PROVINCIAAL NIEUWS ROEPING en STRIJD Gasverwarming Fa VERLINDE ZOETWATERVOORZIENING MIDDEN- EN WEST-NEDERLAND IN GEVAAR Eerste Kamerleden over de toestand in Vietnam Terneuzense raadsvergadering had een vlot verloop pagina 2 Terneuzen Axel Cadzand Hulst Sluis Stoppeldijk [Snuif en wrijf I m W a W 1 m 2 Vogelwaarde Zaamslag Moeilijkheden op Duitse kustvaarder bij lichtschip Texel Kees Manders doet bod op Berlijnse muur LPS VRIJE Z.EEUW Donderdag 25 maart 1965 PROV. COMMISSIE VOOR DE WATERVOORZIENING Gedeputeerde Staten van Zee land hebben besloten een pro vinciale commissie voor de wa tervoorziening en de waterhuis houding in te stellen. De ont wikkeling op het gebied van de drink- en industriewatervoor ziening maakt het noodzakelijk te komen tot onderzoek van de maatregelen, welke moeten wor den genomen teneinde aan deze ontwikkeling het hoofd te bie den. Aan deze commissie wordt op gedragen het onderzoek van alle vraagstukken, verband houden de met en voortvloeiende uit de drink- en industriewatervoorzie ning in de ruimste zin des woords en G. S. te adviseren inzake de ten aanzien van deze watervoor ziening te treffen maatregelen. In de commissie zijn benoemd; Tot voorzitter de heer mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van gedepu teerde staten; tot vice-voorzit- ter de heer A. J. Kaland, lid van gedeputeerde staten; tot leden de heren; ir. G. P. M. Dikötter, directeur van de waterleiding maatschappij „Zeeuwsch-Vlaan deren" te Terneuzen; O. S. Hoo- gewerff, directeur gemeentebe drijven te Middelburg; ir. P. J. O. Kets, adjunct-directeur van de waterleidingmaatschappij „Midden-Zeeland" te Vlissingen; ir. J. L. van Sloten, directeur van de waterleidingmaatschap pij „Schouwen-Duiveland" te Zierikzee; ir. T. Verheul, direc teur van de waterleidingmaat schappij „Zuid-Beveland" te Goes; F. H. J. M. van den Eeren- beemt, lid van gedeputeerde staten van Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch; ir. J. H. J. Smits, hoofdingenieur-adjunct directeur van de provinciale wa terstaat van Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch; ir. W. J. H. G. van Thiel, directeur van de waterleidingmaatschappij „Nrd- West-Brabant" te Oudenbosch; ir. J. Zuurdeeg, hoofingenieur- directeur van de rijkswaterstaat te Middelburg; ir. M. A. Geuze, vertegenwoordiger van 't Land bouwschap te Poortvliet; J. B. Becu, vertegenwoordiger van de Zeeuwsche polder- en water- schapsbond te Groede; ir. D. van der Zaken, hoofdingenieur-direc teur van de cultuur-technische dienst; ir. W. de Beijl, hoofd ingenieur-directeur van de pro vinciale waterstaat te Middel burg; mr. J. Kosters, chef 2e afdeling provinciale griffie te Middelburg; drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut te Mid delburg; ir. M. de Vink, direc teur van de provinciale planolo gische dienst te Middelburg; tot lid-secretaris: J. P. G. van Ooijen, ambtenaar ter provin ciale griffie. De commissie zal worden ge ïnstalleerd op dinsdag 30 maart a.s. Forumavond over de ontwikkeling van Terneuzen Op vrijdagavond 2 april a.s. wordt in het stadhuis een forum avond belegd over de ontwikke ling van Terneuzen. Burgemees ter Rijpstra heeft zich bereid verklaard een inleiding te hou den. Na de pauze zal het forum beantwoorden. De fractievoorzitters van de diverse politieke groeperingen in de gemeenteraad zijn uitge nodigd in het forum zitting te nemen. Deze avond gaat uit van de Terneuzense jeugdraad en is in de eerste plaats bestemd voor jeugdleiders en leden van ver enigingen die met het jeugd werk zijn belast. DOW pijpleiding van Pernis naar Terneuzen Dow Chemical Internationaal N.V. gaat een ca. 87 kilometer lange pijpleiding van Pernis naar Terneuzen aanleggen. De stalen leiding heeft een doorsnede van ongeveer 15 cm en krijgt een maximum capaciteit van enige honderdduizenden tonnen per jaar. De directie van Dow Che mical verwacht dat de aanleg tegen eind 1966 gereed zal zijn. Tebodin, Advies- en Construc- tiebureau N.V. te 