Westduitse Bondsdag in Berljjn bijeen Twintig ton bommen en raketten op N.-Vietnam E.E.G.-commissie nog niet tevreden over Nederland VREDESPOLITIEK WORDT CONSEQUENT DOORGEZET K0SYGIN: POOLSE GRENZEN DEFINITIEF EN ONAANTASTBAAR HET WEER Vermijding van inflatie Spaak: Onderhandelingen over Vietnam gewenst WANORDELIJKHEDEN IN LIMA Twee doden DONDERDAG 8 APRIL 1965 21e Jaargang - No. 6411 Vietnam alarmerend Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Nekkramp in marine- opleidingskamp Noordvietnamese waarschuwing Terroristen gearresteerd Nauwgezetter Vietcong trekt zich terug DE MOORD OP MEVR. LIUZZO t Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,pér kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm IS et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.tc. De Westduitse bondsdag is woensdag in voltallige zitting in West-Berlijn bijeengekomen. De bondsregering verzekerde zich niet te zullen beperken tot protesten tegen het hinderen van het verkeer met Berlijn door de Oostduitsers. Zij verklaarde met nadruk dat de bondsdag en het kabinet er recht op hebben in Berlijn te vergaderen. De be lemmering van 't verkeer staaft de bondsregering in de wil niet ,aan druk toe te geven en haar vredespolitiek consequent voort te zetten. Met de vergadering in Berlijn tonen parlement en regering voor de gehele wereld vastbe sloten achter iedere Duitser te staan. Het machtsvertoon van de Oostduitse regering zegt meer dan woorden dat kunnen doen hoe de toestand in midden-Euro pa in werkelijkheid is. Het recht wordt verkracht en tegenover recht wordt geweld geplaatst, aldus de verklaring. STRAALJAGERS OP 60 METER HOOGTE, Toen kanselier Erhard de con greszaal betrad, dook een een- motorig Russisch straalvliegtuig uit de wolken en scheerde jan kend op zestig meter hoogte over het dak van het gebouw, maak te een scherpe bocht om het rijksdaggebouw te ontwijken en schoot daarna terug naar Oost- Berlijn. Een minuut tevoren was daar een Britse „Viscount" op weg naar het vliegveld Tempel hof voorbijgevlogen. Bij de opening van de bijeen komst protesteerde de voorzitter van de hondsdag, Gerstenmaier, tegen de verkeersbelemmerin- gen. Het is niet de bedoeling van de bondsdag met de voltallige bijeenkomst in Berlijn iemand ui tte dagen, zei hij. Hij ver wierp de opvatting dat met deze bijeenkomst volkenrechtelijke bepalingen zouden zijn overtre den. Met het oog op de weste lijke bondgenoten heeft het Westduitse parlement de afge lopen zes en een half jaar niet meer in Berlijn vergaderd. Dat verandert echter niets „aan on ze vastbeslotenheid van de Rijn steeds weer hier naar toe te komen, tot wij zoals het behoort weer geheel Duitsland uit zijn hoofdstad kunnen dienen". Premier Kosygin van de Sow- jet-Unïe heeft in de Poolse stad Wroclaw (het voormalige Bres- Iau) gezegd, dat de grenzen van Polen „definitief en onaantast baar" zijn. Deze onaantastbaar heid wordt gewaarborgd door de Russiscli-Poolse vriendschappen, door het feit, dat naast de Oder- Neisse-grens Oost-Duitsland en Tsjecho-SIowakije zich bevinden die ook gekant zijn tegen „de wraakgiergie aspiraties van de Westduitse revisionisten". De Russische premier deed PLAATSELIJK OPKLARINGEN Kleine oceaanstoringen, die om het hogedrukgebied bij de Azoren over Engeland naar het vaste land van West-Europa koersen, blijven het weer in ons land be palen. Voor heden is de kans op plaatselijke opklaringen evenwel wat groter. In het temperatuur- verloop komt niet veel verande ring. Woensdag varieerde de tem peratuur in de middag tussen 9 en 12 graden, langs de kust was het plaatselijk wat kouder. De neerslag overdag liep uit een van enkele tiende millimeters tot plaatselijk 8 mm. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Plaatselijke opklaringen Plaatselijke opklaringen, hier en daar enige regen of motregen en in de ochtend plaatselijk mist. Weinig verandering in tempera tuur. DONDERDAG 8 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.59 6.29 Terneuzen 6.34 7.04 Hansweert 1 7.14 7.44 Walsoorden 7.24 7.54 VRIJDAG 9 APRIL v.m. n.m. ■Breskens 7.07 7.44 Terneuzen 7.42 8.19 'Hansweert 8.22 8.59 Walsoorden 8.32 9.09 ZON MAAN op onder op onder April. 