Vakcentralen weigeren medewerking aan consumentenorgaan DRUM! en nü... een KUNSTMAAN MET KERNREACTOR GELANCEERD 3500 jaar lang rand de aarde Politie-inval in casino te Vaals half zwaar heel lekker! Maandag 5 dinsdag 6 april 1965 Pagina 3 Een kruis op het graf van een hond? Wj VRTTF ZEFUW De drie Nederlandse vakcen- tralen, het N.V.V., N.K.V. en C. N. V. zijn niet van plan mede werking te verlenen aan het tot stand komen van een orgaan voor consumptie-aangelegen heden, indien de minister van economische zaken zijn stand punt handhaaft, dat in dit or gaan slechts 2 zetels voor de Ne derlandse vakbeweging kunnen worden ingeruimd. In een schrij ven van het overlegorgaan van de drie vakcentralen aan het ministerie van economische za ken is tegen deze zetelverdeling geprotesteerd. Zoals bekend is, wenst de minister de instelling van een dergelijk orgaan als overleginstantie, waardoor het zou kunnen bijdragen tot een zo effectvol mogelijke coördinatie van de werkzaamheden. Dit zo wel ten aanzien van de diverse vormen van onderzoek als van de wijze en mate waarop de con sument wordt voorgelicht en bewust wordt gemaakt van de verantwoorde keuze van de op de markt aangeboden goederen en diensten binnen het raam van het bij zijn concrete situatie pas sende uitgavenpatroon. In het bijzonder wordt in dit verband ook gedacht aan het prijsbewuster en kwaliteitsbe wuster maken van de consu ment. Bovendien kan het orgaan bij het botsen van de standpun ten van de consumenten in het bedrijfsleven worden ingescha keld om bemiddelend op te tre den. In de conceptie van de mi nister van economische zaken zijn voor de vertegenwoordigers van de zijde van de producen ten zes zetels ingeruimd, voor de Nederlandse consumenten bond twee, de Nederlandse huis- houdraad een, de stichting na tionale contactcommissie gezins- gelangen een, de bedrijfscoöpe- ratie een en de werknemersvak beweging twee. Deze twee zetels achten de vakcentrales te weinig en zij hebben het ministerie van eco nomische zaken dan ook ver zocht zijn standpunt te wijzigen. Zevenduizend kuikens in rook gestikt Vermoedelijk door kortsluiting in de elektrische installatie is .vrijdagavond een deel van een van de grote opfokhokken van het pluimveebedrijf Terhorst in Lichtenvoorde door brand ver nield. Zevenduizend kuikens zijn in de rook gestikt. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden guldens. De eigenaar was ten dele ver zekerd tegen brandschade. Op de basis Vandenberg in Californië is zaterdag een Atlas- Agena raket gelanceerd met een kunstmaan, aan boord waarvan zich een kernreactor bevindt, die een jaar lang op grote hoog te zou moeten functioneren. De kernreactor zou pas 24 uur na de lancering van de kunst maan functioneren, als de tech nici op Vandenberg er zeker van waren, dat de kunstmaan de vereiste cirkelvormige baan om de aarde maakte op 1120 km van de aarde. De satelliet, „Snap 10" gehe ten, is in een vrijwel cirkelvor mige baan om de aarde geko men, zo werd later meegedeeld. De afstand tot de aarde va rieert van 1134 tot 1150 kilo meter. De 113 kilogram wegende reactor voorziet een kleine mo tor, die wordt gebruikt voor het beproeven van voortstuwing door middel van een ionenstraal "~"De landelijke rust in het zuid- engelse dorpje Chobham is ver stoord door een theologische vraag: heeft een hond een ziel? Het begon toen een accountant op de plaatselijke dierenbegraaf plaats bij het graf van zijn Deen se dog „Aristoteles" een kruis plaatste met het opschrift: „Hier ligt de edelste