V.S. gaan strijd in Vietnam intensiveren V.S. verwerpen N.-Vietnamees voorstel West-lrian Soekarno over Drie slachtoffers bij moordaanslag in Amsterdam-oost Mislukte roofoverval op bijkantoor spaarbank Acht Zwitserse skiërs vermist HET WEEB Concentratie van rebellen met regen van bommen en raketten bestookt NEDERLAND VRAAGT OPHELDERING DONDERDAG 22 APRIL 1965 21e Jaargang - No. 6420 Radio- en tv-rede van De Gaulle Geen geld en toch geen zorgen CABOT LODGE IN WELLINGTON Basoko heroverd op opstandelingen Pistoolschot West-Berlijner in Oost-Berlijn aangehouden Zon- en Maanstanden Koningin en prins openden ,De Hunneschans' Weerbericht Hoogwater Meer Amerikaanse hulp Hevige luchtaanval Offensief van Vietcong verwacht Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. President De Gaulle zal vol gende week dinsdag om 20 uur via radio en televisie een rede uitspreken, zo heeft de minister van voorlichting, Peyrefitte, woensdag na afloop van een kabinetsvergadering bekendge maakt. PERSCONFERENTIE VAN RUSK De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk (l.), gefotografeerd tijdens een persconferentie in het Witte Huis in Washington, waarin hij o.m. mededeelde, dat het dreigement van de Chinezen om troepen naar Vietnam te sturen, de hou ding van Amerika inzake de steun van Zuid-Vietnam niet zal\ veranderen. I De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rusk heeft op een korte persconferentie in Washington verklaard dat de Verenigde Staten het uit vier punten bestaande plan van N. Vietnam, dat volgens dit land als basis zou kunnen dienen voor een oplossing van het Vietna mese geschil, verwerpen. Rusk gaf eveneens te ken nen dat ook de door Pekingse autoriteiten geuite bedreiging, dat de Chinese volksrepubliek zich genoodzaakt zou kunnen zien in het Vietnamese con- Iflict in te grijpen, niets zal af doen aan de vastbeslotenheid der Verenigde Staten om hun verplichtingen tegenover Z. Vietnam na te komen. Hij voegde hieraan toe: „De Ver enigde Staten zullen hun ac ties- in Vietnam voortzetten, totdat zij aanwijzingen hebben gekregen voor een gewijzigde houding der Noordvietnamese regering". Minister Rusk vervolgde: „Tot nu toe is echter uit niets geble ken dat de communisten bereid zijn hun aanvallen op Zuid-Viet nam, te staken". Omtrent het aan de Noord vietnamese eerste minister Pham Van Dong toegeschreven plan zei Rusk dat met name het punt onaanvaardbaar was, waarin Noord-Vietnam stelt: „De Zuid- vietnamese binnenlandse aange legenheden moeten door de Viet- namezen zelf worden geregeld en wel op basis van het program ma van het Zuidvietnamese be vrijdingsfront (-de communisti sche beweging der Vietcong) en zonder enige inmenging van buitenaf". Acht Zwitserse skiërs, jongens en meisjes van 15 tót 21 jaar, worden vermist. Zij hadden met Pasen een ski-tocht ondernomen in de Oberalpen. Hefschroefvliegtuigen hebben dit gebied dinsdag afgezocht, maar de opsporingen werden door slecht weer belemmerd. Het zoeken werd woensdag voortge zet. nisterie ontvangen tekst over eenkomt met die van de ANP correspondent in Djakarta) ill Djakarta opheldering is ge vraagd. Naar van gezaghebbende zijde in Djakarta is vernomen heeft Indonesië voor de herdenking van het feit dat tien jaar ge leden in Bandoeng de eerste Afrikaans-Aziatische confe rentie werd gehouden, eirca 12 milioen pond (ongeveer 120 miljoen gulden) besteed. De viering begon in het afgelopen weekeinde en zal tot het eind van deze week duren. De speciale afgezant van pre sident Johnson inzake Vietnam Cabot Lodge, is maandag op het vliegveld van Wellington be groet door studenten, die leuzen riepen als „Nieuw Zeeland wil niets te maken hebben met Viet nam" en Yankees, gaat naar huis". Militairen van het Kongolese leger hebben na een kort gevecht Basoko, op 200 km van Stanley- stad gelegen, heroverd waardoor de rivierverbinding tussen laatst genoemde stad en Leopoldstad die sedert augustus was verbro ken, kan worden hersteld; Volgens dit bericht van de ge nerale staf in Leopoldstad heb ben jn noord-oost-Kongo honder den opstandelingen zich aan de regeringstroepen overgegeven. De 59-jarige Surinaamse tim merman Leonard as van VrU heeft gisteravond om ongeveer