Breng sfeer in huis! Voor huisvrouw en gezin VOOR Ernstig ziek door tabletten VROUW Ragebollen en Restaureren Voor onze >9tw?nu** Artsen waarschuwen voor misbruik van pijnstillende middelen Zaterdag 10 april 1965 Dl VRIJ! ZEEUW 11 Gpaarpldzterlgmet ^met gratis waardezegels vaa 15 en 25 ct. DAT KAN DOOR EEN KLEINE VERANDERING ONS huiselijk comfort en het doelmatig gebruik van een verfrek hangen zeker niet in de eerste plaats af van de grootte, maar veel meer van de doelmatige plaatsing van het meubilair en een goed doordachte verlichting. We maken een kamer gezellig en be haaglijk met gordijnen, kleden en schilderijen, maar we moeten er vaak. nog even aan wennen om een zo prettig mogelijke toepassing van verlichting te ar rangeren, alleen omdat we nog wel eens wat al te vast zitten aan de traditionele opvatting, dat een WAT ZIEN WIJ lamp slechts het accent van licht in de duisternis is. Door een goed gekozen verlichting maken we ons huis comfortabeler, sfeervoller en eigenlijk beter bewoonbaar, want weinig licht is onbehaaglijk en maakt de vertrekken klein en somber. Ja, hóé wij de vorm, de kleur en de structuur van de voorwerpen in onze omgeving waarnemen en of wij gemakkelijk en zonder onnodige inspanning kun nen zien, wordt niet alleen bepaald door de kwaliteit van onze ogen, maar vooral door de verlichting. Er bestaat nu eenmaal een nauwe relatie tussen „zien" en „verlichting". Willen we met-ter-daad gunstige voorwaarden voor de visuele waarneming scheppen, dan dienen we te bedenken, dat elke situatie, elke bezigheid, of het nu werk of ontspanning is, bepaalde eisen aan de kwaliteit van de verlich ting in huis stelt. Het is nuttig als er veel licht gemaakt kan worden, al zal dat in veel ge vallen niet eens worden gedaan. We denken hierbij aan het luisteren naar muziek of het ontvangen van vrienden en bekenden. Maar de behoefte aan licht zal ook afhangen van het aantal mensen, dat er in die kamer aanwezig is en natuurlijk ook van wat die mensen doen. We hebben daarom met verschillende faktoren rekening te houden, maar de mogelijkheden van verlichting zijn tegenwoordig zó groot, dat het ons zeker zal gelukken een bevredigend resultaat te krijgen, zodat het juiste licht op de juiste plaats komt. SPECIALE SFEER We weten dat laaggeplaatste lichtbronnen voor een flatterend, zacht licht zorgen; dat gering licht een harde schaduw, maar een diffuse verlichting vervloeiende schaduwen geeft. Om deze reden doen we een enkel wandlampje aan als stemmingslicht als we graag wat willen soezen in da schemering, als we gezellig wat zitten te praten of als we stille tjes naar muziek luisteren. Hoewel in de moderne huizen een plafondlamp vaak te massaal is, zal een eethoek in veel geval len wèl zo'n lamp verdragen. An ders nemen we in kleine vertrek ken liever een plafonnière. Een andere mogelijkheid is om in het plafond spiegellampen te bouwen, die sterk geconcentreerde licht bundels naar beneden geven en hierdoor een pseudo-zon-effect veroorzaken, waardoor er een gro tere levendigheid in het interieur komt. Deze spiegellampen, deze extra sterke lidhtaccenten, zijn ook uitermate geschikt om bepaalde voorwerpen te doen opvallen, zo dat er op een bepaalde manier een zeer decoratieve werking ontstaat. Wij denken hierbij bijvoorbeeld Eiaij ció -lichtval op de beeldschone overgordijnen. DE JUISTE PLAATS Op de eettafel is een geconcen treerd licht wel noodzakelijk. Het geeft een intieme sfeer en een levendige schittering van glim lichtjes in het glaswerk, het por selein en het tafelzilver, dat op tafel staat. Hierbij past dan nog een wandlicht, waardoor de om geving een zekere helderheid krijgt, zodat het geheel een be haaglijke indruk maakt. De moderne huiskamer is ge baat bij een doelmatige verdeling van wandlampen, grote of kleine staande lampen en tafellampen. Een geheel belangrijke lichtbron is de staande lamp. Als leeslamp dient deze zó te worden geplaatst, dat er op het boek of tijdschrift dat we lezen, geen storende scha duwen vallen. Bovendien moet het armatuur of tijdschrift dat we lezen, geen sorterende schaduwen vallen. Bovendien moet het arma tuur de gloeilamp voldoende af schermen om verblinding te voor komen. Het