Radarstations in Noord-Vietnam gebombardeerd President Johnson verklaart de oorlog aan de Ku-Klux-Klan! Spaans verkeersvliegtuig verongelukt „VERBETER DE WERELD" met.... moord en mishandeling FORMATEUR Mr. CALS GEEFT ZICH 51% KANS VAN SLAGEN HET WEER Ook Vietcong-bolwerk aangevallen Taxiprijs in Rotterdam 15 pet omhoog Twaalf neergehaald volgens de Chinezen In brand Hefschroef- vliegtuigen omlaag gehaald Amerikaanse vlieger na 2 dagen uit zee opgepikt Johnson over de aanslag Protest demonstratie in Saigon Kwart miljoen leden in het zuiden VANDAAG ALGEMENE STAKING? Vijftig doden Hoogwater Zon- en Maanstanden C.H.-fractie neemt afwachtende houding aan Oostduitse waarschuwing aan West-Berlijn Weerbericht frankering by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van tie Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 1 APRIL 1965 21e Jaargang - No. 6406^ Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Ruim honderd Amerikaanse en Zuidvïetnamese vliegtuigen heb ben woensdag zes radarstations in Noord-Vietnam aangevallen. Een aantal der Amerikaanse toestellen was afkomstig van vlieg dekschepen der Amerikaanse zevende vloot. Amerikaanse woordvoereders hebben in Saigon verklaard dat het plan voor deze aanval was ontworpen vóór de bomaanslag, die vietcong-terroristen dinsdag op de Amerikaanse ambassade hebben gepleegd. Bij de aanvallen werd last on dervonden van slechte weersom standigheden. Waar dit niet het geval was, werd tot tachtig pro cent der doelen vernield. Alle vliegtuigen zijn behouden op hun bases teruggekeerd. Woensdag eerder op de dag werd een F-100 verkennings vliegtuig boven Noord-Vietnam door luchtafweergeschut ge troffen. De bestuurder wist zijn toestel boven Zuidvietnamees ge bied te verlaten. Hij werd opge pikt en is in veiligheid, aldus een Amerkaanse woordvoerder. Het communistische persbu reau meldt dat twaalf Ameri kaanse vliegtuigen bij bovenge noemde aanval verloren gingen, terwijl er vele werden bescha digd. Volgens deze berichten hebben „de Amerikanen en hun lakeien verbindingslijnen en woonwijken langs rivieren in de Noordvietnamese provincies Nghe An, Ha Tinh en Quang Binh gehombardeerd". Een honderdtal Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen heeft woensdag een aanval uit gevoerd op een ongeveer tachtig kilometer ten noordoosten van Saigon in het oerwoud gelegen holwerk der vietcong. Volgens de eerste berichten staat het bol werk in brand. De aanval heeft over een uitgebreid gebied scha de aangericht. BU een luchtlandingsoperatie boven een ongeveer 550 kilome ter ten noordoosten van Sagon gelegen Zuidvietnamees gebied zijn drie Amerikaanse hef- sehroefvliegtuigen door commu nistisch grondvuur getroffen en omlaag gestort. Van Amerikaanse militaire zijde is medegedeeld dat ten minste twee Amerikaanse vlie gers hierbij het leven hebben ge laten. De luchtlandingsoperatie werd uitgevoerd boven een gebied, waarin zich vele communistische guerilleros ophouden. Twintig andere Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen werden eveneens door vietcong-vuur getroffen. Zi.i bleven echter in de lucht. De actie vond ongeveer 55 ki lometer ten zuiden van de stra tegisch belangrijke Amerikaanse luchtbasis in Danang plaats. In deze plaats zijn dinsdagavond zes vietcong-communisten gear resteerd, die in het bezit van handgranaten bleken te zijn. De twee om het leven geko men Amerikanen waren officie ren der mariniers. 