Beter één zwaluw in de hand Al maakt dat dan nog geen zomer Dan tien graden vorst in de lucht VROUW De ideale set voor teenagers Moderniseer de deuren gelijk tochtvrij en Wreef b anaies enu Het is nog oppassen geblazen DUET TNTYLONS n VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN m Zaterdag 3 april 1965 DE VRTJE ZEEUW Pagina 9 .V.'.V.V.,.V.,.,.,I Goed ondergoed spaarpïezisrigmet waardezegels van 15 en 25 ct. Met kwasten Wapperend rokje Geen hoesterij van de week in de nieuwe schoenenmode Laten we nu verstandig zijn; dat wil zeggen: geen zomer in 't hoofd voor 't werkelijk zomer is. Laten we ons dooi de eerste koesterende zonnestralen toch niet van de wijs laten brengen, want een mens is ziek voordat ie 't weet. „Maart roert z'n staart" en „Aprilletje zoet geeft nog wel een een witte hoed", wat zouden we die oude zegswijzen graag vergeten na al die weken van strenge tot zeer strenge vorst. Wat zouden we graag op stap gaan zonder jas en zonder hoed. Werkelijk het is nu nog lang geen zomer! Laten we het „weer maar rustig blijven aanzien tot onze gevederde vrien den een ei gaan leggen in hun zojuist gebouwde nest. Het is immers pas in mei dat alle vogeltjes een ei leggen en wanneer die meimaand een eindje op gang is Ja, als 't nu zo'n beetje naar Pinksteren gaat lopen kunnen we in flit land eens aan onze zomer- garderobe gaan denken. In het prille voorjaar moeten we, ook al schijnt het zonnetje nog zo lekker, toch maar niet zonder overjas op stap gaan. Nu ja, een blokje om op zondag middag, daar zullen we niets van zeggen, maar niet zonder jas de deur uit met een hele werkdag- voor de boeg. Het allereerste voorjaarsweer is meestentijds zo opbestendig, dat er weinig behoeft te gebeuren of een mens loopt longontsteking op. Aan het einde van de winter is het met onze weerstand meestal toch al niet zo best gesteld en dat bevor dert het ziekworden nog extra. - MEDISCH - vraag vooral om de DUET-spaarkaart Stel eens, dat al je kleren tegelijk versleten waren en dat je het geluk had juist dan een bedrag in handen te krijgen waardoor je in staat was een geheel nieuwe garderobe in één keer aan te schaffen. Jeigaat dan overwegen, de mode bestuderen, passen en meten om tot slot te komen tot een serie kleren, geschikt voor alle gelegenheden, aangepast aan de nieuwe mode. Als je het goed gedaan hebt, kom je tot de ontdekking, dat je met een garderobe van tien stuks alles kunt hebben wat je zoal nodig hebt. Als je stuk dan nog met zoveel overleg koopt dat het gecombineerd kan wor den met enige of meer onderdelen van je gehele set, zul je bemerken, dat er nog veel meer combinatiemogelijkheden zijn dan je zo ogenschijnlijk CONSULT Tijdens de schoonmaak ergeren we ons meer dan anders aan onprettige dingen in huis. Vooral die ontelbare richeltjes en panelen in ouderwetse woningen zijn dikwijls een kwelling voor de huisvrouw. Ze zijn, behalve minder fraai, ook ware stofnesten. Daar komt nog bij, dat ze veelal ver zakt zijn, zodat ze aan één zijde klem men en er aan de andere kant kie ren zijn, dus ware tochtsplèten. We kunnen dit zelf verhelpen, door deze deuren te „bekleden" met hard board. Draaien de deuren naar bin nen open, dan is het al heel gemak kelijk de tochtkieren weg te nemen. We maken de plaat hardboard dan gewoon iets langer dan de deur zelf is. Natuurlijk moet u rekening hou den met de dikte van de drempel, de deur moet vrij kunnen draaien an ders gaat de boardplaat los zitten. Ook aan de kant van de deur waar zich het slot bevindt, ontstond dik wijls een kier, waardoor veel tocht naar binnen komt. Hier moet u de constructie van de deur en de deur stijl even bekijken en dan uitmeten hoe u het hardboard over de stijl heen kunt laten vallen. Neem aan alle zijden precies de maat op de mm nauwkeurig en laat dan de platen op die maten gezaagd thuisbezorgen. Ook met het uitlaten van onder goed dient men met omzichtigheid te werk te gaan; daar wordt ook nog al eens veel te lichtvaardig over gedacht. Het beste zou zijn om daarvan eens één laagje weg te laten, maar de meeste mensen dragen tegen woordig niet zoveel kledingstuk ken meer over elkaar De kledinggewoonten zijn van daag de dag wel erg vereenvou digd. Aparte