Opstandige beweging in Laos bezet Thakhek Belgische ambassedeurzet beklemmende vraagtekens Aardbevingsramp in Chili Voetbal Biljarten IN SEPTEMBER F&UTIEKE KRACHTMETING SN DE BONDSREPUBLIEK Wilhce OEtvugi negerdelegatie Bridge DE THANT HEEFT ÊELD ROMS ¥001 CYPRUS „EARLY BIRD" WORDT 8 APRIL GELANCEERD Uitzending van historische films MARKTBERICHTEN EUROPA IN 1975 "Woensdag 31 maart 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Welvaart De „afschrikking 400 vermisten De Russische raketten Dreigende krantensluïting in New York Militaire hulp Nederlandse hulp Nieuw kabinet Agenda Een groep Laotiaanse militai ren onder leiding van kolonel Khamsy is in opstand gekomen en heeft de aan de rivier Me kong gelegen stad Thakhek be zet. Volgens westerse kringen in Saigon zijn de rebellerende troe pen aanhangers van generaal Phoemi Nosavan, een voormalige vice-premier en leider van de rechtervleugel in Laos, die vo rige maand na een mislukte greep naar de macht naar Thai land uitweek. Vorige week ontsnapte een zoon van de generaal, Phoemino Nosavan, die als gijzelaar gevan gen was gezet, eveneens naar Thailand. Thakhek herbergt het hoofd kwartier van een mobiele groep van het leger, die frontdiensten doet in de strijd tegen de op slechts 25 km oostelijker geleger de communistische Pathet Lao- troepen. Van westerse militaire zijde is in Vientiane nog vernomen dat de in Thakhek gelegerde mo biele groep, die bekend staat on der de naam „groep 12", onder bevel stond van een zekere ko lonel Lattanabalang. Kolonel Khamsy moet dus of het bevel over „groep 12' 'hebben overge nomen öf hij heeft Thakhek met behulp van rechtse aanhangers van de in opstand gekomen en daarna gevluchte generaal Poe- mi Nosavan bezet. Normaal bevindt zich slechts een kleine afdeling van „groep 12" in Thakhek, terwijl de rest van de groep frontdienst doet in de strijd met de communistische Pathet Lao-troepen. OPSTAND BEDWONGEN De Amerikaanse ambassadeur in Laos, Sullivan, heeft dinsdag in de hoofdstad Vientiane ver klaard, dat de opstand van rechtse militairen in de stad Thakhek is bedwongen. Hij zei dat regeringstroepen uit het on geveer 160 km zuidelijker ge legen Savannakhet in Thakhek waren binnengetrokken. De re-_ bellen, volgens Sullivan terf sterkte van 500 tot 1000 man,'1 hadden in noordelijke richting de wijk genomen. Sullivan uitte de vrees dat deze opstandelingen zullen po gen zich in een Amerikaans ba siskamp voor technische werk zaamheden, dat ligt tussen Thak hek en het ongeveer 155 km ten oosten van Vientiane gelegen Paksane, te verschansen. In dit kamp bevinden zich 13 Ameri kanen. Radioverslag Nederland—Noord-Ierland Ir Ad van Bmmenes en Wim Hooigendoorn zullen woensdag avond 1 april a.s. 'n rechtstreeks radioverslag verzorgen van de voetbalwedstrijd Nederland Noord Ierland, die op die avond wordt gespeeld in de voorronde van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal (van 20 22 uur). R. Dieleman winnaar biljarttoernooi te Axel Zaterdagavond werd in café „De la Paix" te Axel de slotpar- tij gespeeld in het toernooi kader 382 van het district Walcheren /ZuidBeveland van de K.N.B.B. Het was jammer dat in deze slotpartij geen beslissing meer moest vallen. De winnaar van vorig jaar, de heer R. Dieleman, had zijn zeven gespeelde par tijen gewonnen en was niet meer bereikbaar. Toch gaf de slotpartij tussen Dieleman en J. M. Verlinde mooie sport te zien. De partij werd gewonnen door R. Diele man, die een serie van 102 caram boles wist te maken. Maar Ver linde, die voor de eerste maal aan een toernooi deelnam, bleek goede kwaliteiten te bezitten. In de toekomst zal deze zeker nog tot betere prestaties komen. Het bestuurslid van het dis trict Walcheren/Zuid-Beveland de heer L. L. Orsselaer uit Ove- zande reikte de beker aan de winnaar R. Dieleman uit. De voorzitter van A.B.C. overhan digde hem een herinnerings- standaard, beschikbaar gesteld door de Axelse vereniging A.B.C. en P.O.P., die gezamenlijk dit toernooi hadden