KONINGIN JULIANA BEËDIGT NIEUWE MINISTERS De overstromingen in de Verenigde Staten MINSTER VONDELIHG ZNME V008 EED VERRASSING TWEE KONINKLIJKE BESLUITEN INZAKE HET NIEUWE KABINET AMERIKAANSE LANDING TER VERDEDIGING VAN DE STAD KOE-E HET WEER Liberiaans vrachtschip in brand DONDERDAG 15 APRIL 1965 21e Jaargang - No. 6416 Stunt Afscheid oppositieleider Eerste „kabinetsberaad7' Dè heer Roo!vink voorzitter a.r.-fractie Mr. Garijnen wordt kamerlid Zes staats secretarissen blijven aan Staatssecretaris Haex gaai weg Hoogwater Zon- en/ Maanstanden Ag IFKK*1*™ Luchtmacht in actie Zware verliezen Bom- en raketaanvai op Noord-Vietnam Opslagplaats van de vietcong veroverd Johnson bezoekt de rampgebieden 7,5 meter boven normaal Hongersnood in Somaliland DE DOODSTRAF IN ENGELAND MOORD OP JODEN Weer een doodvonnis Weerbericht FraBkering b$ abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Koningin Juliana heeft woens dagmorgen op paleis Soestdijk acht nieuwe ministers beëdigd, te weten de heren Cals, Sam- kalden, Smallenbroek, Diepen horst, Vondeling', Suurhoff, Den Uyl en Vrolijk. De plechtigheid speelde zich ditmaal in Soestdijk af, aangezien de reis naar Den Haag voor de Koningin be zwaarlijk was in verband met het feit, dat haar been nog steeds in het gips zit. Buiten de paleishekken sloe gen enkele tientallen mensen tussen kwart over tien en half elf het komen en gaan van de nieuwe bewindslieden gade. De heer Smallenbroek opende de rij en zijn collega Vrolijk was de laatste die op de paleistrappen evenals zijn voorgangers werd verwelkomd door een adjudant van de Koningin. Minister Vondeling zorgde voor een verrassing. In zijn auto reed de Belgische cameraman Luc Reusens van de A.V.R.O.-televi- sie mee. Roelof Kiers regelde het ge luid, terwijl de auto met de fil mende cameraman voorin en minister Vondeling achterin de paleishekkenn binnenreed. De stramme wacht salueerde cor rect, maar buiten de paleishek ken verbaasden de daar wach tende cameralieden en persfoto grafen zich over dit voorkeur recht. Uit het postkantoortje te genover het paleis werd druk getelefoneerd met de rijksvoor lichtingsdienst en het paleis en vóór de paleistrappen hield in middels een paleisrechercheur de binnengedrongen cameraman in de gaten. „Niet filmen", luidde het con signe, want niemand wist van de komst van het A.V.R.O.- tweetal af. Even later bleek dat ze met toestemming van de heer Vondeling bezig waren de laat ste hand te leggen aan de docu mentaire, die de A:V.R.O.-televi- sie in de afgelopen maanden van de oppositieleider heeft gemaakt. Met de voor Nederland nieuwe „eclairi'-camera (hij filmt zon der dat iemand het veelal hin derlijke ratelende geluid hoort) heeft Reusens de oppositieleider overal in het land gevolgd. De kabinetscrisis bracht een wijzi ging in het draaiboek, want de documentaire zal nu vóór de pa leistrappen eindigen, waar de heer Vondeling als minister het paleis verliet. „Afscheid van een oppositieleider" heet nu de 45 minuten durende film,(die waar schijnlijk vrijdagavond wordt uitgezonden. Volgens de aanvan kelijke plannen zou de titel van de film zijn: „Een aantal dagen uit het leven van de oppositielei der". De aanvankelijke verba zing bij de van niets afwetende fotografen en cameralieden ver anderde later dan ook in een be grijpelijk lachen om deze op een „practical joke" lijkende stunt. Kort na elf uur kreeg de visue le pers trouwens volop gelegen heid om het nieuwe team te fil men en te fotograferen. Premier Cals presenteerde de