PROVINCIAAL NIEUWS blijf jong, blijf fit fiets! ASPIRIN® BAYER ROEPING en STRIJD Loop der bevolking KERKNIEUWS J3ames.Tere huid? Terneuzen Axel Stoppeldijk Sas van Gent St. Jansteen Vogelwaarde Westdorpe wereld-delen speldjes. Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 9 april 1965 j SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL VAN TERNEUZEN gedurende de maand maart. ZEEVAART. Totaal geschut op- afvaart. Aantal B.R.T. 722 615.369 Gelost of geladen te: Aantal Ton Terneuzen 78 44.828 Teri euzen rede 8 92.755 Sluiskil 9 11.976 Sas van Gent 13 13.095 BINNENVAART. Totaal geschut op- afvaart. Aantal Ton 5203 2.315.242 Gelost of geladen te: Aantal Ton Terneuzen 294 141.699 Terneuzen rede 68 79.888 Sluiskil 317 234.600 Sas van Gent 222 86.381 Axel-Sassing 27 6.073 Speeltuin „Orunjekwartier" weer open Zaterdagmorgen om half tien wordt de jeugd van Terneuzen weer in de gelegenheid gesteld zich in de speeltuin van het „Oranjekwartier" te vermaken. Zoals altijd hebben zich ook nu weer damesleden van de buurt vereniging bereid verklaard ge durende enkele uren van de dag toezicht te houden. Over het al gemeen is er voor deze speeltuin de enige goed geoutilleerde in Terneuzen veel belangstel ling. De kinderen hebben alle soor ten speelwerktuigen tot hun be schikking en het grote voordeel voor de ouders is, dat hun kroost niet tussen het gevaarlijke ver keer gaat spelen. Zoals bekend is deze speeltuin ook toegankelijk voor de jeugd, wonend buiten het „Oranjekwartier". De toe gangsprijs (abonnement) vormt voor niemand een beletsel. VALSE 50-DOLLABILJETTEN In Aardenburg en Breda zijn valse 50 dollarbiljetten van de U. S. A. in winkels aangeboden bij het kopen van goederen. De kenmerken van het valse 50 biljet zijn in hoofdzaak: papier is zacht en slap; de rode en blauwe zijdevezels ontbreken, waardoor het valse biljet een eentonige grauwe indruk maakt; fijne con trasten zijn niet scherp genoeg uitgewerkt; de ogen in het por tret van Grant zijn te donker en hebben daardoor een starre uit drukking. Van de persoon, die het biljet ter wisseling aanbood, is 't vol gende signalement bekend: leef tijd ongeveer 35 a 40 jaar; lengte 1,75 meter; kortgeknipt blond haar; tenger postuur; schraal ge zicht; droeg bruin-grijs colbert- costuum zonder overjas; sprak Vlaams, waardoor vrijwel met zekerheid mag worden vastge steld dat de dader van Belgische afkomst is. In verband hiermede verzoekt de politie alhier een ieder zich met spoed met de plaatselijke po litie in verbinding te stellen (tel. 2100 of 2200) wanneer iemand met een 50 biljet wenst te be talen en zo men twijfelt aan de echtheid van dat biljet. Show voor Meijers kampeerartikelen De firma Meijer en Zonen die zich de laatste jaren verdienste lijk maakt met kampeeruitrus tingsartikelen aan de markt te brengen, heeft nu een moderne showroom en een showterrein voor het publiek opengesteld. Vorige week werd deze prach tige showroom door de burge meester van Axel geopend. Deze zei, dat men als gemeentebestuur voorzichtig moest zijn zich op het terrein van de commerce te be wegen. Maar deze zaak, waar het gemeentebestuur zo nauw bij be trokken is geweest gedurende de voorbereiding, maakt daarop een uitzondering. Met het uittspreken van de beste wensen voor de toekomst verklaarde de burgemeester de nieuwe zaak voor geopend. Het terrein waar de gehele show zich afspeelt, is gelegen aan de St. Maartenstraat en aan de Kanaalkade. Dit is het einde van de bebouwing in pla-n Oost, achter de flats. Op dit terrein ziet men ontel bare caravans opgesteld. In een modern