Formateur Mr. Cals vloog naar de Koningin Moeilijkheden in het militaire bewind van Zuid-Vietnam Brits-Westduits militair overleg MUL Oostduitse verkeersactie gaat door KABINET VAN 15 MINISTERS IS GEREED ZES K.y.P.; VIJF P.v.d.A. EN DRIE A.R. Vermoedelijke samenstelling van het nieuwe kabinet MIJNONGELUK MEER DAN 30 WAAKZAAM EN VASTBESLOTEN HULP VOOR CEYLONS KWIJNENDE ECONOMIE RADIO DE KOCX HET WEER JAPAN EIST MENSENLEVENS de ZATERDAG ló APRIL 1965 21e Jaargang - No. 6413 Steur» gezocht bij generaals Luchtgevecht Doodvonnis in Saigon Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Verticaal opstijgende jachtvliegtuigen Atlantische kernmacht GASVERWARMING Voorstel van Brandt Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. In verband met de spitsuurdrukte is de formateur mr. J. M. L. Th. Cals vrijdagmiddag per helikopter van Den Haag naar Soest- dijk gevlogen. Hij heeft interimrapport aan de koningin uitge bracht Mr. Cals maakte gebruik van een militaire machine, die hem van de Julianakazeme naar een voetbalveld vlak bijl paleis Soestdjjk bracht. Met deze vlucht was mr. Cals weer vlugger dan men in politieke kring in Den Haag donderdag aannam. Toen werd verondersteld, dat hij op zijn laatst maandag voor het uitbrengen van een interim rapport naar Soestdjjk zou gaan. Met dit rapport wordt een belangrijke fase van het fcymatiewerk afgesloten. Met grote stelligheid kan worden aangenomen dat de formateur reeds maandag de kandidaatministers voor een consti tuerende vergadering bjjeen zal roepen. Wordt dan overeenstem ming bereikt, dan kan de formateur opnieuw naar Soestdjjk gaan om de koningin mee te delen, dat hij zijn opdracht een kabinet te vormen, „dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging", aanvaardt. Daarna moet nog de beëdiging van de nieuwe ministers plaats vinden. 'De ministers zuilen nadien in overleg met de minister president en met afweging van politieke evenredigheden hun staatssecretarissen kiezen. De formateur ontving vrijdag middag als laatste bezoekers de heren J. G. Suurhoff, voorzitter van de P.v.d.A. en lid van de Tweede Kamer, mr. M. Vrolijk (P.v.d.A.), wethouder van on derwijs, kunsten en sport in Den Haag, en prpf. dr. I. A. Diepen horst (A. R. P.), hoogleraar aan de vrije universiteit te Amster dam en lid van de Eerste Kamer. De woordvoerder van de for mateur zei voorts, dat de minis ters van de V. V. D. en van de C. H. U. uit het demissionaire ka binet schriftelijk van mr. Cals hebben vernomen, dat deze ge reed is, alsmede wie 1 ij als kan didaat voor hun depa' tement zou aanzoeken. Het ligt volgens politieke waarnemers in Ben Haag in de bedoeling de heer Suurhoff te vragen voor het departement van verkeer en waterstaat. Mr. Vro lijk zou de portefeuille van maat schappelijke en culturele zaken (inclusief radio, t.v., recreatie en sport) worden aangeboden en prof. Diepenhorst die van onder- wjjs en wetenschappen. Daarmee zou mr. Cals een plan voor een kabinet met veertien ministers hebben afgerond, na melijk 6 K. V. P., 5. P. v. d. A. en 3 A.R.P. Aan de K.V.P. zouden behalve het premierschap en al gemene zaken de departementen van buitenlandse zaken (2 mi nisters) bouwnijverheid en ruimtelijke ordening, defensie en sociale zaken toevallen. De ze tels van binnenlandse zaken, landbouw en onderwijs/weten schappen zouden door A. R.-mi- nisters worden bezet en de ze tels van financiën, economische zaken, justitie, maatschappelijke en culturele zaken alsmede ver keer en waterstaat zouden door socialistische bewindslieden wor den bezet. Het vice-premierschap zou dan zowel naar een A. R.- mnister als naar een socialisti sche minister gaan (dr. Vonde- lng en mr. Biesheuvel). NU RELLETJES - IN CAMBDEN (ALABAMA) Nadat strijders voor rassengelijk- heid geen gehoor gaven aan sommaties van de politie in Camb- den, in de Amerikaanse staat Alabama, toen zij daar demon streerden, wierpen de laatsten rookbommen naar de menigte De demonstranten verspreidden zich toen wel. 1 Algemeen wordt aange- §j I nomen, dat de lijst van S kandidaat-ministers er als 1 B volgt uitziet: jj 1 Minister-president en mi- jj 1 uister van aigem. zaken: 1 mr. J. M. L. Th. Cals g (K.V.P.). jj Vice-premier en minister jj 1 van landbouw: mr. B. W. 1 jj Biesheuvel (A. R. P.). 