Tweesprong in Vietnam alles izkan met ceïatbiMtr velpon (rftméidêee m DITMAAL IS ER GEEN GRENSRIVIER! KAMERLID DOMMER: RESEARCK- BEDRUVEN BOOR EXPERIMENTEEL BOUWEN Productiviteit is achtergebleven De speurtocht naar de moordenaar van Corrie Hofman ROEPING en STRIJD Voetbal BE SPORTTOTO NIEUW, ALMDUDLER... HEERLIJK! Wielrennen Fagina 'I DE VRIJE ZEEUW Donderdag 15 april 1965 Dollargerinkel En Moskou? Naar de fabriek Risico's Spanning Oostenrijkse Alpendrank nu ook in Nederland Of de strijd in Vietnam zich tot nog grotere felheid zal ontwikkelen of dat de weg naar vrede wordt ingeslagen, hangt nu vooral af van de noordelijken. President Johnson heeft hen voor de keus gesteld in zijn grote rede te Baltimore. Die rede had twee aspecten: waarvan het eerste er een was van een dreigement. „Dit keer zal er geen Jaloe zijn," kondigde Johnson aan. Deze grensrivier tussen communistische China en Noord-Korea werd destijds niet overschreden, maar Washington verklaart nu dat liet eventueel bereid is ook tegen de Chinezen te vechten en zo nodig op hun eigen gebied. Het is een argument waarmee men in Hanoi rekening zal hebben te houden. Men heeft er ervaren dat de Amerikanen de strijd niet schuwen, ook niet nu voor het eerst de Migs en de Amerikaanse straal jagers op elkaar schoten. En een konsekwentie ervan is dat men in Hanoi twee zaken gaat vrezen. In de eerste plaats dat de toch al niet florissante economie van het land de ge nadeslag krijgt als men de oor log thuisbezorgd krijgt. Dat is op zichzelf al onaangenaam, maar bovendien zal de afhankelijkheid van Peking er door toenemen. En een tweede reden tot onge rustheid schuilt erin dat men in Hanoi niet al te verlekkerd is op Chinese hulp in de vorm van troepen. En Noord-Vietnam is wel communistisch, maar het is ook nationalistisch. Menige strijd is al eerder tegen de Chinezen gevoerd en de helden uit die oorlogen worden nog steeds ver heerlijkt. Johnson heeft overigens niet alleen gedreigd. Hij verklaarde zich ook bereid tot een gesprek zonder voorwaarden. Met andere woorden: iedere oplossing is hem welkom, mits die de zelfstandig heid van Zuid-Vietnam garan deert. Bovendien rammelde hij met een miljard dollars om de ontwikkeling aanzienlijk te ver snellen. Bij vrede wint Hanoi dus niet alleen dat de dreiging van economische ondergang plus Chinese overheersing verdwijnt, maar het kan zelf ook een graan tje meepikken van de hulp. Er is veel kritiek geweest (die is er trouwens nog) op Johnsons „escalation"-politiek: het steeds een schepje erop gooien in deze strijd. Vooral de bombardemen ten zijn zinloos verklaard, onder meer door Galbraith, de raad gever van president Kennedy en oud-ambassadeur in India. Hij wees op de ervaring in de twee de wereldoorlog dat bombarde menten eerder de bevolking stijfden in hun wil tot verzet dan dat ze een land murw maakten. Dat is natuurlijk wel zo, maar de bommen hebben tot resultaat gehad, dat er een basis voor on derhandelingen is geschapen. Tot dusver had het voor de Vietcong en zijn Noordvietna- mese bazen weinig zin te gaan BUSJE IN KANAAL Drie doden Drie bouwvakarbeiders uit Vriezenveen zijn woensdagmor gen verdronken, toen het ge huurde busje, waarin zij met nog vijf anderen op weg waren naar hun werk in Wierden, als gevolg van defekte remmen in Aadorp, gemeente Vriezenveen, in het Overijssels kanaal reed. De slachtoffers zijn G. Jansen, J. Brunink en A. Beuving. De bestuurder, de heer G. Jan sen, heeft nog geprobeerd bij de scherpe bocht die hij naar links moest nemen, af te remmen maar de wagen schoot door en dook in het kanaal. Vijf van de inzittenden wisten zichzelf te redden. Een kraanwagen heeft het busje vrij snel weer op de kant kunnen