gebouw worden verder de mogelijkheden van praktisch kamperen in een goede caravan of mooie bungalowtent gedemon streerd. De daarbij behorende attributen zoals stoelen, lucht bedden, gascomfoors en alles wat onmisbaar is voor een pret tige vakantie kan men hier vin den. Voor de toekomstige kampeer ders is een bezoek aan de show van de firma Meijer in elk op zicht aan te bevelen. Hier maakt men kennis met de nieuwste snufjes op dit gebied en wij twij felen er niet aan, of ook dit ini tiatief van de firma Meijer zal slagen. De eerste ratio-woningen Naar men ons mededeelt zul len op vrijdag 23 april twaalf van de 120 te Axel in aanbouw zijn de ratio-woningen door de N.V. Vlaco uit Terneuzen aan de ge meente Axel worden opgeleverd. Het zijn de eerste van de 960 door dertig gemeenten in Oost Zeeuws-Vlaanderen te bouwen woningen volgens het ratioplan. Van half april af hoopt men wekelijks zes a zeven van deze rqtiq-woningen te kunnen ople veren. Met de bouw van de 72 voor Hulst bestemde woningen heeft de N.V. Vlaco dezer dagen een aanvang gemaakt. Het ligt in de bedoeling aan de oplevering der eerste wonin gen straks een feestelijk tintje te verlenen. Gouden bruiloft Donderdag was het echtpaar Van Meurs—van Hoorn een halve eeuw getrouwd, hetgeen op waardige wijze is gevierd. Op 8 april 1915 traden Willem Pieter van Meurs, geboren 18 nov. 1884, en Tanneke Janna van Hoorn, geboren 2 febr. 1893, in het huwelijk te Axel. Beiden zijn geboren Axelaars en hebben hier steeds gewoond. Uit hun huwelijk zijn drie meisjes en vier jongens geboren; deze hebben samen acht klein kinderen en vijf achterkleinkin deren. Het echtpaar Van Meurs staat alom bekend als een zeer vlijtig paar. Zij hebben beiden hard ge werkt om hun gezin een goede verzorging te geven. Een bijzonderheid is dat de heer Van Meurs nog lang in de handel langs de weg is geweest, niet zoals tegenwoordig met een auto maar met een „hondekar". Ook staat hij goed bekend als muzikant. Hij was reeds de 70 jaar gepasseerd, eer hij zich uit „Concordia" terug trok. Deze heuglijke dag werd gevierd in het torenlokaal van de hervorm de kerk, waar om drie uur een druk bezochte receptie begon. Het lokaal was versierd met vele bloemen en fruitmanden die hun waren aangeboden door vrienden en kennissen uit alle la gen van de bevolking. Rond half acht arriveerde de harmonie „Concordia" en bracht het gouden paar een serenade. Dit „Concordia" bestaat voor ongeveer de helft uit familie-le den van de heer Van Meurs, n.l. een broer, zoons, zwagers, klein zoons en verder aangetrouwde familie. De directeur is een van zijn zoons. De drumband van de har monie „Terneuzen", waarvan een van zijn zoons tamboer-maitre is, was aanwezig om het feest luis ter bij te zetten. Er heerste een gezellige sfeer- en het gouden bruidspaar zelf heeft ook volop genoten van de feestvreugde. Het was een dag die lang in hun herinnering zal voortleven. De heer Schillemans onderscheiden met „Pro Ecclesia" De heer J. P. Schilleman al hier is pauselijk onderscheiden met het ere-kruis „Pro Ecclesia' et Pontifice". De onderscheiding werd uitgereikt door pastoor C. Backx bij welke plechtigheid het kerkbestuur tegenwoordig was. Alvorens pastoor Backx de ere-medaille opspeldde, somde hij de verdiensten op, die de heer Schillemans voor de parochie heeft gehad. De thans zeventig jarige heer Schillemans is twin tig jaar lid geweest van het pa rochieel armbestuur en daarna van het kerkbestuur. Daarnaast heeft hij in het plaatselijk ver enigingsleven een vooraanstaan de plaats ingenomen, onder meer als lid van het bestuur van