1 Vice-premier en minister jj van financiën: dr. ir. A. j 1 Vondeling (P.v.d.A.). Minister van buitenlandse 1 zaken: mr. J. M. A. H. 1 jj Luns (K. V. P.). 1 Minister zonder portefeuille jj 1 belast met ontwikkelings- jj 1 hulp: mr. Th. H. Bot m (K.V.P.). Minister van binnenlandse jj jj zaken: J. Smallenbroek B (A.R.P.). Minister van justitie: prof. jj dr. I. Samkalde P. v. d. 1 Minister van economische 1 zaken: drs. J. M- den Uyl jj (P.v.d.A.). Minister van defensie: P. jj J. S. de Jong (K. V.P.). j Minister van onderwijs en 1 wetenschappen: prof. dr. I. jj 1 A. Diepenhorst (A. R. P.). jj 1 Minister van maatschap- 1 pelij'ke en culturele zakenji mr. M. Vrolijk P.v. d.A.). J 1 Minister van sociale zaken 1 1 en volksgezondheid: dr. G. S M. J. Veldkamp (K. V. P.). 1 Minister van bouwnijver- j 1 heid en ruimtelijke orde- g 1 ning. drs. P. C. W. M. Bo- g j| gaers (K.V.P.). g 1 Minister van verkeer en j{ s waterstaat: J. G. Suurhoff S (P. v. d. A-). inn Het militaire bewind van Zuid-Vietnam is weer in beroering. Het hoofd van de marine, de 38-jarige admiraal Tsjoeng Tan Cang, is door drie van zijn officieren onder huisarrest geplaatst. Hij zal zich spoedig voor de raad van de strijdkrachten hebben te ver antwoorden voor wat genoemd wordt wangedrag in functie. Zijn arrestatie ging vergezeld van militair vertoon in Saigon. Cang was bevriend met generaal Ngoeyen Chanh die in februari door de raad van de strijdkrachten als opperbevelhebber van de strijdkrachten is ontslagen. Volgens welingelichte kringen in Saigon zoeken twee belang rijke leden van de raad van de strijdkrachten luchtmaar- schalk Ngoeyen Cao Ky, bevel hebber van de Zuidvietnamese luchtmacht, en brigade-generaal Ngoeyen Changh Thi, comman dant van het eerste legerkorps steun bij hun medegeneraals voor de verwijdering van admi raal Cang. Zij werden ook als de voornaamste mannen be schouwd achter de „verbanning" van. generaal Chanh als reizend ambassadeur. Niet alle onder delen van de strijdkrachten wa ren op de hoogte van de voor genomen actie tegen de admi raal, aldus genoemde kringen. Vier straalvliegtuigen van de Amerikaanse marine zijn giste ren boven de Zuidchinese zee slaag geweest met communisti sche migs. Van Amerikaanse zij de wordt gemeld, dat men één van de migs brandend heeft zien wegvliegen. Men ontmoette el kaar 15 mijl ten zuidwesten van het Chinese eiland Hainan. De vier Amerikaanse toestel len, onderscheppingsvliegtuigen van het type F14, dekten een aanval van meer dan 70 Ameri kaanse marinevliegtuigen op de Tam Da-brug, 190 km ten zui den van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi, toen zij door de migs werden aangevallen. Een Amerikaanse woordvoer der wilde geen antwoord geven op de vraag of alle vier Ameri kaanse toestellen op hun basis zijn teruggekeerd. Een Zuidvietnamese militaire rechtbank heeft vrijdag een Vietnamese timmerman, die be schuldigd wordt van medeplich tigheid aan de bomaanslag van 30 maart op de Amerikaanse ambassade in Saigon, ter dood veroordeeld. De rechtbank heeft bepaald, dat de 27-jarige Ngoe- jen Van Hai zal worden doodge schoten. Een datum voor de executie is nog niet vastgesteld. De vietcong heeft gedreigd een Amerikaan te zullen doden, die door guerrillastrijders op 2 febr. bij Saigon is gevangengenomen, indien Hai wordt terechtgesteld. Hai's advocaat zal een beroep doen op het Zuidvietnamese staatshoofd. Een tweede doodvonnis werd uitgesproken over een jonge man, Tran Van Dang geheten, die enkele weken geleden in Saigon een bomaanslag pleegde tegen een door militairen be woond hotel. Een andere van medeplichtig heid aan de aanslag terchtstaan- de Vietnamees, Do Ngoc Tsjan, is veroordeeld tot 5 jaar dwang arbeid. (Zie verder pagina 3.) In een mijn op het kleine zui delijke Japanse eiland Iwojima heeft zich vrijdagochtend vroeg een ontploffing voorgedaan, waardoor 30 mijnwerkers het leven verloren en 15 werden ge wond. ZATERDAG 10 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 8.34 9.13 9.09 9.48 9.49 