PROVINCIAAL NIEUWS Decentralisatie in de woningbouw Dr. Jef LastSpaanse arbeiders worden hier behandeld als koelies PWLMEI- Kongolsse leger ROEPING en STRIJD Gasverwarming Fa VERLINDE Er zijn te veel aannemers in Nederland Fagina 2 Terneuzen Axel Oostburg Philippine 1-. ..smetteloos zuiver Agenda „Vrije sector" begint bij huurprijs van 17©,— per maand DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 26 maart 19ba Het r.k. bejaardencentrum Naar men ons mededeelt zal het r.k. bejaardencentrum „De Bliede" op 1 september a.s. offi cieel worden geopend. De direc trice, mej. M. Ruijs, die er haar intrek reeds heeft genomen, treft de voorbereidende maat regelen om de toekomstige be woners tijdig te kunnen ontvan gen. „De Bliede" biedt gelegen heid voor de huisvesting van 87 bejaarden. Het fraaie gebouw nadert zijn voltooiing. Met de algehele afwerking zal echter nog enige tijd gemoeid zijn. Men verwacht de eerste be woners begin augustus (mis schien eind juli) te kunnen ont vangen. Eerste kievitsei in Axel gevonden Donderdagmiddag werd door de heer H. Stoelinga uit Axel het eerste kievitsei in onze gemeen te gevonden. Woensdag had hij er reeds een gevonden, maar dit ontdekte hij pas toen het gebroken onder zijn voet lag. Een bijzonderheid is wel dat hij een nest met drie eieren vond. Het zal zeker niet vaak voorko men dat op 25 maart reeds drie eieren in e n nest te vinden zijn. Het zoeken naar kievitseieren zit de familie Stoelinga in het bloed. Vorig jaar was het zijn zoon die het eerste ei vond. De eieren werden gevonden op de weide achter de gemeentelijke sportvelden. Contactavond Reserve-rijkspolitie Woensdagavond werd in „Het Centrum" de jaarlijkse contact avond van de reserve-rijkspolitie gehouden waarvoor veel belang stelling bestond. Wegens dienstaangelegenheden was de districtscommandant, de dirigerend officier der rijkspoli tie 2e klasse, de heer A. J. van Thiel, verhinderd deze avond bij te wonen, terwijl wegens ziekte de officier der rijkspolitie le klas, de heer J. C. Warnecke, verstek moest laten gaan. Adjudant C. J. van Burg heet te allen welkom. Een bijzonder wooird van welkom richtte hij tot burgemeester J. A. Eekhout uit Breskens. Na zijn openingswoord reikte de adjudant aan de reserve- wachtmeesters G. Jansen uit Zaamslag en R. van Laere van Overslag, resp. de 2e en 3e prijs uit, behaald in de wettencompeti- BEKENTENIS VAN BOGER Wilhelm Boger (58) die de bij naam „beul van Auschwitz" heeft gekregen, heeft gisteren tijdens het proces in Frankfort bekend dat hij op bevel van zijn meer deren twee gevangenen heeft doodgeschoten. Hij voegde daar echter aan toe erin te zijn ge slaagd zich aan verdere terecht stellingen te onttrekken. Boger is de vierde van de twintig verdachten die heeft toe gegeven bij het doden van ge vangenen betrokken te zijn ge weest. 17 van de 20 beklaagden in hechtenis Donderdamiddag moest de 53-jarige voormalige Auschwitz- arts dr. Lucas voor de eerste maal in de beklaagdenbank plaats nemen. De in voorlopige hechtenis gestelde dr. Lucas wordt verdacht van medeplich tigheid aan moord. Voorts is donderdag de even eens 53-jarige voormalige hoge S.S.-officier Karl Hoeker in pre ventieve hechtenis gesteld. Hij wordt er van verdacht in Auschwitz zijn medewerking te hebben verleend aan het om het leven brengen van kampgevan genen. Met inbegrip van dr. Lucas en Hoeker zijn thans zeventien der twintig beklaagden in het Ausch- witz-proces in Frankfort in voor lopige hechtenis gesteld. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Amstelland" 31-3 Australië: m.s. „Canberra" 1-4 Brazilië: m.s. „Graveland" 31-3 Canada: s.s. „Rijnland" 31-3 Chili: m.s. „Isarstein" 28-3 Indonesië: m.s. „Braunschweig" 31-3 Kenya, Oeganda, Tanganjika: m.s. „Africa" 3-4 Ned. Antillen: m.s. „Chiron" 31-3 Suriname: m.s. „Sonny" 31-3 Verenigde Staten van Amerika: m.s. „Kamperdijk" 31-3 Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.