Vandaag is Schouwen geen eiland meer Zij deden mijn was waar ik bij stond,., Instorting in Brussel met 18 doden ROEPING en STRIJD Niet voorbereid op toenemende drukte Oproep van paus PaiaSus de „GEEN GHETTO-GEEST, WARE GEEST 2500 Luikse stuMen in staking Verkouden? AANNEMER VEROORDEELD TOT 19 MILJOEN FRANCS BOETE Fagina i. DE VRIJE ZEEUW Donderdag 1 april 1965 Nog maar een beperkt aantal uren zal Schouwen-Duiveland een eiland zijn. Vandaag zal de mi nister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, de Grevelin- gendam openstellen voor het ver keer en voor het eerst in de ge schiedenis zal het dan mogelijk zijn dat Schouwen-Duiveland te bereiken is zonder dat men ge bruik moet maken van stagnatie veroorzakende veerdiensten. Uit de randstad Holland kan iedere automobilist via de Haringvliet brug en de Grevelingendam re gelrecht naar het eiland rijden. Vooral in de kop van het eiland de zogenaamde „Westhoek", zal men deze zomer de gevolgen van het gemakkelijker bereikbaar zijn ondervinden. Schouwens westhoek is namelijk bijzonder attractief. Het 17 km lange, hier en daar zeer brede strand, de brede duinstrook die grotendeels nog vrij' toegankelijk is en de uit gestrekte domeinbossen hadiden al jarenlang een uitstekende re putatie bij hen die hun vakantie in rust en stilte wilden doorbren gen. Met die rust en stilte, zo ver wacht men in de westhoek, zal het nu wel gedaan zijn. DE WEGEN KUNNEN HET VERKEER NIET AAN. Niet iedereen is het in zijn hart dan ook zo geweldig eens met de „onteilanding" van Schouwen. Vooral de oudere eilanders wa ren het we eens met de situatie dat na half elf 's avonds het eiland „op slot" ging omdat de veerdiensten gestaakt werden en veel zomergasten die juist kwa men om een tijdlang geïsoleerd te zijn van drukte, snelheid en herrie, deelden deze opvatting. Als men vraagt of Schouwens westhoek nu wel voorbereid is op de komende veranderingen want iedereen verwacht een snel stijgende toeloop van voor al dagjesmensen dan komt er een negatief antwoord. Voor al het verkeersprobleem zal gaan knellen. In Schouwens westhoek vindt men namelijk geen wegen die een verdrie. of verviervoudigd verkeer kunnen opvangen. Er zijn wel plannen geweest om met een „noord"- en een „zuidweg" het recreatiegebied meer te ontsluiten, maar het is bij plannen gebleven. De west hoek zal het dus met de bestaan de wegen moeten doen en die kunnen een intensief verkeer niet aan. HET VLIEGVELD. Is de verkeerssituatie dus niet rooskleurig, met de accomoda- POGING TOT MOORD IN TILBURG Daad van een waanzinnige? De 36-jarige Tilburgse radio- en televisiehandelaar H. Schou ten is dinsdagavond het slacht offer geworden van een poging tot moord, gepleegd door een 29-jarige gehuwde drukker uit Rijen. Het slachtoffer werd met ernstige verwondingen aan hoofd en handen in het St. Elisabeth- ziekenhuis in Tilburg opgeno men. Voor gedeeltelijke blijvende invaliditeit wordt gevreesd. De drukker is na het plegen van zijn daad in zijn woning in Rijen aan gehouden en ingesloten. Deze had enkele weken ge leden een televisietoestel ge kocht bij S. maar niet voor fi nanciële afwikkeling gezorgd. Dinsdagavond werd de hande laar opgebeld door de drukker, die voorgaf op weg naar Tilburg te zijn geweest maar wegens de fect aan zijn brommer niet te kunnen komen. Afgesproken werd dat S. met zijn auto naar Rijen zou komen en samen met de drukker naar Tilburg zou rij den waar deze laatste bovendien nog bij een bewoner aan de Del- merweg moest zijn. VINGERS AFGEHOUWEN Uit de auto van S. werd ge zamenlijk in het donker naar het aangegeven huisnummer ge zocht. Toen S. zich te ver voor over boog, werd hij door de drukker onverhoeds met een bijl aangevallen en op het hoofd ge> slagen. Half