Provinciaal nieuws Maandag a.s. wordt Joost Robijn honderd jaar T Gemeenteraad van Breskefts K.V.P.-fractie ziel af van debat „Eigen Haard" iStoföenpcileió Verkiezingen in Leopoldstad uitgesteld Vrouw uit Bemmel bekent gifenoord e; haar vader Rondetafelconferentie in Soedan bracht weinig overeenstemming Terneuzen Axel Hulst Middelburg Oostburg DAMES- EN HERENZAKDOEKEN Sluis Pagina 3 EERSTE KAMER Hebzucht Spaarbankboekje vervalst Woensdag 31 maart 1965 ITS VRIJS ZïCfcuvr De oudste inwoner van Hoek, de heer Joost Robijn in de Lan- gestraat No 22 hoopt maandag 5 april honderd jaar te worden. De heer Robijn wordt sinds jaren verzorgd door zijn ongehuwde dochter inej. E. Robijn. De aanstaande eeuwling ziet er uiterlijk nog zeer vitaal uit, loopt nog kaarsrecht door de kamer, doch brengt een groot gedeelte van de dag in bed' door. De heer Robijn was in zijn goe. de jaren een man die van het le ven hield en een vurig aanhanger van het Huis van Oranje. Zijn simpele levensfilosofie was ook dezer dagen nog, toen wij hem opzochten: „Een borrel is het ge zondste dat er in de wereld is." Op twaalfjarige leeftijd ver trok Joost Robijn aan de hand van zijn vader naar St. Maartens dijk om er te worden opgeleid in het bakkersvak. Hij was te klein om met zijn handen in de trog te komen en kreeg daarom van zijn patroon een houten blok om op te staan. Werken van 's morgens vier uur tot 's avonds 9 uur voor één kwartje per week plus vrije kost! die hij als onderho rige in de bakkerij moest nutti gen was de beloning waarmee zijn arbeid werd gehonoreerd. Na drie jaar vertrok hij naar Scherpeniisse. Daarna werd hij op 19-jarige leeftijd knecht in Vlissingen. In 1889 huwde Robijn met Sara Gezina van Doeselaar te Hoek en vestigde zich daar als zelfstandi ge bakker. Om er iets bij te ver dienen bracht hij gedurende 14 jaar 's middags om half vier de post naar Terneuzen, vaak met een tas van 16 kilo op zijn rug. Daar wachtte hij op de boot uit Vlissingen en nam dan de post voor Hoek weer mee terug. Het bracht hem een jaarloon van ƒ200 op. Van werken is de heer Robijn nooit bang geweest. Zijn dochter vertelt, dat hij tot zijn 92ste jaar in de bakkerij van zijn zoon hielp. Het echtpaar Robijnvan Doe selaar had tien kinderen, waar van er thans nog twee in leven zijn. Als het de heer Robijn gegeven zal zijn, maandag a.s. zijn eeuw feest te vieren, zal de vlag wap peren van het huis in de Lange- straat. Er zal echter geen grrote drukte rond de jubilaris mogen zijn. Ongetwijfeld zullen velen uit de gemeente Hoek en daar buiten Joost Robijn een hartelij ke felicitatie toezenden. Kantonrecliter- plaatsvervanger Bij koninklijk besluit zijn her benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton •"TeraeuZen dé heren mr G. Tichel man en mr H. B. L. de Rechter. Oil ÏHJvi- v>lL'v. Aanrij'ding Dinsdagmorgen om 8 uur wil de J. W. S. uit Axel in de Te Waterstraat met een volkswa genbusje wegrijden van achter een daar eveneens geparkeerd staande personenauto. Toen S. links de weg opdraai de, werd hij aangereden door een achteropkomende combina tie-auto, bestuurd door H. P. v. d. W. uit Friezenveen. Beide auto's werden bescha digd. Geen voorrang verleend Dinsdagmorgen te 11.45 uur reed mej. J. W. uit Utrecht met een personenauto door de Piron- straat. Op de kruising met de Bylocquestraat negeerde zij een stopbord en verleende geen voor rang aan een vrachtauto, be stuurd door P. C. H. uit Axel, waardoor een botsing ontstond. De personenauto werd vrij zwaar beschadigd. Inbraken Tijdens het weekend is in een tweetal woningen aan de Zuid singel ingebroken, terwijl de be woners afwezig waren. In