Pasen 1965 brak geen drukte-record De strijd in Vietnam Het weer spelbreker RADIO DE KOCX PRINS BERNHARD ONTKENT GERUCHTEN OVER VERLOVING BEATRIX RUSSISCHE VRIJWILLIGERS MOGEN NAAR VIETNAM HET WEER Veel Fransen Logies in oude R.A.I. Eerste Paasdag Tweede Paasdag Deltawerken en Keukenhof Cijfers Amerikaanse verliezen Bomaanslag in Saigon verijdeld Kosygin steunt Noord-Vietnam Bulgarije wil Noord-Vietnam helpen Betogingen voor einde van oorlog in Vietnam Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Verklaring van Rwsk over Vietnam NIEUWE ItMftsriag tg abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. ran de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct DE VRIJE ZEEUW Dinsdag 20 Woensdag 21 april 1965 21e Jaargang - No. 6419 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Volgens een schatting van de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.), zijn dit jaar tijdens het paasweekeindo 600.000 buitenlandse toeristen ons iand over de weg binnengekomen. 75.000 van hen kwamen via de Belgische grens. Bij het totaal moeten nog enkele tienduizenden gevoegd worden, (lie per trein, boot of vliegtuig Nederland binnenkwamen. Het record van 750 000 binnenkomende toeristen via de weg, dat in 1962 werd gevestigd kon, ook al was het dit jaar aanzienlijk druk ker dan een jaar geleden, niet worden geëvenaard. De- traditiegetrouw vormden ook gedurende deze paasdagen de Duitsers verreweg de meer derheid der buitenlandse bezoe kers. Veel groter dan anders was het aantal bussen en personen auto's uit Berlijn. Vooral opval lend was echter ditmaal het aan tal Fransen. Nooit eerder in de geschiedenis zijn in Nederland op hoogtijdagen zoveel Franse toeristen gezien als tijdens de af gelopen dagen, 's Woensdags be gon de stroom al, maar ook op Ie Paasdag kwamen nog steeds Fransen ons land binnen. Ver boven de totalen van hoogtijdagen in vorige jaren lag ook het aantal Britse bezoekers. Van verschillende vliegvelden in Engeland af bestond een com plete toeristische luchtbrug naar het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam, waar de charter vliegtuigen met Britse dagjes mensen en meerdaagse reizigers met bestemming de bollenvelden en Keukenhof met grote fre quentie landden. Tot het eind van de bollentijd duurt die luchtbrug voort en in die tijd worden enige tienduizenden Engelse bloemen vrienden per vliegtuig in ons land verwacht. Op de vierde plaats kwamen de Scandinaviërs, onder wie dit jaar vele Denen waren. Doordat donderdag voor Pasen een offi ciële feestdag in Denemarken is, kwamen die dag al vrij veel pe nen Nederland-waarts. De vijfde plaats wordt gedeeld door de ge allieerde militaire verlofgangers en de Belgen. Voor het eerst kon deze paas dagen ook gesproken worden van een aantal Zwitserse bezoe kers. Donderdagavond was het aan de oostelijke grens over het al gemeen niet bijzonder druk. Er waren wel de gehele dag vrij veel Scandinaviërs binnen geko men en dat ging 's avonds door, maar de Duitsers wachtten ken nelijk af hoe het weer zich vrij dag zou gedragen. Aan de zuide lijke grens daarentegen was het tot een uur of S 's avonds druk. 's Morgens was een vrij brede stroom Fransen binnen komen vloeien en tegen de avond zwol die stroom nog aan. Nog niet eerder was door buitenlanders zo'n groot aantal hotel- en pen sionbedden van tevoren geboekt als voor deze pasen. Als gevolg hiervan moest de V.V.V.-Amster- dam donderdag de gehele dag al toeristen doorsturen naar hotels en pensions boven het Noord zeekanaal, in Weesp, Aalsmeer, Velsen/IJmuiden en Zandvoort Later op de avond schakelde men de particuliere adressen in. Ook in Rotterdam en Utrecht moesten de V.V.V.'s al met par ticuliere adressen gaan werken. Paaszaterdag maakte hel slechte weer, dat de stroom bui tenlanders aanvankelijk vrij be scheiden was. Later nam hij toch nog vrij sterk toe. Zoals te ver wachten was ontstond 's avonds een noodsituatie op logiesgebied. In de Randstad Holland maar ook o.a. in Breda waren alle bed den, ook die bij de particuliere kamerverhuurders, paaseivol. In Amsterdam vond de V.V.V. in samenwerking met de gemeen te, de bescherming bevolking, de koninklijke marine en de politie een oplossing door het oude R.A.