Een Europees boosheidje deMUL Strijd in Zuid-Vietnam weer in alle hevigheid ontbrand Brief van „de 38" was een uitvlucht voor Parijs AMERIKA LAAT ZUID-VIETNAM NIET WEERLOOS TEGENOVER DE COMMUNISTEN Mr. MARIJNEN GEEN PREMIER IN KABINETSFORMATIE-CALS RADIO DE KOOK STAGNATIE AUTOVERKEER NAAR WEST-BERUJN HET BRAZILIAANSE LEGER ZAL GEEN NIEUWE CHAOS TOESTAAN HET WEER Strategie „Zinledig GASVERWARMING binnenvering 'schuimrubber hazet-fabrieken een mue: een olifant gemaakt. Toestand ernstig maar niet hopeloos Niets sensationeels Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden De Franse minister van buitenlandse zaken Coüvé de Murville is niet voornemens op 10 mei in Venetië met zijn vijf eollega's van de E.E.G. een gesprek te gaan voeren over een eventuele politieke unie. misschien later eens, maar nu niet. Dat lijkt ietwat vreemd, want tot dusver was het steeds omgekeerd en wilde Parijs dit soort vergaderingen, maar hadden de anderen daar geen lust toe. Bonn werd dit keer boos en stuurde zijn ambassadeur bij Couvé langs om hem te herinneren aan de afspraak van Erhard en De Gaulle indertijd gemaakt tijdens hun ontmoeting in Bambouillet Nu behoeft men er geen ver driet over te hebben dat het Ve- netiaans overleg niet of pas veel later doorgaat. In feite is er de laatste jaren toch niets veranderd en De Gaulle en de overige vijf blijven tegenover el kaar staan in hun opvattingen de Fransman voor zijn concept van een Europa der vaderlanden, dat wil zeggen iets van samen werkende regeringen; de ande ren voor iets dat dieper ingrijpt en meer tot een echte gemeen schap leidt, liefst met een or gaan dat boven de nationale sta ten staat. Succes viel er in Venetië niet te verwachten voor de vijf of voor de Fransen, die geen van beiden de ander tot hun ziens wijze zouden hebben kunnen be keren. En wellicht is dit een belang rijke reden voor Couvé's weige ring: De Gaulle heeft belang bij diplomatieke successen waar door het aanzien van ziin land stijgt maar niet bij situaties waarbij anderen hem zijn zin niet geven. Door te wachten heeft hij kans dat in de gelede ren van zijn tegenpartij eens iemand het moe wordt dat er op deze manier helemaal niets ge beurt en daarom maar liever over zijn bezwaren tegen de Franse conceptie heenstapt. Een tussentijds gesprek zonder uit zicht heeft voor hem in die stra tegie geen enkele zin. Curieus is overigens wel dat In Parijs de schuld voor Couvé's weigering min of «leer de Ne derlandse minister Duns in de schoenen wordt geschoven om dat hij ziclt zo lovend uitliet over een brief van 38 vooraanstaande burgers. Daarin werd inderdaad en op niet onaanvechtbare wijze die vrij wat kritiek heefc ondervon den van de zijde van de Europese beweging weinig vriende lijks gezegd over de Franse doel stellingen in de Europese poli- BOM AANSLAGEN IN ALABAMA Donderdagochtend is de woning van een kleurling in Birming ham (Alabama) vernield door een ontploffing. Een dertien-ja rige jongen werd hierbij gewond. Vermoedelijk zou het hier een aanslag met dynamiet betreffen. De foto toont een poiltie-of- icier, die met de eigenaar van het huis naar de ravage staat te kijken. tiek. Parijs werd bovendien ver weten dat het probeert de N.A. V.O. uit te hollen Maar het is wel buitengewoon dat dit lichte trapje op de Franse tenen nu zo zwaar moet aankomen. Bondskanselier Erhard heeft de grooteuropese aspiraties van De Gaulle („tot aan de Oeral") als zinledig van de hand gewezen en zo is er uit iedere hoofdstad wel iets onaaardig.s te melden jegens De Gaulle en trouwens ook wel jegens Erhard, om van Johnson maar te zwijgen. Maar dat heeft nog nooit bijzonder zwaar gewogen bij de betrokke nen: het is nu eenmaal wat men in dit vak kan verwachten. Dat njjdige over de brief van 38 Nederlandse heren lijkt dan ook niet veel meer dan een smoes. Of een poging de verant woordelijkheid voor het nog steeds niet slagen van een geor ganiseerde 'politieke samenwer king op Den Haag af te wente len. Terwijl het in wezen nog steeds niet zo ver is omdat Frankrijk op geen enkele wijze rekening wil houden met de in zichten van de overige vijf, maar van deze wel vergt dat ze zicli zullen scharen achter de Franse opvattingen. