Hulpprogramma van een dollar Formateur Cals gereed met zijn plan Reacties op de rede van president Johnson Verkeersbelemmeringen op de wegen naar Berlijn Nieuwe machtsstrijd in Saigon? Veertien ministers HET WEER Mr Cals ontvangt ministers EARRESTEERD RASSENSTRIJD IN DE VER. STATEN Vuurgevecht in Louisiana VRIJDAG 9 APRIL 1965 21e Jaargang - No. 6412 President Johnson over Vietnam „Deze generatie moet kiezen" Zekerste weg naar de vrede Langdurig conflict Geweldige energiebron Deze week nog geen kabinet Aandacht Geen woorden maar daden Honderden ruiten stuk Protesten Voor de tweede maal Weerbericht Vrede kopen Brits bataljon naar Ad«n 37 Indonesiërs gedood Hoogwater Zon- en Maanstanden Aanval op Vietcong- concentratie Overleg tussen V.S. en Engeland over Vietnam Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand f 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uw v.m. President Johnson heeft in een toespraak voor radio en televisie gezegd dat de Verenigde Staten bereid zijn tot „onvoorwaardelijke besprekingen" die een vreedzame regeling van de oorlog in Viet nam beogen. Hij zei dat een vreedzame regeling voor redelijke mensen de enige weg is in het Vietnamese conflict. Volgens de Amerikaanse president was de oorlog in Vietnam een onderdeel van een veelomvattend plan van agressie en wer den de Noord-Vietnamezen door Peking opgehitst. Het doel van de Verenigde Staten is de onafhankelijkheid van Zuid-Vietnam en zij zullen alles doen dat nodig is om dit te verwezenlijken. Als een der voorwaarden voor de vrede noemde de president een onafhankelijk Zuid-Vietnam, vrij van buitenlandse inmenging en niet als militaire basis van enige buitenlandse mogendheid die nend. De president nodigde de lan den in zuid-oost-Azië uit samen te werken in een veel grotere krachtinspanning om de econo mische en sociale toestanden in dit werelddeel te verbeteren en hij stelde een Amerikaans hulp programma van een miljard dol lar voor, wanneer de vrede zou zijn hersteld. Hij hoopte dat Noord-Vietnam en alle geïndus- trialiseerden landen met inbe grip van de Sowjet-Unie hierbij zullen samenwerken en dat de secretaris-generaal der verenigde naties, Oe Thant, het initiatief voor een plan tot een dergelijke samenwerking zou kunnen ne men. Deze generatie moet kiezen: vernietigen of bouwen, doden of helpen, haten of begrijpen. De gewone burger in Noord- en Zuid-Vietnam, in China en In dia, in de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten zijn goede- mensen. De meesten willen hun zonen niet zien sneuvelen of de huizen van anderen vernieti gen", aldus Johnson. De president verbond zijn aan sporing tot vrede met een ver klaring van de Amerikaanse standvastigheid in het Vietna mese conflict. „Wij zullen niet terugtrekken, noch openlijk noch onder het mom van een inhoud loos akkoord. Wij wensen niets voor onszelf, wij wensen alleen dat het volk van Zuid-Vietnam de kans krijgt zijn eigen land op zijn eigen manier te bestu ren. Wij zullen alles doen wat noodzakelijk is om dit doel te bereiken", zo zei president Johnson. De luchtaanvallen op Noord- Vietnam hadden ten doel de Noordvietnamese agressie te ver- minderen en het vertrouwen van het Zuidvietnamesè volk te ver stevigen. De aanvallen waren eveneens gedaan om de leiders van Noord-Vietnam en allen die in hun buit denken te delen, te doordringen van het feit dat wij niet verslagen zullen worden en dat wij niet vermoeid raken. Johnson zei dat de Verenigde Staten weten dat luchtaanvallen alleen voor deze doelen niet toe reikend zijn. Zij vormen echter een noodzakelijk deel van de zekerste weg naar de vrede, zo verklaarde hij. Johnson noemde