Prinses Margriet opent revalidatiecentrum te Ubbergen WMË DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS 'Q/iWi V(hüt HEERLIJK' NATUUR ZUIVER jmn Spot VERDWENEN BELGISCHE BABY BIT IE SCHELDE OPGEHAALD Dader legt bekentenis af BOBRGUIBA'S „VERRAAD" IS EEN HOOPVOL TEKEN VOOR DE VREDE ZONDER FRIK AMERIKANEN ZETTEN AANVALLEN OP NOORD-VIETNAM VOORT CALIFORNISCHE SINAASAPPELEN Pagina 2 Woensdag 28 april 1965 Verrassing Splitsing P.T.T. op Koninginnedag en Bevrijdingsdag In het water geworpen Ook ouders ter beschikking RIJBEWIJS IN BELGIE BINNENKORT VERPLICHT? Dynamiet onder Duitse brug Wraak? Uitgangspunt 29 cl per fles gezinsjles 69 cent Anderhalf miljard dollar Infiltratie houdt aan JJE VRIJE 'ZEEUW 130 lichamelijk zwaar gehan dicapte kinderen hebben giste ren in Ubbergen bij Nijmegen opgetogen de komst afgewacht van prinses Margriet, die zich bereid had verklaard de offi ciële opening te verrichten van het revalidatiecentrum van de „St. Maartenskliniek". Dit cen trum dat een niet gesubsidieerde investering heeft gevergd van vier miljoen gulden, is er tot in kleinste bijzonderheden op in gesteld ernstig-invalide kinderen te ontwikkelen tot volwaardige leden van de maatschappij. De kliniek dateert uit 1936 en was oorspronkelijk bedoeld voor kinderen die een orthopaedische behandeling moesten ondergaan. Al gauw zag men in, dat een uitsluitend medische behande ling niet toereikend was. De sociale en psychologische pro blematiek werd in de loop der jaren even belangrijk. kunnen,er zowel lager onderwijs alsV,Q,L.O., U.L.O. of H.B.S. volgen- De prinses arriveerde om half elf bij de kliniek, waar ze werd begroet door burgemeester mr. P. M. Sassen en de bestuurs voorzitter, prof. mr. D. van Eek. Na een welkomstwoord van prof. Van Eek volgde een auto rit van het zusterhuis naar de nieuwbouw. De auto werd voor afgegaan door kinderen in een ponywagen. De officiële opening van het internaat bestond uit het open trekken van een gordijn op het terrein van de nieuwbouw. Voor afgegaan door de 13-jarige Loek van de Leur, die behendig in een rolstoel als eerste het in ternaat binnenreed, bezichtigden de bezoekers het nieuwe kinder centrum. Speciale aandacht bleek de prinses te hebben voor de eigen huiskamers, die de kinderen in het internaat hebben. Er is hier zelfs een „Prinses Mrgrietstraat", waarvan het naambordje door de prinses werd onthuld. Als bijzondere verrassing boden drie kinderen een gouden broche aan, die met paarlen was bezet. De borche, een loopkruk voorstel lend, was ontworpen door kin deren van de kliniek en ver vaardigd door een Nijmeegse edelsmid. De prinses was ongeveer een kwartier belangstellend toe schouwster bij lichamelijke oefe ningen door gehandicapte kin deren. Tegen twaalf uur nam ze afscheid van de kliniek, uit gewuifd door de patiëntjes. Er werd een splitsing doorge voerd tussen de kinderorthopae- die en de kinderrevalidatie. Deze laatste afdeling, waar prinses Margriet werd verwelkomd, heeft nu een eigen gebouwen complex met slaapzalen, een verpleegstersafdeling en een vijf verdiepingen hoog internaat, waarin tevens een scholenafde ling is gevestigd. De kinderen Nog geen 24 uur nadat in Brus sel het lijkje is aangetroffen van een 10-jarig gewurgd meisje is dinsdagochtend om acht uur de 20 maanden oude baby, die sinds zondagavond werd vermist, uit het water van de Schelde opge haald. De 26-jarige ouders misten Overstromingen in Finland Finland wordt momenteel ge plaagd door hevige overstro mingen. In het noorden van het land zijn meer dan 20.000 lan derijen onder water gelopen. Als men in het stadje Seinaejoki nu naar de kruidenier gaat, doet men dat op een vlotje (foto). Op Koninginnedag (vrijdag 30 april) en Bevrijdingsdag (woens dag 5 mei) zal de P.T.T.