brengen, doch voor drie van de inzittenden kwam de hulp te laat. Student slaat 15-jarige knaap gebroken neusbeen De 20-jarige Amsterdamse stu dent C. D. heeft gisteren de 15- jarige Egbert Mulder die met zijn fiets tegen de bumper van de auto van de student was ge reden zonder deze echter te be schadigen, een gebroken neus been geslagen. Later bleek dat de student geen rijbewijs heeft en zonder toestemming van zijn vader in diens auto had gereden. Hij kon, omdat Egbert het num mer had opgenomen, worden aangehouden. Er is proces-ver- baal wegens zware mishandeling tegen hem opgemaakt. Na ver hoor, waarbij hij toegaf te heb ben geslagen, is de student weer vrijgelaten. Toen Egbert na de onbeteke nende aanrijding geconstateerd had, dat er niets was beschadigd, wilde hij doorrijden. De student kwam echter uit de auto en gaf hem een paar klappen in het ge zicht. Hij stapte daarna weer in en reed weg. De hevig bloedende Egbert werd het hoofdbureau van politie binnengebracht, van waar hij naar een ziekenhuis werd vervoerd. Varkenspest in Noord-Brabant In de gemeente Berghem (N.-Br.) is een geval van var kenspest geconstateerd bij de landbouwer H. Reijmert aan de Zevenbergseweg. Alle 437 var kens moesten worden afge maakt zitten aan een ronde tafel: im mers de tijd werkte voor hen. Nu is er iets om te ruilen: beëin diging van de aanvallen op het noorden voor beëindiging van de rebellenaktiviteit in het zuiden. Met daaraan verbonden de zo even geschetste kans om over heersing door de Chinezen te ontgaan. Johnson heeft heel handig ook de Russen een rol toebedacht, ivant hij beseft dat Hanoi op dit moment een brandpunt is in de Russisch-Chinese controverse. Moskou zou het aangenaam vin den de Noordvietnamezen viat los te kweken van Peking. Zelfs al zou het een Aziatisch Joego slavië worden, dan was dit het Kremlin nog lief: het zou een bruggehoofd van hun versie van het communisme worden in een door de Chinese principes over heerste Aziatische wereld. De eerste reakties uit Peking en ook uit Moskou zijn niet al te bemoedigend geweest, maar dat is voorlopig van minder belang. Het is tekenend dat in Noord- Vietnam de uitingen wat milder worden. Weliswaar is in het mi nisterkorps een verschuiving waar te nemen waardoor de pro- Chinese vleugel wat versterkt lijkt, maar in de uitingen naar buiten is de felheid aanzienlijk getemperd. Dat merkte men on der meer in radio-uitzendingen voor het buitenland van rede voeringen van grootheden. De in de kranten gepubliceerde felle oorspronkelijke tekst was vaak een beetje van zijn te scherpe kanten ontdaan. Het lijkt niet onmogelijk dat in Hanoi de bereidheid om dan maar liever te praten dan klap pen te krijgen groeit. De vraag is echter of het Vietnamese con flict al niet zodanig is uitge groeid dat de partijen achter de schermen vooral China be palen wat gebeurt. Ook in dat geval is er nog enige hoop: de Chinezen hebben gezien dat de Amerikaanse „papieren tijger" vrij stevige tanden heeft. En juist nu het door het wegvallen van de Russische hulp econo misch helemaal op eigen benen moet staan, kan het zich niet al te grote klappen permitteren en zeker niet dat zijn kernmacht in de wieg wordt gesmoord, iets waarvan het weet dat de Ame rikanen het met graagte en des noods met grote offers willen doen. Waarbij dan de tranen van Moskou weinig oprecht zullen zijn. DE TAXISTAKING IN ROTTERDAM In de woensdagmorgen gehou den vergadering van het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam is de situatie in het Rotterdamse huurauto- en taxibedrijf uitvoerig ter sprake gekomen. Dit gebeurde naar aanleiding van het verzoek van de drie er kende vervoersbcoden aan het gemeentebestuur van Rotterdam om