de Raiffeisenbank en van de plaat selijke afdeling van de boeren bond. Ook heeft hij veel bijge dragen tot het verbeteren van de „betrekkingen" tussen Pau- luspolder en het dorp Stoppel dijk. De onderscheiding kwam voor de heer Schillemans als een volkomen verrassing. Burge meester Molthoff kwam tijdens de uitreiking van de onderschei ding zijn gelukwensen aanbie den. De heer Schillemans zal in verband met zijn leeftijd ont slag nemen als lid van het arm bestuur. Sasse fotokring Zaterdagmiddag zal Bas van Vungen, uunds-meesLerkiasie op fotogebied, voor de leden van de Sasse fotokring een uiteenzetting geven over de amateur-fotogra fie. Hij heeft een grote collectie foto's tot zijn beschikking. Deze leerzame en interessante middag vindt plaats in hotel De la Bour se. Kandidaats examen natuurkundig ingenieur Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het kandi daats examen natuurkundig in genieur de heer F. F. M. de Mul, alhier. Doctoraal examen Aan de katholieke universiteit te Nijmegen slaagde deze week voor het doctoraal examen ge schiedenis de heer G. J. C. van der Velde te St. Jansteen. Aanbesteding Ten gemeentehuize van Vogel waarde werd aanbesteed de re constructie van de Lageweg en Zeedorp en verbreding van de Kipstraat te Ossenisse. Er werd als volgt ingeschre ven: J. van Noordenne, Breskens, 238.000,Leenhouts Aann. Be,dr„ Sluis ƒ236.000,—. P. Mol- let, Hoofdplaat, 234.000,N. V. E. L. K., Schoondijke, 233.000,Aannemersbedrijf Zeeland N.V., Middelburg 231.000,J. de Oude's Aanne mingsbedrijf N.V., Biervliet ƒ227.500,Fa. de Ruijsscher en Zn., Biervliet ƒ227.500,—. G. en A. Sponselee, Kloosterzande, 224.000,N.V. Aannemingsbe drijf P. H. Offringa, Vught, 221.600,Aannemingsbedrijf M. P. HoLN.V., Hulst, ƒ219.530,— Aannemingsbedrijf fa. Koster en Visser, Hulst ƒ211.500, Eerste kievitsei He', eerste kievitsei in Vogel waarde werd gevonden door twee jongens uit Boschkapelle, Paul Remorie en Fonnie de Loos. De vinders hebben het ei aan geboden aan burgemeester Molt hoff. Semi-arts De heer B. F. M. Pluijm te Westdorpe is aan de katholieke universiteit te Nijmegen geslaagd voor het semi-artsexamen. (Adv.) Babyderm-zeep Bij Babyderm-zeep (dubbel stuk),-poeder, -crème, -olie, -shampoo en -haarlotion, voor de kinderen tijdelijk sierlijke VOETBAL J uniorentoernooi te Souburg Op Hemelvaarsdag (27 mei) :al te Souburg onder auspiciën /an de KNVB afdeling Zeeland foor de vereniging RCS de orga- ïisatie worden verzorgd van het jupillenloernooi. Hieraan wordt ieelgenomen door elftallen van le verenigingen Clinge, Hontenis- ;e, HVV '24, Koewacht, Axel, AZVV, Corn Boys, Terneuzen, Valcheren, Middelburg. RCS, JOK, .Zeeland Sport, Nieuwland, Noormannen, Veere, Vlissingen, Joes, Hansweertse Boy-s, Krui- nin'gen, Nïeuwdorp, Wemeldinge, Yerseke en Wolfaartsdijk. PAASVOETBAL 7N ZEEUWS-VLAANDEREN Hoewel ditmaal minder in aan tal worden evenals voorgaande jaren op zaterdag vóór Pasen in Zeeland toch nog 40 vriend schappelijke voetbalwedstrijden gespeeld tussen Zeeuwse en En gelse clubs. Voor Zeeuws-Vlaan deren luidt het programma voor zaterdag 17 april; Axel—Wellington Estate Youth FC; Graauw ILeather Bottle FC; Corn Boys IOld Lyonian FC; Corn Boys IISun Assu rance FC; Philips Ontsp. Ver. Chiddingly FC; HVV '24 A— Ilforg Youth FC; Retranchement IOff ham FC; Zaamslag I— Rushlake Green FC; Oostburg I Tottenham Rangers FC; Mis- trappers IHolmbury St. Mary United FC; Groéde IDartford Y.M.C.A. 1 FC; Groede II—Dart- ford Y.M.C.A. 2 FC. SNELLE HULP REDDE HET LEVEN VAN DRIE AUTOMOBILISTEN Dank zij het energiek en door tastend