PROVINCIAAL NIEUWS blijf jong, blijf fit fiets! ROEPING en STRIJD KERKNIEUWS BELGISCHE ARTSEN DAGEN COLLEGA'S VOOR DE RECHTER Terneuzen Aardenburg Kortgene Oost burg Sluis Vogelwaarde ZaamsSag Zierikzee 567ste Staatsloterij Tweede Chinese afwijzing van Brits verzoek inzake Gordon Walker Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW HOOFDSCHOTEL? VLEES Clement van den Bulck weer eerste op solistenconcours Op het Nationaal solistencon cours dat op Paaszaterdag en op de 2e Paasdag te Vlaardingen werd gehouden, en waaraan 76 solisten deelnamen, heeft de 12- jarige Clement van den Bulck uit Terneuzen (klarinet) de eer ste prijs gewonnen. Met een royaal puntenaantal van 156 was hij verreweg de beste in zijn af deling. De prijsuitreiking werd verricht door de wethouder van onderwijs, culturele aangelegen heden en jeugdzaken te Vlaar dingen, die de jonge Terneuze- naar een zeer fraaie beker met diploma overhandigde. De kritiek van de jury was zeer gunstig. Deze jury werd o.m. gevormd door de heren Ph. van Loon en H. C. van Lijraseho - ten. Deze is oud-direkteur van de Marinierskapel en thans hoofd van de sectie blazers aan het Rotterdams Conseivatorium Gouden feest motor en rijwielhandel Mannaert Hedenmiddag hield de heer D. P. Mannaert (motor-, auto- en rijwielhandel - Axelsestraat 16 en 19 te Terneuzen in het hotel „Rotterdam" een receptie Zeer vele vrienden en zakenre laties ook uit de beginperiode toen wijlen de heer A. F. Man naert de zaak begon hebben van de geboden gelegenheid om de heer Mannaert geluk te wen sen, gebruik gemaakt. Namens het gemeentebestuur kwam de wethouder, de heer M. de Vos de heer Mannaert feli citeren en ook van „Handels centrum Terneuzen" en „Nieuw- Terneuzen" waren er kollega's. Het hoofd van de buitendienst van de Bovag, de heer Greevink te 's-Gravenhage, was vergezeld van de heren A. Adriaanse uit Goes, voorzitter van het district Zeeland afdeling motorrijwielen, de secretaris de heer A. v. d. Driest te Middelburg en de heer E. de Jager te Axel. De benedenzaal van hotel „Rot terdam" was versierd met tien tallen fraaie bloemstukken en onophoudelijk werden meer blijvende geschenken de heer Mannaert aangeboden. Niet alleen uit Terneuzen, ook uit de verdere omtrek kwamen heel veel trouwe klanten de heer Mannaert met zijn gouden za- kenjubileum gelukwensen, waar uit duidelijk bleek dat hij ook Zeer vele vrienden en zakenre- heeft. Motorrijwielen en bromfietsenshow bij Mannaert Dit jaar had de heer D. P. Mannaert (Axelsestraat 16 en 19) twee redenen om op de 2e Paas dag een uitgebreide motor rijwielen- en bromfietsenshow te houden in zijn dependance aan de Axelsetraat no 19. De eerste re den was het voortzetten van een traditie. De heer Mannaert heeft n.l. al jaren de gewoonte om zijn uitgebreide clientèle op de 2e Paasdag een overzicht te geven van al het nieuws wat er op dat gebied op de wegen zal verschij nen, wanneer het werkelijk eens lente wordt. Zijn tweede reden en die is wel zeer uitzonder lijk was het feit dat de zaak een halve eeuw bestaat, ter ge legenheid waarvan hij een spe ciale krant heeft uitgegeven. De show op de 2e Paasdag werd druk bezocht. Steeds meer mensen die zich tegenwoordig gemotoriseerd op de weg be geven en dat zijn er nogal wat hebben belangstelling voor hetgeen er aan nieuws op dat ge bied verschijnt. Bij de Mannaert- show konden zij volop terecht. De scooters werden vertegen woordigd door Heinlcel en Lani- bretta en dat daarvoor veel be langstelling bestond, zal nie mand verwonderen. Het is opvallend dat de tegen woordige aandacht voor motoren zich vooral richt op de lichtere modellen. Speciaal waren op de show te zien'de Honda, Kreidler en Yamaba. Natuurlïik was er ook nu weer een groot aantal momfietsen. Glanzende raspaard- jes uit de stallen van Berini (veel bewondering voor de Be rini met thermostaatkoeling) en de nieuwe modellen Honda. Maar ook Magneet, N.S.U., D.K.W. enz. verdienden de aandacht. Ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de zaak houdt de heer Mannaert een driedaagss show (woensdag, donderdag en vrijdag) van de N.SJJ.-auto's in het jeugdgebouw „De Schakel'' aan de Kerkhoflaan. Ongetwijfeld zal ook hiervoor een zeer grote belangstelling zijn. St. Joriswandeltocht De Doormangroep van de Ne derlandse Padvindersvereniging te Terneuzen organiseert op za terdag 24 april a.s. de 13e St. Joriswandeltocht. Hieraan kan ook dit jaar deelgenomen wor den door padvindsters, gidsen, pioniers, verkenners, voortrek kers in groepsverband en leid sters zonder groep (20 km). In groep B kunnen kabouters en welpen in groepsverband (10 km) meelopen. De prijsuitreiking heeft plaats in de garage van de Z.V.T.M. door dominee L. S. Blom uit Aardenburg, ere-districtscom- missaris voor Zeeuws-Vlaande- ren. Voor elke deelnemer die de route uitloopt isweer een her inneringsmedaille beschikbaar. Dit jaar loopt de route ten westen van het kanaal Gent Terneuzen. Internationale zeehengelwedstrijcl Op zaterdag 1 mei houdt de Terneuzense hengelaarsvereni ging „Ontspanning Na Inspan ning" haar 8e internationale zee- hengel wedstrijd in de omgeving van de watertoren. De wedstrijd begiht om 12 ur. Van te voren worden de afgevaardigden van de deelnemende verenigingen door het gemeentebestuur in het gemeentehuis ontvangen. Burge meester mr. H. Rijpstra reikt de prijzen uit nabij het clublokaal café „La Belle Vue". Daar „O. N. I." dit jaar zijn 20-jarig be- staansfeest viert zijn er aan deze wedstrijd die tevens voor het Westersehelde kampioenschap meetelt niet alleen uitzonder lijk fraaie prijzen verbonden, maar krijgen de deelnemers te vens een blijvende herinnering. Verkeersongevallen Zaterdagnamiddag om kwart voor zes had op het kruispunt HavenstraatBurg. Geillstraat Markt een aanrijding plaats tus sen een Belgische auto bestuurd door de heer M. R. uit Gent en een Nederlandse auto bestuurd door de heer P. B. uit Terneu zen. Eerstgenoemde kwam met zijn auto uit de richting Havenstraat naar de Markt gereden terwijl laatstgenoemde vanaf de Burg. Geillstraat in de richting Markt reed. Op dit kruispunt kwamen beide auto's met elkaar in bot sing en werden vrij zwaar be schadigd. Zaterdagavond te ongeveer kwart voor tien had op het rij wielpad nabij de Westsluis de bromfietser L. R. uit Terneuzen pech met de verlichting van zijn brommer en trachtte deze op het rijwielpad weer in orde te bren gen. De bromfietser A. de J. uit Hoek bemerkte door de duister nis te laat dit obstakel op het rijwielpad en botste tegen de brommer op waarbij hij kwam te vallen en een blessure aan zijn linkerscheenbeen opliep. Dokter Jiskoot verleende hem de eerste hulp. Beide brommers werden licht beschadigd. Maandagavond om kwart voor acht had op de Oudelandse weg nabij Driewegen een aanrijding plaats tussen een auto bestuurd door de heer C. M. uit Terneu zen en een bromfiets bestuurd door de heer C. M., de B.. uit Terneuzen, met als duozitter J. F. K. uit Terneuzen. Bij het van richting verande ren door de heer M. verleende deze geen voorrang aan de heer De B., waardoor een aanrijding ontstond en laatstgenoemde een schouderblessure opliep en zijn duorijder een van zijn knieën bezeerde. Dokter Bauwens ver leende beiden eerste hulp. Dinsdagmorgen om half acht had op het kruispunt Industrie Dokweg een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Uit