Provinciaal nieuws DE GOUDEN HORDE Marktberichten Redders werden te Breskens onderscheiden 55-jarig huwelijksfeest te Hoek Pagina 5 Terneuzen Axel Breskens Hulst Oost burg Sas van Gent Sluis Sluiskil Uzendijke ren bii niin nf nripnl <ïiek aftredende bestuursleden E. h>j pijn vi yiiojj. Smit en H Wijffels werden TREINRAMP IN BRAZILIË Maanaag 12 Dinsdag 13 april 19t>5 DE VRTfE ZEEUW Clement v. d. Bulck le prijs te Ophemert De 12-jarige Terneuzense kla rinettist Clement v. d. Bulck be haalde zaterdag op het nationaal solistenconcours te Ouhemert de eerste prijs met lof met de ro mance van J. B. Faulx. Er wa ren 57 deelnemers uit geheel Nederland. De jonge Terneuze- naar kreeg van de jury waar in de op muziekgebied in Neder land bekende Jan Zwagerman 48 van de 50 punten toegewe zen. Hij moet de eerste plaats delen met een trompettist ontving een beker en een diplo ma met aantekening. Clement v. d. Bulck komt ieder jaar in een hogere klasse uit zo dat de eisen ook steeds zwaar der worden. Er valt bij deze jonge musicus dus duidelijk een opgaande lijn te constateren. Dodelijk ongeval te Spui Vrijdagavond om kwart over negen had te Zoute Spui een ver keersongeval plaats waarvan de 64-jarige W. Riemens het slacht offer werd. Een auto van de firma Lensen, bestuurd door C. de D. uit Ter- neuzen, kwam uit de richting Axel. Toen deze ter hoogte van de Sparkstraat was, stak R. plot seling de weg over om een bood schap aan de overzijde te gaan doen. De auto kon niet meer uit wijken. zodat R. werd aangere den. Dokter Boor was spoedig ter plaatse en liet het slachtoffer in zorgwekkende toestand naar het Julianaziekenhuis in Terneuzen vervoeren. R. is hier een uur na aankomst overleden. Jaarvergadering van het Groene Kruis -Vrijdagavond werd in het con sultatiegebouw de 50ste jaarver gadering van het Groene Kruis gehouden. Ook ditmaal was de opkomst weer matig. Na de opening door de heer J. Blok bracht de secretaris de heer C. de Putter een uitvoerig jaarverslag uit. Hieruit bleak dat het constant is gebleven met 1445 leden. 51 nieuwe leden werden ingeschreven, terwijl er 8 be dankten en 43 leden moesten worden afgevoerd. De wijkzuster legde 2119 be zoeken af; 178 maal werden ver- pleegartikelen afgegeven. Het zuigelingenbureau hield 22 zit tingen met 90 konsulten; het kleuterbureau hield 11 ting met 217 konsulten. Ruim 600 schoolkinderen wer den gevaccineerd. Dank werd gebracht aan mevr. HamelinkLefeber, die ook dit jaar weer geheel belangeloos haar medewerking op de zittin gen van de bureaus heeft ver leend. Het financieel verslag van de administrateur de heer Van Wijck was niet erg optimistisch. Over het jaar 1964 was er een klein batig saldo van 70,74. Voor het jaar 1965 ziet het er niet naar uit dat men aan een batig saldo zal komen. De voorzitter die periodiek af trad, werd bij acclamatie herko zen. Hierna kwam het tot contributieverhoging aan de orde. De voorzitter gaf een uiteen zetting van dit voorstel. Het was niet mogelijk met een Dearag van ƒ8 contributie rond te ko men. Na een bespreking was het bestuur gekomen tot 10 per jaar. De vergadering bleek begrip te hebben voor deze verhoging, maar er werden bezwaren aan gevoerd voor hen die van a.o.w of a.w.w. moeten leven. Voor hen zal het moeilijk zijn het bedrag op te brengen. Tenslotte werd het bestuurs voorstel aangenomen met de toe zegging dat in bepaalde geval len een andere regeling kan worden toegepast. Na afloop vertoonde de wijk zuster Geleijnse een serie dia's over Zwitserland. De „Chilean Reefer losgetrokken