Mr. Cals bracht rapport uit aan de Koningin Aanvaring tussen twee tankers in Het Kanaal Zware aardbeving in Chili Nog geen Russische raketten op Cyprus? Drs SCHMELZER: K.V.P. BEREID TOT SAMENWERKING MET P.v d.A. TAYL0RTOESTAND IN ZUID-VIETNAM IS VERBETERD VEEL SLACHTOFFERS Uitgewezen Portugees werd in Lissabon gearresteerd 14 DODEN BIJ ONTPLOFFING IN MIJNENDEFOT IN VIETNAM HET WEER Dagelijks bestuur C. H.U. roept Unieraad bijeen A. ES, ontrouw aan verleden, aldus senator Van Riel Geen bevoorrechting NEKKRAMP IN KAZERNE IN APELDOORN De Philippijnen en Zuid-Vietnam Uitgaansverbod Onder puin bedolven Keningsh nog enkele weken in het gips Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden 6.23 rus 'rankerïng bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 29/Dinsdag 50 maart 1965 21e Jaargang - No. 6404 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Het kabinet der koningin heeft meegedeeld, dat H. M. de Koningin zaterdag de formateur jnr. Cals tegemoet is gereisd naar Bludenz, waar de heer Cals zijn tussentijds rapport aan de koningin heeft uitgebracht. Koningin Juliana ontving mr. Cals op kasteel Gayenhofen te Bludenz in Oostenrijk. Dit kasteel, waarin het plaatselijke districts- bestuur is gevestigd, ligt niet ver van de win tersportplaats Lech waar de koningin kort geleden een enkel brak tijdens het skiën. Over het onderhoud tussen de koningin en de for mateur werden geen mededelingen gedaan. De koningin en haar gevolg zijn in de na middag teruggekeerd naar Lech, terwijl mr. Cals naar Zürich reisde, van waar hij per vliegtuig naar Nederland terugkeerde. „De K. V. P. is in beginsel bereid met de P. v. d. A. in zee te gaan, maar een hartstochtelijke verbintenis mogen we er niet van ver wachten. Dit is echter ook niet het geval geweest met de V. V. D.", aldus de fractievoorzitter van de K. V. P. in de Tweede Kamer, drs W. K. N. Schmelzer, op de zaterdag in Arnhem gehouden bij eenkomst van het gewest Gelderland van de K. V. P. Hij ontkende er dat er sprake is van persoonlijke tegenstellingen binnen zijn partij. Vooral spx-ak hij tegen dat er een controverse zou zijn tussen de demissionaire minister-president mr. Marijnen en formateur mr. Cals. De heer Marijnen heeft de heer Cals vol doende gegevens verstrekt over het nationale economische plan en aangaande de notulen, aldus de heer Schmelzer, die er verder op wees dat de C. H. U. geen duidelijke omschrijving heeft gegeven van het feit, waarom zij het overleg heeft verlaten. Men heeft niet kunnen bereiken, dat de drie christelijke partijen bij elkaar bleven, aldus de heer Schmelzer, die naar aanleiding hiervan van mening was dat de christen-democratische samen werking een gevoelige deuk heeft gekregen. Overigens was hij van oordeel dat de samenwerking niet op elk terrein ongedaan is ge maakt. tieve maatschappij heeft geen basis meer"; voor een echte socialistische politiek zag spr. echter ook geen toekomst. Het aantal mensen dat vooruitgang voor henzelf en voor de maat schappij in de eerste plaats van eigen prestatie en niet van de machtspositie van de groep ver wacht, wordt steeds groter. Als voorwaarde voor een goed func tioneren van de liberale partij noemde mr. Van Riel een voort gaande maatschappelijke demo cratie. „Men moet zorgvuldig waken tegen groepsbevoorrech- ting". Na een scheepsbotsing in het Kanaal tussen de Noorse tanker Noraen de Liberiaanse tanker „Otto N. Milleris er brand uit gebroken aan boord van het laatstgenoemde schip. De joto toont het 29.859 ton metende Liberiaanse schip, waarvan het water, dat gebruikt werd bij het blussen weer in zee stroomt. Het dagelijks bestuur der christelijk-historische unie heeft - besloten tegen zaterdagmiddag 10 april de Unieraad bijeen te roepen. Op deze bijeenkomst zal de unieraad op de hoogte wor den gesteld van de jongste ont wikkelingen in verband met de kabinetsformatie. De unieraad is het orgaan van de C. H. U., waaraan onder meer is opgedragen de bespreking van de politeke toestand en het des gewenst geven van adviezen over een te volgen politieke gedrags lijn. In de unieraad hebben zit ting de leden van het hoofdbe stuur van de C. H. U., 2 ver tegenwoordigers van elk der 18 kamerkringverenigingen der je£. H. U.. 2 van de