Belgische parlement uiteen tot na verkiezingen Taxistaking in Rotterdam duurt voort Moeilijkheden in Zuid-Vietnam DE ZETELVERDELING WORDT AANGEPAST OOK BIJ AMELAND AANZIENLIJKE AARDGASRESERVE De Japanse vrouw van Soekarno keert zich tegen laster Ook gas bij Warga Contactcommissie onroerende zaken vraagt een jaarlijkse huurverhoging van tien procent STAKING BIJ HET A.O.-BEDRUF IN EMMEN BREIDT ZICH BIT IAKB0NBSPLAN E.E.G.-LANDEH DE VRTJE ZEEUW Faglna 3 Beroering In de ijskast De deer de aardbeving in Chili aangerichte schade Maar landelijke actie ,Starfighiers' naar Vietnam Nog drieduizend mariniers naar Z.-Vietnam Chinese vliegtuigen in actie Nederlandse militairen gaven hun bloed Overleg vastgelopen EARLY BIRD IN NIEUWE BAAN Er werken nog 14 man Overeenstemming A.K.U.-C.A.O. 2aterdag 10 april 1965 riet pen langdurige vergade ring van de kamer van volksver tegenwoordigers om de agenda ^volledig af te kunnen werken is liet Belgische parlement donder dagnacht tot na de verkiezingen uiteengegaan. De ontbinding van het parlement zal eerst de vol gende week een feit worden. Waarschijnlijk zullen op 23 mei kamerverkiezingen worden ge houden. Om de wijziging van de grond wet mogelijk te maken zal het nieuwe parlement na de verkie zingen lerugkeren als consti tuante. De afgelopen week heib- ben kamer en senaat de artike len van de grondwet aangewe zen, die voor wijziging in aan merking komen. Het doel van de wijziging is de verhouding tus sen Vlamingen en Walen op nieuwe voet te regelen, de zetel verdeling in het parlement aan te passen aan het huidige bevol- kingcijfer (ten gunste van de Vlamingen) en aanpassing van de grondwet aan het Belgische lidmaatschap van internationale organisaties zoals de Europese gemeenschappen en de Noord- atlantische verdragsorganisatie. In de kamer werd donderdag als laatste daad in de aflopende legislatuur een wetsontwerp over de uitbreiding van het uni versitaire onderwijs goedge- keurd. Het heeft onder meer tot doel naast de bestaande univer- DE TOEGANGSWEGEN NAAR BERLIJN Een overzicht van de grens tus sen Oost- en West-Duitsland bij Helmstedt: een Amerikaans kon vooi rijdt langzaam in de rich ting van Berlijn langs een schier onafzienbare rij burger-voertui gen, die geen toestemming ver kregen te mogen passeren. siteiten in Leuven, Brussel. Gent en Luik instellingen van hoger onderwijs te stichten in Antwer pen en Kortrijk. Het wetsont werp heeft grote beroering ge wekt onder studenten en hoog leraren, die er een aantasting in zien van de status van de be staande universiteiten en de kwaliteit van het hoger onder wijs. De rector van de Gentse universiteit, prof. Bouckaert, diende zelfs de vorige week zijn ontslag in als protest tegen de voorgestelde uitbreiding, een be slissing waarop hij na een on derhoud met de minister van op voeding, H. Janne, weer is terug gekomen. Een ander wetsontwerp dat de gemoederen in België heeft be ziggehouden, heeft de eindstreep niet kunnen halen. Het bad tot doel alsnó<r vergoedingen voor oorlogsschade uit te keren aan de „kleine collaborateurs" tijdens de Duitse bezetting- van 1940 tot 1944. Het werd wel goedgekeurd door de kamer, maar de senaat bracht er wijzigingen in aan, die daarna door de kamer werden afgewezen. Doordat de socialisti sche kamerleden weigerden aan verdere besprekingen over het ontwerp deel te nemen, moest het „in de ijskast" in afwachting van de vraag of de volgende Belgische regering bereid zal zijn het weer bij de volksver tegenwoordiging in te dienen. De Mobil Oil Company meent dat zich ook bij Ameland een aard gasreserve bevindt. Zy