Ï-gebouw met behulp van veldbedden geschikt te maken voor logies. Hiervan maakten ongeveer 150 toeristen dankbaar gebruik. In Den Haag, Delft, Utrecht en Breda ontstond spon taan een nieuwe voorraad' logies- gelegenheden bij particulieren nadat de A.N.V.V. via de tele visie en de radio een beroep op de burgerijl had gedaan om. niet gebruikte iogeerkamers beschik baar te stellen. Hartver warmend was de reactie van het publiek. Onmiddellijk na de oproep ston den de speciaal voor dit doel ge reserveerde telefoonlijnen rood gloeiend. Tevens vulden de V.V. V.-kantoren zich in recordtempo met gastvrije Nederlanders die waren gekomen om daar direct in hun auto of per taxi een paar van die nat geregende buiten landers mee naar huis te nemen. le Paasdag bestond ondanks het slechte weer een vrij druk inkomend verkeer van buiten landers, maar er waren ook vrij veel buitenlanders die alweer huiswaarts keerden. Als gevolg hiervan ontstond in de Randstad Holland nog juist geen noodtoe stand op logiesgebied. Wel moes ten de meeste V.V.V.'s alle zeilen bijzetten om de situatie meester te blijven. In Amsterdam, moest de V.V.V. opnieuw zijn toevlucht nemen tot het oude R.A.I.-ge- bouw om enige op de bonnefooi reizende groepen Franse jonge ren die per bus naar Nederland waren gekomen, aan een bed te helpen. 2e Paasdag liet een niet onbe langrijk bezoek van buitenlandse dagjesmensen zien. Geleidelijk aan werd het drukker met huis waarts kerende buitenlanders. Op de wegen was het vrijdag vooral op de weg Arnhem Utrecht en ApeldoornAmers foort erg druk. Er bestond veel belangstelling voor de deltawer ken. De drukte op de Haring- vlietbrug was 40 procent hoger dan normaal. Zaterdagmiddag was er een overstelpende drukte op de Keu kenhof. Behalve in de bollen streek ondervond het verkeer geen moeilijkheden. De eerste Paasdag was over het algemeen vrij rustig. In de bollenstreek deden zich 's middags kleine op stoppingen voor. Linneaushof en Keukenhof waren de gehele dag bijzonder druk. Op de tweede Paasdag nam het verkeer 's middag toe door dat het weer wat opklaarde en vele buitenlanders weer in de richting van de grens trokken. De toeristische trekpleisters had den 's middags een flinke drukte te verwerken, doch deze was niet overstelpend. Het gehele paas weekeinde, is doordat de meeste Nederlanders als gevolg van het slechte weer veelal binnenshuis blijven, betrekkelijk rustig ge weest. De logiesinformatiedienst wist in totaal 27.000 personen onder dak te brengen, voornamelijk buiten de beroepshorecabedrij ven. Vorig jaar was dit aantal 15.000 en in 1962 32.000. Het bezoek aan de provincie is zeker niet achtergebleven bij dat aan de Randstad Holland. In Gelderland was het driemaal zo druk als vorig jaar en ook in Brabant waren de hotels en pen sions geheel volgeboekt. Veel be langstelling bestond ook voor Limburg, dat echter over een grotere reservecapaciteit be schikt. Nog enkele cijfers: de Keu kenhof trok dit paasweekeinde 150.000 bezoekers tegen 22.500 in '64. De Efteling17.500. 8.500- De Euromast: 18.000., 13.500. Spi- dorondvaarten Rotterdam: 20.000, 10.000. Diergaarde Blii- dorp Rotterdam: 12.500, 6.000. Rijksmuseum Amsterdam: 20.000, (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 15.000. Openluchtmuseum Arn hem: 6.000, 2.000. Madurodam Den Haag: 56.500, 25.5(j0. Dieren park Wassenaar12.000. De Scheveningse pier aan de ingang waarvan sinds zaterdag voor enkele weken een klokkenspel is opgesteld en waar eveneens za terdag het Flintstonedorp „Béd- rock" werd geopend, 41.000 te gen 35.000 in '64. In al deze cij fers is voor de middag van twee de paasdag een schatting opge nomen. De paasdrukte in cijfers: strand- bezoek gedurende de vier feest dagen niet om in rode inkt over naar huis te schrijven. Toch trok de Scheveningse pier nog 38.000 bezoekers. De Keukenhof had geen re cord, maar desondanks een be zoekersaantal van rond 150 000 Madurodam Den Haag kreeg 57.000 binnen- en buitenlandse kiikers. de Efteling in Kaatsheu vel 12.000. Dierentuinen: Blijdorp