nieuwe ministers met 'n lachend gezicht aan de camera-ogen. „Mag ik een trapje hoger staan? Anders lijkt u zo groot", voegde hij de naast hem staande rijzige vice-premier Vondeling toe. Op de paleistrappen vond in feite ook het eerste kabinetsbe raad plaats, want de heren Cals, Diepenhorst, Vrolijk en Smal lenbroek bleven nog enige minu ten napraten, terwijl hun colle ga's reeds per auto (alleen prof. Samkalden en de heer Suurhoff kwamen met eigen auto) waren weggereden. Dit tafereeltje in de zonnige paleistuin werd uit een van de geopende zijramen op de eerste verdieping van het paleis van het begin tot het einde gadegeslagen door de koningin. Maar dat wis ten de ministers niet Na een vergadering die van 20 tot 23.30 uur heeft geduurd, is de heer B. Roolvink dinsdag avond tot eerste voorzitter van de anti-revolutionaire fractie gekozen. Direct na afloop van de frac tievergadering die werd gehou den in het gebouw van de twee de kamer, deelde de heer Rool vink het feit van zijn benoeming mee. Tot tweede voorzitter werd gekozen de heer Elfferich uit Delft. Het besluit kwam zonder stemming tot stand, zo werd meegedeeld. Aan het fractieoverleg werd deelgenomen door elf personen. De heer Smallenbroek, de nieuw benoemde minister van binnen landse zaken, kwam wel ter ver gadering, maar verliet deze spoedig. Hij had afscheid geno men. Als opvolger van de heer Smallenbroek tot lid van de a.r.- fractie in de tweede kamer wor den genoemd dr C. Boertien (Geldrop), S. Silvis (Baren- drecht) en mr W. R. van der Sluis (Bilthoven), de algemeen secretaris van de a.r. partij. De heer Roolvink die reeds tweede voorzitter van de a.r. ka merfractie was, deelde mee be langstellend te zijn naar* de in houd van de komende regerings verklaring. „De fractie zal zich daarop ernstig beraden", zo zei- de hij. Mr V. G. M. Marijnen heeft zijn benoeming tot lid van de tweede kamer aanvaard. Mr Ma- rijnen werd tot lid van de k.v.p.- fraetie uit de tweede kamer be noemd in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Th. B. M. van Eupen uit Eind hoven. Naar het A.N.P. verneemt zul len de staatssecretarissen Bak ker. Grosheide en Van Es, (allen anti-revolutionair) op hun post blijven. De heer Bakker blijft staatssecretaris voor economi sche zaken, de heer Grosheide blijft bij onderwijs en weten schappen en de heer Van Es blijft op marine. Ook blijven drie K.V.P.-staats- secrétarissen aan, n.l. de heer De Block op buitenlandse zaken en de heren Bartels en De Meijer bij sociale zaken. In da ministerraad van vandaag wordt over andere posten van staatssecretarissen beslist. Naar wij vernamen zal staats secretaris Haex niet aanblijven. Hij heeft zich steeds geconfor meerd met het standpunt van de c.h.u. Nu de c.h.u. niet meer aan de regeriang deelneemt, zal hij evenals de overige bewir lieden heengaan. Indien hem laagd zou zijn in het bel? an het land op zijn post te .jven zou hij dit wel hebben gedaan. Nu dit verzoek hem echter niet is gedaan, zal hij aftreden. (Ad\ De teksten van twee konink lijke besluiten inzake het nieu we kabinet zijn woensdagavond, vrijgegeven. Het eerste omvat het niet toe kennen van ontslag aan een aan tal minister en staatssecretaris sen en de benoeming van zeven nieuwe ministers. Het tweede koninklijke besluit betreft de instelling van een departement van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk, opheffing van het departement van maatschappelijk werk en naamsverandering van departe menten. Besloten is: 1. in te stellen een