Wervelstormen de Verenigde teisteren Staten Mislukte aanslag op Sjah van Iran in paleisin Teheran Vliegramp bij Damascus Het bezoek van Prins Bernhard aan Verenigde Staten de AANVARING TUSSEN REKRl*J38 EN DUITS VRACHTSCHIP CF IE SINT LAURENSRIVIER 54 SLACHTOFFERS BLIISEM SLOEG GAT EN NEUS VAN VANGUARD-LMNTQESTEL Ereburger van de stad Grandhaven HET WEER Dodencijfer stijgt nog steeds De tweede aanslag Eén dode; twee vermisten CHINESE BEREIKT JONK SUEZ Amerikaans jacht vermist Consternatie in België Noodlottig voorstel Twee Nederlanders 200 jaar oude molen Klompendans Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Frankering by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Maandag 12 dinsdag 13 april 1965 21e Jaargang - No. 6414 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Minstens 18 mensen zjjn om gekomen en ruim 75 gewond toen wervelstormen zondag ver scheidene steden rond het Michi- ganmeer teisterden. Bij Crystal Lake in Illinois kwamen zes mensen om 't leven. In noordoost-Indiana werden 15 steden getroffen. Zes mensen vonden hier de dood. In heel het getroffen gebied stortten huizen in en werden telegraafpalen uit de grond gerukt. In bet zuiden van Winconsin zouden drie men sen zijn omgekomen toen de stormen auto's van de weg licht ten. Vele mensen moesten in het ziekenhuis behandeld worden voor verwondingen. In het zui den van Michigan kwamen twee mensen om het leven. Een kerk werd tijdens een dienst getrof fen. Een aantal mensen zit op gesloten in wat er van de kerk over is. Aantal gewonden niet te schatten Het aantal doden bleek later tot 44 gestegen. Er zijn honder den gewonden. Volgens onoffi ciële cijfers zijn er alleen al in Indiana meer dan 25 doden te betreuren. In Marion werd een winkelcentrum volkomen ver woest. Een politiefunctionaris zei dat er in Indiana honderden mensen gewond zijn. Men kan het aantal zelfs niet schatten, z.ei hij. Ze worden met hopen weggehaald. Ten noordwesten van Detroit werd een motel plus restaurant verwoest. In La Paz werd een kerk „platgeslagen" en een tien tal huizen vernield. In Kokomo zijn rond 100 huizen zwaar be schadigd. Volgens een schatting der autoriteiten der zes door de wervelstormen getroffen staten zou het aantal doden 153 en dat er gewonden enkele duizenden bedragen. Het dodencijfer is vandaag, tot tenminste 172 gestegen, terwijl nog honderden mensen worden vermist. In ambtelijke kringen wordt gevreesd, dat bet aantal doden veel hoger zal blijken te zijn. Volgens de meteorologische dienst zijn de stormen die nu de staten Iowa, Illinois, Wisconsin, Indiana, Michigan en Ohio heb ben getroffen, de ergste die zich sinds 1953 in de Ver. Staten heb ben voorgedaan. In Indiana vielen voorzover tot dusver bekend, 91 doden, in Wisconsin 3, Illinois 7, Ohio 48 en in Michigan 23. Prawda over Johnsons voorstel inzake Vietnam In een artikel in de „Prawda" onder de kop „Waarom al dat rumoer" wordt het recente voor stel van president Johnson in zake Vietnam als propaganda be stempeld. Het blad merkt op, dat Johnsons gezegde „een bespre king zonder voorwaarden" niets betekent, „omdat het duidelijk is dat Amerika niet wil praten voordat de Vietnamese patriot ten hun vrijheidsstrijd staken". GRIEKSE MOORDENARES TERECHTGESTELD In Griekenland is zaterdag een vrouw terechtgesteld wegens vergiftiging in mei 1963 van haar moeder, een broer en twee an dere bloedverwanten, en wegens poging tot moord op een 4-jarig nichtje. Bij een schietpartij die zich zaterdag in het paléis van de sjah in Teheran heeft voorge daan, zijn een soldaat die het ge bouw al schietend binnendrong, en twee lijfwachten gedood, al dus een mededeling van de Per zische regering. Twee personen werden ge wond. Het incident gebeurde op het ogenblik dat de sjah zijn