heeft, na verléden jaar op Ameland zelf gas te hebben aangehoord, nu vijf kilometer voor de kust van het eiland opnieuw een gashoudende laag bereikt. Gisteren werd op deze lo- katie een gasvlam ontstoken. Deze nieuwe gasvondst geeft, naar de Mobil Oil meedeeit, goede grond om aan te nemen dat er „een productieve struc tuur van aanzienlijk belang nabij het oostelijk eind van Ameland aanwezig is, die zich tevens uitstrekt buiten de territoriale grenzen in het gebied van het continentaal plat". Er zullen meer borin gen nodig zijn alvorens een verantwoorde schatting ge maakt kan worden van de to tale gasvoorraad, die door Mobil Oil in dit gebied is aan getoond. De Mobil Oil heeft bij haar exploraties voor de kust van Ameland een verplaatsbaar booreiland op poten gebruikt. De Japanse vrouw van presi dent Soekarno, de 25-jarige Naoko Nemoto, thans Raiuna Sari Dewi Soekarno geheten, heeft i-n het grote Japanse tijd schrift voor vrouwen Foedjin Koron verteld hoe zij de 64-jarige president van Indonesië heeft leren kennen. Zij heeft het arti kel geschreven, naar zij zegt, wegens lasterpraatjes in de Ja panse pers. Zij ontmoette Soekarno voor het eerst i-n 1959 bij een thee- ceremonie in Tokio. Zij was toen ,19 en werkte als fotomodel, maar wilde actrice worden. Soekarno .•nodigde haar in hetzelfde jaar - uit voor een bezoek aan zijn land cn na twee weken besloot zij in Djakarta te blijven. „Naarmate de tijd verstreek, ontwikkelde mijn bewonderi'-- voor Soekarno's persoon en 7>'~ bekwaamheid als staatsman z'r'1 tot liefde," zo -schrijft mevrouw Soekarno, en ik besloot hqm rot de gelukkigste man van de we reld te maken.'1 Mevrouw Soekarno, die rooms- Islam overging, is eerst naar een klooster i-n Indonesië gegaan om geestelijke leiding te zoeken, aldus het artikel. Toen de presi dent ontdekte waar zij was, heeft hij minister van buitenlandse zaken Subandrio gestuurd, die haar overhaalde naar Djakarta terug te keren. „Nu ben ik zo ge. lukkig -als maar mogelijk is," zo besluit mevrouw Soekarno het artikel, De gasvlam die daar nu brandt, is de eerste in Neder lands territoriale wateren ontstoken. De put. ligt aan de grens van de territoriale wa teren. Daarbuiten kan niet worden geboord, zolang de voorgestelde wet op boringen op het Nederlandse deel van het continentale plat nog niet van kracht is. Behalve op de lokatie ten noorden van Ameland kon ra een geslaagde proefboring de gasvlam worden ontstoken op de boorlokatie bij Warga, 10 kilometer ten zuidoosten van Leeuwarden. De N.V. Petroland die me dio februari bij Warga begon te boren en reeds eerder suc ces had bij Slootdorp, Kims- werd en Herbaijum, heeft geen commentaar willen ge ven op de jongste aardgas vondst. E-r werd ook niet be kend gemaakt op welke diep te het gas bij Warga is aan geboord. Men is van plan de put bij Warga vrij langdurig te testen. AMERIKAANSE PARLEMENTAIRE PERS BIJ KABINETSZITTING Enkele van de meest vooraan staande leden van de Ameri kaanse parlementaire pers heb ben donderdag een zitting van het kabinet bijgewoond. Rond de tafel zitten de leden van de re gering, links tussen de pl.v.-mi nister van buitenlandse zaken, George Ball en de minister van economische zaken, Fowler, pre sident Johnson. Rechts vice-pre sident Humprey en V.N.