de richting Terneuzen kwam over de Industrieweg een auto gereden bestuurd door mej. A. A. C. de T., uit Terneuzen. Op het kruispunt van de Indus trieweg met de Dokweg wilde zij haar auto keren om terug te rijden in de richting van de stad Op dat moment kwam uit de richting Baandijk een auto gereden bestuurd door de heer J. de B. uit Terneuzen. Zij verleende daarbij geen voorrang aan de haar tegemoet komende J. de B., tengevolge waarvan beide auto's in botsing kwamen. Laatstgenoemde auto werd ernstig beschadigd omdat hij tengevolge van de aanrijding tegen een lichtmast botste. Geen persoonlijke ongelukken. Axel Vergadering N. C. V. B. Vorige week hield de afdeling Axel van de N. C. V. B. haar maandelijkse vergadering 'onder leiding van de presidente mevr. M. J. WeijnsBakker. Vóór de pauze werden de huishoudelijke zaken behandeld, waaronder be stuursverkiezing, en h;eld mej. Koopman uit Yerseke het eerste gedeelte van haar lezing „De Moeder". Na de pauze volgde het 2e ge deelte „Flitsen uit de wijk-prak- tijk", ervaringen uit een Haagse volksbuurt. De vice-presidente sloot, onder dankbetuiging van mej. Koop man voor haar hoogstinteressan- te lezing, de vergadering. Taptoe op Koninginnedag Op Koninginnedag zal er op de Markt een taptoe geblazen worden. Hieraan wordt mede werking verleend door de plaat selijke muziekverenigingen, t.w. „De Koninklijke Aardenburgse Fanfaren" en E.N.Z.K. uit Sint Kruis. Het is de eerste keer in de historie van d§ beide muziek verenigingen, dat men tot een dergelijk experiment overgaat en men heeft er goede verwach tingen van. In de middaguren worden er op het gemeentelijk sportterrein kinderspelen gehou den. v Prov. Jongerendag van het C. J. V. Zeeland Maandag tweede Paasdag werd door de Zeeuwse C. J. V.- clubs te Kortgene een jongeren dag gehouden. De morgendienst die in de Ned. Herv. kerk plaats vond, werd geleid door ds. Duis- terhof uit Aagtekerke, met als onderwerp „Brandende harten". De morgendienst werd opgeluis terd door de koninklijke harmo nie van Kortgene en het Noord- Bevelands mannenkoor onder leiding van haar directeur de heer F. Smit. Na de middagpauze werd een ontspanningsprogramma gebo den bestaande uit samenzang, zang en muziek van de gezus ters Schreijenberg uit Biggeker- ke en de Bonte-avondclub uit Sluiskil. Deze cabaretgroep bracht zang, muziek en scèts voor -het voetlicht op zeer origi nele wijze, leuk afgewisseld. Een zeer langdurig applaus oogstte de cabaretgroep na elk nummer. In het avondprogramma dat om half zeven begon werd ver toond de humoristische film Fanfare. Een bijzonder geslaagde dag waaraan ongeveer 300 jongeren deelnamen. Jaarvergadering bond van gepensioneerden afd. West Zeeuws- Vlaanderen De Ned. Bond van Gepensio neerden afdeling V/est Zeeuws- Vlaanderen heeft in hotel De Eenhoorn haar 13e jaarvergade ring gehouden. Tijdens deze vergadering werd de voorzitter de heer Maas uit Biervliet bij acclamatie herkozen en aangewezen als afgevaardig de naar de algemene vergade ring te Utrecht, Door penningmeester J. Koole uit Breskens werd het financieel verslag uitgebracht. Uit het jaarverslag van secre taris P. Baaij uit Breskens bleek dat het aantal leden 161 be draagt. Het hoofdbestuurslid de heer v. d. Welle uit Rotterdam hield een inleiding over de nieuwe Pensioenwet, welke 1 januari 1966 in werking treedt. Het voorstel van het hoofdbe stuur om de contributie met in gang van 1 januari 1966 op 5 te stellen werd met algemene stemmen aangenomen. Met auto geslipt De heer F. L. uit Sluis geraak te op de provinciale weg nabij de algemene begraafplaats in een slip en zijn auto kwam on dersteboven terecht op het na burige