beursoverzicht WGfèkplAAtS voor A. O. W. ecs ERHARD OVER Streven naar BUITENLANDSE één Duitsland Nieuw gebouw voor Benelux in Brussel Succesvol experiment op Linker Maasoever Pagina 7 Agenda Prins Hassan kroonprins van Jordanië STEMMING VIEL MEE Nabeurskoersen AKU: (503) Advicskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0010.10 BOMAANSLAGEN IN ALABAMA Gedwongen pensionering vaak schadelijk Vrijdag 2 april 1965 DE VRJfE ZEEUW Bondskanselier Erhard heeft zich woensdag op de slotzitting van het congres van zijn chris ten-democratische partij in Dus- seldorf uitgesproken voor een buitenlandse politiek, gebaseerd op het streven naar de eenwor ding van Duitsland, de ontwik keling van de Frans-Duitse sa menwerking, een nauwe samen werking met de Verenigde Sta ten en een reorganisatie van het Atlantisch bondgenootschap. De Westduitse regeringsleider sprak voorts over „de gevaren van het Russische imperialisme". Hij was van oordeel, dat de bondsrepubliek door de buiten landse politiek haar positie heeft versterkt. OPENLIJKE PLAAG Hij vond dat West-Duitsland zich moet mobiliseren om zijn „vitale belangen wat de hereni ging van Duitsland betreft, te verdedigen en een aktieve en breed opgezette Europese poli tiek te volgen". De verdeling van Duitsland noemde hij een „open lijke plaag". Als gevolg van de tegenstellingen in de wereldpo litiek werd deze kwestie echter geblokkeerd. Daarom had de bondsrepubliek er groot belang bij dat er een ontspanning komt. In dit verband vond Erhard dat de Russische politiek ongelukki gerwijze allesbehalve op ont spanning is gericht. GEVAAR De andere communistische lan den in Oost-Europa toonden ech ter steeds meer belangstelling voor economische en culturele uitwisselingen met de bonds republiek. Toch raadde de bonds kanselier de westelijke mogend heden af met elkaar te gaan wedijveren om aan de commu- nistische landen kredieten met een zo lang mogelijke looptijd te verlenen. Dit zou zijns inziens het communistische gevaar ver sterken. Prof. Erhard drong met kracht aan op een verdere ontwikkeling van de samenwerking met Frank rijk. Volgens hem bestaat er overeenstemming over de be langrijke kwesties van de ge meenschappelijke politiek. De Belgische vice-minister van buitenlandse zaken, II. Fayat, heeft woensdagochtend in Brus sel met het doorknippen van een wit lint de openingsplechtigheid verricht van het zes verdiepingen tellende en 2'/j milioén gulden kostende Benelux-gebouw. Hij herinnerde er daarbij in een toespraak aan, dat Beneux a1 tien jaar voordat de Europese economische gemeenschap in 1958 tot stand kwam, een douane unie was tussen België, Neder land en Luxemburg, waarin de douanerechten waren afgeschaft. Hij sprak de hoop uit, dat Bene lux een mijlpaal zal blijven voor de verdere Europese eenmaking. VOORLOPER De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zei dat de E. E. G. welis waar Benelux op technisch en economisch gebied is voorbijge streefd, maar „indien de „zes" op politiek gebied dezelfde gedach ten huldigden a's Benelux, zou den zij op het gebied van de po- itieke eenwording van Europa veel verder zijn geweest." „Daarom moet worden ge hoopt, dat Benelux ook op poli tiek gebied de voor'oper van de Europese gemeenschappen zal blijken te zijn geweest," aldus mr. Luns. HEDEN Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Hij kon het niet laten". AxelHet Centrum, 8 uur „Alleman". ZATERDAG 3 APRIL Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Hij kan het niet laten". Café Maandag, 7.30 uur: Prijskaarting. AxelHet Centrum, 8 uur „Alleman". ZONDAG 4 APRIL Terneuzen Luxor-Theater, 3 en 8 uur: „Hij kan het niet laten". Axel3.45 en 8 uur „Alle- De Luxemburgse premier, P. Werner, verklaarde te wensen dat in Europa in po'itiek opzicht de Benelux-geest zal doordringen. Het nieuwe gebouw betekent het einde van jarenlange omzwer vingen van het secretariaat-gene raal van Bene'ux. Het is ni Brus sel al vier keer verhuisd. Het ge bouw staat in de Regentschap straat dicht bij het paleis van justitie in de Be'gische hoofd stad. Prins Hassan, de 18-jarige broer van koning Hoessein van Tordanië, is donderdag bij ko ninklijk besluit benoemd tot kroonprins in de plaats van prins Abdoellah, de 3-jarige zoon van koning Hoessein en prinses Moe- na (de vroegere Britse Toni Gardner). Premier Wasfi Teil, die het besluit voorlas op een bijeen komst van het parlement, zei dat de koning de volle vrijheid had een kroonprins te kiezen, die hem een nieuwe steun zal zijn „bij het dienen van zijn land in het bijzonder en de Arabische zaken in het algemeen". Prins Hassan studeert in Ox ford (Engeland). Niettegenstaande bijna alle in ternationale waarden bij de ope ning beneden het voorgaande slotniveau werden verhandeld, is de stemming gisteren beslist meegevallen. Men had op lagere koersen gerekend, dit op de vrees dat de nieuw te vormen regering een vermogensaanwas- belasting (speculatie-belasting) zal gaan introduceren. Ter beur ze ging het gerucht dat het even tuele voorstel tot vermogens- aanwasbelasting van de te vor men regering door de partij van de arbeid in de ijskast was ge stopt. Velen ter beurze echter beschouwden dit gerucht als een flauwe 1 aprilgrap. De handel was wederom germg. Gedurende de verdere beursduur kwamen wat kooporders los van lokale zijde, waardoor de koersen voor enkele hoofdfondsen aantrokken. Ook vonden dekkingsaankopen plaats van de arbitrage en de beroepshandel. Philips steeg van 148,30 tot 148,90 (148,90). Uni lever van 130,20 tot 130,40 (129,80). Kon. Olie van 148,20 tot 148,50 (148,60). AKU was 2 punten lager op 501V2 als gevolg van de staking van de werknemers van AKU in Emmen. Hoogovens daalden een paar punten tot 523. K.L.M. werd enkele guldens lager geadviseerd ingevolge Wallstreet. Van Wall- street ging geen enkele stimu lans op het Damrak uit doordat de Newyorkse beurs woensdag verdeeld sloot. K.L.M. en Kon. Olie lagen er lager in de markt. Na een zwak begin trokken ook de koersen in de scheep vaartsector aan. Zo verbeterde Holland-Amerikalijn van 125 tot 128 (128V2), Kon. Boot deed op lopend 128V2 tot 130 (129%) en Scheepvaart Unie 138% tot 139 (137%). Ook voor Van Nie- velt kwamen kooporders los waardoor de koers steeg van 111 tot 114 (111%). De leidende cultures lagen evenals de staatsfondsen wat verlaten in de markt. In de lokale afdelingen wer den aandelen Gebr.s Naeff hoger geadviseerd op de dividendver hoging tot 7V2 (5) procent. In doheem was weinig veranderd. Dit concern neemt Van Niftrik in Putte (N.