NORTH 't is weer tijd voor i I Officieel bezoek President Nyerere aan ons land De Grieks-Turkse spanning NATIONALE HERDENKING 1965 Weer aardgas aangetroffen 15 NIEUW REGLEMENT WERKWIJZE TWEEDE KAMER 22"apHri965 Pagina J ilSIll Op paleis Soestdijk Weer grote spanning Nieuwe Chinese oproep tot actie tegen Amerikanen in Vietnam SCHAKEN DE VRIJE ZEEUW In aanwezigheid van H. M. de koningin en Z. K. H. de prins der Nederlanden zal dinsdagmorgen 4 mei wederom de nationale herdenking worden gehouden ter nagedachtenis van al onze ge vallenen. Nadat de koningin en de prins om 12 uur bij het nationale mo nument zijn gearriveerd zal Rob de Vries een korte declamatie verzorgen. Vervolgens zullen aan de voet van het monument kran sen worden gelegd. De Johan Willem Friso Kapel zal koraal- muziek ten gehore brengen. Na de taptoe zal één minuut stilte in acht worden genomen waarna het eerste couplet van het Wil helmus zal worden gezongen. De plechtigheid bij het monu ment eindigt met een défilé door alle aanwezigen. Tevoren zullen om 11 uur in de Oude Lutherse kerk en de Nieuwe Zijds kapel kerkelijke bijeenkomsten worden belegd. In Icicle diensten zullen opperrab bijnen, aalmoezeniers en predi kanten voorgaan. Na afloop van deze kerkelijke Machinist van mijnenveger bij stoeipartij overboord gevallen en verdronken Bij een stoeipartij aan boord van Hr. Ms. mijnenveger „Eist" in de nieuwe haven in Den Hel der is dinsdagavond de 18-jari- ge ongehuwde machinist der 2de klasse W. van Klinken uit Stads kanaal overboord gevallen en verdronken. De andere bij de stoeipartij te water geraakte schepeling wist zich zwemmend te redden. De omgekomen machinist, die ook kon zwemmen en achterom het schip trachtte te komen, ge raakte echter in moeilijkheden. Een haastig uitgeworpen red- dingslijn wist hij aanvankelijk nog te grijpen, maar kort daarop verdween hij in de diepte. Ma rineduikers wisten hem na vijf minuten boven te brengen. Maar kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. bijeenkomsten begeven de aan wezigen zich in twee stille stoe ten naar de Dam, waar erewach ten van zee-, land- en luchtmacht staan opgesteld. De erehaag voor koningin en prins wordt gevormd door leden var. de v.m. binnenlandse strijd krachten en leden van het vete ranen legioen Nederland. De na tionale herdenking, die gehou den wordt onder auspiciën van de commissie nationale herden king en het comité nationale herdenking militaire gevallenen, vormt een inleiding tot de plech tigheden die op 4 mei in hei; ge hele land zullen worden gehou den. De herdenking zal worden bijgewoond door enige duizenden rechtstreekse nabestaanden van onze gevallenen uit 'net hele land. De N.V. Nederlandse Aard olie Maatschappij heeft woens dagmorgen in haar exploratie boring in Tietjerksteradeel op nieuw in de provincie Friesland aardgas aangetroffen. Met deze boring, die werd ver richt om de oorspronkelijke aarejgasvondst in dec. 1963 van de N.A.M. in Friesland bij Blija verder te evalueren, bevestigt de N.A.M. voor de vierde maal de aanwezigheid van bitumina in deze provincie. Verdere suc cesvolle boringen werden door haar geslagen bij Sonnega (1963) en op Ameland ('64). Teneinde de hoeveelheid van het in Tietjerksteradeel aange troffen aardgas te kunnen vast stellen zal het betrokken gebied nog nader moeten worden on derzocht. Op 13 mei 1963 diende de N.A.M. een concessie-aan vraag in voor de gehele provin cie Friesland en het daarbij be horende Waddengebied. iiiipiiiiiiii Lokttrtuw «MtiwwCJd «oor Rortfi State", met do Duldt Siring Oatage Bond oJ.v. Ptter Schüparoort «te Ml» Verootea -za.tt.15 tn 18.45 o.zo. iO30 «tf8.45 tt, De president van de jonge ver enigde republiek Tanzania (het vroegere Tangajika en Zanzi bar), dr. Julius K. Nyerere, is .