Terugtrekking V.S. uit Vietnam vóór vredes overleg niet noodzakelijk De overstromingen in de Verenigde Staten 1111 De verhouding tussen de Sowjet-Unie en China DE STRIJD IN VIETNAM PLAN VAN BOURGUIBA HET WEER President Nyerere bezocht Eindhoven Voor vele miljoenen dollars schade Reisagentschap acht zich niet verantwoorde!!]! voor luchtvaartramp WEST-DUITSLAND EN SOEDAN Verklaring van Ben Bella en Tito EN MALEISIË Makarios naar Athene Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden HARMONISATIE POSTTARSEVEN IN E. £.0. ■NB OVERVAL OP POSTAUTO IN LONDEN Frankering bij abonnement: TERN EU ZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 l Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 23 APRIL 1965 21e Jaargang - No, 6421 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Vietcongtroepen, die zich vijf tig kilometer ten zuiden van de luchtbasis Da Nang hebben ver schanst, hebben donderdag na 'n bloedige strijd zes bataljons Zuidvietnamese troepen terugge slagen. Dit tvas sinds het begin van dit jaar de vijfde mislukte poging om de opstandelingen uit dit zwaar versterkte bolwerk te verdrijven. Een poging van en kele weken geleden kostte de Zuidvietnamese troepen zware verliezen. Amerikaanse vliegtuigen voer den donderdag 43 aanvallen uit op troepenconcentraties en in stallaties der Vietcong in ver schillende delen 'van Zuidviet- nam. Volgens welingelichte kringen in Saigon zullen in de nabije toe komst waarschijnlijk meer Ame rikaanse grondstrijdkrachten naar Zuidvietnam worden gezon den voor de bewaking van be langrijke militaire bases. Hiertoe zou zijn besloten tijdens de begin deze week in Honoloeloe gehou den Amerikaanse militaire con ferentie. Volgens onbevestigde berichten, zou het hier om tus sen 10.000 en 20.000 infanteristen gaan. De Britse minister van buiten landse zaken Stewart heeft op een persconferentie in Belgrado, die hij hield na zijn besprekin gen met zijn Zuidslavische ambt genoot Popovic, verklaard dat Zuid-Slavië het met Engeland eens is dat het NIET noodzake lijk is dat de Verenigde Staten zich, vóór de aanvang van even tuele vredesonderhandelingen, uit Vietnam terugtrekken. Deze Zuidslavische mening wijkt af van die van de Sowjet- Unie, de Chinese volksrepubliek en Noord-Vietnam, die een derge lijke terugtrekking vooraf wél noodzakelijk achten. Minister Stewart zei ver-der dat Engeland en Zuid-Slavië me nen dat het mogelijk is overeen stemming over Vietnam te be reiken. Zij meenden niet dat een loutere en onverwijlde terugtrek king der Amerikaanse strijd krachten uit Zuid-Vietnam zon der meer tot een dergelijke over eenstemming zou leiden. Stewart noemde de terugtrekkingseis „niet gerechtvaardigd en onrede lijk'". De minister zei wel dat hij be grepen had dat Zuid-Slavië meent dat de Verenigde Staten hun aanvallen op Noord-Vietnam moeten staken, voordat een President Habib Bourguiba van Tunesië heeft voorgesteld dat de Arabieren, in ruil voor de repatriëring van de Palestijnse vluchtelingen, Israël erkennen, dat de door de V. N. vastgestelde grenzen heeft. Bourguiba zou deze compro. ENIGE KEGEN. Boven Zuidoost-Europa blijft de luchtdruk laag, terwijl zich boven de Britse eilanden en de Noordzee een gebied met hoge barometerstanden handhaaft. Als gevolg van deze luchtdruk verdeling blijft er in ons land een overwegend matige noord oostelijke tot noordelijke wind waaien. In deze luchtstroming trekt 'n regengebied over Noord- Duitsland in de richting van ons land. Deze regenzone heeft in de nacht het noordoosten van ons land bereikt en zal overdag verder naar het zuidwesten trek ken. Na het voorbijtrekken van het regengebied zijn later op de dag