Het Deense motorschip „Chi lean Reefer" dat vorige week zondag bij Vlissingen in aanva ring kwam met het Canadese motorschip „Kate Breton Miner" en dat nabij Nieuwesluis ten oosten van Breskens aan de grond moest worden gezet, is zondagochtend tegen 10 uur door vier sleepboten vlotgetrokken. Zaterdagmorgen vroeg hadden de slepers ook al een poging ge daan de „Chilean Reefer" vlot te krijgen, maar deze mislukte. Het Deense schip is naar de werf „De Schelde" in Vlissingen gebracht, waar het zal worden gerepareerd. Uit een eerder in gesteld onderzoek door deskun digen van Van der Taks ber gingsmaatschappij bleek dat de „Chilean Reefer" tengevolge van de aanvaring een groot gat aan stuurboord ter hoogte van ruim twee had opgelopen. Jacht te water gelaten Onder grote belangstelling is alhier een jacht te water gela ten, waarvoor een grote drijven de bok nodig was. Het jacht is gebouwd bij de firma Meeuw- sen. Het is 15.20 m lang, 3.90 m. breed en heeft een diepgang van 2 m. Het biedt slaapplaats aan acht personen en het is uitgerust met een radiozender, echolood en een eletronische snelheids- rr iter. De drijvende bok was no dig, omdat men hier niet over voldoende helling beschikt om de jachten te water te laten. Lions Club voor Oost Zeeuws-Vlaanderen Na een voorbereiding die bijna 2% jaar in beslag heeft genomen is dezer dagen in Hulst de Oost Zeeuwsvlaamse „Iions Club" de finitief tot stand gekomen met een charternight-viering. Het charter werd uitgereikt door de heer R. van Wingerden uit Gou da, gouverneur van district 110 B. Deze herdacht in enkele ge voelvolle woorden jhr. mr. De Casembroot die de Lions altijd een goed hart toedroeg. De heer Van Wingerden dank te de -heer J. P. Visser uit Ter neuzen voor het initiatief dat deze had genomen hetwelk had geleid tot de stichting van de club. De heer J. Pannevis te Ter neuzen sprak een openingswoord als voorzatter van de charter- nighteomimissie. De heer K. de Koning uit Goes reikte in zijn kwaliteit van vice-gouverneur de certificaten uit. De dienstgedach- te onder het internationale mot to „we serve" werd toegelicht door de president van de club, de heer M. C. Feijen uit Sluiskil. Vervolgens werd het woord ge voerd door gedeputeerde A. J. Kaland namens de waarn, com missaris der koningin, door bur gemeester Molthoff en door de heer F. Loose, die namens West Zeeuws-Vlaanderen een tafelbel aanbood. De dames van de „li- ons" schonken een vaandel. Een druk bezochte receptie na afloop werd opgeluisterd met een serenade van de stedelijke harmonie. Aan het diner in „De Koning van Engeland" hield de heer P. J. Brand een inleiding over de historie van Hulst. Vergadering Plattelandsjongeren In hotel „Victory" te Oostburg hield de plattelandsjongerenge- meenschap een contactavond, die druk werd bezocht. De bijeen komst werd o.m. bijgewoond door de burgemeester van Oostburg, de heer J. L. van Leeuwen, ing. G. F. Israël directeur van de landbouwpraktijkschool in Schoondijke en door de heer F. Dees uit Wissekerke namens het hoofdbestuur. De prijzen van de trekkers- behendigheidswedstrijd werden uitgereikt na een inleidend woord van de heer J. van Iwaar- den over de geleverde prestaties. De uitreiking geschiedde door ir. L. A. Lagerwerf uit Schoondijke. De uitslag luidde: 1. A. Luteijn te Nieuwvliet, 528 strafpnt.; 2. J. de Regt. 757 strafpnt.; 3. C. de Smit te Groede, 757 strafpnt. en 4. A. M. D'Hont, 906 strafpnt. Ook was er 's middags in de praktijkschool te Schoondijke een wedstrijd geweest in het maken van hartige hapjes. In