in Rot terdam 12.000, Artis Amsterdam 7500. Ouwehand Rhenen ruim 10.000 en Burgers Arnhem 7000 bezoekers. De Rotterdamse Euromast was met 18.000 gasten zeer vol en zeer tevreden. Een grote attractie bleek de nieuwe Grevelingenilaijri. In vier dagen tiids reden 26-000 perso nenauto's inhoudende ongeveer 6-5.000 personen over deze jong ste creatie van de rijkswater staat. Maar tocli was het veer ZiiueAnna Jacob! met en ére duizenden wagens voor de rioh- ting Schouwen nog zodanig' be last, dat wachttijden van een uur tot anderhalf uur voorkwamen. Z. K. H. de Prins heeft zondag ochtend tiidens een persconfe rentie op Schiphol ontkend dat er sprake is van een spoedige verloving van prinses Beatrix. Prins Bernhard, die zojuist was teruggekeerd uit de Verenigde Staten, antwoordde op een vraag of de geruchten itt buitenlandse kranten over een aanstaande verloving juist waren: Het is de eerste keer dat ik van deze ge- Vele toeristen maakten rondvaarten Op het stationsplein te Amster dam stonden zaterdag al vele Nederlandse en buitenlandse toe risten in de regen te wachten tot ze aan de beurt kwamen voor één van de grootste attrakties van de hoofdstad: een rondvaart door de havens en grachten. ruchten hoor. Voor mij is hef volkomen nieuw. Lachend voeg- 'de de prins daar aan toe: Ik hoor dergelijke dingen altijd het eerst van de pers. Het vorige jaar gin gen er geruchten over een ver loving van prinses Beatrix met de Duitse prins Von Hessen. Mijn gezin en ik hebben ons daar erg over geamuseerd. Zoals bekend heeft de prins in de Verenigde Staten een be zoek gebracht aan president Johnson in het Witte Huis. Voorts aanvaardde de prins aan de universiteit van Michigan een eredoctoraat in de rechtsweten schappen en onthulde hij in het Amerikaanse plaatsje Holland een Zaanse molen. Het krijgen van het eredoctoraat was een bij zondere indrukwekkende gebeur tenis, maar wat mij tijdens mijn bezoek nog het meest heeft ge troffen is de ontdekking dat zo enorm veel mensen daar aan Nederland gehecht zijn. De prins vertelde dat hij de wervelstorm, die tijdens zijn be zoek in de Verenigde Staten woedde, niet had gezien, maar dat hij er wel dicht genoeg bij was geweest om zich niet hele maal op zijn gemak te voelen. Amerikaanse straaljagers van het type Skyhawk hebben in dé nacht van zondag op maandag in Noord-Vietnain twee militaire konvooien aangevallen. De vier toestellen die van het vliegdek- schip Midaway Waren opgeste gen, bestookten de twee kon vooien het eerste van 12 te,t 20 vrachtauto's en het tweede van 80 tot 100 vrachtauto's met bommen en raketten. De schade kon niet worden vastge steld. Niettegenstaande een in tensief luchtdoelvuur keerden de vier Skyhawks behouden op hun basis terug, aldus een bericht van Amerikaanse zijde. Intussen zijn maandagochtend negen Amerikanen, onder wie vijf officieren, gesneuveld, toen zij bij een verkenningsvlucht aan boord van drie hefschroefvlieg- tuigen bij Qui Nhon aan de kust van midden-Vietnam door leden van de vietcong werden bescho ten. Twee helikopters stortten neer, waarbij de acht inzittenden het leven verloren. Het derde toestel waarvan één der inzitten den werd gedood, werd welis waar getroffen, doch kon naar de basis terugkeren. Inmiddels is maandag een es kader Amerikaanse Starfighters aangekomen op de basis Nda Nang. Het zijn de eerste toestei len van dit type die in Zuid- Vietnam worden gebruikt. Aan genomen wordt dat zij bescher ming tegen de Mig's van Noord- Vietnam moeten bieden. In de afgelopen weken gingen drie Amerikaanse straalvliegtuigen door het optreden van de Mig's verloren. De Starfighters kun nen 2250 km per uur vliegen. 