Provinciaal nieuws RADIO TAZELAAR DMOTA VER0RGELUKT OP JERSEY 26 slachtoffers Kieiwe eathanasis-procssscn op komst Het bezoek van president Nyerere aan Nederland DE VRIJE ZEEUW Fagin® 8 Terneuzen Cadzand Hoek Sas van Gerat Stoppeldijk Zaamslag KERKDIENSTEN Kamerlid vragen over „feodale" praktijken Donderdag 15 april 1965 Examen lerares landbouwhuishoudschool Voor het eerste gedeelte van de akte N XIX (landbouwhuis- houdonderwijs) slaagden aan de vakschool voor meisjes te Goes de dames T. Haak te Hoek, S, van de Ree te Zaamslag èn M. S. Lako te Aardenburg. Koninklijke onderscheiding voor de heer M. Romeijn ook tal van schriftelijke felicita ties binnen. Voor het krasse echtpaar en de kinderen is het gisteren dan ook een drukke en gedenkwaardige feestdag geworden, waarop zij hopelijk nog lang zullen mogen terugzien. Toneelweekend voor jong-volwassenen Op 15 en 16 mei organiseert het vormingscentrum „Hedenes- Het was gisteren weer feest in de cantine van de N.V. De Hoop alhier. Eén van haar werkne mers, de heer M. Romeijn, ex pediteur, herdacht namelijk het feit, dat hij 40 jaar geleden bij genoemd bedrijf in dienst kwam. Bij dit belangrijke gebeuren werd in tegenwoordigheid van zijn familie, de directie en an dere genodigden stilgestaan. De directeur van de vennoot schap, de heer J. G. van der Peijl, gaf na een korte inleiding het woord aan de burgemeester van onze gemeente, de heer Rijpstra. Deze bracht namens het gemeentebestuur zijn gelukwen sen over en stond stil bij het voorrecht zo'n lange reeks jaren bij één bedrijf werkzaam te mo gen zijn. Ook had het de burge meester getroffen, dat hij reeds verschillende malen in dit be drijf een koninklijke onderschei ding heeft uitgereikt, hetgeen wijst op de trouw van de werk nemers aan deze onderneming. Het deed hem dan ook groot genoegen hieraan te kunnen toe voegen, dat bij koninklijk besluit aan de jubilaris de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, was ver-, leêïld. Daarna speldde hij de ju bilaris. /het eremetaal op de borst. Na deze plechtigheid werd de jubilaris toegesproken door de heer Van der Peijl, die uitvoerig de loopbaan van de heer Romeijn de revue liet passeren en op zijn ijver en nauwgezetheid de na druk legde. Daarvoor werd hem hartelijk dank gezegd. Namens de Vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland te Amsterdam overhandigde de heer Van der Peijl de jubilaris de zilveren ge denkpenning en de daarbijbeho rende oorkonde. Uit waardering voor alles wat de jubilaris voor deze onder neming heeft verricht werd hem een herinneringsgeschenk aan geboden. Ook mevrouw Romeijn ontving een verrassing. Tenslotte dankte de heer Ro meijn hartelijk voor al deze blij ken van belangstelling. Lek in zanddijkje rond Ser Lippenspolder Gistermorgen omstreeks kwart over acht werd bemerkt dat in een zanddijkje rond de Ser Lip penspolder bij het opspuiten van dit terrein een lek was ontstaan. Hierdoor stroomde het op deze opgespoten grond staande water in de richting van de in die om geving staande nieuwe woningen. Door het personeel van het aan nemersbedrijf Zanen Verstoep werd onmiddellijk aangevangen met het dichten van het ontstane lek. V erkeersongeval Op het rijwielpad tussen de midden- en de westsluis had gis ternamiddag te ongeveer half zes een botsing plaats tussen de be rijder van een bromfiets, E. J. S. uit Terneuzen, en de wielrijder A. H. J. C. uit Nijmegen. Bij het passeren van twee jon gens week laatstgenoemde te veel uit naar links, waardoor zijn fiets in aanraking kwam met de uit tegengestelde richting komende brommer. De botsing bleef beperkt tot materiële schade aan rijwiel en bromfiets. Veel bloemen en felicitaties voor 't jubilerend echtpaar Dieleman—van de Velde Onder grote belangstelling vier de het echtpaar Dielemanv. d. Velde op het Boeregat gisteren zijn 55-jarig huwelijksfeest. Het was al vroeg een komen en gaan van buren en vrienden. Ook bur gemeester A. F. Banssens behoor de evenals de predikant der her vormde kerk te Hoek, ds. W. van Meeuwen, tot de velen die hun beste wensen kwamen aan bieden. Vanzelfsprekend werden hier bij ook vele bloemen en geschen kén aapgeboden en er kwamen se" een weekend rondom het stuk „Met gesloten deuren" van Jean Paul Sartre. Voor degenen die de Z. V. U.