„gisterochtend om kort na kwart Üc„ver„lfidn.,yoor een officieel be zoek van drie dagen aan ons land met de regerings-Friend- ship uit Londen op de vliegbasis Soesterberg aangekomen. Prins Bernhard, die gekleed in het generaalsuniform van de luchtmacht al een half uur voor de officiële aankomst in een •koude hangar stond te wachten, begroette de Afrikaanse gast, die wordt vergezeld door een uitgebreid gevolg, onder wie vijf ministers. De minister van fi nanciën van Tanzania, de heer Paul Bomani, zal van de gelegen heid gebruik maken om te on derhandelen over technische en financiële hulp van Nederland aan zijn land. Op de vliegbasis stelde prins Bernhard na de hartelijke ver welkoming in de druilerig koude regen zijn gast eerst voor aan premier Cals, die hiermee zijn officiële debuut als premier maakte. Ook minister Luns en de leden van de staf van prins Bernhard werden voorgesteld. Gedurende ongeveer 25 minu ten hebben koningin Juliana en prins Bernhard in de kamer van de prins met president Nyerere van gedachten gewisseld. In deze in vergelijking met de buiten temperatuur behagelijke om geving reikte de koningin aan haar hoge gast het grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw uit. President Nyerere kon dit gebaar niet beantwoor den, aangezien zijn jonge repu- Noorse kustvaarder vergaan Volgens door Farsund radio ongevangen radioberichten is de 300 ton metende Noorse kust vaarder Blaana in de nacht van zaterdag op zondag in het Ska- gerrak vergaan. De uit zeven leden bestaande bemanning, die in een redding boot is gegaan, is aan boord ge nomen door het Noorse schip „Astrea". KONINGIN ELIZABETH 39 JAAR Ter gelegenheid van de 39ste verjaardag van de Engelse vor stin (op 21 april) werd deze op name op het buitenverblijf van de Engelse koninklijke familie in Berkshire (Windsor) gemaakt. De foto toont v.l.n.r.: prinses Ann (14'/z), koningin Elizabteh, prins Charles, de prins van Wa les (16'A)e prins Andrew (4) en prins Philip. In de kinderwagen de één-jaar oude benjamin, prins fidward. bliek nog geen onderscheidingen kent. Wel heeft de president de be schikking over een stoere lijf wacht. TVee leden daarvan ver gezelden hun president naar pa leis Soestdijk. Ze konden zich maar moeilijk voorstellen, dat ze de tijd voorlopig bij hun col lega's van het paleis moesten doorbrengen en niet bij het ge sprek van hun president met de Nederlandse koningin aanwezig mochten zijn. Na dit intieme gesprek begaf het drietal zich op weg naar de „stuczaal". Daar poseerden ko ningin Juliana, president Nye rere en prins Bernhard voor persfotografen en filmopera teurs. Voor het eerst sinds énige maanden had koningin Juliana gisteren haar rechterbeen niet meer in het gips. Ze bewoog zich wat gemakkelijker, maar moest toch nog op een stok steunen. Het been was nu in een verband gewikkeld. Omstreeks kwart over elf ver trok het gezelschap naar Am sterdam. nagewuifd door prins Bernhard. Amerikaanse lof voor Nederlandse auto Bob Fendell, de auto-recen sent van de „New York World- telegram and Sun", heeft met lof geschreven over de Nederlandse „Daf" als een auto die vele voor delen biedt voor een kundig deel nemen aan het verkeer en spe ciaal bij verkeersopstoppingen waarmede grote