Weer 100 ton bommen op Noord-Vietnam Nieuw bewind in Dominicaanse republiek De Amerikaanse plannen liggen gereed Noordvietnamees bataljon op grondgebied van Znid-Vietnam Sensatie gewekt GEEN MOBILISATIE IN PAKISTAN HET WEER Vijf Vliegtuigen neergeschoten Geen oorlog. Nog 5000 Radio-Tirana meldt onrust in Bulgarije Verwarring Eed afgelegd Hoogwater Zon- en Maanstanden In Vietnam alleen kernwapens „indien nodig" Ondenkbaar Weerbericht Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 33150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 cti Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Maandag 26 Dinsdag 27 april 1965 21e Jaargang - No. 6423 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10.' Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Zestig Amerikaanse straal vliegtuigen hebben zaterdag aanvallen op Noord-Victnam ge daan. Zij wierpen 100 ton bom men op een 36 nieter lange be tonnen brug op ruim 200 km ten zuiden van Hanoi en een veer boot daar in de buurt. De brug werd vernield. Alle toestellen keerden behouden op hun basis terug. Bij een aanval van ongeveer 500 communisten op een Zuid- vietnamese marinebasis 95 km ten zuidwesten van Saigon zijn naar schatting honderd Viet- congstrijders gedood, aldus een Amerikaanse militaire woord voerder. De aanval werd met mortiervuur afgeslagen. Aan re geringszijde werden 32 soldaten gedood of vermist. Een correspondent van het Russische persbureau Tass meldde dat er van de 60 Ameri kaanse straalvliegtuigen die za terdag aanvallen op de Noord vietnamese plaats Vinh uitvoer den, vijf zijn neergeschoten. De correspondent beschreef hoe opeenvolgende formaties van de vliegtuigen, afkomstig van de Amerikaanse zevende vloot, pro beerden „door genadeloze bom bardementen paniek onder de bevolking te zaaien''. De hemel was bezaaid met ontploffende granaten van het Noordviet namese afweergeschut, schreef hij. De woordvoerder van 't Witte Huis deelde zaterdag mee, dat op Zuidvietnamees grondgebied mo menteel 32.500 Amerikaanse mi litairen verblijven. President Radhakrisjnan van India stelde zaterdag voor een politiemacht, samengesteld uit Afrikanen en Aziaten, aan de grens tussen Noord- en Zuid- Vietnam. op te stellen om te voorkomen dat net conflict een ooi-log wordt. De Japanse premier Sato heeft aan de speciale afgezant van president .Johnson, Cabot Lodge, voorgesteld een plan op te stel len voor de door Johnson voor gestelde hulp aan Zuidoost-Azië ten bedrage van een miljard dollar. De Franse oud-premier Edgar Faure, die in Tokio is, zei zater dag, dat de Amerikaanse bom bardementen moeten worden be ëindigd om onderhandelingen mogelijk te maken. Amerika is van plan in de komende twee maanden nog öOftl) militairen naar Zuid-Vietnani over te brengen, zo wordt van welingelichte zijde in Saigon ver nomen. Een Amerikaanse woordvoer der heeft meegedeeld dat 20 Amerikaanse straalvliegtuigen zaterdag 25 ton bommen hebben geworpen op de Ha Tinhbrug, 2o0 km ten zuiden van Hanoi. Volgens de vliegers was de aan val „matig geslaagd". Voor de eerste maal is een ge-litair kaderpersoneel ten bol- van de Vietcong gesignr regelde eenheid van bet Noord- vietnamese leger op het grond gebied van Zuïd-Vietnam ge signaleerd, zo is te Saigon uit goede bron vernomen. Volgens een officieus communiqué be vindt zich ten zuiden van de zeventiende breedtegraad in het gebied van Kontoem op onge veer 400 kilometer ten noord oosten van Saigon een bataljon Noordvietnamese militairen. Het betrokken gebied is gelegen op de hoogvlakten van miilden-Viei- nam. Volgens het communiqué is het bataljon het tweede van het 101 pte regiment van de 325ste Noordvietnamese divisie. De aan wezigheid op Zuidvietnamees grondgebied kon worden vast gesteld naar aanleiding van de gevangenneming van een Noord vietnamese militair en op grond van andere gegevens, die mo menteel uit veiligheidsoverwe gingen nog niet 'Kunnen worden bekendgemaakt, aldus het com muniqué. Welingelichte Amerikaanse