Strijd in Vietnam in nieuwe fase De dagelijkse lucht aanvallen op N.-Vietnam De luchtaanvallen gaan deer HET WEER Stakingen in België Indonesische infiltranten gedood GRIEKENLAND VOOR DE BERDE MAAL BINNEN EEN WEEK DOOR AARDBEVING GETROFFEN Achttien Amerikaanse toestellen neergeschoten OOST-INITSLARD BELEMMERT HET VERKEER RAAR W.-BERUJN Amerikaanse functionarissen: Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Personentrein door vietcong opgeblazen Aanslag in Da Nang voorkomen Johnson tegen opschorting van luchtaanvallen Zware Amerikaanse verliezen Contact met „Msgs" Geestelijken tegen Johnson Noodtoestand Willy Brandt teruggestuurd Hankering bij abonnement: TERN EU ZEN IMrecteur-Hoofdredaeteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 5 Dinsdag 6 april 1965 21e Jaargang - No. 6409 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Amerikaanse functionarissen in de Zuidvietnamese hoofdstad Sai gon hebben vandaag verklaard, dat door het besluit van Hanoi om Mig-straaljagers in de strijd te werpen tegen Amerikaanse vliegtuigen, een nieuwe fase is ingetreden. Voortaan zullen bij luchtaanvallen op Noord-Viet- nam naar verwachting vooral luchtmachtbases de doelen vor men. De aanvallen van de afgelo pen twee dagen hebben volgens genoemde functionarissen Noord- Vietnam in economisch opzicht evenveel schade toegebracht als op het militaire vlak. Naast de drie bruggen die de Amerikaan se en Zuidvietnamese vliegtuigen hebben vernield, waardoor de enige grote noordzuidverbin ding in Noord-Vietnam ernstige schade heeft geleden, hebben Amerikaanse vliegtuigen een warmtekrachtcentrale op onge veer 110 kilometer ten zuiden van Hanoi voor 75 procent ver woest. Ket Noordvietnamese opper bevel heeft vandaag volgens het persbureau Nieuw-China meege deeld dat tijdens het weekeinde 57 vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten en een groot aan tal beschadigd. In Peking schreef het Chinese partijorgaan het „Volksdagblad" dat het Noordvietnamese minis terie van buitenlandse zaken een „ernstige waarschuwing" tot de Amerikaanse regering had ge richt naar aanleiding van de luchtaanvallen van zaterdag en zondag. Het blad zei dat de Chi nese regering volledig achter dit protest staat. President Johnson „de gangster-baas", wil „het ge vaarlijke uitbreiden van de oor log" intensiveren, aldus het blad. De zonnigheid die het weer ge durende de vorige week ken merkte, is in het westen en het midden van het land zondag on derbroken doordat lage wolken van de Noordzee en hogere wol ken, die samenhingen met een zwak oceaanfront, binnendreven. In het oosten van het land bleef het nog tamelijk zonnig. Het front is intussen van geen bete kenis meer en de bijbehorende depressie trekt van Zuid-Ierland in de richting van noord-Spanje. In zuid-Frankrijk en Spanje geeft dit aanleiding tot Tegen, maar het is niet waarschijnlijk dat dit regengebied naar het noorden zal komen. Er vormt zich een zwakke zone van hogedruk die van noord-Schotland tot het zui delijke gedeelte van de Qostzee reikt In verhand hiermede zal er een Zwakke oostelijke wind waaien. In de nacht en ochtend kan plaatselijk mist voorkomen. Overdag worden opklaringen verwacht. Weersverwachting, medege. deeld door het K. N. M. I., geldig van maandagavond tot dinsdag avond, opgemaakt te 11.15 uur. OPKLARINGEN Vrij wel overal droog weer met opklaringen maar in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen. Iets koudere nacht, morgenmiddag over het algemeen iets hogere temperatu ren dan vandaag. DINSDAG 6 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.30 4.49 5.05 5.24 5.45 6.04 5.55 6.14 WOENSDAG 7 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.10 5.32 Terneuzen 5.45 6.07 Hansweert 6.25 6.47 Walsoorden 6.35 6.57 ZON MAAN op onder op onder Apri'. 