het conflict in Vietnam een oorlog van on vergelijkelijke wreedheid en zei dat over deze strijd de groeien de schaduw van communistisch China ligt. De heersers in Ha noi worden door Peking aange spoord. Dit is een bewind dat de vrijheid in Tibet heeft ver nietigd, India aanviel en door de verenigde naties om zijn agressie in Korea is veroordeeld. Het is een land dat in bijna elk werelddeel de krachten van het geweld helpt. De stijd in Viet nam is het onderdeel van een groter patroon van agressieve bedoelingen, aldus de president. Hij zei te hopen dat de vrede spoedig komt, doch .dat dit niet alleen in handen van de Ver enigde Staten ligt. „Wij dienen op een langdurig conflict voor bereid te zijn." spanning heeft opgebouwd. „Wij zullen onze kracht gebruiken met zelfbeheersing en met alle wijsheid die wij kunnen op brengen, maar wij zullen haar gebruiken", zo verklaarde hij. Sprekende over zijn voorstel tot een gezamenlijke economi sche krachtsinspanning in zuid- oost-Azië zei Johnson dat bij voorbeeld de Meking-rivier bij een goede exploitatie een ge weldige energiebron zou kun nen zijn. De beste medicijnen zouden gestuurd kunnen worden naar dorpen waar thans duizen den bij gebrek aan goede mid delen sterven. Er zouden scho- k.i kunnen worden gebouwd en al deze zaken kunnen met sa menwerken en goede wil wor den verwezenlijkt. Johnson kondigde zijn voor nemen aan tot uitbreiding en versnelling van een. program waarbij Amerikaanse landbouw overschotten de. hongerigen in zuidoost-Azië kunnen voeden. De Verenigde Staten verlan- Hij zal een commissie voor dit gen niet duizenden Aziaten of I werk in het leven roepen. Deze Amerikanen te zien sneuvelen zal onder leiding staan van of te verwoesten wat het volk Eugene Black, oud-president van van Noord-Vietnam met in-1 de Wereldbank. De formateur mr. J- M. L. Th. Cals, zo werd donderdag; officieel meegedeeld, is klaar met zijn plan voor de zetelverdeling. Volgens welingelichte kring moet er niet op worden gerekend, dat nog deze week een kabinet gereedkomt. Reeds eerder deelde de formateur mee, dat hij degenen die hij voor een portefeuille aanzoekt, niet tot het inderhaast nemen van een beslissing wil dwingen. De lopende fasen van de formatie moeten volgens mr. Cals in een rustig tempo verlopen. De mededeling dat mr. Cals zijn plan voor zetelverdeling ge reed heeft, behoeft volgens po litieke kringen in Den Haag niet te betekenen, dat alle betrokken partners 't onder elkaar roereid eens zijn. De „zwaarte" der por tefeuilles zowel als aan te zoe ken figuren leggen veel gewicht in de weegschaal, die door de formateur in evenwicht moet worden gebracht. De secretaris-generaal van de verenigde naties, Oc Thant, heeft president Johnson laten weten dat hij diens bereidheid tot on voorwaardelijke besprekingen over Vietnam als een gunstig antwoord beschouwde op het recente beroep in deze geest van de zeventien niet-verbonden landen. In een boodschap aan de Ame rikaanse president noemde hij diens plan voor economische steun aan Zuidoost-Azië posi tief, vooruitstrevend en edel moedig. Oe Thant zei dat hij zijn pogingen een vreedzame rege ling in Vietnam te bereiken zal voortzetten. 