Wervelstormen teisterden de Verenigde Staten Mr. Cals aanvaardt opdracht MEER DAN 250 DODEN DUIZENDEN GEWONDEN RADIO DE K0CK Vandaag beëdiging der ministers OORLOG IN ZUID-VIETNAM EIST VEEL SLACHTOFFERS Wordt China aangevallen? HET WEER WOENSDAG 14 APRIL 1965 21e Jaargang - No. 6415 Weer per helicopter Onderhoud duurde 80 minuten Zwarte monsters" Plunderaars 37 stormen trokken over de Ver. Staten Reportage over de kabinetsformatie Chinese handgranaten Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Beëdiging nieuwe ministers Formateur verklaart zich nader Re^eripgs- verklarP omstreeks 27 april Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Naar uit tot nu toe ontvangen berichten blijkt zijn bij de w»r- velstormen die zes Amerikaanse staten hebben getroffen, meer dan 250 personen om hst leven gekomen. Het aantal gewonden zou in de duizenden lopen, terwijl nog honderden mensen worden vermist. der telde men in Ohio 54 doden, in Michigan 42, in Illinois 7. In Indiana zijn vrijwel alle tele- foonverbindingen verbroken en zit men op veel plaatsen zonder elektriciteit. Tal van wegen wor den versperd door omgewaaide masten. De schade wordt ge raamd op vele miljoenen dollars. Er hebben zich al enkele geval len van plundering voorgedaan. Deze joto uit Duniap in de Amerikaanse staat Indiana toont de dreigende zwarte hoos, die een spoor van vernietiging trok over het land. Op de voorgrond verwoeste huizen en auto's die door een eerder overtrekkende hoos vernield werden. De op de foto afgebeelde hoos zwenkte vlak voor het plaatsje Duniap plotseling af en vernielde een aantal huizen in een andere, nabijgelegen plaats. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Gerechtelijk onderzoek gelast naar dood van student De Utrechtse officier van jus titie, mr. W. H. Overbeek, heeft een gerechtelijk vooronderzoek gelast naar de toedracht van het ongeluk tijdens een inwijdings plechtigheid van het Utrechtse studentengezelschap „Tres Fa- ciunt Collegium", waarbij zater dagavond de 20-jarige student jonkheer L. Rutgers van Rozen burg uit Zeist om het leven is gekomen. Dit gebeurde terwijl hij een met roet gevulde geslo ten zwarte kap op het hoofd had. Het onderzoek zal zich met name uitstrekken naar de vraag of hier sprake is van dood door schuld. De sectie die door dr. M. J. Voortman' op het stoffelijk overschot van de student is ver richt, heeft geleid tot de voor lopige conclusie, dat kan worden aangenomen dat de dood het ge volg is geweest van het inade men van roet. Mr. K. S. Bieger treedt in deze zaak op als rechter-commissaris. Hare Majesteit de koningin heeft dinsdagmiddag ten palei- ze Soestdijk de formateur mr. J. M. L. Th. Cals ontvangen die aan de koningin heeft meege deeld de opdracht een kabinet te vormen dat zal mogen reke nen op een vruchtbare samen werking met de volksvertegen woordiging, te aanvaarden. De kabinetsformateur heeft voor de tweede keer binnen 'n week met een Alouette 3-heli- kopter een vlotte landing ge maakt op het sporttèrrein van de personeelsvereniging van paleis Soestdijk. De helikopter landde dinsdagmiddag om vijf over half vijf op dit terrein aan de Soestdijkerstraatweg. Even als vorige week was een brand weerauto van de vliegbasis Soesterberg in de nabijheid en op alle eventualiteiten voorbe reid. Een lid van de staf van prins Bernhard was ter begroe ting aanwezig. Het onderhoud met de konin gin duurde langer dan de heer (Adv.) Het kleir.e stadje Dunlap in In. diana telt 19 doden en 91 gewon den. De plaats Elkhart in dezelf de staat werd ook zwaar bescha digd. Hier bedraagt het aantal doden tot nu toe 20 maar men vreest 'dat het uiteindelijke doden, cijfer rond de 75 zal liggen. In Toledo ia de staat Ohio verloren 19 personen het leven. Op het vliegveld van Waukegan werden de vliegtuigloodsen door de wind opgenomen en op de gereedstaan de vliegtuigen gesmeten. Hier wordt de schade op anderhalf miljoen dollar geschat. In 1925 werden de Verenigde Staten het zwaarst door wervel stormen geteisterd. Toen verlo ren 689 mensen het leven. 