van het noordoosten uit weer enkele opklaringen te verwach ten. In het algemeen zullen de temperaturen iets lager zijn dan donderdag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Later opklaringen Veel bewolking met aanvan kelijk, voornamelijk in het zui den en zuidwesten van het land nog enige regen. Later van het noord-oosten uit enkele opkla ringen. Overwegend matige noorde lijke wind en iets lagere tempe raturen dan gisteren. VRIJDAG 23 APRIL v.m. n.m. Bresken s 6.44 7.11 Terneuzen 719 7.46 Terneuzen 7.19 7.46 Hansweert 7.59 8.26 Walsoorden 8.09 8.36 ZATERDAG 24 APRIL v.m. n.m. Breskens 7.51 8.21 Terneuzen 8.26 8.56 Hansweert 9.06 9.36 Walsoorden 9.16 9.46 ZON op onder op April. ?3 5.27 7.50 2.46 24 5.25 7.52 3.21 25 5.23 7.54 3.48 26 5.21 7.56 4.09 27 5.19 7.5S 4.27 MAAN onder 10.16 11.22 12.31 1.43 rmsopïossmg'voor fiet Palestijn se vraagstuk hebben voorge steld in een rede, die hij woens dag hield voor Tunesische stu denten en leden van de regeren de destourpartij. Bourguiba zou ook hebben aangedrongen op reeh istreekse onderhandelingen tussen Israël en de Palestijnse Arabieren in een neutraal land. Maar deze onderhandelingen konden slechts succes hebben als men bereid was zijn compro misoplossing te aanvaarden. Ont dooiing in een volgende fase zou Arabieren en Joden in staat stel len vreedzaam naast elkander te leven en economische betrekkin gen met eikaar aan te knopen. President Bourguiba had in zijn rede echter wel duidelijk doen uitkomen dat het succes van zijn plan twijfelachtig was gezien het felle nationalisme bij de Arabieren. Ook was het lang niet zeker dat Israël het plan zou aanvaarden. In elk geval, zo had hij gezegd, kon het niet direct worden uitgevoerd. De tweede dag van het verblijf van president dr. Julius K. Nye rere van de verenigde republiek Tanzania was grotendeels gewijd aan een bezoek aan Eindhoven, waar hij de gast was van de N.V. Philips gloeilampenfabrieken en van het gemeentebestuur. Daar bij heeft de president ruim ge legenheid gehad zich een idee te vormen van de ultramoderne fa bricage van radio-apparaten, maar ook van de manier waarop gepensioneerden zich fit houden in de werkplaats „Sterk door werk", welke enige jaren geleden op inspiratie van prof. ir. F. M. overleg ter oplossing van het Vietnamese vraagstuk kan be ginnen. GALA-DINER TER ERE VAN PRESIDENT NYERERÈ Op Huis ten Bosch in Den Haag hebben H.M. de Koningin en Z. K.H. Prins Bernhard woensdag avond de president van Tanzania, dr. Julius Nyerere, een galadiner aangeboden, waaraan ook prin ses Beatrix aan zat. In de blauwe zaal van Huis ten Bosch werd deze foto gemaakt. V.l.n.r. Ko ningin Juliana, president Nye rere, prinses Beatrix en prins Bernhard. HNHjlfl De commissie van de Europese economische gemeenschap heeft een richtlijn over de harmonisa tie van posttarieven ontworpen. De richtlijn heeft betrekking op de tarieven voor brieven tot 20 gram en voor briefkaarten. Het is de bedoeling hiervoor uiterlijk 1 januari 1968 een uniform tarief toe te passen van respectievelijk 18 goudcentimes en 13 goudcen- times (P. T.T.-tarieven worden internationaal in goudfranken uitgedrukt!Het huidige Neder landse brieftarief van 15 cent komt overeen met 12,75 goud centimes; een verhoging per 1 juni tot 18 cent of 15,25 goudcen times is al aangekondigd. De voorgenomen harmonisatie is van groot belang: 80 procent van de brievep en briefkaarten die in de Europese gemeenschap pen worden verzonden vallen on der het nieuwe tarief. De harmo nisatie zal een eind maken aan verschuivingen in het postver keer die op het ogenblik door de heersende tariefverschillen nog kunnen ontstaan. Een deel van Dubinjue, een