FRIESCHE VLAG GOUDBAND Kantongerecht te Terneuzen Gromiko naar Parijs altijd het lekkerste kopje koffie Donderdag 22 april 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 NIEUWE GERUCHTEN OVER SAMENZWERING IN BULGARIJE Moord op bevel van vijf dimensionale wezens Er zijn veel soorten koffiemelk. Maar niet voor niets is „Friesche Vlag" GOUDBAND de meest gebruikte koffiemelk in Ne derland. Een klein scheutje in het heerlijke kopje koffie, zoals u dat zet, mevrouw, en proef maar: dat is een zondags kopje koffie, waar mee u uw man en uw gasten écht kunt verwennenl de meest gebruikte koffiemelk in Nederland Zitting van 20 april 1965. OUDE JAARSRELLETJES TE ZAAMSLAG BERECHT „Meer dan kinderachtig, bui tengewoon ergerlijk, het is hoog tijd dat hieraan een einde wordt gemaakt." Aldus liet de kantonrechter, mr. C. J. M. van Hees, zich dins dagmorgen uit over de wijze, waarop een deel van de bevol king van Zaamslag meent de oudejaarsnacht te moeten vie ren. Er was in de nacht van 31 december 1964 een grote menig te op het Plein te Zaamslag sa mengedromd, die floot, zong en de eenzame politieman, die maande tot kalmte en uit elkaar te gaan, uitjoelde. Even leek het een wedstrijd „één tegen allen", Smaar dan in zeer negatieve zin, toen een betonmolen en een cultivator het Plein werden op gereden en er werden neerge zet. Het was een oorverdovend angstaanjagend rumoer, 'n naar geestige vertoning, waartegen de opperwachtmeester De Jager alleen vrijwel machteloos stond. Dit laatste was het geval, omdat door een brandmelding, de ove rige politie afwezig was. Er waren legio bekeuringen uitgereikt, waarvan een pak met schikkingen, volgens mr. Van Hees, het gevolg was. Enkele belhamels vonden ech ter toch nog, dat zij hiermee on recht werden gedaan en ver schenen dinsdagmorgen voor het hekje. Het waren als eersten de jeugdige J. H. en de oudere P. S. Beiden ontkenden iets met de baldadigheden van doen te heb ben gehad. „Wij staan hier als twee uit de grote massa", zei H. en „dit jaar heb ik er niet aan meege daan". S. zeide: „Het is geen werk, ik weet van niks." Doelend op hem, zei de offi cier van justitie, mr. J. L. An- dreae. „Er zijn altijd mensen die k~ is zien op de achtergrond te blijven, terwijl zij anderen op stoken. Het is de gewoonte op Oudejaarsnacht Zaamslag over eind te zetten. Het loopt werke lijk de spuigaten uit". „Men zegt, we doen dit, omdat we van het hele jaar niks heb ben", voegde de kantonrechter hier aan toe, „maar ga voor mijn part dan 's nachts maar voetbal len. Dit wordt niet meer getole reerd!" H. werd tot 30 boete veroor deeld, S. tot ƒ20. Van de twee volgende, A. S. en H. A. v. G., was de eerste niet verschenen. Zij waren het, die de betonmolen vanuit een loods op het Plein hadden gereden. Van G. zeide dit gevaarte even min als de cultivator te hebben aangeraakt. jragg! Mr. Andreae: „U bent dus de enige die op de bewuste avond- niets gedaan heeft, vorig jaar was U ook een van de ergste raddraaiers", ging de officier verder. Hij noemde H. en Van G. „de ziel" van de relletjes. De betonmolen was een der 'objec ten waarnaar de belangstelling der heren uitging. Beiden werden veroordeeld tot 40 boete. DE LOZE VISSERTJES Voor de tweede maal diende de zaak tegen P. de K. uit Clin- ge en Z. O. uit Vogelwaarde, we gens overtreding van het regle ment van de binnenvisserij. Zij zouden samen of in vereniging op 4 september van het vorige jaar, in de auto van De K. een zak voorhanden gehad hebben lie bevatte', een hoeveelheid pa ling, negen ondermaatse karpers en een druipnatte, dichtge naaide heren-onderbroek. Dit laatste nu, was niet strafbaar, doch werd slechts vermeld, om aan te tonen, dat beide heren „buiten bezig zouden zijn ge weest". Het feit dat beiden, of zeker één van hen, de naakte voeten in sandalen had gesto ken, versterkte deze mening. Beiden hadden in een vorige zitting ontkend en deden dat ook nu. De K. beweerde ook nu, de zak met inhoud van een on bekende in ontvangst te hebben genomen. Het viel hun niet mee, deze dingen staande te houden tegen over het getuigenis van twee rijkspolitiemannen, waarvan een de verbalisant. Om tien voor 11 's avonds ont dekten de twee wachtmeesters van de rijkspolitie, A. Wauters uit