Tweede Kamer over de regeringsverklaring van mr. Cals Opstand in Dominicaanse republiek neergeslagen Gewapende verkenningsvluchten boven Noord-Vietnam V.V.D.FRACTIELEIDER OPENDE HET DEBAT Minister met taak van een staatssecretaris HENRY CABOT LODGE IN SAIGON AANGEKOMEN HET WEER DONDERDAG 29 APRIL 1965 21e Jaargang - No. 6425 CHOLERA IN ZUID-VIETNAM Grote bezorgdheid Ironie van het noodlot Gigantische administratie Trieste zaak Monopolie blijft Veel slachtoffers Sterke man Toch nog onrust Amerika helpt Onbestendig Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater ITranfeering bij abonnement: TERNEVZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 t Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzeri Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pel advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De regeringstafel tijdens de zit ting van de Tweede Kamer: v.l.n.r. rond de tafel de minis ters Veldkamp, Suufhoff, De Jong, Samkalden, Luns, Vonde ling, Cals, Biesheuvel, Smallen- broek, Bogaers, Den Uyl, Bot en Diepenhorst. DE KONINGIN 56 JAAR Deze foto van H. M. de Koningin werd door Max Koot gemaakt ter gelegenheid van de verjaar dag van de vorstin a.s. vrijdag. (Foto Max Koot.) De wereldgezondheidsorgani satie in Genève heeft woensdag bekendgemaakt, dat het aantal cholera-gevallen in Zuid-Viet- nam zich uitbreidt. In 1964 wer den 20.186 gevallen geregistreerd. In het jaar daarvoor was er geen enkel geval gesignaleerd. Voor de gehele wereld bedroeg het aantal cholera-gevallen vo rig jaar 81.400, of 16.000 meer dan in 1963. Het merendeel van de gevallen kwam voor in Azië. „Men liecft het akkoord van Wassenaar laten vallen," consta teerde de V.V.D.-fractieleider mr. Geertsema in het debat over de regeringsverklaring'. Niet omdat de k.v.p. en a.r. het niet met het akkoord eens waren, maar omdat hen er veel aan gelegen was het omroepbestel besloten te houden. Het had spreker verbaasd, dat de k.v.p. en de a.r. tot geen enkele concessie bereid waren voor het behoud van de oude regeringscombinatie maar concessie op con cessie deden om het monopolie der omroepverenigingen tc hand haven. De P.v.d.A. heeft niet veel van haar verlangens prijsgegeven. Het beleid van het kabinet- Marijnen is in socialistische rich ting omgebogen. De heer Geert sema wees elk verwijt van de hand, dat de V.V.D. de K.V.P. en de A.R. zou hebben gedwon gen van partner te wisselen. Over de formatie-Cals zei de liberale leider: „Een van de zware hindernissen moet voor de formateur zijn geweest, dat hij in het reine moest komen met zijn eigen geweten." Verwijzend naar eerdere ontwerpen-om- roepwet en de nota Scholten Veldkamp zei de heer Geert sema, dat de heer Cals opnieuw een reuzenzwaai heeft moeten maken „die de formateur met groot gemak heeft verricht". De P.v.d.A. heeft aan het lang ste eind getrokken. De grote socialistische invloed in de finan- cieel-economische sector vervult kringen van K.V.P. en A.R. met grote bezorgdheid,- aldus de heer Geertsema. Toen hij sprak over de „reu zenzwaai", attaqueerde de pre mier hem met de opmerking „Er is een uitspraak van de Kamer over de nota Veldkamp- Scholten", waarop de heer Geert sema riposteerde: „U hebt het kamerbesh^t tot verkoop van IJsselmeergronden met het groot ste gemak laten vallen". „Enfin", zo zei de heer Geertsema, „daar praten we nog wel over". Hij vroeg zich af, of dat kabi net van krachtige personen een krachtig kabinet zal zijn en wierp daarbij twijfels op, mede gegrond op socialistische opmer kingen over minister Luns, de vroegere houding tegenover de ministers De Jong en Veldkamp. Hoe kan, zo vroeg hij, minis ter Veldkamp zonder blikken of blozen in dit kabinet plaats nemen, daarmee zijn vroegere beginselen prijsgevend? De heer Geertsema zocht ach ter de benoeming van de heer Bot tot minister zonder porte lt-ui U» de kwestie van diens »üü- tieke hoedanigheden of als auteur van het omroepplan, ech ter zonder dat de bewindsman neiging of eigenschappen heeft om een departement te beheren. Minister Bot werd door de heer Vondeling onbekwaam geacht, maar moest om politieke rede nen worden gehandhaafd. De ironie van het noodlot wil dat hij zich bezig moet houden met zaken, die door de P.v.d.A. uiterst belangrijk worden ge acht. „Ik hoop dat ze hem deze taak in vol vertrouwen zullen overlaten", aldus de heer Geert sema. Ofschoon spr. de benoeming politiek kon begrijpen, .ging het boven zijn begripsvermogen dat „de heer Bot het vernederend aanbod om op het