centrale van christelijk-historische vrouwen en 2 van de federatie van Chris tel ijk-historsche jongerengroe pen. „De anti-revolutionaire partij is het beeld dat zij van zichzelf had opgeroepen, ontrouw ge worden", zo sprak de liberale senator, mr. H. van Riel, zater dagmiddag in Amsterdam tijdens een rede voor de liberale stu dentenvereniging aldaar. „Op emotionele gronden zoekt de A. R. samenwerking met de socialisten", aldus spreker, „dit ondanks het uitgangspunt van persoonlijke verantwoordelijkheid en een achterban die voor een groot deel uit middenstanders bestaat". Hij voorspelde een spoedige ineenschrompeling van deze partij. „De politieke kansen zijn nog nooit zo goed geweest als nu". Mr. Van Riel baseerde deze stel ling op „het vervagen van schei dingen zoals deze steeds in de maatschappij hebben bestaan". De democratie krijgt hierdoor meer kans. Als voorbeelden noemde hij het snelle doorbre ken van taboes binnen de r. k. kerk gedurende de afgelopen jaren en de steeds minder wor dende invloed van het geboorte- milieu op de keuzebepaling van de kiezer. Sprekend over beginselpolitiek zei de senator, dat het niet moei lijk is formuleringen te vinden, doch dat uiteindelijk de waarde van een te voeren politiek uit de manier van handelen moet blij ken. „Men mag zijn tijd niet ver doen met veel praten". In tegen stelling tot de A. R. hoeft de V. V. D. haar verfden nooit ver loochend, ook rl is het optreden steeds aangepast aan de maat schappelijke ontwikkeling. „Een betrekkelijk conserva- Een dienstplichtig militair van het eerste legerkorps in Apel doorn is in ernstige toestand met nekkramp in het centraal militair hospitaal in Utrecht op genomen. De militair had reeds enige dagen ziek gelegen in de zieken boeg bij de Willem III-kazerne in Apeldoorn. Het personeel van de kazerne zijn tabletten verstrekt om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. KONGOLESE STAD OP REBELLEN VEROVERD Regeringstroepen hebben in het noordoosten van Kongo de stad Aba op de rebellen her overd. De stad Faradje hebben zij omsingeld. Het regerings- legertje van duizend man, aan gevoerd door blanke huursolda ten, zal waarschijnlijk spoedig optrekken naar Watsa, de laat ste grote stad die nog in handen van de opstandelingen is. In Eastbourne in zuid-Enge- land zijn zaterdagavond 3-3 be manningsleden van het 9000 ton metende Noorse tankschip „No- ra" met een reddingsboot aan land gezet, nadat de Noor in Het Kanaal in aanvaring was geko men met het Amerikaanse tank schip Otto N. Miller (29.859 ton). Het ongeluk gebeurde in dichte mist op ongeveer twintig mijl van Eastbourne. Bij een krachtige aardbeving die zondag om 17.35 uur (Ned. tijd) het midden en noorden van Chili teisterde, zijn volgens voorlopige berichten van militaire zijde 15 mensen omgekomen. Honderd dertig mensen zouden zijn gewond en 600 worden vermist. De ge gevens zijn afkomstig van militaire hulptroepen die aan de red dingsoperaties deelnemen. Generaal Taylor, de Ameri kaanse ambassadeur in Zuid- Vietnam, heeft tegenover de pers gezegd dat naar zijn mening de toestand in Zuid-Vietnam in het algemeen is verbeterd sinds zijn laatste reis naar Washington eind 1964. De ambassadeur die opnieuw in Washington verslag gaat uit brengen, zei verder dat er geen speciale reden voor zijn nieuwe reis naar Washington is. Hij zal met de Amerikaanse president de toestand in ogenschouw ne men. Do Zuidvietnamese regering heeft zaterdag de opheffing van de staat van beleg afgekondigd, die sinds november in het gehele land van kracht is geweest. In Saigon zal het uitgaansverbod des nachts van drie tot twee uur Verminderd worden. President Macapagal heeft enterdaji tijdens een persconfe rentie verklaard, dat de Philip- pijnse regering onder voorbehoud van goedkeuring döor het parle ment bereid is te overwegen troepen naar Zuid-Vietnam te sturen „als de situatie dat nodig mocht maken". President Macapagal sprak evenwel berichten tegen, als zou van Zuid-Vietnam een verzoek om militaire hulp zijn ontvangen. Het aantal slachtoffers kan evenwel groter blijken te zijn daar vele verbindingen zijn ver broken. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken sprak de vrees uit, dat ruim 100 mensen de dood heb ben gevonden door het bezwij ken van een stuwdam op onge veer 100 km ten noordwesten van Santiago. Het water van het meer stortte zich in het dal en volgens onofficiële schattingen bedraagt het aantal slachtoffers en vermisten 600. Vliegtuigen namen slechts zeven half-ondergelopen huizen waar. Van de overige 70 huizen was niets te bekennen. De aardbeving, waarvan het epicentrum bij de verwoeste plaats Llayllay lag, teisterde een gebied van ongeveer 44.000 vier kante kilometer. President Eduardo Frei en enige ministers zijn naar het rampgebied vertrokken. In Llayllay, ongeveer 90 km van Santiago, had de beving een intensiteit van negen volgens de schaal van Richter, in Santiago zeven. In de avond was de rust in Santiago teruggekeerd nadat aanvankelijk talrijke mensen in paniek waren gevlucht. In Val- De Portugees Da Silva Fran co, die als ongewenste vreemde ling het land is uitgeleid en per chartervliegtuig naar Portugal is overgebracht, is bij aankomst op het vliegveld van Lissabon door de Portugese politie gearresteerd. Het is in Den Haag niet bekend om welke reden dit is geschied. Da Silva Franco werd geboeid van het vliegveld weggeleid. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie in Den Haag heeft zaterdag meegedeeld dat liet ministerie van buitenlandse zaken bij de Portugese regering had geïnformeerd hoe dat optre den te Lissabon in overeenstem ming kan zijn met de mededeling van de Portugese consul in Am sterdam als zou men in Portu gal politieel geen enkele belang stelling voor Da Silva Franco hebben. Volgens een woordvoerder van het Portugese ministerie van buitenlandse zaken is Da Silva Franco opgenomen in een psy chiatrische inrichting. paraiso dat ernstig is getroffen, is een uitgaansverbod afgekon digd om plundering te voor komen. Meer dan honderd arbeiders van een cementfabriek in La Ca- lera, honderd kilometer ten noordwesten van Santiago, ziin bedolven onder het puin van de ingestorte fabriek. Te Valparaso zijn drie men sen omgekomen en werden 29 gewond. Belangrijke schade werd aangericht in de volkswijken cp de heuvels rond het handelscen trum van de stad. Met Valparai so en Vina del Mar zijn alle ver bindingen verbroken. De plaatsjes Illapel en La Li- gua bij Santiago zijn geheel ver woest. Emieï Hullebroeck overleden De Belgische toondichter Emiel Hullebroeck is op 87-jarige leef tijd in Liedekerke in de Belgische provincie Brabant overleden. Hij was een van de bekendste Vlaamse componisten en schreef volksliederen, koorwerken, can taten, symfonieën en operetten. Hullebroeck was de stichter van het Gents a-capella-koor, waar mee hij in binnen- en buitenland veel bijval oogstte. Emiel Hullebroeck richtte in 1922 de Belgische vereniging voor auteursrechten op en werd een verdediger van de rechten van componisten zowel op nationaal als internationaal gebied. Op beide schepen brak brand uit. Een man van de Otto N Mil ler wordt vermist. Een beman ningslid van de Nora liep brand wonden in het gezicht op. De kapitein en acht bemannings leden bevonden zich nog aan boord van het schip dat aanvan kelijk hevig brandde. Volgens latere berichten was het vuur door blussingswerkzaamheden sterk verminderd. De Nora werd door een Britse sleepboot naar het eiland Wight gesleept. De Otto N Miller voer met geringe snelheid naar Southampton, be geleid door de Nederlandse sleep boot Rode Zee. Volgens een bemanningslid van de Nora doemde in de dichte mist plotseling een schip op. Na een geweldige klap schoten er midscheeps hoge vlammen om hoog. Verscheidene beman ningsleden sliepen nog toen de aanvaring in de vroege ochtend gebeurde. De brand op de Otto N. Miller werd spoedig geblust. Stookolie in zee Als gevolg van de aanvaring is een grote hoeveelheid stookolie in zee terechtgekomen. Zondagoch tend vroeg voeren een fregat en acht Britse oorlogsschepen uit om de olie die bij Newhaven aan de Engelse zuidkust dreef, met behulp van chemische middelen tot zinken te brengen teneinde verontreiniging van de kust te voorkomen. Ongeveer op dezelfde plaats waar zaterdag de „Nora" in aan varing was gekomen met de „Otto N Miller", deed zich zon dagochtend omstreeks vier uur een botsing voor tussen de Zweedse boot „Travancore" en het Westduitse schip „Otto