's-Gravenhage is reeds met de uitvoering van het project begonnen. De pijp leiding zal ethyleen gaan ver voeren voor de vervaardiging van verschillende chemische pro- dukten in de Dow fabrieken te Terneuzen. Onlangs zijn aldaar de be langriikste fabricage-afdelingen gereed gekomen. De ethyleen zal van Shell Pernis worden be trokken. Maquette overgenomen Het college van B. en W., de raadsleden en diverse belangstel lenden van de publieke tribune begaven zich na afloop van de raad naar het informatiecentrum in de openbare uloschool, waar de heer J. Olijslager zijn op wachting maakte. Het was de bedoeling dat het gemeentebe stuur de maquette die de heer Olijslager gedurende de laatste jaren heeft gemaakt, zou over nemen. Deze maquette is een fraai en met een oneindig geduld gemaakt werk. waarop èn de heer Olijsla ger èn het gemeentebestuur met recht trots kunnen zijn. Met zorg en nauwkeurigheid heeft de heer Olijslager alle situaties in de ge meente aangegeven. Hij zal bin nenkort verder gaan met de bouw van Dow Chemical en van Sluiskil. In die richting is hij ge vorderd tot aan de Blikstraat, zo dat ook de nieuwe brug in die omgeving al te zien is. Fraai en vooral duidelijk zijn het verbrede .kanaal en de nieuwe sluizen en zelfs heeft hij reeds de nodige aandacht besteed aan de gebie den van Terneuzen waar volop gebouwd wordt of waar men bin nenkort zal beginnen. Bijzonder erkentelijk was de heer Olijslager de Centrale Dienst en Rijkswa terstaat voor de verleende gast vrijheid en de verstrekte docu mentatie om zijn werk zo goed mogelijk te kunnen doen. Mr Rijpstra hield na de over dracht door de heer Olijslager 'n korte toespraak waarin hij zijn bewondering liet blijken. Mr Rijp stra zei dat hij nooit had kunnen denken dat de bouwer er met zo veel energie, vasthoudendheid en toewijding aan zou gewerkt heb ben. De burgemeester zei tenslot te ervan overtuigd te zijn dat de ze maquette een belangrijke scha kel zal betekenen in de voorlich ting over Terneuzen. Door middel van door hem ge nomen dia's liet de heer W. Blok zien hoe Terneuzen groeit en zich vernieuwt. Hij gaf een indruk van het schilderachtige water front, de oude en nieuwe bedrij ven, de royale aantrekkelijke woonwijken en infrastructurele werken en niet in de laatste plaats van de recreatiemogelijk heden. Salon Camiel heeft nieuwe behuizing in de Axelse straat Twee jaar geleden stelde de jeugdige kapper C. van Kouteren een salon voor het damespubliek open in het verlengde gedeelte van de Noordstraat. Kapper Van Kouteren volgde een werkme thode en schiep daarbij een sfeer die aansloeg bij de dames. Zo doende werd het in de Noord straat te klein en men zou kun nen zeggen dat de zaak die giste ren voor het publiek werd open gesteld, een plaats heeft gevon den in het verlengde van de Noordstraat in tegenovergestelde richting n.l. in de steeds meer de allure van een winkelstraat krijgende Axelsestraat. De heer Van Kouteren heeft zijn salon ingericht in wat men zou kunnen noemen een aange paste Louis Seize-stijl: zes fraaie ovale spiegels op zachtgroene wandbekleding, afgebiesd met decoratieve paneeltjes, zullen even zovele kritisch toeziende vrouwenogen weerspiegelen, die door de vakkundige handen van de chef geassisteerd door ge schoold damespersoneel, een me tamorfose aan hun haartooi zul len ondergaan. Zij zullen daarbij in modieuse kapmantels gezeten zijn op stoelen, die tijdens de ge hele behandeling een comforta bele zitplaats bieden. De sierlijke kap taf eitjes geven aan dit alles een apart tintje. Wat deze exclu siviteit betreft: de vaste (dames) klanten van salon Camiel weten dat zij op persoonlijke wijze wor den behandeld. Een afspraak wordt punktueel nagekomen en een wachttijd voor een dame die een afspraak heeft gemaakt, komt niet voor. De gevel van het huis ver dient een aparte vermelding. Een groot raam met over de gehele lengte vitrage, die de zaak een discreet aanzien geeft, met daar naast de gevel in blauw mozaïek. Een