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen het beste bed ooit gemaakt! tSoeulwill nog nooit geëvenaard! Zevenbergen N.B. Staking bij Van den Bergh en Jurgens Enige honderden werknemers bij Van den Bergh en Jurgens N.V. in Rotterdam hebben vrij dagmiddag het werk neergelegd. Zij zijn ontstemd over het uitblij ven van reacties op de begin maart door hen gestelde loon eisen voor de nieuwe c.a.o. De di rectie van het bedrijf deelde mee dat over de arbeidsvoorwaarden die aan de c.a.o. en grondslag liggen, volledige overeenstem ming is bereikt met de erkende vakbonden. Deze distancieren zich dan ook vön de staking. Begin maart kwam het bij Van den Bergh en Jurgens ook al tot een staking. Berichten over gevechten op verscheidene plaatsen in Zuid- Vietnam tussen regeringstroepen en vietcong-strijders wijzen erop dat de strijd, die de afgelopen drie weken wat was geluwd, weer in alle hevigheid is ont brand- Bij een hevig gevecht tan zui den van de belangrijke Ameri kaanse luchtmacht- en raketba sis te Da Nang zijn, naar vrijdag in Saigon werd vernomen naar schatting ruim driehonderd viet- cong-leden gesneuveld. Onder de regeringstroepen vielen onge veer 35 doden, onder wie twee Amerikanen, en 120 gewonden, van wie zeventien Amerikanen. Drie Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen werden neergescho ten. Aan de actie narren onge veer tweeduizend man rege ringstroepen deel. die gesteund werden door Amerikaanse straal vliegtuigen. In het betrokken gebied wordt nog steeds gevoch ten. Bij een aanval od vietcong- stellingen op ruim 30 km van Saigon sneuvelden donderdag vier Amerikanen, die deel uit maakten van helikopterbeman ningen. en werden er zes ge wond, zo heeft een Amerikaan se militaire woordvoerder vrij dag meegedeeld. Verder is mel ding gemaakt vat) acties tegen de vietcong in de provincies Qoeang Ngai; Binh Do'-ong, Birth Dinh en Phoeoec Thanh. Intussen meldde het Noord- Vietnamese persbureau dat bij de bomaanslag on de Amerikaanse ambassade in Saigon 168 Ameri kanen, onder wie een generaal de dood hebben gevonden. Verder J ficiële cijfers werden bij de aan- werden volgens het persbureau 49 Amerikanen gewond, onder wie eveneens een generaal. Vcl- ltns de in Saigon verstrekte of- slag in totaal 22 mensen gedood I en 190 gewond. Onder de doden zouden zich twee Amerikanen hebben bevonden. President Johnson heeft don derdag op een geïmproviseerde persconferentie gezegd dat een internationale conferentie over Vietnam naar zijn mening nog geen resultaat kan opleveren. Amerika streeft 'beslist niet naar uitbreiding van de striid in Viet nam, maar zal Zuid-Vietnam evenmin weerloos laten tegen over communistsche agressie. Hij ziet overigens geen teke nen die wijzen op bereidheid van de kant van de communisten tot onderhandelen. In de Amerikaan se regering bestaat geen ver deeldheid over de te volgen ge dragslijn. Op de vraag of hij denkt dat het bombarderen van doelen in Noord-Vietnam nuttig is, ant woordde de president: Ik geloof dat wij een taktiek volgen die de belangen van dit land het beste dient. Wij geloven dat te zijner tiid recht en wijsheid het zullen winnen. Johnson zei dat er als gevolg van het overleg met ambassa deur Taylor geen spectaculaire besluiten waren genomen. De president kritiseerde in dit ver band de Amerikaanse pers we gens de vele speculatieve be richten over de strategie in Vietnam. Hij verdedigde het gebruik van gas. dat hij humaner noem de dan bommen en mitrailleurs. Het maakte de slachtoffers al leen maar enige tijd misselijk. „Men had van een mug een oli fant gemaakt." In antwoord op een vraag zet Johnson, dat zijn uitnodiging aan de Russische leiders tot een be zoek aan Amerika nog steeds geldt. Hij acht het echter moge lijk, dat zij op het ogenblik niet veel zin hebben aan de uitnodi ging gevolg te geven. De Amerikaanse ambassadeur in Saigon, generaal Maxwell Taylor, die momenteel