rijwielpad. De auto werd zwaar beschadigd en de heer L. zat volkomen ingekneld. Een passerende automobilist uit Zuid- zande slaagde erin de heer L. uit zijn hachelijke positie te be vrijden en hem naar Sluis te ver voeren. Na een behandeling door dr. G. de Meijer moest hij de andere ochtend met ernstige snijwonden aan het gelaat ver voerd worden naar het St. An- toniusziekenhuis in Oostburg. Landbouwschuur afgebrand Zondagmorgen om 8 uur ont stond brand in de landbouw schuur van de landbouwer F. C., die tot de grond afbrandde. Acht koeien die in de schuur stonden konden tijdig gered wor den, doch overigens ging alles wat in de schuur stond, o.m. een combine, een landbouwwagen, benevens een partij stro en klei ne materialen in de vlammen op. De brandweer uit Vogelwaarde bepaalde zich hoofdzakelijk tot het voorkomen van uitbreiding van de brand daar aan de schuur niets meer te redden viel. De heer C. is tegen brand ver zekerd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Zeilbootje omgeslagen Zondagmiddag waren twee jongelui met een bootje aan het zeilen op de Notensekreek, toen door de zeer harde wind en de onervarenheid van de twee in- zitttenden het bootje kapseisde en de 19-jarige A. H., uit Bloe- mendaal die tijdens de Paasva- cantie te Terneuzen logeerde, en zijn vriend de 19-jarige N. P. uit Terneuzen, te water geraak ten nabij het restaurant de Kraag. P. die de zwemkunst machtig was wist zich zwemmende naar de ongeveer 20 meter verwijder de wal te redden, doch voor S„ die niet zwemmen kon was de toestand ernstiger, daar van de vele toeschouwers geen enkele de zwemkunst machtig was. De eigenaar van het restau rant „De Kraag" begaf zich daar op te water ïnaar moest door de koude zijn poging staken waar op zijn 24-jarige zoon L. M. Brood zich met een touw om het middel te water begaf en de voldoening had de in nood ver kerende S. te grijpen en aan wal te brengen, zodat het avontuur voor beide jongelui zeer goed is afgelopen. Dode en zwaargewonde bij verkeersongeval In de nacht van zaterdag op zondag om kwart over twaalf heeft zich in de gemeente Kerk- werve een ongeval voorgedaan, dat aan de 23-jarige De Jonge uit Sirjansland het leven heeft gekost. Zijn 19-jarige verloofde, mej. De Boer, werd zeer ernstig gewond in het Rode-Kruiszie- kenhuis in Zierikzee opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen een uit Zierikzee afkomstige auto, bestuurd door de heer W. D. V. uit Eikerzee, geen voor rang verleende aan de door de jongen bestuurde motor, die uit de richting Noordgouwe kwam. De motor vloog bovenop de auto, met het gevolg dat de heer De Jonge op slag dood was en zijn verloofde o.m. een been brak en inwendige kwetsuren kreeg. De autobestuurder bleef ongedeerd. Zijn naast hem zittende zoon liep verwondingen op door glasscher ven, maar hoefde niet in het zie kenhuis te worden opgenomen. Auto en motor werden totaal vernield. Acht doden in Paasverkeer in België Volgens voorlopige cijfers heb ben acht personen het leven ver loren bij het paasverkeer in Bel gië. Dit cijfer heeft alleen be trekking op het verkeer van za terdag en zondag en op het aan tal slachtoffers, dat ter plaatse overleed. Dinsdag 20 april 1965 TWEEDE KLASSE Prijzen van 10 zijn gevallen op 50 zijn gevallen op' nummers eindigende op nummers eindigende op nummers eindigende op nummers eindigende op 400 zijn gevallen op nummers eindigende op nummers eindigende op 100 zijn gevallen op 200 zijn gevallen op J ivu zijn gevuuou «-/jy 1000 zijn gevallen op 9 231 214* 040 788 6299* Een prijs van 2000 Een prijs van 2000 Een prijs van 2000 Een prijs van 2000 Een prijs van 2000 Een prijs van 5000 De prijs van 25.000 