PAASDRUKTE OP GOEDE VRIJDAG MUL Luchtdoelraketten bij Hanoy VONKJES IN KRUITHUIS INDIA De taxistaking Rotterdam in Regeringscrisis in Jemen r (UhhIWHI de DE VOORBEREIDING TOT HET PAASFEEST IN DE WERELD HET WEER GASVERWARMING binnenvering 'schuimrubber haz et-fabriek en Einde staking? Geen samenhang Spelen met vuur Weerbericht Hoogwater Z©ai- ©si Maanstanden Frankering bij abonnement: TERN EU ZEIS Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 17 APRIL 1965 21e Jaargang No. 6418 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén bandels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. V°°r het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat Terneuzen 7-9 De hele dag door Is het verkeer aan de grensposten druk tot zeer druk geweest. Deze drukte be trof vooral de Duitse grens. Zo verwerkte de grenspost Nieuwe- schans gisterochtend gemiddeld 2000 personen per uur, Beek- Wijler 2200, bij Berg op de weg EmmerikZevenaar stonden He auto's in zes rijen te wachten. Behalve veel Duitsers kwamen een opvallend groot aantal Fransen ons land binnen. Verder waren er onder de toeristen die Nederland voor de paasdagen uitzochten Scandinaviërs, Engel sen, Amerikaanse verlofgangers, Zwitsers en vertegenwoordigers van vele andere nationaliteiten. In Amsterdam moesten gister middag al toeristen worden door gestuurd naar hotels in de pro vincie Noord-Holland of naar particuliere adressen. In Den Haag was de beschikbare hotel- aceomodatie bijna volgeboekt. Utrecht was zelfs al door zijn particuliere bedden heen. Volgens de N.A.V.V. is het ze ker niet onwaarschijnlijk dat de reeorddrukte van Pasen 1962 zal worden geëvenaard. Ook toen stonden de bollen in volle bloei. Duizenden pelgrims en toe risten uit vele landen namen vrijdag deel aan de traditione le Goede-Vrijdagprocessie in Jeruzalem over de Via Doloro sa naar de Kerk van het Heili ge Graf. De stoet werd geleid door de rooms-katholieke pa triarch van Jeruzalem, Alberto Gori. Naar schatting 15.000 bezoe kers bevinden zich in Jeruzalem voor de viering van het Paas feest. Alle hotels in de stad zijn tot de laatste plaats bezet. Een groot aantal pelgrims is onder gebracht in kloosters, scholen en huizen van particulieren. De Mandelbaumpoort, die de verbinding vormt tussen de Is raëlische en de Jordaanse sector van de stad, ging donderdag open om 153 Samaritanen uit Israël Jordanië binnen te laten, die het Paasfeest met hun sek- tegeroten op de Gerizim-berg te Nablus, ten noordwesten van Jeruzalem, willen vieren. Ook andere heilige plaatsen zoals Bethlehem tellen vele bezoe kers. Meer dan tweeduizend gelo vigen waren vrijdagavond in de grote synagoge van Moskou bij een voor het begin van het Joodse Paasfeest. Voor het eerst sinds twee jaar zijn in Moskou en Leningrad weer redelijke hoeveelheden matses verkrijg baar, zo zeiden Joodse functio narissen. Meer dan zestig ton matse werd met officiële toe stemming gebakken in gemeen tebakkerijen, een groot ver schil met het vorig jaar toen dit niet mocht van de autoriteiten. Sommige provinciale centra is wel wat matse verkrijgbaar, maar vele Joodse gemeenten op het platteland moeten het zonder stellen, zo is gezegd. Vroege drukte hij de V.V.V. Reeds vroeg op de vrijdagmor gen vormde zich een rij bij het V.V.V.-gebouwtje voor het Cen traal station in Amsterdam. MEDEDELING In verband met het Paas feest zal ons eerstvolgend nummer dinsdagavond ver schijnen. Red. .J t Adv het beste bed ooit gemaakt! nog nooit geëvenaard! Zevenbergen N.B. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag bevestigd, dat er bij de Noordvietnamese hoofdstad Ha noi een Ianceerplaats voor lucht doelraketten in aanbouw schijnt te zijn. Volgens officiële Ameri kaanse kringen gaat het om zes batterijen. De woordvoerder van de State Department wilde zich echter over de omvang var. de installa tie niet uitlaten. Ook wilde hij niet ingaan op vragen naar de mening van het ministerie over deze ontwikkeling, terwijl hij tevens weigerde te zeggen, of de Ver. Staten de raketbasis als een wettig doelwit voor een bormardement beschouwen. Genoemde officiële Ameri kaanse kringen wilden niet zeg gen, of de raketten zich al in Noord-Vietnam bevinden of dat zij op weg zijn naar dat land. Ook over de herkomst van de raketten wilde men zich niet uit laten. Wel zei men dat er niet behoeft te worden getwijfeld aan de berichten, dat de door de Russen toegezegde steun aan Noord-Vietnam o.rn. luchtdoel raketten omvat. De functionaris sen zeiden dat men al enige tijd wist dat de lanceerbasis in aan bouw was. Eerder was in officiële krin gen in Washington vernomen, dat de Russische luchtdoelraket- Sinds een tijdje zijn Pakista ni's en Indiërs weer op elkaar aan het schieten, ergens op een slecht afgebakend stukje van de lange grens tussen de twee lan den. Het zijn geen gevechten van grote allure al meldt Karatsji dat twee Indiase tanks zijn ver nietigd en twee andere buiten gevecht gesteld. Maar het is ook een oorlog die voornamelijk be stemd lijkt voor binnenlands ge bruik in India. De twee partijen geven elkaar Vrijdagmorgen is ten stad- huize te Rotterdam opnieuw een poging gedaan door bemid deling tussen de werkgevers en werknemers te komen tot een einde aan de taxistaking in Rot terdam die nu met de Paasdruk- te en de vele toeristen in de Maasstad een grote handicap dreigt te worden. Loco-burgemeester mej. mr. J. Zeelenberg en haar adviseurs dr. L. Les en mr. H. C. G. Tim mer hebben geruime tijd met de betrokkenen onderhandeld. Mej. Zeelenberg verklaarde later dat overeenstemming is bereikt over Generaal Hassan al Amri, vice-president en premier van de republiek Jemen, heeft bij pre sident Abdoellah al Sallal zijn ontslag aangeboden, zo is uit welingelichte Jemenietische krin gen in Aden vrijdag vernomen. De president heeft Achmed Mo hammed Noman verzocht een nieuwe regering te vormen. Het ontslag van generaal Amri werd niet ingewilligd omdat met No- man nog wordt onderhandeld over de voorwaarden waaronder hij de post van vice-premier zal aanvaarden, zo word gezegd. Ge neraal Amri werd pas drie maanden geleden tot premier benoemd. Noman zou eisen op 30 april een conferentie te .houden tussen republikeinse leiders en de Egyp tisch*# autoriteiten, ,.Wvtarott-zim plannen voor nationale verzoe ning en beëindiging van de twee en een half jaar durende oorlog zouden moeten worden aangeno men. Noman wil ook de functie van president opheffen en ver vangen door een uit vijf man be staande presidentiële raad, waar in Sallal zou worden opgenomen. De Hasjied en Bakiel-stammen, de twee machtigste in Jemen, steunen Noman's plan, voorna melijk omdat daardoor de Egyp tische troepen uit Jemen zouden worden teruggetrokken. Als voorzitter van de raadge vende vergadering brak Noman vorig jaar november met Sallal nadat pogingen tot een verzoe ningsbijeenkomst tussen de re publikeinse en royalistische -strjidkrachten ware», mislukt. de wijze waarop men verder zal manoeuvreren. De stakers hebben vrijdag morgen een stakingsuitkering ontvangen. Deze was voor de leden van de O.V.B. 45 x 1,50 en voor de andere stakers 50 ƒ3 voor ieder kind. Het ziet er naar uit, dat de taxistaking in Botterdam heden avond tot een einde komt. Hedenmiddag cm 2 uur komen alle stakers van de diverse groe peringen opnieuw in het gebouw Odeon in Rotterdam bijeen om de laatste voorstellen gezamen lijk te bespreken. Deze voorstellen komen er ruwweg op neer dat de blok- band-chauffeurs een weekloon zullen ontvangen van ongeveer ƒ150 en de huurauto-chauffeurs een weekloon van ongeveer 153. Daarbij komt dan nog 4 procent vakantietoeslag. De kerstgratificatie is niet in de voorstellen opgenomen. De fooi en zijn in deze nieuwe regeling afgeschaft. De consequentie van één en ander is dat de tarieven in Rot terdam met veertig procent om hoog zullen gaan. Vanmiddag zal dus in Odeon beslist worden of de stakers deze loonregeling zullen accepteren of niet. De kans lijkt sroot, aldus de stakingsleiding, dal het wel geaccepteerd zal worden. Ten slotte ziin hiermede