Nog deze week een oplossing in laxiconflict Ontvoerd 6-jarig jongetje dood aangetroffen op de Leenderhei bij Eindhoven Optimisme in Haagse politieke kringen SITUATIE IS KRITIEK GEWORDEN SITUATIE IN DE AMSTERDAMSE BOUWWERELD ONOVERZICHTELIJK DEENSE PRINSES OPENDE MINIATUURSTADJE JMDURODAM' BRITSE REGERING DIENT EEN WETSONTWERP TEGEN DE RASSENDISCRIMINATIE IN A.N.B.' FRIESE VRAGEN BOUWPATROONS M HEIBEL K.V.P. ZOU BUITENLANDSE ZAKEN' BEHOUDEN Pagina 3 Vier stakers gearresteerd Stakende taxichauffeurs reden politieauto klem Ovatie Ontevreden Prins Bernhard bij finish Ronde van Nederland Dader nog spoorloos Geestelijk gestoorde Donderdag S april 1965 DE VRJfK ZSFCTW De erkende werknemersorga nisaties en een delegatie van de Rotterdamse werkgevers hebben na een diepgaand beraad dat buiten Rotterdam plaatsvond, besloten te trachten nog deze week tot een oplossing te ge raken van de problemen die zich in het Rotterdamse huurauto- en taxibedrijf voordoen. Daarbij zal worden bezien of het mogelijk is verder tegemoet te komen aan de verlangens van de werknemersorganisaties. Dit is namens de onderhandelings delegatie meegedeeld door een woordvoerder van de werkne- stadium is gekomen. Hij achtte de mogelijkheid aanwezig dat men binnenkort tot een oplos sing zal komen. De Rotterdamse recherche heeft vier taxichauffeurs uit de Maasstad gearresteerd in ver band met een stakingsalrtie, die zich zondagavond in de Claes de Vrieselaan heeft 'afgespeeld. Daar had het viertal met hun auto een personenwagen tot stoppen gedwongen, waarna zij plankjes met spijkers voor drie wielen van de auto legden. Na enig protest voldeed de chauf feur aan het bevel van de taxi chauffeurs om. door te rijden. Gevolg: de spijkers die in het plankje waren geslagen, dron gen in de banden. De vier chauf feurs zijn voor de officier van justitie geleid. Twee stakende taxichauffeurs, die dinsdagnacht in hun auto controle-ritten door de stad maakten, hebben zich lelijk in de vingers gesneden toen zij op de 'Pleinweg in Rotterdam-Zuid een zwarte personenauto klemreden en dwongen te stoppen. De twee chauffeurs gingen tot deze actie over omdat zij in de zwarte auto een taxi zagen, die in verband met de algemene staking niet op de weg kon wor den „geduld". Groot was de schrik van de chauffeurs toen zij merkten wie zij hadden klem gereden: een zwarte dienstauto van de Rotterdamse politie met daarin twee rechercheurs van 't hoofdbureau. De chauffeurs, de 25-jarige M. W. V. en de 34-jarige C. van de W., werden meegenomen. Nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt, mochten zij het bu reau weer verlaten. RED BAND ROOSENDAAL mers. Tijdens een dinsdagavond in 't Rotterdamse Odeon gehouden vergadering hebben de aanwe zige leden, ongeveer driehon derd chauffeurs, hun voorlopige bestuur nogmaals alle vertrou wen toegezegd. Dat gebeurde met een ovatie dis de vergade ring het bestuur staande toe bracht. Na de leden te hebben ingelicht over de huidige situa tie in het taxi- en huurauto- bedrijf verklaarde voorzitter C. J. Olman, dat de minimum-eisen van het bestuur voor wat het garantieloon betreft ongeveer gelijk liggen aan die welke in de motie (die vrijdag de bestuurs crisis veroorzaakte) zijn vervat. Het daarin gestelde minimum- garahtieloon van 140,zal al leen anders zijn opgebouwd. Het voorlopig bestuur heeft echter wel de secundaire eisen laten vallen. De heer Olman zei voorts dat de situatie in het huurauto- en 'taxibedrijf thans in een kritiek Hoewel de situatie in de Am sterdamse bouwwereld niet ver ontrustend kan worden genoemd, blijft zij onoverzichtelijk. Op verscheidene werken volgen de arbeiders het consigne van het bouwvakantie-comité op en be perken zij de arbeidstijd tot 42% uur per week, zonder dat dit als een vorm van staking wordt be schouwd. Een grote moeilijkheid blijft de nog steeds bestaande tarief stop, die een betaling naar pres tatie onmogelijk maakt. Bij een aantal werken in uit voering zijn de bouwvakkers voorts niet te spreken over de toepassing van de regeling der reisvergoeding. De werkgevers zijn het er in het algemeen met hun personeel over eens dat de toepassing van de daarop betrek king hebbende c.a.o.