werkkamer binnenging. Er wordt een onderzoek inge steld om na te gaan of de bin nendringer kwade bedoelingen had of een amokmaker was. De schietpartij blijkt inderdaad een aanslag op het leven van de sjah te zijn geweest. Deze heeft zijn leven te danken aan de omstandigheid dat hij de auto waarmee hij naar zijn bureau in het paleis was gereden, aan de andere zijde had verlaten dan hij gewoon was te doen. Hierdoor moest de dader om de auto heen lopen, waardoor hij enkele se conden verloor. Bij de ingang van het paleis kwam de dader, 'n jonge schild wacht, tegenover twee andere schildwachten te staan, op wie hij begon te schieten. Zelf werd hij echter neergeschoten voor hij het bureau van de sjah had kun nen bereiken. Dit was de tweede aanslag waaraan de sjah sinds zijn troonbestijging in september 1941 is ontsnapt. Enkele maanden geleden werd premier Hassen Alimansoer het Op het meer van St. Pierre tussen Montreal en Quebec zijn zaterdagmorgen het Nederlandse vrachtschip „Hermes" van 5709 ton, eigendom van de K. N. S. M. te Amsterdam, en de 3865 ton metende Duitse vrachtboot „Transatlantic" uit Hamburg met elkaar in aanvaring geko- Op beide schepen brak brand uit. Op de Hermos kon het vuur spoedig worden bedwongen, maar vijf uur na de aanvaring woedde de brand op het Duitse schip nog voort. Het meer van St. Pierre is in feite een verwijding van de St. Laurensrivier. De aanvaring gebeurde tussen de steden Trois Rivières en Sorel. De Hermes heeft een gat onder de waterlijn opgelopen. De kapitein van de „Transat lantic" heeft direct na het uitbre ken van de brand achttien kisten met licht ontvlambare chemische produkten overboord laten zet ten. De artsen die aan boord van de „Transatlantic" waren gegaan, verklaarden bij terugkeer in Trois Rivières, dat van de be manning van dit schip één lid is omgekomen, terwijl er nog twee worden vermist. Elf anderen werden gewond. Aan boord van de Hermes heb ben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. De „Hermes" die een gat van vijf meter in de boeg heeft, is doorgevaren naar Montreal. Het schip had een deel der gewonden van de „Transatlantic" aan boord. De toestand van een der gewonden is ernstig. De verwon dingen der andere bemannings leden waren minder ernstig, voornamelijk brandwonden en rookvergiftiging. De „Hermes" die afgaand in de iichtenlijn voer, liep bij Yama- chiche Bend op het meer van St. Pierre door een nog niet opge helderd technisch defect ineens uit 'iet roer. Dit heeft kapitein C. W. E. van Eijk (54) uit Haar lem telegrafisch aan de K. N. S. M. bericht. Ondanks liet feit dat zij onmid dellijk order ..hard stuurboord roer" gaf, ging zijn schip bak boord uit en kwam in aanvaring met de „Transatlantic". Een luchtopname van het Neder landse vrachtschip „Hermes" (voorgrond)dat zaterdag op het meer van St. Pierre een ver wijding van de St. Laurensrivier met het Duitse vrachtschip ..Transatlantic" in aanvaring is gekomen. Aan boord van het Ne derlandse schip vielen geen slachtoffers. Aan boord van het Duitse schip, waar een urenlange brand ontstond, zijn een dode, twee vermisten en elf gewonden te betreuren. slachtoffer van een aanslag. Deze overleed aan zijn verwon dingen. De Chinese jonk ,*,Chang Feng" die op 22 januari met de Neder landse stuurman Fokke Visser de rede van Hongkong verliet voor een zeiltocht naar Europa, heeft na een moeilijke overtocht door de Rode Zee zwaar ge havend maar behouden Suez be reikt. Grote ongerustheid bestaat echter nog over een Amerikaans zeiljacht, de Jolly Belle", dat met twee bekende miljonairs en een vrouw aan b ord korte tijd voor de „Chang ihrig" de haven van Djiboeti verliet met dezelfde bestemming. Sinds 24 dagen heeft men van dit schip niets meer gezien of gehoord. De „Chans