REGERINGSVERKLARING IN DE TWEEDE KAMER Amerikanen zetten hun aanvallen op Noord-Vietnam voort WOMMIIMW RADIO DE KOCX HET WEER HOtE PRIORITEIT VOOR DE Belasting op speculatiewinsten roept de bevolkin» cp tot verzet WOENSDAG 2S APRIL 1965 21e Jaargang - No. 6424 110.000 woningen in 1965 Industrialisatie '«rote investeringen Leeiiingenschaa! Radio er televisie Reclame Belastingen Loonaccoord Huurbeleid Eigen woning Weerbericht Hooswater 7om- er» Maanstanden Ront «n brug bestookt 105 bommen werpers McNamara: Nog geen kernwapens in Vietnam Pranfeewng bfl abonnement: TERNEÜZEN Direetemr-HooMraaaetew: I. van 8e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal tin Telefoon; 01150 2078 Girontnnmer: 88150 Abonnementsprijs 0,— per kwartaal; per maand f 2,per week 50 ct Losse nrs 10 ct. DE VRIIE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Over de grondslagen van het regeringsbeleid zei de minister president mr. J. L. M. Th. Cals gisteren in de tweede kamer dat dit beleid zal worden gedragen door de geestelijke waarden, die in ons volk leven en die in christendom en humanisme tot uiting bomen. Dat wij daarbij aandacht zullen geven aan vernieuwingen, die uit de volksvertegenwoordiging naar voren bomen, behoeft geen betoog. Hoezeer wjf ons bewust zijn van de korte zittings periode van dit kabinet, achten wij het onze plicht ons beleid te voeren in perspectief op dieper ingrijpende hervormingen welke In de komende jaren In toenemende mate de aandacht zullen vra gen. De voorbereidingen voor een algehele grondwetsherziening zullen met kracht worden voortgezet. Bijzondere betekenis wordt aan overeenstemming op het brede terrein van ontwapening gehecht. Het atlantisch bondgenootschap, de éénwording van Europa en de verdere uitbouw der gemeen schappen blijven hoekstenen voor het buitenlandse beleid. De regering blijft streven naar een geïntegreerd en democratisch Europa, dat grote openheid kent, zowel wat het economisch als wat het toetredingsbeleid betreft. Het belang dat de regering aan de Nederlandse ontwikkelings hulp hecht, is tot uitdrukking ge- bracht in de benoeming van een minister zonder portefeuille die ter bevordering van een krachtig en samenhangend hulpverle ningsveld een stimulerende en coördinerende taak heeft gekre gen en die voor dit beleid de ver- antwoordelijkheid draagt tegen over de Staten-Generaal. Aan de woningbouw wordt de hoogste prioriteit gegeven. Daar toe zal het expansieve bouwbe leid, waarmede bereids een sterke groei van de bouwcapaciteit is bereikt, met kracht worden voortgezet en gestreefd worden naar een optimaal gebruik der beschikbare capaciteit. Met name in de woningbouw zullen arbeids. besnarende bouwmethoden, waar onder ook de industriële bouw, worden bevorderd. Voor dit doel en ter verzekering van de conti nuïteit zullen voldoende reserves on nationaal niveau ter beschik king staan. Het bouwprogramma voni- 19(55 kon reeds onder het vorige kab'net met enkele hon derden milioenen guldens ver- booed. Mede ot> grond hiervan hoopt de regering, dat in 1965 meer dan 110.000 woningen zul len worden voltooid. Zij zal de gelegenheid geven een op een verdere groei afgestemd aantal woningen in aanbouw te nemen. In zijn verklaring zei mr Cals voorts: „De accentuering van de zorg voor onze leefruimte is een eis van onze tijd. Het is te voor zien dat onze bevolking zich in de rest van deze eeuw zal uitbrei den tot 20 miljoen of gemiddeld 600 inwoners per km2. De aan spraken od de bodem worden tal rijker, dringerder en onderling tegenstrijdiger. Het bestaan van onze groeiende bevolking kan al leen worden verzekerd door een snel voortgaande industrialisatie en verdere ontwikkeling van de economische diensten. Grote de len van Nederland