half negen in de Perlakstraat in Amsterdam-oost zijn 53-jarige ex-echtgenote NeeH.ie van Roo'j- en met enkele pistoolschoten om het leven gebracht. Vervolgens verwondde hij met een schot zijn elfjarig dochtertje I ouise. Daar na pleegde hij zelfmoord. Het meisje is in een Amsterdams zie kenhuis opgenomen. De timmerman was de woning binnengekomen terwijl zijn ex- echtg-.note, het dochtertje en een buurvrouw, mevr. G. Keller- Karsen, in> de slaapkamer foto's zaten te bekijken. De buurvrouw had iemand binnen horen komen en had tegen het slachtoffer ge zegd: „Er is bezoek". Het bleek Van Urk te zijn, die door zijn voormalige vrouw met een zacht lijntje („Toe Leo, je weet dat je hier niet mag ko men") buiten de deur werd ge werkt. Wat er toen gebeurde heeft mevr. Keiler niet kunnen zien. Plotseling hoorde zij een aantal schoten afvuren waarop laat in het kantoor kwam om geld te wisselen. Dat gebeurt na melijk wel vaker. Ook toen de jongeman zijn hand In de broek zak stak vermoedde de heer Ter- wey nog geen kwaad. Maar in- plaats van een portemonnee, kwam 'n pistoolvorming schiet wapen te voorschijn. Zowel de kassier als zijn hulp zijn na het schot de jongeman nog achterna gerend, maar deze was razend snel verdwenen. Een naar schatting 19- :7 20- iarige jongeman heeft woens dagavond om kwart voor zes een mislukte roofoverval gepleegd op het -bijkantoor aan de Over toom 305 van de spaarbank voor de stad Amsterdam. De kassier, de heer D. Terwey, was juist bezig het kantoor te sluiten toen de jongeman bin nenkwam. Op de mededeling van de kassier: „Wij zijn gesloten", haalde de jongeman een schiet wapen te voorschijn. De hulp van 'de kassier, de heer F. Bobel- dijk, gooide een stempel naar het hoofd van de aanvaller, die daarop een schot loste maar ver volgens op de vlucht sloeg. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het geen eclit schietwapen was, maar een zwaar model klapperpistool. Uiteraard wordt bij de spaarbank niets vermist. Toen de politie arriveerde bleek echter dat van een klap perpistool geen sprake was want al vrij spoedig werd een klein kogeltje in het kantoor ge vonden. De heer Terwey vertel de in de veronderstelling te zijn geweest dat de jongeman een buitenlander was, die nog zo Op tweede Paasdag is in Oost- Berlijn een 21-jarige inwoner van West-Berlijn aangehouden, die een bezoek aan zijn tante wilde brengen. De tante ontving een medede ling van de veiligheidspolitie, dat de papieren van haar neef nog eens gecontroleerd moesten worden. Het is niet bekend of en zo ja wanneer de aangehoudene zal worden vrijgelaten. Hiermee is het aantal aanhoudingen van West-Berlijners in het oostelijk stadsdeel op zes gekomen. ENKELE OPKLARINGEN Rond een lagedrukgebied bo ven Zuidoost-Europa stroomt in de komende 24 uur lucht uit Noord-Duitsland en het Oostzee gebied naar ons land, waarin de temperaturen overdag tot 12 a 14 graden kunnen oplopen. Deze lucht is echter enigszins onsta biel van opbouw, zodat bij een veranderlijke bewolking enkele lokale buien zullen voorkomen. Tengevolge van het naderbij ko men van een kleine depressie ten zuidwesten van Ierland, neemt de rug van hoge druk bo ven de Britse eilanden in bete kenis af. De gedragingen van de ze depressie zijn nog onzeker, maar vermoedelijk trekt ze naai de Golf van Biscaje. De noorde lijke wind neemt geleidelijk in kracht af, maar zal in de kust streken aanvankelijk af en toe vrij krachtig zijn. In het zuiden en zuidwesten van het land, waar de temperaturen woensdag bij 8 graden bleven steken, Wordt het minder koud. Elders is weinig verandering in de temperatuur te verwachten. ZON April 22 23 24 op onder op 5.29 7.49 2.02 5.27 7.50 2.46 5.25 7.52 8.21 MAAN onder 9.18 10.16 zij zich in een kast in de slaap kamer verschool. Toen het stil werd heeft de buurvrouw alarm geslagen, maar het was te laat. Neeltje van Rooijen was door twee kogels een door de hals en een in de buik dodelijk ge troffen. Zij lag in de hal even als haar dochtertje, dat een ko gel in de borst had gekregen. De moordenaar tenslotte werd dood in een stoel in de huiskamer ge vonden. Hij had zich met een kogel door de rechterslaap het leven benomen. Hoe de man aan het pistool kaliber 7.65 