Feng'' wordt op 25 april in de thuishaven, het zuidfranse Cannes, verwacht. Zevenenveertig Belgen en twee Nederlanders die Pasen in Je ruzalem wilden vieren, zijn om het leven gekomen toen hun ge charterde Jordaanse lijntoestel in de nacht var zaterdag op zon dag 16 km ten westen van Da mascus neerstortte. De Jordaan se bemanning van vier, onder wie de stewardes, heeft even eens het leven verloren. Het verongelukte toestel, een Dart-Herald, was op weg naar de Jordaanse sector van Jeru zalem en in Beiroet opgestegen. Volgens de betrokken luchtvaart maatschappij is het toestel in de lucht in brand gevlogen en uit elkaar gesprongen. Er bevonden zich aan boord van het vliegtuig 47 Belgen, 2 Nederlanders en een Zwitserse dame. De stoffelijke overschotten zijn naar een ziekenhuis in Damascus overgebracht en blijven daar tot instructies over de bestemming zijn ontvangen. Het toestel kwam terecht op de Kanisa-berg. 5 km van de hoofdweg van Beiroet naar Da mascus. Veertig van de 47 Belgische slachtoffers kwamen uit Vlaan deren. De reis was georganiseerd door een Vlaams reisbureau dat het midden-oosten voor „alle beurzen" wilde openstellen. De consternatie die het onge luk in België heeft veroorzaakt, werd nog vergroot door het feit dat er twee groenen toeristen waren en de familieleden aan vankelijk niet wisten tot welke groep hun verwanten behoorden. Op het ministerie van buiten landse zaken waar een speciale post was ingericht, ontving men dan ook talrijke telefoontjes van ongeruste familieleden. In de middag zag men velen het minis terie binnengaan om kennis te nemen van de lijst van slacht offers die inmiddels in Brussel was ontvangen. Als het reisschema, zoals het oorspronkelijk was opgesteld, gevolgd zou zijn, dan zouden de 50 slachtoffers thans nog in leven zijn en van hun vakantie genie ten in Cairo, de oorspronkelijke eindbestemming. Het voorstel van onderdirecteur Krekorian van de Omar-Khayyam hotel combinatie om eerst een week in het pas geopende Beiroet-hotel door te brengen is noodlottig ge bleken. Van de 50 slachtoffers hadden er 40 op Schiphol uit vrije keuze het voorstel geaccep teerd. De tien overigen die met een naar Cairo hadden willen doorvliegen, hebben het leven verloren omdat de Super-Con- stellation van „Trade Hinds", waarin zij de vlucht maakten, door de luchtvaartautoriteiten van Libanon werd vastgehouden. Het is deze samenloop van om standigheden geweest, waaraan zij hun dood te wijten hebben. Zij brachten de laatste week van hun leven in het juist geopende Omar Khayyam-hotel te Beiroet door en vertrokken noodgedwon gen met een Jordaans vliegtuig, omdat de „superconnie" nog steeds niet mocht vertrekken (of intussen niet meer beschikbaar was?). De groep zou eerst de Jor daanse sector van Jeruzalem bezichtigen en dan doorvliegen naar Cairo. De twee Nederlandse slachtof fers van de vliegtuigramp zijn de heer John F. van Meerten, directeur Fairchild-Camera- en Instrumentenmaatschappij te Hilversum, en zijn echtgenote, mevr. W. J. B. van Meerten Endt. Het echtpaar had drie kin deren, van wie er twee volwas sen en gehuwd zijn. Met een gapend gat in de half los geslagen neus is vanmiddag om kwart over twaalf een Van- guard-Iijntoestel van de B.E.A. met 57 passagiers aan boord uit Londen veilig op Schiphol ge land. Er was daar voor de aan komst van dit vliegtuig groot alarm gegeven. De beschadiging was onderweg door een felle blikseminslag in de neus ver oorzaakt. Uiterst behoedzaam zette de Britse piloot met de staart naar beneden zijn machine allereerst op de wielen van het hoofdlan dingsgestel, dat zich midden on der hej vliegtuig bevindt, op de baan, waarna hij aldus met de neus nog enigszins opwaarts 100 tot 150 meter over de baan voortreed, voor ook de neus naar beneden