Zware gevechten in de provincie Tsjoeong Thien Het leven gaat zijn gewone gang Amerikaans-Russische botsing in V.N.-commissie Moeilijkheden rond het nieuwe kabinet? VERSTERKINGEN VOOR DE REGERINGSTROEPEN HET WEER Burgemeester van Selma beetgenomen? RADIO DE XOCX FORMATEUR ONTVING Dr VONDELING Mr. Cals ontving fractieleiders apart WOENSDAG 7 APRIL 1965 21e Jaargang - No. 6410 Zuïdkoreanen in actie Tegenstrijdige berichten Vietcong-overval Weerbericht Nieuw ambassade gebouw in Saigon Onderhandelings- voorwaarden Het begrip agressie LANGE FILES BIJ HELMSTEDT Geallieerden overwegen tegenmaatregelen SPOORWEG ONGELUK ÏN BRAZILIË ERNSTIG BUSONGELUK IN GRIEKENLAND De aardbeving in Griekenland Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERN EU ZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. In de blank staande rijstvelden ïn de provincie Tsjoeong Thien op 210 km ten zuidwesten van Saigon zijn al twee dagen zware gevechten gaande tussen gnerillastrijders van de vietcong en Zuid- vietnamese regeringstroepen. Er zouden 135 man zijn gesneu veld. De vietcong zou 121 man hebben verloren en de regerings troepen 14. Voorts zijn er enkele Amerikanen gedood. Gisteren hebben de regeringstroepen ver sterking' gekregen. Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen hebben de guerrillastrijders ge bombardeerd. Radio-Hanoi meldde dinsdag dat er zaterdag bij het lucht gevecht boven de provincie Thanh Hoa 20 Amerikaanse toe stellen zijn neergeschoten en vele beschadigd. Het radiostation sprak in dit verband van een „grote overwinning". In het gebied waar op het ogenblik wordt gevochten, werd dezer dagen een kamp van de vietcong ontdekt. De strijd begon toen regeringstroepen per heli kopter daarheen werden overge bracht. Dinsdag werd er een Zuidkoreaans bataljon ter ver. sterking gezonden. Een Ameri kaanse „adviseur" die dit batal jon vergezelde, werd gedood. Zuidkoreaanse en Amerikaan se bommenwerpers bestookten de guerrillastrijders met bom men en boordwapens. Een Zuid koreaanse skyraider werd neer geschoten. Ook een Amerikaans hefschroefvliegtuig met vier man aan boord werd in de lucht ge troffen en plofte uit elkaar. De bemanning van een tweede neer geschoten helikopter braoht het er levend af. Bij de gevechten van maandag kwamen Zuidvietnamese rege ringstroepen onder vuur van de vietcong, toen zij poogden een vaargeul vrij te maken voor be- voorradingsboten. De guerilla- strijders moesten zich terugtrek ken en verloren volgens een be richt uit Saigon 71 man aan do den. Een Amerikaanse marine officier sneuvelde doordat zijn vaartuig op een mijn liep. Volgens de Amerikaanse mili taire missie in Zuid-Vietnam heb ben de Zuidvietnamezen in maart 730 man aan doden verloren tegen 870 in februari. De viet- congverliezen waren in diezelfde maanden resp. 1625 en 1730 do den. Het Noordvietnamese persbu reau heeft intussen gemeld, dat de Vietcong in de eerste drie maanden van dit jaar 35.000 mi litairen, onder wie 1086 Ameri kanen gedood, gewond of gevan gen genomen heeft. De politie in Saigon deelde dinsdag mee, dat vorige week een vietcong-aanhanger zich heeft ge- meld met de mededeling dat hij opdracht had het luxueuze Cara- velle-hotel in de Zuidvietnamese hoofdstad op te blazen. Dit hotel wordt door veel Amerikanen be zocht. De man die al een auto met 90 kg explosieven op een binnenplaats achter het hotel had neergezet, vond volgens de politie echter dat zijn opdracht gevers hem te weinig geld had den aangeboden. In Da Nang heeft een vietcong- lid, dat twee dagen geleden werd aangehouden met een lading ex plosieven om daar een hotel te vernielen, uitstel van executie gekregen, omdat hij begonnen was een bekentenis at te leggen. Een vietcong-commando van onbekende sterkte is tijdens het weekend Tam Ky, de hoofdplaats van de provincie Quang Tin in Joe Smitherman, de 35-jarige burgemeester van Selma, waar zich de laatste tijd tal van ras- senineidenten hebben voorge- daan, schijnt door een neger te zijn bedrogen toen hij zich met, een zijner vrienden, een advo caat, in Washington bevond. Smitherman had een neger, de ,44-jarige James Edwards op ad- 'wies van een hotel-portier ver zocht hem naar een particuliere club te brengen waar Smither man met zijn vriend zou kunnen dineren, daar de restaurants alle gesloten waren. Maar Edwards zegt, dat de burgemeester en de advocaat hem hadden verzocht hen