Amerikaanse luchtmacht bestookt Noord-Vietnam met bommen en raketten Blanke strijdster voor rassengelijkheid vermoord Amerika uitbreiding wenst geen van de oorlog MUL Rumoer in het Britse Lagerhuis FORMATEUR Mr. CALS VANDAAG NAAR OOSTENRIJK RADIO DE KOOK HET WEER EENSTEMMIGHEID OVER HET RADIO- EN T.V.-BELEID DOLKSTEEK IN DE RUG MAN DE VERENIGDE STATEN RUSSISCHE RAKETTEN OP CYPRUS? de ZATERDAG 27 MAART 1965 21e Jaargang - No. 6403 Verdere doelen al uitgekozen Nieuwe Sowjet-poging e Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Wervelstorm trof Oost-Pakistan PAKISTAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT 22 doden Agressie Samenzwering Afschuwelijke moord Wallace stond afvaardiging niet te woord GASVERWARMING Atoomparaplu Wreedheden GRiSSOM EN YOUNG IN WASHINGTON Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per ram 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Met meer dan veertig Ameri kaanse jachtbommenwerpers van de marine is vrijdag een aanval uitgevoerd op vier radar-instal laties in Noord-Vietnam. Twee vliegtuigen gingen verloren, maar beide piloten zijn zonder letsel teruggekeerd. Een derde vliegtuig kwam te rug op de vliegbasis Da Nang (144 km ten zuiden van de grens met Noord-Vietnam) met defect landingsgestel. De piloot van dit vliegtuig werd evenmin ge wond. De vliegtuigen waren opgeste gen van twee vliegdekschepen van de Amerikaanse zevende vloot. Een der doelen lag op het eiland Bac Long in het midden van de Golf van Tonkin; de an dere drie radarinstallaties staan aan de kust. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine zei dat de vliegtuigen de doelen met bom men, vliegtuigraketten en ka nonvuur hebben bestookt. Twee installaties werden ernstig be schadigd. De twee andere liepen matige schade woordvoerder. op, aldus de Strategen van de Amerikaanse luchtmacht hebben de voornaam ste doelen in Noord-Vietnam al uitgekozen voor bombardemen ten zodra de eerste aanwijzingen voor het binnenkomen van Chi nese militaire hulp aldaar wor den ontvangen, zo is uit Saigon vernomen. Het eerste doel zou de spoorwegverbinding tussen Chi na en Hanoi zijn. Deze loopt over het spoorwegknooppunt Cao Cai, een Noordvietnamese stad aan de Chinese grens. Het orgaan van de Chinese communistische partij, 't Volks dagblad te Peking, schreef don derdag dat China klaar staat manschappen en materiaal te zenden zodra het Zuidvietnamese bevrijdingsfront om hulp vraagt voor het „uitroeien van de Ame rikaanse agressors". Welingelichte kringen in Sai gon zeiden dat Amerikaanse stra tegen hiermee al rekening hou.- den. Totdusvër zijn de lucht aanvallen op Noord-Vietnam tot zuiver militaire doelen beperkt gebleven. Behalve spoorlijnen ko men nu ook bruggen en wegen in de noordelijke gebieden van Noord-Vietnam voor vernietiging in aanmerking, zo werd gezegd. Naar een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Londen heeft medegedeeld heeft de Sowjet-Unie dezer da gen aan Engeland opnieuw voor gesteld om aan de landen, die hebben deelgenomen aan de con ferentie van Genève over Indo- China, een boodschap te richten waarin de Amerikaanse „agres sie" tegen Noord-Vietnam wordt veroordeeld. Volgens een bevoegde Britse zegsman zal de regering dit voor stel zeer waarschijnlijk van de hand wijzen. (Adv.) Het kabinet van de koningin heeft meegedeeld: „Aangezien het voor Hare Majesteit de Koningin nog bezwaarlijk is om te reizen, zal de formateur, mr. J. M. L. Th. Cals, zich vandaag naar Oosten rijk begeven teneinde aan de koningin tussentijds rapport uit te brengen". Vernomen wordt dat mr. Cals met een Friendship van cle r egering zal reizen. Het is zeer waarschijnlijk, dat hij zondag uit Leeh naar Den Haag zal terugkeren. