[SKODA1 NU LEVERBAAR VOOR f 5450 - DE NIEUWE SK0DAM0M3 Europees parlement neemt resolutie aan Japan maakte 40 procent van wereldscheepbouw Narcissen, hyacinten en tulpen met Pasen in blcei D.A.F. zoekt bedrijfs- uitbreiding in België Bespoediging eenwording op politiek en militair terrein Grissom ea Young terug op Cape Kennedy WESTDIIITSE YESJARINGSTERMMN VOOR OOIILOGSMESIADEN Venariag voor moord blijft 20 jaar Vrijdag 26 maart 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina S 1000 MB Het kiezen van een auto in de vijfduizendgulden-klasse is gemakkelijker geworden. Omdat u nu voor f 5450 een auto koopt die royaal is én zuinig, sportief én veilig, modern én degelijk, luxueus én praktisch - de nieuwe SKODA 1000MB, Een ideale auto met opmerkelijke eigenschappen: pittig van karakter (120 km/u, van 0-80 km/u in 14 sec.), plezierig te hanteren (volledige synchronisatie, hydraulisch bediende koppeling, ,,vingertop"-pookschakeling), bijzonder koersvast (laag zwaartepunt, gunstige gewichtsverdeling, 43% vóór 57% achter), enorm remvermogen (remoppervlak 770 cm2) en 'n uniek interieur (verstelbaar tot o.a. 1 of 2 slaapbanken en hele of halve laadvloer). Maak eens een gratis proefrit! SKODA-DEALERGarage C. M. G. CAPPENDIJK, Axelsestraat 174, Terneuzen, telefoon 2030 MngMnrawnrrimirw»iBMTimTMrimiTTBnriii7Trm7iB^TBi--|-iiTTnirr -urm ttt n—n rr - "in Federaal Europa BVIaciitscesitra zijss verschoven Hogere arbeidsproductiviteit kortere levertijden KWALITEIT DE LONEN MENING VAN DE HEER HUPKES Bedreeverade sitssati© Eigen roeping Amerikaanse belangstelling Daling van het aantal schilders bedrijven 20 jaar Grote meerderheid Eén lijn Vrijwel geen nachtelijk treinverkeer op feestdagen Minister Bücher afgetreden Driejarig kind verdronken Verwacht wordt dat omstreeks Pasen narcissen, hyacinten en tulpen volop in bloei zullen zijn, aldus de burgemeester van Sas- senheim, baron J. van Knobels- dorff. De bollenstreek beschikt in totaal over 47.000 bedden om de jaarlijkse stroom vreemdelingen op te vangen. In dit aantal zijn ook de bedden, die door particu lieren worden verhuurd, begre pen. De export van bloembollen De Belgische minister van eco nomische zaken heeft zijn goed keuring gehecht aan de vestiging van een produktiebedrijf van D. A. F. in Geel-Oevel in de zui- der-Kempen in de provincie Ant werpen. De fabriek zai worden gebouwd aan de nieuwe autoweg Antwerpen-Duik bij de oprit van Geel. D. A. F. heeft een terrein aan gekocht van ruim veertig hec tare. Men zal zo spoedig mogelijk met de bouw beginnen. Het eer ste gebouw zal een oppervlakte krijgen van ongeveer twaalfdui zend vierkante meter. Men hoopt reeds over een jaar in produktie te zijn met circa vijfhonderd ar beidskrachten. Verwacht wordt dat begin 1968 ongeveer duizend man te werk gesteld zullen zijn. Dit aantal zal in de volgende ja ren tot enkele duizenden oplopen. Belgische arbeiders Van de 6500 arbeidskrachten van D. A. F. Nederland vormen de Belgische werknemers in Eindhoven reeds een groep van meer dan duizend man. Voor een uitbreiding van de produktie- capaciteit kan D. A. F. in Eind hoven en omgeving niet voldoen de mensen aantrekken. Daarom heeft men in België gezocht. D. A. F. koos hiervoor een gebied dat gunstig gesitueerd is zowel ten opzichte van het moederbe drijf in Eindhoven als van D. A. F.