- Afrika: m.s. „Pretoria Castle" 28-3 m.s. „Zaankerk" 31-3 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. tie voor reservepersoneel in Zee land. Aan de reserve-wachtmees ter G. Jansen uit Zaamslag, J. de Ritter uit Hoek en P. Saman uit Hontenisse werden de vrijwilli- gersmedailles uitgereikt. De reserve-wachtmeesters R. S. van Laere uit Overslag, F. L. M. Leenknechs uit Zuiddorpe en C. Dieleman uit Axel ontvingen het diploma geoefend man. Het diploma buitengewoon geoefend man ontving de reserve-wacht meester F. G. van Tatenhove uit Axel. Wachtmeester J. van Boven uit Den Haag vertoonde een tweetal kleurenfilmjes over het vorstelijk huis, als eerste het ko ninklijk bezoek aan Mexico en als tweede prinses Beatrix op haar kasteel Drakenstein. Vervolgens werd nog een politie-instruotie- film vertoond, getiteld: „U spreekt met de rijkspolitie". De algehele leiding van deze avond beruste bij de reserve adjudant A. M. van Poeijer uit Vlissingen. Na de pauze voerde het rei zend Zeeuws Volkstoneel onder regie van drs. L. Lookeieer het toneelspel in vier bedrijven „Bo- gobal" van Charles Cordier op. Het Zeeuws Genootschap In de Burgerzaal van het ge meentehuis te Oostburg vond een bijeenkomst plaats van het Zeeuws Genootschap der Weten schappen onder leiding van mr. W. D. de Bruine. Hier sprak mr. Chr. Devyt, advocaat te Brugge, over het Westvlaamse molenlint. Hij be handelde de typen die in het Vlaamse polderland nog te vin den zijn en hun taak en functie in heden en verleden. Na de pauze werd een aantal dia's ver toond. Deze bijeenkomst werd ook bezocht door een aantal leden van de heemkundige kring. Muziekvereniging Zaterdagmiddag houdt de plaatselijke muziekvereniging St. Cecilia haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. het algemeen verslag, het verslag- van de penningmeester en be stuursverkiezing. De vergadering wordt gehou den in zaal Steijaert. (Adv.) Terneuzen - Havenstraat 8 Onderzoek naar nazi-hoogleraar in Wenen De Oostenrijkse minister van justitie, dr. Broda, heeft donder dag bekendgemaakt, dat een on derzoek wordt ingesteld naar de activiteit van een hoogleraar aan de hogeschool voor wereldhandel in Wenen die nationaal-socialis- tische denkbeelden propageert. De hoogleraar, prof. Taras von Borodajkewicz, staat reeds enige tijd aan felle kritiek bloot. Dins dag sprak hij in een discussie met studenten en journalisten openlijk over zijn nazi-verleden. Herhaaldelijk heeft hij gepleit voor anti-semitisehe studenten betogingen. Woensdag liet de hoogleraar twee Weense kranten in beslag nemen, waarin zijn optreden be lachelijk was gemaakt. Over dit ingrijpen van de professor op de hogeschool heeft de organisatie van Weense journalisten haar verbazing uitgesproken. „Schaalvergroting of functio nele decentralisatie in de wo ningbouw" is de titel van een artikel van dr. M. R. J. Brink- greve te Amersfoort in het jong ste nummer van „Economisch- Statistische Berichten". Bij de bouw ligt z.i. de nadruk zeer sterk op de decentralisatie en wel deels functioneel deels topo grafisch. Er is voorlopig geen sprake van het in een fabriek gereedmaken van gehele wonin gen en het vervoeren naar de plaats waar de woning nodig is. Het is een topografische vraag, welke bouwwijze voor de bouw van woningen op een bepaalde plaats het meest geschikt is, want het vervoer van materialen en onderdelen speelt een be langrijke rol in de totale kosten. Naarmate voor de montering van fabrieksonderdelen meer en zwaarder materieel nodig is, zal deze bouw alleen dan doeltref fend kunnen zijn, wanneer de bouwplaats niet te ver van de fabriek ligt