Zomeravondvoetbal gaal op 3 mei van start RADIO EN TELEVISIE Woensdag 28 april 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Amsterdamse taxichauffeurs houden vast aan looneisen EXPLOSIE IN SLEEPBOOT Ernstig gewonde Betoging van blanken in Atlanta DE OVERSTROMINGEN IN HONGARIJE ADENAUER OVER DE GAULLE „BLAUWE ZONE" IN BRUSSEL Houtbewerkingsfabriek in Den Haag uitgebrand Aanval op Serawak MoCsrfte eftkiency op een ©ud koste®!.... Jongen met gestolen auto tegen boom Ernstig gewond Vier koeien door bliksem gedood WREED VERSTOORD BRUILOFTSFEEST Het bestuur van het zomer avondvoetbal te Terneuzen heeft van het gemeentebestuur toe stemming gekregen weer ge bruik van het Zuidersportpark te maken en wel van 3 mei t/m IS juli. De omvang van de competitie groeit met Terneuzen mee. In het seizoen 1958'59 waren er slechts acht elftallen en nu be draagt de deelname met de nage komen aanvragen 24 elftallen. Evenwel zijn de te laat ontvan gen aanvragen afgewezen. Het bestuur heeft voet bij stuk ge houden. Reeds in februari is er een al gemene vergadering belegd, waar ieder zich kon opgeven voor het 'a.s. seizoen. 18 elftallen ga ven direct antwoord. Nadien hoorde men enkele weken niets. Het bestuur had reeds een ver zoek bij de gemeente ingestuurd, toen er nog nieuwe aanmeldin gen binnenkwamen van bedrijven die op het laatste ogenblik nog een elftal op de been konden brengen. Maar de competitielei der Vergouwe had zijn program ma klaar. Nieuwe ploegen zullen dus een jaar moeten wachten. VOORBESCHOUWING Wij geven de jongens van Ad- vendo, de kampioenen van vorig seizoen, weer een goede kans. „Aangenaam door vermaak en nuttig door ontspanning" komt met vrijwel dezelfde ploeg in het veld. H.K. C. zal alles in het werk stellen om het verlies van vorig seizoen goed te maken en zeker nu Rico Sandrini de gele deren is komen versterken, is alle hoop op hem gevestigd. De jongens van de P. Z. E. M„ van Philips, de P. T. T. en de Mis- trappers zijn ook kanshebbers, want deze clubs hebben goede spelers „aangekocht" ki de afge lopen winter. Spadella is het dieptepunt te boven en voor de aktieve aanvoerder Daan Schrier moet het een voldoening zijn met voldoende spelers te kunnen deel nemen. Icust is altijd een ploeg- je dat op de loer ligt, om een koploper te laten struikelen. H. S. V., de Atoomboys, De Hoop en v. d. Poel zijn bestemd voor de middenmoot. Philips II. H. K. C. II, Rijkswaterstaat en Meter- fabriek zijn vermoedelijk de zwakke broeders. Philips zal geheel uit oud-spe lers bestaan en kan voor een ver rassing zorgen. Het is yoor het bestuur weer een opgave om al les rond te krijgen, maar men rekent opnieuw op de medewer king van alle deelnemende ver enigingen. Laat ons hopen dat het weer zich van de goede kant zal later, zien en dat het voor iedere sportliefhebber een genoe gen zal zijn naar het Zuidersport park te wandelen om van een aangename ontspanning te ge nieten. In Terneuzen en omstreken is men voor de zomermaanden weer verzekerd van een mooi stuk ontspanning. Men kan reeds op 30 april twee elftallen van 35- jarigen en oudere spelers aan het werk zien in een vriendschappe lijke ontmoeting. Wij noemen slechts de namen van Sam Meer- tens, Rokus Heijnsdijk, Jan Lazeroms, Sam Jansen en dan weet men al genoeg dat 'deze jongens altijd hun mannetje heb ben gestaan op het voetbalveld. Voor de Koninginnedag wordt lat een interessante wedstrijd. Het Amsterdamse actiecomité van taxichauffeurs en garage vertegenwoordigers