EXTRA PLASTIC DEKSEL, PLASTIC BODEM GEEN ROESTKRINGEN SCHONER FRISSER KAN HET NIET Politie sluit danslcelder van losbandige jongeren in Utrecht BEURSO VERZICHT DE LEEUW VAN BASHRA MOMENTEEL GEEN BEHOEFTE AAN VASTSTELLING MINIMUMLOON „Schuttevaer" vergadert in Rotterdam Voetbal ALLEEN DE VIMBUS HEEFT Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 25 maait 1965 I J actief werkend bleekmiddel. X mrin aial mm* i ibb^h vim-extra doet alles voor f m J Af 1 ruikt lekker, haalt alle viek- f I J Ja J| XI ken overal weg.... Uw hele I\^WS huis ademt frisheid! deksel 1 boter* tflSCH trïic& meer Vtti*»gen est BLAUWE BUS IN DE l28.Sk.227 De kustvaarder „Sylvia" wordt gesleept Blijkens berichten uit Brest heeft de sleepboot „Cycloop" van het bureau Wijsmuller de in moeilijkheden verkerende Ne derlandse kustvaarder „Sylvia" woensdag op sleeptouw geno men. De schepen waren nu op weg naar Lorient. De lading plaatijzer aan boord van de „Sylvia" was gaan schui ven, waardoor het schip water begon te maken. Kritiek op hoge drinkwaterprijs in Oostvoorne In de gemeenteraad van Oost voorne is door B. enW. scherpe kritiek geleverd op de hoge drinkwatertarieven. Het Rotter damse drinkwater is namelijk op Voorne en Putten ongeveer tweemaal zo duur als in Rotter dam. Burgemeester W. H. Spren- ger zei o.a.: „Ik vraag mij af of de volksgezondheid hier niet in het geding is met zulk een hoge waterprijs, vergeleken met de ta rieven in Rotterdam". Wethou der W. Blaas was van oordeel, dat Rotterdam zijn taak niet aan kan. „We moeten onder het streekschap drinkwaterleiding uit", aldus de wethouder. De heer T. J. Nolde van de groep gemeentebelangen noemde het geheel een wantoestand en drong er bij de voorzitter op aan de rijksoverheid te verzoeken hier in te grijpen. De voorzitter was evenwel van oordeel dat tijdens het lopende contract weinig kon worden ge daan. Ambtelijke vergissing Een pas getrouwd paartje dat de Wittebroodsweken in Arosa had doorgebracht, kon het bij terugkomst in 'hun woonplaats Leeuwarden niet nalaten direct een kijkje te nemen bij de hun toegewezen woning in de Wilgen- straat. Tot hun verbazing brand de er licht op nummer 52. Ze belden aan en er deed een man open. „Ik woon hier," verklaarde deze. Na enig gepraat kwamen de vergunningen voor de dag. Beiden bleken het perceel Wil genstraat 52 toegewezen te heb ben gekregen. Het paartje nam contact op met de betrokken instanties: er bleek een vergissing in het spel te zijn, de vergunning voor de woning was tweemaal uitgege ven. Maar gelukkig vond men snel een oplossing. Nummer 46, even verderop in de straat, was toevallig net vrijgekomen, zodat het paartje na enig ambtelijk ge harrewar toch in het bezit van een woning kwam. ALLEEN VIM-EXTRA ■K mm jm m* «mbm Myn ''-v. Vim-extra heeft extra reini- i\ #V Ic I iI I igingskracht: een mild, maar mh r& U: werkt snel, desinfecteert, De Amsterdamse wethouder voor de volkshuisvesting mr. C. M. A. Elsenburg (K.V.P.) heeft tijdens de begrotingsdebatten aangekondigd dat hij binnenkort met een voorstel zal komen de leeftijdsgrens voor inschrijving bij de afdeling woonruimte van de gemeentelijke woningdienst te verlagen tot 21 jaar. Dit zal gelden voor alleenstaanden en gehuwden. Tot nu toe is de leeftijdsgrens, waarbij men voor inschrijving en voor huisvesting in aanmerking komt, 30 jaar. Bij de nieuwe re geling zullen alleenstaanden en jonggehuwden voornamelijk in aanmerking komen voor één of tweekamerwoningen in de bin nenstad. 