te bemiddelen in het loonge- sehil tussen de taxichauffeurs en het werkcentrum van Rotterdam om te bemiddelen in het loonge- schil tussen de taxichauffeurs en het werkcentrum van Rotter damse huurauto, en taxibedrij ven. Het gemeentebestuur heeft zich in beginsel bereid verklaard de gevraagdde bemiddeling te bevor deren. Het college heeft besloten de Nederlandse bond van ver voerspersoneel, de katholieke bond van vervoerspersoneel en de protestants-christelijke bond van vervoerspersoneel en het werk centrum uit te nodigen voor een informatieve bespreking met de loco-burgemeester, mej. mr. J. Zeelenberg. In deze bespreking zal worden nagegaan of en zo ja op welke wijze een basis voor be middeling kan worden gevonden. De bijeenkomst zal zo mogelijk nog deze week plaats hebben. Engelse politie naar Britse week in Amsterdam Drie afgevaardigden van de po litie in Birmingham zijn uitge nodigd om de Britse week in Amsterdam op te luisteren. V.l.n.r.: hoofdagent Leonard Ernest Washer, politie-agente Maurer Hassell en agent Rodney Ashton. Allen zijn lid van de in ternationale politievereniging. Paus Paulus niet naar de Philippijnen Paus Paulus heeft president Macapagal van de Philippijnen ervan in kennis gesteld dat hij wegens „de huidige internatio nale toestand die zo vol span ning en gevaar is", de Philippij nen niet zal kunnen bezoeken ter gelegenheid van de 400ste verjaardag van de komst van het christendom in de Philippijnen. De feestelijkheden worden eind deze maand gehouden. Bisschop met stenen bekogeld De bisschop van Ripatransone in de Italiaanse provincie Ascoli Picone, mrg. Vicenzo Radicino, is met stenen bekogeld toen hij in Monteprandone een nieuwe pas toor kwam installeren. Deze in stallatie was nodig doordat de parochie die vroeger de gehele plaats omvatte, in tweeën is ge deeld, hetgeen bij de gelovigen op groot verzet is gestuit. Nadat de gendarmerie de demonstran ten hoofdzakelijk vrouwen had verspreid, kon de installatie doorgang vinden. Mislukte lancering De lancering van een raket van de basis Cape Kennedy met een nieuw geleid systeem voor ruim tevoertuigen is woensdag mis lukt. Naar de Amerikaanse lucht macht meedeelde moest de raket 73 seconden na da lancering we gens een defect in de tweede trap worden vernietigd. Het was de eerste van vier lan ceringen die dit jaar voor de be proeving van het systeem zullen worden gehouden. Als de verdere proeven slagen, zal men in staat zijn een projectiel naar een doel te manoeuvreren, waarbij onder schepping kan worden voorko men. (Adv.) De eisen die we stellen aan ons peil van wonen, worden be paald door de produktiviteit van de industrie. Dat de eisen die we op dit punt stellen, niet door het bouwbedrijf worden gehono reerd. is dan ook te wijten aan het feit, dat de produktiviteit in het bouwbedrijf ver is achter gebleven hij die in andere indus trieën. Deze stelling ontwikkelde het lid van de tweede kamer, de heer J. Bommer, in een inlei ding die hij in Hilversum hield voer de vereniging van huisves tingsdirecteuren. Het achterblijven van de pro duktiviteit, gevolg waarvan een huis nu zes of zevenmaal zo duur is als vóór de oorlog, terwijl een auto maar tweemaal zo duur is, weet het kamerlid niet aan de arbeiders in de bouw maar aan de manier van bouwen, We moeten leren industrieel te houwen, dat wil zeggen: zo veel mogelijk handelingen ver plaatsen van de bouwplaats naar de fabriek. Van groot belang is ook een continuïteit in de wo- ningproduktie en die wordt slechts bereikt door een stand vastig beleid van de centrale overheid en de lagere overhe den. De bouw zal zich moeten toe leggen op de toepassing van het repetitie-effect. Dat betekent be perking van typen in