en het aantal wo ningen per bouwplaats het ge bruik van dat materieel wettigt. Achtergesteld Het gebruik van grote elemen ten blijft voorlopig beperkt tot de volkrijke agglomeraties, waar honderden woningen per bouw plaats verantwoord zijn. Dit be tekent dat de bevoorrechting van de grote ondernemingen in het goedkeuringsbeleid de bestaans mogelijkheid van vele kleine on dernemingen bedreigt en ook voor de middelgrote nadelig is. Het betekent ook dat het deel van de bevolking, dat niet in de volkrijke agglomeraties woont, wordt achtergesteld. De behoeften van deze achter gestelde groep kunnen door de kleine en middelgrote onderne mingen doeltreffender worden bevredigd. Hieruit volgt volgens de schrijver, dat uit de topogra fische decentralisatie van de bouwbedrijvigheid de noodzaak voortvloeit van een functionele decentralisatie ofwel taakver deling, die aan de kleine en mid delgrote ondernemingen haar verantwoorde plaats geeft. Terughoudend Het is op deze taakverdeling dat de leden van de tweede ka mer, die bezwaar maakten tegen het achterstellen van de kleine re aannemers, terecht de aan dacht vestigen. Wil men echter van laatstgenoemden profiteren, dan moet men niet méér van die kleine ondernemingen vragen dan zij kunnen geven. Volgens de heer Brinkgreve zijn er te veel aannemers in ons land. Velen hiervan missen het inzicht, de kennis en ervaring om de bouw van een woning be hoorlijk voor te bereiden. De te rughoudendheid van het minis terie om ran zulke aannemers rijksgoedkeuringen te verlenen, mag men niet uitleggen als een neiging zich te mengen in vak aangelegenheden. Bij een eer lijk overleg zullen zij, die be pleiten zoveel mogelijk alle krachten in te schakelen, niet kunnen ontkennen dat het over grote deel der aannemers (men spreekt van 14.000, soms zelfs van 20.000) de aangeduide te korten vertoont. Deze kleine aannemers werken vaak met zwakke broeders onder de ar chitecten samen. De schrijver acht het wenselijk de centrales „Onafhankelijke omroep" vraagt zendtijd voor voorlichting Namens „de onafhankelijke omroep", waarin samenwerken de programmastichtingen Open Bestel, Tros en T.V.N., heeft ir A. G. Maris zich schriftelijk ge wend tot de minister van onder wijs met het verzoek deze stich tingen gelegenheid te geven hun plannen en gedachten met be trekking tot televisie en radio via de televisie aan het Neder landse publiek bekend te maken. Zij vragen de minister zend machtiging en zendtijd op het eerste televisienet gedurende tien minuten per maand. Zij zijn van oordeel dat zich hier voor doet een bijzonder geval of een bijzonder doeleinde in de zin van artikel 15 lid één van het televi- siebesluit 1965. Bouw vrn de Van Briei.enoordbrug bracht verlies voor de aannemers De bouw van de Brienenoord- brug bij Rotterdam heeft de bei de aannemersbedrijven de Nederlandse aannemingsmaat schappij voorheen firma H. F. Boersma en de Hollandsche be- tonmij. verlies opgeleverd, zo is gisteren bekend geworden op de jaarvergadering van de Ne derlandse aannemingmaatschap pij. Hoe groot dit verlies is ge weest, wenste het bestuur niet mede te delen, omdat dit werk op basis van 50 50 is uitgevoerd met de Hollandse betonmij. Het verlies wordt op dezelfde basis gedragen. Het bestuur achtte het bovendien niet correct tegenover de opdrachtgever (rijkswater staat) om het verlies te noemen. Voederbieten dit jaar uiterlijk 12 april spuitvrij Op verzoek van de gewestelijke raad voor Zeeland heeft het landtoouwsohap besloten de da tum waarop geen voederbieten meer aanwezig mogen zijn, in dien daaraan bladvorming voor komt, te wijzigen van 1 april in 12 april op grond van het feit dat daarvoor dit jaar gegronde rede- nen aanwezig zijn. Na 12 april mogen er dus geen bieten meer aanwezig zijn waar aan