staat una niem op het standpunt, dat de Rotterdamse „oplossing" voor hen onaanvaardbaar is. Dit deelt het. comité in een communiqué mee naar aanleiding van een dezer dagen gehouden vergade ring. Sprekende namens alle loonchauffeurs van Amsterdam, zo wordt verder gezegd, wordt onverkort vastgehouden aan het optrekken van het basisloon tot 110 gulden per week exclusief huurtoeslagen. Verder wensen de Amsterdamse taxichauffeurs niet meer te praten over de ver werking van de fooi in het ta rief, alvorens ook in de voorbe reiding van de nieuwe c.a.o. per 1 april 1966 eerst aan een reeks van réëds lang bestaande ver langens ,,;is. voldaan. Het is vol gens het comité duidelijk dat de verantwoordelijkheid Van con flicten voor rekening van de werkgevers komen, indien deze blijven weigeren in overleg met de chauffeurs te komen tot rea lisering van de gestelde mini male eis. Aan de Kromme Waal te Am sterdam heeft zich dinsdagmor gen op de 5-tons sleepboot „Jel- grie" een hevige ontploffing voorgedaan. Daarbij raakte de schipper-eigenaar H. Lokken uit Weesp zeer ernstig gewond. Hij werd naar het Binnengasthuis vervoerd. Tengevolge van de explosie die vermoedelijk in de machine kamer ontstond, werden het voorste gedeelte van het dek en de kajuit van de boot gerukt. De heer Lokken bevond zich op dat moment in het vooronder. Door de luchtdruk sneuvelden tien ruiten van woonhuizen in de om geving. Enkele woonboten die in de buurt lagen, liepen weinig of geen schade op. De Amsterdamse brandweer wist een begin van brand na de ontploffing spoedig te blussen met schuimblussers. Het onderzoek naar de oorzaak heeft uitgewezen dat de boot tengevolge van een lek in de butagasinstallatie met gas moet zijn volgestroomd. Het gas is volgens het brandpiket in aan raking gekomen met vuur. Hoe dat is geschied, blijft nog in het duister, daar de schipper nog niet kon worden verhoord. Ruim 1500 blanken trokken zondag in optocht door de stra ten van Atlanta in de Ameri kaanse staat Georgia om te pro testeren tegen de rassenintegra tie en „herstel van het recht van vrije onderneming" te eisen. De mars werd geleid door de res tauranthouder Lester Maddox, die onlangs van de rechter op dracht kreeg ook negers in zijn zaak toe te laten en toen besloot het bordje „gesloten" aan zijn deur te hangen. Tijdens de be toging deed zich een incident voor. Ergens langs de route ont plofte een rookbom, volgens sommigen door een blanke ge worpen, waarbij overigens nie mand letsel opliep. „Dit is nog maar het begin", zei Maddox. „Wanneer wij nu onze zin niet krijgen, zullen er de volgende eer 200.000 mensen komen en. s wij besluiten tot een mars naar Washington, krijgen wij er twee miljoen mee", DONDERDAG 29 APRIL 1965 HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgym.; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.10 Lichte gram.; 8.50 Ochtendgym.; 9.00 De groenteman; 9.05 Oude gewijde koorzang (gr.)9.35 Wa terstanden; 9.40 Morgenwijding; 9.55 Klass. gram.10.00 Arbeids vitaminen (gr.); 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Nws; 11.02 Huish. zaken, lezing; 11.15 Pianoduo (opn.): moderne mtiz.; 11.40 Lichte" gram.; 12-27 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Licht instr. ensemble en zangsolisten; 13.00 Nws; 13.10 Meded., event, act. ol gram.; 13.25 Beursber.; 13.30 Dansorkest en zangsolisten; 14.00 Moderne en klass. kamermuz. (opn.); 14-30 Omroeporkest van de Beierse radio en solisten: amusementsmuz.; 15.20 Piano