optreden van drie pas serende automobilisten zijn de drie inzittenden van een kleine personenauto, die woensdag avond aan de Friesestraatweg te Groningen op de kop in een sioot terechtkwam, ternauwernood van de verdrinkingsdood gered. De auto werd voor een proefrit ge bruikt. De auto met als inzittenden Jo hanna Bakker (30), J. Schut (28) opvarende van het motor schip Janjo, en de garagehouder W. ter Veld (32) uit Grijpskerk kwamen door een ongelukkige manoeuvre op de kop in een sloot terecht. Drie passerende automobilis ten, de heren J. H. Koster (49) uit Winschoten; A. Hartman (23) uit Franeker en C. Vriend (44) uit Hoogezand sprongen in de sloot en tilden de auto zover op, dat de inzittenden uit hun benar de positie konden worden be vrijd. Johanna Bakker kreeg zo veel water binnen, dat zij naar het academisch ziekenhuis moest worden gebracht. Drie doden bij autobotsing Op rijksweg 56 bij Roosendaal is gisteren een personenauto met drie inzittenden in botsing geko men met een vrachtwagen met aanhanger, geladen met 24 ton klei. Twee inzittenden van de perso nenauto werden op slag gedood. De derde overleed 's avonds om streeks kwart over zeven. De slachtoffers, allen woonwagenbe woners, zijn; de 17-jarige C. van der Ven, de 27-jarige J. de Vis ser, gehuwd en vader van twee kinderen, beiden afkomstig uit het woonwagenkamp Utte .(N. Br.) en de in Boom (België) wo nende Nederlandse woonwagen bewoner F. van Poppel, 27 jaar, gehuwd. Zijn vrouw, werkte meer op zijn zenuwen dan de aardbeving Ramon Segundo Paredes Soto, een arbeider uit de Chileense hoofdstad San tiago, werd 28 maart j.l. wakker door het gegil van zijn vrouw, die hem op de- ze wijze wilde waarschu- wen dat hun huis door een aardbeving met instorting werd bedreigd. De reactie van Soto was even ongewoon als de aard der gebeurtenis, die zijn vrouw aan 't gillen bracht. Hij nam een steen van on- geveer een kilogram, waar- mede hij zijn vrouw de -schedel insloeg. Tegenover buren verklaarde Soto dat zijn vrouw door een ineen- stortende muur was ge troffen. De vrouw overleed 48 uur later. VOGELWAARDE Vertrokken: R. M. J. Ferket- Verschueren, naar Nijmegen. (Adv.) WT Oude fietsen zijn vaak niet veilig meer. 2 Koop op tijd zo'n soepel rijdende nieuwe fiets! DS. JOH. A. RAAMS TE BRUMMEN 50 JAAR PREDIKANT Zondag 11 april hoopt ds. Joh. A. Raaims, em.-predikant der Ne- derl. herv. kerk, zijn 50-jarig ambtsjubileum te vieren. •De jubilaris werd op 7 april 1889 te Almkerk (N. Br.), waar zijn vader hoofd van de school was, geboren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium te Doetin- chem en studeerde aan de rijks universiteit te Utrecht theologie. In 1914 candidaat geworden in Friesland, werd de jubilaris 11 april 1915 te Asch (Gld.) in zijn eerste gemeente bevestigd door zijn broer ds. E. Raams. In 1917 wisselde de jubilaris zijn stand plaats met Breskens om zich in 1921 aan de gemeente Rijswijk (Gld.) te verbinden. In 1926 ver trok hij naar Kloetinge en in 1936 vertrok hij naar Rotterdam- Feijenoord. Ook in deze gemeen te stond ds. Raams ruim 10 jaar en verwisselde zijn standplaats daarna met Brummen (Gld.), waar hij tot zijn emeritaat werk zaam is geweest. Daar hij nog zeer vitaal was, werd hij door de gemeente Rot- terdam-Hillegersberg aange zocht als predikant werkzaam te zijn in de Oranjewijk aldaar. Eind augustus 1955 maakte een ernstige val een einde aan deze drukke werkkring. Gelukkig herstelde hij weer maar hij acht te het beter het werk neer te leg gen en hij vertrok daarna defi nitief naar Brummen. In alle gemeenten, waar ds. Joh. A. Raams