onderkleding voor de overgangsseizoenen ziet men tegenwoordig helaas niet meer. Jonge mensen plegen in de koude een dik winterhemd te dra gen en als het dan zomer is, dra gen velen helemaal geen hemd! Dat kan nu allemaal wel gemak kelijk, goed en erg sportief zijn; of men daar in ons gure kikker land nu verstandig aan doet is weer iets anders. Ook over de gezondheid van onze schooljeugd moet in deze tijd goed worden gewaakt. Weet u nog hoe ze er een paar weken geleden nog bijliepen? De hele winter lie pen ze met lange broeken, kap laarzen, dikke j oppers, gebreide dassen, soms zelfs met wollen mutsen (met kwasten). Als het aan de kinderen zelf ligt gaan ze nu naar school met bijna niets aan omdat 't zulk heel erg schitterend weer is! Nu de knoppen van de bomen allerwegen uit gaan lopen, vinden onze kinderen kleren ineens „plof fend" warm en onverdraaglijk. Hier dient verstandig leiding te worden gegeven anders gaan de jongens zonder jas in een katoe nen bloesje en in een kort broekje naar school. Ook onze dochters moeten we in de gaten houden anders piepen ze 's morgens de deur uit in een wapperend rokje met enkelsokjes of helemaal geen sokjes. Een zwaluw maakt echt nog geen zomer; onze voorouders wis.- ten dat al. Een mooie dag maakt ook nog lang geen echte lente. Toch is het allemaal wel weer begrijpelijk, na alles wat we ach ter de rug hebben, dat de aller eerste tere zonnestralen alle har ten doen opengaan. Maar pas op uzelf en pas op uw kinderen. Is uw kroost tenger en vatbaar, besteed dan juist in dit jaargetijde extra zorg aan deze dingen. Zijn uw kinderen kerngezond en sterk, zorg er dan in alle dank baarheid voor dat ze dat blijven en houd een wakend oogje in het zeil. Op die manier houden we de verkoudheid en de hoesterij en de koorts buiten de deur en bespa ren we ons een heleboel last en narigheid. ét. H. W. SCALONGNE. - SPIJKERTJES WEGWERKEN Het hardboard moet nauwkeurig worden vastgemaakt. Houdt de plaat dus voor de deur, terwijl deze geslo ten is en zet haar vast met een twee tal kleine spijkertjes, de zogenaam de boardspijkertjes (dat zijn spijker tjes vrijwel zonder kopjes). U moet er namelijk om denken, dat een spij kerkopje niet zo maar in de harde plaat kan worden weggemoffeld en het staat niet fraai zoveel kleine spij kerkopjes in de deur te zien. Daarom nemen we die spijkertjes zonder kop je. Op afstanden van hoogstens 15 cm moeten de spijkertjes er worden ingeslagen. GLANZEN EN BOTSEN Zodra ook deze verf weer goed droog is, kunnen we de plaat glan zen. De tegenwoordig in de handel zijnde plasticlakken zijn zeer ge schikt voor ons doel en de lak is bo vendien hard, zodat een stootje per ongeluk tegen de verf gegeven, geen nadeel zal opleveren, het is niet zichtbaar. Het is modern om de deu ren verschillende tinten te geven. Dit kunt u voorkomen, door op de plaats waar de deurknop en/of sleu tel de kastdeur steeds raakt, te be dekken met een stuk stevig plastic. Dit spijkeren we op de kastdeur en hierover plakken we het behang. U zult eens zien, dat er van stukgaan, van het behang dan geen sprake meer is. Natuurlijk kunt u ook doorzich tig plastic over het behang plakken, en wel zodanig, dat het tot de rand van de kastdeur loopt. Er komen op de hoogte van de sleutel in dat ge val ook geen vlekken van vuile (kinder) vingers, die de kastdeur zo vaak met de handjes heen en weer zwaaien. NORA VAN HEEMSTEDE, >5 vermoedt. DE BASIS Koop om te beginnen een wandel- costuumpje. Zo'n kwiek vlot pakje in klassiek model, met betrekkelijk lang jasje, kraag en zakken met klep jes. Misschien kies je een cognac- kleurige kamgaren? Neem er een ef fen blouse bij met lange mouwen. Kleine plooitjes' geven er stijl aan. Grappig en praktisch is zo'n glim mend zwarte, driekwart lakjas. Ve derlicht, zal je bij de allerergste stortbuien toch voldoende bescher men. Om te werken, uit te gaan, voor de zondag, om te gaan winkelen en zelfs om een dagje naar buiten te gaan, is de marineblauwe jersey jurk zonder mouwen. Soepel en ideaal om te dragen. ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM WAT PAST ER BIJ Het getuigt van goede smaak om zo'n modieuze, sportieve Engelse t mantel met bijpassende rok te kie zen. Heel snoezig is bijvoorbeeld een kastanjebruin met wit ruitje. Een zwart truitje met korte mouw en hoefijzervormige halsuitsnijding, past er echt wel bij. Dan schaf je je nog, voor als je uitgaat en ook voor als je thuis je vrienden ontvangt, zo'n modieuze lange rok aan. Een rok in zwart en wit, daar staat het zwarte pullovertje weer precies aardig bij. De blouse maakt het geheel wat romantischer. Endeze rok kan je altijd nog weer verkorten. Onmisbaar is een jurkje van een aardige imprimé, diolen of tricel. Met een hoedje en handschoenen kun je er mee naar een bruiloft, maar je gaat er ook, zonder bovengenoemde accessoires,-wee naar een restaurant- of een partijtje. VOOR DAAGS GEBRUIK Tot slot kies je er nog een chemi- sier jurkje bij. Dit is werkelijk een. jurkje dat in alle omstandigheden dienst kan doen. Voor op reis is het onmisbaar, je kan het aan tijdens je werk, het is goed voor elk moment van de dag. Kleurecht poplin katoen is het aangewezen materiaal. Een effen lange broek zul je ook niet kunnen missen. Ja, met deze garderobe kun je wer kelijk alle kanten uit. Is het niet mo gelijk, en dat zal in de meeste geval len wel zo zijn, om alles in één keer aan te schaffen, streef er dan naar zo langzamerhand toch zo'n basis garderobe bij elkaar te krijgen. Er is keus te over en de nieuwe mode is praktisch, gemakkelijk, draagbaar, jong en vlot. ZELF DOEN Maak je zelf je kleren, dan ben je natuurlijk veel voordeliger uit. Dan kun je voor het zelfde geld een extra blousje aanschaffen en nog iets in reserve houden. Nog een goede raad voor de zelf- maaksters: neem, als je aan het pas sen bent, rustig de tijd. Kijk niet al leen of alles goed zit, maar probeer, terwijl je voor de spiegel staat, ver schillende, ja alle mogelijkheden. Dan zul je ongetwijfeld een strikje naaien op een plaats waar je eerder nooit aan dacht. Een plooitje hier of daar kan de coupe net zó verbeteren, dat je als het ware een couture jurkje creëert. Je kleding wordt op deze manier ook persoonlijker en hoe meer je zelf maakt, hoe vindingrijker zul je wor den. eek?. .-ju-iT-.-, - BETTY TEELING. Nu er weer meer verse groenten aan de markt komen, moet iedere huisvrouw hiervan profiteren. Groen ten leveren ons lichaam o.a. veel zou ten en vitamines. Beide zijn stoffen die onze weerstand tegen ziekten verhogen en beide zijn dus onmis baar voor onze gezondheid. ZONDAG: toastje met sterkers, ra dijs en citroensap, raapstelen, warme ham, vruchtensla. MAANDAG: rundvlees, andijvie, ge bakken aardappelen, vanillevla met rabarber. DINSDAG: groentesoep, spinazie- omelet, rijst. WOENSDAG: gebakken champignons rijstkoekjes, gestoofde komkom mer, muesli. DONDERDAG: kaasgehakt, bloem kool, aardappelen, flensjes. VRIJDAG: eieren in kaassaus óf gebakken vis, aardappelpuree en rauwe witlofsla, Deense vla. ZATERDAG: nasi goreng, fruit. Spinazieomelet 4 eieren, 4 lepels melk, zout, 50 g geraspte oude kaas, 1 kg spi nazie, bloem, boter. Was de spinazie, laat ze uitlekken breng ze aan de kook en maak ze verder, zoals gebruikelijk klaar. Bind ze met wat bloem, klop de eieren met melk en zout en bak in boter in in een koekepan hiervan 4 omeletten. Vul elke omelet met een paar lepels spinazie en schik ze naast elkaar op een vuurvaste schaal. Strooi er dik geraspte kaas over en schuif de scho tel in een hete oven. Muesli 1 grote appel, 1 eetlepel haver mout, 1 lepel gecondenseerde, ge zoete melk, 3 lepels water, I le pel citroensap. Week de havermout één nacht in het water, voeg de melk hierbij en giet de citroensap er heel langzaam, onder goed roeren bij. Rasp de ge wassen appel erin en meng alles di rect dooreen om bruin worden van de appel te voorkomen. Strooi er wat gemalen noten over,, Af en toe doen ze wat ouderwets aan, de schoentjes met de brede afgeronde leesten en met de dikkere hakken. Maar dat is slechts even, want we zijn al gauw enthousiast voor de jeug dige schoenenmode van het ko mende seizoen. We zullen inderdaad weer wat steviger op onze schoenen staan, want de hakken zijn dikker en lager, al kan de hoge, slanke hak voor geklede schoenen zeker niet gemist worden. In elk geval zul len we gracieuser kunnen rond stappen omdat we niet meer de hele