DE GOUDEN HORDE KERKNIEUWS PRINS BERNHARD STELDE NIEUWE PERS BIJ UPS IN GEBRUIK Voetbal GEMEENTE TERNEUZEN DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 VOORZIET IN GROTE MAATSCHAPPELIJKE BEHOEFTE Noodweer in Turkije VAN TARZAN-ROL Woensdag 28 april 1965 HUWELIJKSBEMIDDELING VIER „ZUILEN" TEGEN COMMERCIËLE KOPPELBEDRIJVEN HILDEBRAND voert in de Camera Obscura een koppelende tante ten tonele, die zo graag haar nicht Klaartje zou zien trouwen met Gerrit Wit- se. Tante bedoelde het goed en zij vroeg er geen geld voor, maar dat laatste kan men niet zeggen van de vele bemiddelingsbureaus, die in de na oorlogse jaren als paddestoelen uit de vaderlandse grond zijn verrezen. Mede om een dam op te werpen tegen deze com merciële koppel bedrijven zijn in ons land vier unieke instellingen opgericht, naar goed Neder lands gebruik respectievelijk van rooms-katholie- ke, hervormde, gereformeerde en humanistische huize*), die zich op niet commerciële basis bezig houden met het leggen van contacten tussen on- gehuwden, waarbij het initiatief geheel in handen blijft van degenen, die hun hulp inroepen. In een statig herenhuis aan de Prinsenlaan in De Bilt, waar een dezer bureaus is gevestigd, hebben wij met enkele medewerkers gesproken over doel en werkwijze van hun instellingen. HOE VINDT MEN EEN LEVENSPARTNER? Dr. Trimbos „Niet koppelen. De medewerkers van de vier bu reaus drukken ons zorgvuldig op het hart: „De wijze waarop ie mand het ongehuwd zijn beleeft, wordt mede bepaald door de hou ding van de maatschappij tegen over de ongehuwde." „Anders dan a leren," zo voe len zich tienduizenden van de 800.000 ongehuwde Nederlandse mannen en vrouwen boven de 25 jaar. Voor menigeen is een leven zonder huwelijk een onvolwaar dig leven, maar ook zij d' min der haast hebben om te trouwen of voor wie het vrijgezellenbe staan niets afschrikwekkens heeft, worden voortgestuwd om die stap toch te doen. „Kerel, meid, het wordt tijd dat je trouwt," het is een opmer king, die iedere ongehuwde re gelmatig moet horen. De dyna miek van sociale processen als deze oefent grote invloed uit op de menselijke persoonlijkheid. PARADOX. Het probleem van het ongehuwd zijn heeft echter meer kanten. De wens een gezin te stichten, om geborgen te zijn, „het verlan gen naar de tederheid van een an der mens," zoals Camus het eens fijnzinnig uitdrukte, doen vele on getrouwde mannen en vrouwen naar een huwelijk verlangen. Maar hoe vinden zij hun levens partner? Vooral de iets oudere mannen en vrouwen, alsook we duwen en weduwnaren, stellen zich die- vraag dikwijls. De heer J. van der Linden, hoofd van het r.k. Contactbureau meent, dat in onze moderne maatschap pij het vaak moeilijk is om met een ander mens in contact te ko men, zelfs al voor mensen rond de 25 jaar. Merkwaardig paradox. In het overbevolkte Nederland loopt men elkaar voor de voeten, men toont de neiging met de ellebogen te gaan werken, men trekt elkaar aan en stoot elkaar af: de oude parabel van de stekelvarkens, die eikaars warmte zoeken, maar zich aan eikaars stekels verwonden. De heer v.d. Linden vertelt: „Bij ons komen mensen, die je hier niet verwacht te ontmoeten. Men sen bijvoorbeeld met ambulante beroepen, die overal leden van de andere sekse ontmoeten, maar deze ontmoetingen zijn vaak za kelijk en oppervlakkig." Want in onze turbulente wereld ontstaan vele vluchtige relaties tussen mensen die elkaar innerlijk vreemd blijven. KOPPELPRAKTIJKEN. Hoe kan een man of vrouw een levenspartner vinden, wanneer men die niet ontmoet op fuif of werk, in een restaurant of op een