het ambt als pre dikant heeft mogen vervullen, is hij door zijn broer ds. E. Raams, die op 10 maart '64 op 86-jange leeftijd in Brummen overleed, bevestigd. Belangrijke beroepen heeft ds. Raams in de loop van zijn ambts periode gehad o.a. naar Aals meer, Blokzijl, Brussel. Curaijao, Doesburg, Groningen, Rhenen, Rotterdam (C), Scheveningen, Terneuzen, Vlissingen, etc. Na afloop van de eerste we reldoorlog; in 1918 nam ds. Raams tijdens zijn verblijf in Breskens een krachtig aandeel in de actie tegen de annexatie van Zeeuws-Vlaanderen bij Bel gië. In de tweede wereldoorlog werd ds. Raams als gevolg van zijn felle predikingen, waarbij hij geen blad voor de mond nam, in de jaren 1943 en 1944 door de Duitsers als gijzelaar gevangen gehouden, doch uit zijn gevan genschap heeft hij toch zijn ge meente ten volle kunnen dienen. Ds. Raams die nog een vrij goede gezondheid geniet, inte resseert zich nog steeds voor het huidige kerkelijke en politieke gebeuren en schrijft van tijd tot tijd nog in kerkelijke bladen. Hij verblijft sinds 1 maart '65 in het bejaardencentrum „Tolzicht" te Brummen. Oproer om verbrand beeld De politie van Huaraz in mid- den-Peru heeft donderdag traan gas moeten gebruiken om 3000 indianen te verspreiden die de monstreerden omdat woensdag bij een kerkbrand een beeld in vlammen was opgegaan. Volgens de Indiaanse bevolking bezat het beeld „Onze Heer van Eenzaamheid" de kracht wonde ren te verrichten. Het was in de zestiende eeuw uit Spanje naar Peru gebracht. Bij de betoging werden ver scheidene politiemannen gewond en er zou om versterkingen uit Lima zijn verzocht omdat de me nigte Indianen in 't centrum van de stad steeds groter werd. Een vroegere burgemeester van Huaraz kwam bij een poging het beeld te redden, om. De regering heeft voor het ge bied van Huaraz twee dagen rouiw afgekondigd vanwege het verlies van het beeld. /■S-v DAAR STAAT ACHTER Woonwagenwet: te beperkt van visie Naar het oordeel van vele leden van de vaste commissie voor maatschappelijk werk uit de Tweede Kamer gaat de door mi nister Schouwenaar-Franssen (maatschappelijk werk) inge diende woonwagenwet van een te beperkte visie uit. Het „perspec tief-in-brede-zin" ontbreekt naar het oordeel van deze leden van de commissie in het ontwerp van, wet, waartegenover zij huiverig staan. Dit blijkt uit het verslag van de commissie. De vele leden zeg gen daarin o.m., dat het wetsont werp „geen perspectief biedt voor een uiteindelijke oplossing van het vraagstuk". Deze leden zijn van oordeel, dat het beter zou zijn geweest niet alleen het woonwa gen-probleem aan de orde te stel len, maar tevens daarbij dat van de woonschepen, eventueel in twee wetsontwerpen, waarin het niet-wonen-in-huizen als geheel aan de orde zou zijn gesteld. Omdat zij van oordeel zijn, dat alleen een plan tot het bouwen van woningen voor ten onrechte in een woonwagen verblijvenden de uiteindelijke oplossing van het vraagstuk kan brengen, zeggen de leden van de commissie dat het ontwerp van wet ook onder tekend had moeten worden door de ministers van binnenlandse zaken en van volkshuisvesting en bouwnijverheid. In het verslag wordt er de aan dacht op gevestigd, dat minister Schouwenaar met het in het wetsontwerp geregelde „stellig haars ondanks in de praktijk een ghetto van woonwagenbewoners bestendigt". In het verslag wordt aangedrongen op een zo spoedig mogelijke indiening van een woonschepenwet. Overkoepeld stadion voor Amerikaanse miljonairs Het nieuwe overdekte stadion van Houston, de eerste in zijn soort ter wereld, zal vandaag worden geopend met een