Let welop dit is gevallen op het nummer 005395 is gevallen op het nummer 068785 is gevallen op het nummer 018645 is gevallen op het nummer 079336 is gevallen op het nummer 013711 is gevallen op het nummer 000214* is gevallen op het nummer 098778 nummer zijn twee prijzen gevallen. De nationale artsenfederatie van België heeft dinsdag de on langs gestichte nieuwe organi satie van geneesheren voor de rechter gedaagd en een schade vergoeding geëist van 2? miljoen Belgische frank, anderhalf mil joen gulden. De federatie beschuldigt de nieuwe organisatie er van „door een grove manoeuvre" de indruk te willen vestigen, dat de be staande vereniging is opgeheven. De nieuwe organisatie, waar van de stichtinksakte op 8 april in het Belgische staatsblad werd gepubliceerd, is opgericht door leden van het bestuur van de be staande federatie, die het niet Auto te water In de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks half drie is een personenauto met drie inzit tenden bij het nieuwe industrie terrein te Leeuwarden in het Van Harinx-smakanaal gereden waarbij één der inzittenden is verdronken. In de auto zaten man nen uit Tzummarum, de 19-jarige S. de Vries en een 30-jarige vriend. Zij waren in gezelschap van de 40-jarige mevr. S. van der Veen uit Leeuwarden. De heer De Vries, die de auto be stuurde, slaagde erin de auto te verlaten en naar de wal te zwem men. Hij begaf zich naar een centrale bakkerij op het indu strieterrein om de politie te alar meren. Na enige tijd dreggen vond de politie op enkele honder den meters afstand van de plaats van het ongeluk het lichaam van de vrouw, die reeds bleek te zijn overleden. Naar de derde inzit tende wordt nog steeds gezocht. Hij bevond zich niet meer in de auto, toen deze uit het water werd getakeld. Het is nog niet bekend of hij is verdronken of zich in veiligheid heeft weten te stellen. Het is niet uitgesloten, dat alcoholmisbruik mede oor zaak is geweest van het ongeval. eens waren met het beleid. De geschillen betreffen nog steeds de uitvoering van de nieuwe ziekte- en invaliditeits wet in België. Na de artsensta king van het vorig jaar werd na langdurige en moeizame onder handelingen een akkoord bereikt tussen de regering en de federa tie. Onder de artsen zeif zijn ech ter niet alle moeilijkheden uit de weg geruimd, hetgeen heeft ge leid tot een scheuring in het be stuur. Het is nog niet bekend wanneer de rechter uitspraak zal doen. Het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw-China" meld de zondag dat de autoriteiten in Peking voor de tweede maal een Brits verzoek hebben afgewezen om de voormalige Britse (socia listische) minister van buiten landse zaken Gordon Walker toe te staan de Chinese hoofdstad te bezoeken. Om aldaar over de Vietnamese crisis te beraadsla- gen. Volgens „Nieuw-China" is de weigering vervat in een nota, die aan de Britse zaakgelastigde in Peking ter hand is gesteld. Hier in wordt gezegd dat „de Britse houding ten aanzien van Viet nam er zeker niet toe zal bijdra gen dit vraagstuk tot een'oplos sing te brengen, doch dat zij eer der de aanmatiging der Ameri kaanse aanvallers nog zal doen toenemen." Hieraan wordt toe gevoegd: „Dit houdt in dat het Britse verzoek, om de heer Gor don Walker als speciaal afge zant naar Peking te doen gaan, niet in overweging kan worden genomen." (Adv.) Het is weer lente het is weer tijd om over zo'n g fijne zo'n veilige nieuwe fiets te denken. •k •k •k door ERNST MEISTER 137) „Dokter Eyken", riep hij ver rast, „wat is hier aan de hand. U kent mij nog wel. Ik ben Ma- lata, ik was assistent bij Brioni, ik werk hier nu sinds gisteren op de zenuwafdeling. Heb ik goed gezien dat u die