beide woningen heeft (heb ben) de dader(s) zich door het verwijderen van een ruit toe gang verschaft. Er viel nog niet te zeggen of er iets was ont vreemd. Statenkring K. V. P. bespreekt de herindeling Vrijdagavond a.s. zal op een vergadering van de statenkring Hulst van de K.V.P. de gemeente lijke herindeling in Zeeuws- Vlaanderen aan de orde worden gesteld. Dit onderwerp zal achtereenvol gens worden ingeleid door de he ren W. H. M. Colsen, wethouder van Sas van Gent; B. de Keyzer, raadslid te Clinge, en F. C. Mechelink, secretaris van de Statenkring. Lions Club Oost Zeeuws-Vlaanderen Op zaterdag 10 april a.s. heeft in de raadszaal van het histori sche stadhuis te Hulst de feeste lijke bevestiging plaats van de oprichting van de afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen van de Lions Club. In tegenwoordigheid van ge westelijke en gemeentelijke auto riteiten, delegaties van gelijkge zinde verenigingen en vele Lions" uit geheel Nederland zei de gouverneur van district 110 B van Lions International het char- 5-uwr brengt de gemeentelijke harmo nie een serenade op de markt. Het streven van de Lionsorgani- satie is: „Doe zonder ijdelheid iets voor de naaste". Kleine be sloten groepen proberen intern de nodige steun zoekend het hoge ideaal een weinig te verwerkelij ken. Sedert enkele jaren bestaat de Lions Club West Zeeuws- Vlaanderen die als sponsor op trad van de onlangs opgerichte afdeling in Oost Zeeuiws-Vlaande- ren. Prinses Margriet naar stuk van Miller Prinses Margriet heeft het voornemen op maandag 5 april in de nieuwe schouwburg te Middel burg een voorstelling bij te wo nen van het toneelstuk „After the Fall" van Arthur Miller, te geven door de „Haagse Comedie", aldus de rijksvoorlichtingsdienst. De R.V.D. zei in antwoord op vragen dat de verloofde van prin ses Margriet, de heer P. van Vol lenhoven, de prinses niet zal ver gezellen. Postzegeltentoonstelling In de Burgerzaal van het raad huis te Oostburg werd een post zegeltentoonstelling gehouden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de postzegelvereni ging „Het Land van Cadzand". Een 80-tal filatelisten had een collectie ingezonden en het ge heel gaf een duidelijk overzicht van de filatelistische mogelijk heden in deze tijd. Het openingswoord werd in de raadszaal gesproken door de heer H. Geilliet uit IJzendijke. Spe ciaal welkom heette hij het ge meentebestuur van Oostburg, de hoofdbestuursleden van de natio nale vereniging „Philatelica" de heren drs A. v. d. Willighen, P. Smulders en J. de Vries, die te vens de jury vormden. Dank bracht hij aan het gemeentebe stuur van Oostburg voor de medewerking. Wij zijn 10 jaar ge leden met 10 leden begonnen, thans tellen we er 87, aldus de voorzitter. Al die tijd is de heer C. de Dreu penningmeester ge weest en bij de oprichting was ook aanwezig de tegenwoordige secretaris, de heer H. van Melle. Burgemeester J. L. van Leeu wen antwoordde namens het ge meentetoestuur en vertelde daar bij over zijn eigen filatelistische ervaringen, waarbij hij opmerkte persoonlijk de voorkeur te geven aan het klassieke verzamelen bo ven het thematische. In de avonduren maakte jury lid P. Smulders de uitslag be kend. In de afdeling klassiek verza melen werden met eerste prijzen bekroond: B. C. van Tienhoven uit Goes, die tevens de wissel beker in ontvangst mocht nemen voor zijn inzending Nederland; F. Murk uit Zierikzee voor Ne derland 2e emissie en J. J.van Luyk uit Vlissingen voor zijn in zending Groenland. In de afdeling thematisch ver zamelen behaalde P. GeilEet uit IJzendijke een eerste prijs met .hatLWKlerwerp .iKersteebeurem", '(Adv.)' Steeds