is zeker niet goed als al het licht alleen geconcentreerd wordt op het papier, terwijl de omgeving donker blijft. We kijken immers zo nu en dan op en onze ogen moeten dan een rustpunt kunnen vinden in de omgeving. Is deze omgeving helemaal donker, dan moeten onze ogen zich telkens opnieuw aanpassen aan de over gang van licht naar donker en omgekeerd. Dit is heel vermoeiend voor de ogen. Voor een schrijf- of werkhoek kiezen we het liefst een draaibare wandlamp of een tafel lamp. ARCHITECTONISCH Een lamp kan ook een over wegend architectonische funktie hebben, zoals bijvoorbeeld een armatuur van satijnglas. Zo'n lamp, die dan in combinatie met een algemene verlichting wordt toegepast, hangt meestal zeer laag en is voorzien van een kleine gloeilamp. Grote glasramen vormen des avonds vaak een dissonant in het interieur. Natuurlijk kunnen we dit donkere en spiegelende vlak gemakkelijk wegwerken door de «IIIIIIIIflllilIlHIIIIIIliil INTERNATIONALE SCHOENENBEURS IN UTRECHT Een van de nieuwe modellen schoenen, die op de internatio nale schoenenbeurs in de Irene- hal te Utrecht wordt getoond, is de „Hetty Lyn". Dit model heeft een rechter afgewerkte en vier- ante hak, dan de modellen van de voorgaande jaren. gordijnen te sluiten, maar in be paalde gevallen kunnen we ook door middel van een buitenlicht de tuin als het ware bij het woon gedeelte betrekken. Een buiten gewoon mooie oplossing als we een goed onderhouden tuin bezit ten. Een persglas lamp komt dan tegen de achtergevel van het huis- en verlicht ongeveer 15 meter van de tuin. Een ander voordeel van deze verlichting is nog, dat als zoon- of dochterlief 's avonds in 't don ker thuiskomt, hij of zij het poor tje gemakkelijk kan vinden en de fiets zonder moeite in de schuur kunnen zetten. ZELFS BUIZEN We kunnen in één vertrek ook gloeilampen van verschillende ty pen en grootten harmonisch com bineren met „TIi"-buislampen, mits we elke lamp op die plaats gebruiken, waar de bijzondere eigenschappen van die lamp het best tot uitdrukking komt. De verlichtingsindustrie be steedt steeds meer aandacht aan het materiaal van de lampen. Er worden mooie dingen gemaakt. Zo wordt er steeds weer naar nieuwe houtsoorten gezocht die geschikt zijn om verwerkt te wor den. We zien een toepassing van onix, een half edelgesteente en er zijn beeldige lampen van hand geslepen kristal uit Bohemen. Heel praktisch zijn de schemer lampen, waarvan we de licht sterkte, 60, 100 of 160 watt, zeil met een schakelaartje kunnen regelen. Drie afzonderlijke ver lichtingen onder één kap BETTY TEELING. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Een gebit blijft langer mooi, als u het naborstelt met verdunde waterstofperoxyde (3 0 Indien een sleutel moeilijk in een slot draait, kunt u deze insmeren met paraffine. a Hebben uw planten ondanks uw goede zorgen last van luis? Maak een sopje van zachte zeep, gooi hier een scheut spiritus door en bespuit de planten er mee. a Gaat de ritssluiting van uw rok of jumper wat stroef op en neer? Even met een kaarsje er langs en het euvel zal snel verholpen zijn. a Witte no-iron overhemden, die wat te vuil gedragen zijn, kunnen het beste voorgeweekt worden in water met zout. Daarna gewoon in een sopje wassen. Ze zullen op deze manier veel beter schoon te krijgen zijn. a Bloemen in vazen blijven langer goed, indien u in het water enige druppels kamferspiritus doet. a Als iemand thee zonder melk èn zonder suiker drinkt, krijgt het kopje dagelijks een nare bruine aanslag, die zich niet zo gemak kelijk met afwassen laat verwij deren. Een lepeltje soda in het af- waswater en de aanslag is zo ver dwenen. a Muizengaten stopt u dicht met lappen, welke met terpentijn zijn natgemaakt. a Mandjes van teen, raffia en soort gelijk materiaal moeten eerst droog gereinigd, daarna met een vochtige doek afgenomen en ten slotte behandeld worden met een sopje van alkalivrij wasmiddel. a Bij vlam in de pan direkt een goed passende deksel er op en de vlam dooft. Geen water gebruiken. a Aanslag op glazen kunt U verwij deren door het glas een kwartier tje in verdunde azijn te leggen en mocht de aanslag ook binnenin zitten, dan ook verdunde azijn in de karaf. Hardnekkige