2.000 personen werden gewond en er werd voor meer dan 16 miljoen dollar schade aangericht. Volgens een statistiek van de afgelopen 48 jaar worden jaar lijks gemiddeld 197 personen in de Verenigde Staten bjj wervel stormen gedood. Te Lebanon in de staat Indiana vonden tal van automobilisten de dood doordat hun auto's enkele tientallen meters omhoog werden gezogen en daarna te pletter vie len. De sinistere zwarte slurven sloegen zonder enige aankondi ging met enorme snelheid toe Een slurf raakte in de staalstad Toledo slechts dertig seconden de grond, voldoende om twintig mensen de dood in te jagen, 160 gewonden te veroorzaken en een groot gebied te verwoesten. lil de steden vluchtten de men sen van de straat by de nadering van de op zwarte monsters lijken de wervelstormen tegen de snel verduisterende hemel. „Plotseling zocht iedereen dekking en toen werd het dak eenvoudig opge licht", zo vertelde in Toledo iemand die zijn toevlucht had ge zocht in het gebouw van een kegelclub. „Alles speelde zich ia enkele seconden af", zo zei hij. Eveneens in Toledo kwamen vijf mensen om toen de autobus waarin zij za- ten, van de weg werd geblazen. Een groot aantal van de zeventig passagiers werd gewond. In Grand Rapids zei een she riff dat het schrille gefluit waar mee de wervelstormen naderden, hem had doen denken aan de Duitse granaten in de oorlog. In Indiana heeft men tot dus ver 117 doden geteld, maar men vreest dat onder de puinhopen van honderden huizen nog meer slachtoffers bedolven liggen. Ver- Te Marion patrouilleerden politie mannen met honden in het ver woeste winkelcentrum, nadat minstens drie kasregisters met jn totaal 70.444 dollar waren leeg gehaald. Ook zijn uit de winkels goederen gestolen. De wervelstormen boven Ma- rion verwoestte een groot aantal huizen rond de Nazareth-kerk, maar de kerk waarin zich op dat moment zestig mensen bevonden, bleef gespaard. „Ik hoorde een verschrikkelijk lawaai en de lampen flikkerden", zo zei ds Ge orge Dunnington. „Sommigen be gonnen te schreeuwen en toen zijn we gaan bidden. Velen van ons dachten dat we de lucht in zouden gaan, maar na een paar minuten was het lawaai voorbij. Mensen kwamen schreeuwend de kerk in hollen. „Alles is weg, al les is weg", riepen ze". Buiten gekomen troffen de kerkgangers een volledige chaos aan. „Een vrouw lag dood op de weg met naast zich een vorken- de hoogspanningsdraad", zo zei ds Dunnington. „De mensen durf den niet naar haar toe te gaan" Naai- tie Amerikaanse meteoro logische dienst meedeelde, zijn in totaal zevenendertig wervelstor men over het midden-westen van de Verenigde Staten getrokken. Intussen doen zich in Minne sota al enkele dagen hevige over- stromingen voor. die tot dusver aan zeven mensen het leven heb ben gekost en een schade van 20 miljoen dollar hebben veroor zaakt. Duizenden inwoners van de staat bleven maandag van scholen en bedrijven weg om nieuwe dammen te helpen opwer pen tegen het stijgende water. President Johnson verklaarde een groot deel van de staat tot rampgebied. Twintigduizend men. sen .hebben er hun huis moeten verlaten. De materiële schade wordt voorlopig geschat op 237 miljoen dollar. Op de foto, gemaakt in Con way, is alleen een kinderfietsje heel uit het geweld gekomen. Een auto op de achtergrond is als een veertje opgenomen. De huizen zijn bijna geheel ver- {dwenen. Cals verwachtte, want precies tachtig minuten na aankomst zette hij de valhelm weer op het hoofd om met de luchtmacht- helikouter de snelle terugreis naar Den Haag te maken. De dofgroene helikopter had inmiddels heel wat kijkers ge trokken en de