-dienst worden uitgevoerd- als op zon dag. Op donderdag 29 april en dinsdag 4 mei zullen de ochtend en middagbriefpostbestellingen te Amsterdam, Den Haag, Haar lem en Rotterdam aanvangen als op vrijdag. Op zaterdag 1 mei zullen ook pakjes en aangetekende stukken worden besteld. De nachtposttreinen rijden niet in de nachten van 29/30 april, 30 april/1 mei, 4/5 mei en 5/6 mei. In de vroege ochtend van za terdag 1 mei en van donderdag 6 mei zullen extra vervoers- maatregelen worden getroffen. In het bijzonder voor de week waarin Koninginnedag valt, geldt dat stukken die voor het week end op hun bestemming moeten zijn, extra-vroegtijdig ter post moeten worden bezorgd. hun zoontje Dirk Vermeulen toen zij zondagnacht thuiskwamen. De deur van hun woning in Temse stond open en zijn bedje was leeg. Een opsporingsactie, waaraan tientallen rijkswachters en poli tiemannen deelnamen, leverde aanvankelijk geen enkel resul taat op. Een mededeling van een schip per, die meende iets op de Schel de te hebben zien drijven dat op een kinderlijkje zou kunnen duiden, leidde tot de ontdek king van het vermiste kind. Maandagavond werd een man uit de omgeving aangehouden, wiens voornaam „Frangois" is. Deze naam had het vijfjarig broertje van de verdwenen baby genoemd. Maar ook de ouders zijn een groot deel van de dag en de nacht verhoord, evenals de vrienden waarmede zij de avond hadden doorgebracht. Het Brusselse blad „La Libre Belgique" meent te weten, dat de omgekomen baby lichamelijk gehandicapt was. De baby werd in de Schelde aangetroffen in het dorp Wiche len, ongeveer 20 km van het ouderlijke huis in Temse. Aan genomen wordt, dat het kind in het water werd geworpen. De ondervraging van de ouders en personen, die in het gezel schap van hen zijn gezien, duur de dinsdagochtend voort. De Belg Frans Eeckhout die was verhoord in verband met moord op de 20 maanden oude baby Dirk Vermeulen, heeft een bekentenis afgelegd. Eeckhout is familie van de ouders van het vermoorde kind. Het verhoor van de dader was maandag begonnen na een ver klaring van het vijfjarige broer tje van de omgekomen baby, dat de ontvoerder gemaskerd was en „Frangois" heette. De man werd opgespoord en loochende aanvankelijk iets met de ontvoering te maken te heb ben. Hij werd op vrije voeten gesteld maar moest zich ter be schikking van de politie houden, Naar het Belgische ministerie van verkeer heeft medegedeeld wordt de laatste hand gelegd aan de uitvoeringsbesluiten voor de wet waarbij in België het „rijbewijs" wordt ingevoerd. Ge hoopt wordt dat de besluiten nog vóór de verkiezingen op 23 mei in het staatsblad kunnen ver schijnen. De ongeveer 2,5 miljoen Belgi sche automobilisten worden in twee groepen verdeeld. Van I-S tot 21 jaar betekent, dat een theoretisch en praktisch examen moet worden gedaan om in het bezit te kunnen komen van een rijvaardigheidsbewijs. Aan hen, die ouder dan 21 jaar zijn. wordt de rijvergunning automatisch uitgereikt op vertoon van een verklaring dat men de afgelopen vijf "jaar niet uit de rijbevoegd heid is ontzet, dat men beschikt over voldoende kennis en be kwaamheid om een auto te be sturen en geen lichamelijke ge breken heeft die de aanvrager ongeschikt maken tot het bestu ren van een motorvoertuig. De kwestie van het „rijbewijs", dat