puntje van de stoel van de heer Luns te mogen zitten heeft aanvaard en dat hij is gezwicht voor de verlokking van de ministerssteek, terwijl hij het werk van een staats secretaris krijgt opgedragen." Spr. vond de lengte van de regeringsverklaring omgekeerd evenredig aan de concreetheid van haar inhoud. Voorzichtig tellend kwam mr. Geertsema tot de conclusie, dat de uitgaven in dit jaar reeds met 200 miljoen zullen worden verhoogd. Worden deze inflatoir gefinancierd of zullen de indi recte belastingen worden ver zwaard? Voor 1966 kwam mr. Geertsema nu reeds op een ver hoging van uitgaven van een half miljard gulden. Spreker keerde zich tegen de speculatiewinstbelasting. Hij ver wacht daarvan ernstige remming op het heursverkeer. De admini stratie ervan zal gigantisch zijn. Over de woningbouwplannen was de heer Geertsema tevreden. Alleen vreesde hij dat minister Bogaers zijn plan van automa tische huuraanpassing bij loon stijging heeft moeten laten val len. De energie-paragraaf in de reeeriog&verlsiafiïis vond mr. Geertsema „sterk socialistischpremier Cals dat het publiek getint". Vroeger werden de grote risico's van staatsdeelneming in exploratie en exploitatie van gas en delfstoffen breed uitgemeten. Het was hem een raadsel waar om het hele kabinet tot een an dere conclusie kwam. De voor genomen wijziging van de ont- werp-mijnwet continentaal plat betekent vertraging tot ver in 1966. Dat is een trieste zaak. Ten aanzien van onroerend goed vond spreker het verba zingwekkend, dat de initiatief- wet-Vondeling prijsbeheersing onroerend goed niet is overge nomen, doch van behandeling is uitgesloten. Hij was verontrust over de prijsfixatie bij het in stellen van gemeentelijk voor kooprecht en de aangekondigde wijziging van de onteigenings wet. Dit gaat in de richting van ruimtelijke ordening op kosten van de grondeigenaar, zo vond de heer Geertsema. Over het radio-televisiebeleid was spr. kort. De suggestie van behoefte heeft aan een lidmaat schap van een omroepvereni ging, betwijfelde hij. Zoiets kan pas worden geconstateerd als lidmaatschappen en abonnemen ten op omroepbladen ontkoppeld zijn. Bovendien bestaat een on afhankelijk programmablad in grote oplaag. Waarom mogen luister- en kijkdichtheid geen rol spelen? In een parlementaire democratie tellen toch ook de stemmen van hen, die geen lid zijn van een politieke partij. De heer Geertsema vond in het plan-Cals geen enkele realise ring van de werkelijke vrijheid van meningsuiting. Óndanks het verschijnen van enkele nieuwe zendgemachtigden zullen de om roepverenigingen het monopolie behouden. Tenslotte verklaarde mr. Geert sema dat de V.V.D. een loyale oppositie zal voeren en de rege ring zal steunen waar dat moge lijk is, maar zal bestrijden waar dat nodig is. (Zie verder pag. 5)' In de Dominicaanse republiek zijn troepen onder bevel van ge neraal Wessin de hoofdstad San Domingo binnengetrokken. Er werd bekend gemaakt dat de „re volutie" definitief is neergesla gen. De burgers werden over de ra dio gewaarschuwd hun huizen niet te verlaten om de „zuive ringsoperaties" die leger en po litie zouden ondernemen, te ver gemakkelijken. Dr. Molina Urena die zondag avond na de omverwerping van het regerende driemanschap van Cabrai als „waarnemend presi dent" werd beëdigd in afwach ting van de terugkeer van de op Portorico in ballingschap leven de ex-president Juan Bosch, wordt ais afgezet beschouwd, be nevens de onder hem benoemde functionarissen. Bij de beschie ting die aan de bezetting van San Domingo voorafging, zouden veel slachtoffers zijn gevallen. Acht cmberrabommenwerpers hebben dinsdagavond een „ge wapende verkenningsvlucht1* uit gevoerd boven naar Laos lei dende Noordvietnamese wegen. Op enkele plaatsen werden de wegen vernield. Alle toestellen keerden op hun basis terug, zo is meegedeeld. Intussen kwam de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lod ge, woensdagmorgen in Saigon aan na een reis die hem als speciale afgezant van president Johnson in Australië, Nw-Zee- land, de Philippijnen, Japan en Zuid-Korea bracht. Hij brengt nu een bezoek aan Saigon op uitnodiging van de huidige Ame rikaanse ambassadeur Maxwell Taylor. Dit bezoek stond eerst niet op zijn programma. Cabot Lodge dat hij ia alle landen die hij had bezocht „veel begrip had ont moet voor wat er ten aanzien van Vietnam, zuidoost-Azië en de gehele wereld op het epel staat". „Dat wordt heel goed begre pen, al zegt men dat niet altijd openlijk. De vertegenwoordigers van de landen die ik bezocht, juichen de inspanningen die in Zuid-Vietnam worden verricht toe. Zij hopen dat ze met suc ces zullen worden bekroond en ze zijn ervan overtuigd dat dat ook zal gebeuren", zo zei hij. WEER ZEVEN AANVALLEN Amerikaanseen Zuidvïetna- mese vliegtuigen hebben woens dag zeven aanvallen op Noord- Vietnam gedaan. Toestellen van de zevende vluol vielen vier verklaarde bij zijn aankomst, Noordvietnamese torpedobote» aan. Zuidvietnamese toestellen bestookten militaire installaties, wegen en veerboten. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht strooiden een miljoen vlugschrif ten uit. EERSTE AANVAL OP BEVOLKINGSCENTRUM De Zuidvietnamese vliegtuigen hebben een groot woongebied ten zuiden van Dong Hoi in brand geschoten, zo meldt het Zuidvietnamese persbureau. Dit zou de eerste bekendmaking zijn van het treffen van een bevol kingscentrum. Het persbureau zei voorts dat een veerboot tot zinken was ge bracht evenals twee kleine sche pen, waarvan werd aangenomen dat zij met militairen en uitrus ting voor de oorlog in Zuid-Viet nam waren geladen. De toestel len zouden ten slotte luchtaf- weerstellingen buiten gevecht hebben gesteld. (Zie verder pag. 5) Volgens betrouwbare berich ten. in Portorico ontvangen, wa ren de opstandige legerofficieren die Juan Bosch weer' aan de macht wilden brengen, 'dinsdag avond in onderhandeling getre den. met generaal Wessin, die door Cabrai was belast met het neerslaan van de staatsgreep. Da generaal heeft in San Domingo de staat van beleg afgekondigd. In de hoofdstad werd nog spora disch geschoten. Volgens de laatste berichten zijn bij de gevechten van de afgelo pen 'dagen minstens 25 doden en 80 gewonden gevallen. Generaal Wessin is voor de tweede niaal in zijn militaire loopbaan als de „sterke man" van de strijdkrachten naar voren ge komen. Hij was het die de lei ding had van de staatsgreep, die negentien maanden geleden het bewind van Bosch omverwierp. Woensdag zijn de bombarde menten op de opstandige troepen en burgers in San Domingo voortgezet, nadat de opstand die ex-presidént Juan Bosch weer aan de macht wilde brengen, was ineengestort. Regeringsgetrouwe troepen uit het legeropleidings. centrum en van de luchtmacht hadden de hoofdstad bezet na een hevig bombardement door de ma rine, dat bijna twee uur duurde. Generaal Wessin zou de toe stand nog niet geheel meester zijn. Er zijn nog talrijke haarden van verzet op diverse punten van het land, waar goed gewapende opstandelingen luchtafweerka. nonnen tegen de vliegtuigen van generaal Wessin hebben opge steld. Nog steeds worden gewon, den de ziekenhuizen binnenge bracht. De Verenigde Staten zijn niet van plan hun economische en mi. litaire hulp aan de Dominicaanse republiek te beëindigen, aldus da woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten, landse zaken. Ten behoeve van de slachtoffers in dat land heb ben de Verenigde Staten genees, middelen en levensmiddelen ge* stuurd. Officiële Amerikaanse kringen bevestigden dat de communisten bij de onlusten in de Dominicaan.) se republiek „ongetwijfeld" een rol hebben gespeeld. Een omvangrijk depressiege- bied bedekte woensdag geheel west en midden Europa. Het bracht op vele plaatsen regen en onweersbuien, hier en daar ook met hagel. Een afzonderlijke kern van het lagedrukgebied trok met regen over Duitsland naar onze omgeving. De neerslagzone bereikte gis termiddag noordoost-Nederland. De lucht, die achter dit neer- slaggebied aanstroomt is ook bij zonder onstabiel van opbouw, zodat vandaag opnieuw buien worden verwacht, mogelijk met hagel of onweer. De wind zal zwak tot matig en langs de Waddenkust tijdelijk MAAN op onder op onder April. 29 5.15 8.01 4.58 5.27 30 5.13 8.03 5.13 6.46 Mei. 1 5.11 20.04 5.31 20.10 2 5.09 2e.es 5.51 2L35 vrij krachtig zijn in hoofdzaak uit noordelijke richting. De mid- dagtemperaturen zullen onge veer dezelfde zijn als die van gisteren. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Nu en dan buien Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien, hier en daar met hagel of onweer. Zwakke tot ma. tige, aan de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige, in hoofdzaak noor delijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DONDERDAG 29 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.29 1.04 1.44 1.54 n.m. 12.56 1.31 2.11 2.21 VRIJDAG 30 APRIL v.m. 1.05 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.40 2.20 2.30 n.m. 1.33 2.08 2.43 m

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1