K.V.P., P.v.d.A. en A.R. aanvaarden omroepplan van mr. Cals FLE A Rampzalige bomaanslag in Saigon Aardbevingsramp in Chili NIEUWE KLEUREN Gezamenlijk programma 30 tot 40% van televisiezendtijd Reclame over alle netten SCH1LDERFEEST Vietcong-terrorisme Aantal slachtoffers nog slechts bij benadering bekend HET WEER 5 WOENSDAG SI MAART 1965 21e Jaargang - No. 6405 Ten minste 100.000 leden Ontmoetingspunt De pers Bom in auto Moord Mijnwerkers opgesloten Verkeersweg geblokkeerd Hoogwater Zonnig, maar fris Weerbericht Zon- en Maanstanden Met de grond gelijk Vergelding. En nog eens vergelding?. Het drama gereconstrueerd Laatste opgave: 3.3 doden en 183 gewonden Frankering bij abonnement: TER NEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Mr. Cals bij parlementaire persclub Mr. J. M. L. Th. Cals heeft maan dagavond in Den Haag in de Nieuwspoort gesproken met de parlementaire persclub. De kabi netsformateur kon geen nadere mededelingen doen over zijn radio-T.V.-plan, maar beant woordde wel vragen op ander terrein. Op de voorgrond de heer hammers van de R.V.D. De formateur en de fractievoorzitters van k.v.p., p.v.d a. en a.r.p. zijn tot de conclusie gekomen, dat op korte termijn een oplossing kan worden verkregen voor de problemen op radio- en televisie gebied. Tegelijk met de regeringsver klaring van een nieuw te vormen kabinet of spoedig daarna wordt aan de tweede kamer een nota inzake het radio- en televdsiebe- leid voorgelegd. In deze stukken zullen de hoofdlijnen van een overgangsbestel worden uiteen gezet en de grondslagen aange geven, waarop de nieuwe om roepwet zal zijn gebaseerd. Het is de bedoeling dat het overgangsbestel omstreeks okto ber 1965 in werking zal treden. De openheid van het radio- en televisiebestel wordt verwezen lijkt door: 1 Toelating van nieuwe om- roeporganisatïes op alle ra dio- en televisienetten. Deze omroeporganisaties moe ten rechtspersoon zijn, uitslui tend of hoofdzakelijk het verzor gen van radio- en/of tv-uitzen- dingen ten doel hebben, niet op winst gericht en voldoen aan een cultureel criterium. Voorts moeten zij beschikken over een meetbare aanhang van tenminste 100.000 leden of con tribuanten (personen die mini maal 5 per jaar contributie be talen en zijn ingeschreven bij de dienst luister- en kijkgelden). O Toelating van nieuwe aspi- rant-omroeporganisaties op alle radio- en televisienetten. Dezelfde toelatingscriteria met dien verstande, dat voor toela ting tenminste 15.000 leden of contribuanten voor de radio ver eist zijn en 10.000 voor de televi sie. Zolang er geen omroepwet is, wordt de zendmachtiging ver leend voor de duur van de over gangsperiode en voor maximum twee jaar. Na die tiid geldt als voorwaarde voor verlenging van de zendmachtiging de uitgroei tot minimaal 100.000 leden of contribuanten. O Toelating (op beperkt deel van de zendtijd) van nieuwe zendgemachtigden, die geen - volledige omroeptaak na streven. Deze behoeven niet aan een getalscriterium te voldoen. Zij worden toegelaten op nader bij de wet vast te stellen voorwaar den. Bestuurlijke openheid. De bestaande samenwerkings organen N.R.U. en N.T.S. wor den omgevormd tot organen, waarvan de helft van liet he- 'uur bestaat uit vertegenwoor digers van de zendgemachtigden- omroeporganisaties en een vier de besturen van de door de mi nister van o., k. en w. aangewe zen culturele organisaties. De voorzitter en een vierde deel van de leden worden door de kroon benoemd. Gezamenlijk programma. Onder verantwoordelijkheid heid van de N.R.U. en N.T.S. wordt een gezamenlijk program ma uitgezonden, waarvoor 25 van de radiozendtijd en 30 tot 40 pet van de televisiezendtijd ter beschikking wordt gesteld. Dit programma wordt voorbe reid door de