naar een gelegenheid te brengen waar zij zich een beetje zouden kunnen amuseren. Edwards had daarop ZUIDWESTELIJKE WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Boven ons land bevindt zich 'n zwakke rug van hoge luchtdruk die zich langzaam naar het oos ten beweegt. Als gevolg hiervan draait de wind naar het zuidwes ten en drijven uitgestrekte mist- velden van de Noordzee ons land binnen. Het wee? komt vandaag onder invloed van een frontale storing die zich boven de Ierse zee be vindt. Op de nadering hiervan zal de bewolking geleidelijk toene men en er wordt tijdelijk wat regen verwacht. De middagtem- peraturen zullen oplopen tot de zelfde waarden als dinsdag of iets hogere. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Zuidwestelijke wind of iets hogere. Toenemende bewolking en tij- deliik wat regen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. De- zeljïi* Jemperaturen als gisteren de burgemeester en zijn vriend per taxi naar de negerwijk van Washington gebracht en 107 dol lar gevraagd voor de „inschrij ving" bij de „club". Hierna was Edwards verdwenen. De twee in verlegenheid ge brachte blanken zouden geen aanklacht hebben durven indie nen. Maar de neger die danig in zijn schik was omdat hij de bur gemeester van Selma had beet genomen, kon niet nalaten zijn streek overal rond te bazuinen, zodat hij tenslotte gearresteerd en beschuldigd werd van oplich ting. Smitherman beschuldigt nu de pers van het noorden" ervan het incident te hebben „opgebla zen" en. zweert dat zijn bedoelin gen zuiver waren midden-Vietnam binnengedron gen, zo is van Amerikaanse mi litaire zijde in Saigon vernomen. De guerillastrijders beschoten de gevangenis en bliezen een deel van het provinciale bestuurs gebouw op. Ook het gemeente huis van het nabijgelegen dorp Sjau Thanh werd vernield. Na vlugschriften te hebben ver spreid trok de vietcong-eenheid zich in een vuurgevecht met vei ligheidstroepen terug. Drie per sonen werden gewond. Het ver liescijfer van de vietcong is niet bekend. Tam Ky is één van de plaatsen in midden-Vietnam op 60 km ten zuiden van de belangrijke basis Da Nang- die door de vietcong worden bedreigd. De op standelingen zouden hier de laat ste weken het merendeel van hun troepen hebben samengetrokken. Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft met algeme ne stemenen het donderdag jl. door president Johnson gevraag de krediet ten bedrage van een miljoen dollar toegestaan voor de bouw van een nieuw ambas sadegebouw der Verenigde Sta ten in Saigon. Onderhandelingen over de toe komst van Vietnam brengen „het vertrek van alle Amerikaanse troepen en de ontmanteling van de buitenlandse bases (Ameri kaanse), zowel als de erkenning van het nationale bevrijdings front als de wettige regering van Zuid-Vietnam" met zich mee. Dit heeft de vertegenwoordiger van het nationale bevrijdingsfront in Algerië, Vo Cong Troeng, in een interview met het Amerikaanse blad „News Week" verklaard. Volgens Vo Cong Troeng zijn de Amerikaanse en Zuidvietna mese bombardementen op Noord- Vietnam een aanmoediging voor de leden van het front om de ac ties te intensiveren. De aanslag op de Amerikaanse ambassade zou in elk geval hebben plaats gehad. Vo Cong Troeng zei dat de bombardementen vooral „ver hoging van het wankelende mo raal van de Zuidvietnamezen en hun huurlingen" beogen. Hij zei in het interview dat de Amerika nen door de bombardementen erkennen dat zij geen enkele hoop hebben de oorlog op de grond te winnen. Met de lucht aanvallen willen de Amerikanen volgens Vo Cong Troeng druk op Hanoi uitoefenen, opdat Noord- Vietnam de vietcong zal aanbeve len een oplossing door middel van onderhandelingen te aan vaarden. „Zij zullen niet slagen," a'dus de vertegenwoordiger in Algiers van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront. Sprekende over de erkenning van liet front als de wettige Zuidvietnamese regering zei Vo Cong Troeng: „Wij hebben dc controle over driekwart van het grondgebied en de steun van tweederde van de bevolking." Voor een „overgangsperiode" zou er een coalitie-regering moeten worden gevormd waarin alle po litieke richtingen zouden moeten zijn vertegenwoordigd." DE TOESTAND IN BERLIJN In Berlijn merkt men weinig van de nieuwe crisis, die vol gens officiële woordvoerders is ontstaan door de belemmering van het vrije verkeer tussen het westelijk stadsdeel en de bonds