base- ball-exhibitie tusen de Houston Astros en de Amerikaanse kam pioen, de New York Yankees. Het stadion dat ruim 112 mil joen gulden kostte en in twee jaar werd gebouwd, biedt plaats aan 52 tot 66 duizend toeschou wers. Het zal worden gebruikt voor (Amerikaans) voetbal en baseball. De lichtinstallaties zullen on danks het feit dat de koepel van doorzichtig materiaal is gemaakt ook overdag moeten worden ge bruikt, omdat proeven hebben uitgewezen dat zelfs bij felle zonneschijn de koepel het licht te veel filtert en het zicht daar door aanmerkelijk wordt ver- derd. De grootste hoogte is bijna 70 meter. Het ronde veld heeft een diameter van 213 meter. Het sta dion is uitgerust met een air conditioning systeem, dat door een soort weerstationnetje (kos ten 1,8 miljoen gulden....) op de koepel elektrisch wordt ge regeld. De vochtigheidsgraad wordt op 50 procent gehouden. Buiten het gebouw is een par keerplaats voor 30.000 auto's. Het stadion heeft zitplaatsen speciaal voor de miljonairs onder de supporters. Een box die 2430 perosnen kan bevat ten, kan slechts voor vijf jaar achtereen worden gehuurd. De huursom bedraagt. 300.000 gulden. Achter elke box is een privéclub, waar men de activi teiten op het veld via een ge sloten televisiecircuit kan vol gen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de aam van liet schip ver- meld. -13 OSvSO sn* Argentinië ms. „Cap San Nicolas" 12/4 ms. „Waterland" 13/4 Australië: ms. „Arcadia" 14/4 Brazilië: ms. „Cap San Nicolas" 12/4 ms. „Waterland" 13, 4 Canada ss. „Maasdam" 15/4 Chili: ms. „Moselstein" 11/4 Indonesië: ms. „Polydorus" 13/4 Ned. Antillen: ms. „Prins d. Nederlanden" 14/4 Suriname; ms. „Ceres" 14/4 Ver. Staten van Amerika: ss. „Utrecht" 11/4 Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms. „Capetown Castle" 11/4 ms. „Serooskerk'' 13/4 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. A deer ERNST MEISTER 130) „Jandorie nog aan toe barstte hij uit, „moet ik hier nog langer blijven staan. Wat scheelt u ineens? En wat heeft juffrouw Kerbler dan voor bij zonders gezegd? Heeft zij soms mijn naam genoemd?" Dr. Reger sloeg de ogen neer. „Ik begrijp het al", vervolgde dr. Sevard, die zich weer be heerste. „U heeft het voor elkaar gespeeld mij met uw geheimzin nig gedoe op te winden. Ja, het is logisch dat de zieke mijn naam noemde, want ik heb haar zelf behandeld. Zij heeft in mijn spreekkamer een collaps gekre gen. Nu ja, vergeet mijn opge wondenheid, juffrouw Reger. Ik geloof dat ik zelf een beetje rijp ben voor de kliniek. Maar het was met juffrouw Kerbler net als met iedereen, ze gaan altijd te laat naar de dokter". Hij keek op zijn horloge. „Maar nu is het de hoogste tijd dat ik wegga". Zij hoorde dr. Sevard niet meer, want tóen hij op zijn horloge keek was zij in paniek geraakt. Zij stortte zich op de deur van de bestralingskamer en rukte die open. Het volgende ogenblik was zij hij de schakelaar van de be stralingslamp. Zij keek naar de slapende patiënte. Zij had genoeg gezien. De overdosering van de stralen was reeds zichtbaar. Dr. Reger beheerste zich en deed vliegensvlug wat in zo'n geval te doen is; daarbij werd de patiënte wakker. In het eerste ogenblik nog slaapdronken wist ze niet wat er gebeurd was. Maar een ogenblik later al trok ze een pijnlijk gezicht, toen keek ze naar de assistente. „Wat hebt u in vredesnaam met me uitgevoerd?", hijgde ze. „Rustig, rustig", zei dr. Reger. De zieke ging overeind zitten. „Ik wil weten wat er gebeurd is. Oh, goeie God, wat doet het pijn?" Zij viel weer op de bank terug, kreunend van de pijn. De