-ambas- sadeur Stevenson. Staande de le den van de pers èn enkele foto grafen. De Chileense minister van landsverdediging J-uan de Dio-s Carmona heeft medegedeeld dat als gevolg van de aardbeving, die 28 maart jl. verscheidene Chi leense provincies heeft getroffen, 15.000 woningen totaal zijn ver nield. Er is voor een bedrag van honderd miljoen dollar schade aangericht. In dit bedrag is niet de schade inbegrepen die aan wegen, bruggen, e.d. is toege bracht. In de getroffen gebieden is het leven bijna weer normaal. Ver deling van levensmiddelen is niet langer noodzakelijk. De gehele krachtsinspanning kan thans op de wederopbouw worden gericht. President Eduardo Frei heeft verklaard dat hij een plan zal op stellen, dat voorziet in een alge hele wederopbouw in de getrof fen gebieden. Vrijdag werd het overleg tus sen de Rotterdamse werkgevers in het huurauto- en taxibedrijf met de erkende werknemersor ganisaties voortgezet. De werk gevers hebben zich opnieuw be reid verklaard te bevorderen na verkregen tariefsverhoging 15 nrocent provisie van het ver hoogde opgereden bedrag, dat gelijk te stellen is met ruim 20 procent van het huidige opge reden bedrag, boven het grond- loon uit te betalen, waardoor de fooi overeenkomstig de wens van de werknemers zou worden afgeschaft, aldus is van werk geverszijde vernomen. Verder gaande voorstellen konden door de werkgevers niet worden in gewilligd, gelet op het landelijk overleg dat hieromtrent gaande is. Nadat dit overleg is beëin digd, zullen de werkgevers in Rotterdam zich opnieuw bera den over verder te nemen stap pen. Zowel het niet-erkende O.V.B. als het voorlopig bestuur van de drie erkende vervoersbonden achten het voorstel van de werk gevers in het huurauto- en taxi bedrijf onaanvaardbaar. Men is van oordeel dat het nieuwe voor stel in wezen niet afwijkt van dat wat een week geleden tij dens een ledenvergadering van de drie erkende vervoersorgani saties werd weggestemd en waardoor het bestuur via een (Vervolg van le pagina.) Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft geweigerd een bericht te ontkennen of beves tigen volgens hetwelk straalja gers van het type F104 „Star- fighter" naar Zuid-Vietnam zou den worden gezonden. Een woordvoerder van het „Penta gon" zei geen commentaar te kunnen geven op berichten over militaire bewegingen. Volgens een bericht in de „Los Angeles Times" stond een aan tal „starfighters" op de lucht machtbasis „George" in Califor- nië gereed die naar Okinawa, de Philippijnen of zelfs naar Da- nang bij de zeventiende breedte graad gedirigeerd zouden wor den. De F140 „starfighter" is veel sneller dan de F100 „super sabre" die thans in Vietnam wordt gebruikt voor de bescher ming van bommenwerpers. Binnenkort zullen nog drie duizend Amerikaanse mariniers in Zuid-Vietnam arriveren, waar mee de totale sterkte van de Amerikaanse gevechtseenheden daar op ruim 6500 man zal ko men, zo is vrijdagavond in Sai gon bekendgemaakt. Een woordvoerder zei, dat een bataljon mariniers ter sterkte katholiek was voordat zij tot daivan 1400 man zal worden ge legerd op de belangrijke lucht machtbasis te Da Nang, 600 km ten noordoosten van Saigon. Verder zal een eskader „phan- tom"-jachtvliegtuigen op de ba sis worden gestationeerd. Een tweede bataljon mariniers zal naar Hoe-E, ongeveer vijftig km meer naar het noorden, worden gezonden. Deze eenheid zal wor den gebruikt voor de bewaking van een belangrijk vliegveld te Phoe Bai, iets ten zuiden van Hoe-E gelegen. Beide bataljons zijn in het bezit van eigen tanks, geschut en ondersteuningsele menten. In het begin van maart kwa men al twee bataljons mariniers in Da Nang aan voor de bewa king van de luchtmachtbasis. Dit waren de eerste Amerikaan se gevechteenheden die in Viet nam arriveerden. Het merendeel van de 23.500 Amerikaanse mi litairen die zich al in het land bevonden, trad officieel als „ad viseur" op. President Johnson stemde vo rige week