republiek. Vette krantenkoppen houden de West-Berlijner op de hoogte van de lengte der files bij de grensovergangen naar West- Duitsland. De Oost-Berlijner krijgt merieven vette koppen het gevaar van een „nieuwe provo catie" (de zitting van de bonds dag in Berlijn; "Voorgehouden, maar het enige wat men in Oost en West-Berlijn van de crisis be merkt, zijn daverende knallen in de lucht, veroorzaakt door Rus sische straaljagers, die plotseling manoeuvres zijn gaan houden, waarbij kennelijk alsmaar de ge luidsbarrière boven de stad moet worden doorbroken. GEEN NIEUWE CRISIS Ook het beperkte verkeer tus sen Oost- en West-Berlijn ver loopt normaal. Bij Checkpoint Charley, de Amerikaanse door laatpost in de muur tussen het westelijke en het oostelijke stads deel, passeerden dinsdag niet al leen de Amerikaanse militaire patrouilles, die dagelijks naar Oost-Berlijn rijden om het recht (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 In de commissie van de alge mene vergadering der Verenigde Naties, die tot taak heeft een omschrijving te geven van het begrip „agressie", heeft zich maandagavond een scherpe woor denwisseling tussen de Ameri kaanse en de Russische vertegen woordiger voorgedaan. De Rus Fedorenko verklaarde dat Amerika „roversdaden" in Noord-Vietnam bedrijft, „die neerkomen op een opzettelijk uit gevoerde aanval". Hij zei dat Washington aanstuurt op een uitbreiding van het conflict en dat het gevaar bestaat dat dit naar andere delen van de wereld overslaat. De Amerikgan.se vertegen, woordiger Plimpton antwoordde dat de communistische agressie de voornaamste hinderpaal vormt voor de totstandkoming van een algemene vrede. „De vooruitzichten in Azië zijn som ber. De Chinese bezetting van Tibet is een misdaad zonder weerga in de eeuwenoude ge schiedenis van imperialistische aanvallen," aldus Plimpton. ALS IN KOREA. Hij voegde hieraan toe; „Ame rika handelt zoals het in Grie kenland en Korea heeft gehan deld. Het komt de slachtoffers van een aanval te hulp en het streeft ernaar de agressie te doen mislukken. Noc-h de Verenigde Staten noch Zuid-Vietnam hebben ook maar het geringste voornemen Noord- Vietnam te „bevrijden". Amerika is bereid op grote schaal bij te dragen aan een pro gramma voor economische hulp verlening aan geheel zuidoost- Azië, wanneer dit gebied een maal is bevrijd van agressie en ondergraving." Plimpton waarschuwde de in staat van ontwikkeling verkeren de landen tegen agressie van het soort, waaronder Zuid-Vietnam thans te lijden heeft. Hij besloot met een opsomming- van de aanvallen, die de Sowjet- Unie sinds 1940 op onafhanke lijke gebieden heeft gedaan. ONENIGHEID In de commissie zijn 21 landen vertegenwoordigd. Er ontstond onmiddellijk onenigheid, toen er van vrije toegang van de bezet tende mogendheden uit te oefe nen, ook de buitenlandse toeris ten passeerden normaal om in het oostelijke stadsdeel te con stateren, dat ook daar het leven zijn gewone gang gaat. De Westduitse pers spreekt niet van een nieuwe crisis doch van chicanes van de Oostduitse en Russische autoriteiten tegen het verkeer tussen Berlijn en de bondsrepubliek als represaille te gen het feit, dat de Westduitse bondsdag vandaag voor het eerst zeven jaar weer in Berlijn gaat vergaderen om symbolisch te onderstrepen dat de stad nog steeds de hoofdstad van geheel Duitsland is. Men merkt hier overigens bij op, dat vorig jaar de bondsdag ook in Berlijn is ge weest, samen met de bondsraad nog wel, ter gelegenheid van de herverkiezing van de Westduitse bondspresident Ltibke. CHICANES In West-Berlijn neemt men die chicanes.niet zo hoog op we gens de belemmering van de economie (de stad heeft vol doende voorraden om acht maanden zonder enige beper king vooruit te kunnen, zo ver klaarde een officiële woord voerder dinsdag), als wel we gens het beginsel van de vrije toegang tot de stad die weer ïn het geding is gebracht. De nieuwe moeilijkheden ge ven ook wees-stof voor gesprek ken over het probleem van de Duitse hereniging. Officiële Westberlijnse woordvoerders leg gen er de nadruk op, dat men hierbij niet in de eerste plaats denkt aan de kwestie van de ge bieden ten oosten van de Oder- Neisse-grens. Primair is in het Westduitse denken een „hereni- Bij de doorlaatpost Helmstedt stond maandag een kilometers, lange file wachtende auto's. Dit was het gevolg van een Oost duitse boycotactie wegens de zitting