in voorraad van het Zwitserse merk „STOFFELS" ARSENAALSTRAAT 5 TERNEUZEN Bij de poststukken was het weer B. C. van Tienhoven uit Goes die een eerste prijs behaal de. Van de zijde van het publiek bestond grote belangstelling, vooral voor de ruilbeurs die aan deze expositie was verbonden. Autoclub West Zeeuws-Vlaanderen In hotel „De Eenhoorn" werd de jaarvergadering gehouden van de West Zeeuws-Vlaamse autoclub. Voorzitter J. Sturm kon in zijn openingswoord mededelen, dat de georganiseerde ritten dit jaar bijzonder geslaagd waren. De financiële positie van de vereni ging is gezond. De voorzitter wees op de verzekeringsfacilitei- ten die er bestaan voor leden van erkende aangesloten organisa ties. De bestuursleden A. F. J. Ver- straeten en G. J. van Oorschot uit Sluis werden herkozen. De functie secretaris-penning meester, die door de heer Ver- straeten werd vervuld, werd ge scheiden. Deze blijft secretaris, maar de functie van penning meester zal aan de heer G. J. van Oorschot worden overgedragen. Het wedstrijdprogramma voor 1965 werd als volgt vastgesteld: 16 april: avondkaartleesriit; 27 mei: Roode Kruisrit; 27 juni: Beukelszoonrit; 23 juli: Schorre- bloemrit; 4 september: waterto- renrit; 3 oktober: Belfortrahye; 3 december: St Moolaasrit; 19 december: wildrit. Atleten wonnen De onlangs opgerichte atle- tiekclub „De Tienkamp" behaal de In België enige aardige suc cessen. Theo Wemaire werd tweede bij een veldcross in Lis- sewege en in Wenduine werd het ploegenklassement behaald door Theo Maenhout, Theo We- maere en Johan de Wispelaere. Geld voor het speeltuincomité In café „Wilhelmina" verga derde het plaatselijk speeltuin comité onder leiding van de heer M. Leenhouts. Medegedeeld kon worden dat de verschillende ac ties ongeveer ƒ3000,hadden omgebracht. In april wordt een lompenactie gehouden, waar voor goede afzetmogelijkheden aanwezig ziin. KONING HASSAN VOOR DE RADIO Koning Hassan van Marokko heeft maandagavond in een radiorede de vernielingen die vo rige week in Casablanca zijn aan gericht, het werk van kinderen en werklozen genoemd. „Wij we ten dat het land er economisch niet best voor staat. Een politi cus die u een rooskleurige toe komst belooft, is een leugenaar. Alles hangt van uw eigen werk lust af", aldus de koning. Charles Lindbergh commissaris van de Pan American De thans 63-jarige luchtvaart pionier Charles A. Lindbergh, de eerste man die per vliegtuig de Atlantische Oceaan overstak, is toegetreden tot de raad van com missarissen van Pan American World Airways. „Luoky Lindy", die in mei 1927 moederziel alleen als eerste zijn befaamde sprong over de oceaan waagde in zijn eenmotorige „Spi rit of St Louis" en die met een gemiddelde van 160 km per uur na 1% dag veilig bij Parijs land de. is al sinds 1929 technisch ad viseur van Pan American. Ook werkte hij in de dertiger jaren mee aan de voorbereiding voor de geregelde luchtlijnen van Pan American over de oceaan, die in 1939 werden geopend. (Adv.) OP VRIJDAG 2 APRIL A.S. HOPEN WIJ ONS NIEUWE PAND OP NOORDSTRAAT 20 TE OPENEN. HET ZAL ONS EEN VOORRECHT ZIJN U OP DEZE DAG IN ONZE NIEUWE OMGEVING TE MOGEN BEGROETEN. XERNEUZEN NOORDSTRAAT 20 TELEFOON (01150) 2940 In de laatst gehouden ver gadering van de raad van Bres- kens heeft de heer Vergouwe zijn tevredenheid betuigd over het weer op gang komen van de ontwikkelingscommissie West Zeeuws-Vlaanderen. Belangstel lend informeerde hij naar een volgende bijeenkomst, waarop burgemeester Eekhout ant woordde dat die binnen enkele maanden zal plaats hebben. Een inwoner uit de gemeente had een verzoek gericht aan de raad om in verband met de ge zondheidstoestand van zijn 9- jarig dochtertje een andere wo ning te krijgen. Mevr. Niermans vroeg of het college al een stand punt in deze zaak heeft ingeno men. Wethouder Zegers zei dat indertijd het verdelen van wo ningen aan B. en W. is gedele geerd doch daar de brief aan de raad is gericht, moet die hier be handeld worden. De brief werd in handen van B. en W. gesteld. Het bestuur van de r.