Stilte voor de storm in Zuid-Amerika BULGAARSE VERKLARING OVER RECENTE BINNENLANDSE MOEILIJKHEDEN GEVECHTEN BIJ VERKIEZINGEN IN SOEIAN CHINA VERWERPT OPROEP VAN NIET-VERBONDEN LANDEN ROEPING en STRIJD MENDE SPRAK MET S0WJET- AMBASSADEUR z jS weer tijd voor het heitje vTïjuag*2waprn' raro DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Het is de laatste tijd zeer stil geworden om Cuba en de naam van Fidel Castro duikt nog maar hoogst zelden op in het wereld nieuws, dat vrij kort geleden vol stond van hem en zijn commu nistisch bruggehoofd in latijns- Amerika. Cuba is nog altijd een trouw lid van het communistisch kaïnp. Zij het een met twee zielen die in één borst strijden: naar de geest is het Cubaanse commu nisme meer verwant met dat der Chinezen het jagen op wereld revolutie op de kraste wijze maar het houdt het toch maar liever op Moskou en zijn vreed zame coëxistentie omdat daar alleen voldoende roebels vandaan kunnen komen om de strijd 0111 het eigen bestaan wat redelijk te kunnen voeren. Maar hoe stil ook, Cuba is er nog steeds en de Amerikanen hebben er voortdurend een wat onbehaaglijke aandacht voor. Zo als blijkt uit het rapport van de commissie voor inter-amerikaan- se zaken van het congres in Wa shington. REVOLTES IN ZICHT Die commissie heeft reden om te vermoeden dat een neiuw of fensief op handen is om vanuit Cuba in verscheidene Zuidameri- kaanse staten weer eens wat communistische subversie te ple gen. Tenslotte zijn er nog steeds vrij omvangrijke guerilla-activi- teiten in Guatemala, Colombia, en vooral Venezuela. En ook in menig ander land is er inderdaad nog steeds sprake van een com munistische beweging, die er naar streeft de macht in handen te nemen. Doorgaans is over de omvang daarvan weinig bekend, juist doordat de beweging tot il legaliteit is gedoemd. Paniekstemming klinkt niet uit het .rapport. Daar zijn ook goede redenen voor. Een ervan Is dat juist de tweespalt tussen het Moskouse en het Pekinese leninisme ook tot scheuring heeft geleid in de communisti sche bewegingen, vooral die van Brazilië bijvoorbeeld. VERSLAGEN De felheid van zulke concurre rende bewegingen jegens elkaar maakt het de overheid gemakke lijker beide in bedwang te hou den. Bovendien hebben in de af gelopen twaalf maanden tal van pogingen tot opstand deerlijk ge faald: in Brazilië, in Venezuela, in Chili, waar dit ook bleek aan de stembus. Het trieste ging het in Brits Guyana toé, waar 'de onverhuld met dieprood flirtende regerings chef het véld moest ruimen na tal van stakingen en allerlei anti-communistische acties. Die tegenslagen hebben een diepe invloed ook elders. Zoals succes weer succes oogst, zo werken tegenslagen neerslachtig ma kend. Als men inderdaad van Cuba uit weer wat wil gaan sti muleren, dan zijn de omstandig heden bepaald niet gunstig. LEVENSSTANDAARD In een tijd waarin het gewoon te is geworden communistische successen breed uit te meten en overeenkomstige nederlagen of die vanzelfsprekend zijn maar kort af te doen, is het voor de vrije wereld toch wel een vol doening om te zien hoe de zaken het afgelopen jaar in Zuid-Ame rika zijn verlopen. Zij het dat die voldoening toch een beetje beperkt moet zijn. Want het voornaamste werk dat gedaan moet worden om Castro- aanhangers iedere kans daar te ontnemen, is de levensstandaard er te verhogen en schrijnend so ciaal onrecht uit te bannen. En daaraan is nog lang niet zoveel gedaan dat men ook in de toe komst zeker kan zijn dat de lok roep uit Cuba door de Zuidame rikanen met een schouderophalen