departe ment van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk; 2. de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk te belasten met de behar tiging van alle aangelegenheden tot op heden behorende tot de taak van: a. het departement van maatschappelijk werk; b. de af delingen kunsten, oudheidkunde en natuurbescherming, vrijetijds besteding, jeugdvorming, bijzon der jeugdwerk in internaatsver- band, volksontwikkeling, licha melijke vorming en sport, radio, televisie en pers van het depar tement van onderwijs, kunsten en wetenschappen; 3. het departement van maat schappelijk werk op te heffen; 4. de naam van het departe ment van onderwijs, kunsten en wetenschappen te wijzigen in: departement van onderwijs en wetenschappen; 5. de naam van het departe ment van volkshuisvesting en bouwnijverheid te wijzigen in: departement van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Herdenking bevrijding van Auschwitz In Auschwitz en Birkenau is herdachtdat de concentratie kampen 20 jaar geleden werden bevrijd. Uit bijna alle landen was een afgevaardigde naar Po len gegaan. Op de foto betreden oud-ge vangenen het kamp Auschwitz. DONDERDAG 15 APRIL v.m. n.m. Breskens 1.29 1.54 Tereuzen 2.04 2.29 Hansweert 2.44 3.09 Walsoorden 2.54 3.19 VRIJDAG 16 APRIL v.m. n.m. Breskens 2.06 2.29 Terneuzen 2.41 3.04 Hansweert 3.21 3.44 Walsoorden 3.31 3.54 ZON MAAN op onder op onder April. 15 5.44 7.37 7.04 6.00 10 5.42 7.39 S.21 6.16 17 5.39 7.41 9.38 6.34 SS Prins Bernhard bij Johnson President Johnson gefotogra feerd met zijn gast, Z. K. H. Prins Bernhard, dinsdag op het „Tru man balcon" van het presiden tiële tuinhuis in Washington, dat uitzicht biedt op de tuin van het Witte Huis en het Washington- monument. Op de Middellandse Zee, 60 mijl ten zuid-oosten van Kreta, is woensdag brand uitgebroken aan boord van het Liberiaanse vrachtschip „Capetan Vassils" De bemanning had het schip verlaten en dobberde in de red dingsboten op enige afstand van het schip. Volgens in Rotterdam opgevangen berichten bestond gevaar voor een ontploffing, om dat de brand de machinekamer van het schip had bereikt. De Liberiaan is geladen met ka toenzaad Onmiddellijk na de eerste noodseinen is het Griekse m.s. „Massalia" in de richting van de „Capetan Vassilis" opge- stoomd. Aangenomen mag wor den dat dit schip de bemanning zal oppikken. De zeeslepers „Barendszee" en „Schelde" van L. Smit zijn eveneens op weg naar de bran dende Liberiaan. De „Capetan Vassilis" is eigendom van de Cia Mar Baltia Ltd Port Limon. Ongeveer 20 kilometer ten Da Nang in Zuid-Vietnam zijn noorden van de luchtmachtbasis woensdagmorgen opnieuw Amerikaanse mariniers aan land gegaan. Het was de voorhoede van een bataljon ter sterkte van 1400 man, bestemd voor de ver dediging van de stad Hoe-E, 50 km ten zuiden van de grens met Noord-Vietnam en van het viiegveM van die stad. De hoofd macht van het bataljon, 900 man, zou met artillerie en tanks bij Hoe-E aan land worden gezet. Met de aankomst van het ba taljon zal de negende expeditio naire macht van de Amerikaanse mariniers in Zuid-Vietnam op volle sterkte (6500 man plus on dersteuningseenheden) zijn ge bracht. Vóór de landing hadden Zuid- vietnamese „Rangers" een ge bied van 8 kilometer langs de kust uitgekamd, maar deze troe pen waren niet op Vietcong-een- heden gestoten. Verondersteld wordt dat de guerilla-strijdkrachten van plan zijn de 'stad Hoe-E van de vlieg basis te scheiden. Dinsdagmid dag is op de weg tussen Hoe-E en Quang Tri een hevig