de afde ling toastjes was de uitslag: 1, M. Verplanke te Uzendijke; 2, S. de Feijter; 3. T. Roelse. De afdeling slaatjes werd door een heer gewonnen, nl. R. van Driel uit Zaamslag. De heer A. van Uxem, zelf oud inwoner uit de streek en secre taris-penningmeester van de plat telandsbibliotheek in Overijssel, sprak over schaalvergroting. Deze moet niet alleen worden ge. zien in het bestuursvlak van do gemeenten door samenvoeging maar ook door centralisatie van organisaties en afdelingen die zich op eenzelfde cultureel of maatschappelijk werkterrein be wegen. Vooral de jongeren zullen deze gewijzigde omstandigheden dienen te begrijpen en moeten de bestaande opvattingen van kleine bedrijven etc. doorbreken. De heren vertoonden daarna besprak. De bestuursleden L. J. de Clerck uit Aardenburg, secr. P. W. Toesseint uit Schoondijke en A. Oosterling uit Breskens werden herkozen. Nieuw be stuurslid werd de heer H. Goede- gebuur uit Zuidzande. Hij komt in de plaats van de heer V. Sche- pens uit Breskens. Dank werd gebracht aan de heer L. de Clerck voor zijn uit gebreid jaarverslag, dat een dui delijk overzicht gaf van de be staande toestand en de verrichte werkzaamheden. Hierbij kwam o.m. ter sprake de gang van zaken bij de gezinszorg. Het be stuur werd opgedragen nadere besprekingen te houden met het bestuur van deze stichting. Daar na zullen de vrouwen van de vrouwenbond zich beijveren tot hét werven van leden. Aan het begin van de vergade ring werd een ogenblik stilte in acht genomen voor mevr. S. de RooDesein uit Groede, die enige weken geleden overleed en die speciaal voor de vrouwen bond een stuwende kracht was geweest. Kandidaatsexamen Aan de technische hogeschool te Delft is geslaagd voor het kandidaatsexamen voor natuur kundig ingenieur de heer F. M. de Mul te Sas van Gent. Uitbreiding Rozenoord De bejaarden-stichting Rozen- oord zal gaan uitbreiden. Dit werd besloten op een buitenge wone ledenvergadering. De aanvragen zijn zo talrijk dat uitbreiding dringend nood zakelijk wordt. Het bestuur werd gemachtigd plannen te ontwer pen om de bestaande inrichting uit te breiden met nieuwe tehui zen in Breskens en Biervliet. Met de gemeentebesturen van deze plaatsen zullen besprekingen worden gehouden. Bovendien moet het oude gedeelte van het tegenwoordige Rozenoord een modernisering ondergaan. Plattelandsvrouwen vergaderden In café „Wilhelmina" verga derde de plaatselijke afdeling van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen onder leiding van mevr. C. E. van Oorschot- Weber. Tot afgevaardigde naar de provinciale voorj aars vergade ring in Oostburg werd aangewe- De president van de Konink lijke Zuidhollandsche Maat schappij tot redding van schip breukelingen, mr. J. Th. van Munster van Heuven, heeft za terdagmiddag in het hotel „Wa pen van Breskens" zeven inwo ners van Breskens een medaille van de reddingmaatschappij op de borst gespeld. Dit zevental, allen bemanningsleden van de reddingboot „President Wierd- sma", dat in Breskens ligt, kreeg de onderscheiding voor zijn moe dig optreden in de nacht van 13 op 14 februari, toen het Griek se kolenschip „Spyros Armena- kis" voor de Vlissingse boule vard verging. Bij windkracht tien en een woeste zee wist de bemanning van de reddingboot 22 opvarenden van het Griekse schip te halen. De schipper van de redding boot, de heer W. van de Broeke, kreeg een zilveren medaille van de reddingmaatschappij met de daarbij behorende getuigschrif ten. Vervolgens kregen de stuur man C. Erasmus, de eerste ma chinist R. van