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 bewolkt In de loop van vrijdag passeer de een storing ons land. Deze storing werd boven Engeland ge volgd door 'n rug van hogedruk, welke komend etmaal met enkele opklaringen ons land zal pas seren. Over het oostelijk deel van de Oceaan voeren krachtige zuid westelijke winden zachte lucht in de richting van de Britse eilan den. De voorste begrenzing was vrijdagavond gevorderd tot de Ierse zee. Dit warmtefront be woog langzaam naar het noord oosten, dus naar iiet Noordzee gebied. Het zal vandaag ook bij ons de bewolking weer doen toe nemen, maar er wordt weinig of geen regen verwacht. In ohs land zal de wind krimpen naar rich tingen tussen west en zuidwest en overwegend matig worden. In de temperaturen wordt over het algemeen niet veel verandering verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Zuidwesten wind Aanvankelijk enige opklarin gen en op sommige plaatsen mist. Overdag toenemende be wolking, maar weinig of geen regen. Zwakke, later overwe gend matige zuidwestelijke wind. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. ZATERDAG 27 MAART v.m. n.m. Breskens 9-44 10.20 Terneuzen 10.19 10.55 Hansweert 10.59 11.35 Walsoorden 11.09 11.45 ZONDAG 28 MAART v.m. n.m. 10.55 11.25 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 11.30 0.10 0.20 12.40 12.50 MAANDAG 29 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.29 0.04 0.44 0.54 n.m. 11.58 12.33 1.13 1.23 De formateur mr. Cals en de fractieleiders, de heren Selimel- zer (K. V.P.), Vondeling (P. v.d. A.) en Smallenbroek (A. R. P.) hebben overeenstemming bereikt over de hoofdlijnen van het te voeren radio- en televisiebeleid. De overeenstemming betreft de overgangsregeling, die het mo gelijk zal maken dat nog in dit najaar aan nieuwe zendgemach tigden zendtijd wordt verleend en reclame in radio en televisie wordt toegelaten. Voorts heeft deze overeen stemming betrekking op de Ten minste 25 personen zijn om .het leven gekomen tijdens een wervelstorm die dinsdag jl. over Oost-Pakistan raasde. Zes van de slachtoffers kwamen om toen hun woningen instortten. Het te velde staande gewas liep aanzienlijke schade op. grondlijnen van de wettelijke re geling. die naar het oordeel van de formateur en de fractieleiders zo spoedig mogehjk zal moeten worden ingediei o. Een Dakota van de „Pakstan International Airlines", met 22 inzittenden, is vrijdag boven een bergachtig gebied van noord- west-Pakistan omlaag gestort. Alle inzittenden, 18 passagiers en 4 bemanningsleden, zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig was van Pesjawar naar Tsjitral vertrokken. Een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij, die dit meedeelde, zei verder dat de ber- gingsploegen last ondervinden van het slechte weer. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Een uit Detroit afkomstige blanke vrouw, moeder van vijf kinderen, is donderdagavond i doodgeschoten nadat zij met haar auto een aantal deelnemers aan de rassenmars van Montgomery naar Selma had teruggebracht. Toen zij werd vermoord, reed zij ter hoogte van het kleine plaats je Lowndesboro. In de auto werden papieren ge vonden waaruit bltfek dat zij ge durende de afgelopen vijf dagen deel had uitgemaakt van de ver voersorganisatie die aan de mars medewerking verleende. De vrouw werd geïdentificeerd als Viola Gregg Liuzzo, 39 jaar oud. Naast het slachtoffer was de uit Selma afkomstige 21- jarige neger Leron Moton ge zeten. Moton zou verklaard heb ben dat op een stil gedeelte van de weg een andere wagen voor bijreed en voor hen ging rijden. Hij hoorde een geluid alsof een steen tegen de deur werd gewor pen en zag mevrouw Liuzzo voorover zakken. De wagen be gon te slingeren, reed een stuk onbestuurd langs de weg en kwam in een weide tot stilstand. Toen dat gebeurd was, keerde de auto met de moordenaars. Iemand liet licht in hun wagen schijnen. Moton wachtte diep weggedoken totdat de andere wagen was weggereden. Me vrouw Liuzzo was op de terug weg naar Montgomery nadat zij een groep betogers naar Selma had vervoerd. President Johnson heeft vrij dag bekendgemaakt, dat vier leden van de ku klux klan zijn aangehouden in verband met de moord op mevrouw Viola Gregg Liuzzó. De president had de federale recherche opdracht gegeven on verwijld de