georganiseerd. Voor elk der deelnemers was een fraaie prijs beschikbaar. De heer R. Dieleman bracht namens de deelnemers dank aan de organisatoren en medewer kers. De uitslag was IJseldijk nabij Giesbeek doorgebroken Nabij het Gelderse plaatsje Gies beek zijn een aantal landerijen onder water komen te staan ten gevolge van de doorbraak van een zomerdijk van de IJsel. Hier bij zijn vier boerderijen geïso leerd, maar er hebben zich geen ongelukken voorgedaan. De foto toont de plaats, waar de dijk het begeven heeft. De Belgische ambassadeur in Den Haag, F. X. baron van der Straten Waillet, heeft dinsdag in een lezing voor de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel een aantal „beklemmen de vraagtekens" gezet bij een overigens optimistische blik voor uit naar „Europa in 1975". De deskundigen verwachten een stijging van de nationale inkom sten met 50 procent in de ko mende tien jaar, zo betoogde hij, en een stijging van het indivi duele inkomen die wat kleiner zal zijn aangezien de staatsmaohine- rie niet minder veeleisend zal worden, omdat de groeiende wel vaart steeds grotere overheidsuit gaven zal vergen. 'kunnen vinden en of Europa in een isolement zal komen of de samenwerkig met de rest van de wereld en vooral met de onder ontwikkelde landen zal kunnen handhaven. De stijgende welvaart brengt een toeneming van sociale span ningen, geestesziekten, zelfmoor den, misdadigheid. Vele van deze kwalen vinden hun oorzaak in een discrepantie tussen de grote vlucht die de exacte wetenschap pen hebben genomen, en de gees teswetenschappen een discre pantie die tot gevolg heeft dat we Er zijn echter een aantal vraag tekens die een schaduw over het optimistische toekomstbeeld wer pen, aldus baron Van der Straten Waillet: de vraag of het huidige evenwicht van de afschrikking zal blijven bestaan en ons de vre de zal blijven waarborgen; de vraag of de democratie in staat zal zijn zich zó te ontwikkelen dat we werkehjk in vrijheid kun nen blijven leven in een tijd dat de groeiende technocratie steeds meer aan de parlementaire con trole dreigt te ontsnappen; de vraag ook of Europa na de eco nomische integratie ook de weg tot politieke samenwerking zal onze welvaart geestelijk niet meer kunnen verwerken. De Westduitse christen-demo craten verwachten dat de in september van dit jaar te hou den algemene verkiezingen de grootste krachtmeting met de sociaal-democraten sedert de stichting van de bondsrepubliek zullen worden. Veel zal afhangen van de ont wikkeling der nieuwe geestes-1 Een delegatie van 13 negers en wetenschappen zoals psychiatrie, j twee blanken heeft dinsdag in sociologie, criminolie en polemo logie. Wetenschappen die gericht zijn op preventie van individuele, sociale en groepskwalen. Daar naast zal onze toekomst in ster ke mate worden bepaald door ons vermogen om de ideologieën open te breken en te komen tot een dialoog met de anderen, niet al leen binnen de christelijke we reld, docih ook daarbuiten en met name in de marxistische gedach- tenwereld, aldus baron Van der Straten Waillet. Montgomery gouverneur Walla ce van Alabama een verzoek schrift overhandigd betreffende het stemrecht van de negers. De delegatie vroeg de gouver neur onder meer om verbetering van dë procedure inzake het in schrijven van stemgerechtigden en een onpartijdige -uitvoering van de wetsbepalingen. Wallace die eerst de delegatie niet had willen ontvangen, veran derde later van mening. Zijn fiat (Vervolg van pagina I) Maandagavond is in de Chi leense plaats La Calera officieel bekendgemaakt dat bij de koper mijn „El Soldado" 24 mensen zijn gedood en 300 gewond door dat verscheidene miljoenen ton nen afval van de mijn op een arbeiderskamp zijn terechtgeko men. Vierhonderd personen wor den nog vermist. Uit New York wordt vernomen Dieleman 8 8 0 0 16 16,969 122 Verlinde 8 5 0 3 10 5,968 63 Leendert 8 3 0 5 6 4,60 32 Dlaeyssens 8 2 0 6 4 7,788 59 Plat jouw 8 2 0 6 4 12,82 86 Onder auspiciën van de Ne derlandse bridgebond werd