-uitvoeringen van „De eerbiedige lichtekooi" zagen, is hier de gelegenheid nader met Sartre kennis te maken. Het programma omvat onder meer een analyse van het stuk, een bezoek aan de opvoering in de Korrekelder in Brugge, ge legenheid voor het deelnemen aan een kerkdienst of mis en een uitgebreid nagesprek over de opvoering en de betekenis van het stuk. Aan dit weekend wordt medewerking verleend door de heer A. J. van Bergen, adviseur voor het amateurtoneel in Zee land. Algemene vergadering van de Boerenleenbank Deze week werd in de zaal van hotel „De la Bourse" de 38e al gemene vergadering van de boe renleenbank gehouden. De be langstelling van de leden was groot. Voorzitter J. C. Audenaert opende de vergadering en alvo rens met zijn jaarlijkse toespraak te beginnen vroeg hij de aan wezigen een minuut stilte om het overleden lid A. de Maes- schalck te herdenken. De voorzitter wees op de voortschrijdende groei van de boerenleenbank. Het in gebruik nemén van het nieuwe bankge bouw was hieraan niet vreemd. Hij wees er verder op, dat per 1 juli 1964 de kassier G. A. van den Hemel de bank had verlaten en hij sprak nogmaals zijn dank uit voor het vele werk dat de heer Van den Hemel in de afge lopen 18 jaren had verricht. De voorzitter richtte vervol gens een woord van dank tot de leden van het bestuur en de raad van toezicht. In zijn dankwoord werd ook de nieuwe kassier J. P. van den Hemel betrokken, die ondanks de verhuizing naar het nieuwe pand de lopende zaken heeft weten te handhaven. Het jaarverslag werd door de kassier J. P. van den Hemel voorgelezen. Hij noemde het jaar 1964 een jaar van verande ringen voor de boerenleenbank. Op 26 november j.l. werd het nieuwe bankgebouw in gebruik genomen. De algemene zaken hebben goede resultaten afge worpen. Vooral na de in ge- bruikname van het nieuwe bank gebouw is de bank steeds meer gaan groeien. In 1962 sprak men bij de bank van 2 miljoen, in 1963 van 3 mil joen en in 1964 werd de 3l/a mil joen gepasseerd. In 1964 is er 507.000 meer ingelegd dan uit betaald. De tegoeden op lopende rekeningen zijn met 150.000 toegenomen. Er kwamen 170 spaarders bij en 129 lopende rekeninghouders konden worden ingeschreven. Het bedrag van uitstaande voorschotten is toege nomen met 263.000. Aan het einde van zijn verslag sprak de heer J. P. van den Hemel zijn dank uit jegens de raad van toezicht. De voorzitter werd als zodanig herkozen, terwijl de heer R. E. J. Kouijzer bij acclamatie herkozen werd als lid van de raad van toe zicht. Modeshow De plaatselijke afdeling van de K. A. V. organiseerde in het ver enigingsgebouw een show. Drie mannequins showden bekende merkprodukten, o.a. b.h.'s, cor- setten, lingerie, bovenkleding en stoffen. Onder de vele belang stellende dames werden enkele prijzen verloot. uit Hengstdijk met elkaar in bot sing. De gevolgen bleven be perkt tot blikschade. V erkeersongeluk De heer M. uit Boschkapelle verleende op het kruispunt Stop peldijk-Veer met zijn Volkswa genbusje geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door de heer S. uit Terneuzen. M. werd uit de wagen geslingerd. Dokter v. d. Boom uit Zaamslag ver leende eerste hulp en