zullen daar door In de stedelijke sfeer wor den gebracht. Tegelijkertijd vraagt de modernisering van de landbouw een ingrijpende om vorming van de landelijke gebie den, waarop ook een beroep wordt gedaan voor militaire oefenterreinen, recreatie enz. De verkeersontwikkeltng is zozeer toegenomen, dat daardoor ern stige problemen op de wegen en in de binnensteden zijn gerezen. Bil dit alles komt meer en meer ook de invloed van dit hele pro ces op het leefmilieu in het ge ding. Duidelijk dringen de vraag stukken van luchtverorrtrefnl. ging, geluidshinder e.d. zich aan ons op. De verzflting en vervui ling van de wateren nemen zorgwekkende afmetingen aan, mede ten gevolge van de slechte kwaliteit van hét Rijnwater. Vast staat dat ter uitvoering van de noodiatoetiike vooraienin- gen grote investeringen nodig zullen zijn. Dat zal in het bijzon der het geval zijn voor het be- langrijke probleem der urbani satie op te vangen in een op de toekomst berekende vorm. Daarbij zal speciale aandacht worden geschonken aan de be stuursvorm van agglomeraties. Voorts zal de spreidingspolitiek krachtig worden voortgezet, waarbij in het noorden en het deltagebied een sterkere groei moet worden bevorderd. In ande re delen van hel land zal een inrichtingsbeleid voorop staan. De regering heeft besloten de tweede fase van de verlaging van de leerlingenseliaal per I sept. te doen ingaan. Alle aandacht zal worden besteed aan verbetering van het onderwijs. Tevens zal worden bevorderd, dat de jeugdi gen uit alle lagen er bevolking zoveel mogelijk onderwijs en vor ming kunnen ontvangen, die niet hun aanleg en capaciteit over- eeneenstemmen. Vormen van aangepast onder wijs, als individueel technisch on derwijs en individueel nijver heidsonderwijs voor meisies zul len worden bevorderd. GehooDt wordt dat de overgangswet voortgezet onderwijs oo 1 sept. 1967 in werking zai kunnen tre den en de mammoetwet zelf op 1 sept. 1968. Refererend aan bet reeds be kende radio-televisie-plan, zei mr Cals dat dit plan gegroeid is int de in de loon der jaren gevoerde discussies. Gestreefd is naar een onlossing, die een zo groot moge- Ijjke meerderheid kan 'krijgen. Ondanks de verdeeldheid van onvattingen is er veel, dat ons allen samen bindt, zo meende mr Cals. Mede tengevolge van de com municatiemogelijkheden. die ra- dio en televisie bieden, wördt ons volk zich er steeds beter van be wust dat er meer is dat ons bindt dan hetgeen ons scheidt. De beschikbare zendtiid moet op vond van democratische be ginselen van gelijkgerechtigheid worden verdeeld en Volgens ob jectieve criteria toegankelijk ziin voor alle stromingen van ons volk. Over het toelaten van reclame in radio en televisie, zonder dat adverteerders invloed on de pro gramma's kunnen oefenen ver klaarde mr Cals nog niet te wil len zeggen, dat de reeerino- een gezonde coneurrentieprikkel tus sen de verschillende radio, en +o- levtele-organisaties niet wenseliik zou vinden. Wel echter dat zij (He prikkel niet meer gezond acht wanneer voor de waarde van pen programma beslissend is of het publiek wordt bereikt aan wie bepaalde adverteerders hun ar tikelen willen verkopen. De opbrengst van de reclame zal grotendeels bestemd zitn voor de verzorging van de program ma's. Een gedeelte zal echter ge durende de overgangstiid wor den gereserveerd voor een finan ciële compensatie, die aan de pers zal worden geboden om haar aan passing aan de nieuwe situatie te vergemakkelijken, indien een dui delijk aantoonbare verminderen» van het inkomstenaeerès mocht optreden. De regering heeft deze beslissing genomen omdat zij van oordeel is, dat in een demo cratische maatschappij" de onaf hankelijkheid en de verscheiden heid van de pers van groot be laag zijn, Sprekend