is gekomen wist de politie woensdagavond nog niet. Er was van hem trouwens niets verder bekend dan zijn naam, leeftijd en geboorteplaats (Paramaribo). -.Uit. verhalen van de buren is de politie te weten gekomen dat de timmerman zijn ex-echtgeno te de laatste tijd weer lastig ge vallen heeft. Dat was ook al het geval geweest vlak na de schei ding in 1958. In de volgende twee jaar tenminste is de man in ver band met bedreigingen van Neeltje van Rooyen (hij zou toen al eens gezegd hebben ,,Ik zal je neerschieten") in contact met de politie geweest. Bij de scheiding was dij woning toege wezen aan de vrouw en de vier kinderen uit dit mislukte huwe lijk. Vandaar de opmerking van de vrouw „Toe Leo, je weet dat je hier niet mag komen". Van de vier kinderen ligt de elfjarige Louise nu met ernstige verwondingen in het O. L. V. gasthuis. Twee zoons zijn in mi litaire dienst, een ander doch tertje was op bezoek bij een vriendin. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gistermiddag aan het Uddelermeer het dagver blijf van het jongeren-ontmoe tingscentrum „De Hunneschans" geopend. Als lid van de raad van advies van de stichting zilveren jeugdcentra was hierbij ook prin ses Beatrix aanwezig. Het dagverblijf staat op het terrein, dat het koninklijk paar in 1962 bij zijn zilveren huwe lijksfeest ter beschikking heeft gesteld aan de Nederlandse jeugd, tegelijk met „het zilveren schor" aan het Veerse meer in Arnemuiden, waar heden de eer ste steen voor het gebouwen complex zal worden gelegd. door het K.N.M.I. geldig tot heden- medegedeeld te De Bilt, avond. Enkele opklaringen Opklaringen, maar ook enke le lokale buien. Matige, in de kuststreken aanvankelijk nu en dan nog vrij krachtige wind tus sen noordwest en noordoost. In het zuiden en zuidwesten van het land hogere middagtempera- turen dan gisteren, elders wei nig verandering in temperatuur. DONDERDAG 22 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.4S 6.12 Terneuzen 6.23 6.47 Hansweert 7.03 7.27 Walsoorden 7.13 7.37 VRIJDAG 23 APRIL v.m Breskens 6.44 Terneuzen 7.19 Terneuzen 7.19 Hansweert 7.59 11,22 .Walsoorden 8.09 n.m. 7.11 7.46 7.46 8.26 8.36 De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, heeft dinsdagavond een intensivering van de strijd tegen de communis ten in Vietnam aangekondigd, in het bijzonder tegen het Vietcong- vervoer over zee. De minister legde zijn verklaring af na afloop van de conferentie van hoge Amerikaanse militaire en diplomatieke leiders in Hono- ioeloe (Hawaii) welke twee dagen heeft geduurd en het Vietna mese vraagstuk als onderwerp had. In de verklaring werd nog ge zegd dat onder meer was gespro ken over de waarde van de jong ste luchtoperaties boven Noord- Vietnam, in 't bijzonder wat be treft de vernietiging van brug gen en het tegengaan van infil traties in Zuid-Vietnam, Voordat minister McNamara in het vliegtuig naar Washington stapte zei hij nog tot verslag gevers dat naar zijn mening de Amerikaanse hulp aan Zuid- Vietnam een groter vorm zal aannemen dan oorspronkelijk is bedoeld. Hij ging niet in op de vraag of er meer Amerikaanse grondstrijdkrachten naar Viet nam zullen worden gezonden. Wel zei hij dat de Zuidviet namese troepen meer steun van helikopters en iaagvliegende vliegtuigen nodig hebben. „We weten allemaal dat de Noord-Vietnamezen de afgelopen maanden meer mensen en mate rieel hebben ingezet, waarbij zo wel gebruik werd gemaakt van aanvoerwegen door Laos als van zeevervoer", aldus de Ameri kaanse minister van defensie die in dit verband herinnerde aan het grote kustvaartuig, dat enige tijd geleden werd aangehouden en waarmee verscheidene dui zenden wapens Zuid-Vietnam zouden worden binnengesmok keld. McNamara zei dat de Ame rikanen zullen trachten de Zuid vietnamese marine te steunen bij het bestrijden van de aan voer over zee. Amerikaanse schepen zullen buiten de terri toriale wateren blijven patrouil leren doch zij zullen verdachte vaartuigen volgen en ze aan de Zuidvietnamese marine melden opdat deze controle kan uitoefe nen, aldus McNamara. Tot dit doel zullen de Verenigde Staten de Zuidvietnamese marine van kleine vaartuigen voorzien. De Amerikaanse minister deel de voorts mee dat de Verenigde Staten