spel (gr.): Latijns-Amerik. muz.; 15.30 Omroeporkest en solist: •semi-klass. muz.; 16.00 Nws; 16.02 Voordracht: 16.20 Flitsen van het amateur-concours; 16.45 Lichte gram.; 17.00 Minjon; 18 00 Nws; 18.15 Event, act.; 18.20 Uitz. van de V.V.D.; 38.30 Lichte orkestmuz. en zangsolisten: 19.90 Voor de kinderen; 19.05 Sport- parade; 19.30 Eigen wég, progr. voor de twintigers; 20.00 Nws; 20.05 Radio kamerorkest en sol (opn.): klass. en moderne wer ken; 21.05 Nooit zo goed gehad, hoorspel; 22.20 Lichte gram.; 22.30 Nws en meded 22.40 Act.; 23.05 Nieuwe gram..; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II:. 7.00 Het le vende woord; 7.05 Ouverture; rep. en comm., wegeninformatie en lichte gram. (7.30^-7.40 Nws; 8.00 Overweging); 8.30 Nws: 8.40 Voor de huisvróuw; 9.40 Klass. gram.; 10.10 Klass. gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Lichte gr.; 12.10 Leven op het land, gesprek; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nws; 32-40 Deze week, praatje en ber.; 13.00 Klass. gram.; 13.45 Voor de vrouw; 14.15 Lichte gram.; 14.45 35 jaar B.P.K., klankb.. ove.r de Badan Penerbit Kristen' in Dja karta; 15.10 Klass: gewiide gr.; 15.35 Moderne muz. voor hobo en piano; 16.00 Bijbeloverdenkinv; 16.30 Vocaal ensemble-en orvel- hpcrpieiding: geestelijke liederen: 16.50 Gitaarspel er.)17.00 Voor de jeugd: 17.30 Knapen koor (gr.); 17.45 Zang met gi taarbegeleiding: vólksmuz. (gr.); 17.55 Snortrubriek; 13.10 Koor zang: lichte muz.: 18.30 Sociaal perspectief, lezing; '18.40 Accor deon met kwartctbegeleiding: lichte muz.; 19.00 Nws en weer- praatje: 19.10 Radiokrant; 19.30 Geestelijke liederen (gr.); 19.45 Op de man af, praatje; 19.50 Wij poetsen de plaat: lichte muz.; 20.10 Stereo: Metrooole-orkest en zangsolist; 20.35 Samen uit - samen thuis, gevar. progr.; 22.00 Rondom het kind: pedagogische etherleergang; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking: 22:55 Boek bespreking; 23.00 Klass. en mo derne kerkorgelmuz-; 23.30 Amu- opiripntsmuz. (gr.)23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI): 12.00 Nws: 12.05 Gram.; 12.15 Gevar. muz. (12.25 Weerber., meded. en ber. voor de schippers)12.50 Beurs ber. en progr.overz.; 13.00 Nws; 13.00 Klass. en moderne muz.; 14.00 Nws: 14.03 Schoolradio (15.0015.03 Nws); 15.45 Amu sementsmuz.- 16.00 Nws; 16.03 Beursber.; 16.00 Franse les: 16.24 Liederen: 17.00 Nws (tussen 17.00 en 13 no Rechtstreekse ren- van de wielerwedstrijd de Waal se Piil); 17.15 Gevar. muz.; 17.30 Klass. muz.; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 1S.2S Paarde- sportber.18.30 Amusements muz.; 38.45 Snortkron.; 18.52 Gr-; 19.00 Nws en radiokron.; 19.-10 Negro-spirituals: 20.00 Klass. en moderne muz.; 22.00 Nws; 22.15 Jazz en poëz'e; 22.45 De zeven kunsten; 23.00 Nws; 23.05 Opera- en belcantoconcert: 23.5524.00 Nws- Televisieprogramma's NEDERLAND I: 15.00—15.45 Voor de vrouw; 19.00 Nws in het kort; 19.01 Barend de Beer; 19.06 De verrekijker - int. jeugdjour naal; 19.15 Van gewest tot ge west, reg. weekjournaal; 19.35 strekt. De Lucy show - Lucy als Cleo patra, tv-film; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nws; 21.10- - 22.40 De theepartij, tv-spel; 22.4022.45 Journaal. NEDERLAND 11:20.00 Nws in het kort; 20.01 Station Petticoat - De overwinning van Betty Jo. tv-film; 20.25 Document, over Siberië; 20.45 Ball des Lachelns, operetteprogr.; 21.45 Geloven op maandag, gesprek; 21.55—22.10 Attentie. BELGIË (VI.): 16.45—17.30 Wielrennen: Eurovisieuitz.19 