stad met 37.000 inwoners in de Ameri kaanse staat Iowa, is donderdag onder water komen te staan doordat de Mississippi hier buiten haar oevers is getreden. Talrijke gezinnen moesten hals over kop hun huis verlaten. „Ik geloof niet, dat de firma Khayyam verantwoordelijk kan worden gesteld." Dit heeft de directeur voor Europa van deze onderneming, Tarayan, don derdag op een persconferentie in Brussel verklaard over de In een bijeenkomst, georgani seerd ter herdenking van de ge boorte, 95 jaar geleden, van Le nin, heeft Jotr Demitsjev, de belangrijkste ideoloog op bin nenlands gebied in de Sowjet- Unie, donderdag verklaard, dat de Sowjet-Unie de Chinese com munistische partij en het Chi nese volk als bondgenoten blijft beschouwen in de strijd tegen het imperialisme en in de ver dediging der landen van het so cialistische kamp tegen de im- Roeterink tot stand is gekomen, perialistische agressie, vooral nu De Westduitse christen-demo cratische afgevaardigde Stolten- berg heeft donderdag voor de radio verklaard dat Soedan niet zal overgaan tot erkenning van Oost-Duitsland als Bonn diplo matieke betrekkingen met Is raël aanknoopt. Steltenberg, die met de Soe- danese regering heeft onderhan deld, zei dat de mogelijkheid echter aanwezig blijft dat de di plomatieke betrekkingen tussen beide landen worden verbroken. Hij betwijfelde of Soedan zich tegen een gezamenlijke actie van bijna alle Arabische landen zou kunnen blijven verzetten. De Duitse parlementariër zei voorts 2.56 nog dat door verbraking van de diplomatieke betrekkingen de economische en culturele banden tussen West-Duitsland en Soe dan niet zullen worden geschaad. „Onafhankelijke republiek" in Panama Tienduizend bergbewoners van de Panamese provincie Chirqui hebben een „onafhankelijke re publiek" gevormd, met een Indi aan als president en een eigen vlag. Voorts zouden zij twee op leidingskampen voor de guerilla- strijd hebben ingericht. De Panamese nationale garde, die van een en ander op de hoogte is, heeft tot dusver niet ingegrepen. de situatie eenheid van optreden tegen de agressieve machten van het imperialisme vereist. Hij voegde hier echter aan toe, dat verbetering der betrekkingen tussen de partijen van beide lan den en tussen deze landen zelf niet alleen van de Sowjet-Unie afhangt. Demitsjev sprak ook over de recente, in Moskou gehouden conferentie van negentien com munistische partijen, die naar hij zei ten doel had de saam horigheid in de internationale communistische beweging te ver sterken. Hij verweet de partijen, die kritiek op deze conferentie hadden, geen enkel concreet voorstel ten aanzien van de een heid in de communistische be weging te hebben gedaan. Dit was volgens hem een bewijs van de zwakheid van hun positie en van hun gebrek aan wil om de eenheid te versterken. Zij dra gen daardoor een grote verant woordelijkheid tegenover hun volk en de gehele communisti sche wereld. Demitsjev verklaarde verder, dat de Sowjet-Unie de imperia listen niet zal toestaan het lot van andere volkeren te bepa len, doch dat zij tevens „haar streven tot verbetering der be trekkingen met alle kapitalis tische landen op basis van vreed zame co-existentie niet laat ver slappen". Demitsjev kondigde voorts aan dat de Sowjet-Unie haar hulp aan Noord-Vietnam zal vergro ten en de „rechtvaardige bevrij dingsoorlog van Vietnam" zal steunen. Met een kennelijke waarschu wing aan het adres der Verenig de Staten over Vietnam, betoog de Demitsjev dat iemand, die een oorlog tegen een socialis tisch land provoceert, niet tege lijkertijd kan verwachten zijn betrekkingen met andere socia listische landen te verbeteren. Demitsjev sprak tegen, dat de