consta teerde een hersenschudding. De heer S. bekwam slechts enkele schaafwonden. Zijn auto werd geheel in elkaar gedrukt. Ook de wagen van M. werd flink be schadigd. Serenade voor harmoniedirecteur J. Meijers Dinsdagavond bracht de mu ziekvereniging „De Volharding" een serenade aan de directeur de heer J. Meijers, die op deze dag zijn 50ste verjaardag vierde en in restaurant „De Kraag" re ceptie hield, waarbij o.m. ook burgemeester Van Wijk aanwezig was' Om half acht 's avonds startte het 60 man sterke korps met eigen auto's van het plein te Zaamslag. Bij de Kraagbrug werd het korps opgesteld en on der het spelen van een pittige mars marcheerde men naar het restaurant „De Kraag". De jubilaris werd door de voor zitter de heer R. van der Veke gelukgewenst. Deze bracht de heer Meijers dank voor hetgeen hij voor „De Volharding" heeft gedaan. Het is aan hem te dan ken. dat Zaamslag in de federa tieve concoursen van de eerste afdeling is opgeklommen tot de hoogste afdeling en dat zelfs in de vaandelafdeling een eerste prijs met lof kon worden behaald. Als blijk van waardering bood de voorzitter een nieuwe Selmer- saxofoon met etui aan. De heer Meijers dankte voor dit geschenk. Hij zei dat hij nog nimmer 'n nieuwe saxofoon had gehad: 't leek hem bijna te mooi om waar te zijn. Ook trof hem de od het instrument voorkomen de inscriptie: „19151965. Uit blijk van waardering. De Volhar- ding-Zaamslag." Het korps speelde hierna de mars ..Alte Kamaraden" en „Lang zal hij leven." Inmiddels kwam ook het mu ziekkorps van Kloosterzande aan- gemarcheerd en dit bracht de heer Meijers eveneens een muzi kale hulde. De heer Voet wenste de heer Meijers veel geluk en dankte de heer Meijers voor het geen deze voor dit korps doet. De heer Meijers dankte voor al deze hulde, de hoop uitspre ker® dat hij nog lang zijn krach ten" zal mogên geven aan Zaam slag, Kloosterzande en Zuidzan- de, van welk korps het bestuur aanwezig was. Opbrengst collectes De dezer dagen te Zaamslag gehouden rheuma-collecte heeft 840,80 opgebracht. Het resul taat van de Simavi-collecte wordt steeds beter. De opbrengst steeg dit jaar tot 1027,58. Beslissing huurautovergunning Zaamslag Op 23 maart 1965 hebben ge deputeerde staten van Zeeland het beroep van de heren Ph. A. Knijff en C. Klaassen, beiden te Zaamslag, tegen een besluit van burgemeester en wethouders dier gemeente van 6 augustus 1964, waarbij aan J. A. de Putter te Zaamslag een vergunning werd verleend voor het vervoer van personen met een huurauto, ge grond verklaard met vernieti ging van het bestreden besluit van burgemeester en wethou ders. Gedeputeerde staten hebben daarbij overwogen, dat in de ge meente Zaamslag aan drie on dernemers vergunning is ver leend voor het vervoer van per sonen met een huurauto voor in totaal vijf huurauto's, en dat niet is gebleken, dat in deze 3122 in woners tellende gemeente aan uitbreiding van het aantal huur auto's c.q. huurauto-ondernemers behoefte bestaat. Geslaagd Aan de sociale academie te Eindhoven behaalde mej. Gidy Kool het diploma Kinderbescher ming A. Aanrijding Op de Margaretsedijk kwamen de vrachtwagen van L. uit Stop peldijk en de bestelauto van V. Maatregelen voor de Paasdrukte in België Gedachtig aan de 16 doden en 119 gewonden van het paasver- keer van vorig jaar zijn in Bel gië uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen om de veilig heid op de weg het komende paasweekeinde te vergroten. Meer dan 6.000 marechaussees en politiemannen zullen met bun jeeps en radiowagens trachten de verwachte recordstroom van auto's in goede banen te leiden. Op de voornaamste wegen en op kruispunten, waar de afgelopen jaren de meeste ongelukken zijn gebeurd, worden ziekenwagens in gereedheid