in hotel „Des Pays-Bas" te Terneu- zen een gemengde parenwedstrijd gespeeld waaraan door twee groepen van acht paren werd deelgenomen. GROEP 1: 1. Hr. en Mw. Risseeuw (Oost burg) 103 punten; 2. Mw. Maat Hr. Meeusen (Luctor) 100 pnt.; 3. Mw. WijneHr. Geene (Luc- tof) 86 pnt.; 4. Mw. v. d. Dries- senHr. v. d. Hooft (Luctor) 82 pnt.; 5. Mej. JurryHr. v. d. Poel, 82 pnt.; 6. Hr. en Mw. Ro bijn (Luctor) 79 pnt.; 7. Hr. en Mw. Brevet (Oostburg) 77 pnt.; 8. Hr. en Mw. De Jong, 63 pnt. GROEP 2: 1. Hr. en Mw. Sandrini (Luc tor) 105 pnt.; 2. Hr. en Mw. Ro- zenkranz (Oostburg) 105 pnt.; 3. Mw. VerschellingHr. de Jong (Luctor) 89 pnt.; 4. Hr. en Mw. Verstraeten (Oostburg) 82 pnt.; 5. Hr. en Mw. Boogaard (Luc tor) 77 pnt.; 6. Hr. en Mw. Re- mery (Sas) 75 pnt.; 7. Hr. en Mw. IJsebaert (Luctor) 70 pnt.; 8. Hr. en Mw. Willemstein (Luc tor) 69 pnt. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft een dringend beroep op 35 landen gedaan om ruim 10 miljoen gulden bijeen te brengen. Dit geld is nodig om de strijdmacht van de V.N. op Cyprus daar nog drie maanden te houden. Op 26 juni loopt het mandaat van de V.N. voor Cy prus af. Thant zei tegen afgevaardig den van de landen die vrijwil lig een bedrag hebben toegezegd voor de strijdmacht op Cyprus, dat er tot nu toe voor dit doel aan gelden en toezeggingen een bedrag van ruim 85 miljoen gul den is binnengekomen. De Ver. Staten droegen ruim 30 miljoen gulden bij en hebben beloofd nog 7 miljoen gulden te zullen fourneren. Rusland en Frankrijk hebben niets bijgedragen. Van officiële Amerikaanse zij de is bevestigd, dat een schip dat vorige week Russische raketten naar Cyprus vervoerde, met zijn lading naar Egypte, waar het vandaan kwam, is teruggekeerd. Van dezelfde Amerikaanse zijde is evenwel tegengesproken, dat eenheden van de zesde Ame rikaanse vloot tussenbeide zou den zijn gekomen om het lossen van Russische raketten op Cy prus te beletten. In kringen die nauwe betrek kingen hebben met het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken is gezegd, dat nog geen enkele Russische raket van het type „Sam", die Moskou via Egypte aan Cyprus zou willen leveren, op het eiland is opge steld. Krantenuitgevers en vakbon den in New York pogen ter elf der ure een staking af te wen den, die op sluiting van zeven Newyorkse kranten dreigt uit te lopen. Burgemeester Robert Wagner van New York zal vandaag ver tegenwoordigers van beide par tijen aan de conferentietafel roe pen als de onderhandelingen niet snel tot resultaat leiden. (Twee jaar geleden heeft de burge meester een eind helpen maken aan een krantensluiting van 114 dagen, die het gevolg was van een staking van drukkers). Verscheidene vakbonden van krantenpersoneel hebben het werkgeversaanbod van een loonsverhoging van 10,50 dollar per week aanvaard, maar de bonden van drukkers en foto graveurs -gaan verder en eisen 15 dollar. De bedreigde bladen zijn de New York Times, de New York Herald Tribune, de Daily News, de Journaal American, de New York World Telegram, de Long Island Press en de Long Island Star Journal. Zij hebben een gezamenlijke oplage van onge veer 4-400.000 exemplaren. dat secretaris-generaal Oe Thant zijn medeleven heeft betuigd en aan de V. N.-vertegenwoordiger voor het programma van techni sche bijstand in Santiago heeft verzocht na te gaan welke maat regelen door de V. N. genomen kunnen worden ter hulpver lening. De politie te La Calera ver klaarde dat in dat gebied 90 pro cent van de huizen ernstig is be schadigd of geheel vernield. De wegen en straten in de stad zijn niet meer te gebruiken. Het ergste zijn de Chileense provincies Avoncaqua, Valparai so en Santiago getroffen. Marine, leger en de nationale luchtvaart maatschappij werken mee bij het bepalen van de omvang van de ramp. Naar de plaatsen Zarpal- lar en Los Villos, beide aan zee gelegen, is een marineschip on derweg. Zarpallar is voor 75 pro cent verwoest. Het schip gaat de vissersplaatjes langs. Van de meeste weet men niets. Talrijke zeelieden werken mee bij de opruimingswerkzaamheden en aan het herstel der verbin dingen. Een militaire colonne vertrok met honderd man om te helpen bij het uitgraven van de 400 be dolven mijnwerkers in het kamp van de kopermijn „El Soldado". Ook de zwaar getroffen plaatsen Llayllay, La Ligua, Los Nogales, Peldehue en Colina hebben reeds de nodige hulp ontvangen. Als eerste stap in de hulp die Chili nodig zal hebben heeft het Nederlandse Rode Kruis hon derd sets bloedplasma per K. L. M.