zakte en bij bet neus- wiel zo voorzichtig mogelijk met de landingsbaan in aanraking Het Duitse vrachtschip „Trans atlantic" is in de nacht van zater dag op zondag in de St. Laurens gezonken. Het was na de aanva ring stroomafwaarts de rivier af gedreven. Het verkeer op de ri vier is door het zinken van het sohip gestremd. Een aantal sche pen wacht op het vrijmaken van de druk bevaren St. Laurens. De „Transatlantic" ligt op zijn kant in de vaargeul, gedeeltelijk boven water. In de hoofstraat van Da nang. Zuid-Vietnam, is een Amerikaans hefschroefvliegtuig neergestort. De vier Amerikaanse beman ningsleden en twee mensen op straat werden gewond. In de Australische plaats Newcastle maakte dezer dagen een man van de nood een deugd, door, toen hij door een zware re genbui werd overvallen, een vuil nisemmer als paraplu te gebrui ken. Het kostte hem echter veer tig gulden boete, omdat hij de inhoud van de emmer op straat had gedeponeerd. Bij opgravingen In het Ahag- garberglandschap, in het zuiden van de Sahara, zijn de vijfduizend jaar oude geraamten van een vol wassen mens en twee kinderen gevonden. Uit het feit dat daar ook visgraten werden gevonden, leiden oudheidkundigen af dat de geraamten dateren uit de tijd toen de Sahara droog en tot een woestijn werd. Prins Bernhard is zaterdag in Holland, een plaats in de Ameri kaanse staat Michigan, aangekomen, vergezeld door de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, mr. C. W. A. Schürmann, en zijn particulier secretaris, de heer E. Vernède. Op weg naar Holland moest de auto van de prins stoppen voor een hulde in Grandhaven, waar honderden inwoners, onder wie talrijke van Nederlandse afkomst, de prins verwelkomden. De bur gemeester van Grandhaven overhandigde prins Bernhard een oor konde met eijn benoeming tot ereburger van de stad. Namens de plaatselijke kamer van koophandel kreeg de prins verder een kleedje van ossehuid aangeboden. Na een bijeenkomst op Hope College, waar de prins een toe spraak hield voor studenten van Hope College In Holland, hield de prins een persconferentie, die werd bijgewoond door talrijke vertegenwoordigers van de pers en een groot aantal studenten. De prins beantwoordde vragen over de E. E. G. en de N. A. V. O. Na de lunch op Hope College was het evenement van de dag de ingebruikstelling door de prins van een 200 iaar oude mo len op Windmill-Island, de „Zwaan" genaamd. Het trof gelukkig dat er wind genoeg was zodat de wieken van de „Zwaan" lustig draaiden. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door de gouverneur van Michigan. George Romney, de Nederlandse consuls in Chicago, Detroit en Grand Rapids en vooraanstaande Amerikaanse zakenlieden en industriëlen. Daarna woonde de prins een ontvangst bij, die te zijner ere werd gegeven in het Civic Cen tre" van de Nederlandse ge meenschap, waarbij talrijke dele gaties aanwezig waren van de „Dutch-American Community". De president van het Calvin College, dr William Spoelhof, sprak de prins toe. Gouverneur Romney en anderen voerden eveneens het woord. Twaalf Amerikaanse meisjes in Neder landse folkloristische dracht voerden een klompendans uit. Een jongenskoor van Calvin College zong Nederlandse liede ren. De dag werd besloten met een diner in Point West Lodge, waar het Macatawa-meer in het Michigan-meer stroomt. Het commentaar van de prins op een en ander was: „Het was voor mij net of ik een dag in Nederland heb doorgebracht". FRISSE WIND Het K. N. M. I. deelt mede: In de nacht van zaterdag op zondag werd zachte en vochtige lucht verdreven door het kou front van een diepe depressie, waarvan de kern tussen IJsland en de Faroer lag. Droge polaire lucht stroomde daarna met wes telijke winden over ons land, zo dat zondag langdurige zonnige perioden