wordt afgedaan. T11 Noor doos t-Socilan, in liet gebied langs de Rode Zee, zijn woensdag veertien mensen om het leven gekomen bij gevech ten tussen aanhangers van de „algemene volksdemooiaten" en de politie. De demonstranten poogden hun dreigement waar te maken, dat zii met geweld de parlementsverkiezingen in N. Soedan zouden verhinderen. De „algemene volksdemocra- ten" boycotten de verkiezingen die woensdag in de vijf noorde lijke provincies zijn begonnen- De stemlokalen stonden onder strenge bewaking van politie mannen en militairen, in het bij zonder in het noorden en in het gebied langs de Rode Zee waar de „algemene volksdemocraten" de meeste aanhangers hebben. Onder de doden bevinden zich vier politiemannen. De onge regeldheden begonnen toen aan hangers van de „volksdemocra ten" in Chasjmelgirba de stem lokalen binnendrongen, de ver kiezingsfunctionarissen met ge weld verwijderden, de stembil jetten vernietigden en de gebou wen in brand staken. Ook in andere afgelegen ge- Weden poogden aanhangers van de „volksdemocraten", gewapend met zwaarden en geweren, de kiezers van de stembus weg te houden. De overheid' zond poli- tleversterkingen cm de orde te herstellen. DRIE WEKEN OPGESLOTEN Drie weken lang brachten kin deren een man, die in de om geving van Sydney in een af wateringsbuis zat vastgeklemd, stukken brood zonder anderen iets te vertellen. Tot tenslotte een elfjarig meisje het „ge heim" vernam en de politie waarschuwde. Deze vond in een verlaten omgeving een man van ongeveer vijftig jaar, die onder een stuk hout in een buis voor afvoer van regenwa ter zat geklemd. In de voch tige omgeving waren zijn kle ren vergaan en hijzelf leed aan ernstige ondervoeding, terwijl ijn benen gewond waren. Het officiële Bulgaarse persbu reau B. T. A. heeft donderdag meegedeeld, dat een aantal per sonen is gearresteerd wegens wetsovertreding. Er was echter geen sprake geweest van een po ging tot een staatsgreep. ,Er heerst rust in het land", aldus het persbureau. De mededeling van het pers bureau is het eerste officiële commentaar op de wijdverbrei de geruchten volgens welke kort geleden in Bulgarije een poging tot een staatsgreep was onderno men. Tot de gearresteerde personen behoren, aldus B.T.A., Tsolo Kroestev, een functionaris van het Bulgaarse ministerie van buitenlandse zaken, en generaal Tsvetko Anev, de garnizoens commandant van Sofia. Een der de functionaris, Ivan Todorov- Goroenja, hoofd van het centrale bureau voor de waterhuishou ding, had zelfmoord gepleegd, zo meldde het persbureau. De berichten die in het buiten land de ronde deden waren vol gens het Bulgaarse persbureau tendentieus en ver bezijden de waarheid. „Er is in Bulgarije hoegenaamd geen poging gedaan tot een staatsgreep, niemand is gedood of naar het buitenland gevlucht. Er heerst rust in het hele land. De regering geniet de steun van het volk. De Bulgaar se grenzen zijn niet gesloten en niemand is van plan ze te slui ten", aldus B.T.A. (Volgens de geruchten, die ook in andere Oosteuropese hoofd steden de ronde deden, had om streeks 6 april in Bulgarije een groepering de macht aan zich po gen te trekken. Aanvankelijk werd gedacht aan een pro-Chi nese groep, maar latere berich ten spraken van een „revisionis tische" vleugel van de Bulgaarse communistische partij. Deze zou grotere vrijheid in het Bulgaarse politieke en economische leven tot stand hebben willen brengen. De geruchten hadden generaal Stevtsjo Transki, onderminister van defensie, als een van de ar restanten genoemd. Volgens