geVe&ht uitgebroken zo is van Ameri kaanse zijde gezegd. Zuidviet- namese strijdkrachtenwaren op Vietcong-rebellen ter sterkte van twee bataljons gestoten die twee dorpen hadden bezet. De luchtmacht heeft de stellingen van de Vietcong verscheidene malen aangevallen. Twee Zuidvietnamese politie agenten zijn deze week gedood, toen hun auto in een buitenwijk van Saigon werd beschoten dooi de Vietcong. Inmiddels is vernomen dat Zuidvietnamese en Amerikaan se militairen in de provincie Phoe Yem zoeken naar het stof felijk overschot van Joseph Graingere die door de Vietcong zou zijn vermoord. Het Zuidvietnamese persbu reau deelde woensdagochtend mee dat volgens een woordvoer der van het ministerie voor de strijdkrachten de Vietcong in de week van 3 tot 10 april 9915 man hadden verloren, 60 meer dan in de week daarvóór. De regerings troepen hadden 155 man aan doden en 59 aan vermisten ver loren. Het Noordvietnamese persbureau echter meldde dat de Vietcong 45.259 man, onder wie 1127 Amerikanen had uit geschakeld. 111 zuidelijke toe stellen waren neergeschoten en honderden andere beschadigd. Vijftien Amerikaanse bommen werpers van het type Thunder- chief", begeleid door vijftien jachtvliegtuigen, hebben woens dag twee Noordvietnamese ra darstations met bommen en ra ketten bestookt. Deze stations zijn in de plaatsen Hon Matt en Coea Lo op 240 km ten zuiden van Hanoi. Vier „F-100 super-sabre" straaljagers wierpen woensdag middag drie miljoen vlugschrif ten boven Noord-Vietnam uit Zuidvietnamese strijdkrachten hebben een grote opslagplaats van de vietcong veroverd op 48 Tot dusver zijn negen mensen omgekomen bij de overstromin gen van de Mississippi. Twintig duizend personen werden dak loos. De sohade wordt op 20 milj. dollar geraamd. Het ergste wordt St. Paul in Minnesota door het water van deze rivier bedreigd. Een vlieg veld in deze stad staat reeds an derhalve meter onder water. Wat de schade die door dé wervelstorm is veroorzaakt be treft, twee dorpen. Russiaville en Alto, zijn volledig van de kaart verdwenen. Politie en militairen zijn in de getroffen gebieden ingezet om huizen en winkels tegen plunde raars te beschermen. President Johnson is woensdag morgen per vliegtuig te South Bend in de staat Indiana aange komen voor een bezoek aan het midden-westen dat zwaar te lij den had van wervelstormen en nu getroffen wordt door hevige overstromingen. Bij de wervelstormramp zijn bijna 250 mensen om het leven gekomen. De overstromingen hebben tot dusver tien slachtof fers geëist. De Amerikaanse president bracht woensdag eerst een bezoek aan de plaats Eik- hart, die het zwaarst geteisterd is door de wervelstormen. Van daar zou hij zich naar de onder water staande gebieden in Min nesota begeven en vervolgens naar de stad Toledo in Ohio, waar de tornado's ook flink heb ben huisgehouden. De dag werd besloten met een vliegtocht over de staten Illinois, Wisconsin en Michigan. De overstromingen worden veroorzaakt door een enorme hoeveelheid regen- en smeltwa ter. Daar waar de rivieren de Mississippi en de Minnesota sa menvloeien, is de toestand het benardst. Het peil van de Mississippi was dinsdag bijna 7,5 meter boven normaal en de stijging duurt voort. Vrijdag zal de waterstand naar verwachting het hoogst zijn. Tal van gezinnen zijn geëvacu eerd. Als gevolg van een langdurige droogteperiode lijden ongeveer 800.000 mensen in Somaliland honger. Tienduizenden nomaden- kinderen leven volgens het in ternationale Rode Kruis op de rand van de dood. Hulpgroepen van de liga van Rode-Kruisverenigingen delen sinds het begin van deze week antibiotica en vitaminen uit aan de uitgehongerde bevolking. Zij lijden aan oaderyoed»gazielite.