voorkwamen en er vrij wel nergens buien vielen. Tussen de diepe depressie bij de Faroer, die thans langzaam naar het noorden trekt en een hogedrukgebied ten westen van Portugal staat vooral in de ho gere luchtlagen een krachtige ZON MAAN 12 13 14 15 op onder op onder 5.50 7.32 3.02 5.07 5.48 7.33 4.25 5.27 5.46 7.35 5.45 5.45 5.44 7.37 7.04 6.00 westelijke stroming. Een storing beweegt in deze stroming met grote snelheid over Engeland en de Noordzee naar onze omgeving. Verwacht wordt dat deze storing, die buiigheid en wind tijdelijk flink doet toenemen, vanavond het grootste deel van het land reeds gepasseerd zal zijn. Daar na zullen weer opklaringen voor komen, terwijl de buiigheid gelei delijk zal verminderen. Na het passeren van de storing wordt de wind westelijk en voert iets kou dere lucht aan, maar omdat er ook van tijd tot tijd zon zal zijn, gaat de temperatuur ten opzich te van vandaag nauwelijks om laag. Verwachting, meegedeeld door het K. N. M. I., geldig van maan dagavond tot dinsdagavond, op gemaakt te 11.15 uur: WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolkingen plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. liet komen. Enkele minuten later arriveerde het toestel op eigen kracht op het platform en stap ten de passagiers uit. IJzig kalme bemanning De 37-jarige boekhouder van de Haagse Post, T. H. J. van Maarle, en mevr. V. J. Valste r uit Naarden, die met haar echt genoot, de directeur van een technisch handelsbureau, gé- drieën uit Londen naar Schiphol terugkeerden, vertelden dat de passagiers kort na het vertrek van Londen -Airport door öe feell klap waren opgeschrikt, maar dat de bemanning ijzig rustig bleef en dat de machine ogenschijnlijk intact de reis voortzette. „We hadden de riemen al los mogen maken en er was feite lijk niets aan de hand, zo ver telde de heer Van Maarle, toen nog boven Engeland plotseling die vlam buiten de raampjes op lichtte, gepaard gaande met een soort van explosie. Terstond daarna maakte de machine een enorme duik, vulde de heer Valstar aan, alsof we in een gapende luchtzak terecht, waren gekomen. Iedereen schrok wel, hoor, deelde mevr. Valstar mede, maar niemand zei iets. Er kwam dus helemaal geen paniek. Ik zag het cabinepersoneel meteen naar de cockpit rennen, maar de ste wardess kwam lachend terug en dat stelde me gerust. Toch wa ren we in ons hart allemaal zo bang, dat niemand er over durf de te praten. Laconieke gezagvoerder De 47-jarige laconieke gezag voerder van het toestel, George Smith uit Londen, verklaarde niet erg geschrokken te zijn vari de bliksem, die vlak voor zijn neus in die van het vliegtuig was geslagen. Het was de tweede maal dat hij zoiets meemaakte. Bovendien heb ik als lucht- m.acht-piloot in de oorlog wel voor hetere vuren gestaan, aldus de gezagvoerder. Het enige waar ik over in zat was de losgeraakte neusdop, die de radarinstallatie beschermt. Deze had hij het neerkomen van het neuswiel op de landingsbaan eraf kunnen vallen en zou dan voor de wielen terecht zijn gekomen. Dit zou natuurlijke ernstige gevolgen hebben gehad. De tweede bemande ruimte- vlucht met een Gemini-cabini zal wellicht op S juni of zelfs op 1 juni kunnen plaats vinden, gezien het succes van de eerste Gemini- vlucht met Grissom en Young. Aanvankelijk zou de tweede Ge- mini-vlucht in het derde kwar taal van dit jaar plaats vinden. Het is de bedoeling dat James McDivitt en Edward White 63 omwentelingen om de aarde ma ken. DINSDAG 13 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.55 12.34 Terneuzen 0.30 1.09 Hansweert 1.10 1.49 Walsoorden 1.20 1.59 WOENSDAG 14 APRIL v.m. n.m. Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.45 1.20 2.00 2.10 1.18 1.53 2.33 243

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1