hond die ooit rondliep. Tot weerziens, ouwe kameraad". Sindsdien is het kruis enkele malen zwaar beschadigd en weggeslingerd en heeft de be heerder van de begraafplaats 12 anonieme brieven ontvangen waarin wordt gezegd dat het plaatsen van een kruis op het graf van een hond heiligschennis is. Een Londense advocaat die eveneens het plan heeft het graf van zijn hond van een kruis te voorzien, heeft olie op het vuur geworpen door te zeggen: „Een hond kan evenzeer een christen zijn als sommige mensen". De dorpspredikant, de rev. Os wald Roney Acwordth, vindt: „Een hond kan geen christen zijn tenzij hij gedoopt is. Ik zie een predikant al een hond dopen Welke dwaze ideeën dierenvrien den al niet kunnen hebben". De strijd duurt echter voort. Bij de ingang van de dierenbe- rgaafplaats is nu een bord ge plaatst met de vraag of de dor pelingen bezwaren hebben tegen kruisen op de graven van dieren. Zaterdag was de stand: 24 „ja" en 15 „nee". Nederlandse hond Onderscheiden Het Chileense rode kruis heeft besloten een hond van het Ne derlandse rode kruis, Dorro Brando, met een medaille te on derscheiden. De verzorger van de hond ontvangt een perka ment waarop de daden van de hond vermeld staan, die de laat ste dagen zeven lijken heeft op gespoord die onder de modder in El Cobre lagen. Wanneer de onderscheiding wordt uitgereikt is niet bekend. Brand in Haagse fabriek De Haagse brandweer is in de nacht van vrijdag op zaterdag tegen kwart over drie met groot materiaal uitgerukt om een uit slaande brand in de Muzenstraat te bestrijden. De Muzenstraat loopt achter het voormalige ge bouw van K. en W., dat onlangs eveneens afgebrand is. Een' voorraad van vijf kubie ke meter celstof ging in vlammen op. De brandweerlieden moesten van gasmaskers gebruik maken wegens de grote rookontwikke ling. Omstreeks vier uur was men de brand meester, het na bissen duurde nog anderhalf uur. van elektriciteit. De stuwkracht doende zijn om invloed te heb benben op de baan van de satel liet. Volgens Amerikaanse ge leerden leveren ionenmotoren een grotere snelheid op dan de conventionele raketten, wat vooral met het oog op lange in terplanetaire vluchten van be lang is. Verwacht wordt dat de kunst maan ongeveer 3500 jaar om de aarde zal blijven cirkelen, een tijd die ruim voldoende is om alle radio-actieve stoffen aan boord van de „Snap 10" onscha delijk te maken. Zondag werd medegedeeld, dat de kernreactor in werking is gesteld. De officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht, mr. J. H. W. Houben, heeft zaterdag avond om half negen, vergezeld van de substituut-officier mr. J. H. Fransen, majoor H. W. Weerts, districtscommandant van de rijkspolitie te Maastricht, en zes geüniformeerde rijkspolitieman nen, een inval gedaan in een hotel in Vaals waar het toptel- lospel werd gespeeld. In het hotel had de Duitser M. zaterdagmiddag om half vier een casino geopend. De rijkspo- liteie die het in die toptelloclub gespeelde spel observeerde, NIEUW MOND- EN KLAUWZEERVIRUS BEDREIGT EUROPA Voor de tweede maal in drie jaar bedreigt een nieuw en daar- door gevaarlijk soort mond- en klauwzeervirus vanuit het nabije oosten de Europese veestapel, zo heeft de voedsel- en landbouw organisatie van de V. N. in Rome bekendgemaakt. De Europese commissie voor toezicht op mond- en klauwzeer waarschuwt in een rapport tegen de nieuwe variant van de ziekte en dringt aan op meer maatrege. len om de verbreiding tegen te gaan. bracht rapport uit aan de offi cier van justitie. Deze zagen aanleiding een