in Washington tijdens besprekingen met de Ameri kaanse ambassadeur in Saigon, gneraal Maxwell Taylor, in met het zenden van nog enkele dui zenden militairen en een aantal helikopters naar Vietnam in de komende maanden. De in Da Nang te stationeren phanton-straaljagers behoren tot de snelste en modernste Ameri kaanse jachtvliegtuigen. Chinese vliegtuigen zijn vrij dag boven het bij Zuid-China gelegen eiland Hainan in actie Ongeveer 700 Nederlandse mi litairen die gelegerd zijn in de „Seedorf'-kazerne ten noorden van Bremen, hebben de afgelo pen dagen bloed afgestaan tij dens een actie van het Duitse rode kruis. De soldaten hebben elk 400 kubieke centiliter bloed gegeven. De Duitse arts dr. Nagel zei donderdag dat de in West-Duits- land gelegerde Navo-troepen op dit gebied altijd een voorbeeld zijn. Het bloed is niet voor mili taire doeleinden maar voor bur gerlijk gebruik bestemd. gekomen tegen Amerikaanse toestellen. Dit blijkt uit een be richt van het Chinese persbu reau „Nieuw-China", dat spreekt van acht Amerikaanse vliegtui gen die vrijdagochtend 't lucht ruim boven Hainan „binnen drongen". „Chinese toestellen stegen onmiddellijk op om hen tegemoet te vliegen. Ziende dat hun kansen er slecht voor ston den vuurden de Amerikaanse vliegtuigen op goed geluk twee geleide raketten af en namen de vlucht. In de verwarring werd een Amerikaans toestel door een van de eigen raketten geraakt en verongelukte", aldus het Chi nese persbureau. motie naar huis werd gezonden. De stakingsactie die nu al ruim een week durt, zal onvermin derd worden voortgezet. De heer C. J. Olman van het voorlopig bestuur verklaarde dat een eventueel door de hoofdbesturen van de drie vervoersbonden uit te schrijven vergadering zal worden geboycot. „Verder zul len wij proheren de stakingsac tie te verscherpen en zo moge lijk een landelijk karakter ge ven", aldus de heer Olman. Het niet erkende O.V.B. heeft zijn leden de stakingsionen ver strekt. Ook alle ongeorganiseer de taxichauffeurs die aan de staking deelnemen, hebben uit de O. V. B.-stakingskassen een toelage ontvangen. De niet er kende organisatie heeft in sa menwerking met het voorlopige bestuur voor het huurauto- en taxibedrijf een landelijke inza meling gehouden. Wij verwach ten dat deze actie voldoende op brengt om de staking lange tijd te kunnen volhouden. Wij gaan met de stakingsactie door totdat de werkgevers met een aan vaardbaar tussenvoorstel zijn gekomen", aldus werd gezegd. De hoofdbesturen van de Ne derlandse bond van vervoer personeel, de Nederlandse katho lieke bond van vervoerperso neel en de christelijke bond van vervoerpersoneel zijn van me ning dat het overleg tussen de werkgeversorganisaties in het huurauto- en taxibedrijf te Rot terdam en de werknemersorga nisaties in een impassie is ge raakt. De hoofdbesturen zeggen in een communiqué dat de werk gevers zo'n star standpunt heb ben ingenomen ten aanzien van de bestaande wensen met be trekking tot een fooiloos loon systeem en een garantie-inko men, dat het overleg volledig is vastgelopen. De hoofdbesturen zullen zich nu tot het gemeentebestuur van Rotterdam wenden met het ver zoek te bemiddelen. De contractcommissie voor on roerende zaken „is het eens met de plannen van minister Bogaers om per 1 januari 1966 te komen tot harmonisatie van de huren door een algehele huurverho- De communicatiesatelliet Early Bird" is vrijdag door middel van een signaal van een controlestation te Andover in de Amerikaanse staat Maine in een vrijwel volmaakte cirkelvormige baan gebracht waarbij de posi tie van de kunstmaan ten op zichte van de aarde