bladvorming voorkomt. Nu aan de wens van de prak tijk is voldaan om dit jaar enig uitstel te verlenen, mag worden verwacht dat ieder zich thans aan de datum van 12 april zal houden. der woningbouworganisaties in te schakelen, die over veel erva ring beschikken, over het ge hele land verspreid zijn en die ervaring niet uit neringziekte aan anderen willen onthouden. Het Kongo'ese leger heeft de plaats Aroe in het noordoosten van Kongo, negen km van de grens met Oeganda, ingenomen, zo is donderdag uit diplomatieke kringen in Leopoldstad verno men. Militaire functionarissen in Leopoldstad beschouwen Aroe a]s de voornaamste doorgangs plaats voor wapens uit Oeganda en Soedan, die voor de rebellen zijn bestemd. De voorraden voor de rebellen worden naar Aroe in Oeganda bij de grens met Kongo per vliegtuig overge bracht en van daar per vracht auto naar Aroe vevoerd, waar de voorraden onder de opstandelin gen worden verdeeld. Het Kongolese leger, bestaan de uit ongeveer duizend man schappen van wie 257 blanke huursoldaten, is tien dagen ge leden begonnen aan een actie ter sluiting van de grenzen met Oeganda en Soedan voor de be voorrading van de opstandelin gen. De actie begon te Boenfia, waar twee blanken sneuvelden. Bij de verovering van Aroe on dervond het Kongolese leger wei nig tegenstand van de opstande lingen, die zich ordelijk terug trokken, aldus te Leopoldstad ontvangen radioberichten. (Adv.) De schrijver-journalist dr. Jef Last is vóór de vereniging „De mocratie in panje" omdat zij het onder meer als haar plicht be schouwt de Spaanse arbeiders in ons land te laten zien wat demo cratie is. Hij ergert zich name lijk aan de behandeling die de Spanjaarden („koelies") hier on dergaan; „Ze knappen het vuile werk op waarvoor wij te fijn zijn gebouwd, ze mogen hun vrouwen □iet meebrengen en als ze het toah doen, worden ze uitgewe zen. Ze moeten 30 gulden per week betalen voor een bed niet eens een kamer en ze moeten onze welvaart opbouwen, maar worden hier nog slechter behan deld dan de paupers in Spanje. Als ze in hun vaderland terug keren, passen ze voor zo'n demo cratie." WAPENVOORRADEN Dr. Last, oud-kapitein in de Spaanse militie tegen Franco in de Spaanse burgeroorlog, sprak op een bijeenkomst die het be stuur van de Utrechtse studen tenfaculteiten had belegd in ver band met de internationale soli dariteitsverklaring met de stu denten in Spanje en Portugal. De spreker zei onder meer dat men bij de aanstaande herden king van onze bevrijding niet te veel moet kijken naar het ver leden, maar in verzet moet blij ven tegen alles wat de vrijheid onderdrukt O. A. S.- en S. A.- lieden drukken elkaar in Spanje weer de hand en hebben in Bar celona een grote wapenvoorraad aangelegd. FRANCO'S OPVOLGER De heer Last meent dat in Spanje ieder ogenblik weer een burgeroorlog kan uitbreken als Franco verdwijnt, omdat de 'pro blemen die de bevolking ver deelden, in de afgelopen 25 jaar wel zijn onderdrukt maar niet opgelost. Hij merkte ook op, dat Franco niet meer zo vast in het zadel zit. De „Sylvia" in veiligheid De Nederlandse kustvaarder „Sylvia" is op eigen kracht de haven van Lorient binnenve st oomd. Het bleek de kapitein dat de pompen het overkomende water aan konden en het schip bestuurbaar bleef, zodat hij de sleepboot „Cyc'oop" van hei; bu reau Wijsmuller afdankte. In Lorient zal de lading plaatijzer, die was gaan schuiven, opnieuw worden gestuwd, waarna de „Sylvia" haar reis zal vervolgen. NEWYORKSE TAXI'S RIJDEN WEER Na 18 uur te hebben gestaakt zijn donderdag de Newyorkse taxichauffeurs weer gaan rijden. Bij ongeregeldheden tussen geor ganiseerde en niet-georganiseer- de chauffeurs werden ongeveer 100 taxi's beschadigd. 