nieuwsgierigen konden nu ook horen waarom helikopters niet meer zoals vroeger in de tuin achter het paleis landen. „Dan spat het grint van de paden door de luchtverplaatsing te hoog op en .dat heeft in het verleden teveel ruiten gekost", aldus luidde de verklaring van een hoffunktionaris. Het op enkele honderden me ters afstand van het paleis ge legen sportterrein wordt nu ook vaak door prins Bernhard als landingsplaats gebruikt wan neer hij per helikopter vliegt. De belangstellenden die gedul dig op de terugkeer van de vliegende kabinetsformateur bleven wachten, bedachten woordspelend inmiddels een nieuwe naam voor 't sportveld: „Kabinairpoort van de Cals L. M.". De in sporttenue geklede voet ballers van de zaterdagmiddag club K. P. S. (Koninklijk Paleis Soestdijk) vonden het allemaal niet zo lollig. Zij wilden om streeks kwart voor zes een bal letje komen trappen, maar de kabinetsformateur kreeg voor rang en dus moesten zij met bal en al rechtsomkeert maken. In ecu rechtstreeks programma zal de V.A.R.A.-reportage van avond uitgebreid aandacht schenken aan de kabinetsforma tie van mr. Cals (21.50—22.30 uur). De heer Vondeling zal in een vergadering van de Partij van de Arbeid te Hengelo „rekening en verantwoording" afleggen van zijn houding tijdens de ka- Bij aanvallen van Vietcong- guerillastrijders die twee leger kampen in het gebied van Quang Tri met mortieren beschoten, zijn dinsdagochtend 30 Zuidviet- namese burgers en twee Zuid- vietnamese militairen gedood. Ongeveer 85 burgers en twee militairen werden gewond. Bij een aanval op een kamp van Amerikaanse militaire ad viseurs in hetzelfde gebied wer den drie Amerikanen gewond. De aanvallen op de drie kam pen geschiedden vrijwel gelijktij dig in de vroege ochtend. Om streeks 150 mortiergranaten van 81 en 60 mm werden afgevuurd. In het Amerikaanse kamp kwamen drie granaten terecht, terwijl er een twintigtal in de naaste omgeving viel. Op het kampement van de elf de Zuidvietnamese artillerie- groep ten zuidoosten van Quang Tri vielen omstreeks honderd granaten, voor het merendeel op de onderkomens van de militai ren. Hier sneuvelden dertig bur gers en werd een onderofficier gewond. Het derde doel was het be stuurscentrum van Hai Lang, een districtshoofdplaats op 10 km ten zuidoosten van Quang Tri. De twintig mortiergranaten die hier vielen, kostten aan twee Zuidvietnamese militairen het leven, terwijl negen burgers en zes Zuidvietnamese politieman nen werden gewond. Volgens berichten van Zuid vietnamese zijde zijn bij gevech ten en operaties in midden- en zuid-Vietnam tussen 10 en 12 april ongeveer 100 Vietcong- leden gesneuveld, een. onbekend aantal gewond, vijf gevangen genomen en elf verdachten aan gehouden. Aan Zuidvietnamese zijde zouden 13 militairen zijn gedood en 24 gewond. In schuilplaatsen van de guer rillastrijders werden 8 ton patro nen van diverse kalibers en 12 handgranaten van Chinese ma kelij gevonden, alsmede 184 ton rijst. (Zie verder pag. 3.) LATER ENIGE REGEN Een rug van hoge luchtdruk, die in de nacht van maandag op dinsdag en dinsdagochtend over ons land trok, wordt gevolgd door het warmtefront van een depressie op het midden van de Oceaan. Deze depressie koerst, in diepte toenemend, naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland en het front trekt over de Britse eilanden met enige regen naar het oosten. Deze regenzone zal ons land in de loop van vandaag bereiken. WOENSDAG 14 APRIL v.m. n.m Breskens 0.45 1.18 Terneuzen 1.20 1.53 Hansweert 2.00 2.33 Walsoorden 2.10 2.43 Achter het front stroomt zach te en vochtige oceaaniucht naar ons land. In deze lucht komt veel bewolking voor, de wind krimpt naar het zuidwesten en neemt iets in kracht toe, ter wijl de temperaturen geleidelijk iets omhoog „uilen gaan. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking Aanvankelijk opklaringen, ge leidelijk toenemende bewolking, in het westen van het land mo gelijk gevolgd door enige regen. Dezelfde of iets hogere tempera turen dan gisteren. Overwegend matige wind tussen west en zuid. ZON MAAN DONDERDAG 15 APRIL op onder op onder v.m. n.m. April. Breskens 1.29 1.54 14 5.46 7.35 5.45 5.45 Tereuzen 2.04 2.29 15 5.44 7.37 7.04 6.00 Hansweert 2.44 3.09 16 5.42 7.39 8.21 6.16 Walsoorden '2.54 3.19 17 5.39 7.41 9.38 6.34 binetsformatie. Tussen 21.50 en 22.00 uur zal de V.A.R.A. rechtstreeks een gedeelte van de toespraak van de heer Von deling uitzenden. Ook de ande re partijen die aan de regering zullen deelnemen, en de oppo sitie zullen in de gelegenheid worden gesteld, wanneer het kabinet naar alle waarschijnlijk heid officieel geformeerd zal zijn, een terugblik op de forma tie te geven. Hieraan werkt de gehele „formatieploeg" mee: de heren Cals, Schmelzer beiden K.V.P.), Smallenbroek (A.R.), Vondeling (Arb.) enerzijds, ter wijl anderzijds ook de opposan ten aan het woord komen in de persoon van de heren Geerse- ma (V.V.D.) en Beernink (C.H.). In dit rechtstreekse schakelpro gramma zullen de sprekers in staat zijn commentaar op el- kaars woorden te geven. Het inlassen van deze uit zending is mogelijk geworden nadat bleek dat het voor woens dagavond aangekondigde hoor spel minder tijd in beslag neemt dan is gepubliceerd. Het pro gramma wordt nu als volgt: 20.40 tot 21.35 hoorspel „Op een vergeten post": 21.35 tot 21.50 „Ieder zingt zijn eigen lied": 1.50 tot 22.30 reportage over de kabinetsformatie van mr. Cals. Hedenmorgen om 10.30 uur zal koningin Juliana de nieuwe ministers van het kahinet-C'als op paleis Soestdijk beëdigen. De ze mededeling \an mr. Cals werd gevolgd door zijn verkla ring, dat nog diepgaand moet worden gepraat over hot aan stellen van staatssecretarissen. Het zou niet verstandig, zijn hierover hals over kop besluitc-n te nemen, zo zei hij op een pers conferentie. De formateur toekomstig minister-president zei dat de staatssecretarissen politiek moeten passen in de sa menstelling van het kabinet en politieke verantwoordelijkheid zullen dragen. Donderdag zal cle eerste mi nisterraad in nieuwe samenstel ling worden gehouden en wel als koninkrijkskabinet met de gevolmachtigde ministers van.de Nederlandse Antillen en Surina me. Een vermoeide formateur mi'. Cals had de grootste moeite om niets uit de komende regerings verklaring te verklaopen ten overstaan van de parlementaire pers die hem voor een bespre king had uitgenodigd. Toch hoorde men van hom in het internationaal perscentrum „Nieuwspoort", dat zijn kabinet geen gemakkelijke tijd heeft en weinig tijd heeft om bepaalde nieuwe ideeën waar te maken. Het nieuwe departement van mr. Vrolijk zal ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk gaan heten. Radio en televisie zullen er ook bijhoren- De naam van het departement van drs. Bogaers is veranderd in ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Op de laatste titel, zo zei cle heer Cals. zal het verdwijnen van de wo ningnood de nadruk komen te De heer Cals l'et doorscheme ren dat een toekomstige snecu- latiehelasting zal worden gehe ven boven de wezenlijke waarde. Hij zei ook, dat op een aantal punten, onder andere ten aan zien van het waarnemen van de functie van minister van buiten landse zaken, nog nader overleg nodig zal zijn. Ook is men nog niet uitgepraat over de vraag m wiens handen de uitvoering van de bijstandswet en de geldschie- terswet zal komen. De detailtekeningen moeten nog worden gemaakt, aldus de heer Cals. In tegenstelling tot eerdere vermoedens zei hij onder het grootste voorbehoud, dat de re geringsverklaring pas in de tweede week na Pasen, dus om streeks 27 april in de Tweede Ka mer zal worden afgelegd

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1