7> OPENBAAR VERVOER REDEN VAN RELLETJES IN PERU Arbeiders en studenten hebben de laatste dagen in Peru's hoofd stad Lima gedemonstreerd tegen de verhoging van de prijzen van het openbaar vervoer. De ge moederen raakten zo verhit, dat er zelfs met molotof-cocktails werd gegooid. Een honderdtal mensen werd gewond; ongeveer 50 personen werden gearresteerd. Radio-Moskou was van me ning dat de Amerikaanse presi dent tracht de kern van de zaak te verdoezelen. Hij wil de aan dacht van de Amerikaanse a- gressie in Vietnam afleiden door zijn belofte aan het congres een miljard dollar te zullen vragen voor de economische ontwikke ling in Zuidoost-Azië. De Russi sche commentator had zich ge stoten aan het feit, dat Johnson de hoop uitsprak op een spoedi ge vrede en tezelfdertijd de Amerikanen opriep rekening te houden met een langdurig con flict. De Russische vertegenwoordi ger bij de verenigde naties. Mo- rozov, zei tijdens een vergade ring van een V. N.-commissie, dat men geen woorden maar daden wiide zien en dan in het bijzonder het beëindigen van de Amerikaanse acties in Zuidoost- Azië. Volgens Morozov konden ONBESTENDIG Randstoringen, die zich boven Engeland losmaken van oceaan depressies en dan verder in de richting van het vaste land koer sen, gevén aan het weer in ons land een onbestendig karakter. Vandaag zal er plaatselijk weer enige regen vallen met een kans itp onweer. In het temperatuur- verloop komt niet veel verande ring en de wind blijft overwegend zwak en veranderlijk. Ook in Duitsland, Frankrijk en Italië is het weer onbestendig met plaat selijk wat regen en vrij veel be wolking. In Scandinavië is het weer over het algemeen zonniger onder invloed van een hogedruk- gebied. waaromheen echter kou de lucht uit de poolstreken is ge stroomd. In de nacht vriest het in Zweden matig en plaatselijk nog streng. Warm met temperaturen overdag van 20 tot 25 graden is het op de Balkan waar lucht uit i'p Sahara via de Middellandse in de richting van zuid-Rus- iand opdringt. Voor de vierde lieer in deze week hebben Oostduitse grens wachten donderdagmorgen de doorlaatpost Babelsberg bij Ber lijn voor het verkeer gesioten Hierdoor kon men niet van W. Berlijn over de autowegen naar Helinstedt, Frankfort en Mün- chen rijden. Kennelijk willen de Oostduitse autoriteiten het wegverkeer tus sen West-Berlijn en West-Duits- land blijven hinderen, hoewel het doelwit van hun actie de zit ting van de Westduitse bonds dag niet meer bestaat. De Oostduitsers hebben laten weten dat de gecombineerde Oostduitse en Russische ma noeuvres officieel de reden voor de verkeersbelemmeringen tot zondag zullen duren. Later werd een Amerikaans militair konvooi drie vracht wagens en zes man op 20 fan van de doorlaatpost Babelsberg op de weg van Berlijn naar Helmstedt door de Russen aan gehouden. De Amerikanen hebben inmid dels bij de Russen geprotesteerd tegen de aanhouding van het konvooi. Het knallen van de Russische straaljagers, die de geluidsbar rière doorbraken, heeft woens dag nogal wat schade veroor zaakt in West- en Oost-Berlijn. Honderden ruiten sneuvelden in beide stadsdelen. In West-Berlijn moesten di verse ouden van dagen die een zenuwschok hadden opgelopen, naar het ziekenhuis werden ge bracht. De halsbrekende toeren van de Russische piloten boven West-Berlijn maakten vele men sen nerveus. De ambassadeurs van de V. S., Engeland en Frankrijk in Bonn hebben donderdagmorgen schrif telijk bij de Russische ambassa deur geprotesteerd tegen de vluchten van de Russen en Oostduitsers in de luchtcorri- dors naar Berlijn, die het lucht verkeer naar Berlijn in gevaar brengen, en tegen de vluchten op geringe hoogte boven Berlijn. Volgens de tot nu toe gebruike lijke gang van zaken bij het las tig vallen van het verkeer tus sen Berlijn en West-Duitsland werd ook donderdagmiddag om vier uur de controlepost Babels berg afgesloten, voor de tweede maal op een dag. De drie geal lieerde commandanten in West- Berlijn protesteerden opnieuw tegen het lastig vallen van het verkeer. Het Amerikaanse mili taire convooi, dat omstreeks acht uur Babelsberg passeerde en 22 kilometer verder werd