Quekelberghe, de tweede machinist J. Pleite en drie opstappers, J. Fenijn, L. Moelker en W. van de Broecke, de bronzen medaille. Mr. Van Munster van Heuven vertelde dat er plannen bestaan voor een nieuwe reddingboot, die in Breskens zal worden gestatio neerd. Het is het tweede schip in de nieuwbouwserie. Het eer ste schip, „de Koningin Juliana", ligt reeds in Hoek van Holland. M. Witte zal de afdeling ver tegenwoordigen op de voorjaar vergadering van de bond in Utrecht. De dames zullen 22 april een reis ondernemen naar een stoffenfabriek te Bergeick nabij Eindhoven. Mej. J. C. Ledeboer uit Haren sprak over de aanpak van de recreatie in het noorden des lands. Mevr. Van Oorschot bood haar aan het einde van haar causerie de bondstegel aan. Vergadering speeltuincomité Het plaatselijk speeltuincomi té vergaderde in hotel „Balmo- zen mej. F. van Wijkhuizen. Mej. ral" onder leiding van de heer M. Leenhouts. Deze kon de leden mededelen, dat men thans defi nitief de beschikking had over een speelterrein achter het ge meentelijk voetbalveld. De hoop is gewettigd dat er nog dit jaar gestart kan worden. De penning meester heeft de beschikking over ongeveer vijfduizend gul den als resultaat van de gevoer de acties, die alle als geslaagd te beschouwen zijn. Verwacht mag worden dat door bijdragen en subsidies dit nog verdubbeld zal worden. Een plattegrond van het beschikbare terrein zal wor den opgezonden aan de lande lijke organisatie, de Nuso en ver zocht worden hierop de moge lijkheden aan te geven. Er zal worden overwogen of het niét wenselijk is het comité in een stichting om te zetten. Jeugdraadsvergadering In de vergadering van de herv. jeugdraad kwam o.m. aan de orde het punt kamperen. Voor de jongensclubs werd door de club leiding voorgesteld er met de tenten op uit te trékken in het weekend van 18 tot 20 juni a.s. Daar voor de meisjesclubs een Hedenesseweekend geen door gang kon vinden, werd besloten contact op te nemen met een kampeerboerderij te Veere. Op zaterdag 10 april wordt er een tweede oliebollenactie ge houden ten bate van de gezamen lijke clubs. Men hoopt deze maal geheel Sluiskil van oliebollen te kunnen voorzien. (Adv.) Van de zijde van de instuif werd medegedeeld, dat op 24 april a.s. de laatste dansavond van dit seizoen zal worden ge houden. Gedurende de zomer maanden zal er geen instuif zijn. De heer H. de Caluwé presen teerde mede namens zijn mede- clubleiders een door henzelf ver vaardigde clubvlag, die met ap plaus van de vergadering werd beloond. Ds. Ruis stelde voor een dag met de jeugdleiders door te brengen op het vormingscen trum „Hedenesse" ten einde zióh over diverse zaken van kwalita tieve aard met betrekking tot het jeugdwerk in het komende sei zoen te kunnen bezinnen, onder leiding van deskundigen op dit gebied. Voorlopig stuitte dit voor stel op enige bezwaren van prak tische aard. De volgende verga dering werd voorlopig vastge steld op maandag 17 mei a.s. E. H. B. O. De afdeling IJzendijke van de E. H. B. O. hield in café „De Lo- zanne" haar jaarlijkse algemene vergadering onder voorzitter schap van de heer Weterings. De heer J. Marteyn die vorig jaar wegens ziekte zijn voorzit terszetel ter beschikking stelde, werd met algemene stemmen opnieuw tot voorzitter gekozen. De heer Weterings noemde het verheugend dat de heer Mar teyn wederom in staat is de lei ding op zich te nemen. Spreker moest door drukke werkzaam heden de leiding uit handen ge ven, maar was bereid het vice- voorzitterschap op zich te nemen. Woensdag 14 april hoopt het