6 6.04 19.22 8.26 1.12 7 6.02 19.24 9.3S 1,44 8 6.00 19.25 9.51 2.26 9 5.58 19.27 10.27 3.00 10 5.55 19.29 11.58 3.39 11 5.53 19.31 13.40 4.42 Vietcong-guerrillastrijders heb ben vanmorgen .op 16 km ten noorden van Saigon een aan slag gepleegd op een personen trein, als gevolg waarvan zeven mensen werden gewond, van wie vier ernstig. De spoorlijn, de be langrijkste van Zuid-Vietnam, is over ongeveer 225 meter zwaar beschadigd. Aan de lijn was zaterdag j.l. ook al sabotage ge pleegd. Een woordvoerder van de Zuidvietnamese spoorwegen heeft meegedeeld, dat de viet cong op ruim 300 km ten noord oosten van Saigon bovendien zeven spoorbruggen in de lucht heeft laten vliegen. Bij de aanslag van maandag morgen werden de locomotief, een personenrijtuig en een goe derenwagon door een mijnont- ploffing uit de rails geslingerd. De trein was op weg van Sai gon naar Pan Thiet, 160 km ten noordoosten van de Zuidvietna mese hoofdstad. De aanslag werd gepleegd in de huurt van Di An, waar Zuidkoreaanse militairen zijn gelegerd. Hun kamp was vrijdagavond j.l. door commu nistische rebellen met mortieren en lichte vurwapens beschoten, waardoor elf Koreanen werden gewond. Bij het gevecht dat toen ontstond werd een communisti sche guerillestrijder gedood. De Amerikaanse veiligheids dienst heeft zondagavond bij een hotel in Da Nang in Zuid-Viet nam een man aangehouden, die in een draagbare radio bijna twee kilo van een zeer explo sief middel vervoerde. Hij be kende van plan te zijn geweest het hotel op te blazen, dat vaak door Amerikaanse militairen wordt bezocht. Minstens drie mannen hadden opdracht het zelfde te doen, aldus de arres tant. Nabij Da Nang ligt een grote Amerikaanse luchtbasis. De gearresteerde vietcong-man, die 22 jaar is, zal dinsdag op het marktplein in Da Nang in het openbaar worden terecht gesteld. Met hefschroefvliegtuigen zijn vanmorgen een bataljon Ame rikaanse mariniers en Zuidviet namese eenheden overgebracht naar een gebied ten noorden van Da Nang waar zich veel vietcong-spionnen en guerilla- strijders zouden ophouden. Gezaghebbende kringen in Wa shington hebben zondag ver klaard, dat president Johnson niet wil weten van een opschor ting van de luchtaanvallen op Noord-Vietnam, zoals dit week einde premie- Lester Pearsan Het technisch personeel van de Belgische nationale luchthaven „Zaventhem" bij Brussel heeft besloten vandaag een waarschu wingsstaking" van 24 uur uit te roepen. De actie is bedoeld om kracht bij te zetten aan de eisen tot loonsverhoging. De vakbond van het Brusselse trampersoneel heeft aangekon digd a.s. woensdag in staking te gaan, indien er geen verandering wordt gebracht in de werkroos- ters. De trammannen klagen er over dat ze door het tekort aan personeel veel te zwaar worden belast. Zij achten het mogelijk, dat een oplossing wordt gevon den door een extra-premie. Inmiddels wordt door de sor teerders van de Belgische P.T.T. in Brussel en in andere steden sinds enkele dagen een reeks verrassingsstakingen" uitge voerd om hogere lonen af te dwingen. In het centrale Brus selse sorteercentrum wachten reeds indrukwekkende hoeveel heden poststukken op verdere verzendingen, waarvan de om vang „op een miljoen na" niet is te schatten, zoals een stakingslei der opmerkte. van Canada heeft voorgesteld in een gedachtenwisseling te Camp David. De president zou vasthouden aan zijn opvatting dat de aan vallen op Noord-Vietnam moe ten worden voortgezet, zolang de autoriteiten in Hanoi zich niet bereid verklaren tot een poli tieke regeling van het geschil. Overigens spraken genoemde kringen het bericht tegen, dat de president