tegen gehouden, bereikte pas zes uur later de grenspost Marienborn, waar het ongehinderd kon pas seren. Op de verkeersweg van West- Berlijn naar Helmstedt is de blok- klade gisteravond om tien uur na vijf uur opgeheven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Onbestendig Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen met een kans op onweer. Overwegend zwakke wind on weinig verande ring in temperatuur. braaf klinkende woorden de in ternationale mening over de „agressieve politiek" van de Ver enigde Staten in Vietnam niet misleiden. De leider van de republikeinen in de Amerikaanse senaat, Dirk- sen, beschuldigde Johnson ervan dat deze tracht met de belofte van een hulpprogram ter waar de van een miljard dollar „vrede in Zuid-Vietnam te kopen". Senator Mansfield, voorzitter van de democratische fractie, noemde Johnsons rede treffend en zei dat de deur was geopend voor een eerlijke regeling in Vietnam. Daarom Is de formateur waar schijnlijk aan het schuiven ge weest. Culturele zaken, wellicht samen met radio en televisie, zouden van onderwijs worden afgesplitst en gevoegd bij maat schappelijk werk, waardoor bijv. een departement van maat schappelijke zorg en culturele zaken zou ontstaan. Daarnaast zou door een opdeling van eco nomische zaken een veertiende departement voor bijv. energie voorziening kunnen worden ge vormd, waarvoor een socialisti sche en katholieke minister op dit brede terrein werkzaam zou den kunnen zijn. Een wijd verbreide opvatting in politieke kringen is thans, dat het kabinet-Cals, mits de forma teur erin slaagt de laatste pro blemen te ontwarren, veertien ministers zou teilen. Daarvan zouden zes uit K. V. P.-kring moeten komen met mr. Cals met premier, vjjf uit de rijen van de P. v. d. A- met een viee-premier op bijv. justitie op drie van de zijde van de A. R. met een viee- premier, waarschijnlijk op land bouw. Mr. Cals ontving gisteren de ministers Biesheuvel, Veldkamp, Bot en De Jong. Voorts ontving mr. Cals de demissionaire mi nister van verkeer en waterstaat, de heer Van Aartsen, die naar in politieke kringen in Den Haag wordt aangenomen, niet in een kabinet-Cals zal terugkeren. Vanmorgen verwacht de heer Cals de heer Vondeling en na hem de heren Smaüenbroek (A. R.l, Samkalden (P. v. d. A.) en Den Uijl <P. v. d. A.) Voor vanmiddag staan nog drie be zoekers op het lijstje, maar deze heren zijn officieel nog niet ge noemd. Algemeen wordt echter aangenomen, dat het de socialis ten mr. Vrolijk, wethouder van Den Haag, en de voorzitter van de P. v. d. A., de heer Suurhoff zijn, alsmede de heer Berghuis, voorzitter van de A. R. P. en lid van de Eerste Kamer. Het ligt in de lijn der verwach tingen dat mr. Cals aan de ge noemde heren een principiële be - reidverklaring zal vragen om volgende week in een constitu erende vergadering voor een ka - binet te verschijnen. Deze vi-aag zal hij vermoedelijk ook stellen aan de demissionaire minister van buitenlandse zaken, de heer Luns. Indien hij de gevraagde toe zeggingen krijgt, dan verwacht men dat de heer Cals uiterlijk maandag voor het uitbrenger! van een interimrapport naar de koningin in Soesldijk zal gaan. De Britse minister voor de luchtmacht lord Shackleton heeft in het hogerhuis medegedeeld dat de Britse regering in de loop van april een op Malta gelegerd Brits bataljon naar Aden zal zenden. Het bataljon zal daar voor het vervullen van een spe ciale opdracht zes maanden blij ven. Het gaat naar Aden in ver band met de gespannen toestand in de staat Aden en de Zuidara- bische statenbond. Minister Shackleton lichtte nog toe dat op Engeland niet slechts de verplichting rust om de veilig heid van