Sowjet-Unie zou moeten kiezen tussen vreedzame co-existentie en steun aan volkeren, die om hun vrijheid strijden. „Een politiek van vreedzame co-existentie sluit afwijzing van agressie en steun aan volkeren, die tegen buitenlandse overheer sing en voor vrijheid en onaf hankelijkheid strijden, niet uit, doch vooronderstelt deze", aldus Demitsjev verder, daaraan nog toevoegend dat de Sowjet-Unie ook de thans in het westen op geld doende gedachte dat de sfeer van vreedzame co-existen tie beperkt moet blijven tot uit sluitend de betrekkingen tussen de grote mogendheden, afwijst. Waarnemers in Moskou me nen, dat Demitsjev hiermede een steek onder water gaf aan Chi na, dat tegen de Russische po litiek van een vreedzaam naast elkaar bestaan gekant is, en te gen westerse staatslieden aan wie de Russische pogingen om tot vrede te komen verdacht voor komen, omdat Moskou de anti westerse bevrijdingsbewegingen steunt. luchtramp bij Damascus, waarbij 47 Belgische en 2 Nederlandse toeristen om het leven zijn ge komen. Zij behoorden tot de 62 passa giers, die bij het vertrek van Schiphol afweken van het oor spronkelijke schema om direct naar Egypte te gaan, maar in gingen op een aanbod eerst een bezoek te brengen aan Beiroet. Tarayan verklaarde, dat zijn in Engeland ingeschreven onder neming zich bezig houdt met ho telboekingen en geen réisagent schap is. „De klanten worden niet door Omar Khayyam ver zekerd", zei hij. Hij voegde hieraan toe, dat de Jordaanse maatschappij waarvan het toestel verongelukte wel is verzekerd volgens de bepalingen van de I.A.T.A. „Het vraagstuk van de schadevergoeding en de verantwoordelijkheid wordt thans bestudeerd door een ver tegenwoordiger van de Jordaan se regering en deskundigen, die ter plaatse de juiste oorzaak van de ramp onderzoeken". Tarayan voegde hier aan toe dat zijn maatschappij bereid is voor de Belgische rechter te ver schijnen indien men haar wel verantwoordelijk zou achten voor de ramp. In België, waar de luchtramp een diepe indruk maakte, is na de terugkeer van de andere deel nemers aan de excursie twijfel ontstaan over de uitkering van schadevergoedingen aan nabe staanden van de slachtoffers. President Tito van Zuid-Sla vië en president Ben Bella van Algerië zeggen in een woensdag avond uitgegeven gemeenschap pelijke verklaring, na een be zoek van een week van presi dent Tito aan Algerië, dat voort zetting van de Amerikaanse in terventie in Vietnam uiterst ernstige gevolgen voor de we reldvrede zal hebben. Volgens de verklaring wil het volk van Vietnam slechts vrij en in vrede leven. „Het wordt tijd een einde te maken aan het bloedvergieten in dat gebied van de wereld door onmiddellijke onderhandelingen te openen om tot een vreedzame en rechtvaar dige regeling te komen. Algerië en Zuid-Slavië blijven vastbesloten bij hun politiek van ongebonden zijn. Deze politiek is ook gekant tegen het gebruik van geweld voor het beslechten van internationale conflicten die door onderhandelingen opgelost behoren te worden. Zij is voorts gebaseerd op uitbreiding van de internationale samenwerking, ongeacht de verschillen in maat schappelijke stelsels, en waar borging van de wereldvrede. Algerië en Zuid-Slavië Men verwacht dat het water nog zal stijgen. Met man en macht wordt gewerkt om üe dijken rond de stad te versterken. Gouverneur Hughes van Iowa maakte donderdag bekend dat 3000 mensen in de staat uit hun woningen zijn weggetrokken. Hij schatte de door de overstromin gen aangerichte schade op 15 miljoen dollar. In de staat Wisconsin hebben rond 14.000 mensen van de over stromingen te lijüen gehad. De schade wordt hier geschat op bijna 19 miljoen dollar. Twee mensen