00 Zandmannetje; 19.05 De vijf sleutels tot de schat: De wilde buffel, verfilmd vervolgverhaal voor de jèugd; 35.20 Arena: sportkron.; 19.55 Hier spreekt rr.en Nederlands; 19.59 Weerber.; 20.00 Journaal; 20.25 Première- kron.: nws uit de filmwereld; 21.10 Het grootste theater ter wereld: opvoering van: De Thee party, spel; 22.40 Journaal. Het Hongaarse persbureau „M. T. I." meldt dat zes personen, onder wie twee militairen en twee leden van de grenswacht, bij reddingswerk in de door overstromingen geteisterde Weat- hengaarse provincie Vas om het leven zijn gekomen. Verscheidene honderden hui zen in vijf Hongaarse dorpen zijn door het buiten hun oevers treden van de Donau en andere rivieren beschadigd. Een hon derdtal huizen is ingestort. De hoofdwegen zijn onbegaanbaar geworden. Men verwachtte dat de stand van de Donau dinsdag in Boeda pest een recordhoogte zou be reiken. Ex-bordskanselier dr. Konrad Adenauer heeft in een Westduit- se televisie-uitzending verklaard voldaan te zijn over het ant woord, dat hij heeft ontvangen op de brief, die hij kortgeleden aan president generaal De Gaulle heeft gezonden. Sprekend over de algemene Europese toestand zei dr. Ade nauer dat de Franse communis tische partij, „die sinds 1946 de sterkste Franse partij is", slechts in bedwang wordt gehouden door het gezag en het gezonde verstand van het Franse staats hoofd. Dr. Adenauer uitte verder de wens dat de Verenigde Staten de overtuiging zouden krijgen d-at de voornaamste dreiging voor hen thans niet uit Azië, doch uit Europa komt. In dit verband bracht hij een uitspraak van president De Gaulle in her innering, die deze in een parti culier gesprek tegenover hem had gedaan. De Gaulle had toen gezegd „Ik ben voor Duitse hereniging. Ik ben er niet op gesteld te horen dat de Russen de Rijn hebben bereikt." Adenauer voegde hieraan toe: „De president zei ook dat het welbegrepen eigenbelang van Frankrijk eist dat het, tezamen met Duitsland, een dijk vormt tegen het communisme". Om te trachten in Brussel een gedeeltelijke oplossing te vinden voor de parkeervraagstukken zal op 3 mei in het centrum van de stad een „blauwe zone" worden ingesteld. In deze zone zal alleen met parkeerschijven mogen wor den geparkeerd. In de Belgische hoofdstad rij den volgens schattingen dagelijks een kwart miljoen auto's. De po litie zag zich onlangs genood zaakt harde maatregelen zoals het wegslepen (op kosten van de eigenaar) van dübbel-geparkeer- de wagens aan te kondigen om dat straten in de binnenstad vol komen geblokkeerd dreigden te raken. De parkeerschijven worden behalve door de politie ook dooi de diensten voor tourisme ver- SPELDJESRAGE EN ALCOHOL De voorzitter van het produkt- schap voor gedistilleerde dran ken, mr. dr. P. J. Witteman, heeft er de aandacht op 'geves tigd dat de slijters onder ogen is gebracht dat het verstrekken van speldjes bij gedistilleerd in hoge mate ongewenst moet wor den geacht. Naar aanleiding van de speldjesrage die onder de jeugd van Nederland heerst, hebben n.l. zowel van de kant van de algemene vereniging van distillateurs en likeurslijters als van de zijde van de z.g. Drawij- stichting de slijters daarover mededelingen bereikt. Die mede delingen zijn gedaan mede op grond van de wens van de re gering dat op de jeugd gerichte reclame voor alcoholica moet worden vermeden. Aan de Bierbrouwersgaarde in Den Haag is dinsdagmiddag de houtbewerkingsfabriek Metz vol ledig uitgebrand. De brand ont stond doordat de sigarenaan steker van een meubelmaker in de spuitafdeling op de grond viel en een vonk gaf. De celluloselak ontvlamde onmiddellijk. De meu belmaker kreegernstige brand wonden aan beide handen. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Een kantoorbediende moest via het dak vluchten. Zij kreeg brandwonden aan de handen en aan het hoofd. De eigenaar van de fabriek is tégen brandschade verzekerd. NA TWINTIG JAAR De eerste Amerikaanse mili tair die de Russen de hand druk te, toen in 1945 de twee légers elkaar bij Torgau aan de Elbe ontmoetten, heeft zondag dit feit herdacht in de regen voor het Russische oorlogsgedenkteken in West-Berlijn. De Amerikaan, Joe Polowski, die nu taxichauf feur in Chicago is, had van de Oostduitsers geen visum gekre gen om naar Torgau te gaan voor een nieuwe ontmoeting met de Russen. Ook een poging om de twee Russische schildwachten bij het oorlogsmonument in West-Berlijn de hand te drukken, lukte niet doordat er rondom het gedenk teken prikkeldraadversperringen staan. Wel slaagde Polowski er in een boeket tulpen en rozen via Engelse militairen aan de Russi sche militairen te geven, die het aan. de voet van het monument legden. Het was de vierde maal dat Polowski Berlijn bezocht. Hij zei dat het tevens de laatste keer was, omdat de Oostduitsérs hem nooit hadden toegelaten. Maandag hebben de Indonesi ërs een van hun hevigse aanval len op de Maleisiche staat Sera- wak gedaan, zo heeft een Britse woordvoerder in Singapore mee gedeeld. Er sneuvelde een Britse soldaat en vijf liepen verwon dingen op. Bij twee operaties tegen infil tranten sneuvelden zeker vijf In donesiërs. (V« ores spec. vte^itejguvte) GAAT l' er m®sr eer» heen op een pi-file voorjaarsdag, afe het gres pas green is en de eerste bioemen zich verlegen tenen. Majestueuzer dan ©oil rijst het kasteel Nijenrode aan de Vecht in Breukelen op uit zijn landelijke omgeving. Gaat u de ophaalbrug over en de slotpoort binnen, dan wordt u onmiddellijk getroffen door een merkwaardig contrast, een voelbare tegenstelling tussen de rust die er van het eeuwenoude kasteel uitgaat en de bedrijvigheid van vele jongelin gen, die zijn opgenomen in de strakke efficiency van het Nederlands Opleidings Instituut voor hst Buitenland (N.O.I.B.), dat in Nijenrede is ondergebracht. NIJENRODE moet volgens histo rische kronieken al gesticht zijn omsireeks 1270. Het kasteel is drie maal verwoest in zijn lange ge schiedenis als gevolg van oorlogs handelingen, maar het heeft ook heel wat mee gemaakt in bouw kundige zin. In 1860 werd het ge hele gebouw „opgesierd" in En gelse Tudorstijl volgens de mode van die tijd. In het begin van deze eeuw is er echter jarenlang geres taureerd om de praehtige renais- sanee-dc tails van het gebouw weer te voorschijn te brengen, terwijl ook de middeleeuwse hoofdtoren werd herbouwd. Nu is Nijenrode weer in zijn oude staat herrezen. Merkwaardig is de aanleg met de verschillende vleugels, gebogen om de binnenplaats heen. Roept het gebouw als zodanig weemoedige herinneringen op aan een romantisch verleden, aan kloekmoedige ridders en schone juffrouwen, eenmaal binnengetre den wordt men direct opgenomen in een sfeer van koortsachtige, strikt moderne bedrijvigheid. „De studenten moeten hier hard werken," zegt secretaris en public- relation man P. J. C. Veltman. „Doel van de N.O.I.B.