club? Men kan een huwelijksad vertentie plaatsen. Dat is niet zon der gevaar, zoals de ingeburger de term „huwelijkszwendel" aan geeft. Inspecteur Van Voort van de gemeentepolitie te Amsterdam, die hierover voor de televisie reeds iets van zijn praktijkerva ringen heeft gezegd, stipuleert: „Het aantal gevallen van huwe lijkszwendel is vermoedelijk gro ter dan uit de statistieken valt af te leiden. Veel mensen, vooral vrouwen, schamen zich een aan klacht in te dienen. Het gaat hier om delicate kwesties, waarover men zich moeilijk uit." Ook zijn er veel particuliere hu welijksbureaus op commerciële grondslag. Dr C. B. J. Trimbos, be kend psychiater en veelbeluis- terd televisiespreker, stelt vast: „Het is overdreven te zeggen dat alle particuliere bureaus aanlei ding tot zwendelaffaires geven. Maar het lijkt niet overdreven vast te stellen dat ook de „nette" bureaus er vooral op uit zijn om resultaten te boeken, dat wil zeg gen zoveel mogelijk te koppelen, zonder voldoende inzicht in de ge schiktheid der kandidaten te heb ben. Zij missen de deskundigheid om dit te beoordelen en hebben vaak geen informatiebronnen over de ingeschrevenen. Ieder huwe lijk levert immers een behoorlij ke winst op." Ook het niet doorgaan van een huwelijk brengt soms geld in het laatje. De heer v.d. Linden ver telt dat een weduwe uit de be tere stand zich bij zo'n bureau liet inschrijven en vele honder den guldens betaalde. Geruime tijd later bracht men haar in con tact meteen eenvoudig werk man. Teleurstelling aan beide kanten. De vrouw reageerde: „Met jullie bureau wil ik niets meer te maken hebben." Was dat niet net wat het bureau wilde? De centen waren immers binnen. Maar terwijl in Neder land een melkboer last krijgt, als er regenwater in de melk zit en de bakker die zijn kar even laat openstaan een procesverbaal krijgt, kan niet wettelijk worden opgetreden tegen de praktijken van dergelijke bureaus. WERKWIJZE. „Hoe dan ook, ten aanzien van de huwelijksbemiddeling mag op gemerkt worden dat er van een grote maatschappelijke behoefte sprake is," zo meent dr. Trimbos, „een behoefte die om verant woorde voorzieningen vraagt." Die verantwoorde voorzieningen bestaan in ons land en wel in de vorm van contactbureaus op le vensbeschouwelijke grondslag. De werkwijze van deze bureaus verschilt principieel van die der commerciële bureaus. Hoewel de werkwijze van 't r.k.-, hervormd-, gereformeerd- en humanistisch contactbureau op onderdelen ver schilt, zijn de essentiële beleids punten identiek. Voordat men tot lid van de correspondentiekring wordt toegelaten, moet men een vragenlijst invullen, die via een vertrouwenspersoon, die met zijn handtekening instaat voor de juis te beantwoording, op het bureau terugkomt. De rooms-katholieken stellen een aantal vragen omtrent de ge- zondheidstoesand, de drie an dere bureaus stellen een medisch onderzoek verplicht. Het r.k. bureau kan in bepaalde gevallen een aspirant lid wel vra gen zich bij een door hem zelf te kiezen arts te laten onderzoe ken. Na dit „vooronderzoek" kan men tot de correspondentieclub worden toegelaten, daarover be slist de staf en of het team van het bureau. 