-bepalingen tot onrecht leiden. Personeel dat buiten Amsterdam woont, krijgt die vergoeding, ook al is de af stand van hun woning tot hun werk soms korter dan die van binnen de gemeentegrenzen wo nende arbeiders. De looncontroledienst let ech ter scherp op de toepassing van die bepalingen. Het is vooral deze kwestie die ertoe heeft geleid dat op 'n bouw werk aan de Van Nijenrodeweg de circa 150 arbeiders van het aannemingsbedrijf Van der Meij- den het werk hebben neergelegd. Zij komen wel op het werkter rein doch vullen de tijd met be sprekingen in het schaftlokaal. WORDEN ONTRUIMD VOOR VERBREDING NOORDZEEKANAAL In Velsen-zuid wordt hard ge werkt aan de opruiming van een oude Duitse bunker, omdat deze de verbreding van het Noordzee kanaal in de weg staat. (Adv.) Het is mede de ontevreden heid over diezelfde bepalingen Prins Bernhard zal zondag 16 mei >n het Olympisch stadion te Amsterdam de finish van de ronde van Nederland bijwonen. MIDDENBERM BEVEILIGING RIJKSWEG AMSTERDAM-UTRECHT Op de rijksweg Amsterdam Utrecht is men momenteel bezig met het aanbrengen van de mid denbermbeveiliging. Zoals de fo to laat zien worden er eerst paal tjes in de grond geslagen, waar tussen later horizontale bevesti- gmgen komen Dinsdagavond 0111 ongeveer half zeven heeft een onbekende man op zijn fiets het zesjarig knaapje Cor Hofman te Eind hoven ontvoerd. Het 6-jarige jongetje is woens dagmiddag dood aangetroffen op de Leenderhei in de omgeving van Eindhoven. Het ventje was met enkele andere kinderen in de buurt van het vogelpark Animali aan de rand van de stad in het stads deel Stratum aan het spelen. Naar de kinderen later ver telden zou de man het ventje hebben meegelokt met de belofte dat hij een mooi haasje zou krij gen. De andere knaapjes een broertje en twee buurjongetjes politie aannam was meegenomen door een geestelijk gestoorde man. Deze veronderstelling was gegrond op het gedrag van de man, die dinsdagavond de redac tie van het Eindhovens dagblad tweemaal opbelde om een ver ward verhaal over de ontvoering te vertellen. Het kind dreigde geen gevaar, had de man gezegd. 's Nachts tegen één uur had de man de politie opgebeld en gevraagd de vader van de jon gen te zeggen, dat hij woensdag morgen om elf uur in café „At lanta" aan de Karei de Grotelaan in Eindhoven moest komen. Toen de vader daar op het genoemde tijdstip kwam, was er niemand die op hem wachtte. Het zoeken naar de dader wordt bemoeilijkt door het feit, dat men geen signalement van de man heeft. Volgens de vriend jes was de man niet jong en niet oud en droeg hij geen hoed en geen bril. Dit zijn alle gegevens waarover de politie beschikt Het lijkje van de zesjarige Cor Hofman werd 's middags om streeks twee uur gevonden door een der militairen van de leger plaats Oirschot, die in zuidelijk® richting het terrein westelijk van de autoweg EindhovenWeert uitkamden. Het lag voorover in een denaanplanting op ongeveer vijfhonderd meter afstand van het café „De Aalsterhut" van waar een zandweg in de rich ting Aalst gaat. Uit het voorlopig onderzoek is gebleken dat het jongetje nog dinsdagavond is gewurgd. Er zijn volgens de politie geen teke nen gevonden die op een zeden misdrijf wijzen. Nadat de vondst van het vermiste knaapje was gerapporteerd, werd het parket in Den Bosch gealarmeerd. Daar op hebben de officieren van jus-* titie mr. J. ïiony en mr. J. Boot zie hter plaafse op de hoogte ge steld. Dr. Zeldenrust heeft later sectie verricht op het lijkje, dat naar het hoofdbureau van poli tie is overgebracht. De ouders zijn door een pa rochiegeestelijke ingelicht. De gehele middag is met speurhon den het onderzoek