het Bulgaarse pers EEN INBRAAK PER DAG De 22-jarige koopman H. J. P. uit Rotterdam, die op 7 maart j .1. uit de gevangenis werd ontsla gen en die precies een maand later op heterdaad werd betrapt bij een poging tot inbraak in een bonthandel aan de Lijnbaan heeft de recherche, na een lange tijd van stilzwijgen, opmerkelijke dingen verteld over zijn doen en laten tijdens een maand van vrij heid. Hoogst verbaasde rechercheurs vernamen uit de mond van de koopman dat hij in één maand tijd een dertigtal inbraken in Rotterdam en omgeving had ge pleegd, hetgeen op een gemid delde van één inbraak per dag neerkomt. De totale buit bedroeg ongeveer 10.000, die hij samen met enige vrienden en vriendin nen geheel opmaakte in cafés. De koopman bekende o.m. in braken in drie winkels in de Al- corstraat, waar hij een bedrag van f 4.000 wegnam. Een bezoek aan een snackbar aan de Schie- kade leverde 1300 op. Voorts stal hij geld en goederen uit win kels en cafés. Uit een woning in de Burgemeester Meineszlaan verdwenen door zijn toedoen sieraden ter waarde van 700. De recherche zet het onder zoek nog voort omdat zij van mening is dat P .nog meer inbra ken op zijn geweten heeft. BELGIE HEEFT BIJNA 9y2 MLN INWONERS Volgens woensdag in Brussel gepubliceerde cijfers van het bu reau voor de statistiek had Bel gië op 31 december 1964 9.428.100 inwoners, 99.974 meer dan in 1963. Het vorig jaar overtrof het aantal geboorten de sterfgeval bureau hadden „enkele westelijke persbureaus, radiostations en kranten onlangs willekeurige berichten verspreid volgens wel ke in Bulgarije een grote groep samenzweerders was ontdekt, wier activiteit de openbare vei ligheid en de stabiliteit van de volksregering in groot gevaar had gebracht. Een aantal persbureaus en kranten had zelfs melding ge maakt van talloze arrestaties, mensen die gedood waren, men sen die naar het buitenland wa ren gevlucht, en de afkondiging van de noodtoestand in enkele Bulgaarse districten", aldus B.T. A. Wat de zelfmoord van Todo- rov-Goroenja betreft zei het persbureau, dat deze horend dat „zijn misdadige activiteit" aan het licht was gekomen in een depressieve toestand geraakt en de hand aan zichzelf sloeg. Aan het slot van de verklaring over de gebeurtenissen in het land wordt gezegd: „Alle anders luidende berichten dragen het karakter van fantastische verzin sels en kwaadaardige propagan da tegen Bulgarije en zijn lei ders. TIEN JAAR WEGENS POGING TOT DOODSLAG De rechtbank in Haarlem heeft donderdagmorgen, overeenkom stig de eis van de officier van justitie, de 44-jarige bedrijfslei der F. B. uit Utrecht wegens po ging tot doodslag in Lisse op een 10-jarig meisje uit Zandvoort veroordeeld tot een gevangenis straf van 10 jaar en ter beschik kingstelling van de regering. Aanvankelijk had het in de be doeling gelegen de zaak met ge sloten deuren te behandelen, maar na het gebeuren in Eind hoven besloot de rechtbank de zitting in het openhaar te hou den. De man had in juni van het vorig jaar in Zandvoort twee meisjes van tien jaar in zijn auto gelokt. Nadat er één was uitge stapt, reed hij met het andere meisje weg. In een bosje in Lisse werd gestopt. Daar pleegde de man openbare schennis der eer baarheid en trachtte vervolgens het kind te wurgen. Het raakte bewusteloos. De man dacht dat het meisje dood was. Van het voorval werd niets gepubliceerd en na ijverig speuren van de po litie hield zij de verdachte en kele weken later in Utrecht aan. STATISTIEK VERKEERSDODEN In verband met het grote aan tal verkeersongevallen