bijna statio nair is. De hoogte van de baan varieert nu van 34.000 tot 36.350 km. Boven de evenaar. Met een tweede correctie hoopt men de afstand tot de aarde constant op 35.700 km te brengen. De satel liet is bedoeld ais station voor tweezijdige televisie-uitwisseling tussen Europa en de V. S. en voor 240 telefoonverbindingen over de Atlantische Oceaan. Aanvankelijk zou de televisie verbinding op 2 mei worden in gewijd, doch men hoopt dit nu al eind april te kunnen doen, ge zien de tot dusver bereikte re sultaten. De staking by het A. K. V.. bedrijf in Emmen duurt voort. Vrijdagmorgen om vier uur heeft het personeel van het bedrijf in Emmer-Compascuum (vijfhon derd man) zich uit solidariteits- overwegingen bij de stakers aangesloten. Dit bedrijf ligt nu ook sta. Het aantal stakers is hiermee aangegroeid tot onge veer vierduizend. Naar eerst thans is bekend ge- worden, heeft zich donderdag avond bij het opkomen van de nachtploeg een incident voorge daan. Een buschauffeur die niet wilde stoppen voor de postende stakers, werd gemolesteerd. Van de bus sneuvelde een ruit. De ploegeniwisseling verliep vrijdagmiddag om twee uur rus tig. Ook de middagploeg heeft het werk niet hervat. Onder de werknemers, die de nacht hadden doorgebracht in de kantine, heerste een opgewon den stemming. In de loop van de dag heeft gisteren ook het personeel van de technische dienst van het A. K. U.-bedrijf in Emmen het werk neergelegd. Deze afdeling had tot nu toe niet aan de actie deelgenomen. In totaal werken nu alleen 14 personeelsleden op de afdeling polymerisatie, een vitaal onderdeel van het bedrijf. Wanneer deze afdeling ook wordt stilgelegd, zal het ongeveer zes maanr/jn duren voordat het be drijf weer op volle capaciteit kan draaien. Voor de afdeling poly merisatie zijn bewakingsdiensten ingesteld. A. K.U. en vakbonden hebben vrijdagavond in beginsel alge mene overeenstemming bereikt over de afsluiting van 'n C. A. O. over 1965, zo wordt ons van de aide van de A.K.U. meegedeeld. ging van 15 a 20 procent". Ze zegt dit in een nota die ze de bewindsman heeft gezonden. De commissie onderschrijft de denk beelden van de minister om in de komende jaren ieder jaar de huren van gesubsidieerde wo ningen te verhogen. De commis sie geeft echter de voorkeur aan een jaarlijkse huurverhoging van tien procent. Zulk een huurverhoging zou niet alleen voor gesubsidieerde, maar voor alle woningen moe ten gelden. De commissie meent verder dat het aandeel van de particuliere bouw in de totale woningproduktie moet worden verhoogd. Ze staat verder een uitbreiding van de premie- en ongesubsidieerde bouw voor. De commissie is het eens met de gedachte van de minister om iedereen die in de toekomst een bescheiden nieuwe woning voor zelfbewoning koopt, een premie te geven. Ze zou die premie ech ter niet aan de hoogte van het inkomen gekoppeld willen zien. Het secretariaat van vakbonden in de zes E. E. G.-landen, dat- in Brussel is gevestigd, heeft een plan goedgekeurd dat de volgende doelen wil bereiken Een vijfdaagse werkweek van maximaal veertig uur, een jaarlijkse vakantie van vier weken, een vakantie-uitkering overeenkomend met een sala ris van vier weken en een ge garandeerd inkomen, zelfs in geval de betrokkene over lan ge tijd niet kan werken. Voorts werd de vorming aange kondigd van een fonds waar door de macht en doeltreffend heid van de vrije vakbonden binnen de gemeenschappelijke markt worden vergroot. De vakbonden willen déze overeenstemming vandaag ter beoordeling aan de ledenverga- dreing voorleggen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3