uit de auto gestapt moest S. nog meer slagen in casseren. De Tilburger trachtte met zijn handen de slagen boven het hoofd af te weren, doch werd onder het aanhoudend ge weld zodanig gewond, dat de vingers van beide handen vrij wel werden afgehouwen. Op zijn geroep snelden bewo ners van de Delmerweg toe. Deze hebben eerste hulp ver leend en de politie gewaar schuwd. De drukker heeft zich tijdens de verwarring uit de voe ten gemaakt en de bijl, die hij kennelijk van huis had meege nomen en verborgen gehouden, weggeworpen. Op verklaringen van 't slacht offer kon de Rijenaar in zijn woning, waar ook diens bebloe de kleren werden aangetroffen, worden gearresteerd. De bijl werd door een speurhond in een tuin nabij de Delmerweg terug gevonden. De motieven welke tot deze daad hebben geleid, zijn nog niet bekend. tie voor vakantiegangers ligt het anders. De kop van Schouwen- Duiveland, waar men op het strand altijd wel een tegen de wind beschutte plaats vindt, om dat de kustlijn sterk gebogen is, telt een vrij groot aantal pen sions en kampeerplaatsen. De ho- telaacomodatie is echter vrij klein en voorzieningen voor dagjes mensen zijn er praktisch niet. Op Schouwen-Duiveand ligt ook nog steeds het vliegveld Haamstede. Vóór de oorlog was het één der drukst bevlogen binnenlandse vliegvelden. Na de oorlog echter bleef het een dorre vlakte, domein van en- thousiste zweefvliegers. Het is bekend dat, indien de rijksluchtvaartdienst daarvoor toestemming zou geven, diverse luchtvaartmaatschappijen er wel wat in zien om in het toeristen seizoen op Haamstede te vliegen. Vooral bij de inwoners van het Ruhrgebied (de Duitsers wisten in de laatste jaren het eiland best te vinden) bestaat er animo genoeg om per vliegtuig naar Schouwen te reizen. Koninklijke vakantie afgelopen Koningin Juliana, prins Bern- hard en prinses Beatrix zijn in Nederland teruggekeerd van hun vakantie in Oostenrijk. Zij zijn woensdagmiddag tegen drie uur met de regerings-Friendship aangekomen op het vliegveld Soesterberg. HET COUPEREN VAN HONDENOREN De kynologenclub „Almere" heeft aan het bestuur van de ver eniging „Raad van beheer op ky- nologisch gebied in Nederland" een schrijven gezonden, waarin wordt voorgesteld uit te sluiten van keuringen op tentoonstellin gen en cluibmatches alle honden met gecoupeerde oren die: a. in Nederland zijn geboren na 31 mei 1965; b. in enig land waar een wette lijk verbod tot het couperen van hondenoren van kracht is, zijn geboren na 31 mei 1965, wanneer een Nederlan der eigenaar is van een der gelijke hond en wanneer de vorige eigenaars van een der gelijke hond inwoners zijn van een land waar een wette lijk verbod tot het couperen van hondenoren van kracht is. MISDRIJF. Het verkleinen van de oorschel pen van een hond wordt ingevol ge artikel 455 van het wetboek van strafrecht als overtreding beschouwd. Indien bovendien wordt overschreden hetgeen ter bereiking van het doel verklei ning der oorschelpen toelaat baar is (bijvoorbeeld door het gebruik van stompe klemmen), kan de handeling vallen onder de werkingssfeer van artikel 254 van het wetboek van strafrecht en wordt dan deze handeling als misdrijf beschouwd. Het hoofdbestuur van de Ne derlandse vereniging tot bescher ming van dieren heeft een tele gram gezonden, waarin adhae- sie wordt betuigd met het voor stel van „Almere". Paus Paulus VI heeft woens dag op een algemene audiëntie in het Vaticaan de rooms-katho- lieken opgeroepen binnen hun eigen kerk de eenheid te bewa ren „waaraan op het ogenblik in het bijzonder behoefte is". Hoe zouden de katholieken anders aan andere christenen, de „afgescheiden broeders", een voorbeeld kunnen geven, aldus de paus. „Wij ontvangen niet al tijd goed nieuws over de