echtpaar J. DielemanS. van de Velde, Boeregat C 25, zijn 55- jarig huwelijksfeest te vieren. Heel het Boeregat zal zich in deze mijlpaal van het krasse echtpaar verheugen, want ze zijn beiden geboren en getogen „op" het Boeregat en hebben er hun gehele leven gewoond. De bruidslieden zijn even oud een grappige modeshow. Ze had- alnT'zfeTzl'zlfn'nooft den zich in dameskWen anctn- "iet 3an te ZIen' n001t den zich in dameskleren gesto ken en demonstreerden als vol leerde mannequins de kleding der vrouw van de ochtend tot de avond. Voorzitter A. M. D'Hont dank te voor de prettige sfeer waarin deze contactavond was verlopen. Nieuwe voorzitter vereniging van B., S. en O. Tijdens een vergadering van B., S. en O. in West Zeeuws- Vlaanderen is burgemeester J. Hoftijzer met algemene stem men als voorzitter gekozen. Bur gemeester A. Kostense van Bier vliet had wegens drukke werk zaamheden moeten bedanken als voorzitter. Namens de aanwezi gen werd hem een geschenk aan geboden. Vergadering bestuursbond Voor de jaarvergadering van de bestuurdersbond van het N. V. V. die in „De Eenhoorn" te Oostburg werd gehouden, be stond weinig belangstelling. Voorzitter A. van der Velde uit Schoondijke betreurde dit. De kadermensen spannen zich in om alles voor de leden te doen op alle mogelijke terreinen en dan mag ook verwacht worden dat de belangstelling navenant is: De vergadering werd mede be zocht door de heer C. Hoek, dis- strictsbestuurder van het N. V.V. die een aantal actuele problemen echt ziek geweest en dokter en apotheker hebben nooit veel aan hen verdiend. Zij zijn altijd zeer sterk geweest, want ze hebben beiden in de vroegere jaren hard en zonder enige sociale voorziening lang gewerkt, de vrouw tot haar 59ste jaar op de akker en de man tot zijn 75ste. Ook voor hem begon zijn loop baan zoals een kleine eeuw te rug gebruikelijk voor alle kinde ren van het platteland op zijn 10e jaar als koewachter. Er groeide een vakbekwame agra riër uit hem die tot zijn 73ste jaar bij dezelfde boer werkte. De nakomelingenschap be staat jnit 2 kinderen, 5 klein- en 2 achterkleinkinderen. Wij feliciteren dit nijvere echt paar met hun veeljarige echt vereniging en wensen hun een goede levensavond. Ter completering van het be- K mirlrfplpn rlnpn wnnrfp.stuur werd mevr- Dees—Ris' "'ImUBIBII UUBfl WUIlue-seeuw gekozen. De beide {ferio Vier middelen in één Ublet helpen herkozen. elkaar endoen wonderenl Op initiatief van de docent De vier middelen, verenigd in één dokter Lockefeer werd er een tablet Chefarine„4", zijn elk afzon- "Se^CHt derlijk in de hele wereld beroemd en de arts de hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. .Eén der bestanddelen ishet betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een Op het station van Mage in teveel aan maagzuur neutraliseert. Braziliaanse staat Rio de r»„ Janeiro zijn zondag twee tremen De combinatie is ideaal om pijn of op elkaar geiopen. griep doeltreffend te bestrijden. Meer dan twintig mensen 6* Akwamen om het leven, zeventig /9 werden gewond. 