naar de dader voortgezet. Tot dusver zijn er geen aanwijzingen in welke rich ting moet worden gezocht. BUNKER MOET van ongeveer dezelfde leeftijd, zijn daarna bang naar huis ge lopen en vertelden wat er ge beurd was. Onmiddellijk werd de politie gealarmeerd, die een speurtocht op de Leenderhei or ganiseerde, waaraan ook door tal van mensen uit de buurt werd deelgenomen. Dertig man van de stormbri- gade van de Eindhovense ge meentepolitie en ongeveer 100 militairen van de legerplaats Oirschot zijn aan het zoeken ge weest naar het kind, dat naar de „De Friese bouwpatroons vra gen om heibel", zo schrijft de heer A. Buys, voorzitter van de algemene Nederlandse bouwbe- drijfsbond, in zijn bondsorgaan „De Bouwer" naar aanleiding van een circulaire van het be stuur van de Friese bouwpa troons waarin de georganiseer- In Londen zijn woensdag de eerste wettelijke maatregelen van de Britse regering tegen ras sendiscriminatie aangekondigd. De regering beoogt met het wets ontwerp de discriminatie in som mige openbare gelegenheden op te heffen en ophitsing tot rassen, haat buiten de wet te stellen. de leden wordt opgedragen geen aanvragen voor toepassing van het z.g. spreidloon in te dienen. De heer Buys meent dat de Friese bouwpatroons zich door dit dictaat schuldig maken aan aantasting van de in de c.a.o. vastgelegde rechten van de werknemers inzake toepassing van ondernemingsgewijze dif ferentiatie. De Friese bouwpa troons motiveren hun opdracht met verwijzing naar de verrui ming op de arbeidsmarkt. De werknemersorganisaties zijn volgens de heer Buys van oor deel, dat aan dergelijke pa troonsafspraken paal en perk dient te worden gesteld. Hij vindt ze evenzeer c.a.o.-onder- mijnend als de acties van z.g. bouwvakcomité's. Van de lande lijke werkgeversbonden ver wacht de A.N.B.-voorzitter dat zij de Friese leden op het fou tieve van hun gedrag zullen wijzen. Komen ze niet van hun dwaalspoor terug, dan komt er volgens de heer Buys heibel op een aantal Friese bouwwerken. „De verantwoordelijkheid ligt dan bij hen die daarom hebben gevraagd". Het ontwerp zal echter niet tegengaan dat hospita's bordjes met hef opschrift „Geen gekleur- den" voor hun ramen blijven zet ten. Ook fabrieken kunnen ge kleurde arbeidskrachten blijven weigeren en golf-clubs kunnen Joden het lidmaatschap blijven weigeren. Als de wet wordt aangenomen, zal er een ekide komen aan de discriminatie in openbare ge legenheden zoals hotels, restau rants, theaters, bioscopen en het openbaar vervoer. Bij eerste over treding volgt een boete van 50 pond sterling (ong. 500 gld) en bij herhaling het dubbele van dat bedrag. Niet slechts het weigeren van toegang betekent een over treding maar ook onredelijk langzame dienstverlening of het vragen van hogere prijzen. Huiseigenaren mogen volgens het wetsontwerp in een huurcon tract geen clausule opnemen waarbij onderverhuur aan ge. kleurden wordt verboden. Over weigering van huiseigenaren om hun eigendom rechtstreeks aan gekleurden te verhuren, wordt in de wet niet gesproken. Grote moeite Het wetsartikel betreffende de aansporing tot rassenhaat houdt in, dat onder het publiek versprei de vlugschriften met een derge lijke strekking verboden zullen zijn, evenals het zich in die zin in het openbaar uitlaten. Overtre ding kan maximaal worden ge straft met een gevangenisstraf van twee jaar en 1000 pond ster ling (10.000 gld) boete. Politieke waarnemers menen Voorschotuitkering melkprijstoeslag De minister van landbouw en visserij heeft besloten naast het voorschot op de uitkering uit het zuivelfonds aan de vee houders een voorschotuitkering op de melkprijstoeslag 1965/66 te verlenen van ruim twee cent per kg geleverde melk. De toe slag die geldt sedert 4 april 1965, bedraagt 1,05 per 100 kg melk plus 0,28 per procent vet per 100 kg melk. dat de labourregering met de re geling- van de rassendiscrimina tie een van de belangrijkste punten