loyali teit van de katholieken wat be treft de interne eenheid in de kerk". De katholieken behoorden zich te onderscheiden door een geest van solidariteit, vriend schap, wederzijds begrip, eerbied voor hun gemeenschappelijk erf deel van leer en gebruiken, van gehoorzaamheid en geloof. Maar er zijn katholieken die zich over geven aan „bittere, afbrekende en systematische kritiek". VERANTWOORDELIJKHEID Er zijn mensen die de gelding van de traditionele kerkelijke leer loochenden en nieuwe theo- logieën uitvonden, die er smaak in schenen te hebben om arg waan te zaaien, het gezag en alle vertrouwen en volgzaamheid af te wijzen, of om maar modern te zijn bij anderen alles mooi en navolgenswaard vinden maar in het eigen kamp alles als ver ouderd afwijzen. Wij willen geenszins het pro ces van zuivering en vernieu wing veroordelen dat op het ogenblik de kerk beroert en ver jongt en dat deze zelf als eerste wil bevorderen. Wij willen al- leen allen, die gevoel hebben voor de waardigheid en de ver antwoordelijkheid van de titel „katholiek", uitnodigen het mys terie van de innerlijke eenheid te koesteren. Dat betekent geen „ghetto"-geest maar de ware geest van Christus in zijn kerk, aldus paus Paulus. Gereformeerde kerken schenken geld aan Chili De gereformeerde kerken van Nederland hebben 25.000 gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan de slachtoffers van de ramp in Chili. De deputaten voor het werelddiakonaat van deze ker ken hebben hiertoe gisteren be sloten en bepaald dat het geld zal worden besteed, zodra wat meer gegevens bekend zijn over het hulpprogramma. Strandweer in Nice Telefoto A.N.P.: Hoewel we in ons land niet te klagen hebben over slecht weer, zouden velen van ons toch wel aan de Cote d'Azur willen zijn. Volgens deze foto, die in Nice werd gemaakt, is het weer daar al zó goed, dat men volop kan gaan zwemmen. Hoe lang zal het nog duren, voor we in Nederland een duik in het koele water kunnen maken? AARDBEVING IN GRIEKENLAND In Griekenland is woensdag ochtend in het gehele centrale gedeelte van het land een krach tige aardbeving gevoeld die haar epicentrum had op ongeveer 100 km ten noordwesten van Athene, in de Golf van Corinthe. In Patras tin 'de Peloponnesus werden veel mensen licht ge wond en huizen werden bescha digd. Er is ook melding gemaakt van schade elders, onder meer in Kiaton en Argos. Ook in Athene werd een krachtige beving gevoeld die meer dan 15 seconden duurde. In een dorp nabij Patras kwam een vrouw om het leven door het instorten van haar huis. El ders werden drie mensen zwaar gewond. Ongeveer 2500 studenten van de Luikse universiteit zijn giste ren in staking gegaan tegen de plannen van de regering om tot uitbreiding van het aantal uni versitaire instellingen in België te komen. Zij vrezen dat de bestaande universiteiten over minder geld middelen zullen beschikken als gevolg van de uitbreiding, die het mogelijk zal maken dat in plaatsen als Antwerpen, Bergen en Kortrijk met de universitaire studie wordt begonnen. Naar hun mening zou daardoor de kwaliteit van het onderwijs in de bestaande instellingen in ge vaar komen. De stakende studenten trok ken door de Luikse straten om met enkele hoogleraren en leden van de wetenschappelijke staf van de universiteit tegen het wetsontwerp van de regering over de „universitaire expansie" te betogen. Dit ontwerp is reeds goedgekeurd door de Belgische senaat en komt binnenkort in de kamer van volksvertegenwoordi gers in stemming. De vier bestaande universitei ten in België zijn in Leuven, Luik, Brussel en Gent. Twee zwaar gewonden bij arbeidsongeval Twee monteurs uit Amsterdam zijn woensdag zwaar gewond geraakt tijdens werkzaamheden aan een in aanbouw zijnde loods. Het ongeluk