kringen in Saigon zeggen dat de aanwezigheid van een Noordviet namees bataljon op Zuidvietna mees grondgebied vaststaat. Het „officieuze" communiqué, dat werd verspreid door het Zuid- ietnamese persbureau, zou door Je regering zelf zijn uitgegeven. In kringen van waarnemers beeft het bericht sensatie ge wekt. Wel was al enkele maan den een toenemend aantal infil tratie* va» NtuMrtviatuaowe* rak maar de aanwezigheid van een geregelde eenheid van 't Noord vietnamese leger ten zuiden van de zeventiende breedtegraad is iets geheel nieuws. Het had al de aandacht ge trokken dat sinds het begin van dit jaar de druk van de vietcong in het gebied van Kontoem veel groter was dan voorheen. Kon toem ligt hemelsbreed ongeveer 320 kilometer ten zuiden van de zeventiende breedtegraad en slechts 200 kilometer ten zuiden van de belangrijke Amerikaanse luchtmachtbasis te Da Nang. Volgens de radio-omroep van de Albanese hoofdstad Tirana heerst er in Bulgarije wijdver breide onrust na een golf arres taties die na de ontdekking van een komplot tot het plegen van een staatsgreep werden verricht. De Albanese radio haalt be richten aan van buitenlandse persbureaus volgens welke een groot aantal arrestaties is ver richt, voornamelijk onder leger officieren en binnen de commu nistische partij. Voorts zou meer dan 40 van het aantal leden van de communistische partij in Bulgarije aan een zuivering on derworpen zijn geweest. Het komplot was ontdekt door agenten van de Russische ge heime dienst. In Sofia werd be kend gemaakt dat een hoge functionaris zelfmoord had ge pleegd en dat er arrestaties wa ren geweest. Het Bulgaarse pers bureau sprak evenwel tegen dat er een samenzwering op touw was gezet. De berichten uit Wes terse bronnen waren „ver bezij den d« waarheid". DE STRIJD IN VIETNAM Ook in de Noordvietnamese sta l Ha'. ?7 zijn maatregelen geno men tegen Amerikaanse lucht aanvallen. Op de foto zien we een zelf- verdedigings-eenheid van een fabriek in actie. BESPREKINGEN IN KONGO Vier afgevaardigden van de rebellen in Kongo zijn naar Leo- poldstad gezonden voor bespre kingen met premier Tsjombe, zo is door een vertegenwoordiger van de Kongolese opstandelingen in Cairo meegedeeld. Hij zei dat Soedan en de Arabische repu bliek de hulp aan de opstande lingen hebben gestaakt wegens hun onderlinge verdeeldheid. De onderhandelaars zijn, naar Leopoldstad gezonden door Da vidson Bauchelet, de in Cairo verblijvende voorzitter van het „nationale bevrijdingscomité voor Kongo". VROEGE VRUCHTBOMEN IN BLOEI Een beeld uit de omgeving van Resteren in de Bgtuuie, waar de vroege vruchtbomen in bloei staan. Voorrangskwesïie eindigde met schietpartij Bij een dorp in de omgeving van Napels is een verschil van mening over een voorrangskwes tie in een bloedbad geëindigd. Een auto met twee mannen reed van een zijweg een voor- rangsweg op, waardoor een an dere auto die op de hoofdweg reed, slechts door krachtig rem men een botsing kon voorkomen. Tussen de twee partijen ont stond een woordenwisseling die zó hoog liep, dat de vier man nen tenslotte ieder een revolver trokken. Toen de dorpsbewoners op het lawaai afkwamen, von den zij de vier mannen bloedend op straat liggen. De 25-jarige Francesco d'Avanzo die geen voorrang zou hebben gegeven, bleek al te zijn overleden. De andere drie mannen werden met zware verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht. Brandstichting in synagoge te Liverpool Een felle brapd heeft zondag avond in Liverpool grote schade aangericht in een synagoge. Vol gens de poiltie is hier sprake van een duidelijk geval van brand stichting. Er was ingebroken en de inhoud van laden lag over de grond verspreid. De twee brand kasten waren echter onaange roerd gelaten. Zes jaar geleden deed zich in dezelfde synagoge die wordt beschouwd als een van de mooiste van Engeland, ook onder verdachte omstandigheden een brand voor Volgens een officiële bekend making van radio-San Domingo, die zich in handen van opstande lingen