ontvluchte juffrouw Kerbler in de, wagen had? En die neemt opnieuw de benen?" „Klets niet, doe wat"! beet Clara de langlijzige jongeman toe. De portier was reeds in de richting van het kleine tuinpoor tje gerend, dat zich achter een kreupelbosje bevond. Zijn ver moeden werd bewaarheid, daar door was Risa verdwenen. „Ze zal naar de kloof zijn, bij de bergbeek", riep Clara, „daar wilde ze heen". „Dat is hier vlakbij!", riep de portier, „maar ik kan niet mee, ik mag'niet van mijn post lopen". Luid klonk de drietonige hoorn .a-li*- - van de ambulancewagen, de chauffeur verlangde binnengela ten te worden, hij bracht een nieuwe patiënt. „Ga maar!" hijgde Clara, „kom Malata, wij gaan haar zoeken". Ze snelde vooruit, door de jonge assistent gevolgd. Zij zagen Risa nergens, maar er leidden van hieruit verschillende wegen naar de kloof en de vlonder, het romantische plekje waar des avonds zoveel minnende harten elkaar hadden gevonden. Ook bij de kloof zagen ze Risa niet. Het was er vrij donker, Cla ra herinnerde zich haar kleine zaklantaarn en beschreef een cir kel met de smalle lichtkegel. „Daar!" riep Malata plotseling. „Goeie help ze is naar boven ge klommen en gevallen. Ze ligt beneden bij de beek Daar lag inderdaad het lichaam van Risa. Malata'boog zich naar h..ar toe en onderzocht haar vluchtig. „Eenitus", zei hij kort, „ze heeft haar nek gebroken. We zullen een ambulance laten ko men, wij kunnen hier niets meer doen. Wacht u hier, dokter Ey ken?" *De assistent rende de weg te rug, Clara bleef achter. Even la ter kwam de ambulance, de ver pleegsters konden slechts een lijk bergen. Clara en Malata liepen samen terug, nadat Malata had bevolen het lichaam naar de patholo gische afdeling te brengen voor nader onderzoek. Clara vertelde hem van de verschrikkelijke rit met de waanzinnige vrouw. „Misschien is het zo wel het beste", zei Malata nuchter. „Ik werd gisteren direct na mijn komst hier met dit geval gecon fronteerd en toen ik haar kaart in handen kreeg, zag ik dat ze niet meer was te redden, mets- tase (verzameling gezwellen) in de hersenen. Daarom is ze naar het sanatorium overgebracht, waar ze rustiger kon sterven dan bij ons. Ook haar hart was niet in orde. Het scheen nog al een lichtzinnig dametje geweest te zijn". „En daarbij dan nog die ze nuwinstorting". Malata glimlachte. „Ze was niet gek, nog niet, alleen heel op gewonden. Een of andere schok gehad. Nu ja, na haar vlucht was ze inderdaad van de kaart. Mis lukte liefdesaffr :-e misschien, maar de man in k./estie behoeft zich werkelijk geen gewetensbe zwaren te maken. Dit was een hopeloos geval". De onverschillige toon, waar mee haar jonge collega over Ri sa had gesproken, had Clara eerst bovenmate geërgerd, maar zijn laatste woorden waren balsem op de schrijnende wonde. Niet Klaus was het dus die haar in de dood had gedreven! Het enige verwijt dat hij zich kon maken was dat hij bij deze ten dode op geschreven vrouw verwachtingen had verwekt welke toch nimmer verwezenlijkt zouden worden. Een normale vrouw zou zeker zo niet hebben gereageerd. En nu moest het deze jonge onervaren assistent zijn die zowel Klaus als haar de gemakkelijke weg terug moest wijzen, zij die bedien als knappe jonge dokters werden be^ schouwd, hadden in het geval Risa hopeloos gefaald. Maar dat moest een geheim blijven tussen hen beiden. Clara nam afscheid van Malata en reed terug. Onuitsprekelijk verlangde ze naar Klaus, ver langde ze er naar hem alles te zeggen, voor hem de hemel weer helder te maken. Maar Klaus was nog steeds niet thuis en toen ze in de loop van de dag herhaaldelijk opbel de, kreeg ze geen gehoor. Mar vin had haar vandaag vrijaf ge geven, Klaus