uit het verkiezingspro gramma in oktober grote moeite heeft gehad. Het wetsontwerp zal waar schijnlijk in mei in het lagerhuis worden behandeld en wellicht in het begin van de zomer van kracht worden. Prïhsës Benedikte van Dene- marken heeft gisteren in Den Haag het miniatuurstadje Ma- durodam en de expositie „Vijf Europese academies ontmoeten elkaar in Madurodam" officieel geopend. Voor de plechtigheid bestond grote belangstelling. Prinses Benedikte kreeg van het bestuur van Madurodam een bronzen sculptuur, „Veulen" van de beeldhouwer Floyd T. Dewitt aangeboden. De jeugdgemeenteraad van het stadje was present om een erehaag te vormen van het trot toir tot de ingang van Maduro dam. Om drie uur arriveerde •prinses Benedikte in gezelschap van prinses Beatrix. Ze werden begroet door de commissaris der koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaassesz, de bur gemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, de pre sidente van de stichting „Ma durodam" mevrouw mr. J. E. Glastra van LoonBoon en de directeur van Madurodam, de heer G. G. Jungerius. De twee ling Gabrielle en Caroline Ver aart boden de prinsessen bloe men aan. Mevrouw Glastra van Loon hield een welkomsttoespraak, waarbij zij het beeldje „Veulen" ten geschenke gaf. Prinses Be nedikte dankte voor het cadeau. Bij de ingang van de exposi tie onthulde prinses Benedikte de Deense vlag in tulpen langs het talud. Daarmee was de ex positie geopend. Later werd het beeld „De Slaapsters" van Nina Terno uit Finland onthuld. Langs de bollenvelden werden de prinsessen geëscorteerd door de loco-burgemeester van Ma durodam, Hans Wijnstok. Bij de antieke auto's kreeg prinses Be nedikte van Hans Wijnstok een dubbeltje. Het dubbeltje werd in de automaat gestopt. De fan- Na het bezoek van K. V. P.- fractievoorzitter drs. Schmelzer had de formateur mr. Cals gis teren geen andere afspraken. Het gesprek met drs. Schmelzer duurde van half elf tot kwart over twaalf. Na afloop verklaar de deze mogelijkheden tot wel slagen van de fonnatie-Cals te zien. Na de gesprekken met de fractieleiders heeft mr. Cals ken nelijk behoefte aan ean studie pauze om de gegevens te rang schikken en te verwerken. Het formatiewerk verkeert nog steeds in het stadium waarin al thans nog enige hoofdlijnen van het ontwerp-regeringsprogram, de zetelverdeling, de departe mentale indeling en de departe mentale coördinatie in het ge- din^ schijnen te zijn. Over de gang van zaken be- Waardepapier tussen oud papier Bij de strokartonfabriek Free en Co in Oude Fekela heeft de arbeider W. H., werkzaam in dit bedrijf, tussen balen oud papier zestien bankbiljetten gevonden van ƒ100 en twee van ƒ25. Het geld is in de kluis van de fa briek opgeborgen. staat thans enig optimisme. De sterke drang van. K. V. P.-zijde om de zetel van buitenlandse zaken te behouden schijnt kans van slagen te nebben. Enkele verschuivingen in de departe mentale indeling beloven, aldus Haagse politieke kringen, tot een voor de drie partijen aanvaard baar compromis te leiden. RUIMTEVAARDERS AANGEWEZEN De Amerikaanse astronauten Walter Schirra en Thomas Staf ford zijn aangewezen om het ruimteschip te bemannen dat, terwijl het om de aarde draait, een verbinding tot stand zal brengen met een onbemand ruimtevoertuig. Het experiment zal tegen het einde van dit jaar plaats vinden. Het maakt deel uit van het Gemini-plan, dat de lan ding van de mens op de maan beoogt. fare begon te spelen. De eerste antieke auto reed vervolgens door een lintje, waarop de wa gentjes een rallye begonnen. In het restaurant werden na afloop het corps diplomatique en enige Deense en Nederlandse functionarissen aan prinses Be nedikte voorgesteld. welke de 60 arbeiders aan het IJ-tunnelwerk in het bouw dok Tuindorp-Oostzaan veertien dagen geleden tot staking heeft gebracht. Deze staking duurt nog steeds voort.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3