-lijnvliegtuig verzonden. Met iedere set kan eventueel een slachtoffer worden gered. De K. L. M. zelf zond met het zelfde vliegtuig hulp in een an dere vorm, n.l. de reeds jaren in Nederland wonende Tsjechische hondenexpert J. R. Toman uit Amsterdam met één van zijn Duitse herders, de 19 maanden oude „Doro-Brando", die juist onder leiding van zijn baas in Zwitserland zijn opleiding als lawinehond heeft voltooid en voor de drie examens slaagde met de kwalificatie: uitmuntend. De heer Toman, technisch lei der van de Nederlandse ramp- reddingshondenbrigade, is al eens eerder met een reddingshond naar Zuid-Amerika gestuurd en wel in januari 1962 bij de aard verschuiving in Peru. Afgaande op zijn grote reukvermogen wees de hond toen al snuffelend op 138 plaatsen een onder puin en gruis bedolven slachtoffer aan. Zij waren echter allen reeds be zweken. In Europa daarentegen zijn een aantal mensen die door de honden van Toman tijdig werden ontdekt, zodat zij levend onder het puin vandaan konden worden gehaald. De wederopbouw van Chili President Frei van Chili heeft op een persconferentie na een bezoek aan het door de jongste aardbevingen in Chili zwaarst getroffen gebied gezegd, dat vol gens een eerste raming de schade 150 tot 200 miljoen escudo's be draagt. Chili zal de wederopbouw zelf ter hand moeten nemen. Het kan niet om de vier jaar bij het bui tenland aankloppen en zeggen, dat het land weer in puin ligt, maar hoewel Chili niet om hulp van het buitenland zal verzoe ken, zal elke hulp welkom zijn, aldus de Chileense president. kwam og geen 24 uur nadat ne gerleider Martin Luther King had aangedrongen op een boycot van prod-u-kten uit Alabama. King had in de loop van het weekeinde in San Francisco verklaard, dat de weigering van gouverneur Wallace om een delegatie te ont vangen van de 25.000 betogers voor gelijke burgerrechten die de vorige week van Selma naar Montgomery liepen, een van de redenen was waarom deze boycot noodzakelijk was geworden. MEVR. LIUZZO B7GRAVEN. In Detroit is dinsdag de 39-jari- ge mevr. Viola Liuzzo begraven. Mevr. Liuzzo werd doodgescho ten toen zij tussen Montgomery en Selma reed. Het dodelijke schot werd gelost uit een auto die voorbijreed. De uitvaartdienst in een R.K. Kerk in Detroit werd door vele vooraanstaande figu ren bijgewoond, onder wie neger, leider en nobelprijswinnaar Mar tin Luther King, burgemeester James Cavanagh van Detroit, Walter Reuther, voorzitter van de bond van arbeiders in de auto- industrie en James Hoffa, voor zitter van de bond van vrachtrij ders. De echtgenoot van mevr. Liuzzo is in dienst van deze bond. Deze verwachting viel te be luisteren in toespraken van lei dende christendemocratische po litici toen de dertiende partijdag van de C.D.U. in de Noordrijn- Westfaalse hoofdstad Dusseldorp officieel werd geopend. Tegenover ongeveer tweedui zend deelnemers aan het con gres, onder wie 550 stemgerech tigde gedelegeerden die 282.000 partijleden vertegenwoordigen, gaf de vroegere bondskanselier, dr. Adenauer, lucht aan zijn zorgen over de toekomst van zijn partij. Adenauer, die een dag eerder de schuld voor het verlies van de absolute C.D.U.- meerderheid in het parlement, dat was in 1961, op de geallieer den schoof omdat deze volgens hem na de bouw van de Berlijn- se muur niets hadden gepres teerd, weet het verlies van tal rijke C.D.U.