over het financieel en economisch beleid merkte mr. Cals op, dat de regering in de komende troonrede en miljoenen nota concreet zal aangeven, welke middelen zullen worden aange wend om de noodzakelijke hoge re uitgaven voor urgente taken mogelijk te maken. Het ligt jn het voornemen wijzigingen voor te stellen van de data in de on langs aangenomen wetten tot verlaging van de loon- en in komstenbelasting. Voorstellen zullen worden in gediend voor het belasten van speculatiewinsten. Deze belas, tingheffing zal betrekking heb ben op gerealiseerde waardestij gingen en -dalingen van tot het persoonlijk vermogen behorende gebouwen, gronden en effecten. De vermogenswinsten, welke nu reeds door de inkomstenbelas ting of vennootschapsbelasting worden getroffen, zoals waarde stijgingen van de tot het vermo gen van een onderneming beho rende objecten, zullen buiten deze heffing vallen. Eveneens vallen daarbuiten objecten, die krach tens erfrecht in eigendom over gaan, waardestijgingen die be trekking hebben op grond welke binnen de familiekring wordt verkocht en bedragen aan waar destijging, die van beperkte om vang zijn en met betrekking waartoe belastingheffing met na me voor de kleinere beleggers het bezitsvormingsklimaat on gunstig zou beïnvloeden. Bij ver vanging van de eigen woning door ëen endere eigpn woning zal geen directe afrekening plaats vinden, maar wordt een gerealiseerde waardestijging in mindering gebracht oo de aan schaffingsprijs van de nieuwe woning. Voor het tarief wordt gedacht aan 25 nercent van de. belastbare speculatiewinst. Als speculatiewinst zullen al leen worden aangemerkt de win sten die worden gerealiseerd bin nen een nader te bepalen termijn Gelet op het belang van een ge zond beursverkeer zal deze ter mijn voor effecten van kortere duur ziin dan voor onroerend goed. Waardestijgingen die reeds ziin opgetreden vóór het tijdstip waarop heffing van kracht wordt, zullen buiten beschouwing blij ven. Het kabinet, zo vervolgde de minister-president, wil vasthou den aan de afspraken, gemaakt hij het loonakkoord voor 1965. Zodra het halfjaarlijks eoono- mïsch rapport van de S.E.R. en het S.E.R.-advies over de kinder bijslag ziin uitgebracht, zal de regering haar standpunt henalen inzake een aanvullende uitkering ineens in 1965 en voor een extra verhoging van de kinderbijslag per 1 .juli. Het beleid is gericht op het Zo stabiel mogelijk houden van het prijsniveau. Óp korte termijn kan de indiening verwacht wor den van een wetsontwerp tot re geling van de rechtspositie van de huurders van bedrijfspanden. Aan de S.E.R. zal advies wor den gevraagd over een wijziging van de spelregels voor de loon politiek en van het systeem van loonvorming zelf. „Naast de loon. hoogte en het stelsel van loon vorming acht de regering het wegnemen van tal van bestaande belemmeringen voor de ontplooi ing van de mens in zijn arbeids situatie van wezenlijk belang voor de verbetering van het sociale klimaat", aldus de minister-pre sident. Over het te voeren huur- en subsidiebeleid merkte mr Cals o.m. op, dat het doel van dit be leid zal zijn het zodanig op el kaar afstemmen van de huurni veaus van oude en nieuwe wonin gen, dat mede ten gevolge van een grotere doorstroming een optimale bezetting van de wo ningvoorraad wordt bereikt en dat huurverschillen, die niet op verschil in woongenoot zijn ge baseerd en ook sociaal onrecht vaardig zijn, zuilen verdwijnen. Voor woningen gebouwd tussen 1920 en 1963 zullen gedifferen tieerd naar bouwperiode en aard huurcorrectips plaats vinden op 1 januari 1966 pn op 1 januari 1967 van gemiddeld ongeveer 10 net fvan 1957 tot 1963 aflopend tot 0 pet). Daarnaast zal voor woningen, die gereedkomen na 1965, het subsidie belangrijk wor