gebeurde toen de twee monteurs, de 22-jarige L. de Leeuw en de 23-jarige D. J. Visser, bezig waren op het ter rein van de chemische fabriek Vondelingenplaat N.V. in Rot terdam een dakbedekking van eternietplaten aan te brengen op de loods. Bij het lopen door de dakgoot verloor één van de twee monteurs zijn evenwicht en greep de ander vast. Samen vie len ze op de nog losliggende eternietplaten, die onder hun ge wicht inzakten. Het tweetal kwam, terecht op een betonnen vloer. Met ernstige in- en uit wendige verwondingen moesten zij naar het Dijkzigt-ziekenhuis worden overgebracht. Trouwen in bejaardenbuis te Vries In Vries (Dr.) zijn in de afge lopen tien jaren trouwlustige paartjes in de echt verbonden in het weinig sfeervolle clubgebouw van de plaatselijke sportstich ting, omdat men niet over een beter onderkomen beschikte, dat als trouwzaal kon worden ge bruikt. Sinds gisteren behoeven paartjes niet meer de „zware gang" naar het clubhuis te ma ken. Zij kunnen voor de huwe lijkssluiting voortaan in het be jaardenhuis Kornoeljehof te recht. De directrice van dit tehuis heeft de recreatiezolder hiervoor beschikbaar gesteld, zonder daar voor betaling te verlangen. De gemeenteraad die op dezelfde zolder de maandelijkse vergade ring houdt, tot het moment dat het gemeentehuis in aanbouw gereed is, heeft het voorstel graag aanvaard. In het raads voorstel deelden B. en W. mee dat de bewoners van het bejaar denhuis volgens de directrice de huwelijkssluitingen als een wel kome afwisseling beschouwen. (Adv.) •k door ERNST MEISTER 125. De notaris las verder: „Uit mijn vermogen legateer ik tach tigduizend Zwitserse francs aan de stichting Kinderdorp; een driehoofdige commissie zal dit bedrag beheren, het is mijn wens dat dr. Sevard als voorzitter van deze commissie zal optreden. Richtlijnen over het gebruik van dit kapitaal zijn op de bijlage van dit testament gegeven". „De overige onroerende goederen", las de notaris verder, „zijn te realiseren en de opbrengst daar van dient gevoegd te worden bij het roerend bezit. Boven het to taal bedrag beschik ik dan als volgt: Twee vijfde daarvan is bestemd voor dokter Klaus Se vard en dokter Clara Eyken, waarvoor zij de verplichting op zich nemen binnen het jaar ge zamenlijk een sanatorium voor hartziekten i:i te richten". Als blikken konden doden zouden Sevard en Clara Eyken geen minuut meer geleefd heb ben, want de neven en nichten waren nu buiten zichzelf van boosheid. Zij maakten ijverig no tities. Maar de notaris ging ver der: „Een vijfde deel is bestemd voor mijn huishoudster Tini, mijn secretaresse Ursula en mijn chauffeur Franz, ieder voor een gelijk gedeelte. Het resteren de twee vijfde deel wordt ge deeld door mijn neef dr. Karl Frey en mijn nichten Alwina en Bertha, doch slechts onder voor behoud dat geen van hen de rechtsgeldigheid van dit testa ment bestrijdt. Gebeurt dit wel, dan vervalt dit gedeelte van mijn nalatenschap aan het bestuur van de stad, waar ik de laatste dertig jaar heb gewoond." De notaris las nog verder, maar dat was niet meer zo be langrijk. Dr. Frey, de neef, tikte nadrukkelijk met zijn wijsvinger op tafel. „Zo, dus dat is het," zei hij schamper. Een andere neef vroeg: „Wat is dat nu voor waanzin, notaris? Ons erfdeel, dat kleine beetje, zullen wij eerst uitbetaald krij gen wanneer wij dit alles maar slikken." „Zo is het inderdaad bepaald," zei de notaris waardig. „Dat bestaat niet'.", riep de nicht Bertha Linner, „mijn oom moet krankzinnig zijn geweest." „Houd je een beetje kalm!," ried haar man, maar mevrouw Linner voer heftig voort: „Dat is een spitsvondigheid om door zo'n clausule ons in onze rechten aan te tasten. Weet u wat het is, deze mevrouw en die meneer daar hebben onze oom dusdanig