TONNEN BENZINE EN BRANDBOMMEN GEGOOID WALLACE GING DOOR DE KNIEËN TWEEDE RONDE IN ALABAMA HET WEER Bos in Noord-Vietnam brandde twaalf uur Prijsverhoging koffiemelk Prinses Beatrix opent huisartsen- instituut FRANSE PERSAARVAL NEDERLAND Tegen minister Luns gericht? Formitiegesprek wordt vandaag voortgezet VRIJDAG 2 APRIL 1965 21e Jaargang - No. 6407 Cambodja steunt Noord-Vietnam New York Times over kwestie-Viêtnam Lagerhuis over de Ver. Staten en Vietnam Na de aardfoevmgsramp in Chili STAKING BIJ BELGISCHE RADIO EN T.V. Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adree Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Een poging om een belangrijke basis van de vietcong in een bos op ongeveer 40 km ten noordwesten van Saigon uit te branden is donderdag mislukt. Een onweer dat vermoedelijk is veroorzaakt door de hitte van de vlammen, heeft het vuur gedoofd. De oorlog in Zuid-V iet nam gaat voort. Telefoto A.N.P.: Terwijl Zuid- vietnamese soldaten rusten vóór ze de rimboe intrekken om te proberen de Vietcong te verdrij ven, eet een klein Vietnamees jongetje zijn beetje rijst, wat hij belangrijker vindt dan de zwaar gewapende militairen. De foto werd gemaakt in een dorpje in de omgeving van Saigon. De Verenigde Staten zouden door zo te handelen de grootst mogelijke onrust wekken in alle met-communistische landen in dat deel van de wereld, daar hiermee agressie beloond zou worden. Wat de Amerikaanse militaire acties tegen Noord- Vietnam betreft zei de Britse minister, dat onmogelijk van de Verenigde Staten gevraagd kan worden zich onder alle omstan digheden van terugslaan te ont houden. Stewart vond dat het noodza kelijk was dat het conflict door onderhandelingen wordt beslecht. Hij betreurde het, dat zijn Rus sische ambtgenoot Gromiko bij diens bezoek aan Londen de vo rige maand hardnekkig had vastgehouden aan onvoorwaar delijke terugtrekking van de Verenigde Staten uit Vietnam. De minister zei verder, dat de Britse regering met symDathie kennis had genomen van de op roep van een aantal niet-gebon- den landen tot onderhandelingen over Vietnam. Minister Stewart zei dat Groot- Brittannië vastbesloten is alle landen die bij de Vietnamese crisis betrokken zijn, te polsen met het oog op het vinden van een basis voor een vreedzame regeling. De ex-minister van buitenlandse zaken Gordon Wal ker .7»! daartoe in de tweede helft van deze maand een bezoek aan Zuidoost-Azië brengen. Aange zien de Sowjet-Unie tot dusver niet handelend wil optreden in de crisis, zullen wij dat dan maar doen, aldus Stewart. Amerikaanse en Zuidvietna- mese vliegtuigen hadden woens dag tonnen benzine, brandbom men en een verbeterd soort na palm uitgeworpen boven het bos, dat sedert zeven jaar door een vietcong-regiment wordt ge bruikt als basis om na een aan val „weer op adem te komen". Een Amerikaanse militaire functionaris zei gisteren dat het bos bijna twaalf uur brandde. Het vuur was echter door de zware regenval geblust. Drie Amerikaanse en een Thailandse vlieger, die hebben deelgenomen aan de luchtaan vallen op Noord-Vietnam, be vinden zich in gevangenschap, zo heeft het Noordvietnamese pers bureau gemeld. Het Cambodjaanse persbureau meldt uit Pnompenh dat Cam bodja volledige steun heeft toe gezegd aan president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam en Ngoejen Hoeoe Tho, de presi dent van het Zuidvietnamese be vrijdingsfront (de politieke orga nisatie van de vietcong). In een boodschap zegt prins Norodom Sihanoek, het Cambod jaanse staatshoofd: Cambodja schenkt zijn volledige steun aan de heldhaftige strijd van het Vietnamese broedervolk, dat zo wel in het noorden als in het zuiden zijn onafhankelijkheid en soevereiniteit verdedigt. De Cambodjaanse regering regering meent dat alle landen de Verenigde Staten zouden moeten dwingen de rechten van de Indochinese volkeren te res pecteren en het aan de Aziaten over te laten hun eigen proble men op te lossen. Naar