in val te doen. Zij constateerden een overtreding van de alge mene politieverordening, die voor welk spel dan ook een ver gunning verplicht stelt. Boven dien achtte men sprake van een hazardspel. Bij de inval werden al het geld en alle fiches bij het vol bedrijf zijnde spel in beslag ge nomen. Tegen de ongeveer veer tig aanwezigen, van wie drie kwart Duitsers waren, werd pro ces-verbaal opgemaakt. Historie van door JOH. DE VRIES het jongste verleden van Terneuzen XLIX Terneuzen, 10-10-1894. „STRAATVERLICHTING TE TERNEUZEN". Mijnheer „X" die al zo menigmaal van zich liet horen, ont breekt ook nu niet in de kolom „Ingezonden stukken". ,,'t Is lang geleden, dat ik over dit onderwerp in Uw blad een aardigheid las. Wanneer weet ik niet meer, maar gelezen heb ik het, 't was geloof ik in de dagen van Snap zaliger. Er werd n.l. geklaagd over de slechte verlichting in onze verlichte stad, vooral na 10 uur. En die gemotiveerde klacht kwam in de ver gadering van onze edelachtbaren. Een der vreedzame landbouwers, een type van het soort, waar over dichter Poot in verrukking kwam, merkte heel leuk op: „fatsoenlijke menschen slapen om 10 uur." Erg netjes was dit niet, mij en zoveel duizenden, die uit den aard hunner betrek king of ambt om 10 uur niet slapen kunnen, voor onfatsoenlijk uit te maken. Maar, moesten we toen volgens het oordeel van dien edelacht bare om fatsoenlijk te blijven vóór 10 uur naar de kooi gaan, tegenwoordig zullen we om 7 uur de slaapmuts over de ooren moeten trekken. Want in de straten van Terneuzen heerscht tegenwoordig des avonds te 7 ure, zegge 7 ure, eene Egyptische duistenis. Verleden week was schrijver dezes genoodzaakt even te wezen in het begin der Tholensstraat aan de zijde van den heer Van den Hoek en verderop. Toen ik daar kwam, ontzonk me de moed om verder te gaan. 't Was inderdaad helsch donker en ik was bang iemand tegen het lijf te loopen, of dat men het mij deed. Dit is nog niet de meest afgelegen wijk, er zijn er die voor Jack the Ripper tegenwoordig uitgezochte plaatsjes zouden zijn. De bewoners der Noord- en Nieuwstraat verkeeren in betere condities, dat is te zeggen: in de week. Die straten zijn dan tame lijk goed verlicht door.de vele winkels. Maar eergisteren, Zondag, wanneer de winkels geen welwil lende medewerking geven, profiteerde men ook aldaar van de schrielheid van ons gemeentebestuur. Het was in die straten dan ook eens allesbehalve gemakkelijk om zonder duwen of stooten zijn weg te bewandelen. En vooral in de Nieuwstraat onder de boompjes profiteerde menigeen daarvan Profiteerde! Ja! Zien konden mijn vrouw en ik die van eene visite kwamen, het niet, maar hooren helaas des te beter, dat alles wat vuil en gemeen is, de duisternis zoekt. Wie de verantwoording op zich draagt, weet ik niet, maar ik vraag: is de petroleum zoo duur dat niet alle ingezetenen enkele centen meer zouden willen betalen om beter „verlicht" te wor den Opmerkelijk was het, dat Zondagavond te halfacht ure de lantaarn aan het stadhuis helder brandde! Dit geeft te denken! Dankend „X"". Behalve de benoeming tot notaris te Terneuzen van de heer W. A. de Ridder die lange jaren gewoond heeft aan „de trapjes" bij de Nieuwstraat/Dijkstraat en die de vertrekkende notaris mr. Dronkers (tevens raadslid) opvolgde, valt er dit jaar weinig bijzonders voor. Het jaar 1895 kenmerkt zich in het bijzonder door een conflict aan „het Spoor" tussen de arbeiden* enerzijds en de firma De Schependijk in een ver verleden. Links op de achtergrond enige Engelse