be werkt dat hij niet anders kon. Zij hebben hem steeds zoge naamd behandeld voor zijn ziek te, zij zaten bij het vuur en zij warmden zich het eerst. Ik heb wel eens gelezen dat een dokter nimmer gebruik mag maken van bepaalde omstandigheden. Onze erfenis gaat onze neus voorbij. Geld waar wij hët hele jaar op gerekend hebben, het geld waar voor wij een huis gekocht zou den hebben. Het is een groot schandaal. Nee, Karei, val me niet in de rede. Er moet een manier zijn..." „Dames en heren," riep de ho- taris met verheffing van stem, maar overigens onbewogen, om dat dergelijke scènes haast hij iedere erfeniskwestie voorkwa men, „ik heb u het testament krachtens mijn ambt en volgens mijn opdracht voorgelezen. U krijgt er afschriften van en het staat u natuurlijk volkomen vrij de erfenis te Aanvaarden of niet. Mijn taak is hierbij ten einde en ik voel ér eigenlijk weinig voor om hier nog lang over te discus siëren, omdat ik met de over ledene op heel vriendschappelijke voet stond. Dit gesprek is geen eer aan zijn nagedachtenis. Daar om verzoek ik u mij eventuele bezwaren schriftelijk mede te delen. Ik dank u. Goeden mor gen." „Ja, maar notaris," begon me vrouw Linner weer, „wij zijn toch verschrikkelijk benadeeld?" Zij zocht met haar ogen steun bij de anderen. „Er moet toch een mogelijkheid bestaan om die verwenste clausule, waarbij wij aan handen en voeten worden gebonden, teniet te doen?" Dr. Wenda wisselde een blik met zijn secretaresse, schoof de acten in de documententas en sloot die af. „Mevrouw," zei hij dan, „daar in kan ik u moeilijk adviseren. U kunt natuurlijk alle inlichtin gen krijgen omtrent het testa ment welke u maar wenst. U krijgt er zelfs een afschrift van, maar meer kan ik niet doen." Jochem keek verwonderd van de een naar de ander. .Kunnen wij niet weggaan, tante Clara?", fluisterde hij. Dr. Eyken lachte. „Ja, ik ge loof dat wij hier niets meer te doen hebben." „Een ogenblk," vroeg dr. Frey aan Clara, „ik wilde toch graag dat u allemaal even bleef. Ik heb nog een mededeling." De aanwezigen namen weer plaats. [(Wordt vervolgd.). Een ran de Sunil was-teams deed de was voor mevrouw D. Postmaa, Cort v.d. Lindenslraat 22, ZamljoorU "Laat/naar eens zien of Sunil inder daad witter wast," zei mevrouw PostmaaEn het bewijs werd haar geleverd. Ook hier won Sunil, Haar was werd stralend wit. De Brusselse rechtbank heeft woensdag een Belgische aanne mer tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee jaar en een boete van 19 miilliaen franks, (,14 milj gulden) veroordeerde. Hij werd schuldig bevonden aan nalatigheid, de dood van 18 personen tot gevolg hebbend. De slachtoffers kwamen om het leven door het instorten van een gebouw van de Belgische dienst voor de statistiek in de Wet,- (Adv UcAtiWif Cf) Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO'bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. (AetéiirtOtE cf) straat in Brussel op 17 sept. 1962. De aannemer, J. B. l'Esluse, was bezig naast dit gebouw de funde ring te leggen voor een nieuw pand. Daarbij werd volgens de beschuldiging een muur, waar onder een put was gegraven. In het gebouw van de statis tiek waren de dagen vóór de in storting weliswaar scheuren in de muren opgemerkt, maar deze waren niet ernstig genoeg geacht om het gebouw te ontruimen. Twee ingenieurs van het aan nemingsbedrijf die eveneens voor de rechter moesten verschijnen, werden vrijgesproken. Het proces heeft vele maanden geduurd*. Klinker treft meisje dodelijk Dinsdagnacht is de 20-jarige mej. B. Plantinga uit Utrecht overleden aan verwondingen die zij maandagmiddag opliep. Zij werd toen aan het hoofd geraakt door een grote klinker, die door de voorruit van een bestelwagen waarin het meisje zat, was