-k. school had verzocht ƒ2.250 beschikbaar te stellen voor de aankoop van een handwerkkast, 28 sets en een klassetafel met stoel. De heer Cambier informeerde naar het contact met de andere school hoofden om ook tot deze ver nieuwing over te gaan. Wethou der Zegers zei dat een rapport van de schoolarts is binnenge komen, waarin op de gebreken van de banken en de slechte verlichting wordt gewezen. Het college heeft een schrijven ge zonden naar de diverse hoofden en men wacht op nader bericht. Zonder hoofdelijke stemming werd het krediet verleend. De stichting „Visserijdagen Breskens" verzócht de toegeken de subsidie van ƒ2500 te verho gen tot ƒ6.000 en een garantie te verstrekken voor eventuele tekorten. B. en W. erkennen het nut van de visserijdagen en zij zijn ook vol lof over de wijze waarop het bestuur elk jaar de organisatie ter hand neemt. Vol gens de ingediende begroting verwacht men van de horeca bedrijven en middenstand een bijdrage van ƒ2500. Indien deze bedrijven bereid zouden zijn hun bijdragen te verhogen, hetgeen alleszins redelijk moet worden geacht, dan achten wij het ook op de weg van de gemeente lig gen, dat deze mef een gelijk be drag haar subsidie verhoogt. De heer Vergouwe had veel waardering voor de organisato ren en de buurtverenigingen. Het heffen van entreegelden is geen oplossing gebleken daar de kosten meer gestegen zijn dan de opbrengst. Hij vroeg zich af of het reëel was dit bedrag ten las te van de vismijnbegroting te brengen. De heer Cambier zag ook liever dat het bedrag ten laste van de gewone dienst zou komen daar deze feesten ook op recreatief terrein hun nut heb ben. Hij deed de suggestie met de stichting, winkeliersvereni ging en horeca een vergadering te beleggen. Wethouder v .d. Hooft zei, dat ook het college deze feesten ziet als een belangrijke faktor in de recreatieve sektor. De visserda- gen zijn echter ook bedoeld als een representatie voor de vis serij. Wethouder Zegers zei dat de entree niet toereikend is voor de gemaakte kosten. Men zal andere aktiviteiten moeten gaan zoeken om de mensen een gehele dag in de gemeente te houden. De feesten zijn gunstig beïnvloed door het aantrekken van arties ten. Er wordt van de festivitei ten geen belasting geheven waardoor de gemeentebegroting als het ware ook belast wordt. Bovendien heeft de vismijn de grootste reserve. Wanneer er alleen een bloemencorso en vuurwerk zou worden gehouden, zou er meer bijgelegd moeten worden. Het is zaak dat men de belanghebbenden gaat animeren. Aldus burgemeester Eekhout. De zangvereniging „God is mijn Lied" had verzocht om een subsidie in de aanschaffingskos- ten van een studiepiano. Gezien het belang van deze vereniging voor de gemeente stelden B. en W. voor een eenmalige subsidie van 500 te geven. Zonder hoof delijke stemming ging men ak koord met dit voorstel. Op advies van het instituut stad en landschap van Zuid-Hol land zal aan het massagraf een drietal marmeren banden wor den aangebracht waarop de nummers zijn vermeld. Ook zal voor dit massagraf een grasmat worden aangelegd met een op pervlakte van 650 m2. De kosten van een en ander bedragen ƒ5.250. Voorgesteld wordt de begraaf plaats in zuidelijke richting uit te breiden tot aan de aldaar ge legen dijk. De