8 6.00 19.25 9.51 2.26 9 5.58 19.27 10.27 3.00 10 5.55 19.29 11.58 3.39 11 5.53 19.31 13.40 4.42 verder een scherpe aanval op de Amerikaanse „barbaarsheid" in Vietnam. De Sowjet-Unie zal met alle ter beschikking staande mid delen de roprb'' Vietnam hel pen. De toestand, in Vietnam is alarmerénd, aldus Kosygin. De sowjetrussische premier bevindt zich met een grote af vaardiging in Wroclaw om een nieuw verdrag voor wederzijdse bijstand voor een periode van twintig jaar met Polen te onder tekenen. „Het Amerikaanse imperialis me moet wel blind van haat zijn, wanneer het hoopt dat een hand vol marionettengeneraals en -politici de vrijheidswil Van een heel land kunnen verstikken. Het moet voor ieder duidelijk zijn dat het nationale bevrijdingsfront, dat de strijd in Zuid-Vietnam leidt, „de ware kracht is waar aan in Zuid-Vietnam het heden en de toekomst behoren," aldus Kosygin. In het marine-opleidingskamp Hilversum is een licht geval van nekkramp geconstateerd. Het be treft een 'dienstplichtig elektro- monteur, die inmiddels naar het marinehospitaal te Overveen is overgebracht. Er zijn enige pre- ventief-hygiënische maatregelen getroffen. Voor het overige blijft de dienst in het marine-oplei dingskamp ongewijzigd. KIEZEN De Oostduitse premier, Willy Stoph, zei woensdag in Oost- Berlijn dat „de onwettige ver gaderingen van de Westduitse bondsdag en de regering in West-Berlijn verhinderd moeten worded". Hij waarschuwde de Westberlijners dat zij „kunnen kiezen tussen dagpassen en uit dagingen. Zij kunnen niet beide tegelijk hebben". Onder de hui dige regeling kan een half mil joen Westberlijners met Pasen en Pinksteren hun familieleden in Oost-Berlijn bezoeken. BOORDKANONNEN EN PAMPLETTEN Vier straaljagers vuurden gis termiddag een salvo af met hun boordkanonnen, terwijl zij op ongeveer 1200 meter hoogte over de grens van de Franse sector vlogen, zo heeft de Westberlijn- se politie meegedeeld. De vergadering werd om drie uur (Ned. tijd) geopend in de grote zaal van het congrespa- ieis, die 1260 plaatsen biedt. De zetels van de westelijke geal lieerde commandanten bleven leeg. Naarmate de vergadering vorderde vlogen meer Russische straaljagers over. Uit Oost-Berlijn waren vier raketten naar West-Berlijn ge lanceerd, die met een scherpe knal ontploften en een lading pamfletten uitwierpen. In deze pamfletten werd West-Duitsland gewaarschuwd met zijn handen van Berlijn af te blijven. VEEL BELANGSTELLING De vergadering die beperkt was tot enkele routinezaken en een vragenuurtje, trok veel be langstelling van de Westberlijn- se bevolking. Honderden mensen hadden zich langs de John Fos ter Duliesallee geschaard, waar het moderne congresgebouw ligt. Tijdens de zitting kortten de be langstellenden buiten zich de tijd met het tellen van de Rus sische jagers die na elkaar zeer laag boven de Tiergarten vlo gen. Naast het geraas van deze toestellen dreunden ook met korte tussenpozen de knallen van straaljagers die op grotere hoogte de geluidsbarrière boven de stad doorbraken. De bondsdag heeft vermeden explosieve politieke kwesties aan te snijden. Op de lijst van het vragen uurtje stonden aanvankelijk ook vragen over de Hallstein-doctri- ne en de betrekkingen tussen oost en west, doch ln overleg met de vragenstellers had men besloten deze zaken te laten rus ten tot men weer in Bonn terug zou zijn. ENGELSE BEGROTING INGEDIEND James Callaghan, de Engelse mi nister van financiën, moest even op zijn hoofd krabben. Zoveel fotografen en filmmensen had hij niet verwacht, toen hij ver gezeld van zijn echtgenote naar het Lagerhuis ging om de begro ting 1965/66 in te dienen. Het centrale comité van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront heeft verklaard, dat het lid van de Amerikaanse inlichtingen dienst G. Hertz, door Zuidvietna mese opstandelingen gevangen is genomen, onmiddellijk zal worden gedood wanneer Nguyen Van Thai, die tot de doodstraf is ver-' oordeeld „onder voorwendsel