18 perso nen moesten worden gearres teerd. In plaats van de 11.772 taxi's reden er tijdens de staking nog maar ruim 1000. De stakers besloten weer aan het werk te gaan na een bijeen komst te hebben gehouden, tij dens welke burgemeester Wag ner beloofde zijn steun te verle nen bij de vorming van een vak bond. Alle vorige pogingen om de 44.000 taxibestuurders m een vakbond te verenigen waren mis. lukt, voornamelijk omdat een groot deel van hen ook ander werk heeft. Hij heeft al een opvolger aange wezen, aldus dr. Last, niet die gigolo die als kroonprins is opge voed en ook niet „die meneer" die met een prinses van Oranje is getrouwd, maar generaal Augustino Munoz, de enige staatsman in Europa die zich nog trots vertoont met de onderschei, dingen van Hitier op zijn borst (maar die wordt het ook niet). Bij zijn bezoeken aan Spanje ir 1961 en 1963 is spreker duidelijk geworden, dat de Spaanse bevol king politiek denken heeft ver leerd en geen enkele ervaring heeft met de democratie, waar door ook na de Franco-periode De „lijkwade" van Turijn In antwoord op een verkla ring van de voorzitter van de „internationale stichting voor de heilige lijkwade" die in maart vorig jaar in Zurich is opgericht, dat uit het onderzoek naar de „lijkwade van Turijn" was ge bleken dat Christus niet aan het kruis is gestorven, heeft een Vaticaanse woordvoerder ge zegd: „De evangeliën die histo rische geschriften zijn, zeggen dat Christus aan het kruis is ge storven". De rooms-katholieke kerk heeft zich nooit uitgesproken over de authenticiteit van de zgn. lijk wade die sedert 1578 in Turijn wordt bewaard als het kleed waarin Christus na zijn kruis dood gewikkeld zou zijn. Vol gens de bekende gegevens kar de geschiedenis van dit kleed niet verder worden nagegaan dan tot het midden van de veer tiende eeuw en zou zelfs vrijwel vaststaan dat het niet authen tiek is. De deskundigen zijn het er niet eens over kunnen wor den. In 1950 is in Rome nog een congres van deskundigen over deze kwestie gehouden. De conclusie van genoemde stichting wordt gegrond op de beweerde aanwezigheid van bloedvlekken op het kleed en de stelling dat uit de wonden van een lijk geen vers bloed meer gevloeid zou kunnen zijn. Staking bij Frans persbureau Het personeel van A.F.P. heeft ook donderdag gestaakt, waar door enkele uren lang geen be richten konden worden verzon den. De stakingen van woensdag en donderdag zijn veroorzaakt door de voorgenomen overplaat sing van een redactrice van de afdeling buitenland naar Lon den, waarbij de directie zich be roept op bepalingen in de ar beidsovereenkomst. De redactri ce die als lid van het christelijk vakverbond in de bedrijfsraad zitting heeft, heeft verklaard niet overgeplaatst te willen wor den. Volgens de opvatting van de directie heeft zij voor deze weigering geen gegronde rede nen aangevoerd. De vertegenwoordigers van de werknemers bij A.F.P. willen met deze stakingen bereiken dat zij bij overplaatsingen een stem in het kapittel krijgen. DRIE ENGELSE ARBEIDERS WINNEN DRIE MILJOEN Drie Engelse fabrieksarbeiders hebben in de voetbalpool een bedrag van ongeveer 3.165.000 gulden gewonnen. Dit is het hoogste bedrag, dat ooit in een Engelse voetbalpool is uitge keerd. De mannen speelden samen op één formulier. een gevaarlijke situatie kan ont staan. De toestand in Portugal noem de spreker nog slechter dan die in Spanje: de bevolking heeft er nog minder rechten en is er nog armer en de studenten weten er nog minder waar ze aan toe zijn. HEDEN VRIJDAG 27 MAART Terneuzen: Gebouw De Scha kel, van 310 uur: Rijwiel- en bromfietsshow. Luxor-Theater, 8 uur: „De hel volgde hem na". ZATERDAG 26 MAART Axel: Het Centrum, 8 u.: „Geef er de brui(d) aan". Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De hel volgde hem na". ZONDAG 28 MAART Axel: Het Centrum, 8 u .„Geef er de brui(d) aan". Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Het zwaard van koning Arthur"; 5 en 8 uur: „De hel volgde hem na". Café „Zeeland", 2.30 uur: Prijskaarting. it it it it door ERNST MUSTER 121) Was dat nu een compliment of een wens? Mevrouw Glattwieser meende het laatste. Goed, Maly moest rozeparfum nemen. Glim lachend reikte ze Sevard de hand en ruiste weg. „De volgende astublieft." De volgende patiënt was een gebaarde reus. Een jaar geleden was het zeker dat de oude An- germaier op het spreekuur ge weest was, maar een gezicht als van deze man vergat je niet gauw. Ook nu keken Angermaiers Hare ogen in het gebaarde, door net gebruik van te veel goede wijn opgezette gezicht, hem vro lijk aan. Maar Sevard zag met een dat Angermaier de linker arm in een doek droeg. „Een ongeluk gehad?," vroeg Sevard toen de patient binnen kwam. „Ach, dat zijn die apen van jongens geweest, dokter. Die zijn met de wagen gaan rijden vóór ik goed en wel zat en toen ben ik er af gevallen, boven van een lading hooi." Die „apen van jongens" van Angermaier waren ook zeker al zestig jaar, maar natuurlijk had den ze hun oude vader niet bo ven op een wiebelende last hooi moeten zetten. Sevard zei dat, maar de oude schudde lachend zijn hoofd. „Dat maakt niets uit, dokter. Het is bovendien niet zo erg, mijn arm is een beetje verrekt, denk ik. Maar ik heb geen ta bletten meer, die zijn allemaal nat geworden. U weet wel, de tabletten die ik verleden jaar van u heb gehad, die grote doos. En nu wou ik u vriendelijk vra gen „Zeg, ben je al voor die arm bij een dokter geweest?" „Voor die arm? Welnee, dok ter. Die wordt vanzelf wel beter. Alleen kan ik geen hout hakken. Maar ik wou graag een nieuw doosje tabletten hebben, ook maar weer voor een jaar tege lijk." „Het is het beste dat er maar een foto van gemaakt wordt, meneer Angermaier," stelde Se vard voor. „Een röntgenfoto, je weet wel." De patiënt schudde het hoofd. Hoewel hij veel pijn moest heb ben, lachte hij. Hij was niet be paald kleinzerig, deze oude man. Koppig herhaalde hij: „Welnee, dokter, die arm betert vanzelf wel weer. Maar die tabletten. Sevard was echter niet minder koppig. „Die arm wordt niet van zelf beter en tabletten helpen daar niet voor. Je moet meteen naar dokter Eyken gaan, de röntgenoloog. Ik zal je een ver- wijsbriefje geven. Het kost je geen geld, het kan van het fonds. En dan gaan we eens over die tabletten praten." Angermaier woelde in zijn baard, hij scheen diep na te den ken. „Dr. Eyken, is dat geen vrouw?" Zijn slimme oogjes be gonnen te schitteren. „Een jonge vrouw, hé? Niet zo gek op mijn leeftijd. Wat doet ze dan met die arm?" „Voorlopig doorlichten." „O ja, net als met de eieren". „Precies." „En wat ziet ze dan?" „Misschien dat de arm gebro ken is." „En dan?" „Dan moet die arm behandeld worden, je kunt zo niet blijven lopen." „Hoe behandeld?" „Dan krijg je een keurig gips verband en heeft de schouders een poosje rust." „Ik ga vast niet naar het zie kenhuis, dokter." „Waarom niet? Daar maken ze je toch niet dood?" „Daar maken ze je wél dood. Mijn vader is er ook gestorven." „Hoe oud was die?" „Negenennegentig. Als hij niet naar de kliniek was gegaan, zou hij nog leven." „Was hij ziek?,' „Ziek Welnee, hij is onder een houtwagen terechtgekomen. Zijn hoofd was er meteen bijna af." „Maar mijn goeie man, daar kon het ziekenhuis toch niets meer aan veranderen? Hij was toch al dood?" „O ja, maar ze hadden hem er toch niet heen moeten brengen. En daarom wil ik ook niet." Sevard keek de reus eens aan. Een oude knorrepot, maar inder daad sterk en knoestig als 'n eik. „Die zal ook niet in bed ster ven," dacht hij. „En mijn tabletten, dokter?", vroeg de oude. „Die krijg je van dokter Eyken. Ik zal het er bij zetten." „Dan ga ik maar even, maar alleen om