Aden te waarborgen, doch dat het ook gehouden is de regering der Zuidarabische fede ratie te helpen bij het keren van geweld, dat zijn oorsprong bui ten bet federatiegebied heeft. Admiraal Tsjoeng Tan Cang, de opperbevelhebber der Zuid- vietnamese marine, is naar in Saigon is gemeld donderdag avond in arrest gesteld, na door drie officieren van „misdrijven" Een Maleisische officiële woordvoerder heeft meegedeeld, dat de operaties tegen Indonesi sche guerrillastrijders die vorige maand in het gebied van Kota Tingi in de staat Johore wai-en geland, ten einde zijn. In het ge heel zouden 37 Indonesiërs zijn gedood en 33 gevangengenomen. VRIJDAG 9 APRIL v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 7.07 7.44 7.42 8.19 8.22 8.59 8.32 9.09 ZATERDAG 10 APRIL v.m. n.m. Breskens 8.34 9.13 Terneuzen 9.09 9.48 Hansweert 9.49 10.28 Walsoorden 9.59 10.38 ZON MAAN op onder op onder Apri 9 5.57 7.27 10.57 3.23 10 .5.55 7.29 12.15 4.08 11 5.52 7.31 12.15 4.08 te zijn beschuldigd. Gedurende de avond vlogen Zuidvietnamese vliegtuigen laag boven de hoofdstad, kennelijk als voorzorgsmaatregel in geval van verzet tegen de arrestatie van de admiraal. Welingelichte kringen ver klaarden dat de arrestatie van de 38-jarige admiraal blijkbaar verband houdt met een machts strijd in de raad der strijdkrach ten. Meer dan 60 bommenwerpers voerden donderdagmorgen een aanval uit op een „grote Viet- cong-concentratie" op 450 km ten noordoosten van Saigon. Er namen 32 F-100 super-Sabres en 31 B-57 Canberra-bommenwer- pers aan deel. Bij de luchtaanval van woens dag is één vliegtuig neergescho ten. De piloot is als vermist ge boekt. Woensdag werd na de aanval aanvankelijk gezegd dat alle vliegtuigen, afkomstig van het vliegdekschip „Coral Sea", behouden waren teruggekeerd. Het diplomatieke overleg tus sen de Verenigde Staten en En geland over Vietnam zal de ko mende dagen vooral gaan over de voor de V. S. aanvaardbare voorwaarden voor het eventueel aangaan van besprekingen met de regeringen van de betrokken communistische landen, zo is donderdag uit gezaghebbende Engelse kringen vernomen. Van de Verenigde Staten ver wacht men nadere bijzonder heden die Patrick Gordon Wal ker kunnen helpen bij zijn reis- naar verscheidene Aziatische hoofdsteden, waar hij in de twee de helft van april de meningen gaat peilen over een mogelijke vrede. Strijders voor gelijke burger rechten en voorstanders van rassendiscriminatie hebben don derdagmorgen vroeg te Bogalusa in Louisiana een kort vuurge vecht geleverd. Er is geen melding gemaakt van gewonden. Een zekere Wil liam Yates die werkt voor de C.O.R.E. h et congres voor rassengelijkheid zei dat de aanvallers die hij identificeerde als leden van de ku klux klan, tweemaal in auto's langs het huis in de negerwijk van Boga lusa reden, waar hij en zijn medestanders wonen. Beide ke ren werd uit de auto's op het huis geschoten. Het vuur werd uit het huis beantwoord. Toen de „tweede golf auto's" langs reed, stonden 12 verdedi gers met geweren klaar om te rug te schieten, aldus Yates. Bij de eerste aanval zouden twintig schoten op de auto's zijn gelost en bij de tweede vijftien. Na de tweede aanval was het hoofd van de politie van het stadje op het strijdtoneel ver schenen met nog vier politie mannen. Deze politiechef een zekere Terrell gaf een andere lezing van het geval. Een auto had langzaam langs het huis van de C.O.R.E.-mensen gereden. Iemand in de auto had toen een steen gegooid naar een auto die op het terrein om het huis stond. Daar op was uit het huis geschoten op de voorbijrijdende wagen en dit vuur was beantwoord.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1