steden als New York voortdurend te kampen hebben. Het is een plezier om met deze auto te rijden, aldus Fendell, mechanisch is zij zo een voudig dat er slechts een mini mum aan onderhoudsbeurten voor nodig is, en boven de gro tere wagens heeft zij het voor deel van nauwe doorgangen ge bruik te kunnen maken. De Griekse regering heeft zich woensdag naar aanleiding van de Turkse dreigementen inzake eventuele opzegging van het verdrag van Lausanne en uit wijzing van het oecumenisch pa triarchaat uit Istanbul beraden over tegenmaatregelen. De Griekse minister van buiten landse zaken, Starvros Costo- poulos, ontving voorts achter eenvolgens de Amerikaanse zaakgelastigde, de Britse am bassadeur en de Turkse ambas sadeur. Volgens gezaghebbende Griek se kringen zou een eenzijdige op zegging door Turkije van het verdrag van Lausanne van 24 juli 1923, waarbij o.a. de positie van de Griekse burgers in Tur kije werd geregeld, op grote moeilijkheden stuiten. Een der gelijke stap zou, zo wordt ge zegd, zeker tot felle protesten leiden van de zijde van de onder tekenaars waaronder Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië en Japan. Het beleggen van een nieuwe conferentie tot herziening'van de verdragsbepalingen zi.-u ook be slist geen geringe zaak zijn. Wat het dreigement betreft om het oecumenisch patriarchaat van Istanbul uit te wijzen ver trouwt de Griekse regering er op, zo wordt gezegd, o'at de in ternationale publieke opinie, vooral die in de christelijke lan den, zich met kracht zal verzet ten tegen verwijdering van het hoofd van de orthodoxe kerk van zijn eeuwenoude zetel. In de Cyprische hoofdstad Ni cosia heerst als gevolg van het afsluiten van de Turks-Cypri sche wijk op last van de Grieks- Cyprische regering weer een even grote spanning als in de ergste crisisdagen van de laatste jaren. Een oplossing van het vraagstuk-Cyprus door onder handelingen lijkt verder af dan ooit. Het besluit weer een blok kade in te stellen werd genomen nadat zich op de grens van de twee stadsdelen een schietpartij had voorgedaan. De dertigdui zend Turkse Cyprioten die in de wijk wonen mogen dit stadsdeel, als bekend, niet verlaten. Dode bij autobotsing Bij een autobotsing op het kruispunt Sassenheim-Noord in de provinciale weg is gistermor gen bij een autobotsing de 21- jarige mej. W. P. B. om het leven gekomen. Zij werd uit de per sonenauto geslingerd en daarna overreden door de vrachtauto die met de personenwagen op het kruispunt in botsing was geko men. '«gj China heeft woensdag in een nieuwe oproep tot actie tegen de Amerikanen in Vietnam ver klaard: „Laten we hen eruit jagen." Het officiële Pekmgse volksdagblad schreef in een hoofdartikel, dat China het Viet namese volk zal blijven steunen zolang dit moet vechten. „Als de Amerikaanse agressors niet uit zichzelf weg willen gaan. laten wij ze er dan uitjagen," aldus het blad. dat met geen woord sprak over het eventueel zenden van Chinese troepen naar Vietnam. Maar gelijktijdig met dit hoofd artikel publiceerden de Chinese kranten met vette koppen op de voorpagina's de resolutie die dinsdag werd goedgekeurd dooi de permanente commissie van het nationale volkscongres, het Chinese parlement, en waarin op het Chinese volk een beroep werd gedaan „alle voorbereidingen" te treffen om zich aan te sluiten bij de strijd tegen de Amerikanen in Vietnam, wanneer dat nodig mocht zijn. Volgens waarnemers in Peking wil China met de resolutie de crisissfeer handhaven, maar zou het nog steeds afkering