Springorum". Beide schepen lie ten weten dat zij geen hulp nodig hadden. De Otto N Miller is zondag be geleid door de Nederlandse sleper Rode Zee bij Southampton aan gekomen. De Noorse tanker wordt door twee Duitse sleep boten naar Rotterdam gebracht. Op beide schepen is het vuur ge doofd. Koningin Juliana zal wellicht nog enkele weken het gipsver band moeten dragen. Dit is be kend geworden uit de omge ving van formateur mr. J. M. L. Th. Cals, die zoals reeds werd bericht afgelopen za terdag aan koningin Juliana verslag heeft uitgebracht over de formatie-werkzaamheden. Het letsel van de vorstin is niet van ernstige aard en evenmin pijnlijk. Wel is het letsel zeer hinderlijk. Koningin Juliana gebruikt bij het lopen een stok. In kringen van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken heeft men zaterdag gezegd dat de Amerikaanse regering geen enkele reden heeft om aan te nemen dat er reeds Sowjet-raketten op Cyprus zijn geïnstalleerd. Leiders van de Turkse ge meenschap op het eiland die thans in de V. S. zijn, hadden verklaard dat zich verscheidene Russische luchtafweerraketten op Cyprus bevinden welke door de Russische regering door tus senkomst van Egypte aan de re gering van Makarios zouden zijn geleverd. In welingelichte kringen in Washington werd gezegd dat de V. S. krachtig diplomatieke druk uitoefenen om de installatie van Russische luchtdoelraketten op Cyprus te voorkomen. In kringen van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken zei men een week geleden dat er aanwijzingen zijn dat de Griekse Cyprioten lanceerbases aanleggen veer raketten die naar men aannam in Egypte zijn opgeslagen. Volgens de Washington Post zou een schip met raketten dat al naar Cyprus op weg was, naar Alexandrie zijn terugge keerd, nadat de V. S. krachtige druk op Griekenland hadden uit geoefend om bij president Maka rios stappen tegen deze aanvoer te ondernemen. In Washington zegt men dat de installatie van sowjet-raketten op Cyprus als een gevaarlijke ontwikkeling zou worden be schouwd wegens het gevaar van toeneming van de spanning in dat deel van de wereld. Door het ontploffen van een mijnendepot in het kampement der speciale troepen in Plei Do Lim in midden-Vietnam zijn za terdagavond veertien mensen ge- dood en 74 gewond. Een Amerikaanse woordvoer der heeft later verklaard, dat de mogelijkheid van sabotage door de Vieteong is uitgesloten. Ver moedelijk is de explosie veroor zaakt door blikseminslag. Veer tig landmijnen explodeerden. Vierenvijftig gewonden zijn met helikopters overgebracht naar Pleikoe. Uit een voorlopig onderzoek naar de ontploffing waarhij zaterdag een Amerikaans lan dingsvaartuig in de haven van Da Nang werd beschadigd, is ge bleken dat een lading explosie ven tegen de huid van het schip was aangebracht. Voorts was on geveer 100 meter stroomdraad gevonden. Hieruit wordt afgeleid dat de detonatie van de kust is geschied. ZONNIG EN WARM Een krachtig hogedrukgebied dat ook in de hogere luchtlagen aanwezig is verplaatste zich van zaterdag op zondag naar de om geving van Parijs en van zondag op maandag naar Luxemburg. Het weer verbeterde daardoor ge- durende het weekeinde aanzien lijk. Gisteren werden in het bin nenland temperaturen van 14 tot 18 graden Celsius bereikt. In de nacht van zondag op maandag daalde het kwik plaatselijk tot het vriespunt en er ontstond op enkele plaatsen stralingsmist. Ook het komende etmaal blijft het bijzonder fraai lenteweer. Het hogedrukgebied verplaatst zich maar langzaam en zal morgen vermoedelijk boven midden- Duitsland terecht komen. De temperaturen kunnen dan bijna recordwaarden bereiken die in deze tijd van het jaar in De Bilt 20 tot 23 graden bereiken. medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnig en warm Droog en zonnig weer. Van nacht en morgenochtend enkele lokale mistbanken. Weinig wind en ongeveer dezelfde middagtem- peraturen. DINSDAG 30 MAART v.m. n.m. Breskens 0.19 12.47 Temeuzen 0.54 1.22 Hansweert 1.34 2.02 Walsoorden 1.44 2.12 WOENSDAG 31 MAART v.m. n.m. Breskens 1.00 1.25 Terneuzen 1.35 2.00 Hansweert 2.15 2.40 Walsoorden 2.25 2,50 ZON MAAN op onder op onder Maart 30 6.20 19.10 6,04 16.04 31 6.13 19.1S

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1