omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky GIVE A MAN A LUCKY 25 Aspirin helpt elke dag overal ter wereld mensen vlug en feilloos van hun pijn af. Waarom zou dan gaan experimenteren met allerlei andere middelen. PAASBOODSCHAP VAN DE PAUS BETOGING TEGEN DE AFSLUITING DER TURKSE WIJK IN NICOSIA VOORZORGSLANDING VAN EEN VLIEGTUIG OP VALKENBURG Inzittenden kwamen met de schrik vrij BEURSO VERZICHT Pagina 3 Sluiting van Chinese ambassade in New Delhi geëist Dinsdag 20 Woensdag 21 april 1965 DE VRIJE ZEEUW Slapen in de oude R.A.I, Deze ioto geeft een overzicht van de oude R.A.I., die in de nacht van zaterdag op zondag dankbaar werd gebruikt door toeristen om alsnog een slaap- plaatsje te vinden. Ook vele kampeerders, die op het IJsclub- terrein hun tenten zagen weg spoelen, vonden hier nog nacht rust zonder regen. De overstroming van de Mississippi De gezwollen Mississippi heeft zondag een recordhoogte van ruim 8 meter boven het normale peil bereikt. Het water begon vervolgens langzaam te zakken zonder dat zich in de tweeling steden St. Paul en Minneapolis, waar nooddijken waren aange legd, overstromingen voordeden. Het grootste gevaar is voor deze steden thans geweken. Zoals bekend hebben de over stromingen van de Mississippi 12 mensenlevens geëist. Ongeveer 190 mensen liepen verwondingen op. De schade wordt op miljoe nen dollars geschat. Indische volksvertegenwoordi gers hebben maandag geëist dat de ambassade van communistisch China en Nieuw Delhi wordt ge sloten wegens anti-Indische acti viteit. De afgevaardigden had den o.m. bezwaar tegen de be woordingen van een verklaring, waarin ,'jie Chinese ambassade een beschuldiging van de Indi sche minister van binnenlandse zaken inzake betrekkingen tus sen Indische communisten en Chinese diplomaten van de hand had gewezen. Premier Sjastri oefende ook kritiek op de houding van de Chinese ambassade, die hij „in het geheel niet correct'' noemde. Hij waarschuwde dat zijn rege ring zich er over zal beraden, hoe zij zal handelen ingeval van anti-Indische acties. Paus Paul.us de zesde heeft in zijn Paasboodschap, die hij op Eerste Paasdag vanaf de buiten- loggia van de St. Pieter heeft uit gesproken, de christen opgeroe pen de wereld, waarin hij leeft, te doordringen van zijn optimis tische levensbeschouwing. De Paus wees erop dat het Paas feest het feest is van het over winnende leven en van het zege vierende optimisme. „De verrij zenis van Christus legt het zwii gen op aan hen, die zeggen dat met de dood alles is afgelopen. Hierdoor wordt ook het zwijgen opgelegd aan de pessimisten. De verrijzenis leert verder zien dan het kwaad en het lijden. De ver rijzenis predikt de ontzegging en het offer, als voorbereiding op 't laatste overwinnende woord, na melijk dat der levensoverwin ning." Aldus de Paus. De Paus sprak de hoop uit dat de geschillen tussen de volkeren „door verstandige onderhandelin gen en niet door wapengeweld zullen worden geregeld." Waar aan hij toevoegde: ,,Moge de dag komen waarop de verbazingwek kende krachten van de vooruit gang worden aangewend voor het stillen van de honger en voor het onderrichten der komen de generaties in de wijze om smarten te lenigen. Er moet een einde komen aan opzettelijk toegebracht en zinloos lijden als gevolg van stelselmatige politie ke en maatschappelijke onder drukking, het handhaven van rassenonderscheid of het onder drukken van de vrijheid van ge weten en het belijden van de godsdienst." De Paus, die zich niet slechts tot de r.k. gelovigen richtte, doch ook tot de andere christenen en de mensen van goede wil in het algemeen, wees er verder op dat de wereld thans in een staat van volle ontwikkeling verkeert en dat 'het toekomstige verloop nog niet is te voorspellen. Juist hier om achtte hij de bijdrage van de Vijfduizend Turkse Cyprioten, die de leuze aanhieven „het Turkse leger naar Cyprus", heb ben zondag in Nicosia betoogd