-verkoop- en servicecentrum in Aartselaar bij Antwerpen. Boven dien was een belangrijk punt bij de keuze van de plaats van vesti ging dat in dit gebied een goede arbeidsmarkt aanwezig is. De nieuWe fabriek is geen as- semblagebedrijf, maar een pro duktiebedrijf met goede vooruit zichten voor arbeidsintensieve produktie. In de eerste plaats zullen hier de cabines van de be- bedrijfsauto's worden gefabri ceerd. bereikte ditmaal het record van 76 miljoen kg, een waarde van 312 miljoen gulen vertegenwoor digend. Een week na Pasen, op 24 april, zal het jaarlijks bloemen corso „Lenteparade 1965" wor den gehouden. Het corso start om half elf in Sassenheim en gaat via Lisse, Hillegom en Ben- nebroek weer terug naar Sas senheim waar de tocht om 17.40 uur een einde neemt. Een dag tevoren zullen de praalwagens in de bloemlusthal in Lisse worden tentoongesteld. Op het ogenblik bloeien overal in de bollenstreek paarse, witte en gele crocussen. In de kassen van de Keukenhof schittert reeds de weelde van het voorjaar. Er bestaan plannen om de Keukenhof te berbebossen. Hierbij zullen de oude bomen die een belangrijk deel van de aan trekkingskracht van deze bloe mentuin uitmaken, gespaard blij ven. H. ENGLEBERTN.V.-DOBBEWEG-VOORSCHOTEN -TELEFOON 01717-2010 Het Europese parlement heeft zich uitgesproken voor regel matige politieke en militaire be raadslagingen van de zes E.E.G.- Ianden op topconferenties van staatshoofden en regeringsleiders en bijeenkomsten van ministers van buitenlandse zaken en defen sie. In de resolutie, die aan het slot van een politiek debat met alge mene stemmen werd goedge keurd, spreekt het Europese parlement de overtuiging uit dat deze conferenties een begin kun nen vormen voor bespoediging der Europese eenwording op po litiek en militair gebied. De re solutie pleit ook voor regelmatig overleg van de ministers voor culturele zaken. Het parlement stelt evenwel als voorwaarde dat de doelstel lingen van de bestaande Euro pese verdragen inzake E. E. G., Euratom en E. G. K. S. onaange tast blijven en dat op generlei wijze afbreuk wordt gedaan aan de bereikte resultaten en de be staande Europese instellingen. Voorts spraken de afgevaardig den de hoop uit, dat andere Euro pese landen met inachtneming van de politieke verplichtingen der Europese verdragen kunnen meewerken aan de opbouw van een democratisch en federaal Europa. Het Nederlandse Eerste-Kamer- lid P. J. Kapteijn, de enige Ne derlandse spreker in dit politieke debat, heeft elk streven naar een volledig onafhankelijke Europese buitenlandse politiek van de hand gewezen. De heer Kapteijn, die sprak namens de Europese socialisti sche fractie, betoogde dat een verenigd Europa bereid zal moe ten ziin met de Verenigde Staten als gelijkwaardige partner de De scheepshouwindustrie in Nederland maakt een slechte tijd door. Vooral de laatste drie jaar lopen de bestellingen sterk terug. Dit is ook het geval in de Engelse scheepsbouw, terwijl Zweden zijn marktaandeel heeft weten te handhaven. Nederland is een verliezer in de concurrentiestrijd, waaruit Japan als de grote overwinnaar te voorschijn is gekomen. Japan heeft niet alleen de top van de wereldsoheepsbouw bereikt, doch dit land verwerft thans ook vele orders. Het land van de rijzende zon maakt zelfs meer scheeps- tonnage dan alle Wegteuiropese landen tezamen of 40 procent van de wereldscheepsbouw. Dit schrijft drs. Th. van Kooten te Rotterdam in een artikel over de toekomst van de scheepsbouw in „Economisch-Statistische berich ten" van deze week. De schrijver zoekt naar oor zaken van deze ontwikkeling en komt tot de conclusie, dat gedu rende een aantal jaren een voor de Japanse scheepsbouw gunstig klimaat is geschapen door de centrale planning, door het toe passen van de modernste technie ken en doordat men van de grond af heeft opgebouwd. In Japan is nu een modern georga niseerde en geoutilleerde scheeps houwindustrie ontstaan. Op alle terreinen hebben de Japanse scheepsbouwers de beginselen van de wetenschappelijke be drijfsvoering toegepast. Daar komt bij dat de kwaliteit van de in Japan gebouwde schepen niet voor de Europese onderdoet. De levertijden zijn aanmerke lijk korter: slechts zeven maan den tegenover elf in Zweden en veertien in Nederland. De prijzen liggen lager, soms tot twintig proceat. Japan tracht de voordelen van de produktie op grote schaal zo goed en snel mogelijk te realise ren. Dit blijkt uit hun efficiente