bevindt, heeft het drie- maschap dat onder leiding van Donald Reid Cabral tot dusver de Dominicaanse republiek bestuur de, de macht overgedragen. In San Domingo* deden geruch ten de ronde dat de opstandelin gen ex-president Juan Bosch heb ben verzocht terug te keren. Pre sident Bosch vluchtte bij een staatsgreep in september 1963 naar het buitenland. De machts overdracht zou tijdens een bijeen, komst van het driemanschap met een aantal militaire leiders heb ben plaatsgevonden. De staatsgreep begon zaterdag toen rebellerende officieren het legerhoofdkwartier en het radio station in San Domingo bezetten. Zondag zouden twee doden zijn gevallen toen een kolonel een op standeling neerschoot en vervol gens zelf werd vermoord. Er heerst de grootst mogelijke verwarring in San Domingo, waar leger, vloot en luchtmacht verdeeld schijnen te zijn. Een 28 km buiten San Domingo gelegen kamp van de opstandelingen is uit de lucht gebombardeerd. Er is voorts geschoten op het presidentiële paleis, waarin de voorlopige president Urena de eed moet afleggen en waarin zich afgevaardigden en senatoren heb. ben verenigd. Dr Molina Urena, die tijdens het bewind van president Juan Bosch voorzitter was van de ka mer van afgevaardigden, heeft zondagavond in het nationale pa leis in de hoofdstad San Domingo de eed afgelegd ais voorlopig president, in afwachting van de terugkeer van Bosch uit Porto- rico. De militaire opstandelingen schenen vandaag de toestand meester te zijn, maar de lucht macht en enkele legereenheden stribbelen nog tegen. Dr Urena heeft meegedeeld dat de grondwet van 1963. ingevoerd door president Bosch, weer van kracht is geworden. Waar Ca bral, de leider van het afgezette driemanschap, zich bevindt is niet bekend. Een woordvoerder van het Pa kistaanse ministerie van buiten landse zaken heeft zondagavond in Karatsji verklaard dat er geen enkele waarheid schuilt in het bericht uit India dat Pakistan zijn strijdkrachten heeft gemobi liseerd. Het bericht over de mobilisatie was „ongegrond en louter een verzinsel", aldus de woordvoer der. Pakistan zond zondagavond een nota aan India, waarin het zegt dat Indische bommenwer pers in het gebied van Koetsj her. haaldelijk over Pakistaans gebied vliegen. Verder liggen Pakistaan se posten voortdurend onder gra- naatvuur. Er is volgens de nota sprake van het kweken van oor- logshysterie in India zelf. CHINESE INVLOEDEN? Intussen verklaarde de Indi sche premier, Sjastri, in Nieuw Delhi, te' vermoeden dat China wel iets met de huidige moeilijk heden te maken heeft. Hij wees op de recente ontmoetingen tus- DINSDAG 27 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.25 11.25 Terneuzen 12.00 Hansweert 0.40 12.40 Walsoorden 0.50 12.50 WOENSDAG 28 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.46 12.15 Terneuzen 0.21 12.50 Hansweert 1.01 1.30 Walsoorden 1.11 1.40 ZON MAAN op onder op onder April. 27 5.19 7.58 4.27 2.56 28 5.17 7.59 4.43 4.11 29 5.15 8.01 4.58 5.27 30 5.13 S.03 5.13 6.46 Mei. 1 5.11 20.04 5.31 20.10 2 5.09 20.06 5.51 21.35 Generaal-majoor Joïm Lavelle, vice-ehef-staf van da Ameri kaanse luchtmacht en directeur van ruimtevaartprogramma's, heeft voor een commissie van het huis van afgevaardigden verklaard, dat de Verenigde Sta ten plannen gereed hebben om in geval van oorlog raketaanval- len te ondernemen, die de be langrijkste regerings-, militaire en industriële dooien in Ghna zouden kunnen vernietigen. Daartoe behoren kerninstalla ties, werven voor onderzeeboten, belangrijke industrieën en mili taire commandoposten, aldus de generaal van wiens verklaring vandaag een gecensureerd uit treksel voor publikatie werd vrij gegeven. Tegelijkertijd zouden de Ame rikaanse raketten doelen in de Sowjet-Unie en de satellietlan- den kunnen bereiken en een voor de communisten onaanvaardba re schade kunnen aanrichten. De generaal gaf toe, dat de Sowjet-Unie in staat zou zijn on geveer dezelfde mate van onaan vaardbare schade aan de Ver enigde Staten te berokkenen. Ten