gehouden. Een medisch team wordt in de uni versitaire kliniek in gereedheid gehouden om zo nodig per heli kopter vervoerde verkeersslacht offers direkt te kunnen behan delen. In speciale radio-uitzen dingen zullen de Belgische weg gebruikers worden gewaar schuwd tegen eventuele hinder nissen op de wegen. Tot de automobilisten is een oproep gericht zich „als gentle men te gedragen om de rush naar de vakantie-oorden niet tot een dodenrit te maken". Staking bij Italiaanse spoorwegen Onder het spoorwegpersoneel in Italië is woensdag een 24-uurs- staking uitgebroken. De reisplan nen van een groot aantal buiten landse toeristen, onder wie velen die de traditionele Paasplechtig- heden in Rome willen bijwonen, werden door de staking danig in de war gestuurd. Blijkens een mededeling van het communistische vakverbond staakte 98 procent van het per soneel in Rome, terwijl dit per centage in andere grote steden van 95 tot 100 varieerde. Het weg verkeer in en om de grote steden ondervond veel vertraging door dat velen met eigen auto naar het werk gingen. Op enkele belangrijke spoor- wegtrajeeten werd de treinenloop niet vertraagd, daar militairen de plaats van de stakers hadden in genomen. De stakende spoorweg mannen eisen onder meer een bij zondere toeslag. (Adv.) Super-A-Matic, een 5 kg volautomaat met 6 wasprogramma's voor witte, bonte en fijne was, Candy-filter, "mini-maten" (90 x 44 x 63 cm) NOORDSTRAAT 21 - TERNEUZEN TELEFOON (01150) 2361 Bij een ongeluk met een Da kota van de „British United Air ways" op het Britse Kanaal eiland Jersey zijn woensdag avond alle inzittenden 22 pas sagiers en een bemanning van vier leden om het leven ge komen. Het toestel dat uit Parijs kwam, stortte kort voor de lan ding op het eiland neer, nadat het enige bomen op anderhalve kilometer van de rolbaan had geraakt. Volgens een bekendmaking van het ministerie van luchtvaart in Londen hing er boven het eiland een dichte mist. De Dakota kwam terecht in een weiland. Jersey is het grootste van de Britse eilanden die voor de west kust van Normandië liggen. In West-Duitsland staan weer enlteSe nieuwe euthanasie-proces- sen voor (le deur. Naar dinsdag in Frankfort bekend werd ge maakt is het gerechtelijk voor onderzoek tegen de voormalige referendaris van de „Führer"- kanselarij Reinhold Vorberg, de advocaat Dietrich Aliers, de arts Georg Renno en de vroegere jus- titie-ambtenaar Gerhard Goden- schweig afgesloten. Vorberg wordt ten laste gelegd als leider van de „ziekenvervoer- onderneming „Tot nut van 't al gemeen" lichamelijk gebrekkigen en geesteszieken naar de inrich tingen te hebben laten brengen waar deze mensen de „genade- dood" stierven. Daarmee maakte hij zich schuldig aan medeplich tigheid aan moord. Hij werd op 5 maart 1963 door Spanje aan West-Duitsland uitgeleverd. Naast hem in de beklaagden bank zal zitten Dietrich Allers, die vroeger directeur was van de stichting „Tot Nut van 't Alge meen" voor verpleeginrichtin gen", als plaatsvervangend f" recteur van de euthanasie-inric ting Hartheim bij Linz in Oosten rijk medeplichtig aan het doden van patiënten. Hij zou bovendien zelf de gaskranen in de als dou cheruimten voorgestelde gaska mers hebben geopend. Gerhard Godenschweig zou als ambtenaar in de inrichtingen Brandenburg, Hartheim en Bern- burg het doden van patiënten hebben aangemoedigd, In januari van dit jaar zijn voorts aanklachten ingediend te gen vier artsen, dr Aquilm Ull rich, dr Heinrich Bunke, dr Kurt Born en dr Klaus Endruweti, die „rechtstreeks met het doden van geesteszieken te maken" zouden hebben gehad. Verder zal het proces tegen de 57-jarige Hans Hefelmann, die terechtstaat wegens medeplich tigheid aan moord op 73 geestes zieken, binnen afzienbare