den verhoogd. De huur zal op den duur kos tendekkend moeten zijn. hetgeen betekent dat men bereid dient te zijn een redelijk deel van het in- (Adv.) TERNEÜZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O graad zijn 47 opstandelingen ge dood en 23 gevangen genomen. Voorts werden 130 personen aangehouden die er van verdacht worden tot de vietcong te beho ren. Aan regeringszijde viel één dode. (AdvJ komen aan huur te besteden. Het ligt in ht voornemen voor wo ningwetwoningen in de categorie A een eenmaal verleende aan- vangssubsidie in de loop van tien jaar geleidelijk te doen verdwij nen. Voor andere gesubsidieei-de woningen zal de subsid'ievermin- derino- op aangepaste wijze plaatsvinden. Het eigen-woningbezit zal op ruimere schaal worden bevor derd. Daarbij zal er naar worden gestreefd ook de lagere inko mensgroepen in staat te stellen hun wensen op dit stuk te rea liseren. Onderzocht zal worden of er belangstelling bestaat voor de stichting van één of enkele bouw. bedrijven, in samenwerking op gezet door b.v. woningbouwver enigingen, bouwfondsen, werk nemersorganisaties. gemeenten en particuliere bedrijven. Om het mogelijk te maken, dat de grond in voldoende mate en tegen redelijke voorwaarden be schikbaar zal komen voor be stemmingen in bet belang der gemeenschap, stelt de regering zich voor een reeks maatregelen te nemen, welke deels recht streeks betrekking hebben oo de bestemming van de grond, deels een nadere beïnvloeding beogen van de prijsvorming van het on roerend goed. Mr. Cals verklaarde dat de maatregelen, die worden voorbe reid inzake een herziening van de onteigeningswet en de invoe ring van een speoulatiewinstbe- lastin<r niet slechts een betere mogelijkheid bogen te scheppen voor de uitbreiding en recon structie van onze steden, maar ook een bestrijding van het so ciale euvel van speculatiewinsten ten koste van de huisvesting van onze groeiende bevolking. Zo wordt niet alleen de nadruk ge legd op de noodzaak van verdere economische expansie en ruimte geschapen voor verdere wel vaartsgroei, maar mede het per spectief geopend van de uitbrei ding van voorzieningen, waarvan de gehele bevolking zal profite ren. KOUD EN BUIEN Een depressie, die dinsdag van de Noordzee over ons land naar Duitsland is getrokken, bracht niet alleen bij ons, maar ook el ders in west-Europa koud en buiig weer. In Nederland en om ringende landen kwam het kwik in de middag vrijwel nergens ho ger dan 9 tot 11 graden. In mid del! en zuid-frankrijk bleef het met maxima van 12 tot 14 gra den ook koud. Het ziet er naar uit, dat de depressie ook vandaag het weer in onze streken blijft bepalen, zodat het buiige en koude weer met een zwakke tot matige noordelijke wind voortduurt. medegedeeld door- het K.N.M.T. geldig tot hedenavond. ONBESTENDIG EN KOUD Over het algemeen veel bewol king met nu en dan buien. Zwak ke tot matige noordelijke wind. Aanhoudend koud weer. WOENSDAG 28 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.46 12.15 Terneuzen 0.21 1250 Hansweert 1.01 1.30 Walsoorden 1.11 1.40 D DONDERDAG 29 APRIL v.m. n.m. Breskens 0.29 12.56 Terneuzen 1.04 1.31 Hansweei-t 1.44 2.11 Walsooi-den 1.54 2.21 ZON MAAN op onder op onder April. 