staf van het samen werkingsorgaan met medewer king van de staven van de zend gemachtigden-omroeporganisa ties onder leiding van een pro grammaraad (of -commissie). Het gezamenlijk programma zal een ontmoetingspunt zijn voor de geestelijke en maat schappelijke stromingen in ons volk uiteraard ook van die, wel ke niet door bepaalde zendge machtigden worden vertegen woordigd. Het gezamenlijk programma zal voorts een aantal uitzendin gen bevatten, die zich bij uitstek voor een gezamenlijke aanpak lenen, zoals regionale uitzendin gen, journaals enz. Over alle netten in radio en televisie wordt reclame toege staan. Daarvoor is beschikbaar: voor de radio per dag maximaal 24 minuten per net; voor de tele visie maximaal 15 minuten per net. De verkoop van deze reclame zendtijd wordt opgedragen aan een van alle belangengroepen onafhankelijke stichting, die door de regering in het leven wordt geroepen en geleid wordt door een klein bestuur van deskundi gen op het gebied van het recla mewezen, de massacommunica tiemiddelen en de bedrijfsecono mie. De overheid en de zendge machtigden-omroeporganisaties worden door waarnemers in het bestuur vertegenwoordigd. Eén breed samengestelde reclame adviesraad staat het bestuur ter zijde. De opbrengst van de reclame is grotendeels bestemd voor de verzorging van de programma's. Een gedeelte zal gedurende de overgangstijd worden gereser veerd voor een financiële com- den geboden om haar aanpas sing aan de nieuwe situatie te vergemakkelijken, indien een duidelijk aantoonbare verminde ring van het inkomstenaccrès mocht optreden. Na de overgangstijd en uiter lijk na verloop van drie jaar zal worden nagegaan of deze com pensatie moet worden voortge zet. Daarbij zal aandacht worden geschonken aan het grote maat schappelijke belang, dat met de onafhankelijkheid en verschei denheid van de pers is verbon den. (Zie verder pagina 2) (Adv.) De bomaanslag die een terrorist van de communistische vietcong dinsdagochtend voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade in het centrum van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon heeft ge pleegd, heeft volgens de jongste gegevens aan zeven personen het leven gekost, terwijl er 142 werden gewond. Zes Vietnansezen en een Amerikaanse secretaresse van het ambassadepersoneel ver loren het leven, terwijl negentig Vietnamezen en 52 Amerikanen, die alien deel uitmaken van het amba Aadepersonee' erden ge wond. Volgens berichtïn van particu liere zijde zouden elf personen, onder wie drie .Amerikanen, om het leven zijn gekomen. De voorlaatste aans'ag in Sai gon op Amerikanen werd 24 de cember j.l. gepleegd. De communistische aanslagr pleger reed met eên auto voor net gebouw van de Amerikaanse am bassade. waar hij zijn wagen op een verboden plaats parkeerde. Daarop rende hij weg. Zuidviet namese politie die de man had wi'len aanhouden om hem de auto elders te doen neerzetten, schoot toen hij wegrende. Op het geluid der schoten liep personeel van de ambassade naar de ra men, om te zien wat er aan de hand was. Vlak daarop ontplofte de bom hetgeen vele s^cihtoffers veroorzaakte onder de kijkers aan de namen. Leden van het ambassadeper soneel zagen hoe er vóór de ont ploffing een rookkolom uit de auto opsteeg. De Zuidvietnamese regering heeft in een dinsdagmiddag uit gegeven bekendmaking deze jongste vietcong-aarislag een „daad van terrorisme, die op niets minder dan moord neer komt", genoemd. Twintig uur na de aardbevings ramp die het midden en noor den van Chili heeft getroffen, was het nog onmogelijk zelfs maar bij benadering vast te stel len hoeveel slachtoffers de ramp had geëist. Volgens sommige berichten zou de dubbele ramp (de aard beving veroorzaakte een dam- doorbraak) 