dag hoeven wankelen en zwikken. Bovendien lijken de voeten in schoenen met ronde neuzen klei ner en dat is iets drt we toch eigenlijk wel erg prettig vinden. De middelhoge hakken zijn vaak vrij ver naar achteren geplaatst. Nieuw is de combohak, een fors hakje van twee tot vier centime ter dat soms uit vele laagjes leer bestaat en soms met leer over trokken is. ZIE DE WREEF Het accent van de nieuwe mode ligt voor het overgrote deel op de wreef, met bandjes, stroken en gespen, terwijl heel veel schoen tjes een open hiel hebben. Heer lijk luchtig voor de zomer en ge lijktijdig zeer gekleed. De bandjes, die veelal vrij hoog over de wreef lopen, breken de lijn van de voet op een gunstige manier. Soms is het één enkel bandje met een gespsluitinkje, een andere keer is het een sim pel smal draadje, dat eigenlijk een voortzetting is van een afste kende leren bies langs het voor- Élad van de schoen. Een verzameling smallere of bre dere banden op de voorvoet geeft ook een heel mooi effect. We denken hierbij aan een snoe zig rood schoentje met drie rijen bandjes over de voet vaarvan het hoogstgeplaatste met een klein gespje gesloten is. Dit fris rode chroomleren schoeisel heeft verder een diabolohakje en een gesloten hiel. Een ander voorbeeld is een don- derblauw chroomleren exem- plaat met een vrij progressieve hak van vier en halve centimeter, die nog al vrij ver naar achteren staat, terwijl op de voorvoet drie niet zo heel smalle bandjes lopen, die alle drie aan één kant ver sierd zijn met een knoopje. Op deze manier dus een niet aan wezige sluiting sugge- erend. Ja, er zijn heel veel beeldige schoenen en er is oneindig grote variatie. TERUG NAAR DE SUEDE. Wat denkt u van een schoentje van cognackleurige suède met een zwart chroomlederen pasje langs de wreef, een open hiel met vrij brede hielband en een gemakkelijk, laag hakje? Een vaak draagbaar schoentje, omdat de kleur niet opvallend is, omdat het goed om de voet sluit en om dat de hak plezierig loopt. Heel gekleed is een schoentje van zwart suède met open hiel en gegarneerd met een bies van zwart kalfsleer. Deze bies is op de wreef speels gekruist, wat een buitengewoon mooi effect geeft. Een solide blokhakje completeert het geheel. Ja, suède lijkt zijn plaats te gaan heroveren. Zo goed als de kostbare reptiel- en slangenleer schoentjes zeker weer een plaats je in menig vrouwenhart zullen krijgen. Geliefde materialen zijn verder het mooie kalfsleer, che- vraux en lakleer en voor warme zonnige dagen dan nog linnen, ny lon kant en. een dicht nylon weef sel. Er is voor elke smaak en bij el ke japon of mantel wel een pas sende schoen te vinden, want ook het kleurengamma is zeer uitge breid. We zien veel cognac, mid- delbruin en een voortreffelijke vV.ox- - - Gekleed zwart suède schoentje met open hiel. De garneren de bies, speels gekruist op de wreef, is van kalfsleer, het combohakje is uit verschillende laagjes leer opgebouwd. champagnekleur, maar ook hard groen, blauw en veel zwart En natuurlijk voor de stralende zomerdagen lichtbeige, berkenwit en een bijzonder mooie zandkleur, afgewisseld met roze, lichtblauw en andere pasteltinten en een vrolijk signaalrood. TWEEKLEURIG. Er zijn veel tweekleurige schoen tjes. Combinaties van zwart lak met cognac, zandkleur met zwart, mm f RoiMIAIMiktX groen chroomleer met zwarte ny lon inzet in het voorblad, cog nacglacé met een voorschoen van het zelfde leer in handjes, ge vlochten met zwart nylon en ge broken wit met cognackleurig leer. Heel zomerse schoentjes van bleu of roze leer gecombi neerd met een dicht nylonweef sel in de zelfde kleur, of pumps van roze en wit leer met parel moerglans zijn werkelijk hartver- overend. Vrolijke schoentjes met vrolijke strikjes wisselen af met schoenen in gedekte tinten of met bijvoor beeld een Delftsblauw suède schoentje met vierkan' lakgesp of een eenvoudig bandschoentje in sherry kleurig chroomleer met een zeer sjieke geperforeerde r»od en een diabolohakje. Het zal moeilijk worden om een keus te maken met zoveel aan trekkelijks en we zullen heel ste vig in onze schoenen moeten staan om niet voor eri.ele paar tjes tegelijk te bezwijken.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5