kleine hal waarborgt een rustige entree. De salon is verder centraal verwarmd. Meer dan 70 bloemstukken zorgden voor een glorieus welkom. Libelle/„Het Stoffenpaleis" modeshow groot succes Een vleugje zon en zomer werd gisteren gedurende een drietal Libelle-shows, in samenwerking met „Het Stoffenpaleis" tel kens voor een eivolle zaal in hotel „Rotterdam" door een vijf tal mannequins op hartverove- rende wijze voorgetoverd. Lady-speaker Jos. van Loon presenteerde hier in deze tiende modeshow draagbare kleding voor de Nederlandse vrouw en aangepast aan het klimaat, ver vaardigd uit de stoffen super- roneva en Ten Cate-mode en Libelle-modellen. Katoen, van zulk een super- veredeling dat het natuurzijde lijkt, soepel linnen bedrukt, effen en gestreept en cloqué, met een voudige distinctie geposeerd door mannequins, die een afspiegeling te zien gaven van het Nederland se type vrouw. Toiletjes waarvan de dessins door hun simpelheid des te meer tot hun recht komen in uitbundige zomerse tinten, lichtblauw en lichtrose. Kleding voor overdag plezie rig te constateren, dat ook aan de „bedrijfskleding" voor de huisvrouw aandacht werd be steed ochtendkleding en na de pauze de strandkleding, smaak volle mantels, pakjes en deux- pièces en ook voor de „gewone" vrouw haalbare uitgaanstoilet- ten. Er zijn nu eenmaal gelegen heden, waarop iedere vrouw eens een keer in grand-gala moet ver schijnen. Het kan! In de Libelle/ „Het Stoffenpaleis"-modeshow werden de modellen getoond, ge varieerd en voor elke leeftijd. Tot onze grote opluchting viel te constateren, dat het hemd- model eruit is, „in" is „Skimmer" niet helemaal nauw aansluitend, doch toch wel zó dat het de lichaamslijnen weergeeft. Op sympathieke wijze deinden de mannequins met dit alles over het plankier, beloond met een enthousiast applaus van de aan- zige dames. Sluitstuk van iedere show was zoals altijd het bruidstoilet. Dit maal waren het er vijf, voor het heel prille bruidje, de oudere vrouw die toch nog besluit de grote stap te wagen en de leef tijdvarianten die daar tussen lig gen. Van jeugdig modern naar het smaakvol eenvoudige tot het klassieke wit, met sluier en sleep dus- Voor de muzikale omlijsting zorgde Jan van den Beid op pas sende wijze. Rijwielhandel Faas exposeert Gisteravond om zeven uur opende de rijwielhandel Faas en Zoon (Axelsestraat) een ten toonstelling in „De Schakel", die ook vandaag en morgen nog kan worden bezocht. Hetgeen de heer Faas in voor raad heeft, is alleszins de moeite waard, zeker voor degenen die bij het begin van het voorjaar al is dat aan het weer nog niet zo duidelijk te zien een nieuw vervoermiddel op twee wielen wensen aan te schaffen. Er is een grote keuze van fietsen waarvan de uitneembare Batavus en de opvouwbare Gazelle onge twijfeld veel bekijks zullen heb ben. Met één handbeweging kun nen deze rijwielen uit elkaar ge nomen en weer in elkaar gezet worden. Voor schippers en men sen die klein behuisd zijn, is dit een aantrekkelijke oplossing. Het behoeft nauwelijks betoog dat de heer Faas ook een royale sortering heeft in bromfietsen. Er staan in „De Schakel" heel wat van deze glanzende ras- paardjes te kijk. Ongetwijfeld zal deze show de nodige aandacht trekken. Zij is deze ten volle waard. In de sloot Tengevolge van de gladheid van de rijweg slipte woensdag middag te half zes in de zo lang zamerhand berucht geworden bocht te Driewegen de auto, be stuurd door de heer C. H. van A.. wonende te Zaamslag. Na een bermpaaltje omver te hebben gereden kwam de auto in de naast de weg gelegen sloot terecht. De bestuurder bekwam geen letsel, maar de auto werd vrij zwaar beschadigd. Vergadering Plattelandsvrouwen De afdeling Axel van de Ne derlandse bond van plattelands vrouwen vergaderde- dinsdag middag in „Het Centrum". De presidente mevr. C. van Dijkev. Dijk opende de verga dering en constateerde, dat er nogal enkele vrouwen verstek hadden laten gaan. De invloed van de „schoonmaak" demon streerde zich hier vermoedelijk reeds. Niettemin was het een geanimeerde vergadering. Want na het huishoudelijk gedeelte, waarin o.a. de a.s. Z.L.M.