121. „Waarom wilt ge deze stad verlaten, messire!" kraaide de dap pere man, die uitverkoren was om als aanvoerder van de burgerwacht de stad tegen een aanval van de Mamelukken te verdedigen. „Weet ge niet dat de Mamelukken kun nen aanvallen. Indien ge u thans buiten de muren waagt speelt ge met uw leven." „Ik weet het, messire," zei de avonturier, met moeite zijn erger nis bedwingend. „Maar dringende redenen nopen mij toch om van nacht nog Agnot te verlaten." De krijgsman, die opnieuw in een vertwijfelde worsteling met zijn helm en zijn slagzwaard was ge raakt, schudde bezorgd het hoofd. „Welke reden kan dwingend ge noeg zijn om er voor te sterven, messire! De Mamelukken sparen niemand. Verspieders hebben mij bericht, dat de mannen van de Leeuw van Bashra zich in het ge bergte verzamelen. Vermoedelijk hebben zij een aanval in de zin." Aram beet zich op de lippen, Hij wist dat het geen zin had om deze totaal van hersens ontblote snoe ver uit te leggen dat de Leeuw zeker zou aanvallen indien Aram hem niet vóór zonsopgang het meisje terug zou hebben gebracht. Het ergerde hem onuitsprekelijk dat hij hier z'n tijd moest vermor sen terwijl de tijd steeds korter werd. En bovendien kon Rassi nu elk ogenblik hun vlucht uit het huis bemerkt hebben. „Laat mij liever passeren," zei hij kort. „Ik zal u voor uw eigen bestwil moeten vasthouden, messire!" ver klaarde de krijgsheld beschermend. „Hier in de stad kan ik u met mijn vijftig uitgelezen mannen gemak kelijk tegen de Mamelukken be schermen, maar eenmaal buiten de poort bent u, zonder mijn hulp, verloren. Nee, het is beter dat ge hier blijft Op hetzelfde ogenblik trapte Rassi grijnzend de kelderdeur open en daalde langzaam de wenteltrap af die naar de plaats voerde waar hij Aram en het meisje als gevan genen had achtergelaten A.K. U.: Hoogovens: Nabeurskoërsen (514%) (542>/a) Kon. Olie: 152.50 gb—153.90 gl (152.60) Philips: 150.80 gb—151.40 (151.10) Daggeld verhoogd Het tarief voor daggeld (call money) is gisteren met een half procent verhoogd tot 2l/z procent als gevolg van de krapper wor dende geldmarkt in verband met de komende ultimo-opvragingen. Op 17 maart werd het tarief met een half procent verlaagd tot 2 procent. Weinig ruimte voor ruimteschip in de „Prawda" TAXI VERPLETTERD DOOR KRANTENPAPIER Deze Parijse taxi werd verplet terd door een lading krantenpa pier'. Van een zware vrachtwa- eng bezweek de achteras, waar door de tonnen papier aan de rol gingen. De taxichauffeur stapte geschrokken uit, hij had slechts lichte verwondingen opgelopen. Het blad van de Russische communistische partij, de Prav- da, bevatte gisteren een kort berichtje over de vlucht van de Amerikaanse Gemini-cabine. Hierin wordt wel gerept over de landing op zee van het ruim tevaartuig na drie omwentelin gen, maar er wordt geen gewag gemaakt van de aangebrachte wijziging van de baan tijdens de vlucht. Het Russische persbureau Tass heeft wèl melding gemaakt van de manoeuvre om de wijziging tot stand te brengen. De Sociaal-Economische Raad is tot de conclusie gekomen dat er op dit moment geen behoefte bestaat aan een wettelijke rege ling van het minimumloon. De raad heeft zijn standpunt neer gelegd in een advies aan de mi nister van sociale zaken die in juni 1959 om advies over deze materie had verzocht. De raad meent dat in het kader van het vegerende loonsysteem voldoende mogelijkheden aan wezig zijn om 'n gedragspatroon voor een minimuminkomen vast te stellen, dat in feite eenzelfde effect heeft als een wettelijk vastgesteld minimumloon. Een wettelijke regeling zou bij een systeem van loonvorming, waarin een privaatrechtelijke dan wel een publiekrechtelijke instantie een centrale loonpoli tieke bevoegdheid heeft, het be zwaar ontmoeten dat hiermee 'n forse ingreep wordt gedaan in een loonstructuur die door die. loonpolitieke instanties is vast gesteld. Amsterdam wil inschrijvingsleeftijd voor woonruimte verlagen De bestaande praktijk, aldus de S. E. R., biedt bovendien 't voor deel dat bij het overleg over het vaststellen van een minimum- inkomensvorm voldoende aan dacht kan worden geschonken zowel aan de modaliteiten hier van als aan een eventueel ge wenste en soepele aanpassing van