60.000 BRIEVEN. De corresponderenden vinden el kaar via de lijsten van leden, die ze krijgen. Op die lijst staan per soonsbeschrijvingen van de leden, uiteraard zonder naam. Men kan dan het nummer aanschrijven, de brief loopt via het bureau. De heer v. d. Linden „Van koppelen is hier geen sprake. De leden bepalen zelf hun keus." De heer v.d. Linden vertelt dat vorig jaar bij het door hem ge leide bureau 60.000 brieven 's deur in- en uitgingen. Via dit bu reau zijn reeds 3500 ongehuwden er in geslaagd een levenspartner te vinden! De maatschappelijk werkster, die de leiding heeft van het gerefor meerde contactbureau vertelt „Ongeveer 2% jaar geleden start ten wij met ons werk. Dat was op een vrijdag, 's Maandags had den we al 90 brieven." Zij merkt verder op: „Wij willen de men sen geen succes verzekeren. In de korte tijd dat wij bestaan zijn reeds mensen bij ons ge slaagd, maar men moet hier niet op rekenen." Men wil dus geen illusie wekken, niet als de com merciële bureaus de mensen paai en met kreten als „Succes ver zekerd." MEER DAMES Deze 4 bureaus hebben alle meer dames dan heren ingeschreven. Hoe komt dit? De heer v.d. Lin den: „Veel mannen generen zich bij ons aan te kloppen. Zij me nen dat dit niet beantwoordt aan de rol, die de man volgens de oude cultuurtraditie „moet" spe len." Het romantisch beeld van de man als veroveraar, als heer der schepping is zo in ons denken ver ankerd, dat vele mannen het be neden hun waardigheid achten, de hulp van een contactbureau in. te roepen. Ook als het een bureau betreft, dat hen vrij laat zelf een keus te bepalen, omdat ze den ken gekoppeld te worden. „Heb ben zij de moeilijke stap gezet, dat blijken zij enthousiast over onze werkwijze en verdwijnt de weerstand", zegt de heer v. d. Linden. In de ledenkring van deze bu reaus domineren bij de dames de middenstandsgroepen. Er zijn veel meisjes met ideële beroe pen, die in hun werk een belang rijke levensvervulling vinden en die pas later het niet-gehuwd zijn als een gemis ervaren. Ook al slaagt men bij een van deze contactbureaus, het belang rijkste is dat men een harmonieus huwelijk sluit. Hierover hebben de medewerkers der vier bureaus een eenstemmig oordeel. „De kans van slagen is bij deze men sen zelfs groter. Zij hebben een gemis gevoeld, zij hebben zelf het initiatief genomen om dit gemis op te vullen, zij doen een bewus te keuze, waar zij ernstig over hebben nagedacht. Dat geeft het huwelijk een goede kans. (Nadruk verboden). R.K. Contacbureau, Prinsenlaan 1, De Bilt. Hervormd Huwelijks Contactbu reau, Postbus 5032, Schc'eningen. Gereformeerd Huwelijks Contact bureau, Postbus 2012, Utrecht. Humanistische Correspondentie- kring, Postbus 210, Utrecht. Een zwaar onweer, gepaard gaande met hagelbuien, heeft in Turkije aan verscheidene men sen het leven gekost. In Anato- lië kwamen drie mensen om het leven en werden er acht ernstig gewond. Te Eskisehir vielen drie doden tengevolge van het om vallen van twee minaretten. In Kayseri sloeg een rijtuig met twee inzittenden om door een rukwind. Het Paasbezoek aan Oost-Berlijn Tijdens het Paasbezoek aan Oost-Berlijn zijn 14 Westberlij- ners en "Westduitsers aldaar ge arresteerd, zo heeft burgemees ter Heinrich Albertz bekendge maakt. Albertz protesteerde vooral tegen de arrestatie van de twee Westberlijners Marholdt en Rehbein, omdat de veelvuldig veroordeelde Karl Streit met hun papioen naar het westen was gevlucht. Tijdens de paasperiode hebben 582.775 Westberlijners het ooste lijke stadsdeel bezocht. 