van kin deren heeft de internationale federatie van voetgangersver enigingen zich tot de verkeers- commissie van de economische raad van Europa van de Ver enigde Naties te Genève gewend met het verzoek in het vervolg de statistieken van doden en ge wonden in het verkeer, welke tot nu toe samengevat zijn in de groep 014-jarigen, te specifi ceren in 05-jarigen, 69-jari- gen en 1014-jarigen. Het zal voor alle organisaties, welke aangesloten zijn bij de federatie, en overheidsinstanties een beter vergelijk en meer gerichte stu die mogelijk te maken. De fede ratie acht deze gegevens onmis baar voor het onderzoek naar betere bescherming van de jeugd. China verwerpt oproep van niet-verbonden landen China heeft donderdag de op roep der zeventien niet-verbon den landen om onderhandelingen zonder voorwaarden vooraf over Vietnam te voeren, van de hand gewezen en verklaard dat het betrokken stuk van begin tot eind het werk van de „Tito- kliek" is. In het Pekingse „Volksdag blad", de spreekbuis van de Chi nese communisten, wordt onder meer gezegd dat de oproep het Amerikaanse imperialisme dient en dat de „Tito-kliek" in ruil Amerikaanse kredieten krijgt. In de oproep, aldus het blad dat zich voor de Noordvietna- mese voorstellen ter oplossing van de kwestie-Vietnam uit spreekt, wordt het fundamen tele feit genegeerd dat de Ver. Staten agressie plegen. Beroep van Mansfield - op Amerikaanse regering Senator Mike Mansfield, leider van de democratische fractie in de Amerikaanse senaat, heeft woensdag in de senaat gezegd, dat een terugkeer tot de over eenkomsten van Genève van 1954 over Indo-China de laatste kans is op vrede voordat de ge beurtenissen in Vietnam zover gaan, dat er geen enkele hoop meer kan zijn. Mansfield heeft opnieuw de Amerikaanse regering verzocht, zich te verenigen met het Rus sische voorstel, een nieuwe Ge- neefse conferentie te beleggen over Cambodja, die zou kunnen leiden tot onderhandelingen over Vietnam. De leider van de democrati sche fractie in de Amerikaanse senaat vreest, dat spoedig an dere mogendheden met grote militaire machten rechtstreeks in Vietnam zullen ingrijpen. Nieuwe Indisch-Pakistaanse botsing in het grensgebied van Koetsj De Pakistaanse radio-omroep heeft woensdag gemeld dat zich in het grensgebied van Koetsj opnieuw gevechten tussen Paki staanse en Indische militairen hebben voorgedaan. Een woordvoerder van het Pakistaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft later mee gedeeld dat bij het jongste ge vecht, dat in dit gebied is ge leverd, tenminste negen Indische militairen zijn gesneuveld. De woordvoerder, die niet meedeel de wanneer dit treffen had plaats gevonden, zei ook nog dat de Pakistaanse militairen een grote hoeveelheid wapens en ammunitie hadden buit gemaakt. „De Indische artillerie in het gebied van Koetsj heeft de laat ste dagen opnieuw vuur afge geven. India gaat voort met het aanvoeren van versterkingen. Pakistaanse eenheden zijn nu opgerukt, om te voorkomen dat de Indische troepen hun stellin gen opnieuw verder naar voren schuiven", aldus de Pakistaanse woordvoerder. Hij besloot„De Pakistaanse militairen hebben een tegenactie ondernomen, die de gewenste resultaten heeft opgeleverd. De Indiërs zijn met zware verliezen terug geslagen." Duizenden padvinders in Neder land maken een deel van hun Paasvakantie weer nuttig voor de jaarlijkse actie „Een heitje voor een karweitje" ten behoeve van hun groepen en hun bewe ging. Hier zien we een groepje wel pen aan het werk in het Amster damse Vondelpark: grondig wor den de perken met bloemen van papier en ander afval ontdaan. Dolle draaimolen in Stockholm Op een paaskermis in Stock holm is zaterdag een meisje van twaalf jaar om het leven geko men toen zij uit een dolgeworden draaimolen werd geslingerd. Zes andere kinderen liepen verwon dingen op. Sommige kinderen werden meters ver weggeslin gerd uit de steeds sneller draai ende molen. Volgens de politie waren enkele kinderen in het ziekenhuis opgenomen met door de snelheid beschadigde bloedva ten. Een meisje dat ongedeerd uit de molen kwam zei: „Het was ontzettend. We konden geen adem meer halen". Volgens waarnemers doelend op de Sowjetunie kritiseert het volksdagblad ook diegenen die, „terwijl ze luide hun steun be tuigen aan het Vietnamese volk, met de Verenigde Staten „flir ten" en zelfs meewerken aan het tot stand brengen van vredesbe sprekingen achter de rug van het Vietnamese volk om in een vergeefse poging zijn revolu tionaire strijd te saboteren en te verraden." Het trekt de aandacht dat deze aanval op de Sowjetunie volgt op 'de publikatie, enkele dagen ge leden. van het communiqué aan het slot van de besprekingen van Noord Vietnamese functionarissen in Moskou met de Russische lei ders. In dit communiqué noem den de Noordvietnamezen de hulp die zij van de Sowjetunie ontvingen „aanzienlijk". De Noordvietnamese functionaris sen, partijleider Le Doean en minister van defensie Vo Mgoe- jen Giap, hebben hun terugreis uit Moskou onderbroken in Pe king, waar zij zich nu vermoede lijk nog bevinden. De Chinese leiders schijnen, aldus waarne mers, de Noordvietnamezen er nog eens aan te hebben willen herinneren dat zij geen staat kunnen maken op de „revisionis ten". De Chinese pers heeft ver der een uitvoerig rapport gepu bliceerd over een internationale onderwijsconferentie, die op 17 april in Algiers is gehouden. Dit rapport is in feite één lange aan val op de houding van de Russi sche afgevaardigden en hun pas^ siviteit in „de strijd tegen het im perialisme". De Russen waren er „dank zij slinkse manoeuvres in geslaagd een resolutie te laten goedkeuren die uitgaat van de absurde stelling dat een grote oorlog waarbij kernwapens zou den worden gebruikt het einde van de wereld zou veroorzaken," aldus het rapport. Waarnemers zien deze Chinese aanvallen op de Sowjetunie als een nieuwe uiting van de verwoede machts strijd die momenteel in het so cialistische kamp gaande is. •k door ERNST MUSTER 139) „Wilde je mij spreken" Hij legde zijn beide handen op haar schouders. „Waarom heb je me niet op gebeld? Ik wachtte er op en toen ik niets hoorde, ben ik de deur uitgelopen. Ik heb patiënten be zocht en uit balorigheid ben ik naar Brioni gereden, naar Wied- moos. Ik ben pas heel laat thuis gekomen. Maar eerst heb ik nog in de kliniek gekeken of je daar was en ook ben ik bij je huis ge wéést." Ze keken elkaar aan en glim lachten. Ze waren elkaar dus misgelopen. „Terwijl wij elkaar zochten om alles weer goed te maken, vol trok zich het drama," fluisterde len met ruim 51.000. Het aantal Clara, immigranten overtrof het aantal Hij trok haar naar zich toe en emigranten met bijna 49.000. I kuste haar. „Wat is er gebeurd, Clara, ik wil alles weten." Zakelijk vertelde Clara alles. „Risa Kerbler noemde jouw naam," besloot ze ernstig. „Ja, maar dat is toch ver klaard?" „En toen is ze gestorven." „Wat wil je daarmee zeggen?" „Niets." „Waarom noem je dan die twee feiten in één adem?" „Vind je dan dat je in alle op zichten Risa behoorlijk hebt be handeld?" Clara wachtte gespannen op