-B.) over tegen uitrei king van 1,5 min nominaal aandelen Indoheem ex dividend 1964. Aandelen Surinaamse Brou werij werden lager geadviseerd. Hoogovens: (528) Kon. Olie: 147.50—147.80 (148.40) Philips: 148.50—148.60 (149.10) Unilever: 130.20—130.50 (130.90) K.L.M.: 125.50—127. Stemming: kalm. Amerik. dollar 3.58'/23.62V2 Canadese dollar 3.29V23.34'A Franse frank (100) 73.3073.80 Belgische frank (100) 7.207.26 Zwitserse fr. (100) 82.8583.15 Duitse mark (100) 90.1590.65 Noorse kroon (100) 49.7050.70 Deense kroon (100) 51.5552.55 Zweedse kr. (100) 69.5070.50 Italiaanse lire (10.000) 56.50—58.50 Oostenrijkse schilling (100) 13.91—=—14.01 Portugese escudo (100) I2.37V2—12.47V2 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.92—6.07 Donderdagmorgen vroeg is de woning van een neger in Bir mingham (Alabama) door een ontploffing gedeeltelijk vernield. Een 13-jarige jongen werd licht gewond. Vermoedelijk is hier sprake geweest van een dyna- mietaanslag. Later werd op de voorgalerij van het huis van een vrouwelijk blank gemeenteraadslid een tijd bom gevonden. De bom kon nog tijdig onschadelijk worden ge maakt. Later ontploften nog twee bommen, n.l. één voor de wo ning van de burgemeester van Birmingham en de andere voor het huis van een vrouwelijk lid van de gemeenteraad. Boomplantdag Achthonderd Utrechtse school kinderen in aktie nabij het uni versiteitsgebouw „De Uithof" tijdens de boomplantdag. In het Verzamel ge-bouw in het dynamische stadsdeel Rotterdam-Zuid gonst vijf dagen van de uit veie kantoren en werkplaatsen het verheffende ritme van de arbeid. Op de vierde verdieping van dit gebouw treffen wij een zeer exclusieve groep werkende mensen aan. Daar is de werkplaats „Sterk door werk Rotterdam" gevestigd, de coöperatieve werkgemeenschap van en voor gepensioneerden. De jongste werknemer is 66 jaar, de oudste is kortgeleden 80 geworden. Niemand wil graag bejaard zijn, toch hoopt iedereen het te wor den Het bejaardenvraagstuk staat ook in ons land bovenaan drijven, heeft de creatieve bezig heid in groepsverband toch zeker voordelen. .Ik werk hier graag," zegt een 5-jarige ex-metaalbewerker, die rü een deel van de dag achter een draaibank in de Rotterdam se bejaardenwerkplaats door brengt. „Vroeger heb ik altijd met andere mensen gewerkt en ook al knutselde ik graag thuis, op den duur werd je er zat van. J"e wilt toch ook andere mensen om je heen zien." wordt verdeeld aan de hoeveel heid uren die men gewerkt heeft. Begroot is dat het. winstaandeel ongeveer 1,per uur zal be dragen. aan besteed." wrsBn ZAAMmsiHBf De oudste medewerker is 80 ktas. Vanaf zijn twaalfde jaar heefr hij in loondienst gewerkt en zij a 75ste bediende hij nog sse 7ift» „omdat ik van de A.O.W. alleen niet rondkwam". Nu werkt hij 15 uur per1 De gedwongen pensionering is in veie opzichten nadelig. Duizenden bejaarden zien geen kans de plotselinge lancune die bij de pensionering ontstaat, be vredigend op te vullen. De ervaring heeft geleerd dat oudere mensen het gemakkelijker hebben, als zij er maar liefheb berijen op na houden. BLIJVEN SCHILLEN de lijst van meest urgente socia le vraagstukken, maar er is altijd een zekere weerstand om dit pro bleem onder ogen te zien. Alsof men niet gaarne wordt her innerd aan de onafwendbaarheid van ït „ouder worden" Ondertussen hebben feiten altijd een overtuigingskracht, die het op den duur van alles wint. 3 UUR PER DAG Zó moeten veel Rotterdammers boven de 65 er over gedacht heb ben, want toen in maart 1964 de werkplaats werd geopend, waren er meer dan 300 aanmeldingen binnengekomen van werklustige a.o. w-trekkers. Een selectie en een medische VEEL ANIMO Alleen de bedrijfsleider, de heer L. van Noort, die jonger is, heeft een volledige dagtaak. Hij vertelt dat de orderportefeuil le een beslissende rol speelt. „De opdrachtgevers willen na tuurlijk prin.a r e-i. geleverd deze werkplaats. „Ik zou er dei hele week willen doorbrengen..'