grootte van dit perceel bedraagt 4100 m2. Blij kens het taxatie-rapport be draagt de grondprijs 9.225 en de pachtersvergoeding 3.136,50. Eigenaar en pachter zijn bereid voor genoemde bedragen de grond aan de gemeente over te dragen. De totale kosten wor den afgerond op een bedrag van 30.000. Reeds eerder is een krediet van 10.000 verstrekt zodat nog een aanvulling van 20.000 nodig is. De centrale Kongolese regering heeft besloten de verkiezingen in Leopoldstad uit te stellen, zo heeft radio-Leopoldstad bekend gemaakt. De verkiezingen die in de provincies aan de gang. zijn, zullen echter gewoon doorgaan. In een regeringscommuniqué wordt gezegd dat „bepaalde po litieke partijen bij de sabotage van de stemprocedure in Leo poldstad betrokken zijn geweest". Verscheidene mensen zijn gear resteerd, onder wie personeel van drukkerijen waar de stem biljetten gedrukt moesten wor den. Volgens een officiële schat ting hebben maar circa 2.000 mensen tot nu toe hun stem in Leopoldstad kunnen uitbrengen. Er hadden zondag in deze stad 160.000 mensen moeten stemmen. Er waren echter niet genoeg stembiljetten, stembussen en stemhokjes. De fractie van de Katholieke Volkpartij in de Eerste Kamer heeft niet deelgenomen aan de behandeling van de begroting van volkshuisvesting en bouw nijverheid. De K.V.P.-afgevaar digde Kraaijvanger benadrukte, De 30-jarige huisvrouw J. B. E. te Bemmel heeft schriftelijk bekend haar vader, de 63-jarige tuinder P. E. op 1 mei 1962 door toediening van parathion in zijn koffie te hebben vergiftigd. Ze schreef aan de officier van justitie te Arnhem mr. A. J. J. Pfeil een berouwvolle brief, na dat ze vorige week reeds had bekend de dood van haar vader te hebben veroorzaakt. Tijdens een reconstructie in de boerderij van de familie te Bemmel waren verscheidene onverklaarbare zaken aan het licht gekomen en nadat zij hier over was ondervraagd, viel ze door de mand. Na lang aarzelen bekende ze alles. Omtrent het motief echter tast men nog in het duister. Wel is er een sterk vermoeden dat een zekere pa thologische hebzucht (ze zou zich van het bezit van de boer derij hebben willen verzekeren) in het spel zou zijn. Met het oog hierop wordt de vrouw, die af komstig is uit een normaal ge zin met een religieuze inslag en die moeder is van drie kinderen, psychiatrisch onderzocht. Blijkens haar bekentenis heeft zijn parathion toegevoegd aan de koffie die haar vader tijdens het'werk placht te drinken. De tuinder vond de smaak vreemd maar schonk er verder geen aandacht aan. Enkele minuten later zakte hij in elkaar - rr>et hevige buikkrampen. Kort daar na overleed hij. De vrouw werd in februari gearresteerd onder verdenking van vervalsing van een spaar bankboekje. Tijdens het verhoor gaf zij vreemde antwoorden. Zo zei ze dat ze zo'n slecht leven had en dat haar vader geen natuurlijke dood was gestorven. Na sectie op het stoffelijk over schot van de tuinder bleek in derdaad dat de doodsoorzaak niet natuurlijk was. Er werden geen organische afwijkingen ge vonden. In verband hiermee werd de detentie van de vrow verlengd. dat de fractie niet aan dit debat wilde deelnemen, omdat in een gesprek met een demissionair minister „de wezenlijke vraag stukken toch niet aan de orde komen." De fractie, die bij de behandeling van de begroting van de defensie en van justitie wel haar oordeel had kenbaar gemaakt, hechtte haar goedkeu ring aan de cijfers in de begro ting van minister Bogaers. Aan de behandeling van deze begroting werd wel deelgenomen door de senatoren Broeksz (arb.), Van den Bergh (VVD), Tjalma (AR) en Knottnerus (CH). De heer Broeksz die het bouwpro gramma van de