zijn van een regelrechte militaire eon- frontatie met de Verenigde Sta ten in zuidoost-Azië. De resolutie zal nu naar ver wachting besproken worden op plaatselijke communistische bij eenkomsten in de Chinese steden en dorpen. MACMILLAN OP DE ACROPOLIS '.aast onopgemerkt in een groep van 200 Britse toeristen, die met een kustvaarder een reis naar Griekenland maken, heeft de vroegere premier van Engeland, Harold MacMillan met zijn echt genote de Acropolis bezocht. Nederlands jeugdkampioenschap Woensdag is het toernooi om het Nederlands jeugdschaak- kampioenschap in Vlissngen voortgezet met de partijen uit de derde en vierde ronden. De uitslagen luiden: Derde ron de: Van de Herik (Rotterdam) -Willemsen (Den Haag) Van Manen (Beverwijk)Har- toch (Amsterdam) 0—1; Lode- weges (Hengelo)—Damen (Mid delburg) 10; Schouten (Vrees wijk)Lenstra (Aalten) Abels (Ter Apel)De Ridder (Axel) 10; Greben (Leeuwar den)Van Loon (Aiphen a. d. Rijn) 1-0; De Vries (Eindhoven) Simon (Sittard) 10. Vierde ronde: HartochVan de Herik 10; WillemsenLede- weges afgeb.; De Ridder—Damen 01; SimonVan Loon 1—0; LenstraVan Manen VzVz; GrebenAbels afgebr.; De Vries Schouten 01. Na vier ronden luidt de stand: 1. Hartoch 3Vz pnt.; 2., 3., 4., 5. Van de Herik, Lodeweges, Schou ten. Willemsen» tillen nat, A In een voorstel tot herziening van het reglement van orde van de Tweede Kamer wordt o.m. in overweging gegeven het voor lezen van een redevoering te ver bieden. „Geen lid leest een rede voor, tenzij de voorzitter hem hiertoe verlof geeft," aldus het nieuwe voorstel. In een toelich ting hierop zegt een meerderheid van de „commissie voor de werk wijze der Kamer," dat de enige methode om de vergaderingen der Kamer tot werkelijke gedach- tenwisselingen te maken bestaat uit het drastisch beperken van de mogelijkheid om redevoerin gen voor te lezen. Een minder heid uit do commissie is tegen dit voorstel. Zij meent, dat men de rechten der leden om op hun eigen wijze hun mening uit te spreken op deze manier te sterk zou aantasten. In het ontwerp-reglement, in totaal 153 artikelen tellend, wordt het begrip „hearings" ge ïntroduceerd. Voorgesteld name lijk wordt, dat commissie uit de Kamer naast rijksambtenaren „ook andere personen" en zo nodig in het openbaar kan horen. Voorts wordt het instellen van een „algemene begrotingscom missie'' in overweging gegeven, welke commissie (abc) belast zou dienen teworden mét het in on derling verband beschouwen van de uitgaven, waarvoor in elk der ontwerp-begrotingshoofdstukken gelden uitgetrokken zijn. De commissie dient een oordeel uit te spreken over de vraag, of de voorgestelde uitgaven, mede in verband met de te verwachten inkomsten, verantwoord zijn. De meerderheid der commissie heeft voorgesteld, het ontworpen reglement in werking te doen treden bij de aanvang der zitting 1965—1966. Woonwagen uitgebrand Op de Smeerlingweg in Onst- wedde is gistermorgen een woon wagen, die gekoppeld was aan een personenauto, door brand geheel verwoest. Ook van de in boedel kon niets worden gered. De wagen was eigendom van de heer A. van der W. uit Em- men. Toen hij gistermorgen met zijn personenauto, waarin even eens zijn vrouw en acht kinde ren zaten, op de Smeerlingweg in Onstwedde reed, zag hij dat de aan de auto gekoppelde woonwagen in brand stond. Hij kon niet verhinderen dat de wa gen geheel is uitgebrand. De oor zaak van de brand is nog niet bekend. De heer Van der W. was niet verzekerd.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3