in Wash- ngton vertoeft voor overleg over het verdere Amerikaanse optre den in Vietnam, heeft vrijdag de toestand in Vietnam zeer ernstig maar niet hopeloos genoemd. Dit zei senator William Ful- Bright voorzitter van de senaats commissie voor de buitenlandse betrekkingen, tot verslaggevers nadat Taylor deze commissie en overzicht had gegeven van de die voor de strijdkrachten een situatie. Later op de dag woonde de ambassadeur een bijeen komst bij van de nationale vei ligheidsraad onder voorzitter schap van president Johnson. Senator Fulbright verklaarde, dat generaal Taylor en wij alle maal zeer bezorgd zijn over de toestand. Deze bezorgdheid gold de immer aanwezige mogelijk heid van het uit de hand lopen van de situatie. Generaal Taylor zelf zei vrij dag na afloop van de bijeen komst van de senaatscommissies, geen nieuwe strategie in Viet nam in gedachten te hebben. Geen van zijn voorstellen was, naar hij zei, sensationeel te noe men. Wij moeten alleen datgene wat we daar steeds gedaan heb ben beter doen, zo verklaarde hij. Het zenden van meer Ameri kaanse troepen naar Zuid-Viet nam ter beveiliging van de Ame rikaanse bases achtte hij voor lopig niet noodzakelijk, al sloot De premier van het demissio naire kabinet mr V. G. M. Marij- nen wenst geen minister-presi dent te worden indien de lopende formatie-Cals slaagt. Dit blijkt uit de verklaring, die gisteren namens de formateur mr J. M. L. Th. Cals is afgelegd. Deze luidt: ,.Uit gesprekken met de huidige minister-president is de formateur gebleken, dat mr Marijnen niet .in aanmerking wenst te komen voor de functie van minister-president in het nieuw te vormen kabinet. Hij acht het namelijk juist dat nu tussentijds een wisseling van regeringspartners plaats vindt een ander met de leiding van het nieuwe kabinet wordt belast". Algemeen wordt in Den Haag verondersteld, dat mr Marijnen zijn besluit in de ministerraad van het demissionaire kabinet, die gisteren werd gehouden, heeft medegedeeld. Mr Cals en zijn gesprekspart ners Schmelzer, Vondeling en Smallenbroek hebben hun be raadslagingen over een regerings program in hoofdlijnen hervat. Wolkenfoto's In de vijf jaar na de lancering van de eerste Tiros-weersatelliet op 1 april 1960 zijn bijna 500.000 wolkenfoto's naar de aarde ge zonden, zo heeft de Nasa, het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, bekendgemaakt. Ongeveer 90 procent van de fo to's was bruikbaar. Meer dan 2.100 storm waarschuwingen wer den aan 50 landen doorgegeven als gevolg van de waarnemingen door middel van de kunstmaan. Honderdvijfenzestig orkanen, wervelwinden en tropische stor men werden door de Tiros waar genomen. Van de negen gelanceerde Ti- ros-kunstmanen zijn er nog drie in bedrijf. (Aav.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Maandagmiddag om drie uur zullen de besprekingen over de zetelverdeling beginnen. PRINS BERNHARD EN PRINSES BEATRIX IN MILAAN Prins Bernhard en prinses Bea trix in gesprek met enige con gresleden bij aankomst op de luchthaven van Milaan ter bij woning van de Bilderberg-con- ferentie. De Oostduitse grensbeambten hebben hun actie tot opzettelijke vertraging van het autoverkeer naar West-Berlijn vrijdagmor gen in onverminderde mate voortgezet. Bij de grenspost Horst op de autoweg van Hamburg naar West-Berlijn vormde zich een rij van vijftig vrachtwagens, ter wijl de Oostduitse beambten demonstratief een krant bleven lezen. Het duurde gemiddeld ©twee tot vijf uren voordat een De Braziliaanse strijdkrachten zullen het land niet opnieuw in een chaos laten belanden, zo h- ft de Braziliaanse minister van oorlog', generaal Costa de Silva, in een toespraak gezegd. De minister sprak een 50-tal opperofficieren toe ter gelegen heid van de eerste verjaardag van de revolutie. Hij zei dat de revolutionaire regering tien jaar nodig zal hebben om het leven in Brazilië te normaliseren. Generaal De Silva, een van de voornaamste politieke aan hangers van president Castelo Branco, verklaarde zonder ver dere uitleg, dat het leger zijn taak bij de verzekering van de