«), Het Britse lagerhuis heeft met een meerderheid van 52 stem men een amendement op het wetsontwerp tot afschaffing van de doodstraf verworpen, waarin werd gevraagd de doodstraf te handhaven voor moord op ge vangenbewaarders door gevan genen. De lagerhuisieden zijn bij stemmingen over dit wetsont werp niet aan partijdiscipline gebonden. Tegen de thans 52-jarige Karl Dietrich uit de Westduitse plaats Aalten zijn beschuldigingen in gebracht dat hij in 1942 in de omgeving van Mogilew in de Sowjet-Unie als politie-officier en leider van een partisanenbe- strijdingseenheid dertig in dit gebied wonende Joden heeft vermoord. Dietrich, die aanvan kelijk ontkende, gaf later toe doch zei dat hij handelde vol gens het bevel dat alle Joden als partisanen dienden te worden behandeld. Een datum voor de behandeling van zijn zaak is nog niet vastgesteld. km ten noorden van Saigon, al dus een officiële mededeling. Een Amerikaanse militaire woord voerder noemde dit de grootste verovering ooit op de rebellen gedaan. De opslagplaats bevatte bijna 2 miljoen kilogram rijst. De militairen namen zoveel mogelijk rijst mee en bliezen daarna de opslagplaats op. Bij een schermutseling met een compagnie vietcong-rebellen lieten de laatsten 19 doden ach ter. In Amerikaanse militaire krin gen in Saigon beweert men in middels over bewijzen te be schikken dat sommige eenheden van de vietcong een soort zelf moord-aanvallen hebben uitge voerd op militaire stellingen, ter wijl zij onder invloed van opium verkeerden. De militaire rechtbank in lia Nang veroordeelde woensdag de leider van een zelfmoordgroep tot de doodstraf. De veroordeel de, Le Daoe geheten, zal van daag in het stadion van Da Nang door een vuurpeloton worden terechtgesteld. Daoe werd op 4 april in de na bijheid van het Grand Hotel, waar veel Amerikaanse militai ren komen, gearresteerd. Hij droeg toen een radiotoestel bij zich waarin springstof was ver borgen. Het apparaat zou vol gens het uurwerk binnen een uur ontploft zijn. Tijdens zijn verhoor verstrekte Daoe gegevens over een aantal in het gebied van Da Nang werk zame communistische agenten. Dit verraad leidde tot de arres tatie van acht vietcopg-agenten en 143 andere verdachten. ZACHTERE LUCHT IN AANTOCHT Een rug van hoge luchtdruk, vergezeld van opklaringen pas seerde ons land woensdag, waar bij de temperaturen tijdens zon nige perioden waarden bereikten van 10 tot 12 graden Celcius. De rug van hoge druk vormt een uitloper van een krachtig hogedrukgebied waarvan de kern ten noordoosten van de Azoren ligt. Om dit hogedrukgebied heen komt over een breed front een zuidwestelijke stroming voor die zachte en vochtige lucht naar de Britse eilanden transporteert. De voorsce begrenzing hiervan be vond zich woensdagavond boven Schotland en Engeland. Verge zeld van veel bewolking, waaruit regen en motregen valt, trekt dit warmtefront langzaam oost waarts. Vandaag zal het ons land passeren. Aanvankelijk wordt hierop re gen en motregen verwacht, met later vanuit het westen geleidelijk weersverbetering. Overwegend matige zuidwestelijke winden voeren hiérbij zachtere lucht aan. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Iets zachter Veel bewolking met tijdelijk regen of motregen. Iets zachter. Overwegend matige zuidwest?- Jjjke wind.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1