Nieuw-Namen en E. Louwer- se uit Axel, die surveilleerden in de Catharinapolder de kop- lichten van een naderende auto. Dit leek hen verdacht, omdat uit die richting gewoonlijk geen auto's komen. Bij het kruispunt in de Seydlitzstraat, toen de auto hen voorbijreed, zetten zij met grote snelheid de achtervolging in. Toen de eerste auto de Sas- dijk bijna genaderd was, stopte deze in de wegberm. De politie doorzocht toen een koffer, waar in niets zat dat verboden was. Voor in de auto zaten De K. en diens zoon, achterin het slapen de dochtertje van De K., en O. Onder de voorste zitbank vond de politie toen de zak, met be halve de nog levende vis, „een interlockbroek, vrij grote maat en dichtgenaaid" zoals een der getuigen secuur naar voren bracht. De verklaringen over de herkomst waren zeer tegenstrij dig, „ge moet goê luisteren" ver maande O. de officier. Dat deed deze bepaald dan ook wel. Mr. Andrea kwam tot de con clusie, dat mensen die niets op hun geweten hebben, geen te genstrijdige verklaringen hoeven af te leggen. Het verhaal van de ..onbekend» nachtelijke gever', die plotseling opduikt in de vol slagen duisternis, kan alleen een kleuter geloven, wij niet, aldus mr. Andrea. Er was hier sprake van een ernstige overtreding, waarvoor de officier voor elk een boete van 100 eiste. „Ik kan de persoon laten ko men, van wie ik de vis gekre gen heb", zei De K. „Dat had ,U. dan eerder moeten doen", was het antwoord van de officier. „Toen kende ik hem nog niet", antwoordde De K. Ook de kantonrechter mr. C. M. van Hees was geenszins- overtuigd van de onschuld van de beide vissers en vonniste conform de eis. EEN „SLEE" VAN EEN CHRYSLER VOOR HONDERD VIJFTIG GULDEN R. R. H. uit Sas van Gent wil de op 2 februari 's avonds om 10 uur een auto achteruit in een garage rijden. Daartoe zette hij het voertuig dwars op de druk gefrequenteerde rijksweg 61. Hoewel dit ook niet in orde was, gebeurde het ergste, toen hij achteruit wilde rijden: de auto weigerde, omdat de versnelling niet in orde was. 't Was geen kleine auto, maar een Chrysler, die, volgens de dagvaarding, ongeveer de gehele rij breedte in beslag nam. Duur was de wagen niet geweest, slechts honderd vijftig gulden had H. er voor betaald. Wél had hij er naar zijn zeggen, driehon derd en vijftig gulden aan de versnellingsbak laten repareren. „En toen deed zij het nog niet", zuchtte mr. Van Hees. H. liet een jongen op de weg met een kleine lantaarn zwaai en ter waarschuwing voor het naderend verkeer. Deze moest echter opzij springen, toen een auto met grote snelheid kwam aangesuisd en tegen de Chrysler opreed. Die andere", zei de officier mr. Andrea, „was misschien ook niet helemaal brandschoon, doch U bevond zich met een wrak op de weg. De verkeerssituatie werd hierdoor uitzonderlijk gevaar lijk gemaakt. Er is weinig fan tasie voor nodig om na te gaan welk een auto een Chrysler van honderd vijftig gulden is!" Voor het zich dwars op de weg bevinden, eiste de officier 25 boete, het tweede feit, het niet in orde zijn van de versnel ling sloeg hij veel hoger aan en hij eiste hierdoor dan ook 200 boete met verbeurdverklaring van de in beslag genomen on derdelen. Na dit aangehoord te hebben, verklaarde H. dat die f 25 veel te veel was, de auto was geen wrak. „Nee, in Terneuzen, daar moest de officier maar eens rondkijken, daar rijden" wrak ken, laten ze dat maar eens in "de krant zetten", zei H. (Wat we dan bij deze ook maar doen.) De uitspraak luidde: 15 boe te en 150 plus verbeurdverkla ring van het in beslag genome- ne. BIJ HET PASSEREN TE SNEL GEREDEN Tweehonderd gulden boete en zes maanden onvoorwaardelijke ontzetting uit de rijbevoegdheid, eiste mr. J. L. Andrea tegen de jeugdige student F. M. G. uit Eindhoven die tijdens het inha len van een andere auto op 2 november van het vorig jaar pp de rijksweg Axel-Kijkuit, met behoorlijk naar links uitweek. Een aanrijding was het gevolg, waarbij de auto van de weg af tuimelde en in het talud terecht kwam. Behalve materiële schade, werd een inzittende van deze auto, mevr. B.La F., zodanig ge kwetst, dat zij ter zitting vertel de hiervan nog niet geheel ge nezen te zijn. G. ontkende de tenlastelegging. Niet hij, doch de bestuurder van de andere