deze norm aan gewijzigde algemene loonverhoudingen. De raad is van mening dat, in dien echter een fundamentele wijziging zou worden aange bracht in het loonpolitieke sy steem, de vraag kan rijzen, of de materie dan niet opnieuw zou moeten worden onderzocht. De nautische problemen van de Rijn- en binnenvaart zullen op 21 en 22 april tijdens de 116de algemene jaarvergadering van de koninklijke schippersvereni ging „Schuttevaer" in Rotterdam worden behandeld. Op de agenda staan ruim 250 voorstellen, die zijn ingediend door de regionale afdelingen. De voorstellen lopen uiteen van het plaatsen van meerpalen en het aanbrengen van tappunten voor drinkwater tot het probleem van de overlast die wordt ondervon den van zwemmers; het nog steeds uitblijven van de nieuwe reglementen; de leerplicht voor schipperskinderen; de toenemen de verhoging van de scheepvaart rechten en de verdergaande slui tingstijden van de bruggen voor de scheepvaart in de spitsuren van het wegverkeer. Een ogenschijnlijk eenvoudig probleem kan voor de scheep vaart grote consequenties heb ben, zoals bijvoorbeeld het ver zoek tot electrificeren van de Oranjesluizen te Schellingwoude. Door de trage bediening van de bestaande sluizen zijn de wachttijden ter plaatse zeer groot en ontstaat een vrachtver- lies van ruim 5 miljoen per jaar. De gasten zullen worden on dergebracht op een passagiers schip. Het congres zal worden bijgewoond door vele hoge auto riteiten, zowel van de overheid als uit het bedrijfsleven. AMSTERDAM RUBBER EN VAN N1EVELT ZEER VAST Gisteren eiste de hoek waar aandelen Amsterdam Rubber werden verhandeld, de aandacht van de beurs, dit naar aanleiding van een tikkerbericht door de vereniging voor de effectenhan del waarin werd medegedeeld, Oostenrijk zegevierde in Parijs Het Franse elftal heeft woens dagavond in het Pare des Princes te Parijs een 21 nederlaag ge leden tegen Oostenrijk. Deze stand was al bij de rust bereikt. Liverpool in halve finales Europese beker Liverpool heeft zich na 120 mi nuten voetbal in de beslissings wedstrijd tegen FC Köln ge plaatst voor de halve finales van het toernooi om de Europese be ker voor landskampioenen. De Engelsen ontmoeten daarin In- ternazionale Milaan. De beslissing werd door loting verkregen. Nadat de rust was in gegaan met een 21 voorsprong voor Liverpool was de stand na het verstrijken van de normale speeltijd gelijk (22). In de bei de verlengingen van tweemaal een kwartier werd niet meer ge scoord. Ierse Vrijstaat—België 0—2 Het Belgische voetbalteam heeft woensdagavond in Dublin de vriendschappelijke wedstrijd tegen de Ierse Vrijstaat met 2 0 gewonnen. Bij de rust leidde België met 10. Ruim 30.000 toeschouwers woonden de ont moeting bij. België dat de zege verdiende, kwam gemakkelijk aan het eer ste doelpunt. Andy Mcevoy, de Ierse linksbinnen, veranderde na een kwartier een schot van links binnen Vermeylen van richting waardoor zijn doelman op slag kansloos was. Een half uur vóór het einde besliste aanvoerder Jurion de wedstrijd. De Belgische schakelspeler rukte snel op en scoorde met een gericht schot het tweede doelpunt. dat Amsterdam Rubber het divi dend over het afgelopen boek jaar verhoogt van vijf tot'zéven procent. Deze prettige verrassing werd onmiddellijk gehonoreerd met een vaste stemming voor de aandelen Amsterdam Rubber. Woensdagmorgen werd dan ook oplopend van 117 tot 120 gedaan. De officiële beurs opende op 119. De slotkoers van dinsdag was 111%. Ook H.V.A. stond in de be langstelling. Hier verbeterde de koers ruim twee punten tot 148VL De scheepvaartsector blijft de aandacht vragen. Vast was Van Nievelt met ruime handel op een koers van circa 123 (117%), dit op hernieuwde geruchten dat Van Ommeren Van Nievelt wil overnemen. Holland-Amerikalijn steeg vier punten tot 135. Voor Centrale Suiker werd zeven pun ten meer