van plan zijn behulpzaam te ziin bij de opleiding van 100.000 tot .160.000 militairen die DE STRIJD IN VIETNAM Zuidvietnamese militairen trek ken door een rijstveld in de buurt van Da Nang ter voorbereiding van een operatie tegen ca. 3.000 Vietcong rebellen, die in de om geving zijn geconcentreerd. De boeren op de foto onderbreken hun werk nauwelijks, ze zijn aan het beeld gewoon geraakt. bij anti-guerilla-eenheden zullen worden ingedeeld. Desgevraagd zei McNamara dat in dit gebied luchtaanvallen schikken over inlichtingen die er op wijzen dat er Russische raketinstallaties in Noord-Viet nam zijn gebouwd, „maar wij moeten rekening houden met de mogelijkheid dat dit gebeurt". In een van de hevigste opera ties tegen de Vietcong van de afgelopen maanden hebben Ame rikaanse F 100-Supersabres gis teren een concentratie van rebel len met een regen van bommen, raketten en granaten bestookt. De luchtaanval viel samen met een opmars van Zuidvietnamese mariniers, die een strategisch ge bied in de provincie Qoeant Tin, 560 kilometer ten noorden van Saigon, op de Vietcong moeten heroveren. Het was de derde dag dat in dt gebied luchtaanvallen werden uitgevoerd. Berichten van het gevechtsterrein spraken woensdagavond van driehonderd doden onder de Vietcong. De Zuidvietnamese regeringstroepen zouden 23 doden, 45 gewonden en 32 vermisten tellen. De Vietcong zou op het ogen blik voorbereidingen treffen voor een grootscheeps offensief in Zuid-Vietnam. In dit verband menen deskun dige waarnemers Amerikaan se zowel als Zuidv'etnamese dat de komende twee maanden weieens beslissend kunnen zijn voor de verdere ontwikkeling van het vraagstuk-Vietnam. Het doel van het offensief zou tweeledig zijn. Aan één kant zou den de communisten snel be langrijke militaire successen willen behalen om zo de publie ke opinie in de wereld te be- invloeden, aan de andere kant zouden zij zich met alle moge lijke middelen meester willen maken van een gebied waar de rebellenvlag „ongestraft" zou kunnen wapperen en waar het nationale bevrijdingsfront een voorlopige regering zou kunnen vestigen om de V. S. te dwingen de rebellenorganisatie als een gesprekspartner te aanvaarden voor mogelijke onderhandelingen. In Amerikaanse en Zuidvietna mese kringen te Saigo verwacht men, dat dit offensief, dat gelijk tijdig militair en politiek zou kunnen zijn, zo tegen midden mei het begin van het regen seizoen zal losbranden. Het militaire offensief zou op diver se plaatsen tegeliik kunnen be ginnen. omdat de gueriliastrij- ders van de Vietcong over een betrekkelijk grote bewegingsvrij heid beschikken en, dank zij hun vele medestanders, vriiwel steeds nauwkeurig de sterkte van hun tegenstanders kennen. in President Soekarno heeft zijn rede van Paaszondag J.l. bij de herdenking van de AA-con- ferentie in het Boeng Karno sta dion te Djakarta letterlijk het volgende ten aanzien van West- lrian gezegd: „Nu gaan er in het buitenland stemmen op die proberen ons bang te maken met te zeggen „pas maar op, als ge geen volksstemming in West- lrian houdt". Waarom zouden wij een volksstemming moeten houden? (Why should we have a plebiscite?) In de eerste plaats is West-Irian door de hele we reld erkend als grondgebied van de republiek Indonesia, in de tweede plaats zijn wij géén lid meer van de Verenigde Naties". De Indonesische ambassade in Den Haag heeft de volgende toe lichting verstrekt op het citaat uit de rede van president Soe karno met betrekking tot de volkstemming in West-lrian: „Het is duidelijk, dat president Soekarno niet gezegd heeft: „Er is geen noodzaak om een volks stemming te houden want wij zijn geen lid meer van de V. N." Dit verband heeft hij dus niet ge legd. Ons baserend op wat feite lijk gezegd is is het dus zo, dat president Soekarno een probleem heeft opgeworpen, dat door de regeringen van beide landen, met name Nederland en Indone sië, te zijner tijd dient te worden opgelost. Het is echter nu nog niet het moment om deze zaak aan te snijden". Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft desgevraagd meegedeeld, dat nopens de uitlatingen van president Soekarno over West- lrian (waarvan de op het mi- l

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1