45 gewonden zijn naar het ziekenhuis ge bracht. Men doet pogingen om de overige slachtoffers te bevrij den. 4) „Ik vraag mij af wat de man nen bij de poort bedoelden," zei Aram luchtig, terwijl hij met Agua verder reed. „Vreemde ruiters? Welke vreemde ruiters kunnen uit het oosten naderen, Agua? De enige stammen die zich in de omgeving ophouden zijn Mamelukken en die kunnen niets kwaads in de zin hebben, want ik heb vriendschap geslo ten met de Leeuw van Bashra". „Alles is mogelijk in dit hei dense land," zei de hagedis. „Per soonlijk wil ik daaraan toevoe gen dat ik blij zal zijn als dat schip komt om ons naar Genua terug te brengen. Vergeet niet dat uw opdrachtgever Scorra ons een groot bedrag beloofd heeft bij onze terugkeer. Ik ver huur mijn armzalig leven gaar ne om een levensgevaarlijke op dracht uit te voeren, maar als de opdracht uitgevoerd is wil ik even gaarne van mijn loon ge nieten." „Wel, wel," zei de avonturier verrast en begon te lachen. „Zo heb ik je nog nooit gehoord, Agua." „Ik heb ook nog nooit enig bezit gehad," zei de hagedis on verstoorbaar. „Maar nu ik dat heb zie ik geen reden om er niet zuinig op te zijn. En dit land, waar men van z'n leven nimmer zeker is, lijkt mij niet de ge schikte plaats Kijk uit1 schreeuwde hij plotseling, en zich over de nek van zijn rijdier buigend trok hij Aram met een ruk terzijde. Op hetzelfde mo ment flitste een kleine pijl langs het hoofd van de avonturier jam en Pollet deel zullen uitma ken met het doel de werkwijze van de plaatselijke afdeling te in tensiveren. Aan het slot van de vergadering stelde de nieuw ge kozen voorzitter de heer J. Mar teyn het op prijs wederom zijn beste krachten te kunnen geven aan deze vereniging die hij als zijn hobby beschouwde. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag 1825 stuks vee aangevoerd, zijnde: 1189 slacht runderen en 636 varkens. De noteringen waren: Slachtrunderen 3,304,15; Varkens, levend gewicht, 1,80 ƒ1,90; Stieren, alle kwaliteiten, ƒ4ƒ4,30; Worstkoeien ƒ3,25 3,40; Slaehtzeugen 1,55— ƒ1,60. Alles per kg. OverzichtSlachtrunderen aanvoer iets meer. handel zeer kalm, gedrukt in prijs; Varkens: aanvoer even korter, handel sle pend, prijzen iets lager. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd af boerderij: Zomergerst volgens mon ster tot 30; Groene erwten tot 34; Schokkers tot 43; Bruine bonen boerenschoon tot 52. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Hei-aardappelen voor het bin nenland: Eigenheimers 40 mm opwaarts ƒ17—ƒ20; Bintje 35 mm tot 50 mm ƒ15,75; Bintje 40 mm opwaarts in twee maten ge sorteerd ƒ18—ƒ20; Meerlander m.i.v. heden geen notering; Be velander 40 mm opwaarts 17 ƒ18,50; Furore 40 mm opwaarts ƒ16—ƒ18. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Libertas 40 mm op waarts ƒ11. Hei-aardappelen voor de ex port: Bintje 35 mm opwaarts in twee maten gesorteerd geen handel; Bintje 45 mm opwaarts in verschillende maten gesor teerd geen handel; Alpha 45 mm opwaarts ƒ13—ƒ14. Zand-aardappelen voor de ex port; IJselster 35 mm opwaarts 10,50; Patrones 35 mm op waarts 10,50; Voran 35 mm op waarts 10,50. Voernaardappelen ƒ3—ƒ4,25. Stemming: Binnenland vast, export geen handel. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con. sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. DODELIJK ONGEVAL TE OUDENBOSCH Twee doden Zaterdagnacht ongeveer 12 uur heeft op de Bosschendijk te Oudenbosch een ongeval plaats gehad waarbij twee mensen het leven verloren en twee met ern stige, echter niet levensgevaarlij ke verwondingen in het zieken huis te Oudenbosch moesten worden opgenomen. Een auto bestuurd door de 20- jarige A. Kools uit Roosendaal, is geslipt, dwars door een heg gereden, met kracht tegen een boom gebotst en daarna over de kop geslagen. Op slag gedood werden de beide inzittenden P. van Rijsbergen, 20 jaar en G. v. d. Sanden, 19 jaar, afkomstig uit Roosendaal. De eveneens 20- jarige M. de Bot moest met fie chauffeur in het ziekenhuis wor den opgenomen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7