-opleiding is om jonge mensen op te leiden die zich willen bekwamen om in functies in Nederland of in het buitenland het bedrijfsleven, in het bijzonder in zijn buitenlandse betrekkingen,, te dienen." ONDERNEMING CENTRAAL MET DE TOENEMENDE concur rentie op de internationale mark ten en de groeiende gecompliceerd heid van de moderne onderneming worden de eisen, die aan de men sen in zo'n bedrijf worden gesteld, steeds hoger. Dat geldt niet alleen voor theoretische en praktische kennis, maar vooral ook voor ka rakter en moreel bewustzijn. Met de toenemende specialisatie in het moderne bedrijf groeit de behoefte inn wifliwm die deer kwalster. vorming en opleiding in staat zijn de zo noodzakelijke contacten te leggen, zowel naar buiten als naar binnen. Wijlen dr. A. Plesman had reeds vóór de oorlog tezamen met prof. Roeterink en prof. Weyer die behoefte onderkend en zij waren in 1946 de oprichters van het N.O.I.B.dat met behulp van een groot aantal bedrijven op Nijen rode werd gevestigd. Op het ogenblik leidt het instituut 350 studenten middels een inten sieve studie op voor het bedrijfsle ven. De leertijd duurt momenteel twee jaar maar aangezien het zeer moeilijk is de studenten in zo kor te tijd klaar te stomen voor de verantwoordelijke taak, die hen wacht, overweegt men de oplei ding op drie jaar te stellen. Het centrale studieobject is de on derneming, zoals die reilt en zeilt. De studenten worden geconfron teerd met de belangrijkste aspec ten en problemen - juist, de ac tuele - van het bedrijfsleven. Met veel zorg worden uit de verschil lende vakken die onderwerpen gekozen, die de student inzicht geven in de samenhang en speci alismen van zijn bedrijf. Het stu dieprogramma omvat onder meer economische- en sociale-, bedrijfs juridische-, sociografisch-, sociolo gische- en bedrijfspsychologisehe onderwerpen. TAALBEHEERSING EEN ACTIEVE beheersing van de moderne talen is uiteraard een dringende eis. De heer Veltman vertelt dat de studenten daarom leren spreken en schrijven in de drie verplichte talen Nederlands, Engels, en Frans, en tenminste in een van de facultatieve talen Duits, Spaans, Zweeds, Russisch en Arabisch. „Vooral Spaans en Zweeds worden veel gekozen," zegt de heer Veltman, „Bovendien woïdtde efficiency bij het taal 1 RNMeiMfcMrtMlMwv Aaiwteefeüg vrig»n deze studenten een eeHege NIET GOEDKOOP NIJENRODE is geen school van diplomatenzoontjes. Procentueel gezien is 49% van de studenten af komstig uit het hoger-, 23% uit het middelbaar milieu en 28% uit de andere bevolkingsgroepen. Er zijn op Nijenrode zowel zonen van (buitenlandse) ministers als van fruithandelaren en slagers. Een goedkope opleiding is het onder tussen niet. Sinds augustus 1964 bedraagt het cursusgeld 3600,— per jaar, inclusief het eten, maar exclusief zakgeld en boeken. Doch er is een mogelijkheid van rente loze voorschotten van rijk, provin cie of gemeenten, verder heeft Nijenrode in laatste instantie zijn eigen studiefonds van de N.O.I.B. „Er is nog nooit een student om financiële redenen niet bij ons toegelaten," zegt de heer Veltman. Dat de opleiding zo duur is, is me de een gevolg van het feit, dat O.K. en W. het instituut slechts 'n beperkte subsidie toekent. Daarin zou dr. Postma, gaarne verande ring zien komen en verschillende kamerleden hebben hiervoor even* eens gealeit. V/ij dalen de uitgesleten stenen trappen af, doordrongen van haU besef dat Nijenrode in het NedePi landse onderwijsbestel een neem unieke plaats inneemt E-en zeventienjarige jongen uit Valkenburg is zaterdagavond in Aalbeek met een gestolen per sonenauto met grote snelheid uit een bocht gevlogen en