de New York Times uit Moskou meldt, hebben Noord vietnamese functionarissen in particuliere gesprekken met di plomaten van een niet nader ge noemd niet-gebonden land te kennen gegeven, dat hun rege ring wellicht zal instemmen met het houden van een nieuwe Ge- neefse conferentie inzake Indo- China. Volgens de officiële opvatting van het bewind in Hanoi zou men pas aan ber,prekingen kunnen deelnemen als de Amerikaanse strijdkrachten zien uit Zuid- Vietnam hebben teruggetrokken. Het standpunt van genoemde Noordvietnamese functionaris sen zou dus aanzienlijk soepeler zijn. Zij hadden te kénnen gege ven dat Hanoi graag directe in terventie op Noordvietnamees gebied door de Russen of door de Chinezen zou vermijden. Daarom zou Noord-Vietnam niet ingaan op aanbiedingen voor het zenden van vrijwilligers. Dit zou echter aanvaarding van even tuele Russische luchtdoelwapens met sowjet-personeel niet uit sluiten. Overigens zou Noord- Vietnam hebben gehandeld tegen het advies van Peking, toen het in februari met premier Kosygin een overeenkomst inzake Russi sche militaire bijstand tekende, aldus het bericht in de New York Times. De Verenigde Staten zouden, wanneer zij hun troepen zomaar uit Vietnam terugtrokken en ile zaak verder overlieten aan Noord-Vietnam en de vietcong. in gebreke blijven bij het nako men van de verplichtingen die zij jegens Zuid-Vietnam op zich hebben genomen, zo verklaarde donderdagmiddag in het lager huis de Britse minister van bui tenlandse zaken Stewart top de opening van liet debat over de Vietnamese crisis. De prijsverhoging voor koffie melk is na een gesprek dat fa brikanten van dit produkt met het ministerie van economische zaken hebben gehad, thans defi nitief vastgesteld. Zij zal afhan kelijk van de soort 3, 4 of 5 cent per liter bedragen en gaat maan dag a.s. in. VARKENSPEST BIJ AALTEN Bij de varkensfokker W. Veld horst in de buurtschap Lintelo, gemeente Aalten, is varkenspest uitgebroken. Driehonderd var kens moesten worden opgeruimd. In drie maanden tijd is dit het vijfde geval van varkenspest in deze omgeving. Op donderdag 22 april a.s. zal prinses Beatrix het door het Nederlands huisartsengenoot schap in het leven geroepen huisartsen-instituut, gelegen aan de Mariahoek te Utrecht, offi cieel openen. Hiertoe zal op die dag des middags om 15.45 uur een bijeenkomst plaatshebben in de dinerzaal van het jaarbeurs- 'restaürant te Utrecht, waar enige korte toespraken zullen worden gehouden door de staatssecreta ris van de volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels; de voorzitter van het genootschap, dr. F. J. A. Huygen, en door de directeur van het huisartsen-instituut, dr. J. C. van Es. Na de bijeenkomst zal prinses Beatrix zich om circa 16.45 uur met een klein gezel schap naar het huisartsen-insti tuut begeven voor het verrich ten van een openingshandeling en een korte rondleiding. Prins Bernliard en prinses Beatrix naar Italië Prins Bernhard is donderdag middag tegen kwart over twee met de regeringsfriendship ver trokken naar Como in Italië voor het presideren van de Bilder- berg-conferentie, die van 2 tot en met 4 april in Villa d'Este aldaar zal worden gehouden, zo deelt de rijksvoorlichtingsdienst mede. De prins reist in gezelschap van prinses Beatrix, die de con ferentie als toehoorster zal bij wonen. Het gevolg van de prins en de prinses bestaat uit mej. M. C. C. Wijnen, particulier secretaresse van prinses Beatrix, de heer E. Vernede, particulier secretaris van de prins en mr. A. E. van Braam Houckgeest, adviseur van economische aan gelegenheden van de prins. Donderdag we^i'.