bouwplanning, hun optimale pre- fabricage, hun rationele interne transport, hun steeds verder gaande automatisering en hun normalisering van materialen. Wat de lonen betreft, deze lig gen in Japan minder laag dan men denkt en beginnen heit Westeuropese niveau te benade ren. De Japanse overheidsfacili- teiten zijn reëel en het lijkt de schrijver onontkoombaar, dat ook de Nederlandse regering een enigszins vergelijkbare steun zal gaan verlenen. Conclusie van de schrijver is dat, wanneer aan twee voor waarden wordt voldaan, name lijk bereidheid bij de overheid om faciliteiten te verlenen en be reidheid bij de bedrijfstak tot een integrale aanpak, er mogelijk heden tot herstel aanwezig zijn. Een factor van groter belang dan de loonhoogte acht drs. Van Kooten de hoge arbeidsprodukti- viteit van de Japanner (een ge ring arbeidsverlet, een zesdaagse werkweek, een groot aantal overuren en het werken in ploe gen. Daarnaast heeft de krachtige overheidssteun bijgedragen tot het gunstige industriële klimaat in Japan. Het grote pluspunt blijft echter, dat de Japanse scheepsbouw door een deskun dige organisatie, door een uiiterst efficiente produktiewijze en door het talent voor snelle aanpas sing van dit industriële klimaat heeft geprofiteerd. In de deze week gehouden jaarvergadering van de maat. schappij „De Schelde" in VJissin- gen heeft de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de directie, over de concurrentie van de Japanse scheepsbouw gezegd, dat de scheepswerven in Japan onder delen zijn van grote concerns. Op dit ogenblik achtte hij de Ja panse scheepsbouw niet of nau welijks rendabel, maar men kijkt in Japan uitsluitend naar de eindresultaten van de grote con cerns, waartoe de scheepswerven behoren. Dit in tegenstelling tot de meeste Westeuropese landen, waar de scheepswerven geen deel uitmaken van grote concerns. Onder de tonen van „de on- zinkbare Molly Brown" gespeeld door het muziekkorps van de Amerikaanse luchtmacht, zijn de ruimtevaarders Virgin Grissom en John Young na hun vlucht driemaal rond de aarde in triomf op Cape Kennedy teruggekeerd. Sinds zij dinsdag uit de Atlan tische Oceaan door een hef- sehïoefvliegtuig waren opgepikt, waren zij voor een eerete me disch onderzoek aan boord van het vliegdekschip „Intrepid" ge bleven. Onmiddellijk na hun aankomst werden zij voor onderzoek naar de medische afdeling van Cape Kennedy gebracht. Grissom zei „volkomen uitge praat" te zijn en geen verdere vragen te willen beantwoorden vóór een persconferentie, die in de loop van de avond zou wor den gehouden. Vandaag gaat het tweetal naar Washington om de persoonlijke gelukwensen van president John son in ontvangst, te nemen. veiligheid in de wereld te waar borgen, de onderontwikkelde lan den te helpen een menswaardig bestaan op te bouwen en de in ternationale handel te bevorde ren. Hij betoogde met klem dat het geen enkel Europees land meer gegeven is een onafhanke lijke rol van grote mogendheid in de wereld te spelen. De machtscentra zijn naar Washing ton en Moskou verschoven en naarmate de verstandhouding tussen die twee beter wordt, wordt de veiligheid in de wereld groter. Een verenigd Europa zal zich niet als derde macht daartussen mogen schuiven, ook niet ais het een groot verenigd Europa met Engeland en Scandinavië zou zijn. De heer Kapteijn achtte er overigens wel wat optimisme voor nodig om over een onder werp van een Europese buiten landse politiek te spreken, als men bijvoorbeeld „de bedroeven de situatie ziet" waarin de honds republiek door geschillen met de Arabische wereld is geraakt. Die stuatie achtte hij niet alleen ver nederend voor de bondsrepubliek maar ook voor Europa en het ge hele westen. Hij was van mening dat een verenigd Europa zich moest in stellen op versterking van de culturele en economische betrek kingen met Oosteuropese lan den, doch het zal de Oostduitse republiek