76.554 hadden geen gebruik gemaakt van hun pas en bleven in West- Berlijn, aldus Albertz. Afscheid dr. L. J. Cazemier te Schiedam Zondagavond j.l. heeft dr. L. J. Cazemier in de Grote of St. Janskerk afscheid genomen van de hervormde gemeente te Schie dam in verband met het per 1 mei ingaan van zijn emeritaat. De tekst van zijn afeheids- prediking was uit 1 Petrus 1 24 en 25: „Het gras verdort en de bloem valt af, maar het woord des Heren blijft in eeuwigheid. En dit is het woord dat als evan gelie U is verkondigd". Geheel in de geest van dr. Ca zemier droeg deze afscheids- dienst een sober karakter. Toe spraken werden niet gehouden, behoudens een kort woord door ds. Hofman, de praeses van de centrale kerkeraad, die dr. en mevr. Cazemier liet toezingen Gezang 94. Aan het eind van de dienst werd door velen met een hand druk van het scheidende predi- kantsgezin afscheid genomen. De kerk was geheel gevuld; o.m. waren ook aanwezig de dochter en de beide zoons van dr. Cazemier, t.w, ds. G. Caze mier te Spijkenisse en ds. D. A. Cazemier te Den Haag, alsmede de beide broers, ds. O. S. Caze- Met een druk op de knop en de beste wensen voor de verdere gang van zaken in het bedrijf heeft prins Bernhard gisteren in de aluminium-halffabrikatenbe- drijf van Lips N.V. in Drunen de 2500 tons extrusiepers in bedrijf jesteld. Daarmee is de produktie- ?apaciteit verdrievoudigd. De plechtigheid vond plaats jn te genwoordigheid van vierhonderd genodigden uit binnen- en bui tenland en viel samen met de herdenking van het 25-jarig be staan van het bedrijf in Drunen. In een rede verklaarde mr. J. C. van Alphen de Veer, direc teur-generaal van industrie en handel en vertegenwoordiger van de minister van economische zaken, dat de N.V. Lips een voorbeeld vormt van een goed evenwicht tussen specialisatie en diversificatie, factoren die bepa lend zijn voor de groei van on dernemingen. Het aluminiumverbruik is van 1957 tot en met 1963 in Neder land toegenomen van 8 ton tot 19.500 ton, wat in vergelijking met andere landen nog bijzonder laag is, zo deelde de heer Lips mee. mier uit Dalfsen en ds. H. W. Cazemier uit Wolvega. Ook uit Terneuzen waren een afvaardi ging van de kerkeraad en an dere belangstellenden aanwezig, terwijl o.a. ook ds. J. C. Sickesz, em. pred. te Doorwerth, en de heer en mevr. Cohen Stuart uit Den Haag van hun belangstel ling deden blijken (beiden oud- Terneuzenaars). A.s. zondagmiddag verbindt dr. Cazemier zich aan de kleine hervormde gemeente te Bladel (Noord-Brabant) waar hij als bijstand in het pastoraat werk zaam zal zijn en tot zijn werk zal worden ingeleid door ds. J. A. Alsfelt uit Valkenswaard, de consulent van deze gemeente. Dode en gewonde bij ruzie in woonwagenkamp Zondagnacht is tijdens een ru zie in het woonwagenkamp te Enschede de 40-jarige B. J. Pril, vader van zeven kinderen, dood geschoten door de 37-jarige J. C. W.. De dader is aangehouden. Het slachtoffer was eerder op de avond met zijn 43jarige broer, Th. F. Pril, die een andere woonwagen wilde hebben, op be zoek geweest bij W. Deze zou naar de opvatting van beide broers geen medewerking hebben willen verlenen. Ondanks deze ruzie gingen de drie mannen met de auto van W. naar een café op enkele kilometers van het woon wagenkamp. Na sluitingstijd ging W. te voet terug naar het kamp. De broers volgden hem. Bij de 'y'/' -yi Deze foto toont de Amerikaanse filmspeler Mike Henry, die in Mexico de hoofdrol gaat spelen in een nieuwe Tarzan-film. De foto werd gemaakt, op het ogenblik dat Henry kennis maak te met zijn beide medespelers de luipaard „Rajah" en de chim- panse „Dinky", aan. boord van het schip, dat hen gedrieën naar Mexico-city zou brengen. Centrale training A-elftal Voor de centrale training van het Nederlands elftal zijn dertien spelers uitgenodigd: vijf van Feijenoord (Pieters Graafland, Veldhoen, Bergholtz, Groot en Haak), vier van D. W. S. (Flin- kevleugel, Israël, Schrijvers en Geurtsen), twee van Sparta (La- zeroms en Doesburg) en twee van Ajax (Muller en Swart). MANCHESTER UNITED ENGELS KAMPIOEN