voor een zeer groot deel de eisen van de stakers ingewilligd. Het voorstel is tot stand ge komen, nadat vanwege het ge meentebestuur van Rotterdam, onder persoonlijke leiding van de loco-burgemeester mej. J. E. Zeelenberg, bemiddeld is. de schuld, maar ook al hoeft men niet direct geloof te hechten aan de bekentenissen van gevan gen genomen Indiërs, het lijkt wel zeker dat India met opzet het gevecht is begonnen of heeft uitgelokt. Het doel van premier Lal Ba- hadoer Sjastri is daarmee de be volking wat nationaal gevoel in te pompen. Lal Bahadoer (Sjas tri is geen naam, maar een titel, ongeveer als mr.) heeft het niet gemakkelijk als opvolger van pandit Jawaharia! Nehroe, wiens persoonlijkheid het grote land met zijn uiteenlopende bevol kingsgroepen enigszins bond. In de koloniale tijd werd het naast elkaar leven van allerlei vorstendommetjes en speciale gebieden gestimuleerd en het ge volg er van is dat India nog steeds een land is met weinig in nerlijke samenhang. Nehroes be zielde leiderschap wist dit gebrek aan nationaal besef nog wel te bovenkomen, maar zijn opvol ger lukt dit minder. Deze premier verspeelde veel respect, onder meer door zijn misschien wel goed bedoelde maar niet erg taktisch uitge speelde taalwetten. En boven dien door het vrijlaten van sjeik Abdoella, „de leeuw van Kasj mir". Dat gebeurde waarschijn lijk in de hoop dat deze intussen tot het inzicht zou zijn gekomen dat het, beste wat hij voor zijn land kon bereiken was, dat het een mate van zelfbestuur kreeg binnen India en dat in ieder ge val aansluiting bij Pakistan geen schijn van kans maakte. Maar vrijheidsstrijders hebben wel vaker de neiging vertoond toch liever het onmogelijke na te streven. En de uitlatingen van de sjeik tijdens een wel wat erg lang uitgevallen pelgrimage naar Mekka liegen er niet om. In de neutrale wereld, die nog al wat Islamietischc landen om vat, heeft dat de naam en liet prestige van India geen goed ge daan en de onderhandelingsposi tie van India ten opzichte van Pakistan is aanmerkelijk ver zwakt. Het namaakoorlogje moet die nen om de Indiërs er van te overtuigen dat hun premier nog altijd pal staat en moet staan tegenover „het Fakistaans ge vaar" en dat het onder zulke omstandigheden eerste plicht is zich achter hem te scharen en hem zeker niet een snaak in het wiel te steken. Het risico dht New Delhi hiermee loopt is, dat dc Pakistani's er ook door op een idee wgrden gebracht, namelijk dat het misschien nu wei moge lijk is 'de zaak uit te vechten, te meer daar India toch altiid reke ning moet houden met de nooit helemaal geweken Chinese drei ging in het noorden Het is inderdaad mogelijk dat liet wapengeweld zoals, dat nu vertoond wordt de binnenlandse positie van Lal Bahadoer ver sterkt. Maar het is gevaarlijk om met lucifers te spelen als men in een kruithuis woont: het is net zo goed mogelijk dat India's pre mier niet alleen zijn eigen poli tieke toekomst op deze manier verspeelt, maar bovendien zijn land ernstig schaadt. ten van het soort waren, waar mee indertijd een Amerikaans verkenningsvliegtuig van het type U-2 boven de Sowjet-Unie zou zijn neergehaald. Deze raket ten zouden vliegtuigen tot 24 km hoogte kunnen treffen. Volgens communistische diplomaten zou den de Russen ook personeel bij deze raketten leveren. In officiële Amerikaanse krin gen werd gezegd, dat zich reeds enige tijd een zeker aantal Rus sische burgers in Noord-Vietnam bevindt. Men beschikte- echter niet over positieve bewijzen, dat deze Russen betrokken zijn bij de bouw van de raketbasis. Amerikaanse vliegtuigen heb ben vrijdag bombardementen uitgevoerd op zes bruggen in De aanslag op de president van Niger De man die gearresteerd werd nadat dinsdag een bom was geworpen naar president Hamani Diori van de midden- Afrikaanse republiek Niger is nog maar kortgeleden in com- munistisch-China en Ghana geweest, zo vertelde de minis ter van justitie van Niger, vrij dag bij aankomst in de Senega lese hoofdstad Dakar. De man, Amadoe Diop, had dit zelf toe gegeven. Bij de aanslag bleef de president ongedeerd. Een kind werd gedood en verscheidene mensen liepen verwondingen op. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Noord-Vietnam. De aanval werd uitgevoerd door tachtig toestel len die van vliegdekschepen waren opgestegen en zeventig straaljagers van de luchtmacht. Volgens radio-Hanoi waren vrijdag bij aanvallen op be woonde gebieden in de provin cies Nghe An, Ha Tinh en Kwang Binh, alsmede op het eiland Con do, zeven Amerikaanse toe stellen neergeschoten. KOUDE VERTRAAGT WAS MISSISSIPPI Het smelten van ijs en sneeuw in de brongebieden van de Mis sissippi is door koude vertraagd, waardoor de was van de rivier pas op dinsdag zijn maximum zal bereiken, zo heeft het Ame rikaanse weerkundig instituut meégedeeid. Verwacht wordt dat het hoogwater 8 meter boven normaal zal bereiken, wat nooit eerder is gebeurd. De vrijwilligers in de twee lingsteden St. Paul en Minnea polis hadden al de laatste hand gelegd aan de nooddijken. Aan vankelijk werd - verwacht dat vrijdag het hoogste punt bereikt zou worden. Door het uitstel zijn de doodvermoeide arbeiders ge dwongen nog een paar dagen voort te werken. Het hoge water heeft al dui zend mensen uit hun woningen verjaagd. Een vliegveld en een station moesten worden gesloten. Naar het Rode Kruis vrijdag bekend maakte hebben de over stromingen in dit gebied, dat ge deeltelijk in Iiowa, Wiconsin, Minnesota en Noord-Katanga ligt, reeds 12 mensenlevens ge- eist. Gewond werden 187 per sonen. President Johnson heeft een groot deel tot rampgebied ver klaard, waardoor snelle federale hulp mógelijk wordt. Tito in Algerije Staande in een open auto maakt president Tito, die een zeven daags bezoek aan Algerije brengt, met president Ben Bella zijn in tocht in Algiers. Enorme men senmenigten stonden langs de route van de haven naar het cen trum opgesteld om de Joegosla vische gast te begroeten. Tijdelijk iets zachter Het weergebeuren in West- Europa wordt voor een groot deel beheerst door een krachtig gebied van hoge barometerstan den waarvan het zwaartepunt noordelijk van de Azoren ligt. Langs de noordflank van dit hogedrukgebied trekken depres sies met hun regenfronten in snel tempo oostwaarts, gevolgd door uitlopers van het genoem de hogedrukgebied. Na de regen van donderdag passeerde ons vrijdag zo'n uitloper vergezeld van opklaringen die vooral in de middag van grote betekenis wa ren. Langs de zestigste breedte graad trok toen alweer een vol gende depressie snel oostwaarts. Tussen dit lagedrukgebied en het hogedrukgebied staat een krachtige tot harde zuidweste lijke stroming die zachte en vochtige lucht aanvoert. Het warmtefront dat de voorste be grenzing hiervan vormt, drong, vergezeld van een omvangrijk regengebied, in de avond over de Britse eilanden snel oostwaarts. Vandaag zullen wij tijdelijk in deze vochtigere lucht vertoeven waarin veel bewolking voorkomt met wat lichte regen of mot regen. Een koufront, dat de ach terste begrenzing hiervan vormt kan onze kust in de avond al weer bereiken. Na het passeren hiervan wordt eerste Paasdag een wisselend weertype met op klaringen en mogelijk enkele buienwolken verwacht. Weste lijke tot noordwestelijke winden voeren tamelijk koele lucht aan. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Tijdelijk: regen Zwaar bewolkt met tijdelijk re gen of motregen, matige tot krachtig, aan de kust nu en dan harde wind tussen zuidwest en west. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. ZONDAG IS APRIL v.m. n.m. Breskens 3.13 3.37 Terneuzen 3.48 4.12 Hansweert 4.28 4.52 Walsoorden 4.38 5.02 MAANDAG 19 APRIL v.m. n.m Breskens 3.47 4.10 Terneuzen 4,22 4.45 Hansweert 5.02 5.25 Walsoorden 5.12 5.35 DINSAG 20 APRIL v.m. n.m. Breskens 4.22 4.46 Terneuzen 4.57 5.21 Hansweert 5.37 6.01 Walsoorden 5.47 6.11 ZON MAAN op onder op onder April. 17 5.39 7.41 9.38 6.34 18 5.37 7.42 10.52 6.54 19 5.35 7.44 7.18 20 5.33 7.46 0.03 8.28 21 - 5,31 .7,48 K 1.08 ^8.28

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1