tegen de maatregel der regering- Makarios, waarin hun wordt ver loden de Turkse wijk der Cy prische hoofdstad binnen te gaan of te verlaten. De Turkse betogers trokken, na een bijeenkomst op het Ata- turkolein, naar het gebouw van de Turkse ambassade. Zij voer den vele vlaggen of aanplakbor den met leuzen mee, waarin een beroep werd gedaan op de ver enigde naties en op Engeland, Griekenland en Turkije, als de landen die de status van Cyprus hebben gewaarborgd, om in te grijpen en het verbod te doen opheffen. De betogers zullen de V. N. en de drie waarborgende mo gendheden telegrammen sturen, waarin wordt medegedeeld dat de Griekse Cyprioten de afleve ring van goederen en levens middelen, zoals melk voor kin deren en tarwemeel om brood te bakken, belemmeren. „Dit volslagen barbaarse op treden der Griekse Cyprioten, die op deze wijze politieke druk willen uitoefenen, voltrekt zich voor de ogen der vertegenwoor digers van de verenigde naties en de V. N.-troepen, die ïiet bij machte zijn geweest om ons op welke wijze ook te helpen", al dus o.m. de tekst van een te ver zenden telegram. christen aan de vorming van deze wereld, „begeesterd door de geest van het Paasfeest," zeer belangrijk. Dolle koe wondde drie mensen Een dolgeworden koe, uit haar veiland uitgebroken, heeft za- erdagmiddag in de drukke stra- en van de Limburgse gemeente ichaesberg drie mensen aange- /allen en verwondingen toege bracht. Het eerste slachtoffer was een vrouw uit Amsterdam, die in Schaesberg op vakantie was. Zij werd door het agressie- re dier omvergelopen. Een brom fietser uit Schaesberg werd van zijn brommer geramd en een winkelende huisvrouw werd op de brug te Schaesberg dusdanig door de koe toegetakeld, dat zij zwaar gewond in het St. Jozef- ziekenhuis in Heerlen moest worden opgenomen. Na een klopjacht slaagde men erin het dier een oprit in te drij ven. Daar maakte de rijkspolitie met een schot uit een karabijn een einde aan het leven van de. koe. 1 Dodelijke ongelukken met bromfietsen Woensdag j.l. is op het Emba- terrein, nabij het Feyenoord- stadion in Rotterdam de 16- jarige bromfietser A. J. Ruiter frontaal in botsing gekomen met een vrachtauto, de jongen werd met een sehedelfractuur en een verbrijzelde rechtervoet naar het Dijkzigtziekenhuis overgebracht. In de loop van vrijdagnacht is hij daar aan de gevolgen van deze verwondingen overleden. Zondagnacht omstreeks' twaalf uur is de 28-jarige landbouwers zoon G. R. M. ten Dam uit Ma- riënvelde (gem. Ruurlo) met zijn bromfiets tegen de stoeprand ge reden, gevallen en met zijn hoofd tegen een lantaarnpaal geslagen. De man werd zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later in het Sint Bonifatiusziekenhuis in Lichten voorde is overleden. Een passagiersvliegtuig' van Martins Air Charter, dat van morgen van Schiphol vertrokken was naar Southend in Engeland, is aan een ernstig ongeluk ont komen. Het toestel, een Dove, kreeg in de lucht motorstoring. Een van de twee motoren van het toe stel viel uit, waardoor het toe stel snel hoogte verloor. De pi loot keerde terug. De door hem ijlings uitgezon den noodseinen werden opgevan gen door Seheveningen-radio en door de marinevliegdienst op Valkenburg. Een Neptune van de marine steeg op om het met sto ring kampende toestel bij de kortste weg naar een landings baan te begeleiden. Dit lukte en weinige ogenblikken later kon het toestel behouden op het vliegveld Valkenburg landen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De „Dove" van Martin's Air Chartfr bevatte zes passagiers. Wel geschrokken maar zonder 'n schrammetje te hebben opge lopen zijn ze op het vliegveld Het is fijn weer te leven zonder pijn! Hoofdpijn Verkouden Kiespijn Neem snel Aspirin. Daar knaptuvan opl 12Q°h verdeel bij aankoop van getlnsmpaikhtg van 100 tabletten. Valkenburg geland, waar zij door behulpzame marine-employé's met koffie weer wat op verhaal werden gebracht. Na