aanslag wegschuren met zand of zacht schuurmiddel. Goed naspoelen tenslotte is noodzakelijk. a Bittere komkommers legt U, in stukken gesneden, een paar uur in het water en de bittere smaak is verdwenen. a Geef geen vuile melkflessen terug aan de melkboer, maar spoel de flessen eerst om met koud water en daarna met een warm sopje. De kurk op een thermofles yer- oorzaakt een muffe smaak aan de drank. Laat die kurk na gebruik van de fles er niet opzitten, maar zet hem in een bakje met helder water. a Gelig geworden wit marmer wordt mooi wit, door- het marmer af te schuren met zeepsop en marmer- slijpsel. Daarna op de vlekken een doek leggen, gedrenkt in bleekwater of oplossing van wol bleekmiddel. Tenslotte nabehan- delen met schoon water en op wrijven met witte was. a Zwart marmer kunt U eerst af nemen met zeepsop, daarna in wrijven met zwarte schoencrème. In laten trekken en flink uitwrij ven. Indien u pas bent aangesteld in een nieuwe betrekking, is het verstandig en beleefd eens een avondje op bezoek~te gaan bij uw chef. U vraagt overdag of en wanneer het gelegen komt en of het misschien op prijs gesteld wordt, dat u uw vrouw mee brengt. Wacht even op toestemming om binnen te komen na uw klop op de deur. Niemand wil graag on verwachts worden overvallen door vreemden en u kunt bui ten de deur nooit weten of de betrokkene er is en wat hij of zij uitvoert. Ondertrouwkaarten worden te voren gedrukt en op de datum van het aantekenen afgezonden. JONGE VROUWEN kleden zich graag in complete pak jes. Op de eerste plaats doet een dergelijke kleding bij zonder sportief en vlot aan, hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat een japon niet sportief kan staan. Boven dien zijn er aan zo'n ensem ble verschillende praktische voordelen verbonden, die vele vrouwen er toe bren gen iets dergelijks aan hun garderobe toe te voegen. Wanneer het echt koud en kil is, is een pakje van een dikkere soort stof werkelijk niet te versmaden. Een fijn warm truitje onder het jas je gedragen staat altijd ele gant. Als de temperaturen echter van dien aard zijn, dat het jasje toch werkelijk te veel van het goede wordt, dan is de rok te combineren met een vlotte blouse of een dunne pullover. Met zo'n pakje kan men dus meer dan een kant uit en dat alle maal voor slechts één geld. Ons model nu toont u een kraagloos ensemble, waar van vooral het jasje bijzon der mooi is afgewerkt. Het levendige pied-de-coq des sin geeft toch altijd weer een jeugdig effect. Over de rok kan desgewenst een brede lederen ceintuur worden gedragen, waardoor het motief even wordt on derbroken. Speciaal voor de koudere dagen valt dit pak je goed te combineren met lange gebreide wollen kou sen, die tegenwoordig in al lerlei fantasiesteken te koop zijn. EEN GEVAARLIJKE, DIJKWIJLS DODELIJKE NIERONTSTEKING KAN HET GEVOLG ZIJN. IWIE jarenlang grote hoeveelheden van bepaalde hoofdpijntabletten inneemt, loopt gevaar, een gevaarlijke, dikwijls dodelijke nierkwaal op te lopen. Zo zegenrijk de uitwerking van een tablet op het juiste ogenblik en in de juiste mate is, zo schadelijk is deze, als men ze misbruikt. Een duidelijke waar. schuwing voor het misbruik van pijnstillende middelen liet de directeur van de universiteitskliniek in de Zuidduitse stad Freiburg, prof. dr. Sarre, thans horen. Samen met zijn medewerkers heeft hij de ziekterapporten van meer dan tienduizend patiënten uit 63 Westduiste ziekenhuizen bestudeerd en om vangrijk materiaal over de Westduitse tabletten-consumptie verzameld. ONGELOOFLIJK Het klinkt ongelooflijk, en toch is het waar: prof. dr. Sarre trof patiën ten aan, «lie de afgelopen zeven tot tien jaar ongeveer zes kilogram pijn- Een huis is muren, ramen en een dak. Een huis is stoelen, kasten, ta fels en een radio. Een huis is men sen die staan, liggen, lopen en vooral veel zitten. Dat is een huis, waarin geleefd wordt, waarin veel dingen verslijten, stoffig en vuil worden, waar tweemaal per jaar alles door en uit elkaar gehaald wordt. Iedere rechtgeaarde huisvrouw is reeds vanaf het prille begin van haar huwelijk verslaafd aan de vuilbestrij- ding, een drift, die periodiek is, en waar zelfs een naam voor is bedacht: de grote schoonmaak. Met