wagen, had de aan rijding veroorzaakt. Deze, zekere J. B. uit St. Jan steen, die op de bewuste dag achter het stuur van een bestel auto zat, zeide overtuigd te zijn, dat hij steeds rechts gereden had. „Opeens hoorde ik een klap als een kanonschot" zei hij. Zijn echtgenote bevestigde dit, de verdachte had volgens haar „ont zetend hard" gereden. Op een vraag van de verdediger mr. H. C. van Son uit Hulst, waar pre cies de aanrijding had plaatsge had, gaf zij een onjuist ant woord. „U weet er dus niets van" zei deze. Getuige antwoordde: „U durft nogal veel te zeggen." Mr. Andrea zinspeelde even op de status van verdachte, die als eerstejaars student al in het bezit van een aiïto (Austin) was. Dit deed mr. Van Son in zijn pleidooi opmerken, dat de offi cier hieruit niet de conclusie mocht terkken, dat G. zich niets van het ongeluk had aangetrok ken. Hij was hiervan zeer onder de indruk geweest. De officier meende als enige oorzaak te moeten zien, dat G. te snel gereden had. De bestel auto werd gewoon van de weg afgeveegd. De jeugdige chauf feur en het merk auto, zo merk te de officier verder nog op passen bij elkaar. De eerste is trouwens nog jong genoeg, om te kunnen leren, dat bij het be sturen van een auto altijd re serve in acht moet worden ge nomen. Mr. Van Son achtte het ten lastegelegde niet bewezen. G. heeft op een volkomen geoor loofde manier de bocht geno men. De raadsman trachtte ver der de getuigenverklaringen te I ontzenuwen. Getuige Van B. had zelf na dien verklaard, na de schok „op nieuw" naar rechts te zijn ge komen. Waarom moest hij dit doen, als hij toch al rechts reed? Dat zijn vrouw zijn verklaring staafde, achtte mr. Van Son, ge zien het feit, dat haar moeder gewond was, begrijpelijk. De kantonrechter achtte de tenlastelegging bewezen, doch wilde wel -rekening houden met verschillende verzachtende om standigheden. Hij veroordeélde de student tot 100 boete. DE VROUW MET HET BOZE OOG J. H. te Axel had op 8 febru ari met zijn personenauto de dodrgang van de Oosterstraat naar de Kerkdreef niet vrijge laten. Het gevolg hiervan was een aanrijding geweest. „Je mag nooit naar je vrouw luisteren", zei de bejaarde ge daagde, „zij keek uit en zei dat alles veilig was". Kantonrechter: „Uw vrouw mag zeker nooit meer mee, he?" Gedaagde (met grote stellig heid): „Nooit meer, ze is anders een lief vrouwtje, maar ze is zo kattig". H. vertelde verder, dat hij met zijn vrouw op weg was naar „een liefdadig doel". De officier achtte voor ge daagde de tijd gekomen, eens te gaan overwegen op te houden met het besturen van een auto. „O, maar ik ben nog jong ge noeg" was diens antwoord. Van de 50 die de officier eiste, schrok hij wel een beetje. „Heel veel voor liefdadigheid en ik moet het zelf betalen." Zuchtend voegde hij eraan toe: „Ik had niet naar haar moeten luisteren." De kantonrechter stelde de boete op 40. „Kan er niet een beetje af?" vroeg H. Kantonrechter: „Er is al wat af, we gaan hier niet schipperen en krentenwegen." DE EERSTE MAAL „Ik ben nog nooit gepakt" zei D. de W. uit Terneuzen. Dit werd hij wel op 29 maart, toen hij een vérbaai kreeg we gens overtreding van de maxi male rijsnelheid binnen de be bouwde kom. Het kosttte hem 25 boete; de eis lag vijf gulden hoger. OVER VOETPAD GEREDEN A. C. W. uit Hoek kreeg op 27 maart een bekeuring omdat hij met zijn auto over het voet pad van de Westpier te Terneu zen reed. Gedaagde kreeg van het ver bod uit hoofde van zijn beroep ontheffing, doch had dit ten tij de van de overtreding nog niet aangevraagd. De kantonrechter was van me ning dat de overtreding geen verband hield met W's werk. „U bent een verwoed fotograaf en dat is op zichzelf een loffe lijke bezigheid, waar ik me ook graag aan overgeef, doch U mag niet rijden op een voetpad", al dus mr. Van Hees. W. moest1 overeenkomstig de eis 5 boete betalen. EEN ONGELUKJE W. F. te Oostburg volgde de instructies van de controleur precies op, toen hij aan de Perk- polderhaven met een vrachtwa gen met aanhangwagen aan kwam. Toen hij de ponton van de veerboot op wilde rijden, schuurde de aanhangwagen langs een personenauto die werd mee getrokken en dwars tegen een andere auto kwam te staan. De kantonrechter was van mening, dat de controleur