thans in België niet bestaat, houdt de gemoederen al vele jaren bezig. De invoering houdt verband met Europese ver- keersverplichtingen en de ver hoging van de verkeersveilig heid. Onder de brug over het ka naal bij de Duitse plaats Marien- siel (Friesland) zijn tijdens werkzaamheden twee ontplof bare ladingen uit de tweede wereldoorlog aangetroffen. On middellijk werd de brug voor het verkeer gesloten. Jarenlang zijn duizenden automobilisten de brug gepasseerd. Als gevolg van de vondst zul len waarschijnlijk alle kanaal- bruggen tussen Wilhelmshaven en Emden worden gecontroleerd. „Het zijn maar fietsen. Bij het Centraal station in Am sterdam worden dagelijks hon derden fietsen gestald op de openbare weg. Door vandalisme of andere oorzaken belanden zo nu en dan rijwielen in het water, zoals hier op de foto, en blijven er geruime tijd liggen. „Het zijn tenslotte maar fietsen. Terwijl in Wichelen het echt paar Vermeulen het in de Schel de gevonden lijkje identificeerde als hun 20 maanden oude zoon tje, werd de ondervraging van Eeckhout voortgezet. Het ein digde even na de middag in een bekentenis. Nadere bijzonder heden zijn nog niet bekendge maakt. Wel lïeeft de politie mee gedeeld dat ook de ouders van de vermoorde baby zich ter be schikking van de politie moeten houden. Zij werden dinsdagmid dag uit Wichelen teruggebracht naar het stadhuis van Temse. Na een urenlange ondervra ging gaf Francois Eeckhout uit de nabij Temse gelegen gemeen te Hamme toe het kind in zijn auto te hebben meegenomen naar het ruim 20 km verder ge legen Wichelen om het daarna in het water van de Schelde te gooien. Over het motief van de kin dermoord heeft de politie geen enkele mededeling willen doen. Volgens een bericht van het pers bureau „Belga" zou Frangois Eeckhout uit wraak hebben ge handeld omdat de moeder van het slachtoffer haar vriendschap met hem wilde verbreken. De ouders werden eveneens langdurig verhoord. Zij zouden echter dinsdagavond in vrijheid worden gesteld. President- llabih ïfourguiba van Tunesië heeft grote opschud ding teweeggebracht in de Ara bische wereld door voor te stel len dat de Arabische landen Is raels grenzen moeten garande ren in ruil voor terugkeer van de Palestijnse Arabieren, die nu als vluchtelingen (vooral in Syrië en Jordanië) verkommeren. Daar over moeten onderhandelingen worden gevoerd. In Cairo en el ders is dit idee al afgedaan als vuig verraad en ook Israël is er niet erg happig op. Fen oplos sing is door de uitspraak van de Tunesiër dus nog niet in zicht, maar het feit, dat hij zich zo uit liet, is een teken dat er lang zaam iets verandert in de Arabi sche wereld. Verraad wordt Bourguiba ver weten omdat hij wil afzien van een soort heilige oorlog, tegen Israël, die nu al jaren lang wordt gepropageerd, maar waarmee de Arabieren toch maar liever niet beginnen: ze hebben niet zulke goede ervaringen met het vech ten tegen de Israëliërs. Zakelijk bezien heeft Bourgui ba volkomen gelijk. Voor die gro te groep van Paiestijnen doen de door SHELLEY SMITH 2) De grammofoon was weer toe aan Che sara, sara", toen Paula naar beneden ging, en daarbo venuit kon zij horen hoe Rex met zijn schreeuwstem een van zijn anekdoten vertelde, die met bulderende lachsalvo's begroet werd. Hij stond tegen de schoorsteen mantel geleund, druk gebaren de met zijn ene hand, waarin hij een kippebotje hield, terwijl hij met de andere verstrooid een roodharig juffertje tegen zich aandrukte, en haar, al pratende, zachtjes heen en weer deed wie gen. Hij