aan de bomaanslag van 30 maart op de Amerikaanse ambassade te hebben deelgenomen", wordt te rechtgesteld. INSCHRIJVING VAN KIEZERS IN SELMA BEGONNEN In Selma in de Amerikaanse staat Alabama is men begonnen met de inschrijving van hen, die kiesgerechtigd willen worden. Een klerk leest de nummers van een lijst voor, terwijl een grote menigte, waaronder 200 kleur lingen staat te wachten. Er de den zich bij deze massa-inschrij ving geen incidenten voor. Vliegtuigen van het Ameri kaanse vliegdekscliip „Coral Sea" hebben gisteren volgens het Zuidvietnamese persbureau zeven vrachtauto's vernietigd en vier beschadigd bij een vlucht boven Noord-Vietnam. Het aantal aanvallende vlieg tuigen bedroeg 35. Zij werden door andere begeleid. Alle toe stellen keerden veilig terug. Twintig ton raketten en na palmbommen werden gebruikt en het vijandelijke luehtdoelvuur was zwak. Vijandelijke vliegtui gen werden niet gezien. Volgens 't persbureau Nieuvv- China zouden vijf Amerikaanse vliegtuigen tijdens de aanval van woensdag zijn neergeschoten. Ook het eiland Con Co is woens dag door Amerikaanse vliegtui gen gebombardeerd. Verschei dene vliegtuigen zijn volgens he' persbureau beschadigd. De Amerikaanse vliegtuigen, afkomstig van het vliegdekschip Coral Sea, deden een aanval op de van noord naar zuid lopende hoofdweg in Noord-Vietnam. Deze werd met andere militaire doelen met raketten en napalm bommen bestookt. De Amerikaanse militaire mis sie gaf woensdag voor de eerste maal toe dat op 4 april nog twee piloten door luchtafweergeschut neergeschoten zijn, namelijk een Amerikaan in een F-105 bij de Nam Rongbrug en een Vietna mees, die met zijn Skyraider door vuur uit een vijandelijke jonk „Ondanks de tot op heden ge troffen maatregelen zijn de re sultaten ten aanzien van een conjuncturele ontspanning en 'n stabilisatie van prijzen en kosten nog niet geheel bevredigend". Dit zegt de uitvoerende com missie van de Europese Econo mische Gemeenschap in het woensdag in Brussel gepubli ceerde driemaandelijkse econo mische overzicht over Neder land. „Bovendien kan moeilijk wor den aangenomen dat deze doel stellingen nu snel worden be reikt", voegt de commissie hier aan toe. „Het conjunctuurbeleid moet daarom nog steeds op ver mijding van inflatie blijven ge richt Vooral in het kader van het begrotingsbeleid zijn in dit op zicht strengere gedragsregels op hun plaats". Over de zes landen van de E. E. G. als geheel merkt de Europese commissie op, dat de economische bedrijvigheid in het nieuwe jaar weer conjunctureel is toegenomen, maar dat de reeds medio 1964 opgetreden ver traging van de expansie zich heeft voortgezet. De uitvoer naar landen buiten de E. E. G. nam in het vierde kwartaal van 1964 ten opzichte van 1963 met niet minder dan 13,5 procent toe tegenover een invoer, die slechts zeven proeent hoger was. De handelsbalans vertoonde met een tekort van 311 miljoen dollar in 't vierde kwar taal 1964 een verbetering van 338 miljoen dollar tegenover het voorafgaande jaar. De commissie is van mening, dat. behalve Nederland ook de Duitse bondsrepubliek zich op meer nauwgezette wijze aan de maatregelen tot stabilisatie moet houden. In België en Luxemburg kun nen bepaalde maatregelen tot afremming van de investeringen op voorzichtiger wijze soepeler worden toegepast. In Frankrijk wordt thans ruimte aanwezig ge acht voor een voorzichtige sti mulans van particuliee investe ringen, maar moet verder een streng belëid worden gevoerd bij de overheidsuitgaven. De commissie verwacht een voortgaande economische expan sie voor 1965, doch in geringere mate dan in 1964. Het particuliere verbruik zal de komende maanden in de ge meenschap langzaam groeien met de krachtigste groei in W. Duitsland en Nederland. werd neergehaald. De nasporin gen naar deze twee zijn gestaaKt. In Da Nang bij de Noordviet namese grens werden woensdag ochtend bij huiszoekingen 149 ar restaties verricht. Een lid van de Vietcong die begin april was ge arresteerd, toen hij een radio droeg waarin ontpioffingsmidde- len waren verborgen, had hier toe inlichtingen gegeven. Hij moest de radio plaatsen in een hotel waarin dikwijls Ameri kanen kwamen en vertelde dat vele andere leden van een „zelf moordcommando" van de Viet cong in Da Nang gelijksoortige opdrachten hadden. Volgens de Zuidvietnamese autoriteiten wa ren zes „doortrapte" Vieteong- terroristen gepakt. De meesten werden echter gearresteerd om dat hun identiteitspapieren niet in orde waren. De vietcongeenheden die drie dagen ten zuidwesten van Sai gon met Zuidvietnamese rege ringstroepen slaags zijn geweest, hebben dinsdagavond het con tact met de regeringstroepen verbroken. 