frontaal tegen een boom gebotst. De botsing was zo hevig, dat de rijksweg over eer} afstand van honderd meter bezaaid lag met glas en onderdelen van de auto. Met breekijzers is de jongeman uit de auto bevrijd en ernstig gewond in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen- Hij had da wagen, eigendom van een toe rist uit Apeldoorn, op een par keerplaats in Valkenburg gesto len. De auto werd totaal ver nield. Tijdens een kort doch hevig onweer in Tilligte bij Ootmar- sum zijn zaterdagnamiddag drie koeien van de landbouwer Mol- link en een koe van de landbou wer Hengel oo stal door de blik sem gedood. Bij een derde land bouwer geraakten twee koeien bewusteloos, doch deze konden worden gered. Ook televisietoestellen en elek trische installaties geraakten on klaar. Twaalf monteurs en werk lieden van het elektriciteitsbe drijf van Denekamp waren tot in de nacht bezig met het her stel. onderwijs bij ons sterk opgevoerd door gebruikmaking van ..de mo dernste audio-visuele technieken in een talenprakticum.". een instelling door. Over hun er varingen moeten zij een rapport samenstellen in de taal van het land waar zij zijn geweest. Dit talenprakticum is de trots van het instituut. Voorzien van band opnemer, microfoon en koptelefoon zit elke student in een cabine. Voordeel van dit systeem is dat de leerling individueel verbonden is met de docent zonder dat de andere studenten weet hebben van zijn vragen, verkeerde uitspraak, ver legenheid. Taalkennis en taalvaar digheid worden op die manier snel aangeleerd. De heer Veltman vertelt dat de studenten ook een aantal „cases" te behandelen krijgen.. Er wordt een bepaald probleem gesteld, zo als dat in een bedrijf kan voorko men en dat allerlei aspecten heeft van economische, sociale, juridi sche en psychologische aard. Ver schillende docenten hebben er een onderdeel van hun leerstof in ver werkt en door zo'n praktijkgeval raken de studenten snel vertrouwd met de veelkantige problematiek van het bedrijfsleven. In januari maken alle studenten een periode van praktisch werken m een buitenlands bedrijf of bij MMi&ME*vaifc4iivMMde VREI. SPORT ALLE studenten, die de opleiding volgen, zijn intern. Weloverwogen, heeft men het z.g. campussysteem op Nijenrode geïntroduceerd. De studenten moeten leren wat team work is en waar kunnen ze dat be ter leren dan in een gemeenschap?! Voor lieden met een individuela inslag is dat niets. Dit verklaart wellicht waarom 30% van de studenten die zich aan melden bij een psychologische voorselectie als ongeschikt wordt afgewezen. Het spreekt haast vanzelf dat de mentale en de daarmee samen hangende lichamelijke vorming op Nijenrode alle aandacht krijgen. De studenten doen 6 uur sport per week. De voorkeur gaat uit naar sporten, waar een maximum aan- incasseringsvermogen en zelftucht voor vereist is. Eigenschappen, die later in de praktijk van handei en opvoeding worden bevorderd. De heer Veltman vertelt dat men op Nijenrode bijvoorbeeld veel doet aan rugby. i/llforfi lili vbI Vijf mensen vonden de dood en zestien werden gewond toen zondagavond in de Portugese ha venstad Oporto een muur van een in afbraak zijnd huis omviel en terechtkwam op een restau rant, waar juist een bruiloft werd gevierd. De bruid en brui degom behoorden tot de gewon den. In het restaurant bevonden zich 45 mensen toen het onge luk gebeurde. Het dak van het gebouw stortte onder het geweld van de omvallende muur in.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7