* De assistent van de bedrijfslei der (71) was vroeger inspecteur: van de houtvaart; een voormali ge chef-kassier houdt nu de boe ken van de werkgemeenschap bij. Zo -ferkt een team van werkwil lig*^ (de vat geschoold) aan Een vluchtige blik op de bevol kingsgrafiek leert ons, dat een steeds groter deel van de bevol king aan de andere kant van de 65 komt te staan. zien. Daarom geven zij eerst een proefopdracht om te kijken wet onze mannen presteren. Dat is in de meeste gevallen erg gunstig. Er wordt bij ons met ani mo en ook zeer nauwkeurig ge werkt. Iedereen heeft het gevoel mee te werken aan de groei van een eigen bedrijf en dat stimu leert. Bovendien, vinden zij het alle maal fijn enkele uren per dag uit de dagelijkse sleur te zijn. Dat blijkt wel uit de onderlinge gesprekken." Een van de werkgevers-opdracht gevers vertelt ons: „Ik ben zeer enthousiast over wat de bejaar de mensen presteren. Zij werken misschien wat langzamer, maar beslist nauwkeuriger dan de meeste. jong£*eo. Aan alles wat de meest uiteenlopende opdrach ten, waaronder bijvoorbeeld het repareren van kantoormeubelen voor de P.T.T., het monteren van snijmachines, het re- 'deren van afsluiters voor de Shell e.a. De gemeente Rotterdam is eige naar van de bedrijfsruimte en heeft voor 100.000,in het stichtingskapitaal bijgedragen. Ze geeft daarmee een voorbeeld aan andere gemeenten in ons land, waar dergelijke werkplaat sen nog niet bestaan. Omdat het geld er niet voor is? Of omdat men het geld er niet voor over heeft? Interessante vragen voor gemeenteraadsleden, die zich ver diepen in de bejaardennrahlema- tiek. De Vlaamse schrijver Willem Els- schot heeft dit destijds goed be grepen, toen hij een oud vrouw tje dat graag aardappels schilde, manden vol aardappelen van de buren en de naaste familie liet bezorgen, opdat zij maar bezig zou blijven. De sociaal-geneeskundige drs. M. van de Sandt, specialist in bejaar denzaken, zegt: „Het gedwon gen neerleggen van beroepsar beid kan gemakkelijk tot span ningen aanleiding geven. De plotselinge overgang is veel te groot. Deze overgang van vol le activiteit naar rust, die och met de individuele verscheiden heid noch met de psychische en fysieke toestand van de betrokke ne rekening houdt, werkt voor veel „ouden van lagen" schade lijk, vooral wanneer deze zich niet bejaard voelen." Hoewel natuurlijk vele bejaarden gaan knutselen of andere parti- culieie liefhebberijen gaan be keuring moesten worden toege past. Op het ogenblik werken er 120 personen in twee ploegen, drie uur per dag, in een prettige lichte ruimte. De werkplaats is zeer modern opgezet en uitstekend geoutilleerd. Ter beschikking van de leden staan een lastransformator, een precisie-draaibank, een autogeen lasapparaat, een precisie-kolom- boormaehine een kolomslijpma chine en een houtcirkelzaag. In de coöperatieve werkgemeen schap bestaat geen werkgevers- werknemersverhouding. De leden kiezen zelf het bestuur uit hun midden. Het bestuur be heert de werkplaats, verdeelt de taken en werft orders. De mede ondernemers, de leden dus, ont vangen geen loon. Kijk*1 in de werkpunt is met veie mdene machines

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 9