de woning bouw, maar het betekent ook dat het de bouwers door het op treden van gemeentelijke bouw en woningdiensten, schoonheids commissies, vrouwenadviescom missies enz. niet mogelijk ge maakt moet worden inderdaad bepaalde projecten steeds te her halen. De heer Bommer stelde voorts dat de centrale overheid aan het proces van schaalvergroting in de bouw de ontwikkeling van ambachtelijk klein naar in dustrieel grootbedrijf leiding moet geven. Dit is noodza kelijk, omdat in de bouw veel los van elkaar staat. Zien we bij de industrie dat ontwerpen, re search, produktie, verkoop enz. in één hand zijn, bij de bouw is daarvan geen sprake, aldus de heer Bommer. Het kamerlid zei verder dat, daar we nu zo langzamerhand vijf miljard gulden aan subsi dies voor woningbouw hebben betaald, het niet onredelijk zou zijn om één procent van het sub sidiebedrag te gaan uitgeven aan een research die ons van het probleem ban afhelpen. Er zouden proefbouwbedrijven moeten komen waarin overheid, particuliere ondernemingen, wo ningbouwverenigingen deelne men en er zou experimenteel moeten worden gebouwd. Zulk een experimenteel bouwen zou een bouwen met grote risico's zijn, maar men zou er mee moe ten doorgaan om de weg naar kwaliteits- en produktiviteits- verbetering te vinden. De heer Bommer had eerder gezegd, dat het treffend is om te zien dat men in vrijwel alle landen van de wereld, waar men zich voor deze materie is gaan interesseren, geconfronteerd werd met een woningvraagstuk. Overal waar men zich realiseert, dat een goede woningvoorzie ning van groot nut is voor het sociaal welzijn van een volk, stuit men op een spanning die bestaat tussen het sociaal wen selijke en het economisch moge lijke. Het is niet mogelijk deze spanning te laten verdwijnen en het is ook niet wenselijk, aldus de heer Bommer, omdat juist deze spanning een stimulans geeft om zich met het vraagstuk dat steeds op hoger niveau terugkomt bezig te houden. (Adv.) Op bloeiende bergweiden, langs steile irtf Alpenhellingen worden ze gepluktde SS®* bijzondere kruiden, waarmee deze aparte drank, Almdudler, wordt bereid Van daar die verkwikkende frisheid. Alcohol vrij. Maar ook heerlijk om te mixen voor long-drinks. PER.FLES 23 CT GROTE GEZ1NSFLES 73 CT ja1# Een 50-jarige inwoner van Eindhoven heeft tegenover de po litie verklaard, dat hij bij de plaats waar het lijkje van de ver moorde zesjarige Corrie Hofman is gevonden, vóór de moord enige keren een exhibitionist heeft ont dekt en met zijn verrekijker heeft geobserveerd. Op 3 april had deze Eindhovenaar op het terrein drie stalen strips, ieder voorzien van negen scherpgeslepen stalen pun ten neergelegd in de hoop da,t de „exhibitionist", die steeds een fiets bij zich had, over de strips Jan Janssen door val tijdelijk uitgeschakeld Na Peter Post is nu ook we reldkampioen Jan Janssen tijde lijk uitgeschakeld. Tegen het eind van een forse trainingsrit van 140 km, bedoeld als voorbe reiding voor de zaterdag te hou den Ronde van Vlaanderen, kwam Jan Janssen in het Belgi sche plaatsje Kalmthout in volle vaart ten val doordat hij tegen een plotseling overstekend meis je botste. Het meisje was onge deerd, maar Janssen bleef aan vankelijk naast zijn geheel ver nielde fiets op straat liggen. Ge vreesd werd dat hij een sleutel been had gebroken, maar later in een ziekenhuis in Bergen op Zoom waar foto's werden ge maakt, werd het duidelijk dat het ongeval minder ernstig was afgelopen dan Jan Janssen zelf had gevreesd. Toch werd een beschadiging van het draaipunt tussen sleutelbeen en schouder blad geconstateerd. Met zijn bovenarm dik in ver band mocht Janssen woensdag middag naar huis gaan. Het ziet er naar uit dat hij nu de klas sieke