minister „wat al te ambitieus" noemde, merkte op, dat deze bewindsman „een goede minister is, die maar één gebrek heeft: een overdrijving van een goede eigenschap". Naar het oordeel van de heer Broeksz is minister Bogaers te optimis tisch. Tijdens het debat was het de v.v.d.'er Van den Bergh die sprak over de bouwstakingen in Amsterdam. Hij hekelde het op treden van „de kleine kern van agitatoren, die iedere gelegen heid aangrijpen om de bouw in In de Soedanese hoofdstad Khartoem is een ronde-tafelcon ferentie van noordelijke en zui delijke leiders besloten, waarbij weinig overeenstemming is be reikt over de zuidelijke Soeda nese vraagstukken. Er zijn voor stellen besproken voor een zui delijke constitutionele en be stuursorganisatie, variërend van een afzonderlijk en van het noorden afgescheiden deel tot plaatselijke zelfbestuur voor zuid-Soedan. Reeds lang waren de betrekkingen tussen het Mo hammedaanse noorden en het door negers bevolkte zuiden ge spannen. De conferentie heeft wel be sloten een commissie van ver tegenwoordigers uit noord en zuid samen te stellen, die naar een oplossing zal blijven zoeken. Verder is overeenstemming be reikt over tijdelijke maatregelen om de toestand in het zuiden te helpen normaliseren, zoals het opheffen van de noodtoestand als het gezag en de orde zijn her steld. Er is ook overeenstemming bereikt tussen Soedan en Oegan da over de terugkeer van zuide lijke Soedanese vluchtelingen en stappen om een dergelijke overeenkomst ook met de cen- traal-Afrikaanse republiek en Ethiopië aan te gaan. Er zullen meer zuidelijken bij de politie- en gevangenisleiding komen en in voorlichtingsfunkties wanneer zij daarvoor geschikt zijn. Over- eenstemihlng werd ook bereikt op het ptrnt Van godsdienstvrij heid en een universiteit in het zuiden. Amsterdam stil te leggen". Hij drong aan op overleg tussen overheid en bedrijfsleven om aan deze situatie een einde te maken. In aansluiting op terzake ge stelde vragen en opmerkingen noemde minister Bogaers het op gang brengen van een doortro- mingspolitiek „van evenzoveel belang als de genomen maatre gelen in het kader van een ex pansief bouwbeleid". De minis ter achtte het „een uitermate ongewenst verschijnsel", wan neer mensen met relatief hoge inkomens in woningen met een relatief lage huur wonen. De doorstromingspolitiek kan z.i. op gang worden gebracht door enerzijds een kwaliteitsverhoging van de nieuwbouw en door an derzijds een harmonisering van de huurniveaus. Naar bereke ning komen 600.000 huishoudens in aanmerking voor doorstro ming naar andere huizen. Een ontwerp tot wijziging van de huurwet inzake de huurbescher- ming na overlijden van de huur der is opgesteld, zo deelde de minister mee. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Twee woningen uitgebrand Bij een felle uitslaande brand zijn dinsdagmorgen in Zaandam twee woningen uitgebrand, ter wijl twee aangrenzende percelen ernstige waterschade opliepen. Omstreeks halfacht werd de brandweer gealarmeerd voor brand bij de familie Hollander aan de Zuiddijk. Het vuur greep zó snel om zich heen, dat niet voorkomen kon worden 'dat ook het pand, waarin de familie Kracht woonde, vlam vatte. Met 14 stralen pakten vijf kringen van de Zaandamse brandweer het vuur aan. Door de hevige rook ontwikkeling werd de blussing ernstig bemoeilijkt. Om half tien was men het vuur meester. Van de beide woningen die gro tendeels zijn uitgebrand, is ook vrijwel al het huisraad verloren gegaan. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Alle be woners waren tegen brandscha de verzekerd,

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3