had zich in de kli niek niet iaten zien. Wat zou er in Godsnaam met hem zijn gebeurd? (Wordt vervolgd.) Dr. L. J. Cazemier met emeritaat De Prov. Kerkvergadering van Zuid-Holland heeft, wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, met ingang van. 1 mei a.s. eervol emeritaat ver leend aan dr. L. J. Cazemier, Hervormd predikant te Schie dam. Dr. Lucas Jan Cazemier werd op 1 september 1899 te Zwart sluis geboren, waar zijn vader, Ds. G. Cazemier, Herv. predi kant was. Hij studeerde aan het Willem-Lodewijk Gymnasium te Groningen en aan de Rijksuni versiteit aldaar, waar hij in 1921 zijn kandidaats- en in 1924 ook zijn doktoraal examen theologie aflegde. In 1930, tijdens zijn ver blijf in Terneuzen, promoveerde hij bij wijlen prof. dr. G. van der Leeuw te Groningen tot doc tor in de theologie op een proef schrift „Oud-Egyptische voorstel lingen aangaande de ziel". Nadat hij in 1924 door het Prov. kerkbestuur van Gelder land tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk was toe gelaten, nam hij een beroep aan naar de Herv. Gemeente van Gieterveen, waar hij op 14 juni 1926 door zijn vader..wer-d,-.be vestigd. Op 3 nqvgpaher 1929 deed hij intrede bij dé Hervorm de Gemeente van Terneuzen, waar hij was beroepen in de va- kature van wijlen ds. A. Timmer man en waar hij werd bevestigd door zijn broer ds. O. S. Caze mier, van Dalfsen. Op 23 novem ber 1947 nam hij hier afscheid en vertrok naar de Hervormde Gemeente van Schiedam. Dr. Cazemier heeft in de loop der jaren in tal van kolleges en kommissies zitting gehad. Zo was hij tijdens zijn amtsbediening te Terneuzen o.a. secretaris van het Prov. kerkbestuur van Zeeland; voorzitter van het kollege van Kerkvisitatoren in de provincie Zeeland; voorzitter van de Class. Zendingscommissie in de classis IJzendijke, terwijl hij ook plaat selijk vele funkties bekleed heeft, w.o. voorzitter van de Hervorm de school, van het Protestants Juliana Ziekenhuis enz. Toen hij in Terneuzen kwam was er in deze grote Herv. gemeente nog slechts één predikant, terwijl toen- ook Sluiskil hier nog bij behoorde. Tijdens zijn verblijf kwam er al spoedig een hulp prediker, terwijl in 1943 een tweede predikantsplaats werd gesticht en in 1946 Sluiskil zelf standig werd en een eigen pre dikant kreeg. Ook verrees er een nieuw rust huis „Scheldeoord" en werd aan het Tuinpad een nieuw Dienst gebouw in gebruik genomen. Vooral voor vele oudere Her vormden is de naam Cazemier nog steeds een begrip 'en zijn er nog steeds goede kontakten. Tij dens de bezetting werd dr. Caze mier wegens zijn anti-Duitse houding tot 1 jaar gevangenis straf veroordeeld. Zondag 25 april a.s. hoopt dr. Cazemier in de avonddienst van 5 uur in de Grote- of Sint Janskerk afscheid te nemen van de Hervormde Gemeente te Schiedam en daarmede zijn ambtsbediening in de Ned. Herv. Kerk neer te leggen. Een vol ledig „nietsdoen" zal er echter nog niet op volgen, omdat dr. Cazemier een benoeming tot bij stand in het Pastoraat heeft aan vaard bij de Herv. Gemeente van Bladel in Noord-Brabant, waar hij op zondag 2 mei a.s. als zodanig zal worden ingeleid door de consulent van deze ge meente, ds. J. A. Alsfelt, van Valkenswaard. Als merkwaardig heid kan worden opgemerkt dat ds. Alsfelt van 1941 tot 1943 in Terneuzen als hulpprediker bij dr. Cazemier werkzaam is ge weest en op 31 oktober 1943 door deze in het ambt werd beves tigd in de Ned. Herv. gemeente te Helenaveen. Diefstal in Den Haag In de nacht van zaterdag 17 op zondag 18 april is uit twee brandkasten van een broodfa- briek in Den Haag een bedrag van zeventig a tachtig duizend gulden gestolen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2