Ronde van Vlaanderen zal moeten laten lopen. Janssen zelf heeft er weinig hoop op dat hij alsnog toestemming zal krijgen om te starten. it it it door ERNST MEISTER 134) Die vrouw had het woord „rendez-vous" gesproken, dat betekende natuurlijk het rendez- vous met Risa Kerbler. Ook zij wist er dus van! De zaak werd wel geweldig opgeblazen, maar nu begon hij ook te begrijpen waarom Clara zo eigenaardig had gekeken. Zij hadden natuur lijk zijn flirt met Risa in ver band gebracht met haar zenuw instorting. Juffrouw Maurer be schouwde de dokter als een aan gename afwisseling in haar ove rigens niet eentonig bestaan en zij nam zich voor met hem de rest van de avond door te bren gen. Nadat hij aan de bar zijn cognac gedronken had, trok zij hem naar een kleine tafel. „Blijf je nog een beetje bij me, doktertje?", vroeg ze. „Ja, maar u bent toch in ge zelschap?" „Ach, dat is toch niks," zei ze, „dat is ook een dokter, maar die zanikt maar geregeld aan mijn hoofd over een mislukte opera tie. Dat is toch geen discours in een bar." Sevard bromde: „Nou, dat is daarvoor inderdaad een merk waardige plaats." „Ja, dat heb ik hem ook ge zegd," zei juffrouw Maurer. „Het is het beste dat wij hem maar aan zichzelf overlaten, misschien vindt hij iemand die het interes sant vindt om er naar te luiste ren, ik in ieder geval niet." Tegen zijn wil feitelijk nam Sevard plaats. Nauwelijks zat hij of de accordeonist van de band kwam bij zijn tafeltje en speelde een paar accoorden. Hij lachte vertrouwelijk tegen juffrouw Maurer, die hem iets influister de. De accordeonist knikte en be gon een walsje te spelen. „Hoe heet dat aandoenlijke ge val?," vroeg Sevard lachend. „O, dat is mijn lievelingsschla ger." „Rendez-vous in een klein leuk straatje," lichtte de accor deonist toe. Met een ruk sprong Sevard op, woedend keek hij het onthutste meisje aan. „Bedankt voor jeHaastig droogde hij zicH af en smakeloosheid," beet hij haar toe. „Ik geloof dat je metgezel brandt van verlangen om je ver der te vertellen over zijn mis lukte operatie, zorg dat je er bij komt, zus." Hij maakte zich gereed om te vertrekken, maar het meisje hing meteen aan zijn arm. „Maar doktertje," vleide ze, „waarom ben je nu ineens zo nijdig op me? Je moet je niet zo opwin den." Hij schudde haar van zich af en liep naar de uitgang. Ze volg de hem, nu zichtbaar beledigd. „Goed, dan niet", zei ze, „maar ik zal je wat zeggen, doktertje. Heb je de nieuwsberichten ge hoord, vanavond? Niet? Dan zou ik morgenvroeg maar luis teren, je zult iets horen dat je zeker interesseert en tot naden ken stemt." Ze lachte spottend en wankel de naar de tapkast terug. Haar spottend gelach klonk hem steeds in de oren. Het regen de. In een allermiserabelst hu meur stapte hij in zijn wagen en reed naar huis. Boos was hij, boos op de hele wereld. Hoewel hij zichzelf zeker niet van schuld kon vrijpleiten, wanneer hij eer lijk was, wierp hij toch de volle schuld op Clara. Clara had hem van alles naar het hoofd geslin gerd, ze moest zich schamen! Hij sliep in, droomde verward en werd de volgende morgen wak ker met razende hoofdpijn. Hij nam een koude douche, kwam wat bij en herinnerde zich wat het meisje gisteravond had ge zegd. Hij moest naar de nieuws berichten van de radio luisteren. zette zijn toestel aan, lichte mu ziek, het weerbericht en dan kwamen de nieuwsberichten. Er waren twee auto-ongevallen ge weest en inbrekers hadden hun slag geslagen in een postkantoor. Met Pasen zou het wel sneeuwen. Sevard gaapte verveeld; tot dusverre was er voor hem niets opwindends gezegd. Hij wilde juist het toestel afzetten toen de stem van de nieuwslezer klonk: „Wij herhalen nu een bericht. Uit het sanatorium van dr. Hard wordt