assistente legde een ver band aan. De patiënte steunde en weende van smart, van angst en schrik. Op dit ogenblik lette dr. Reger er niet op. Zij dacht er alleen aan hoe zij de patiënte het beste helpen kon. Zij zag niet dat Clara terugkwam, maar die bemerkte natuurlijk meteen dat er iets niet in orde was. „Dokter Reger!" De assistente keek om. Zij zocht naar woorden, naar een verklaring, maar zij vond er geen. „Dokter Eyken!", riep de pa tiënte, „wat heeft ze met me ge daan? Helpt u me toch Clara wierp haar mantel af, met twee stappen was ze bij de rustbank en meteen zag ze wat er gebeurd was. Dr. Reger wilde een verklaring afleggen. „Daar spreken we nog wel over, maakt u het verband even los". Met bevende handen trok de assistente het verband van de huid. „Meteen de wagen", beslist Clara. Dr. Reger wilde nog wat zeg gen. „Meteen de wagen", zei Clara, „praten kunnen wij later". Zij keek naar het verband. Bismuth, stelde ze vast. In ieder geval het beste wat in een geval van verbranding van de tweede graad gedaan kan worden. Voor zichtig legde Clara het verband weer aan. Zij moest de patiënte naar huis laten brengen; in geen geval moest zij naar het zieken huis, want daar zou het een schandaal geven. Zij hielp de pa tiënte bij het aankleden en trachtte haar gerust te stellen. Eindelijk kwam de ziekenauto. „Ik wil niet naar de kliniek, dokter", smeekte de vrouw. „Oh nee, u gaat naar huis, het is helemaal niet erg. Ik rijd met u mee". Dr. Reger was alléén met haar gedachten, zij maakte zichzelf heftige verwijten. In de wachtkamer zaten patiënten, zij durfde ze niet te roepen, zij was bang voor zichzelf. Mechanisch rangschikte ze wat apparaten en schoof een stoel recht; achter haar zinloze bewegingen stond de angst. Toen dr. Eyken de spreekka mer weer binnenkwam, zat haar assistente bij de tafel, het hoofd in de handen. „Wat is er precies gebeurd? Die vrouw heeft een verbranding in de tweede graad. Dat moet u me toch verklaren". „Ja, ik kreeg bezoek", begon de assistente. „Wie was er?" „Dokter Sevard, hij wilde u spreken". „En?" „En omdat u hier niet was „Clara viel haar in de rede: „Hoe komt het dan dat u de wek ker niet gehoord hebt, dokter Reger?" De wekker ja, die had ze ingesteld, die ging af wanneer de tijd van bestraling om was, dat wist ze natuurlijk. Maar zij had de wekker niet gehoord. Plotseling begreep ze dat de wekker niet afgegaan moest zijn. In ieder geval zou dan toch de patiënte wakker geworden zijn en die sliep nog toen zij in de behandelkamer kwam. Met twee stappen was zij bij de deur van de behandelkamer met zijn zes cabines. Dr. Eyken volgde haar. Daar stond de elektrische wek ker, misschien was het contact los, misschien (Wordt vervolgd.) BIJONDERE FRANKEERZEGEL 150 JAAR MILITAIRE WILLEMSORDE Ter herdenking van het feit, dat 150 jaar geleden de Militaire Willemsorde voor moed, beleid en trouw werd ingesteld, zal van 29 april tot en met 29 mei 1965 of zoveel langer als de voor raad strekt op alle postinrich- tingen in Nederland een bijzon der frankeerzegel te waarde van 1,zonder toeslag verkrijg baar zijn. De zegel, die werd ontworpen door de heer P. Wetselaar te Bennebroek, toont een afbeelding van het ordeteken van de M.W. O. voor de ridder der 4e klasse. Behalve de lands- en waarde-, aanduiding is als bijzondere tekst opgenomen: „Honderdvijftig jaar Militaire Willemsorde". De geldigheidstermijn voor de frankering eindigt op 31 decem ber 1966. De hierbijgaande foto werd gemaakt van het goedge keurde ontwerp waarnaar de zegel zal worden gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2