nooit kunnen erken nen. Wat Duitsland betreft kon men alleen maar streven naar hereniging op basis van zelfbe schikking, ook al wordt dat een zaak die geruime tijd zal ver gen. Een gaullistische woordvoer der in het Europese parlement, de heer Lipkowski, vertolkte een tegenovergesteld standpunt. Hij probeerde nogmaals zijn collega's te overtuigen van de Franse vi sie volgens welke Europa een eigen roeping en persoonlijkheid moet uitwerken tegenover die van de Angelsaksers (Amerika nen en Britten), ook al behoefde dat volgens hem nog geen di recte oppositie tegen hen in te houden. De heer Lipkowski betoogde dat het lot van Europa in de waagschaal lag zolang de Euro pese gemeenschap geen gemeen schappelijke doctrine ten aan zien van de algemene buiten landse en defensiepolitiek heeft uitgewerkt. De gaullisten wen sen een Europese natie met een eigen Europese persoonlijkheid te ontwikkelen. Zo'n Europa zal volgens hem bijvoorbeeld Zuid- Amerika een uitweg kunnen bie den uit de keuze tussen anti- Amerikanisme en communisme. Ook zal het streven naar onaf hankelijkheid in de Oosteuro pese landen door zo'n Europa worden gestimuleerd. Professor Hallstein, Voorzitter van de E.E.G.-commissie, die zo juist was teruggekeerd van be sprekingen in Washington, legde de nadruk op de belangstelling van de Verenigde Staten voor de Europese integratie. Hij heeft van zijn besprekin gen met president Johnson en de Amerikaanse ministers de in druk meegebracht dat de Ver enigde Staten een verenigd Euro pa niet zien in tegenstelling tot een Atlantisch deelgenootschap. De visie van Kennedy op dit punt was ongewijzigd door Jonhson overgenomen en de Europese gemeenschap kon vol ledig op Amerikaanse politieke en morele steun rekenen. In het tijdvak van 1947 tot en met 1964 is het aantal geregi streerde schildersbedrijven in ons land gedaald van 11.608 to-t 9094. De grootste daling deed zich voor in 1947, toen er 504 nieuwe be drijven werden geregistreerd maar niet minder dan 948 afvie len. In elk jaar snids 1947 is er een vermindering geweest. Zij bedroeg so-ms weinig (zoa's in 1948: 20 en in 1964: 23). Het aantal nieuw geregistreer de bedrijven was in 1964 weer bijna zoveel als in 1960: resp. 373 en 376, maar in de tussenliggen de jaren was het minder: 1961: 311; 1962 323 en 1963 307. In 1957 was de teruggang (nieuwe vestigingen verminderd met op geheven bedrijven) 179, daarna aanzienlijk minder hevig tof 1963 toen 176 bedrijven zijn afgeval len. Het aantal nieuwe inschrijvin gen is vooral in de noordelijke provincies en in Zeeland gering geweest in de afgelopen periode van tien jaar, terwijl Limburg en vooral Amsterdam en Rotter dam een grote toeneming te zien hebben gegeven. PATROONS IN LOONDIENST De belangrijkste oorzaak van het niet meer uitoefenen van het bedrijf was in 1964, evenals in voorgaande jaren, de ouderdom van de eigenaar. Daarnaast was er het feit dat eigenaren in loon dienst traden. Gebleken is dat na de loons verhoging per 1 april 1964 veel werknemers, vooral jeugdige, een lagere beloning ontvingen dan waarop ze volgens de C.A.O. reoht hadden. Deze gevallen komen aan het licht bij onder zoek. Meestal blijkt een reële aanleiding te bestaan voor een lagere beloning, bv. wegens om scholing of mindere validiteit, maar van de 219 voorgelegde ge vallen bleken er 115 niet in aan merking te komen voor een dis pensatie der C.A.O.