1500 slachtoffers heb ben geëist, van wie de meesten zouden zijn verdronken. Het mi nisterie van binnenlandse zaken had maandagnacht officieel mee gedeeld dat 39 mensen waren omgekomen, 270 gewond en dat er 400 vermisten waren, maar deze aantallen schijnen uit zeer schaarse inlichtingen te zijn op gemaakt. In Nogales zou het grootste aantal vermisten zijn. Vierhon derd mijnwerkers van een ko permijn zouden hier na de door braak van de dam worden ver mist. In het naburige dorp La Calera werden 200 mijnwerkers opgesloten. In Quillota (100.000 inwoners), San Felipe (70.000 inw.) en Llayllay (50.000) werd ongeveer 80 procent van de huizen ver nield. In Santiago, Valparaiso en Vina del Mar kwam een twaalf tal mensen om en werden er 100 gewond. In Santiago veroorzaakte de beving, die 1 minuut en 25 sec. WOENSDAG 31 MAART v.m. n.m. Breskens 1-00 1.25 Terneuzen - 1.35 2.00 Hansweert 2.15 2.40 Walsoorden 2.25 2.50 de deel aangewezen wordt door pensatie, die aan de pers zal wor- aanhield, een begin van paniek. Stukken muur vielen op straat en zelfs het uit graniet opge trokken gebouw waar de re gering zetelt, werd niet ge spaard. Aan de in het algemeen hechte constructie van de hui zen en aan het feit dat de mees te mensen zich op straat bevon den, is het te danken dat de Chi- Met noordelijke winden stroom de dinsdag koudere lucht over de Noordzee naar ons land. In het noorden werd het niet war mer dan 7 tot 9 graden. In Zuid- Limburg werd het even na het middaguur nog korte tijd 17 gra den, maar daarna drong ook daar de koelere lucht binnen. In Frankrijk, waar zich de warme lucht wist te handhaven, liep het kwik op tot 20 a 25 graden, aan de voet van de Pyreneën tot 28 graden. Het hogedrukgebied, dat de inval van koude lucht in onze streken teweegbracht, trekt van het noordelijke deel van de Noordzee in zuidoostelijke rich ting verder, waardoor bij ons de matige en af en toe vrij krach tige wind vandaag gaat ruimen naar noordoost tot oost. Voorts zal het hogedrukgebied ons droog en zonnig weer bezorgen, met ongeveer dezelfde middag- temperaturen als dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnig maar fris. Droog en zonnig weer met een matig tot vrij krachtige wind tussen noordoost en oost en on geveer dezelfde middagtempera- tuxen als gisteren. leense hoofdstad voor een ramp werd gespaard. De inter-Amerikaanse ver keersweg werd over een afstand van 14 km door geweldige berg- stortingen geblokkeerd. (Zie verder pagina 5) (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O .DONDERDAG 1 APRIL v.m. 1.36 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden n.m. 2.04 2.39 3.19 3.29 ZON MAAN op onder op onder Maart 31 6.18 19.12 6.21 17.1S April. 18.34 1 6.16 19.13 6.37 2 6.13 19.15 6.52 19.50 be plaatsvervang Ameri. (ambassadeur generda} Maxwell Taylor bevindt zich voor overleg ini Washington) heeft nadrukke lijk te kennen gegeven, dat „in dien de vietcong meent op deze wijze de Amerikaanse regering en de leden der Amerikaanse missie in Zuid-Vietnam vrees te kunnen aanjagen, zij zich ten zeerste \ergist". Wolgeny berichten van Zuid vietnamese zijde heeft de Zuid vietnamese politie de communis tische aanslagpleger gedood. Amerikaanse militairen hebben alle wachtposten bij Amerikaan se instellingen in Saigon ver sterkt. Het merendeel der personen die na de aanslag het Amerikaan se ambassadegebouw verlieten, was met bloed overdekt. Velen waren door glasscherven gewond. Alle aan het ambassadegebouw grenzende percelen zijn met de grond gelijk gemaakt, evenals een klein café aan de overkant, waar een aantal Zuidvietnamese bezoekers de dood vond. Zieken auto's, militaire jeeps en auto's van de Amerikaanse ambassade werden ingeschakeld voor het