zijn antwoord. Ze wilde dat Klaus eindelijk man genoeg zou durven zijn om zijn fouten te be kennen aan de vrouw met wie hij wilde trouwen. Ze had haar verdere omgang met hem afhan kelijk gesteld van dit antwoord. Ze wist dat de fout die hij had gemaakt, in werkelijkheid niet groot was; hij behoefde zich er niet voor te schamen, maar hij moest zoveel karakter tonen dat hij wél voor die fout uitkwam. „Die vraag heb ik mezelf al vaak gesteld, Clara,' 'zei hij tot haar verrassing, „ik heb er nog geen antwoord op gevonden." „Weet je het werkelijk niet? Heb je met die vrouw geen in tieme relatie gehad?" „Bewaar me, niet meer dan een kleine flirt. Ik kan je daar om rustig in de ogen kijken. Ze drong zich aan me op, een avond in Wiédmoos. Wij waren toen nog niet verloofd, ik had een glas wijn gedronken, nou ja, ik ben geen heilige, Clara. Het kan je als man overkomen, maar je blijft toch altijd om zo te zeg gen voor de brug staan als je van een andere vrouw houdt. Die Risa hoopte dat ik het spelletje voort zou zetten en ze meende me te kunnen dwingen door die Pantopon-geschiedenis. Op zich zelf niets bijzonders, ik heb een vriend geholpen, dat had ik beter kunnen laten, ik vertel je dat later wel uitvoeriger. Ik ben een ezel geweest, de kerel heeft in een dronken bui, toen hij met Risa uit was, zijn mond voorbij gepraat. Ze heeft me even met schandaal gedreigd. Ik heb het je niet durven zeggen, want het was allemaal vreselijk vervelend. Later is die Risa bij me gekomen om zich te laten onderzoeken. Dat was nadat ik haar nog één keer had ontmoet om te pro-' beren van haar los te krijgen hoeveel ze van die Pantopon- geschiedenis afwist. Toen be merkte ik dat ze op haar ma nier werkelijk van me hield. Maar verdraaid, ik mocht die vrouw niet, ik mocht haar hele maal niet. Toen ze hier kwam voor onderzoek dacht ik dat dat haar laatste truc was. Dat de dokter zich zou vergeten als de man haar bekoorlijkheden zag. Ze was welgebouwd. Je moet me geloven, Clara, ik heb mezelf in de nesten gewerkt, maar ik houd alleen van jou." „En Fontana?", vroeg ze. Hij zweeg even. „Een merk waardige vrouw, die de mannen gebruikte om ermee te experi menteren. Dat heeft ze bij mij ook willen doen, maar ik werd op tijd wakker. Ik heb me met Gabriëlle geamuseerd, we zijn een avond gaan dansen en. nou ja, vraag maar niet verder, met haar is het niet helemaal ge gaan als behoorlijk was, maar ik zei je al, Clara, ik was geen hei lige." „Nu wel?" „Nu ook niet, maar zoiets zal me niet meer overkomen, ik houd van jou. Is het zo voldoen de?" Ze trok hem naar zich toe. „Ruim voldoende, Klaus. Maar nu verder over Risa, waarom twijfel je aan je zelf?" (Wordt vervolgd.) Er is enig opzien ontstaan door een gesprek dat de Westduitse vice-kanselier en voorzitter van de (liberale) vrije democraten, Erich Mende, dinsdag j.l. met de Sowjetrussische ambassadeur in Bonn, Andrej Smirnov heeft ge had. De Sowjetambassade ver- klaarde donderdag dat dit ge- sorek in Mendes eigen huis te Godesberg een „louter particu lier" karakter had. 