-bepalingen. De. Westduitse bondsdag heeft donderdag een amendement op het wetsvoorstel inzake de ver jaringstermijn voor oorlogsmis dadigers, waarin wordt voorge steld de datum 31 december 1949 als begindatum voor de verja ringstermijn van 20 jaar aan te nemen, aanvaard. Een amendement dat onder scheid wil maken tussen grote misdadigers en degenen die in ondergeschikte posities aan mis daden hebben meegewerkt, werd terugverwezen naar de juridi sche commissie. Beide maatregelen werden met grote meerderheid bij handopste ken aanvaard. De wet verandert niets aan de verjaringstermijn voor moord, die in Duitsland altijd twintig jaar is geweest. Het argument dat de verjaring tussen 8 mei 1945, de capitulatie van Duits land en het einde van de oorlog, en 31 december 1949 niet geldt omdat in deze periode de Duitse justitie haar werkzaamheden nog niet ten volle had aanvaard, is aangenomen. De bondsrepubliek Duitsland ontstond pas in de herfst van 1949. De christen democraten en socialisten waren het hiermee eens. Max Guede, voormalig officier van justitie in West-Duitsland, had voorgesteld af te zien van vervolging van „de ontvangers van beveien" na 8 mei dit jaar. Dit amendement werd op voor- stel van de fractievoorzitter van de christen-democraten, Barzel, naar de justitiële commissie ver wezen. De Westduitse bondsdag heeft niet 344 tegen 96 stemmen bij vier onthoudingen besloten de verjaringstermijn voor nazi-mds- drijven met vijf jaar op te schui ven. De bondsdag heeft nl. beslo ten de termijn van twintig jaar op 1 januari 1950 te doen ingaan, hetgeen inhoudt dat de oorspron kelijk in mei a.s. aflopende ter mijn met vijf jaar wordt ver lengd. Alle baanvakken van de Ne derlandse spoorwegen met uit zondering van Essen-Roosendaal en KaldenkirchenVenlo zullen van 30 april tot en met 3 mei en ook in de nacht van 5 op 6 mei 's nachts gesloten zijn. Door het uitvallen van alle goederen treinen zal zich bij de Neder landse spoorwegen de unieke si tuatie voordoen, dat in die tijd de dienstroosters een ongekend minimum aan nachtdiensten zul len omvatten. Ooorzaak van deze periode van nachtelijke rust zijn de feestda gen vrijdag 30 april (koningin nedag), zaterdag 1 mei (feestdag van de arbeid in België en Duitsland) en woensdag 5 mei (nationale feestdag). Dan zullen geen goederen ten uitvoer wor den aangenomen of afgeleverd. Voor enkele goederensoorten zo als groenten en melk bestaan uitzonderingen. De buitenlandse spoorwegen geven op genoemde dagen ech ter normaal de geregelde goe derentreinen over. Om te voor komen dat op de grensstations de rangeerterreinen overvol ge raken en mede om overgenomen wagens tijdig op de loswegen te kunnen plaatsen, zullen op 30 april, 1, 2 en 5 mei enige goede rentreinen worden ingelegd, die Tijdens het debat trokken christen-democraten en socialis ten één lijn. Telkens weer werd van de zijde der socialistische op positie bijval betuigd aan uitla tingen der C. D. U.-sprekers. Het samengaan van christen en sociaal-democraten werd in geluid door een voorstel van ex- bondskanselier dr. Adenauer, die partijvoorzitter der C. D. U. is, om de verjaringstermijn met vijf jaar te verlengen. Adenauer had dit voorstel gedaan nadat een voorstel van de C. D. U.-afge vaardigde Ernst Benda om in het Duitse recht de verjaringstermijn voor moord in het algemeen op dertig jaar te brengen, bij de christendemocratische bondsdag fractie geen meerderheid had kunnen verwerven. Benda had zijn voorstel daarop ingetrokken, opdat de bondsdag zich in grote meerderheid voor het voorstel van Guede zou kunnen uitspre ken. De Westduitse minister van justitie Ewald Büclier is donder dagavond afgetreden. Bücher was tegen verlenging van de wet inzake de vervolging van Duitse oorlogsmisdadigers. De driejarige Wim van de Brand uit Oud-Beijerland is gis teren in de Scheermansvliet in zijn woonplaats gevallen en ver dronken. Toepassing van kunst matige ademhaling en het ge bruik van een zuurstofapparaat hebben niet meer geholpen. (overdag) tussen de reizigers- dienst zullen rijden. NIEUW PROCES JACCOUD In Genève is woensdag een nieuw proces begonnen tegen Pierre Jaccoud, die vijf jaar ge leden wegens moord werd ver oordeeld. Op de foto Pierre Jaccoud (links) met zijn raadsman Hora ce Mastronardi (rechts) bij aan hangt voor, het j/er«efrteg*he*w.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3