1 Dankzij de tegenwoordigheid van geest van twee Amerikaanse militairen is maandagavond een bomaanslag op een café in de omgeving van de Amerikaanse ambassade in Saigon voorkomen. Een der militairen ontdekte een verdacht pakket en droeg het snel naar buiten. Een van zijn kameraden rukte het ontste kingsapparaat los, zonder dat de helse machine explodeerde. Er zouden ongetwijfeld talrijke slachtoffers zijn gevallen als de bom niet bijtijds onschadelijK was gemaakt. Bij de vorige bomaanslag in Saigon, op 30 maart, kwamen 22 mensen om het leven. President Johnsons aanbod voor onderhandelingen inzake .Vietnam zonder voorwaarden vooraf, is waardeloos zolang de Ver. Staten Noord-Vietnam blij ven bombarderen, zo heeft pre mier Kosygin maandag in Mos kou verklaarde op een bijeen komst voor Russisch-Mongoolse vriendschap. Hij zei dat de krankzinnige politiek van Ame rika de gevaarlijkste conse quenties voor de wereldvrede kan hebben. Kosygin herhaalde dat de Sowjet-Unie de voorstel len van de Noordvietnamese eerste-minister Pham van Dong inzake een regeling van de kwes- tie-Vietnam volledig steunt. Wij zijn bereid een beslissende en volledige hulp aan Noord- Vietnam te verlenen, aldus heeft de Bulgaarse premier en eerste secretaris der communistische partij in Bulgarije Zjivkov zon dag op een bijeenkomst te Bla- goevgrad, in zuidwest-Bulgarije, verklaard. Hij verklaarde dat het centra le partijcomité een groot aantal aanvragen heeft ontvangen van Bulgaren, die als vrijwilligers aan de zijde van Noord-Vietnam willen stfrijden, waaraan hij toe voegde: Wij zijn bereid om, in dien dit noodzakelijk zou zijn, vrijwilligers naar Noord-Viet nam te zenden, om de totale ver nietiging van de aanvallers te verzekeren. Een kleine 20.000 betogers hebben maandag in Londen een vooraanstaand socialistisch lid van het Britse hogerhuis, Fen- ner Brockway, toegejuicht die in een toespraak op Trafalgar- plein de stem van Engeland aan de Amerikaanse politiek verne derend heeft genoemd. Brock way pleitte voor een bestand als eerste stap naar het herstel van de vrede. Een twaalftal jongelui heeft maandag postgevat voor het Witte Huis en is van plan daar te blijven tot president Johnson te kennen geeft dat hij de jonge lui wil spreken of niet. Zaterdag zijn 16.000 mensen voorbij het Witte Huis getrokken in een betoging tegen de oorlog in Vietnam. Ook andere labour-parlemen- tariërs hekelden op het Trafal- gar-plein de Amerikaanse poli tiek inzake Vietnam. Een van hen, Sydney Silverman, kwalifi ceerde het Amerikaanse optre den in Vietnam als een klassieke daad van agressie. Tijdens betogingen op paas maandag veroordeelden de spre kers, onder wie parlementsleden van de Britse labour-partij, rooms-Katholieke en evangeli sche theologen en functionaris sen van vakverenigingen de mili taire politiek van de Ver. Staten in Vietnam. Zij eisten onderhan delingen tussen alle partijen, de vietcong inbegrepen. Een woordvoerder van het secretariaat van de V.N. heeft gezegd, dat secretaris-generaal Oe Thant van de volkerenorgani satie zeer grote achting heeft voor de Amerikaanse senator William Fulbright, voor diens wijsheid en de manier waarop hij de internationale vraagstukken beziet (Fulbright, voorzitter van de Amerikaanse senaatscommis sie voor buitenlandse zaken, heeft zondag gepleit voor sta king van de bombardementen op Noord-Vietnam om de weg te effenen voor vredesonderhande lingen). De bekende Amerikaanse pu blicist Walter Lippman spreekt eveneens twijfel uit over het nut dat de bombardementen tot dus ver gehad hebben. In West-IDuitsland hebben vol gens politiemededelingen met pasen in negen steden van de bondsrepubliek ongeveer 18.000 tegenstanders van kernbewape ning een betoging gehouden. Vol gens de organisatoren van de be togingen zijn het er evenwel 130.000 geweest. NOORDOOSTELIJKE WIND Zaterdag en de beide paas dagen is er in ons land een hoe veelheid neerslag gevallen tus sen de 25 en 45 mm. De tempera turen daalden daarbij elke dag een paar graden tot op tweede paasdag de luchttemperatuur ongeveer 6 graden beneden de normale waarde werd. Het koude weer werd veroor zaakt door het binnenstromen van onstabiele polaire lucht. In de nacht van maandag op dins dag kwam het in het zuiden en zuidoosten van het land tot nachtvorst. De laagste tempera tuur, min drie graden, werd uit Woensdracht gemeld. Intussen stijgt de luchtdruk, nadat een depressiegebied zich vannacht van de Noordzee naar bet Alpen gebied en noord-Italië verplaatst heeft. Daar is het momenteel bij zonder slecht weer. Boven de Noordzee nadert een rug van hoge luchtdruk. Hier