10.28 9.59 10.38 ZONDAG 11 APRIL v.m. n.m. Breskens 10.09 10.42 Terneuzen 10.44 11.17 Hansweert 11.24 -11.57 Walsoorden 11.34 0.07 MAANDAG 12 APRIL v.m. n.m. Breskens a 11.25 11.35 Terneuzen 12.10 Hansweert 0.40 12.50 Walsoorden 0.50 1.00 ZON MAAN op onder op onder April, 10 .5.55 7.29 12.15 4.08 11 5.52 7.31 12.15 4.08 12 5.50 7.32 3.02 5.07 13 5.48 7.33 4.25 5.27 14 5.46 7.35 5.45 5.45 15 5.44 7.37 7.04 6.00 De Ceylonse gouverneur-gene raal William Gopallawa heeft vrijdag het nieuwe Ceylonse parlement geopend met een rede waarin hij zei dat de nieuwe re gering zich zal wijden aan het „democratisch socialisme" en zal trachten meer hulp uit het bui tenland te krijgen voor de kwij nende economie van het land. De traditionele politiek van niet-gebondenheid zal worden gehandhaafd. Met India zal wor den onderhandeld over een op lossing van de moeilijkheden bij de uitvoering van de overeen komst van 1964, die voorziet in repatriëring van 525.000 perso nen van Ceylon naar India over een periode van 15 jaar en in het toekennen van het inwonerschap van Ceylon aan 300.000 anderen, aldus Gopallawa.. Na de ceremoniële opening verliet mevrouw Bandaranaike met de oppositie het huis van af gevaardigden uti protest tegen de toekenning der zetels. Latei- keerde zij terug. Mevrouw Ban daranaike leed bij de verkiezin gen van de vorige maand een nederlaag. De verenigde natio nale partij van premier Senana- yake bezet nu tezamen met an dere partijen de meerderheid van het 151 zetels tellende huis van afgevaardigden. (Adv.) TERNEUZEN No.. .Mraat 102 Tel. 01150-3128 In een officieel communiqué dat vrijdag is uitgegeven na het tweedaags overleg in Bonn tus sen de Westduitse en Britse mi nisters van defensie, Kai-Uwe von Hassel en Denis Healey, staat dat Groot-Brittannië en West-Duitsland het over alle actuele vraagstukken van de Navo in grote mate eens zijn. De belemmeringen door de communisten van het verkeer naar Berlijn hebben nog eens aangetoond, dat de waakzaam heid en de vastbeslotenheid van het bondgenootschap van essen tieel belang zijn voor de veilig heid in Europa, zo wordt gezegd. De ministers hadden kennis ge nomen van het rapport van de Brits-Duitse commissie voor de betrekkingen op het vlak van de wapenfabricage. „Van Duitse zijde zal alles worden gedaan ter nakoming van de bestaande over eenkomsten in de geest van de besprekingen die in maart jl. VEEL BEWOLKING Onder invloed van een nieuwe oceaandepressie waarvan het centrum: tussen IJsland en Schot land is gelegen, blijft er in ons land veel bewolking met af en toe wat regen. Met de zuidelijke winden aan de voorzijde van de storing dringt tijdelijk iets zach tere lucht tot ons land door maar aangezien de lucht over zee wordt aangevoerd zal de tempe ratuurstijging slechts gering zijn. In Scandinavië handhaaft zich het koudere weer met in de nacht matige en in Noordzweden strenge vorst. Het warme weer in zuidoost Europa wordt thans weer verdrongen door koudere lucht uit midden Europa. medegedeeld door het K.N. M. I. te De Bilt geldig van hedenoch tend tot hedenavond, Veel bewolking Overwegend zwaar bewolkt met af en toe wat regen of motregen. Iets hogere middagtemperaturen. Matige en langs de kust af en toe krachtige wind tussen zuid en zuidwest. zijn gevoerd tussen de Britse premier en de bondskanselier," aldus het communiqué. Van bei de zijden zal gezocht worden naar verdere mogelijkheden voor samenwerking. Minister Healej' deelde op een persconferentie mee, dat zijn Westduitse ambtgenoot een uit nodiging voor een bezoek aan Londen in oktober heeft geaccep teerd. Hij zei verder dat zijn land na het schrappen van het TSR-2-project nu in de gelegen heid is met zijn bondgenoten over andere vliegtuigprojecten te beraadslagen en dat een Brits- Duits onderzoek gaande is be treffende twee projecten voor verticaal opstijgende en landen de jachtvliegtuigen, bestemd voor de jaren zeventig. Voor een licht jachtvliegtuig heeft men de keus tussen de Britse P. 1127 (kestrel) en de Westduitse 191B, waarin ook de Italianen geïnte resseerd zijn. Volgens luchtvaart kringen stellen de Duitsers geen belang meer in de „kestrel", maar de keuze van de vak 191B zou voor Engeland geen totaal verlies betekenen daar dit toestel zal worden uitgerust met Britse motoren, te leveren door Bristol Siddeley en Rolls Royce. Het andere project betreft een zwaar jachtvliegtuig ter vervan ging van de bij de luftwaffe in gebruik zijnde starfighter, zo zei Healey. Minister Healey zei verder nog, dat hij zijn ambtgenoot de ver zekering had gegeven dat er in de door zijn land voorgestelde atlantische kernstrijdmaeht ab solute gelijkheid zou bestaan tus sen West-Duitsland en Groot- Brittannië. De vorming van deze strijdmacht zou, zo zei hij, ech ter nog wel even op zich laten wachten. De Britse minister deelde mee, dat tussen beide landen overeen stemming- was bereikt over sa menwerking bij de bouw van pantservoertuigen en andere mi litaire uitrusting en wapens. Volgens Westduitse kringen be treft het hier onder meer een Britse amfibievraehtwagen. Hea ley verzekerde, dat Groot-Brit tannië zich. aan zijn verplichting ten aanzien van het handhaven van 55.000 militairen in de bonds republiek zal houden. Naar aan- Vijf aanvankelijk opgesloten mijnwerkers zijn er na een tocht van bijna drie kilometer door met rook gevulde mijnschachten in geslaagd de oppervlakte te be reiken. Iwojima dat dezelfde naam draagt als het veel verder in de Grote Oceaan gelegen eiland, dat in de afgelopen oorlog het toneel is geweest van hevige gevechten tussen Amerikaanse en Japanse militairen, ligt dichtbij de ma rinebasis Nagasaki op het meest zuidelijke Japanse eiland Kioes- joe. Op het tijdstip der ontploffing- bevonden zich ongeveer 175 mijn werkers beneden. 143 van hen wisten zich in eerste aanleg in veiligheid te brengen, later ge volgd door de hierboven vermel de vijf. Dit ongeluk is het elfde sinds het einde van de oorlog, waarbij meer dan 30 mensen het leven lieten. Het laatste mijnongeluk gebeurde 22 januari van dit jaar en kostte 61 mijnwerkers het leven. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen leiding van bezorgdheid van Westduitse zijde over het Britse defensiewitboek merkte hij lachend op, dat de misverstanden, beslist „door te haastig lezen" in de wereld zijn gekomen. Ook vrijdag hebben de Oost duitse controleposten het belem meren van het wegverkeer naar Berlijn voortgezet Bij Helmstedt had zich vrijdagmorgen reeds een tien kilometer lange file van wachtende vrachtauto's gevormd. Sommige vrachtwagenchauf feurs deden zeventig uur over het traject HamburgBerlijn door de tergend langzame con trole bij de grenspost Lauenburg. In tegenstelling met vorige da gen werd het wegverkeer van Berlijn naar Helmstedt, richting Hannover, vrijdagmorgen niet door de Oostduitsers stopgezet. Ook een Amerikaans militair konvooi kon na een controle van tien minuten bij Marienborn on gestoord de reis naar Berlijn voortzetten. Bij Babelsberg werd echter het socialistische bondsdaglid Franz Neumann, die per auto uit West-Berlijn naar West-Duits land wilde terugkeren, terugge stuurd. Zijn echtgenote mocht haar reis vervolgen, maar gaf de voorkeur aan met haar man naar West-Berlijn terug te gaan. De Westduitse regering en de in het Westduitse parlement ver tegenwoordigde partijen hebben positief gereageerd op een voor stel van burgemeester Brandt om de autowegen onder controle vap de vier mogendheden te plaatsen. Een woordvoerder van de Duit se regering zei dat alle voorstel len ter verzekering van de toe gang tot West-Berlijn aandach tig moeten worden onderzocht. Er zou echter geen afbreuk mo gen worden gedaan aan de hui dige (vier mogendheden-) status van Berlijn. Sprekers van de christendemocraten en vrije de mocraten uitten zich in dezelfde zin. Voor liet eerst sedert de Rus- sisch-Oostduitse manoeuvres zijn begonnen, bleef het Westberlijn- se luchtruim vrijdag vrij van Oostduitse en Russische straal jagers. 0 Bij de installatie van 't nieu we parlement van Ceylon heeft gouverneur-generaal Gopallawa vrijdag verklaard, dat Ceylon het beginsel van niet-verbondenheid trouw zal blijven en vriendschap pelijke betrekkingen met alle landen zal blüven nastreven.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1