moordenaars op te sporen. De agenten van de F. B. ZON MAAN op onder op onder Maart 27 6.27 19.05 4.48 12.33 28 6.25 19.07 5.1.9 13.40 29 6.23 19.08 5.44 14.51 President Johnson heeft donderdag na een kabinets bijeenkomst, waarop onder meer de strijd tegen de Viet- cong werd besproken, een ver klaring uitgegeven waarin hij zegt dat de V. S. naar een eer volle vrede in Vietnam blijven streven welke gebaseerd is op beëindiging van de communis tische agressie". „Ik ben bereid altijd overal heen te gaan en met iedereen te praten wanneer er een mogelijk heid is om tot een eervolle vrede te geraken." De communistische aanvallers hebben tot dusver echter geen enkele bereidheid ge toond om de Geneefse overeen komsten van 1954 aangaande Vietnam na te komen, aldus de president. De V. S. zien uit naar de dag dat zuidoost-Azië vrij zal zijn van terreur, ondermijning en moord en zijn krachten aan economi sche en sociale samenwerking kan wijden. De V. S. zijn vastbesloten hun politiek ten opzichte van Viet nam voort te zetten in de hoop een verandering in de houding der communistische aanvallers te bewerkstelligen. Amerika wenst geen uitbreiding van de oorlog. Het bedreigt geen enkel regime en begeert geen enkel gebied, maar de agressie van het noor den moet worden gestaakt. Dat is de weg naar de vrede in zuid oost-Azië. Het conflict in Vietnam, ver volgde de president, is geen strijd van blanken tegen Aziaten. Het is agressie van totalitaire com- zuidoost-Azië omvat. munisten tegen hun onafhanke lijke buren. Amerika heeft honderden man nen in Vietnam verloren maar het Zuidvietnamese volk tiendui zenden en de aanvallers en dege. nen die door hen zijn bedrogen, nog veel meer. Dit zijn de af schuwelijke kosten van de sa menzwering die van het noorden uit wordt geleid. Dit is het waar aan een einde moet worden ge maakt. Indien aan deze agressie een einde komt, zal het volk van Zuid-Vietnam zijn eigen toekomst kunnen bouwen en is er geen noodzaak meer voor Amerikaan se militaire steun. De V. S. zou den dan mee kunnen werken aan een program voor economische ontwikkeling dat alle landen van I. zijn onafgebroken in touw ge weest om de daders te ontdek ken. Volgens de president die voor de televisie sprak, zijn de vier mannen in Birmingham (Ala bama) aangehouden door de fe derale recherche. In een verklaring die in feite neerkwam op een oorlogsverkla ring aan de ku klux klan, veroor deelde president Johnson de moord, die hij een „afschuwelijke misdaad" noemde. De daders „sloegen in de nacht toe, zoals zij altijd doen". Hij deed een beroep op de leden van de ku klux klan uit het ge nootschap te treden en terug te keren naar „de fatsoenlijke' maatschappij voordat het te laat is". De president kondigde aan dat hij stappen zal doen om de acti viteiten van de klan onder ocn- trole van de wet te stellen. De president zei dat de arres taties pas enkele minuten te voren waren geschied. De aange houdenen zijn de 43-jarige Euge ne Thomas uit Bessemer (Ala bama), de 41-jarige William Or- ville Eaton, eveneens uit Besse mer, de 31-jarige Gary Thomas Rowe uit Birmingham en de 21- jarige Collie Leroy Wilkins uit dezelfde stad. Het hoofd van de ku klux klan, Robert Shelton, verklaarde in Tuscaloosa in Alabama „ik weet niets af van een deelneming van enig lid van onze organisatie aan gewelddaden". Overigens had hij de indruk dat volgens president Johnson iedereen in Alabama lid is van de ku klux klan. Een afvaardiging van 20 per sonen van de beweging voor ge lijke burgerrechten is niet door gouverneur Wallace van Alabama ontvangen maar door zijn secre taris. Deze deelde hun mee dat het bureau van de gouverneur gesloten was. De delegatie die was gekomen om een petitie in te dienen, wei gerde deze aan de secretaris van STRIJDSTER VOOR RASSENGELIJKHEID VERMOORD De 39-jarige blanke vrouw Vio la Gregg Liuzzo uit Detroit, is vermoord, nadat zij met haar auto een aantal deelnemers aan de rassenmars van Montgomery naar Selma had teruggebracht. Zij werd door een kogel in het achterhoofd getroffen, toen zij achter het stuur zat. Op de foto haar vier kinderen, v.l.n.r. Anthong (10), Sally (6), Penny (18) en Tommy (13), die ontroostbaar zijn. (Adv.) Ben begrip vóór. Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat Terneuzen 7-9 de gouverneur te overhandigen. Vrijdag zouden de leiders op nieuw proberen de petitie aan gouverneur Wallace te overhan digen. Premier Wilson heeft in het lagerhuis in antwoord op vragen van de oppositie en de linker vleugel van de labourpartij ge zegd, dat zowel de Russen als de Amerikanen instemmen met een internationale conferentie over Vietnam, maar op verschillende voorwaarden. Het overleg van minister van buitenlandse zaken Stewart in Washington had daarom niet meer resultaten opgeleverd dan de besprekingen tussen de Brit se regering en minister Gromiko de week tevoren. Slechts door diplomatieke stappen en niet door verklaringen in het open baar zou men, aldus Wilson, de omstandigheden kunnen scheppen waardoor beëindiging van de vijandelijkheden moge lijk wordt. Hij achtte de tijd nog niet rijp om met Peking over de kwestie-Vietnam te spreken. Er ontstond luid rumoer toen Wilson zei dat kritiek der con servatieven op de Britse hou ding tegenover het probleem- Vietnam geen nut heeft, wan neer Engeland al een moeilijke rol in het conflict moet spelen. Oppositieleider sir Alec Douglas Home zei daarop dat hij kritiek had geleverd op die labourleden „die wel beschutting willen zoe ken onder de atoomparaplu van de V. S. maar gereed staan een dolkstoot in de rug te geven wanneer de V. S. de vrije we reld tetfen agressie beschermen". Er ging gejuich van zijn mede standers op, dat van labourzijde werd beantwoord toen Wilson opmerkte: „Wij willen allemaal graag een oplossing voor de toe stand in Vietnam vinden. U en vele van uw vrienden gaven de V. S. maar al te graag een steek in de rug toen de conservatieve regering een paar jaar geleden het recht schond in de Suez- kwestie". Toen sir Alec weer ging zitten, weerklonk van la bourzijde de herhaalde kreet „München, München". Wilson spaarde ook een van zijn eigen aanhangers, het linkse labourlid. William Warby niet. Hij beschuldigde hem van „bij ziendheid" ten aanzien van de wreedheden in Vietnam. Warby had met negentig andere parle mentsleden geprotesteerd tegen het gebruik van gas en napalm in Vietnam. De tegenpartij in Vietnam, aldus Wilson, heeft ernstige dingen op zijn geweten. Daarom wensen wij staking van alle vijandelijkheden en het ge bruik van alle wapens. De vroegere Cyprische minis ter van. defensie, Osman Orek, heeft op een persconferentie in Washington meegedeeld dat op het eiland Cyprus Russische ra ketten zijn geïnstalleerd. Hij noemde Cyprus het Cuba van de Middellandse zee. De Amerikaanse ruimtevaar ders Virgil Grissom en John Young zijn vrijdag op het Witte Huis ontvangen. President John son speldde hun de medaille van verdienste van het nationale bu reau voor ruimtevaart op de borst. Het staatshoofd verklaar de dat de V. S. niet uit zijn op „stunts en spectaculaire daden", doc-h zich bezig houden met „zekere en gestage successen". gelevérd. Orek bevindt zich met een an dere leider van de Turks-Cypri sche gemeenschap, Denktash, in de Amerikaanse hoofdstad. Hij beweerde dat Russische lucntdoelrnketten van het type „Sam", coor Egypte aan de rege- ring-Makarios geleverd, nabij Bogaz aan de noordoostkust van Cyprus in stelling zijn gebracht. Orek zei voorts dat er nog een groot aantal raketten in Alexan. drië ligt opgeslagen om te wor den verscheept naar Cyprus, waar in de omgeving van de luchthaven van Nicosia lanceer- bases in gereedheid worden ge bracht. De gewezen Cyprische minister kon geen concrete be wijzen voor zijn beweringen leve ren die hij naar zijn zeggen ba seert op mededelingen van de in lichtingendienst der Turks-Cy prische gemeenschap ter plaatse. Behalve genoemde raketten zou de Sowjet-Unie ook tanks en licht geschut aan Cyprus hebben

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1