-ten- toonstelling werd besproken, konden de dames genieten van het werk van de pottenbakker Dick Hagenaar uit Ossendrecht. Deze gaf een demonstratie van het pottenbakken en hij deed dit op een leuke manier, die al gemeen in de smaak viel. Hervormd vormingscentrum wordt oecumenische stichting Het hervormd vormingscen trum „Hedenesse" bij Cadzand (Adv.) Terneuzen - Havenstraat 8 zal worden omgezet in een oecu menische stichting. Aan de nieu we opzet nemén deel naast de hervormde kerk, de r.k. kerk, de gereformeerde kerken en de doopsgezinde broederschap. De nieuwe stichting is uniek in Ne derland. In het nieuwe bestuur zal de provinciale kerkvergade ring van ZeeLand der hervormde kerk zes leden aanwijzen, de bis schop van Breda vier, de parti culiere synode van de gerefor meerde kerken van Zeeland en de doopsgezinde gemeenten elk één, terwijl twee leden worden benoemd, die voor Zeeland re presentatief worden geacht. In de vormingscentra der hervormde kerk worden conferenties en weekendbijeenkomsten gehouden en wordt aandacht besteed aan de vorming van gemeenteleden. Zeeuws volkstoneel naar Monaco IDe Nederlandse auteur-unde en de werkgroep voor katholiek amateurtoneel hebben beslist dat het „reizend Zeeuws volkstoneel" onder leiding van drs. L. Locke- feer uit Hulst dit jaar Nederland zal vertegenwoordigen op het driejaarlijkse internationale ama teursfestival te Monaco. De vo rige keer gebeurde dit door een Rotterdamse amateurgroep. De beslissing werd genomen op grond van het feit dat het R- K- V. T. te Haarlem de le prijs won in het „Landjuweel" en de 2e prijs in het nationaal landjuweel met de opvoering van „De ge croonde Leersse" van Michel de Swaen. De opvoering van „Vol- pone" ter gelegenheid van de opening van de nieuwe schouw burg te Middelburg heeft even eens tot deze beslissing bijgedra gen. V ogelbescherming In hotel „Balmoral" vond een bijeenkomst plaats van de vogel- beschermingswacht in West Zeeuws-Vlaanderen. De voor zitter, burgemeester J. L. van Leeuwen uit Oostburg, kon een groot aantal belangstellenden welkom heten. Deze avond stond in het teken van de herdenking van de ge boortedag van Jac. P. Thijsse en ten bate van Thijsse's Hof werd een inzameling gehouden, waar van de opbrengst uit de kas werd verdubbeld. De heer A. de Visser vertoon de daarna 'n aantal fraaie dia's over in het wild voorkomende planten in West Zeeuws-Vlaan deren. Van de 1300 soorten, die we in ons land aantreffen, ko men er 900 in Zeeland voor, waarvan 556 in West Zeeuws- Vlaanderen. Rust op ons een grote verantwoordelijkheid om deze plantenrijkdom te bescher men. De dia's van de heer De Visser gaven een goed beeld van de Zeeuwse plantengroei. De vogelbeschermingswacht heeft zich inmiddels aangesloten bij de vereniging van Neder landse natuurmonumenten. Gevonden voorwerpen Op het postbureau der rijks politie alhier zijn als gevonden aangegeven en terug te bekomen de volgende voorwerpen: Bruin suède damesbeursje, inhoudende wat geld, lippenstift en zilveren schakelarmband. Het beursje is vermoedelijk door de eigenares se in een verkeerde damesjas Zonder veel moeite heeft de raad zich gisteravond door de uit 20 punten bestaande agenda kunnen werken. Tot opvolger van wijlen de heer J. Bleij en- berg werd de heer M. J. M. van Nispen in de K.V.P.