ge slagen. Het ongeluk gebeurde op de Amsterdamse Straatweg. Zij zat naast haar vader in de auto toen er van een met puin beladen truck, die in de tegenoverge stelde richting reed, een klinker uit de laadbak viel. De steen kaatste van de weg terug, drong dwars door de voorruit en ver wondde het meisje ernstig aan het hoofd. Vlaggetjesdag in Urk Op 1 mei viert Urk het jaar lijkse feest van vlaggetjesdag, symboliserend de opening van het nieuwe palingseizoen. Ruim 150 Urker vaartuigen zullen een vlootrevue presenteren die wordt afgenomen door de commissaris van de koningin in Overijssel. Op dezelfde dag zal de commis saris de nieuwe visafslag openen. Aan de vlaggetjesdag gaat vooraf een nationale visserijten toonstelling, die duurt van 28 april t/m 1 mei. 1200 pornografische boeken in beslag genomen In de zaak van de 44-jarige boekhandelaar W. H. H. in Den Haag heeft de politie 1200 boe ken in beslag genomen, waar van zij meent dat het lectuur is, die aanstotelijk voor de eerbaar heid is. Tegen de boekhandelaar is proces-verbaal opgemaakt we gens het in voorraad hebben van pornografische lectuur. Ook hield de politie de 25-jarige uitgever W. A. S. uit Antwerpen aan wegens het invoeren van de 1200 boeken, die een waarde hebben van ongeveer 5.000. De Haagse boekhandelaar was voor de politie „een bekend adres". Dodelijk verkeersongeluk Bij een verkeersongeluk dat woensdagmorgen op rijksweg 43 nabij Drachten geschiedde, is de 32-jarige J. Werners uit Haren (Gr.), adjunct-directeur van de N. V. Wiersum-Chemie in Gro ningen, om het leven gekomen. Hij botste met zijn personenauto tegen een vrachtwagen, bestuurd door de heer A. J. Beekhuis uit Woldeborg. Deze moest om een aanrijding te voorkomen plotse ling remmen. Voor deze vracht wagen reed nog een trailer. Een automobilist, de 62-jarige C. A. de R. uit Drachten, die tussen beide vrachtauto's inreed en de voorste zou inhalen, ontdekte op het laatste moment een tegen ligger, die in de vrij dichte mist zonder verlichting naderde. Om een dreigende aanrijding te voor komen zwenkte chauffeur De R. weer naar rechts. De heer Wer ners die met vrij grote snelheid achter de tweede vrachtwagen reed, botste daar in volle vaart tegen op. Zijn auto werd zwaar beschadigd. De chauffeur van de tegemoetkomende personenauto die zonder licht reed, is doorge reden. Diefstal aan boord van Nederlands zeeschip De rijkspolitie te water in Am sterdam heeft de 27-jarige ma troos F. Y. S. uit Amsterdam aangehouden onder verdenking van diefstallen van ladinggoede ren aan boord van een Neder- alnds zeeschip. Aan deze dief stallen, die gedurende twee jaar tijdens de reis in het buitenland werden gepleegd, hebben ver moedelijk nog meer bemannings leden meegedaan. Het schip wordt half april in Amsterdam terugverwacht. De gearresteerde die reeds eerder met een ander schip was aangekomen, zal vrij dag voor de officier van justitie worden geleid. Prijsverlaging aardolieprodukten Als gevolg van gedaalde aan- voerprijzen zullen op 1 april a.s. de verkoopprijzen in Nederland van een aantal aardolieproduk ten worden verlaagd. De prijs voor petroleum voor verlichting en verwarmnig wordt een kwart cent per liter lager. 'De nieuwe detilprijzen worden: zone I 19 cent per liter; zone n 19% cent per liter en zone III 20 cent per liter. Autogasolie uit pompen, gas- olie voor andere doeleinden, huis brandolie I en II en dunne stookolie worden met ƒ0,30 per 100 liter in prijs verlaagd. De prijs voor autogasolie uit pom pen zal (Jan 16,2 cent per liter be dragen. In die gevallen waarin op een en ander reeds geheel of ge deelte'ijk werd vooruitgelopen zullen de prijzen dienovereenkom stig worden aangepast.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2