tijd worden voortgezet. Het proces moest destijds wegens ziekte van de beklaagde worden onderbro ken. Politie moest tiener-concert afbreken Tijdens het optreden van de Britse groepen Kinksen „Ho neycombs" in de concerthal van Tivoli in Kopenhagen gingen de tieners zó te keer, dat de politie moest ingrijpen. Zaalwachters en politie in burger hadden de groot ste moeite de wilde horde te ver wijderen. De schade in de zaal •aas aanzienlijk. Volgens de British United Air ways zou een Franse stewardess het ongeluk hebben overleefd. Zij werd in ernstige toestand naar een ziekenhuis overgebracht waar zij een spoedoperatie on derging. Gratis radio- en t.v.-blad in de drie grote steden Eind april of begin mei zal in de drie grote steden en de rand gemeenten het eerste nummer verschijnen van een gratis huis- aan-huis blad, dat naast adver- taeties radio- en tv-programma's alsmede reportages zal brengen. De uitgeefster van „Horen en Zien", de Haagse drukkerij-uit geverij Nederland Printing N.V., die voor het blad over een vaste redactie van vijf man met als hoofdredacteur de heer R. Ver- mey beschikt, wil het 48 pagina's tellende blad in een oplage van een miljoen exemplaren laten drukken. De bedoeling is dat de inhoud voor 50 procent uit ad vertenties bestaat. Volgens de di recteur zal het aantal pagina's nog iets kunnen worden uitge breid. Er bestaan geen plannen spoedig de verspreiding uit te breiden. Het blad dat in vierkleu. rendruk verschijnt, krijgt een for maat van 22,5 x 30 cm, d.i. het formaat van de damesbladen. De gegevens over de radio- en tv- programma's worden via buiten landse kanalen betrokken, omdat men deze in Hilversum niet kon verkrijgen. VRIJDAG 16 APRIL (Goede Vrijdag) GEREF. GEMEENTE (Frans Halslaan) Terneuzen: 19.30 uur leesdienst OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 19 u. Ds. De Reuver. CIIR. GEREF. KERK Zaamslag; 19 uur leesdienst. Twee doden bij auto-ongeluk Bij de afrit van de rijksweg 28 op de Oranjelaan te Harderwijk is gisteren om negen uur een ernstig verkeersongeluk gebeurd waarbij twee personen werden gedood. Een personenauto, bestuurd door de 60-jarige J. P. uit Em- meloord, kwam in botsing met een op de Zuiderzeestraatweg rijdende V.A.D.-bus (Veluwse autodienst). De bestuurder van de personenauto werd op slag gedood. Twee inzittenden werden naar het Pius-ziekenhuis te Har derwijk vervoerd, waar de 56- jarige K. H. P. uit Kampen aan zijn verwondingen is overleden. De derde inzittende, de 40-jarige A. Z. uit Kampen, is licht ge wond. De personenauto werd to taal vernield en de bus zwaar beschadigd. Amerikaans vredeskorps staakt werk in Indonesië Het Amerikaanse vredeskorps zal zijn werk in Indonesië staken en zijn leden zullen binnen en kele weken het land verlaten, zo is donderdag in Djakarta be kendgemaakt. De mededeling werd gedaan in een gemeen- shcappelijke verklaring van pre sident Soekarno en de Ameri kaanse diplomaat E. Bunker, die als speciale afgezant van presi dent Johnson in Indonesië be sprekingen heeft gevoerd over de Amerikaans-Indonesische be trekkingen. Soekarno en Bunker waren het er blijkens de ver klaring over eens, dat de kwes- tie-Maleisië een zekere spanning had veroorzaakt tussen Indonesië en de Verenigde Staten. De V. S. sloten de vorige maand al de bibliotheken van hun voorlichtingsdienst in Indo nesië, die het in verscheidene gevallen bij betogingen moesten ontgelden. Prins Charles lid van de Engelse kerk De Britse kroonprins, de 16- jarige prins Charles, is dinsdag als lid van de Engelse kerk be vestigd. De plechtigheid vond plaats in de particuliere kapel van het kasteel in Windsor Great Park. De aartsbisschop van Can terbury en de ouders van prins Charles waren aanwezig