16 andere Amerikaanse militairen, onder wie 14 mariniers, werden ge woed. 9 der gewonden zijn offi cieren. Alle slachtoffers waren inzittenden der drie door viet cong-vuur omlaag gehaalde hef- schroefvliegtuigen. Veel Zuidvietnamese militairen werden door vietcong-vuur ge troffen, toen zij uit de hef- schroefvliegtuigen sprongen. Een Amerikaanse vlieger die thuis hoort op het vliegdekschip Coral Sea van de Amerikaanse zevende vloot, is na twee dagen in zee te hebben rondgedobberd levend opgepikt en naar de Amerikaanse luchtmachtbasis in het Zuidvietnamese Danang overgebracht. Zijn vliegtuig was 29 maart j.l. door Noordvietnamese lucht doelartillerie getroffen, toen zijn escadrille deelnam aan een aanval op radarstations op het 220 kilometer ten zuidoosten van Saigon gelegen Noordvietname se eiland Bach Long Vi. President Johnson heeft ver klaard dat de aanslag op de Amerikaanse ambassade in Sai gon slechts de vastbeslotenheid van Amerika heeft versterkt om voort te gaan alle nodige hulp aan de regering van Zuid-Viet- nam te verstrekken in de strijd tegen de communistische agres sie. Johnson zal onmiddellijk aan het congres de benodigde gelden vragen voor de bouw van een nieuwe kanselarij in Saigon. De president prees de moed en de kalmte die het personeel van de ambassade aan den dag heeft gelegd na de ontploffing. De afgelopen drie maanden zijn 76 Amerikaanse militairen in Zurd-Vietnam gesneuveld en 434 gewond, zo meldt het depar tement van defensie. Honderden Vietnamezen heb ben woensdag bij het stadhuis van Saigon gedemonstreerd en wraak geëist voor de bomaan slag op de Amerikaanse ambas sade. Het aantal doden is inmid dels volgens de politie tot 21 ge stegen. Het zijn 18 Vietnamezen, twee Amerikanen en één niet- geïdentificeerde buitenlander. Drie Amerikanen worden nog als ernstig gewond beschouwd, drie andere zijn van de lijst van ernstige gevallen afgevoerd. Honderd Vietnamezen en 47 Amerikanen hebben een medi sche behandeling ondergaan. Gesprek met de gouverneur Een groepje strijders voor de burgerrechten, dat tot nu toe nog steeds geweigerd was door gouverneur Wallace, is uitein delijk toch door hem ontvangen precies een etmaal na de op roep van ds. Martin Luther King voor een boycot van goederen uit Alabama. Het gesprek ging over het stem recht van de negers in Alabama. Hier verlaat de delegatie het kantoor van de gouverneur. In de zuidelijke staten van Noord-Amerika dreigt een nieuwe burgeroorlog in guerilla-vorm. Want door de maatregelen ter ge lijkberechtiging van blanken en kleurlingen hebben tal van neger- liaters hun toevlucht gezocht tot illegale activiteiten. Alleenlopen- de mensen met gekleurde huid lopen ernstig gevaar onverwachts de schuld te krijgen van een ernstig vergrijp (dat misschien niet eens heeft plaats gevonden) of een fufilteit. Groepjes negers wor den door „knokploegen" bedreigd en waar dat lukt geslagen, zodat grote vechtpartijen ontstaan waarvan dan later de negers de schuld kunnen krijgen, omdat vele blanken tegen hen getuigen, Vereni- gings- en kerkgebouwen van kleurlingen worden in brand gestoken of opgeblazen, vergaderingen verstoord, hun leiders en ook blanke medestanders met de dood bedeigd. week gehouden protestmars in de staat Alabama die door pre sident Johnson onder zijn per- Het is in hoofdzaak de Ku- Klux-Klan die deze guerilla or ganiseert. Na jaren van stilte rondom deze beweging die voor dien uitsluitend 's nachts ope reerde, doch nu haar leden ook tot activiteit op klaarlichte dag heeft aangespoord, is .er een openlijke oorlog uitgebroken tussen dit geheime genootschap en de regering in Washington. De sluipmoord op een blanke medestandster van de gekleurde bevolking die opkwam voor de burgerrechten tijdens de vorige Tsjoe En-Lai in Algiers Telefoto A.N.P.: De Chinese eer ste minister Tsjoe En-Lai brengt momenteel een bezoek aan Al gerije. De foto toont hem in ge zelschap van president Ahmed Ben Bella, tijdens een rondrit door de stad Algiers, dadelijk na aankomst van de Chinese gast. soonlijke hoede was genomen en door troepen oi' v federaal be vel moest worden beschermd! vormde de druppel die de emmer deed overlopen. De regering heeft maatregelen aangekondigd tegen de misdadige aanstichters en terroristen, voor het meren deel verenigd in de Ku-Klux- Klan. En