rode konen rent zij, voorzien van spons, stofzuiger en poetslap door het perceel en verjaagt behalve ongedierte ook haar echtgenoot, die niet begrijpend en hoopvol het mo ment afwacht, waarop zijn vrouw weer wat rustiger wordt. En zij heeft in deze tijd ook geen behoefte aan het gezelschap van haar krantjeslezende kostwinner, er be staat voor haar maar één ding: schoonmaak Toch heeft haar man niet alle be tekenis verloren in zulk een tijd, want ook hém is het opgevallen, dat er weer eens nieuwe gordijnen moe ten komen, een nieuw behangetje, en ook hij heeft zich al mateloos geër gerd aan die stoelen, die versleten plekken vertonen, en die nodig eens nieuw bekleed moeten worden. G ezamenlijk stappen man en vrouw bij de woninginrichter binnen. Zij heeft haar ragebql een ogenblik in de kast gezet, hij is boordevol vooruit strevende dieeën met als achter grond zijn onmiskenbare restauratie talent. Natuurlijk zijn er voor hen vele mogelijkheden, maar als ze goed kij ken, blijkt de sortering van de wo ninginrichter belangrijk te verschil len met die van een paar jaar ge leden. Een groot deel van zijn meu bel- en gordijnstoffen is nu van dra- Ion, dat niet alleen zeer praktisch is maar dat door de fraaie dessins en de briljante kleuren ook zeer deko- ratief werkt. De met vernieuwingsgedachten vervulde echtgenoten kunnen voor hun meubelbekleding een keuze ma- ken uit draion vlakweefsels en -ve lours. De velours antique is zeer ge schikt voor het antieke en het klas sieke interieur. Draion is sterk en een belangrijk voordeel is de gemakke lijke ontvlekbaarheid. Koffievlek- ken, wijnvlekken, schoensmeer, ja, alle vlekken, die er in huis gemaakt kunnen worden, zijn eenvoudig en snel met een lauw sopje en een spons te verwijderen. De warme kleuren worden niet door licht en andere in vloeden aangetast, en behouden dus hun gloed. stillende middelen, dat zijn ongeveer twaalfduizend tabletten, hadden inge nomen. Elk van deze patiënten werd in het ziekenhuis wegens een ernsti ge niercmtsteking behandeld. Het gaat hierbij om een bepaalde soort van nierontsteking; deze werd ongeveer tien jaar geleden voor de eerste keer waargenomen. ONBEWUST VAN 'T GEVAAR De greep naar de tablet, zo zegt men, is een teken van onze tijd. Er bestaat geen twijfel: De steeds groter worden belasting dwingen sommige mensen ertoe. Geen en kele dokter zal er ook bezwaar te gen hebben, dat een af en toe op tredende hoofdpijn met één of soms twee tabletten bestreden wordt. Maar er zijn zieken, die op regenachtige herfstdagen of in de wisselvallige maand april aan een buisje met twintig tabletten als dagrantsoen nauwelijks genoeg hebben. En vele aan tabletten ver slaafden zien niet eéns in hoe ge vaarlijk zij te werk gaan. Zij me nen, dat een medicament volledig onschadelijk moet zijn, als men het zonder recept in iedere apotheek kan kopen CAMPAGNE TEGEN MISBRUIK In West-Duitsland is het verbruik van hoofdpijnpoeders en -tabletten de afgelopen jaren onrustbarend geste gen. De Zuidduitse universiteitsartsen hebben derhalve besloten een cam pagne te voeren tegen het misbruik van tabletten. Als hun bemoeiingen zonder succes zouden zijn, willen zij er zelfs bij het ministerie van gezond heid op aandringen, wettelijk vast te stellen dat alle pijnstillende middelen alleen nog op recept worden ver strekt. CHRONISCHE NIERKWALEN Met hun waarschuwingen scharen de artsen in Freiburg zich aan de zijde van hun Zwitserse, Deense en Amerikaanse collega's, die eveneens sinds enige tijd een strijd voeren tegen overmatig tabletten-gebruik. De situatie in deze landen is nog ongun stiger dan in West-Duitsland. Sinds 1950 is daar het verbruik van phena- citine (een chemische substantie, die in de meeste hoofdpijntabletten is verwerkt) tot het dubbele gestegen. Thans worden in West-Duitsland pas half zoveel phenacitine-tabletten Inge nomen dan in Zwitserland, maar ook deze hoeveelheid was al voldoende, om de laatste jaren meer dan honderd mensen ziek te laten worden. Hun chronische nierkwalen zijn zonder meer op het misbruik van tabletten terug te brengen en hebben in enkele gevallen zelfs de dood ten gevolge gehad.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 9