toen hij zijn gelofte aflegde. Wisent voor uitsterven behoed De wisent, de Europese bison, is van de ondergang gered. Deze conclusie wordt door Artisdes- kundigen getrokken uit cijfers die onlangs door de internatio nale vereniging tot instandhou ding van de wisent zijn bekend gemaakt en die een beeld geven van de huidige wisentenstand. In de gehele wereld bevinden zich thans 800 exemplaren, hetgeen een enorm aantal wordt ge noemd, als in aanmerking wordt genomen dat er omstreeks 40 jaar geleden nauwelijks 50 over waren. Vooral na de tweede wereldoorlog heeft deze fraaie rundersoort zich in een snel tempo hersteld. Het grootste ge deelte der wisenten, ongeveer 535, bevindt zich in Oost-Euro pa, n.l. in Polen en Rusland. Voorts leven er wisenten in Duitsland (91) en Zweden (49), o.m. in parken in halfwilde staat. Artis heeft twaalf exemplaren, een van de grootste kudden wat de dierentuin betreft. Binnenkort zullen twee Artis- wisenten naar Duitsland verhui zen om een plaats te krijgen in een nieuw in te richten wisen tenreservaat in het Neanderlal. Brand in Oud-Beijerland Te Oud-Beijerland zijn de ma gazijnen van de firma Van den Berg en Van Trigt, handel in ijzerwaren en gereedschappen, geheel uitgebrand. De te hulp geroepen brandweren van Mijns- herenland en Heinenoord ver leenden assistentie bij het blus- singswerk. Enkele woonhuizen moesten worden ontruimd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het tweede kamerlid Tans (p.v.d.a.) heeft aan de minister van onderwijs schriftelijk ge vraagd een omstandige uiteen zetting te geven van wat zich heeft afgespeeld bij hot inaugu ratieritueel, dat aan de 20-jarige jhr. D. Rutgers van Rozenburg uit Zeist, student aan tie univer siteit in Utrecht, hot leven heeft gekost. De heer Tans Wil ook van de minister vernemen vveikc maatregelen er zullen worden genomen om aan dit soort feoda le praktijken eens en voor goed een einde te maken. Zoals bekend zal dr. Julius Kambarge Nyerere, president van de republiek Tanzania, op uitnodiging van de Nederlandse regering volgende week een offi cieel bezoek aan Nederland bren gen. De president arriveert woens dag 21 april op de militaire vliegbasis Soesterberg. Hier wordt hij verwelkomd door prins Bernhard, de minister-president en de minister van buitenlandse zaken. Daarna vertrekt de pre sident naar paleis Soestdijk voor een eerste bezoek aan de konin gin. De president heeft vervolgens in het Amstelhotel in Amster dam een ontmoeting met de le den van de ministerraad. Daarna zal hij een krans leg gen bij het nationale monument op de Dam. Op 22 april staat op het pro gramma een bezoek aan de Phi- lipsfabrieken te Eindhoven en een vliegtocht over de delta werken. Vrijdag 23 april vinden 's mor gens besprekingen plaats met de minister van buitenlandse zaken en met de minister van defensie. In Rotterdam zal de president 's middags worden ontvangen door wethouder Schilthuijs, ge volgd door een tocht door de Rotterdamse havens. 's Avonds biedt hij de konin gin en de prins een diner aan in hotel „Kasteel Oud-Wasse naar". Op de laatste dag van zijn be zoek brengt de president een af- scheidsbezoek aan de koningin en de prins op paleis Soestdijk. Kongolese opstandelingenleider overgelopen Bocheley-Davidson, een van de voornaamste leiders van het Kongolese nationale bevrijdings comité, is naar Tsjombe overge lopen, zo werd woensdag in Leo- poldstad vernomen. Bocheley- Davidson vertegenwoordigde een gematigde stroming in de Kon golese opstandelingenbeweging. Hij zou in Leopoldstad vrijheid van beweging genieten. Ook een militaire commandant van de opstandelingen zou zich aan de regering hebben overgegeven.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3