was het soort man dat direct opviel als je de kamer binnenkwam; een grote kerel met een blonde baard, net een Viking of een prachttype van een zeero ver uit de oude tijd, een vrolijke, vrijmoedige extrovert met hero- ische gestalte. Er zou een merk waardig scherpziend oog voor nodig zijn geweest om te kun nen doordringen tot de leegte binnenin, waar de knagende worm huisde. Want Buchanan had zijn beste tijd al achter de rug. Voor hem, evenals voor zovele anderen, wa ren de oorlogsjaren de „goede oude tijd" geweest, toen hij dienst deed als piloot van een bommenwerper bij de H.A.F. De tijd toen je je echt een koning voelde: geld, zoveel als je maar nodig had, in je zak, en daarbij dat vreemde besef van ver trouwdheid met je collega's, dat voortsproot uit de voortdurende dreiging van het gevaar, een in tens beleven van elke minuut, zoals je nadien nooit meer zou ervaren, omdat de dood steeds om het hoekje gluurde. Toen de oorlog voorbij was had hij weer 'n carrière kunnen opbouwen; hij kreeg de kans zijn ingenieursdiploma te halen met behulp van een studietoelage. In plaats daarvan leende hij vijf duizend gulden van een kennis, die zakenman was, en verkoos dit bedrag, te zamen met zijn demobilisatiegratificatie, te ste ken in een eenmanszaak: een vliegtuig dat taxivluchten maak te voor particulieren. Hij deed goede zaken, daar de zwarte markt toen zijn beste da gen beleefde en er volop klan ten waren met opdrachten die het daglicht niet konden velen. Dit soort werk waseen kolfje naar zijn hand, want het bracht een behoorlijke dosis avontuur en risico met zich mee. En hij liet zich behoorlijk betalen voor zijn moeite. Zoveel geluk had hij bij deze ondernemingen 'dat hij de bij naam verwierf van „de Bofferd". Maar steeds maar geluk hebben brengt zijn eigen gevaar met zich mee. Je begint je al te veel te verlaten op je befaamde on kwetsbaarheid; je wordt zorge loos en overmoedig; en dan kan het geluk je weieens in de steek laten. En zo gebeurde het dat in sep tember 1949, toen hij op een zon nige morgen alleen terugvloog na een reisje naar het vasteland van Europa, Buchanans vliegtuig neerstortte, niet ver van Lydd. Het scheelde niet veel of ze moesten hem opgeven. Arme Humpty Dumpty! Er kwamen heel wat chirurgen en dokters aan te pas om hem weer op te lappen, en dat kostte een zee van tijd ook. Buchanan de Bofferd! Op won derbaarlijke wijze ontsnapt aan de dood, zei men: hij had eigen lijk dood moeten zijn. De brok stukken van zijn vliegtuig lagen over een halve mijl verspreid. Zelfs zijn optimistische natuur was ontmoedigd als hij aan zijn toekomst dacht. Want door een bijzonder gemene zet van het noodlot had hij op die morgen van het ongeluk, in een ogenblik van volkomen idiote onacht zaamheid, vergeten voor de eerste maal in vier jaar de normale verzekering te sluiten voor de vlucht. Dus daar zat hij. Geen verzekering, geen schade vergoeding. In een tijd van an derhalve minuut was hij zijn vliegtuig, zijn kapitaal en zijn zaak kwijt. Zijn toekomst was volkomen weg. Hij had geen flauw idee wat hij nu moest be ginnen als het ooit zover kwam dat hij weer op zijn beide benen het ziekenhuis uit kon lo pen. (Op dit punt waren de des kundigen er niet vlug mee zich bloot te geven. Je kon een pa tiënt nu eenmaal niet ontmoedi- .gen. Ook ging het niet aan valse hoop bij hem te wekken. Onder elkaar waren ze het er wel over eens dat hij nooit meer een nor maal leven zou kunnen leiden. Maar zij kenden Buchanan nog niét. Zijn doorzettingsvermogen was