van de bondsdag in West- Berlijn. ging in vrede en vrijheid" van Oost- en West-Duitsland, waar na met de regering van het her enigde Duitsland de kwestie van de definitieve oostgrens geregeld zou moeten worden. Men beseft in West-Berlijn overigens wel,, dat pas bij een verdergaande ontspanning tussen oost en west de kwestie van de Duitse hereni ging actueel kan worden, aldus deze woordvoerders. De westelijke bondgenoten overwegen „passende maatrege len" wanneer de communistische belommeringen op de toegangs wegen tot West-Berlijn voort, gang vinden. Dit heeft het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken dinsdag bekendge maakt. Dinsdagavond om half negen ontving de formateur mr. Cals dr. ir. Vondeling, fractievoorzit ter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer. Hij zou dan het gesprek met deze politicus over zetelverdeling', departemen tale indeling en departementale coördinatie voortzetten. Bij een botsing tussen een pas- sagierstrein en een goederentrein ten noorden van Rio de Janeiro zijn tenminste 24 mensen omge komen en velen gewond, zo is in radioberichten gemeld. Volgens sommige radiostations zijn er 25 tot 40 doden. De bot sing vond plaats bij Tres Rios op de grens tussen de staten Rio de Janeiro en Mina Gerais. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de machinist van de pas- sagierstrein door een onveilig sein reed. een nieuwe voorzitter moest worden gekozen. Venezuela dat werd gesteund door de westerse landen, de Ver enigde Staten en de Latijns-Ame rikaanse groep, stelde dr. Anto nio Alvarez Vidaurre van Salva dor kandidaat. Het door de Sow- fet-Unie gesteunde Ghana beval de verkiezing van Aehkar Marof van Guinea aan. Later trok Marof zich terug, waarop dr. Vidaurre met alge mene stemmen tot voorzitter werd gekozen. Mr. Donner, voorzitter van de adviescom,missie voor taakver deling tussen sociale "zaken en volksgezondheid, onderwijs, kun sten en wetenschappen en maat schappelijk werk heeft dinsdag middag een onderhoud van ruim een uur met de formateur gehad. Het feit dat de formateur mr. Cals maandagavond de fractie lediers van de K. V. P., P. v.d. A. en A. R. P. afzonderlijk voor be raadslagingen heeft uitgenodigd, heeft in politieke kringen vele speculaties gewekt. Op de weg van Athene naar Saloniki zijn maandagnacht een bus en een vrachtauto frontaal in botsing gekomen met het ge volg, dat 12 mensen het leven verloren en 31 werden gewond. In de bus zaten arbeiders, die in Athene een bijeenkomst wil den bijwonen en een wijziging in de leiding van het Griekse verbond van vakverenigingen wilden voorstellen. Maandagnacht waren 17 lijken geborgen in de door een aard beving getroffen dorpen in Grie kenland. Het zwaarst getroffen is de provincie Arcadia. In Megapolis deden zich gisteren opnieuw twee aardschokken voor. Dit ge beurde op het moment dat ko ning Constantijn en koningin moeder Frederika per vliegtuig in deze plaats aankwamen. Het aantal gewonden bedroeg maandagavond meer dan 200. Wat was, zo vroeg men zich af, de reden waarom mr. Cals dé fractieleiders apart ontving. Van de zijde van de formateur werd verklaard, dat „de fractie leiders waren uitgenodigd om te adviseren omtrent de mogelijk heden van de bezetting van dé ministerszetels". Maar over de sleutel van de zetelverdeling (volgens politi- cerend Den Haag vijf K. V. P. vijf P. v. d. A. en drie A, R. P.) was niets bekend. Slechts werd mee gedeeld, dat aanwijzing van de ministers door de formateur zelf moet gebeuren. Er is dus een vermenging ontstaan "tussen de onderwerpen zetelverdeling en de aan te wijzen personen, die deze zetels zullen bezetten. De zetelbezetting is een taak voor de formateur, die dus re kening moet houden met de be reidheid van verschillende per sonen die aanvaardbaar zijn voor de fractieleiders. Dat is, zo werd in politieke kringen duidelijk, een persoon» lijke verantwoordelijkheid voor de formateur en niet van de fractieleiders. WOENSDAG 7 APRIL v.m. n.ïft. Breskens 5.10 5.32 Terneuzen 5.45 6.07 Hansweert 6.25 6.47 Walsoorden 6.35 6.57 DONDERDAG 8 APRIL Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.26 9.01 9.41 9.51 n.n». 8.59 9.34 10.14 10.24 ZON MAAN op onder op onder April. 7 6.02 19.24 9.38 1.44 8 6.00 19.25 9.51 2.26 9 5.58 19.27 10.27 3.00 10 5.55 19.29 11.58 3.38 11 5.53 19.31 13.40 4.42

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1