Maandag zijn in de eerste di visie van de Engelse league en kele wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren: Birmingham—Leeds United 33 BlackpoolChelsea 32 Leicester CityStoke City 01 Manchester Un.Arsenal 31 Wolverh. Wand.Liverpool 13 Manchester United is vrijwel zeker van de titel. Slechts een nederlaag met grote cijfers tegen Aston Villa hedenavond in de laatste wedstrijd kan de Man cunians van de titel afhouden. De andere kanshebber Leeds United is met een gelijk aantal punten (61) als Manchester United uitgespeeld na het 33 gelijkspel tegen Birmingham City. Mocht Manchester heden avond verliezen dan zal het doelgemiddelde beslissen en in dat geval is het zeker dat Man chester United met de eer gaat strijken. woonwagen van W. werd de twist voortgezet. Toen deze zich be dreigd voelde greep hij een sten- gun en schoot op de broers. De jongste werd zo zwaar gewond dat hij op weg naar het zieken huis is overleden. De ander is daar met schotwonden in armen en benen opgenomen. NATIONALE HERDENKING De burgemeester van Terneu zen maakt in verband met de richtlijnen, aangegeven door de Commissie Nationale Herden king, de volgende algemene be palingen en aanwijzingen be kend, voor de naleving waarvan aller medewerking wordt ver zocht. Dit jaar zal de Dodenherden king worden gehouden op dins dag 4 mei 1965. Herdacht zullen hierbij worden allen burger zowel als militair die sinds 10 mei 1940, waar of wanneer ook ter wereld, voor het belang van het Koninkrijk hun leven hebben gegeven. Verzocht wordt van des avonds 18.00 uur tot zonsondergang de vlaggen halfstok te hangen. Precies te 19.30 uur vertrekt de „stille tocht" vanaf de Markt. Aan de tocht kan een ieder deel nemen. Bij het formeren van de stoet op de Markt wordt ver zocht in rijen van 6 a 8 personen aan te sluiten. Van 19.45 uur tot 30 seconden voor 20.00 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Om 20.00 uur precies zal, nadat dit tijd stip 30 seconden tevoren door het ontsteken van de straatver lichting is aangekondigd, in de gehele gemeente twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen. Aan de burgerij wordt verzocht, deze plechtige stilte overal en algemeen in acht te nemen. De „Harmonie Terneuzen", die met de rechtstreekse nabestaan den van de gevallenen aan het hoofd van de stoet loopt, houdt halt voor het monument aan de Westsluis. Na afloop van de twee minuten stilte wordt ge speeld „Blijf bij mij Heer", waar na de stoet terugkeert, wederom met het muziekgezelschap aan het hoofd. De deelnemers lopen na afloop van de plechtigheid dus door langs het monument, waar bij gelegenheid bestaat even uit de stoet te treden voor het bren gen van een bloemengroet. Terug op de Markt speelt het muziekgezelschap twee couplet ten van het „Wilhelmus" hetgeen zwiigend zal worden aangehoord. 14.# „Goede genade, Perguye, wat zijt ge toch lomp!" tjilpte de Hoogste Gezant van Genua, ter wijl zijn jonge vrouw zich vuur rood van verlegenheid boog om de glasscherven op te rapen. „Herinnert U toch, dat ge thans mijn echtgenote zijt en U waar dig dient te gedragen. Welke in druk moet messire Aram van U krijgen??" Hij fladderde op Aram toen en begon de avonturier geestdriftig ,de handen te drukken. „Ik ben opgetogen U te ontmoeten, mes sire. In Genua doen de wildste verhalen over Uw dapperheid de ronde. Gij schijnt de enige te zijn wie die bloeddorstige schur ken van Mamelukken enig ont zag hebben! Men gaf mij, voor mijn vertrek, de raad om toch vooral contact met U te zoeken Gij zijt de enige die mij kan hel pen om mijn diplomatieke