-n nog twee honderd inwoners van het Chi leense mijnwerkersdorp El Co- bre, dat zondag als gevolg van de aardbeving door een modder- lawine werd bedolven, vermist. Tot dusver zijn ongeveer vijftig lijken gevonden. Het reddings werk wordt hoe langer hoe moei lijker, daar de zon de modder- massa zo hard als rotsgesteente maakt. De Duitse herdershond Doro-Brando, enkele dagen ge leden met zijn in Amsterdam wonende baas J. R. Toman in Chili gearriveerd, wees donder dag in El Cobre een plaats aan waar vier slachtoffers van de ramp bedolven lagen, onder wie drie kinderen. Doro-Brando heeft nog maar kortgeleden in Zwit serland zijn opleiding als lawine- hond voltooid. De heer Toman is technisch leider van de Neder landse ramp-reddingshonden brigade. Spaans verkeersvliegtuig verongelukt Telefoto A.N.P.: Nabij Tanger is woensdag een Convair van de Spaanse luchtvaartmaatschappij „Iberia" verongelukt. Van de 52 inzittenden zouden er maar drie overlevenden zijn. Eén van de inzittenden zou een Nederlandse geweest zijn. De foto toont het aan land brengen van een van de, door een vissersboot opgepikte over levenden, een Scandinavische vrouw. Het is een vreemd toeval dat de eerste president der Verenig de Staten die rit het zuiden van het land komt, zo drastisch moet optreden tegen die zuidelijke staten. Dit in de eerste plaats door zijn wetgeving om de dis criminatie van de negers aan de stembus uit te drijven en nu doordat hij een onderzoek naar de gedragingen van de Ku-Klux- Klan aankondigde. De gewoonte in dit geheim zinnige genootschap zich met dikdoenerige namen als „grote tovenaar" te sieren en zich te vermommen in lakens, kan de neiging wekken de leden te be schouwen als halfzachte liefheb bers van een beetje rare folklore. Dat zij ervan verdacht worden de blanke vrouw uit Detroit te hebben neergeschoten die bij de mars door Alabama meehielp, geeft een ander idee van de „heren". Het is een publiek geheim dat de Klan de hand heeft gehad in tal van moorden, mishandelin gen en intimidaties van negers in de zuidelijke staten. Trou wens, ook katholieken en Joden hebben te maken gehad met hun aktiviteiten, waarvan de be kendste wel was een slachtoffer met teer te besmeren en door een hoop veren te slepen. President Johnson Maar het ergste is dat de Klan vertegenwoordigd schijnt te zijn tot in alle politie-machten en achter de tafels vdn de recht banken. Dat is waarschijnlijk de reden waarom getuigenin zaken over moorden op negers plotse ling niets meer weten uit lijfs behoud of spoorloos verdwijnen. En waarom nog nooit een blanke in het zuiden de doodstraf kreeg voor het vermoorden van een neger. President Johnsons voorgan gers hebben vaak getracht iets tegen de Klan te ondernemen, tevergeefs. Johnson maakt ge bruik van de publieke veront waardiging die nu is ontstaan om door te zetten, waarbij hij kan j rekenen op een aktief ministerie van justitie, een erfenis van Ro bert Kennedy die zijn opvolger Katzenbach uitstekend beheert. Ook dr. Martin Luther King haakt in op de ergernis die het optreden van de autoriteiten van Alabama heeft veroorzaakt. Hij wekt op tot een boycot van de produkten van Alabama. Die kan gevoelig aankomen. Resultaat Reeds nu hebben gemeenschap pen in het zuiden die naar in dustrie snakken omdat de agra rische aktiviteiten steeds min der lukratief worden, de teleur stelling gesmaakt dat bedrijven geen zin hadden zich te vesti gen in dergelijke onrustige ge bieden, waarvan de naam alleen al een anti-reclame voor het produkt zou vormen. Wanneer de arbeidsgelegen heid inkrimpt door Kings boycot en men vergete niet dat de negers een afnemerskring vor men van miljoenen dan is er een argument temeer om het verzet te staken, dat toch hoe langer hoe zinlozer wordt. Gou verneur Wallace is al door de knieën gegaan; hij ontving een delegatie van de strijders voor burgerrechten. King loopt slechts één risico: De correspondent te Parijs van het Zwitserse blad Neue Züricher Zeitung schrijft naar aanleiding van wat de Franse bladen Paris- Presse en France-Soir dezer da gen over Nederlandse houding in de Europese politiek hebben ge schreven, dat de Franse pole miek erop gericht is opneming van minister Luns in een vol gend kabinet moeilijker te ma ken. Volgens het Zwitserse blad kan men zich niet