orde zal blijven uitvoeren „met of zonder maarschalk Castelo Branco". Miguel Arraes, de voormalige gouverneur van de staat Per- nambuco die na de revolutie in april 1964 in Recife gevangen is gezet, is onlangs naar een an dere gevangenis overgebracht. De plaats waar hij thans gevan gen zit, is niet bekendgemaakt. Volgens het doorgaans goed- ingelichte economische dagblad „Boletim Cambial" zou de over plaatsing van Arraes verband houden met de ontdekking in maart van een samenzwering in het noordoosten van Brazilië. De opstand had vermoedelijk moe ten samenvallen met de ver jaar hij de mogelijkheid niet uit dat dit in de toekomst wel nodig zou worden. Zich geheel aansluitend bij het oordeel van de Ameri kaanse regering over de voor uitzichten voor onderhandelingen over de kwestie-Vietnam zei de ambassadeur: Er is niets of niemand om mee te onderhande len. Die generaal zal waarschijn lijk zondag naar Saigon terug keren. dag van de revolutie van vorig jaar, waarbij president Goulart werd verdreven. Volgens het blad stelt de mili taire inlichtingendienst een on derzoek in naar de juistheid van geruchten volgens welke Arraes in het geheim zou zijn benoemd tot secretaris-generaal van de Brazililiaanse communistische partij in de plaats van Luis Car los Prestes. vrachtauto de controle kon pas seren. Donderdagavond is met dit optreden op de autoweg van Hannover naar Berlijn begon nen. Aanleiding is vermoedelijk het feit, dat de Westduitse bondsdag volgende week woensdag in West-Berlijn in plenaire zitting zal bijeenkomen. De Oostduitse pers beschul digde vrijdag de bondsregering ervan de crisis in Vietnam te gebruiken voor nieuwe provo caties in West-Berlijn en boven op een kruitvat met vuur te spelen. Meer dan 50 studenten gearresteerd in Lissabon Gewapende politiemannen om singelden donderdag in Lissabon de mensa van de universiteit na incidenten tussen studenten en rector, prof. Paulo Cunha. Een groot aantal studenten werd ge arresteerd, zo deelden welinge lichte kringen in de Portugese hoofdstad donderdagavond mee. Het preciese aantal arrestaties is niet bekend, maar volgens stu dentenkringen zijn het er meer dan vijftig. DROOG WEER Een gebied van hogeluchtdruk, dat zich uitstrekt van de Atlan tische Oceaan over Zuid-Enge- land tot boven midden-Europa, bracht vrijdag bij ons en in de ons omringende landen droog en zonnig weer. Op tal van plaatsen liep de temperatuur op tot waar den tussen 15 en 20 graden. In Denemarken, waar laaghangende wolkenvelden van zee kwamen binnendrijven, kwam het kwik ZATERDAG 3 APRIL v.m. n.m. Breskens 2.43 3.10 Tereuzeri 3.1S 3.45 Hansweert 3.58 4.25 Walsoorden 4.08 4.35 ZONDAG 4 APRIL v.m. n.m. Breskens 3.17 3.41 Terneuzen 3.52 4.16 Hansweert 4.32 4.56 Wasoorden 4.42 5.06 MAANDAG 5 APRIL v.m. n.m. Breskens 3.51 413 Terneuzen 4.26 4.48 Hansweert 5.06 5.28 Walsoorden 5.16 5.38 niet veel hoger dan 3 graden. Daar de wind in onze omgeving vandaag zwak tot matig uit wes telijke richtingen gaat waaien, zullen boven zee aanwezige mist en wolkenvelden ook onze kust gebieden kunnen binnendringen. Daar zullen de temperaturen dan ook waarschijnlijk iets lager zijn dan vrijdag. Elders in ons land wordt evenwel opnieuw zonnig weer verwacht met middagtem- peraturen tussen 15 en 18 gra den. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Droog weer Droog weer met voornamelijk in de kustgebieden plaatselijk mist of wolkenvelden, elders over 't algemeen zonnig. Zwak ke tot matige wind uit westelij ke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON MAAN op onder op onder April. 3 6.11 19.17 7.08 21.10 4 6.11 19.19 7.27 22.31 5 6.06 19.20 7.49 23.54 frankering bjj abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; pe: maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 c DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 3 APRIL 1965 21e Jaargang - No. 6408 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum pei advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. (Adv.)

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1