aanzien van China merkte generaal Lavelle op, dat indus triële doelwitten moeilijker be reikbaar zullen zijn, omdat zij klein zajn en zeer verspreid. Daaraan zal dus niet eenzelfde percentage schade kunnen wor den toegebracht. De commando- en controleposten in China zijn echter zeer geconcentreerd. Van gezaghebbende zijde in Washington is verklaard dat president Johnsons regering op het ogenblik niet van plan is kernwapens in Vietnam te ge bruiken. Er waren na een bij eenkomst van een aantal journa listen met een hoge regerings functionaris berichten versche nen, volgens welke de Verenigde Staten het gebruik van kernwa pens in de Vietnamese oorlog in bepaalde omstandigheden niet uitsloten. Volgens de Washington Star zouden kernwapens slechts wor den gebruikt, indien nodig en zou dit „indien" niet licht gesteld worden. Ook andere bladen pu bliceerden dergelijke berichten. Van gezaghebbende zijde werd daarop gezegd dat de algemene lijn van de Amerikaanse kern- wapenpolitiek aldus was weer gegeven en dat slechts van kern wapens zou worden gemaakt, in dien dat nodig was om het hoofd te bieden aan een ernstige situa tie, veroorzaakt door groot scheepse Chinese of Russische interventie. Ook vorige regerin gen hadden altijd doen verstaan dat de Verenigde Staten de wa pens van hun eigen keuze zou den gebruiken in elk geval dat zij -dit noodzakelijk zouden ach ten, aldus bevoegde bron. Walt Rostow, voorzitter van de eommisse voor de politieke plannen van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, heeft volgens een woord voerder van het Japanse vakver bond vandaag gezegd dat het ge bruik van kernwapens in Viet nam door de Verenigde Staten ondenkbaar was. Rostow had aan vakverenigingsleden in Tokio gezegd dat het standpunt van de Verenigde Staten was geen kern wapens te gebruiken. President Johnson was erg voorzichtig wat het gebruik van dergelijke wa pens betrof, zo voegde hij er aan toe. sen Pakistaanse en Chinese lei ders en meende dat Pakistan daarbij mogelijk „wat gesterkt" was in zijn huidige optreden. VERLOVEN INGETROKKEN De Indische minister van de fensie, Chavam, heeft vandaag in het parlement in Nieuw Delhi ge. zegd, dat hij paraatheid voor de Indische strijdkrachten heeft ge last. Alle verloven rijn ingetrok ken. Volgens de minister hebben Pa. kistaanse troepen zondagavond met tanks opnieuw Indische stel-» lingen te Biar Bet aangevallen» Zij waren teruggeslagen, maar maandagmorgen had Pakistan ds aanval op Biar Bet hervat. AANHOUDEND KOUD Tussen de Azoren en Portugal ligt al enkele dagen een krach* tig gebied van hoge luchtdruk, Over IJsland en het zuiden vail Scandinavië strekt zich daaren tegen een gebied van lage druk uit. Tussen berde druksystemen in wordt een brede zone met overwegend westelijke tot noord westelijke winden aangetroffen, waarmee onstabiele polaire luchtmassa's naar de Britse eilanden en onze omgeving wor den getransporteerd. Als gevolg hiervan heeft het zowel zaterdag als zondag in het grootste deel van Nederland enige tijd ge regend. Zondag had de neerslag een sterk buiig karakter, er kwamen zelfs hagel- en on weersbuien voor. Alleen in de noordoostelijke provincies bleef het weekeinde droog. Vanochtend trok het front van een tussen IJsland en Schotland gelegen depressie met enige re gen over ons land. De depressie beweegt zich in de richting van de Duitse bocht en komt morgen dus dicht bij Nederland. In ver band hiermee houdt het buiige weer aan. De wind wordt noordwestelijk en neemt in kracht toe. De aanvoer van polaire lucht gaat dus door en het blijft te koud voor de tijd van het jaar. meegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van heden avond tot dinsdagavond. Onvast weer Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien, mogelijk met ha gel of onweer. Matige tot krach tige noordwestelijke wind, in het noorden van het land wellicht tijdelijk veranderlijke wind. Aan houdend koud weer.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1