vervoer van doden en gewonden. Zuidvietnamese brandweerlie den hebben in de Amerikaanse ambassade een begin van brand geblust. Onmiddellijk na de aanslag ontstond er grote verwarring. Rustig en vastberaden optreden de Amerikanen wisten echter spoedig een zekere mate van or de te scheppen. Amerikaanse marine-artsen waren spoedig ter plaatse voor het verlenen van hulp. Het te Hongkong verschijnen de communistische dagblad „New Evening Post" schreef dinsdag dat de homaanslag op de Ame rikaanse ambassade in Saigon een vergeldingsactie der commu nisten was voor de Zuitvietna- mese en Amerikaanse luchtaan vallen op Noordvietnamese doe len. Op het ogenblik van de aan slag bevonden zich ongeveer 80 Amerikanen en 20 Vietnamezen in het ambassadegebouw. De bom woog naar schatting 90 tot 113 kilogram. Bijna alle perso nen in het gebouw werden ge wond, al waren de verwondin gen bij enkelen zo licht, dat zij niet medisch behandeld behoef den te worden. De aanslag van dinsdag was de eerste „succesvolle" poging daartoe van de vietcong. Een woordvoerder der Amerikaanse ambassade deelde nog mede dat in de afgelopen weken vele be richten waren ontvangen over eventuele bomaanslagen. Hij zei dat een lid der Zuid vietnamese militaire politie mei de bestuurder van de auto, waar mede de bom was aangeveord. bij de ontploffing om het leven was gekomen, nadat beiden eersi schoten hadden uitgewisseld. Enkele uren na de aanslag kregen alle hoge Amerikaanse burgerlijke en militaire gezags dragers in Saigon een lijfwachi toegewezen voor het geval de vietcong nog meer terroristische aanslagen in de zin zou hebben. Waarnemers in Saigon achten het vrijwel zeker dat Amerika op de aanslag zal reageren mer een grootscheepse luchtaanval op Noord-Vietnam of met een reeks luchtaanvallen op Noord vietnamese doelen. Het verloop van de aanslag werd door de politie en ambte naren van de Amerikaanse vei ligheidsdienst als volgt gerecon strueerd: Om kwart voor elf 's morgens parkeerde een Vietnamese scoo terrijder zijn voertuig in een naast de ambassade lopende straat. Enkele minuten later reed een een personenauto deze straat in om vervolgens in het midden van de straat te blijven staan. De bestuurder, een Vietnamees, stapte uit en gaf te kennen mo torstoring te hebben. Een der zes Zuidvietnamese politie-agenten die altijd bij de ambassade de wacht houden, gelastte de man door te rijden. Hierop trok de automobilist een revolver. De politieman werd getroffen en schoot terug. Ook de scooterrij- der schoot op de agent en reed daarna weg. Op dit moment ontplofte de bom, waardoor zowel de auto bestuurder als de politie-agent werd gedood. De scooterrijder werd door een motoragent achtervolgd en gearresteerd. Hij is gewond en zijn toestand is ernstig. Hij werd geïdentificeerd als een 33-jarige timmerman uit Saigon, Ngoeyen Van Hai, en heeft bekend door de autobe stuurder voor een bedrag van ongeveer duizend gulden te zijn gehuurd om als lijfwacht te fun geren en de scooter, waarmede de automobilist had willen vluch ten, te besturen. Van de zijde van de Ameri kaanse ambassade is gezegd, dat de ambassade vandaag weer zal functioneren. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft dinsdagavond meegedeeld dat de aanslag op de ambassade in Sai gon aan 13 mensen het leven heeft gekost, van wie twee Ame rikanen, een secretaresse en een onderofficier van de marine. 183 mensen hebben verwondingen opgelopen. Hieronder zijn 54 Amerikanen. Drie verdiepingen van het ambassadegebouw wer den zwaar beschadigd. Op de foto zien we een Ameri kaans lid van het ambassade personeel dat, het gezicht met bloed bedekt, op een brancard wordt geholpen. I I-

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1