F. inderdaad naar een ongelukkige plaats had verwezen. Eis en uitspraak ƒ15 boete. VRIJSPRAKEN J. W. H. te Axel stond voor de tweede maal terecht, omdat hij in de Axelsestraat op 25 no vember bij het passeren van een vrachtwagen onoplettend tegen een vrachtauto met aanhangwa gen was gereden. Twee getuigen, de garagehou der L. D. Boone, die buiten ge staan had en ter hoogte van wiens garage zich het ongeval had voorgedaan en de handelaar A. T. Stoffels, die eveneens op dezelfde plaats aan het uitladen was, hadden echter heel weinig gezien, zodat door hen de recht bank niet veel wijzer werd. De heer H. ontkende op het linkerweggedeelte te hebben ge reden. De chauffeur van de vrachtwagen dacht daar anders over. H. kwam „afgevlogen" en had volgens hem de keus een andere auto of hem te raken. Hij koos het laatste. Noch de officier, noch de kan tonrechter waren hiervan echter overtuigd. H. werd vrijgespro ken. v Eveneens vrijgesproken werd de niet verschenen T. A. C. uit Vogelwaarde die op 26 februari in Hulst in de Bierkaaistraat na stil te hebben gestaan een aan rijding met een andere auto zou hebben veroorzaakt. Twee da mes getuigden thans heel ande re dingen dan ze aanvankelijk tegen de politie hadden ver klaard. „Er schijnt nu een heel ander licht op deze zaak" zei de offi cier, die vrijspraak requireerde. GEEN VOORRANG VERLEEND P. J. v. S. uit Terneuzeq had geen voorrang verleend aan het verkeer over de Axelsestraat toen hij met een personenauto uit de Van Cantfortstraat kwam. Overeenkomstig de eis werd hij veroordeeld tot 50 boete. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromi ko, wordt zondag in Parijs ver wacht voor een officieel bezoek dat tot vrijdag zal duren. Dins dag zal president De Gaulle hem in audiëntie ontvangen, waarna de volgende dag een bezoek aan premier Pompidou volgt. Op het programma staan voorts enkele gesprekken met de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, en met de minister van staat Louis Joxe, die vele jaren ambassadeur in Moskou is geweest. Blijkens het program voor het Volgens in Belgrado doorge drongen geruchten uit Sofia'zou den meer dan 50 arrestaties in Bulgarije zijn verricht in ver band met een op 7 april ontdekte samenzwering. Onder de gearresteerden zou den zich twee onder-ministers bevinden en verder een voorma lige Bulgaarse ambassadeur in Noord-Korea en de secretaris van een partij-comité in Michailov- grad. Ook vorige geruchten over zelfmoord van een lid van het Bulgaarse centrale comité en oud-minister van landbouw en de arrestatie van de militaire com mandant van Sofia worden door de nieuwe geruchten bevestigd. Men zou in Sofia ieder ogen blik de publikatie verwachten van een communiqué over het „komplot" en de aankondiging van een monsterproces in ver band hiermee. bezoek, dat bijzonder lang van duur is, maken de Franse auto riteiten veel werk van het ver blijf van de Sowjet-minister op een tijdstip dat er een duidelijke verbetering in de betrekkingen tussen de twee landen valt waar te nemen. Bewijzen van deze verbetering zijn o.a. de uitbrei ding van het handelsverkeer sinds het sluiten van een over eenkomst met lange looptijd, het naar elkaar toegroeien van de internationale koers van de twee landen op belangrijke punten en het onlangs gesloten akkoord voor samenwerking op het ge bied van de kleurentelevisie. Voor een gerechtshof in Bonn heeft de 24-jarige beklaagde Manfred Tragert dinsdag ge zegd, een taxichauffeur dood gestoken te hebben op bevel van zijn „superieuren in de ruimte een geheime organi satie van vijf dimensionale wezens". Maar ook de mede beschuldigde van Tragert, 'de eveneens 24-jaar oude Dino- Dieter Hoffman, had hem langs telepathische weg het bevel gegeven. Het slachtoffer, de 28-jarige Karl Heinz Hoch werd in oktober 1964 met een stiletto doodge stoken. Tragert wordt van de moord beschuldigd en Hoff. mann van het aanzetten hier toe. Hoffman heeft ontkend Tragert een bevel gegeven te hebben, De rechtbank zal een psychia trisch rapport over Tragert krijgen. 14-karaats gouden Zwitserse horloges vèr beneden de vergelijkbare winkelwaar de. Vraag spaarkaart aan uw koffiemelk- leverancier. W"1 11

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7