op dracht uit te voeren!" „Dan hebt ge wel het beroerd ste ogenblik voor Uw komst uit gezocht, messire, zei de avontu rier droog terwijl hij met het ge vest van zijn zwaard begon te spelen. „Er is geen tijd meer voor diplomatieke opdrachten. Ik heb juist bericht gekregen dat een grote horde Mongoolse veroveraars onder aanvoering van Chamag Chan deze kustko- lonie nadert. Als we onze hals willen redden zullen we alles in het werk moeten stellen om hen tegen te houden!" Het meisje scheen door deze woorden nog verlegener te wor den dan gewoonlijk en liet blo zend de glasscherven, die ze had opgeraapt, weer uit haar handen vallen. Maar de Hoogste Gezant sprong geestdriftig op en begon zich verrukt de handen te wrij ven. „De Mongolen? Zij nade ren?" kakelde hij opgetogen. „Uitstekend! Uitstekend! Wij konden het niet gunstiger tref fen, messire Aram!" De avonturier begreep er hoe langer hoe minder van Eerst daarna kan de stoet als ontbonden worden beschouwd, i De weg naar de plaats van de plechtigheid wordt te voet in volkomen stilzwijgen afgelegd, zonder vlaggen of vaandel.s I De bevolking van Terneuzen wordt hierbij uitgenodigd in haar geheel aan deze „stille tocht" deel te nemen. Dringend wordt verzocht niet langs de wegen te staan uit nieuwsgierigheid of anderszinsj aangezien dit buitengewoon sto rend is voor een goed en orde lijk verloop. Men sluite zich dus allen aan bij de stoet. In de geest van deze herden king dient de exploitatie van de Horecabedrijven vanaf 18.00 uur zodanig te geschieden dat hier aan elk vermakelijkheidsaspect ontbreekt. Gedurende de periode van 18.00 tot 21.00 uur zal de buitenverlichting, zoals neons en lichtbakken, gedoofd dienen te zijn, en mag geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan die van de officiële Nederlandse radioprogramma's. De burgemeester van Terneuzen, H. RIJPSTRA. Terneuzen, 27 april 1965. Amerikaans experimenteel vliegtuig verongelukt Een Amerikaans experimenteel vliegtuig dat verticaal kan op-' stijgen, de „XV-5a", is dinsdag bij een eerste demonstratie voor; publiek brandend neergestort op de luchtbasis Edwards. Het toe-| stel viel van 150 meter hoogte, neer, toen het een verticale lan-, ding wilde maken. De piloot maakte gebruik van zijn schiet-: toestel, doch hij kwam om het leven doordat zijn valscherm niet openging. Een tweede „XV-5a" kwam behouden aan de grond. De dag tevoren was op dezelfde basis een verkenningsvliegtuig van het type U-2 verongelukt, dat on derzoekingen deed in de hogere luchtlagen. TUNNELS VERVANGEN BRUGGEN De Barendrechtse brug en Spijkeniserbrug zullen worden vervangen door tunnels. Het was ir. D. Vreugdenhil van de direc tie Zuid-Holland van de rijks waterstaat die dit vertelde tijdens een bijeenkomst van de eilanden gemeenschap Voorne-Putten en Rozenburg welke maandagavond in Zuidland werd gehouden. Nog dit jaar zal worden be gonnen met de werkzaamheden voor de tunnel bij Heinenoord ter vervanging van de Baren- dreehtsebrug. Voor de tunnel bij Spijkenisse moet met de uitwer king van de plannen nog een aanvang worden gemaakt. Zeker niet vóór 1970 zal de Spijkernis- ser brug dan ook vervangen kunnen worden. Over de dam-' menweg die de aansluiting zal' moeten geven tussen de Haring-I vlietdam en het eiland Rozen burg zei de heep Vreugdenhil dat men hiermee in 1970 gereed hoopt te zijn. Op dat moment zal er dan een' doorlopende verbinding bestaan' tussen Zeeland via de Grevelin-i gendam en de Haring vlietdam' naar de Europaweg om Rozen burg en zo naar Rotterdam.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5