verrassend.) Toen hij eindelijk uit het zie kenhuis kwam hij strompelde rond met behulp van twee stok ken en was twaalf pond beneden het normale lichaamsgewicht wist hij niet eens waar hij heen moest. Hij. leunde zijn wrakke gestal te tegen de bar van de eerste de beste kroeg die hij zag, volkomen uitgeput na twee huizenblokken ver te hebben gelopen. En toen zag hij dat leuke kleine slanke donkere meisje, in gezelschap van een man die Victor heette, en die in zijn escadrille gediend had in '43. (Wordt vervolgd.) Arabische landen niets. De ellen de in hun kampen moet voor namelijk door de Ver. Naties iets worden verlicht. Het enige wat de Arabische landen doen, is de haat aanwakkeren. De Arabieren die in Israël ble ven en er gewone burgers zijn, kunnen in hun hart nog altijd tegen die Joodse staat zijn, maar ze vormen geen gevaar voor die natie. Tel Aviv zal er echter geen prijs op stellen de gevluchte groep van vele duizenden weer terug te halen, die in de afgelo pen jaren alleen maar met haat is gevoed. Het heeft er alle schijn van dat het lot van de Palestijnse vluch telingen met opzet zo hard mo gelijk is gelaten: de Arabische landen vinden er een aanleiding in een gezamenlijk negatief uit gangspunt te hebben, hetgeen tot dusver de enige mogelijkheid bleek tot wat eensgezindheid. Als Bourguiba voorstelt door onder handelingen met Israël een eind te maken aan die lijdenskampen, dan is dat wel humaan jegens de mensen en dan is dat een me trode om de voornaamste aan leiding tot spanning in dit ge bied weg te nemen, maar het is tevens een aanslag op de toch al zo schrale basis voor Arabische eenheid. En dat wordt hem kwa lijk genomen Bourguiba heeft overigens ge lijk: men kan niet tot in lengte •van jaren doorgaan te leven aan de rand van een oorlog. De enige uitweg is dus praten. Dat een voorstel van die strekking uit de- mond van een vooraanstaand man in de mohammedaanse we reld komt is al zal het effect dan voorlopig nog gering zijn een hoopvol teken. r iA (Vervolg van pagina 1.) De persconferentie werd via radio en televisie uitgezonden. De minister ziet net conflict als moeilijk en langdurig. Hij wilde geen antwoord geven op de vraag wanneer er van een ge vaarlijke wending zou kunnen worden gesproken. Het is hem niet bekend of er in Noord-Vietnam luchtdoel- raketten operationeel zijn maar. zo zei hij, men moet aannemen dat zij er zullen komen en Ameri- moet nü al maatregelen daar tegen treffen. Voor het lopende belastingjaar schat McNamara de totale kos ten van de Amerikaanse militai re en economische hulp aan Znid-Vietnam op anderhalf mil jard dollar. Afgaande op verklaringen van gevangenen, aldus minister Mc Namara. zijn er sinds 1959 al 39.000 Noordvietnamezen naar het zuiden gekomen. Alleen voor 1964 wordt .het aantal infiltranten op 10.000 geschat. Ondanks de aanvallen op de verbindingswe gen moet erop worden gerekend dat de infiltratie zal aanhouden. De verliezen van de vietCong sinds het begin van het conflict worden op 89.000 man geschat, waarvan een groot deel uit het noorden afkomstig. De Chinezen zijn bezig de viet- cong van moderne, wapens te voorzien. De minister toonde de journalisten een lichte mitrail leur van Chinees fabrikaat. In antwoord op een vraag zei McNamara dat er aanwijzingen zijn dat de vietcong in de hoog landen ten westen van Danang aanmerkelijk wordt versterkt. Hij kon niet zeggen of zij van plan zijn Danang, de Ameri kaanse luchtmachtbasis> aan te vallen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2