verstoord zou zijn over de suggestie van Pearson. Deze zou het Amerikaanse staats hoofd hebben verzekerd, dat hun wederzijdse opvattingen over de Amerikaanse politiek in Viet nam niet met elkaar in strijd zijn. De suggestie van de Cana dese eerste-minister hield slechts in, dat een pauze in de lucht aanvallen „op het juiste tijd stip" de machthebbers in Ha noi een kans zou geven hun politiek te wijzigen, zonder dat zij de indruk zouden maken te wijken voor militaire druk. Van Amerikaanse zijde wordt in Saigon verklaard dat een „zeker aantal" Amerikaans- Zuidvietnamese vliegtuigen, waarover men op het ogenblik om veiligheidsredenen geen na dere mededelingen kan doen, zondag bij aanvallen op doelen in Noord-Vietnam zijn neerge schoten. Met name genoemd werd alleen het verloren gaan van twee Amerikaanse jachtbom menwerpers type F-105 en van een Zuidvietnamese jachtbom menwerper type „skyraider". fHet Chinese persbureau „Nieuw China" meldt in een bericht uit Hanoi, dat op zaterdag en zon dag samen 39 Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten en een oorlogsschip is beschadigd. De 180 meter lange hangbrug bij Thanh Hoa is geheel ver nield, zo heeft de Amerikaanse generaal Joseph Moore meege deeld. Mig-jachtvliegtuigen had den daarbij twee Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten. Een vlieger die uit zijn toestel was gesprongen, verdronk in zee. In gezaghebbende kring te Weshington verklaart men, dat men het optreden van commu nistische jachtvliegtuigen wel had verwacht. De Amerikanen zouden hun acties tegen zorg vuldig uitgekozen militaire doe len voortzetten zolang Hanoi niet de bereidheid te kennen gaf tot onderhandelen. Over de brug bij Ham Rong, Volgens een militaire woord voerder zijn na een vuurgevecht van twintig minuten in het oer woud van Kota Tinggi in het zuidoosten van het schiereiland Malakka zeven Indonesische in filtranten gedood en een achtste gevangen genomen. De Maleisi sche troepen leden geen verlie zen. Ook werd een grote hoeveel heid wapens en munitie buitge maakt. Naar een woordvoerder verklaarde, waren de infiltran ten manschappen van het Indo nesische leger. Aangenomen wordt dat zij behoorden tot een groep, die op 21 maart op de zuidoostkust van Malakka aan land was gegaan. Op die dag hield een Maleisisch oorlogsschip twee boten met twintig Indone siërs aan; een derde scheepje wist echter te ontsnappen. die door 50 Amerikaanse toe stellen werd gebombardeerd, lopen een spoorweg en twee an- dere wegen. Een van deze wegen werd 'vernield. De andere en de spoorweg werd zwaar bescha digd. Generaal Moore zei dat de brug niet meer te gebruiken is. Driemaal waren de Ameri kaanse vliegtuigen in contact geweest met de Migs. De eerste keer, toen het erg mistig was, „besprongen" een viertal Migs de Amerikaanse toestellen die voor de aanval rondcirkelden. Twee Amerikaanse vliegtuigen werden getroffen. De tweede keer vielen de Migs Amerikaan se toestellen lastig die het ge bied verkenden. Zij vluchtten echten toen zij door de Ameri kanen tot een gevecht werden uitgedaagd. De derde keer ten slotte bleven de Migs op vei lige afstand. Meer dan 2500 protestantse, katholieke en joodse geestelijken hebben in een open brief in de New York Times aan president Johnson die Amerikaanse tactiek in Vietnam veroordeeld en vre desonderhandelingen gevraagd. In een advertentie van een volle pagina onder de kop „Mijnheer de president, houd er in godsnaam mee op" - zeggen zij dat Amerika zijn fouten moet erkennen, zijn troepen moet terugtrekken, naar een wapenstilstand moet streven en een conferentie van de betrok ken landen met inbegrip van China moet beleggen. „Het risico is te verkiezen boven de zekerheid dat