een kort oponthoud zijn ze met een ander toestel van M. A. C. naar South end vervoerd. Van de zijde van Martins Air Charter wordt nog meegedeeld, dat het vliegtuig geen noodlan ding maar een voorzorgslanding heeft gemaakt. Kort na de start van Schiphol bemerkte de piloot dat één van de motoren niet cor rect werkte, waarop deze motor buiten werking werd gesteld. Overeenkomstig de voorschriften is het toestel toen aan de grond gezet op het dichtstbijzijnde vliegveld. INTERNATIONALS GOED PRIJSHOUDEND, SCHEEPVAARTEN VAST Het minder gunstige weer ge durende de Paasdagen is niet van invloed geweest op de stemming ter beurze. De internationale waarden lagen, ten opzichte van het voorgaand slotniveau goed prijshoudend in de markt. De handel was kalm. Het lange Paasweekeinde bracht ook geen belangrijk nieuws op internatio naal politiek gebied, zodat er ook van die zijde geen invloed op het koersverloop viel te constateren. Kon. Olie, die 's morgens nog als hoogste koers 141.80 deden, wer den, werden vanmiddag iets be neden de 141 verhandeld. De slotkoers van donderdag was 140.60. In Philips vonden wat dekkingsaankopen plaats door de beroepshandel, waardoor dit fonds zich een paar dubbeltjes kon verbeteren tot 144.30. AKU voegde op 498% twee punten toe aan de winst van negen punten op de voorgaande beursdag. Dit als gevolg van de gunstige cij fers van dit concern over het eerste kwartaal 1965. Hoogovens werd een punt hoger geadviseerd op 530. Unilever verbeterde van 129.50 tot 129.90 (129.60). Ook ge durende de verdere beursduur bleef de handel in de hoofdfond sen kalm. Militaire tegenkandidaat van president De Gaulle Een foto van generaal Pierre Boyer de la Tour de Moulin, die zich eveneens kandidaat zou stellen bij de verkiezingen voor het presidentschap in Frankrijk. De generaal heeft tot nu toe ge weigerd de geruchten te bevesti gen. Hij heeft verklaard een mededeling te doen tijdens een persconferentie als hij een defi nitieve beslissing zou nemen. «S; Wallstreet is de Paasdagen zeer goed doorgekomen, ondanks de politieke situatie in Vietnam. Het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen bereikte op de Newyorkse beurs opnieuw een hoogterecord aller tijden op 912.96. Van de Nederlandse hoofdfondsen daalde KLM er een volle dollar, hetgeen in Amster dam tot een lagere advieskoers leidde. De scheepvaartsector kwam zeer goed voor de dag. De betere stemming op de vrachtenmarkt had kopers in de markt gelokt. Tegenover deze, overigens gerin ge vraag van het publiek, was niet voldoende aanbod aanwezig. Hierdoor werden koerswinsten in deze sector geboekt van een tot vier punten. Vast waren Kon. Boot, K.P.M. en Rott. Lloyd. De leidende cultures gaven, evenals de staatsfondsen, geen verande ringen van enige betekenis te zien. Ook in de lokale afdelingen ging niet veel om. Aandelen V.R. G. Papier lagen hoger in de markt door de dividendverhoging tot 14 (12) pet. Ook E.M.S. werd hoger geadviseerd, daarentegen kreeg Texoprint een lagere ad vieskoers. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, geldend heden in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0210.12 Canadese dollar 3.313.36 Amerikaanse dollar 3.583.62 Franse frank (100) 73.3573.85 Belgische frank (100) 7.207.25 Zwitserse fr. (100) 82.8083.30 Duitse mark (100) 90.1090.60 Noorse kroon (100) 49.7050.70 Deense kroon (100) 51.5552.55 Zweedse kroon (100) 69.4070.40 Italiaanse lire (10.000) 56.75—58.75 Oostenrijkse schilling (100) 13.91—14.01 Portugese escudo (100) 12.40—12.55 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.93—6.08 Bejaarde vrouw komt om bij brand De 91-jarige mevr. J. B. uit Amsterdam is zondagnacht om het leven gekomen bij een brand in haar woning aan de Ziesenis- kade. Het is nog niet bekend of zij door verstikking of door brandwonden de dood vond. Oor zaak van de brand is vermoedelijk het omstoten van een petroleum kachel. De bejaarde