28 5.17 7.59 4.43 4.11 29 5.15 8.01 4.58 5.27 30 5.13 S.03 5.13 6.46 Mei. 1 5.11 20.04 5.31 20.10 2 5.09 20.06 5.51 21.35 De Zuidvietnamese regering heeft dinsdag bekend gemaakt, dat schepen die zicli binnen de territoriale wateren van het land ophouden, door Amerikaanse schepen kunnen worden aange houden en doorzocht. De lading van dergelijke schepen zal als verdacht worden beschouwd, ten zij duidelijk wordt vastgesteld dat zich daaronder geen uit Noord-Vietnam, China of landen van het sowjetblok afkomstige goederen voor militaire doelein den bevinden. Het Zuidvietnamese persbu reau meldde dinsdag, dat in de provincie Binh Thoean, ongeveer 130 kilometer ten noordoosten van Saigon, vier ondergrondse cellen zijn ontdekt. Vier commu nisten werden gearresteerd. Communistische agenten hielden zich daar bezig met het vergai'en van inlichtingen bij de plaatse lijke bevolking. In een uitzending van de ra dio-omroep der vietcong werden de Vietnamese mannen onder de 35 jaar opgewekt zich in de cen trale hooglanden van Zuid-Viet- nam bij de opstandelingen te melden om de Amerikanen te be strijden. Zij zullen dan in dit grotendeels door de vietcong be heerste gebied een guerillaoplei- ding ondergaan. Dinsdagmiddag hebben Zuid vietnamese en Amerikaans; vliegtuigen gewapende verken ningsvluchten hoven Noord Vietnam uitgevoerd. De Zuid vietnamese toestellen bestookten een pont over de rivier de Kieng Giang. 50 km ten noorden van de zeventiende breedtegraad. De Amerikaanse vliegtuigen voerden voor de derde maal een aanval uit op de brug van Bai Doec Thon aan de grens tussen Laos en Vietnam. Een boog van de brug werd beschadigd, doch de brug zelf werd niet vernie tigd. Alle vliegtuigen keerden op hun bases terug. Maandag en dinsdag zijn bü gevechten in het zuiden en mid den van Zuid-Viefnam 91 viec- cong-rebellen gedood, tien ge vangen genomen en wapens en levensmiddelen buitgemaakt, zo is in Saigon meegedeeld. Aan regeringszijde vielen vijf doden en 20 gewonden. ^♦randsrevecht Bij een treffen tussen Zuid vietnamese troepen en vietcong- rebellen op het strand nabij Qoeang Tri op 20 km ten zui den van de zeventiende breedle- Binh Hoeng: Een eenheid van het Zuidvietnamese jonk-com mando maakt onder vijandelijk vuur een landing bij een dorp, dat door de Vietcong onveilig is gemaakt. Bij de aanval werd een Vietcong-commandant gevangen genomen en wapens buit ge maakt. De vijf luchtaanvallen die maandag op Noord-Vietnam werden uitgevoerd, waren tegen verscheidene doelen gericht. De deelnemende vliegtuigen waren alle afkomstig van het vliegdek- schip Midday. Tijdens de eerste aanval werd in de monding van de Song Giang op ca. 100 km van de 17e breedtegraad een Noordvietnamese patrouilleboot aangevallen. Het vaartuig werd beschadigd. Bij de tweede aanval werd het tot zinken gebracht. Tijdens de derde aanval lieten de Amerikaanse vliegers twee en een halve ton bommen boven een brug op IQ km ten zuiden van Hanoi vallen. Alle bommen misten het doel. De vierde aan- de aanval was de belangrijkste. 105 bommenwerpers, begeleid door twintig jagers, vielen de brug bij Bai Doec Thon in de verkeersweg 12 aan. De „zorgvuldig gecontroleer de" luchtaanvallen op Noord- Vietnam zullen zolang worden •voortgezet als nodig is om infil traties te voorkomen en om de Noordvietnamese leiders te doen inzien dat zij hun agressie tegen Zuïd-Vietnam moeten staken. Dit heeft de Amerikaanse minis ter van dpfensie, McNamara, ge zegd op een persconferentie in Washington. De luchtaanvallen op bruggen in Noord-Vietnam noemde" hij uiterst accuraat en zeer doel treffend. De Noordvietnamese eenheid die Zuid-Viotnam js binnenge komen. is volgens de minister het tweede bataljon van het 101ste regiment. Zoals de toestand nu is. aldus de minister, is liet gebruik van kern wanen s militair niet ge rechtvaardigd. De luchtaanvallen op Noord- Vietnam hadden tot nog toe vrij wel geen slachtoffers onder de burgers gemaakt omdat zij ge richt waren or> doelen ver buiten de woongebieden. De sterkte van het geïnfil treerde bataljon schat de minis ter on 4 a 500 man. Het blijkt, zei hij, dat de vietcong het zon der geregelde troepen uit het noorden niet kan stellen. (Zie verder pagina 2.) .1

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1