het mo rele bankroet van onze huidige politiek de weg bereidt voor de uiteindelijke overwinning van totalitaire machten en zelfs voor een thermonucleaire oorlog", al dus de open brief. Zaterdagmorgen en vanmor gen is Griekenland opnieuw op geschrikt door aardbevingen. De beving van zaterdag is door het observatorium van Athene „zwak en van plaatselijke aard" genoemd. Het epicentrum lag ongeveer tien km van de Griek se hoofdstad. Er zijn geen be richten binnengekomen van slachtoffers of schade. De beving van vanmorgen heeft het zuid-Griekse schiereiland de Peloponesus getroffen. Twee dorpen zijn verwoest. De aardbeving deed zich om 05.14 plaatselijke tijd voor. Het epicentrum lag 150 kilometer ten west-zuidwesten van Athene in het gebied van Megapolis in 't centrum van de Peloponesus ge legen. De verwoeste dorpen zijn Api- ditsa en Horemi. In twee andere dorpen, Zevjalatio en Diavolitsi, is zeventig procent van de huizen verwoest, te Megalopolis twintig procent van de huizen. Volgens latere berichten is het aantal doden gestegen tot vijf tien. Er zijn tot dusver 33 ge wonden geteld. Honderdvijftig huizen zijn verwoest. Volgens persberichten uit Megalopolis liggen nog veel slachtoffers on der de puinhopen. In allerijl zijn medische ploegen, levensmidde len en tenten naar het getroffen gebied gezonden. De Griekse mi nisters voor volksgezondheid en maatschappelijk werk zijn per helikopter naar het gebied ge vlogen. Vorige week woensdag werd het gebied van Patras, eveneens op de Peloponesus, al door een aardbeving getroffen. Twee men sen kwamen daar om. het leven. GRIEKSE TRAGEDIE Nog onbewust van het drama dat zich heeft voltrokken speelt een klein meisje op schoot bij haar grootmoeder. Hun huis in Matranga, centraal-Grieken- land' is door de aardbeving verwoest. Aan een plafondge deelte van de vernielde huiska mer hangt nog een vogelkooitje. Premier Papandreoe heeft voor de provincies Arcadie, Ilie en Messinie de noodtoestand afge kondigd. De kracht van de aard beving was 614 punt op de 12- punts Richter-schaal. Omstreeks het middaguur waren zeventien lijken geborgen en zesenvijftig gewonden geteld. Militairen zijn bij het reddingswerk ingescha keld. De gewonden worden met helikopters naar ziekenhuizen in Athene overgebracht. De autoriteiten van Ilie heb ben meegedeeld, dat alleen in die provincie al 250 huizen zijn ver woest en 800 onbewoonbaar ge worden. Zaterdagochtend zijn verschei dene luchtaanvallen tegen Noord- Vietnam ondernomen waarvan er twee werden uitgevoerd door toestellen van de Amerikaanse zevende vloot o.a. tegen een brug over de Song Ma op hon derd kilometer ten zuiden van Hanoi. Bij een eerste aanval door vijftig vliegtuigen om afweer- van Dong Phoeong bij genoem de rivier uit te schakelen, werd geschut bij het wegenknooppunt de brug slechts licht beschadigd. Bij de tweede aanval door 35 toestellen onder dekking van een twintigtal jagers werd wel een brughoofd vernield. Dit was de eerste maal dat in Noord-Vietnam een brug het doelwit was. Eén vliegtuig werd neergeschoten. Een derde aanval door toe stellen van de Amerikaanse luchtmacht was gericht tegen een brug bij Ham Rong, twee kilometer ten noorden van Thanh Hao. RUSSISCHE VLIEGTUIGEN? Volgens een in Hanoi uitge geven verklaring zijn zaterdag bij de luchtaanval in het noor den van de provincie Thanh Hao twaalf Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten en verscheidene andere beschadigd. Bij de aanval op de brug merkte een Amerikaans toestel drie Noordkoreaanse vliegtuigen van het Russische type „Mig" op. Zij vlogen echter weg zonder tot de aanval over te gaan. Het was de eerste maal dat Noord koreaanse vliegtuigen tijdens een Amerikaans-Zuidvietname- se