het genootschap heeft al geantwoord met reeksen nieu we aanslagen in fel verzet tegen de negers en al degenen die met hen sympathiseren. De Ku-Klux-Klan is niet dood. In weerwil van eerdere maat regelen die Washington tegen deze gevaarlijke organisatie heeft genomen, waardoor haar activiteit aanmerkelijk minder is geworden, leeft de Klan onder gronds voort en steekt zij bij elke gunstige gelegenheid de kop op. Dan vlammen in de zuidelij ke staten van Noord-Amerika in de stilte van de nacht de bran dende houten kruisen op ten te ken dat grote scharen geheim zinnige figuren, gehuld in lange witte gewaden en een wit mas ker voor en met een witte punt hoed op het hoofd hun geheim zinnige nachtelijke bijeenkom sten houden. Steeds worden nieuwe plannen gemaakt en drieste besluiten ge nomen, die leiden tot mishande ling en moord als middelen tot bereiking van het grote doelde handhaving van het blanke ras in Amerika en de strijd tegen het opdringen van negers, Joden; katholieken en „vreemdelingen". Volgens de leden om hun mede mensen tot een zedelijker of godsdienstiger leven te dwingen. Officieel noemt de organisatie zich „mystieke vereniging voor sociale en vaderlandslievende gerechtigheid en welvaart", maar achter deze schoonklinken de naam schuilt een luguber wezen. (Zie verder pag. 5) Na een gesprek van vier tot zes uur woensdagmiddag tussen de koningin en de formateur, mr. J. M. L. Th. Cals, liet de laatste weten dat hij zichzelf thans 51 procent kans van slagen geeft. Er is tussen hem en de frac tieleiders Vondeling (p.v.d.a.), Smallenbroek (a.r.p.) en Schmel- zer (k.v.p.) overeenstemming bereikt over de controversiële programmapunten. Vandaag wordt begonnen met het opstel len van de hoofdlijnen van een ontwerp-regeringsprogram. In politieke kringen in Den Haag verluidt, dat behalve radio- en tv-zaken tot de controversiële punten behoorden huren, bouw- program, directe en indirecte belastingen, prijzen onroerend goed, gemeentefinanciën, exploi tatie bodemschatten, exploitatie continentaal plat, alsmede kwes- tes betreffende overheidsbedrij ven en overheidsbezit, onder an dere de IJsselmeerpolders. Het thans bereikte akkoord over de controversiële program mapunten zal in een eindredac tie worden vastgesteld. De formateur verwacht niet, dat men vóór volgende week aan de zetelverdeling kan beginnen. Deze verdelingskwestie houdt tevens in de departementale in deling en de coördinatie van de departementen. De mogelijkheid moet niet uitgesloten worden geacht, dat over enkele weken in Rotterdam de taximeters een inclusieve prijs gaan aangeven, hetgeen zal neerkomen op een verhoging van het taxitarief met 15 pro cent. Dit is het resultaat van be sprekingen tussen werkgevers in het huurauto- en taxibedrijf en de drie erkende vervoerorga- nisaties. Voor de klant de nieu we inclusiefprijzen gaat betalen, zullen B. en W. hun goedkeuring moeten hechten aan het plan. De ombouw van de taximeters zal ook nog wel enige tijd in beslag nemen. Het ziet er voorlopig nog niet naar uit, dat de werkgevers ook akkoord zullen gaan met de looneisen van de drie erkende vakbonden en het niet erkende O.V.B., die neerkomen op een minimaal garantieloon voor een taxichauffeur van 140 tot 160 per week. Indien de werkgevers hierover op heden geen uit sluitsel hebben gegeven, is de kans groot dat het O.V.B. een staking proclameert. Tot deze staking zal dan worden besloten tijdens de vierde nachtbijeen komst van het O.V.B. dit jaar, deze nacht om vijf uur. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat de er kende vakorganisaties met een dergelijke staking zullen instem men. Niettemin zal het O.V.B. trachten de staking een alge meen karakter te geven. Bij Tanger is gisteren een Con- vair van de Spaanse luchtvaart maatschappij „Iberia" veronge lukt. Naar in Madrid verluidt zijn 50 inzittenden om het leven gekomen. Er zouden drie over levenden zijn die er ernstig aan toe zijn. De Convair die een vlucht van Malaga naar Tanger uitvoerde, stortte neer bij kaap Espartel in de omgeving van Tanger. De stoffelijke resten van 49 slachtoffers zijn inmiddels ge borgen. De oorzaak van het ongeluk schijnt de dichte mist te zjjn die boven de Straat van Gibraltar hing. Het toestel, een Convair Metropolitan, een tweemotorig turbine-schroeftoestel, kwam om half twaalf brandend naar be neden op 5 km van kaap Spartel. Er waren 48 passagiers en een bemanning van vijf leden aan boord. Drie overlevenden twee vrouwen en een man werden uit zee opgepikt en naar een ziekenhuis in Tanger over gebracht. Volgens de directeur van het reisbureau in Malaga dat het vliegtuig had gehuurd, bevonden zich onder de passagifers Zweden, enige Denen, een Oostenrijker, een Duitser en twee Amerikanen. Volgens de lijst van inzitten den die door de „Iberia" is be kendgemaakt, bevond zich on der de inzittenden de Nederland se mevrouw Cornelia StapAl berts. Zij behoort niet tot de o veile .enden. DONDERDAG 1 APRIL v.m. n.m. Breskens 1.36 2.04 Terneuzen 2.46 2.39 Hansweert 2.51. 3.19 Walsoorden 3.01 3.29 VRIJDAG 2 APRIL v.m. n.m. Breskens 2.11 2.37 Terneuzen 2.46 3.12 Hansweert 3.26 3.52 Walsoorden 3.36 4.02 ZON MAAN op onder op onder April. 1 6.16 19.13 6.37 18.34 2 6.13 19.15 6.52 19.50 3 6.11 19.17 7.08 21.10 4 6.11 19.19 7.27 22.31 5 6.06 19.20 7.49 23.54 Naar aanleiding van de ver klaring van de a.r.-fractie uit de tweede kamer, dat deze fractie bereid is, ter voorkoming van verwijdering op een daartoe ge schikt ogenblik tot een samen- spreking te komen met de c.h.- fractie, heeft mr. H. K. J. Beer- nink meegedeeld, dat zijn fractie voorlopig een afwachtende hou ding aanneemt. We wachten de brief met de uitnodiging tot een gesprek maar rustig af, aldus de heer Beernink. Hij noemde de verkla ring van de a.r.-fractie, waarin wordt voorgesteld dit gesprek te houden op een zodanig tijdstip dat hierdoor het formatie-over leg niet wordt doorkruist, in te genspraak met de opmerking van het a.r.-kamerlid B. Rool- vink. Oost-Duitsland heeft het be stuur van West-Berlijn gewaar schuwd, dat de onderhandelingen over een mogelijke verlenging van de dagpassenovereehkornst in gevaar komen door uitvoering van het voornemen, de Westduit- se bondsdag in Berlijn te doen vergaderen. Volgens een woordvoerder van het Westberlijnse stadsbestuur heeft dit stadsbestuur de beschul diging van Oost-Berlijn, dat het verantwoordelijk gesteld moet worden voor de zitting van de bondsdag in West-Berlijn, van de hand gewezen. Maar het West berlijnse stadsbestuur is wel in genomen met het plan om de Westduitse bondsdag in West- Berlijn te laten vergaderen. (De laatste zitting van de bondsdag in West-Berlijn is in 1958 gehou den.) WIND TUSSEN NOORD EN OOST. Boven grote delen van Europa was het ook woensdag droog en zonnig. Op tal van plaatsen liep het kwik op tot omstreeks 15 graden, in Zuid-Frankrijk hier en daar tot 25 graden. Boven de Noordzee kwamen evenwel uitgebreide wolkenpar tijen voor, die noord-Nederland wisten binnen te dringen en ook langs de Engelse en Schotse oost kust somber weer brachten. In die streken kwam de tempera tuur niet hoger dan 6 graden. In de weersituatie komt vrijwel geen verandering, zodat ook voor vandaag droog weer wordt ver wacht met in hoofdzaak in het noorden van het land nu en dan wokevelden. De wind blijft zkaak tot matig tussen noord en aoogste de temperaturen zullen ongeveer dezelfde zijn als woensdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tof hedenavond. RUSTIG WEER Droog weer met in hoofdzaak! in het noorden en noordwesten van het land nu en dan wolken velden. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. In het al gemeen weinig verandering in temperatuur.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1