door gaat de wind in ons land overal uit richtingen tussen noord en noordoost waaien. Er zullen wolkenvelden uit noord- Duitsland binnendrijven, die overdag voor een deel oplossen, zodat er ook zonnige perioden zullen voorkomen. De neerslag kansen zijn voor morgen te ver waarlozen. In het binnenland kan de komende nacht opnieuw nachtvorst verwacht worden. Morgen overdag zullen de tem peraturen iets hoger worden dan vandaag. De Sow,jet-regering heeft geen bezwaar, dat Russische vrijwilli gers aan de strijd in Vietnam gaan deelnemen, als de Ameri kaanse agressie toeneemt en de regering van Noord-Vietnam daarom vraagt. Aldus is meegedeeld, in een communiqué na afloop van een bezoek van zeven dagen aan Moskou van een delegatie der Noordvietnamese regering en communistische partij. De komst naar Moskou van deze delegatie was tot dusver niet bekendge maakt. Blijkens het communiqué heeft de Sow jet-regering tegenover de delegatie bevestigd, dat zij Noord-Vietnam hulp zal blijven verlenen om dit land in staat te stellen de Amerikaanse agressie, die als een provocatie tegen alle socialistische landen wordt beschouwd, af te slaan. In het slot van het communi qué wordt een beroep gedaan op de regeringen en volkeren van alle landen om, ter waarborging van de vrede, de vrijheid en de onafhankelijkheid van alle volke ren, een einde te maken aan de imperialistische agressie in In- do-China. WOENSDAG 21 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.02 5.26 Terneuzen 5.37 6.01 Hansweert 6.17 6.41 Walsoorden 6.27 6.51 DONDERDAG 22 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.48 6.12 Terneuzen 6.23 6.47 Hansweert 7.03 7.27 Walsoorden 7.13 7.37 ZON MAAN op onder op onder April. 21 5.31 7.48 1.08 8.28 22 5.29 7.49 2.02 9.18 23 5.27 7.50 2.46 10.16 medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. IETS MINDER KOUD Enkele overdrijvende wolken velden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige aan de Waddenkust vrij krach tige wind tussen noordoost en noord. Vannacht in het binnen land kans op nachtvorst, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Kusk, heeft in een zaterdag verstrekt communiqué verklaard dat er op het ogenblik geen sprake zal zijn van staken der luchtaanvallen tegen Noord-Vietnam. Een der gelijke maatregel zou de agres sor alleen maar aanmoedigen en onze vrienden ontmoedigen, al dus minister Rusk. Hij voegde eraan toe, dat de Amerikaanse regering langdurig en diepgaand over de mogelijk heid van een tijdelijk staken der luchtaanvallen heeft nagedacht. Bepaalde kringen hadden laten weten dat een dergelijke maat regel een einde aan de Noord vietnamese agressie zou kunnen maken. Anderen, zo vervolgde hij, meenden dat een pauze in de aanvallen nodig zou zijn om van onze oprechtheid te doen blijken- Maar dat is niet nodig onze oprechtheid is volkomen. Als wij van oordeel zouden zijn dat een dergelijk initiatief de zaak van een eervolle vrede zon kunnen dienen, zouden wij het onmiddel lijk nemen. Aldus het communi qué van minister Rusk. BOMAANSLAG IN VIETNAM Maandag viel in Vietnam on der de Amerikanen een aanzien lijk aantal doden en gewonden. In een café te Ban Me Tliocot werden bij een bomaanslag elf Vietnamezen gedood. Er vielen 41 gewonden, onder wie vier Amerikaanse militairen. Bij de strijd tegen de Vietcong vonden negen Amerikanen de dood en werden er vijftien ge wond. Een Amerikaanse burger ambtenaar en een Vietnamees echtpaar kwamen maandag avond om het leven toen de auto waarmee zij op weg waren van Saigon naar Bien Hoa onder vuur werd genomen. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine heeft in tussen bekendgemaakt, dat een Amerikaanse Skvraidor dinsdag is neergestort bij het maken van een duikvlucht over een groep vrachtwagens op ver keersweg nr. 1 in Noord-Viet nam. De piloot is om het leven gekomen. Voorts is bekendge maakt, dat maandag in de buurt van de stad Vinh, 240 kilometer op Noordvietnamees grondge bied, twee Züidvtetnamese Skv- raiders zijn neergeschoten. De piloten hebben het er waarschijn lijk niet levend afgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1