aan de indruk onttrekken dat de twee bladen van officiële zijde geïnspireerd waren, toen zij Nederland zijn houding in de Europese politiek verweten. De twee Franse bla den deden dit naar aanleiding van de afwijzing door de Franse minister van buitenlandse zaken, Gouvé de Murville, van het voor stel van zijn Italiaanse ambtge noot, Fanfani, voor een minis tersconferentie te Venetië. GEÏNSPIREERD Officieel werd in Parijs gezegd dat Frankrijk niet tegen een dergelijke conferentie is, maar dat een zorgvuldige voorberei ding nodig is om er zeker van te zijn dat zij resultaat zal heb ben. Frankrijk wil een dergelijke voorbereiding maar eerst moet worden vastgesteld of er een gemeenschappelijke wil is wat betreft de opbouw van Europa. Paris-Presse en France-Soir schreven dat die wil in Neder land niet aanwezig is. De correspondent schrijft des te meer de indruk te hebben dat de mening van de twee Franse bladen geïnspireerd ïs, omdat de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken te Parijs niet heeft willen tegenspreken dat die opmerkingen teruggaan op directe contacten met het mi nisterie. het falen van zo'n aktie kan hem meer kwaad doen dan het sla gen hem baat kan opleveren. En zo'n falen kan bovendien be tekenen dat de radicalere neger leiders weer op de voorgrond treden, terwijl ze nu juist door het succes van Kings geweld loze aktie naar het achterste plan zijn gedrongen. Gisteren hebben de formateur, mr. J. M. Th. Cals, en de frak- tieleiders van K..V.P., P. v. d. A. en A.R.P., de heren Schmelzer, Vondeling en Smallenbroek, tot over zessen in de avond be raadslaagd over de hoofdlijnen van een ontwerp-regeringspro- gram Zij hielden een korte lunchpauze en gingen gezamen lijk dineren „ergens in Den Haag". Aangenomen wordt dat de eindredaktie van de kernpunten, waarop de hoofdlijnen van het regeringsprogram moeten rus ten, inmiddels gereed is. Vanmorgen om 10.30 uur ko men de formateur met de frak- tievoorzitters opnieuw in het kabinet van de minister-presi dent aan het Plein 1813 bijeen. In de loop van de volgende week zullen naar de formateur verwacht zetelverdeling, depar tementale indeling en departe mentale coördinatie aan de orde kunnen komen. De Franstalige journalisten van de Belgische radio en tele visie hebben besloten hun sta king ook donderdag voort te zetten. De nieuwsuitzendingen werden wederom beperkt tot drie. De aktie is woensdag begon nen en is gericht tegen de be- grotingspolitiek van de R. T. B., die volgens de stakers enerzijds de programma's nadelig beïn vloedt en anderzijdc een betere salariëring van het radio- en Noordelijke wind Boven grote delen van Europa was het ook donderdag droog en zonnig. Daarentegen handhaafde zich boven de Noordzee mist en wolkenvelden, waarvan de grens donderdagavond tot boven Gro ningen, Friesland en de kop van Noord-Holland reikte. Daar de wind zwak tot matig uit noor delijke richtingen gaat waaien, zullen mist en wolkenvelden verder landinwaarts drijven. Het ziet er evenwel naar uit dat van daag in zuid- en midden-Neder land de zon weer zal doorbre ken, waarbij de temperaturen tot 10 a 15 graden zullen oplopen. In noord-Nederland is de kans hierop klein, zodat het daar over het algemeen niet warmer zal worden dan 5 tot 10 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Noordelijke wind Droog weer met plaatselijk mist of wolkenvelden, vooral in het noorden van het land. Zwak ke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. In het noorden van het land maximumtempera turen van 5 tot 10_ graden, in het zuiden en midden'10 tot 15 gra den. VRIJDAG 2 APRIL v.m. n.m. Breskens 2.11 2.37 Terneuzen 2.46 3,12 Hansweert 3.26 3.52 Walsoorden 3.36 4.02 ZATERDAG 3 APRIL v.m. n.m. Breskens 2.43 3.10 Tereuzen 3.18 3.45 Hansweert 3.58 4.25 Walsoorden 4.08 4.35 ZON MAAN op onder op onder April. 2 6.13 19.15 6.52 19.50 3 6.11 19.17 7.08 21.10

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1