-zetels bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen aan een lauw gevoerde verkiezings campagne. De waarnemende voorzitter van de C.D.U., Josef Dufhues, spoorde bondskanselier Erhard aan tot een omvangrijke ver nieuwing van het kabinet wan neer de C.D.U. de verkiezingen wint. Hij maakte de coalitiepart ner van de C.D.U., de vrije demo craten, ernstige verwijten over hun wensen tot diplomatieke banden met alle Costeuropese landen en instelling van uit ver tegenwoordigers van de beide Duitslanden gevormde „techni sche commissie". Ook Franz-Jozef Strauss, de voorzitter van de Beierse zuster partij van de C.D.U., de C.S.U., had geen woord voor de ideeën van de liberalen. De „Comsat", de instelling voor communicatie-satellieten, zal de nieuwe kunstmaan „Early Bird" in samenwerking met de N.A.S.A. op 6 april lanceren, zo is dinsdag in Washington be kendgemaakt. Zoals gemeld zal deze 38 kilo wegende nieuwe VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werd-en in totaal aangevoerd 4993 dieren, zijnde 350 slachtrunde- ren; 994 gebruiksvee; 300 vette kalveren; 128 graskalveren; 2842 nuchtere kalveren; 89 lo pers; 14 biggen; 40 paarden; 3 veulens; 151 schapen of lamme ren; 55 weidelammeren; 27 bok ken of geiten. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen 3,354,60 Vette kalveren ƒ3,20ƒ3,90; Stieren ƒ4,10ƒ4,35; Worstkoei en 3,20f 3,80; Nuchtere kalve ren ƒ1,301,40; Slachtpaarden 3,20-—3,80. Alles per kg- Kalf- en melkkoeien 975, 1475; Vare koeien ƒ900 ƒ1275; Vaarzen ƒ875—ƒ1250; Pinken ƒ575ƒ900; Graskalve ren 375ƒ650; Mestkalveren ƒ70—ƒ150; Lopers ƒ100—ƒ120; Biggen ƒ5030; Schapen ƒ95 ƒ160; Lammeren ƒ110ƒ170. Alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: aanvoer als vorige week, handel redelijk en prijshoudend; Kall en melkkoeien: tamelijke aan voer, kalme handel en goed prijshoudend; Vare koeien; aan voer ruimer, redelüke handel en- ruim prijshoudend; Vaarzen en pinken: iets meer aanvoer, stille handel en vooral niet hoger in prijs; Graskalveren: aanvoer korter, matige handel en staande prijzen; Vette kalveren: iets minder aanvoer, vlotte "handel en even hoger in prijs; Nuchtere kalveren: kleinere aanvoer, han del tamelijk en goed prijshou dend; Slachtpaarden: gewone aanvoer, redelijke handel en on veranderde prijzen; Lopers en biggen: aanvoer ruimer, handel goed, prijzen als vorige weak; Schapen en lammeren: aanvoer even groter, tamelijke handel en goed prijshoudend. DONDERDAG 1 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur; „Dr. Vreemdelust". Kloosterzande: Hotel „De Lin de", 12 uur: Aanbesteding van het herstel, vernieuwing en onderhoud van diverse werken van het calamiteuse water schap Walsoorden. verbindingskunstmaan vanaf juni worden gebruikt voor telefoon verbindingen. De eerste Amerikaans-Euro- pese experimentele televisie-uit wisseling zal de tweede week van april worden gehouden. Kijkers in Amerika en van Euro visie zullen dan historische films kunnen zien. De kunstmaan wordt met een „thor delta"-raket van drie trap pen in haar baan gebracht. Zij bestaat uit een cylinder van 59 cm hoogte, bezet met 6000 zon necellen. Een raketmotor die op vaste brandstof werkt, is aan de „Early Bird" gekoppeld en vormt als het ware een vierde trap van de aandrijving. Na het los laten van de derde trap van de aandrijfraket komt de kunst maan in een elliptische baan, waarvan het dichtstbijzijnde punt 1328 km en het verst verwij derde 36.720 km van het aard oppervlak ligt. Ongeveer veer tig uur na de lancering wordt de raketmotor van de kunst maan in het laagste punt van de baan in werking gesteld, n.l. boven Brazilië om het toestel in de baan op 35.680 km hoogte te brengen, waar het op hetzelf de punt boven de aarde blijft op 27 graden westerlengte. Van de aarde uit gezien beschrijft het daar een kleine baan die op het cijfer 8 lijkt. „Early Bird" kan 240 telefoon gesprekken in beide richtingen verwerken tussen de over drachtstations te Andover in Maine en aan Europese zijde in Pleumeur-Boudou (Frankrijk), Goonhilly (Engeland) en Rais- tinig (Duitsland).

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5