitenweg betreft, bier zitten we in een dwangpositie. De sportvelden zijn nog niet be schikbaar en daarom moeten wij dit terrein nu nog als sport terrein in reserve houden. De heer Maas zegt dat bij nu geen behoefte meer heeft de wo ningen van de ratiobouw te be zoeken. Hij vindt het jammer dat het zo geiopen is. Het beschik baar stellen van het speelterrein duurt wel wat lang volgens spr. De heer Hainelinb wil nog maals de ontwikkeling rond het woonwagenkamp op de Sassing onder de aandacht brengen. Ook vroeg spr. nogmaals aandacht voor een oversteekpad aan de Kanaalkade, evenals voor de splitsing op de Buthdijk naar Schapenbout. Een volgende vraag van de heer Hamelink hield in waarom de hengelsportvereniging niet in de sportstichting is opgenomen. De voorzitter meent dat het wat veel gevraagd is nu a] een oplossing voor het woonwagen kamp te geven. Dit is de vorige vergadering pas naar voren ge komen. Het college stelt alles in het werk om zo spoedig mogelijk een oplossing te vinden. Dat de hengelsportvereniging niet in de sportstichting is op genomen vindt zijn oorzaak hier in dat de sportstichting in het leven is geroepen voor lichame lijke sporten. Er zijn nog andere sporten die hier niet in zitten, o.a. schaken, dammen en biljar ten. Wij zien weinig aanleiding de hengelsportvereniging op te nemen. Wethouder Van Bendegem acht het nog niet mogelijk een oplossing voor de oversteek plaats te geven. Er is een nader advies gevraagd. Voor de bocht in de Buitenweg zijn er kansen dat nog dit jaar de Gistellelaan kan worden doorgetrokken naar het Sydlowskiplein. Voor de ver lichting van de Buthdiik is aan de P.Z.E.M. opdracht gegeven en dat zal deze maand uitge. voerd worden. De heer Oggel stelt vast dat een andere taktiek bij de behan deling van de rondvraag wordt toegepast. Er volgt nu een mon delinge beantwoording direct na de gestelde vraag. Is dit wel goed? Moeten wij het reglement van orde niet handhaven? Verder zegt de heer Oggel bij de begroting enige vragen te hebben gesteld, maar de ant woorden blijven uit, o.a. over het financieringsfonds: opknappen hoek grond te Spui, de public- relations, enz. Ook had spr. op merkingen gemaakt over stank en vuil van de fabrieken te Sluiskil en het gevaar op de Ka- naalweg naar Kijkuit. De voorzitter zegt dat de heer Oggel de rondvraag niet moet misbruiken om met al deze op merkingen te komen. Art. 24 van het reglement van orde maakt het mogelijk gestelde vragen mondeling te beantwoorden. Er zijn inderdaad punten, door de heer Oggel genoemd, nog niet in de raad geweest: maar de voor zitter betwijfelt of alles wel pre cies is zoals de heer Oggel het stelt. Enkele maanden geleden heeft het college alles duidelijk naar voren gebracht over de rijksweg naar Kijkuit en wat er is gedaan om hierin verbetering te krijgen. Toen is meegedeeld dat het rijk aan deze weg geen verandering aanbrengt. Wethouder Van Bendegem zegt dat het bedoelde stuk weg naar de Liniedijk, zodra de toe stemming van G. S. er is, in orde zal worden gebracht. De heer Vink wijst er op dat de waterstand in het zwembad erg laag is. Is dit het gevolg van het wegzuigen van het water door de grote pompinstallatle op de Sassing? Wethouder Van Bendegein deelt mede dat de waterstand door de dienst zelf zo laag wordt gehouden, om werkzaamheden te verrichten. Hierna wordt da vergadering door de voorzitter gesloten door het uitspreken van het dankge bed. Op dinsdag 4 mei om 11 uur zullen op de Canadese militaire begraafplaats te Adegem in Bel gië (ten zuiden van Aardenburg) de gevallen militairen van de jongste oorlog worden geëerd, die hun leven hebben gegeven voor de bevrijding van West Zeeuws-Vlaanderen. Meer dan 1000 kinderen van de lagere scholen uit 14 gemeen ten van deze streek zullen zelf verzorgde bloernenruikers neer leggen op de graven. De verkeers weg GentBrugge welke langs deze begraafplaats loopt, zal tijdens deze plechtigheid voor het doorgaand verkeer worden afgesloten. De godsdienstige plechtig heden zullen van katholieke zijde worden geleid door deken H. A. M. Dieriek uit Oostburg en van protestantse zijde door ds. W. A. Evenhuis uit Biervliet, voorzitter van de classis der hervormde kerk. Namens de provincie Zeeland zal mevrouw S. C. de Casem- brootbaronesse Van der Felz, weduwe van de onlangs over leden commissaris der koningin, een krans leggen en zal de waar nemend commissaris M. J. van Poelje een herdenkingstoespraak houden. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het fanfare korps der genie uit Nederland terwijl de Belgen de ere-vaan- delwacht zullen vormen. Verder zullen detachementen Canadese, Nederlandse en Belgische troe pen hun medewerking verlenen. Toespraken zullen nog worden gehouden door de waarnemend gouverneur der Belgische pro vincie Oost-Vlaanderen, een ver tegenwoordiger van de 14 West Zeeuwsvlaamse gemeentebestu ren en vermoedelijk ook door de Canadese ambassadeur in Neder land. Namens de 14 gemeenten zal ook een krans worden ge legd bij het monument op de begraafplaats. Deze herdenking is georgani seerd door een comité onder voorzitterschap van oud-notan* J. Mijs uit Oostburg waarin ve<- der zitting hebben alle burge meesters uit de streek.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3