's Woensdag had Mende echter officieel laten weten dat hij de ambassadeur had ontvangen in zijn functie als „•plaatsvervanger van de bonds kanselier en minister voor kwes ties geheel Duitsland betreffen de" en met hem had gesproken over kwesties van de Duits-Sow- jetrussische betrekkingen en de politiek inzake Duitsland (bonds, kanselier Erhard is thans met vakantie aan de Tegernse» in Beieren). Het gesprek met Mende was het eerste dat de Sovjetambassa deur na terugkeer van een ver blijf van ongeveer vier maanden in de Sowjet-Ume met een hoog geplaatst Duits politicus in Bonn voerde. In kringen van de christen-de mocraten noemde men het don derdag „erg merkwaardig" dat Mende door zijn officiële mede deling aan 'dit particuliere onder houd een politiek tintje had ge geven. Hij had dit niet „uitgere kend bij afwezigheid van de bondskanselier" moeten doen. Over het besprokene is verder niets meegedeeld, maar men meende te weten dat Smirnov opnieuw te verstaan zou hebben gegeven dat de Sowjetregering nu toch in de nabije toekomst van plan is met Bonn officiële besprekingen over de kwestie- Duitsland of -Berlijn te begin- nen. Verder werd van de zijde der Sowjetambassade tegenge sproken dat Smirnov begin juni in Bonn afgelost zou worden. Bijeenkomst „kameraadschapsbond" verboden De Oostenrijks minister van binnenlandse zaken heeft een landelijke bijeenkomst van de „kameraadschapsbond" die op 30 mei in Wiener Neustadt zou wor den gehouden, verboden. Het verbod werd uitgevaar digd omdat de regering bevreesd was voor betogingen tegen deze bijeenkomst van oud-militairen uit de beide wereldoorlogen. De bond kreeg de laatste jaren we gens fascistische neigingen van enkele bestuursleden zeer veel kritiek. Indonesische vrijwilligers voor Vietnam Woensdagavond zijn in Dja karta twee bataljons Indonesi sche mannelijke en vrouwelijke vrijwilligers, die naar gezegd wordt klaar staan om in Viet nam de strijd aan te binden met de Amerikaanse „imperialisten", symbolisch overgedragen aan de Noordvietnamese premier, Pham Van Dong, die in Indonesië is ter gelegenheid van de viering van de tiende verjaardag van de Bandoengconferentie. De leider van het Indonesische jeugdfront, Zaini Mansjoer, verklaarde dat het Indonesische volk „kwaad was geworden over de Ameri kaanse agressie en gruweldaden tegen het Vietnamese volk", zo meldde het persbureau Antara. Loononderhandelingen in Amerikaanse staalindustrie vruchteloos De loononderhandelingen in de Amerikaanse staalindustrie zijn woensdag, tien dagen voor de vastgestelde stakingsdatum, zon der resultaat beëindigd. De ver tegenwoordigers van beide par tijen hebben meegedeeld, dat de wederzijdse voorstellen voor een voorlopige loonsverhoging en een verlenging van de lopende arbeidsovereenkomsten door de tegenpartij zijn afgewezen. Een tijdstip voor nieuwe onderhan delingen is niet vastgesteld. Hierdoor schijnt een staking in de Amerikaanse staalindustrie onvermijdelijk te zijn, tenzij president Johnson te elfder ure ingrijpt en een staking op grond van de Taft-Hartley-wet ver biedt. Echtgenote bedreigd Wegens bedreiging van' een misdrijf tegen het leven heeft de rechtbank in Haarlem de 32- jarige koopman G. B. uit Zand voort veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest en terbe schikkingstelling van de rege ring. Veertien dagen geleden eis te de officier wegens poging tot doodslag een gevangenisstraf van vier jaar en ter beschikkingstel ling van de regering. Op de dag na St. Nicolaas van het vorig jaar maakte de koop man zich in zijn huis boos op zijn vrouw en wierp onder het uit roepen van „ik vermoord je" een zware marmeren presse- papier naar zijn echtgenote. Doordat de vrouw afwerend haar arm opstak heeft zij het voorwerp gedeelte lijk tegen het gezicht gekregen en werd zij niet ernstig gewond. Uit het onderzoek is gebleken, dat B. verslaafd was aan drank en dat zich in het huwelijk in de laatste jaren vele moeilijkheden hebben voorgedaan.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3