vrouw kon het laatste halfjaar wegens haar gro te omvang en hoge leeftijd niet meer in liggende houding slapen. Zij deed dat zittend op een slaap bank met een petroleumkachel aan haar voeten. De brandweer vermoedt dat zij deze heeft omge- schopt. De brand veroorzaakte een ge weldige rookontwikkeling die het achtereenvolgens twee agenten onmogelijk maakte de woonka« mer binnen te dringen. Aan één der agenten moest ter plaatse zuurstof worden toege diend. Toen deze agent zijn po ging, de vrouw te redden, moest staken, arriveerde de brandweer die het vuur met een nevelspuit spoedig meester was. De vrouw werd naar het Wilhelmina-Gast- huis gebracht, waar zij bleek te zijn overleden. Dodelijk verkeersongeluk De 21-jarige Franciscus Faut uit Maasbracht is in de nacht van zondag op maandag met een per sonenauto dodelijk verongelukt. De jongeman volgde een flauwe bocht op de Ra-sberg te Berg en Terblyt, tien kilometer ten oos ten van Maastricht. De auto sloeg tegen een boom en de jon geman werd uit de wagen ge slingerd. Zwaargewond werd hij 'aar het ziekenhuis te Maas- ieht overgebracht, waar hij en- 'le ur§nJater,ia overleden. Onbemand Amerikaans vliegtuig boven China omlaag geschoten Radio-Peking meldt dat zon dag boven midden-China een onbemand Amerikaans vliegtuig omlaag is geschoten, dat een „verkenningsvlucht" maakte. Het toestel zou zich op grote hoogte hebben bevonden, toen het door vliegtuigen van het Chinese leger uit de lucht werd gehaald. Volgens radio-Peking was dit het zesde Amerikaanse vliegtuig, dat in de afgelopen drie maan den boven Chinees gebied om laag is geschoten. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag in totaal aan gevoerd 4847 stuks vee, zijnde: 1020 slachtrunderen; 828 ge- bruiksvee; 135 vette kalveren; 135 graskalveren; 2112 nuchtere kalveren; 401 varkens; 82 lopers; 9 biggen; li paarden; 3'veulens; 50 schapen of lammeren; 31 weidelammeren; 27 bokken of geiten. De noteringen waren Slachtrunderen 3,40ƒ4,70; Vette kalveren ƒ3,30ƒ4, Varkens ƒ1,82ƒ1,95; Stieren ƒ4,10—ƒ4,40; Worstkoeien ƒ3,30 3,50 en slachtpaarden 3,20 3,70. Alles Per kg. Kalf. en melkkoeien 1000 1475; Vare koeien 9001300; Vaarzen ƒ875ƒ1275; Pinken ƒ575ƒ900; Graskalveren ƒ375 ƒ650; Nuchtere kalveren ƒ145 ƒ165; Mestkalveren 90 ƒ185; Varkens ƒ155—ƒ160; Lo pers ƒ100—ƒ115; Biggen ƒ50 ƒ60; Schapen ƒ90155; Lam meren 100165. Alles per stuk. OverzichtSlachtrunderen aanvoer korter, handel vlot. prij zen hoger; Kalf- en melkkoeien: aanvoer korter, handel redelijk, goed pijshoudend; Vare koeien: aanvoer kleiner, handel goed, prijshoudend; Vaarzen en pin ken: aanvoer iets minder, handel lui, prijzen onveranderd; Gras kalveren: aanvoer matig, handel stroef, prijzen constant'; Vette kalveren; aanvoer korter, handel vlot, prijzen wat stijver; Nuch tere kalveren: aanvoer minder, handel kalm, prijzen iets stijver; Slachtpaarden: aanvoer matig, handel kalm, prijzen als vorige week; Varkens; aanvoer kleiner, handel willig, prijzen even hoger; Lopers en biggen: aanvoer iets kleiner, handel kalm, prijzen on veranderd; Schapen en lamme ren; aanvoer matig, handel wil lig, prijzen iets stijver. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen voor het bin nenland: Eigenheimers 40 mm opwaarts 17ƒ20; Bintje 35 mm tot 50 mm ƒ16—ƒ17,50; Bintje 40 mm opwaarts in twee maten gesorteerd 1920 Bevelander 40 mm opwaarts 18 19; Furore 40 mm opwaarts 16—118. Zand-aardappelen voor het binnenland: Libertas 40 mm op waarts 11. Klei-aardappelen voor de ex port: Bintje 35 mm opwaarts in twee maten gesorteerd IS ƒ19,50; Bintje 45 mm opwaarts 'in verschillende maten gesor teerd geen handel; Alpha 45 mm opwaarts 13ƒ14. Zand-aardappelen voor de ex port; IJselster 35 mm opwaarts ƒ10,50; Patrones 35 mm op waarts ƒ10,50; Voran 35 mm opwaarts 10,50. Voer-aardappelen 3—4. Stemming: Binnenland prijs houdend. Export rustig. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3