betaald tot 150. De han del was echter gering. Van de internationale waarden zette Kon. Olie het dinsdag in getreden koersherstel met kracht voort tot 152,60 (152,20). De markt werd goed gesteund door Wallstreet waar Kon. Olie dins dag 1% dollar hoger sloot. Het publiek nam de stukken in Am sterdam uit de markt, terwijl daarnaast dekkingsaankopen plaatsvonden. Voor Philips werd een gulden meer betaald op 151,10. Unilever lag zwak in de markt door gering Amerikaans aanbod. A.K.U. was vier punten hoger op 515 door enige lokale vraag. Hoogovens was vrijwel onveranderd op 543. De staatsfondsenmarkt was iets beter. In de lokale afdelin gen werd Hagemeijer wederom hoger geadviseerd op 500 als na werking Jop het gunstige divi- dendvoorstel. Ook Van Gelder lag iets beter in de markt. De 5Va pet obligaties Scholten Foxhol werden voor de eerste verhan- deldag op 100IOOV2 geadvi seerd. De uitgiftekoers was 99V2. Beursindices (1953 100) 22/3 23/3 24/3 Int. conc. 550.1 Industrie 360.2 Scheepv. 147.7 Bank en verz. 234.1 Handel enz. 174.0 Algemeen 393.7 551.9 359.7 147.7 234.6 174.4 394.3 551.1 360.3 149.1 234.3 176.1 396.1 DANSFEESTJES WAREN BENEDEN ALLE PEIL De Utrechtse politie heeft een eind gemaakt aan de activitei ten van de jeugdclub „De Para- piuie", waarin zich middelbare scholieren van 13 tot 20 jaar uit Amersfoort, Zeist, Bilthoven en Utrecht hadden verenigd om op zondagmiddagen in een werfkel- der aan de Oudegracht te kun nen dansen. „De sfeer die er heerste, was voor de jeugd ver derfelijk. De atmosfeer was er bedompt en zwoel en de verlichting zeer schaars", heeft de hoofdcommis saris van de Utrechtse politie, de heer H. W. Offers, aan de ouders van ongeveer 70 uit de ledenlijst bekende 16- tot 20- jarige meisjes en jongens laten weten. De danskelder is geslo ten en tegen de huurders, de 19-jarige rijksambtenaar E. en de 22-jarige bakkersknecht De R., beiden uit Utrecht, is pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de drankwet. Deur op slot De eigenaar van de werfkel- der die elke zondagmiddag 15 'gulden huur incasseerde, heeft opdracht gekregen dat hij de kelder niet meer voor dergelijke gelegenheden mag verhuren. De jeugdclub bestond al eni ge maanden en de dansfeestjes in de werfkleder mochten zich in een toenemende belangstel ling verheugen. Het was de po litie bekend geworden dat de sfeer tijdens deze dansfeestjes beneden alle peil was. De mini mumeisen die aan een dansge legenheid moeten worden ge steld, werden met voeten ge treden en bovendien was be kend dat tijdens het dansen („schuiven" was het, meent de politie) de jongeren zich „mas saal" konden afzonderen in de gang en in het toilet. Op een oppervlakte van 40 vierkante meter dansten soms ruim 100 jongeren op de muziek van grammofoonplaten. Als de poli tie voor controle aan de deur kwam, bleek deze op slot te zijn. Het opendoen duurde vaak even, maar dan was binnen alles or dentelijk. „We zijn bang voor nozems", zo luidde het excuus van de bestuurders voor de ge sloten deur. Ze incasseerden van de scholieren 75 cent inschrijf geld en voor elke dansmiddag ook 75 cent. Introducees moesten een gulden betalen. Aangezien de hoofdcommissa ris meent, dat de ouders van de jongeren niet op de hoogte wa ren van hun doen en laten op zondagmiddag, heeft hij ze per brief daarvan op de hoogte ge steld. „De omstandigheden waar onder deze feestjes werden ge houden, moet ik beslist afkeu ren", schrijft hij. In strijd met de wettelijke voorschriften werd bier geschon ken en oneerbare handelingen waren er heel gewoon. De Utrechtse recherche heeft na drukkelijk verklaard dat de ex cessen in de nu gesloten club uitzonderlijk waren. Er bestaan meer jeugdclubs in de werfkel- ders in Utrecht, maar aan de faam daarvan behoeft niet te worden getwijfeld. V

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4