de tabletten. Ze mag ook wel even aan mijn arm voe len, maar ik ga niet naar het ziekenhuis. Met geen tien paar den." Toen de oude man vertrokken was belde hij Clara op en ver telde lachend wat haar te wach ten stond. De tabletten waren volmaakt onschuldig, Clara moest de oude er maar een doos vol van geven. Hij geloofde er honderd jaar mee te zullen wor den. De laatste tien jaar leefde hij feitelijk nog slechts door dat vertrouwen. Nu ja, met mevrouw Glattwieser was het niet anders, die had soms zeventien verschil lende middeltjes in haar medi cijnkastje staan, welke stuk voor stuk niets betekenden, maar vol gens haar onmisbaar waren, hoewel zij ze nooit innam. Ze moest ze alleen maar zien, dat maakte haar in eigen ogen ge wichtig. (Wordt vervolgd.) In Den Haag is de grens voor het huren van een woning in de vrije sector verhoogd van 125 tot 170. Dit houdt in dat B. en W. van Den Haag de vergunning voor het in gebruik nemen van een woning voortaan garanderen als de kale huur van die woning tenminste ƒ170 per maand be draagt. Deze verhoging van de grens is enerzijds een uitvloeisel van de laatste huurverhoging en ander zijds een aanpassing om in de ge meenten van de agglomeratie Den Haag een gelijkgericht be leid te kunnen toepassen inzake de woonruimtewet. De ingebruikneming van een woning met een huur van ƒ170 of meer per maand kan overi gens alleen worden gegaran deerd, als de aanvrager econo misch gebonden is aan de Haag se agglomeratie en als de wo ning niet te groot is voor zijn ge zin- De „Karei Doorman" drie weken in dok Nu Hr Ms vliegdekschip „Ka- rel Doorman" bij de werf Wilton Feijenoord in dok ligt, heeft men kunnen nagaan welke schade de oorlogsbodem in de Oslofjord heeft opgelopen. De marinevoor lichtingsdienst heeft desgevraagd verklaard dat de voorsteven van het schip van de waterlijn naar stuurboord is omgebogen. Met het herstellen van de schade zal ongeveer drie weken gemoeid zijn. In die tijd zal men de „Karei Doorman" ook een dokbeurt geven die het schip eigenlijk pas in augustus had moeten ondergaan, maar die men nu tegelijk met de reparatie laat uitvoeren. De marine kan nog ni-t zeggen hoeveel het herstel van de schade zal kosten. „De Zeven Provinciën" gaat zijn terriers halen Hr Ms kruiser „De Zeven Pro vinciën" zal maandag 29 maart naar de Verenigde Staten ver trekken voor het zogenaamde afregelen en inschieten van de .terrier-batterij" die het schip na zijn bewapening tot raketten- kruiser aan boord heeft gekre gen. Het schip zet eerst koers naar Yorktown in de Verenigde Staten, waar de raketten aan boord zullen worden genomen. Vervolgens zal in de Amerikaan se wateren de lanceerinstallatie beproefd worden. De kruiser zal dan van 2 tot 7 juni een bezoek brengen aan de Nederlandse An tillen. „De Zeven Provinciën" wordt op 25 juni weer in Den Helder terugverwacht. Omroepen werken samen voor uitzending filmserie De gezamenlijke omroepver enigingen hebben besloten sa men zorg te dragen voor de uit zending van een filmserie, de Lucy-show. Met ingang van don derdag 8 april zullen zij elke week van 19.35 tot 20.00 uur via Nederland I een aflevering van de filmserie op het scherm te brengen. Deze televisieserie is nu reeds te zien via Nederland II in gezamenlijke N.C.R.V.- en V.A.R.A.-uitzendingen. Het ligt in de bedoeling van de A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V., V.A.R.A. en V.P.R.O. dat op een nog nader te bepalen datum een tweede soortgelijke filmserie zal worden ingezet. ONGEVAL IN MIJN „MAURITS" Op de 548 meter verdieping van de staatsmijn „Maurits" is woensdagavond de 42-jarige J. M, Lokhs uit Geleen bij onder houdswerkzaamheden in een steengang onder een passerende trein geraakt en omgekomen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2