schoeners die ook jaren het beeld langs de Schependijk markeerden. De foto laat verder zien dat er in Terneuzen ook nog eens bomen groeiden. „Little en Johnson" anderzijds. Even heb ik mij afgevraagd of dit nu nog wel de moeite van het vermelden waard is. Maar de oude kern van werkers, die in Terneuzen nog te vinden is, zal hierop wel prijs stellen. Tevens krijgen we enig inzicht in lonen en werkverhoudingen vóór 1900. Ik waag het er dus maar op deze toen nogal „bran dende" kwestie in zijn geheel op te nemen. Waarbij ik even aan stip, dat de fa. „Little en Johnson" bij de arbeiders steeds een goede naam heeft gehad. Ziehier dan de geschiedenis die ten slotte toch nog een „happy end" kreeg. „VOORSPEL STAKING BIJ LITTLE EN JOHNSON". Terneuzen, 29 Mei 1895. „Het laden en lossen van de stoomboten van de fa. Little en Johnson geschiedde alhier tot dusverre door 57 werklieden tegen een tarief van 4 cent per ton, volgens overeenkomst door hen met den heer Johnson gesloten. Daar het echter voorkwam dat de werklieden weigerden door te werken (als de werktijd h.i. te lang werd om de boot geheel af te laden) en de booten dan niet op tijd konden afvaren, wenschte de fa. aan te stellen 43 vaste werklieden die ten allen tijde tot hare beschikking waren tegen een loon van 12,— per week en 15 cent voor ieder uur dat meer gewerkt werd dan 75 's weeks en extra betaling voor het inladen der kolen. Tevens werd vanwege de fa. meedegedeeld dat meerder werkvolk aan het werk zou gezet worden op tijdstippen dat er te veel werk is voor 43 man. Zater dag j.l, werden er dus van de 57, werklieden 14 bedankt. Dat vooral deze laatsten niet tevreden waren met de voor gestelde wijziging, laat zich genoeg begrijpen. Zij togen dan ook Maandagmorgen naar de loskade en verzochten ook, evenals hunne makkers aan het werk te worden gesteld, de totale som die voor 43 man betaald werd dan te verdeelen over 57 man. De vertegenwoordiger der fa. keurde dit goed op voorwaarde dat de 43 door hem aangestelden daarmede genoegen namen. Eene stemming werd daarna gehouden, waarvan de uitslag was dat 34 briefjes werden ingeleverd met vóór, 8 tegen en 1 van onwaarde en de meerderheid alzoo genoegen nam om voor het zelfde totale loon met 57 personen te werken, wat voor ieder kwam op 9 gulden per week. Nadat 's Maandags een geheele dag gewerkt was, kwamen de werklieden huns inziens tot het resultaat dat er te veel werk moest worden verricht voor zoo'n loon. Dinsdagmorgen werd het werk gestaakt en verzocht om met 57 man tegen het oude tarief te mogen werken, althans zeker tot de werklieden met den heer Johnson hadden onderhandeld. De vertegenwoordiger dei- fa. verklaarde echter dat zijne instructies nadrukkelijk waren gegeven zooals is voorgesteld en dat volgens die nieuwe voor waarden de 43 werklieden aan het werk konden gaan. De werk lieden namen daarmede echter geen genoegen en bleven bij hunnen eisch zoodat de stand der „strike" op dezelfde hoogte blijft Met behulp van de bemanning der boot (de Ann Webster) is deze zooveel mogelijk afgeladen om heden te kunnen ver trekken." (Wordt vervolgd.) Mannen, die samen pauzeren draaien ook samen een Drum. Begrijpelijke so lidariteit, want Drum is een mannelijke mélange van liefst 17 soorten tabak van de beste plantages tet wereld. Pittige, rijp-bruine tabak uit Kentucky en Tennessee, heldere uit Carolina, geurige Burley en vele andere. Lang gerijpt, kundig gemengd envers verpakt in de handige tabakszak. f.t-

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3