276 guerillastrijders zouden zijn gesneuveld. De rege ringstroepen zijn inmiddels ook teruggetrokken. Bij de strijd in de rijstvelden zijn ook zes Amerikanen ge sneuveld. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, P. H. Spaak, heeft woensdag in de Belgische kamer van volksvertegenwoordi gers verklaard voorstander te blijven van onderhandelingen over Vietnam. Antwoordend op een commu nistische interpellatie en tijdens de behandeling van zijn begro ting betoogde hij, dat het onzin is om te spreken van Amerikaan se agressie. „Niet uit het oog mag worden verloren, dat de Noordvietnamese druk in 1959 is begonnen en dat er in 1961 slechts 700 leden van de Ameri kaanse strijdkrachten in Zuid- Vietnam waren. Pas in 1964, na dat de Amerikaanse posten wa ren aangevallen, werden de troe pen van de V. S. versterkt en werd tot de Amerikaanse tegen aanval overgegaan". Er op wijzend, dat tot dusver noch Peking, noch Hanoi bereid zijn gebleken tot een gesprek ver klaarde Spaak van mening te zijn, dat alles in het werk moet worden gesteld om tot onderhan delingen be komen. De hevige wanordelijkheden die zich sinds twee dagen in Lima voordoen in verband met het verhogen van de tarieven der openbare vervoersmiddelen in de Peruaanse hoofdstad, hebben dinsdag twee doden, onder wie een jongen van veertien, ge vergd. Een honderdtal personen werd gewond. Er zijn ruim hon derd personen gearresteerd. De betogers tegen de tariefs verhogingen hebben achttien autobussen in brand gestoken en een vijftigtal beschadigd. De Peruaanse autoriteiten heb ben in verband met de wanorde lijkheden een aantal grondwette lijke waarborgen tijdelijk buiten werking gesteld, zoals het recht van vergadering, de onbelemmer de bewegingsvrijheid en de on- schendbaarheid van het woon huis. De ernstige incidenten hebben zich voorgedaan in de omgeving van de hogescholen in Lima. Hier hadden zich arbeiders onder de betogende studenten gemengd. De politie heeft evenwel hevige botsingen tussen de studenten en arbeiders enerzijds en het per soneel der aangevallen, omver geworpen en in brand gestoken 9 De Spaanse politie heeft dins dag een vooraanstaand lid van de ondergrondse communistische partij gearresteerd bij een over val op een communistische cel in Madrid, zo heeft het persbureau Cifra gemeld. of beschadigde autobussen an derzijds kunnen voorkomen. Volgens de politie hebben be paalde betogers vuurwapens ge bruikt. Drie Amerikanen, de 21-jarige Collie Leroy Wilkins, de 42-jari ge Eugene Thomas en de 41-jari- ge Orville Easton, zijn woensdag officieel in staat van beschuldi ging gesteld door een federale jury, in verband met de moord op mevr. Viola Liuzzo, ijveraar ster voor gelijke burgerrechten. Zij worden beschuldigd van sa menzwering ter bedreiging en het aanvallen van mensen die deelnamen aan de mars voor ge lijke burgerrechten van Seima naar Montgomery, vorige maand gehouden. Moord is geen federa. Ie misdaad en kan alleen door de betrokken staat worden berecht. De naam Liuzzo werd niet in de aanklacht genoemd. Voor de be klaagden, die alle drie waren ver schenen, werd woensdag 50.000 dollar borgtocht per persoon ge- eist. Een vierde man, Gary Thomas Rowe (35 jaar), was aanvanke lijk ook gearresteerd en met de anderen op borgtocht vrijgelaten. Het is niet bekend of zijn naam ook in de akte van beschuldiging voorkomt, maar zijn naam werd pas bekendgemaakt nadat hij voor de rechtbank was versche pen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1