sinds gistermiddag een patiënt gemist. Het is een vrou welijke patiënt, genaamd Marisa Kerbler. Haar toestand doét een ongeluk vrezen. Signalement Serverd zette het toestel af. Hij had genoeg gehoord. Risa was ontvlucht en men vreesde dat zij zich in haar zwaarmoe dige toestand van het leven zou beroven. Een ellendige geschie denis, maar ging hem die feite lijk iets aan? Natuurlijk een ge val om medelijden mee te heb ben, maar hij kon toch niet aan nemen dat Risa om hem Klaus Sevard een wanhoops daad ging doen. Nog steeds nam hij aan dat haar zogenaamde iiefde voor hem een deel ko medie en een ander deel onver vuld verlangen van een hysteri sche voruw was. Maar tóch De telefoon ging, verstrooid nam hij de hoorn op. „Met dokter Sevard „Ha, doktertje, heb je de nieuwsberichten gehoord? En er al over nagedacht?" (Wordt vervolgd.) zou rijden en een lekke band zou krijgen. De Eindhovenaar verklaarde dat hij deze man zo had willen tref fen. Hij meldde zich bij de politie naar aanleiding van publikaties in de pers over de vondst van deze strips. Vandaag zal de politie een be gin maken met het buurtonder zoek. Gisteren heeft een vliegtuig van de rijkspolitie boven het ter rein gecirkeld, waar het lijkje van de jongen is gevonden. Hier bij werden luchtopnamen ge maakt. De inzittenden van het vlieg, tuig ontdekten twee mannen die, toen het vliegtuig lager ging vlie ger, zich van elkaar verwijder den. Onmiddellijk werd per radio het districtsbureau gealarmeerd. De rijkspolitie waarschuwde daarop de gemeentepolitie, die met grote snelheid naar hët aan geduide terrein is gereden. Zij troffen twee Eindhovenaren, één van 30 en één van 20 jaar, aan die verklaarden dat zij van plan waren in een nabijgelegen ven netje naar jonge eendjes te zoe ken. Zij konden na een verhoor op het politiebureau weer hun gang gaan. FUSIE VAN TWENTSE VOETBALCLUBS „Sportclub Enschedé" en „En- schedése Boys", twee bekende Twentse voetbalclubs, zullen ver dwijnen uit het Nederlandse be taalde voetbal. De leden van beide verenigingen, in afzonderlijke vergadering bijeen, hebben dins dagavond laat de voorstellen aan vaard tot het afstoten van hun afdelingen betaald voetbal naar een nieuw te vormen stichting, die het volgende seizoen als „F.C. Twente '65" in de eredivisie zal uitkomen. „Enschedése Boys" en Sport club Enschedé" keren terug naar ■het amateurvoetbal en zullen, ge zien de huidige indeling van hun hoogst ^plaatste amateurploe- gen, in de derde klasse worden geplaatst. De financiële positie van de verenigingen was al geruime tijd moeilijk. Zowel de gemeente En schedé als de plaatselijke indus trie waren alleen bereid te hel pen wanneer er een concentratie zou plaats hebben. „Spel. Enschedé" en „Ensche dése Boyys" zullen in de nieuwe stichting al hun contractspelers inbrengen. Voor de sportclub wordt de waarde van de spelers gesteld op 625.000 gulden, voor die van de „Ensohedése Boys'' op 250.000 gulden. Vier deelnemers aan sporttoto nr. 33 hadden zich woensdag ge meld met een foutloos ingevulde kolom. Dat brengt hen per per soon 43.773 bruto op. Het aan tal deelnemers bedroeg 668.996. Zij zorgden voor een inzet van 964.12,40. Daarvan kwam be schikbaar als prijzenbedrag 318.355, De eerste prijs van 175.095,25 wordt verdeeld onder vier per- /?Ten' Voor de tweede prijs 95.506,50) komen 79 deelne mers in aanmerking; dat be tekent per persoon een bruto- bedrag van 1208,—. Voor de derde prijs (ƒ47.753,25) zijn 3700 gegadigden. 57 deelnemers had» den twee kolommen met de eer» s.e acht goed, drie met drie ko lom men, een met vier kolom men en een zelfs met acht ko lommen. Per kolom wordt ƒ12,611 uitbetaald.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2