luchtaanval in de lucht waren. DICHTBEVOLKTE STREKEN In een tweede communiqué van de Noordvietnamese leger leiding is meegedeeld, dat bij de aanval van de Amerikaanse vliegtuigen niet twaalf, doch achttien vliegtuigen zijn neerge schoten en verscheidene andere beschadigd. In de provincie Than Hao werd een der vliegers gevangen genomen. Volgens het communiqué bom bardeerden en mitrailleerden de aanvallende vliegtuigen dicht bevolkte streken in het noorden der provincie Than Hao, terwijl zij op de terugweg langs de kust der provincie Ngha An en van het district Vinh Linh vissers boten beschoten. Een legerwoordvoerder in Ha noi heeft medegedeeld, dat Ame rikaanse bommenwerpers en ge vechtsvliegtuigen zondagmorgen half negen plaatselijke tijd de hoofdstad der provincie Than Hoa en omgeving hebben gebom bardeerd. Tass meldde dat zondagmor gen Amerikaanse vliegtuigen Hannoi waren genaderd, doch terugkeerden zonder zich boven de Noordvietnamese hoofdstad te hebben vertoond. BRUGGEN GEBOMBAR DEERD In Saigon is medegedeeld, dat zondagmorgen twee luchtaan vallen op doelen in Noord-Viet nam zijn uitgevoerd. De eerste was gericht op een brug over de rivier de Dai Giang, ongeveer vijf kilometer ten zui den van Dong Hoi. Er werd door 23 Zuidvietnamese gevehtsbom- menwerpers aan deelgenomen, die het doel volgens de piloten „volledig vernietigden". De tweede aanval werd uitge voerd door vijftig toestellen van de Amerikaanse luchtmacht en was gericht tegen een brug bij Ham Rong, die ook zaterdag middag al was gebombardeerd. De Oostduitse overheid heeft voor het eerst sinds de blokkade van 1948/'49 het verkeer tussen West-Berlijn en de hondsrepu bliek ernstig belemmerd. De 195 km lange autoweg tus sen Helmstedt en Berlijn werd vanochtend wegens manoeuvres in de omgeving van Potsdam om 9 uur voorlopiggesloten tot 16 uur voor verkeer in beide rich tingen. Tevens hebben de Russen aan de westelijke geallieerden mee gedeeld, dat zij rekening moeten houden met belemmering van het verkeer in de drie luchtcor- ridors naar Berlijn. De drie wes telijke landen - Amerika, Frank rijk en Engeland - hebben daar tegen geprotesteerd. Het treinverkeer ondervindt geen hinder, evenmin als het autoverkeer langs de 245 km lange noordelijke wegverbinding tussen Berlijn en West-Duits- land. In het westen wordt aange nomen, dat de zitting van de Westduitse bondsdag, die woens dag in West-Berlijn begint, de aanleiding tot de oostelijke maat regelen is. De Qostduitser* Zien een provocatie in die bijeenkomst en hebben de drie westelijke ge allieerden gewaarschuwd voor het gevaar van internationale verwikkelingen. Bonn huldigt het standpunt, dat West-Berlijn deel van West- Duitsland uitmaakt, terwijl Oost- Duitsland het als 'n derde Duit se staat ziet, waar de Westduit sers niets te maken hebben. Een Amerikaans konvooi van vrachtauto's bestaande uit 18 wagens met bij elkaar 79 inzit tenden, is vanochtend van Ber lijn naar Helmstedt gereden zon der dat zich moeilijkheden heb ben voorgedaan. De eontroletijd in Babelsberg was 25 minuten, wat normaal te achten is. Op de autoweg Beriijn-Beieren verloopt het verkeer normaal. Voor zwaar verkeer is deze weg echter niet te gebruiken, omdat het wegdek ernstige vorstschade I heeft. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn die op weg was van Lübeck naar West-Berlijn, is zondag door Oostduitse grens wachten bij de doorlaatpost Horst teruggestuurd. Voor men hem wegzond, had Brandt twee uur bij de doorlaatpost gewacht. De burgemeester die bij zijn zieke moeder in Lübeck op be zoek was geweest, ging later naar Hamburg var} waar hij naar West-Berlijn zou vltegen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1