zijn omgekomen. In Minnesota is voor rond 55 miljoen dollar schade aange richt. De mensen, die hier langs de oever van de Mississippi wo nen, zijn inmiddels met de her stelwerkzaamheden begonnen. Elf mensen zijn in deze staat om gekomen, 23.000 zijn dakloos ge worden. Ook delen van Illinois zijn overstroomd. Hier moesten naar schatting 3000 mensen naar veiliger oorden vluchten. De Indonesische voorlopige raadgevende volksvergadering heeft aangedrongen op krachti ger tegenmaatregelen tegen Amerikaanse, Britse en Austra lische belangen in het land van wege de hulpverlening van ge noemde landen aan Maleisië. De volksvergadering is eerder deze maand bijeengeweest en haar aanbevelingen zijn thans gepu bliceerd. Van diplomatieke zijde in Djakarta wordt opgemerkt dat deze aanbevelingen geen dwin gend karakter hebben al is de volksvergadering door president Soekarno benoemd. Men zei ver der dat de bewoordingen van de aanbeveling in kwestie .krach tiger maatregelen te némen te gen alle belangen van de im perialisten in Indonesië" vaag waren en dat hierin gedoeld zou kunnen worden, alleen op nood zakelijke ondernemingen maar ook in wijdere zin op handel, hulp en diplomatieke vertegen woordiging. Acht gemaskerde mannen heb ben donderdag in Londen een postauto overvallen en zich uit de voeten gemaakt met meer dan 160.000 gulden. De overvallers reden de post auto klem, wierpen de chauffeur ammoniak in het gezicht en sloe gen zijn bijrijder neer. Met een andere vrachtauto gingen zij er vandoor. Een aantal politiemannen sprong op een nabijgelegen sta tion in een stampvolle forensen trein en liet de treinbestuurder op een brug, vlak boven de plaats van de overval, stoppen. Zij wisten het nummer van de vraehauto waarmee de bandieten vluchtten, te noteren. nen, dat ondanks hun tekortko mingen, de verenigde naties een onvervangbaar instrument blij ven van de vrede en de inter nationale samenwerking. Wel dient de structuur van de vol kerenorganisatie op passende wijze veranderd te worden. De twee landen zijn bereid hun steun te geven aan elk initiatief in die richting", aldus de ver- me- klaring. President Makarios van Cy prus zal op 15 mei een bezoek aan Athene brengen voor be sprekingen met premier Papan- dreou over de uitvoering der aanbevelingen van V. N.-bemid- delaar Galo Plaza in diens jong ste rapport aan secretaris-gene raal Oe Thant. Dit rapport be vatte o.m. de aanbeveling tot een zo spoedig mogelijke bijeenkomst der bij het Cyprische vraagstuk betrokken partijen. Turkije heeft het rapport echter reeds van de hand gewezen. Donderdag arriveerde de Cy prische minister van buitenland se zaken in de Griekse hoofdstad voor besprekingen met de Griek se regering, o.m. over een pacifi catieprogramma van president Makarios, om. behelzend ont manteling van Grieks-Cyprische militaire posten en versterkingen in gebieden, waar bet al enige maanden rustig is en geleidelijk aan over het gehele eiland naar mate de vijandschap tussen de Griekse en Turkse Cyprioten af neemt. Intussen heeft de Griekse mi nister van buitenlandse zaken, Costopoulos, de Amerikaanse zaakgelastigde en de Britse en Turkse ambassadeurs laten we ten. dat de „bedreigingen en pro vocaties" van Turkije elke dis cussie met een Griekse regering die zichzelf respecteert twijfelach. tig maken. Volgens minister Costopoulos was de stopzetting van de levens- middelenaanvoer naar de nu af gesloten Turks-Cyprische wijk in Nicosia geen militaire maatregel geweest, doch het gevolg van een ambtelijk misverstand. De Cypri sche regering had toegezegd dat Iets dergelijks zich niet meer zou voordoen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1