-fractie door de voorzitter, mr. H. Rijpstra, beëdigd en welkom geheten. Het belangrijkste punt van de agenda was wel het voorstel van B. en W. tot aankoop van de hofstede „Zeldenrust", gelegen aan de Oudelandseweg, bestaan de uit woonhuis, schuren, erf, tuin, bouw- en weiland enz., te zamen groot 39.21.87 ha, en ver der de voorstellen van genoemd college betreffende de aanleg van een instructiezwembad, de bouw van een nieuw gymnastiek lokaal en het verlenen van grond en bouwvoorschotten aan de Woningbouwvereniging „Werk- mansbelang" te Terneuzen. Na ingewonnen inlichtingen is gebleken dat het gymnastieklo kaal dat op een terrein in de Zuidlandpolder zou moeten wor den gebouwd uit te breiden is met een instructiebad. Voor het maken van een schets- plan vroeg en verkreeg het col lege de toestemming hiervoor 5000 uit te trekken. De heer De Feijter stelde de vraag of dit lokaal niet te ver van de scholen zou komen te staan, waarop de voorzitter ant woordde dat er rekening mee dient te worden gehouden dat het voor meerdere scholen be- (Adv.) Uw verkoudheid van neus, 1 keel of borst weg met gestoken tijdens het karnavals- bal bij Compiet te Stoppeldijk. Jaarvergadering E.H.B.O. De E.H.B.O.-afdeling Vogel waarde hield in de bovenzaal van compiet haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer P. van den Bosch, liet in zijn ope ningswoord het afgelopen jaar de revue passeren. Uit zijn woor den bleek, dat 1964 geen gemak kelijk jaar is geweest, maar met inzet van alle krachten de voorzitter prees vooral de werk kracht van de secretarsse, mej. J. Lambert zijn we de moei lijkheden te boven gekomen. De afdeling is nu weer gezond en telt ruim 40 goed geoefende E.H.B.O.-ers. De financiën baren nog zorgen en in verband daar mee zal in de loop van de zomer een donateurs-actie "op touw worden gezet. De bestuursleden P. van den Bosch en L. Lambert werden herkozen, terwijl in een vacatu re werd voorzien door benoe ming van de heer N. van den Bergen tot bestuurslid. Instruc teur Van Aart wekte de leden op de oefenavonden trouw te bezoeken. In september zal bij voldoende belangstelling met een nieuwe cursus worden gestart. Voor de zomermaanden staat er een uitstapje naar Monschau op het programma. Na af'oop van de vergadering ging het gezel schap aan de koffietafel. De rest van de bijeenkomst werd gevuld met spel, dans en muziek. Artsexamen Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde deze week voor het artsexamen onze vroegere dorpsgenoot de heer P. E. R. Rhemrev. stemd zal zijn. Overigens zei mr. Rijpstra met betrekking tot het tot stand komen van het in structiezwembad, dat de voor uitzichten gunstiger zijn gewor den. Met algemene stemmen werd de heer J. Notebaart tot onder wijzer aan de Zuidlandschool benoeld. Het voorstel tot aankoop van grond in de Kleine Huissens- polder te Zaamslag om als stort plaats voor huisvuil te dienen kreeg eveneens de goedkeuring van de raad, nadat de heer Fijn van Draat inlichtingen had ge vraagd over de tijd waarvoor dit zou kunnen dienen. Wethouder De Vos dacht dat men er wel een jaar of vijf mee vooruit zal kunnen. Ondertus sen, zo zei de heer De Vos is reeds opdracht gegeven naar andere mogelijkheden uit te zien. Twee nagekomen voorstellen tot verkoop van grond in het exploitatieplan „Sluiskil" aan de woningbouwvereniging „Werk- mansbelang" en tot het verlenen van grond- en bouwvoorschot ten aan dezelfde vereniging voor de bouw van 29 woning wetwoningen en tot het ver strekken van een bijdrage in de ongedekte kosten werden even eens goedgekeurd. De heer Hol zei veel waar dering te hebben voor de wijze waarop de onderhandelingen met rijkswaterstaat zijn ge voerd, toen het voorstel ter ta fel werd gebracht totovername van een aan te leggen riool van af de Mr. F. J. Haarmanweg tot de Otheense kreek. Voorstellen tot het verstrek ken van voorschotten op de ex ploitatievergoedingen 1965 aan de besturen van bijzondere kleu terscholen en bijzondere scho len voor g.l.o. en v.g.l.o. werden eveneens goedgekeurd. Het voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 20 april 1961 inzake het garanderen van door de stichting Protestantse Bejaardenzorg in Oost Zeeuws- Vlaanderen af te sluiten geld leningen werd goedgekeurd. Dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland zijn ernstig veront rust over de zoetwatervoorzie. ning- van West-Nederland, waar toe Rijnland behoort. Zij zullen hun bezorgdheid ter kennis bren gen van de minister van water staat en van gedeputeerde staten van Noord- en Zuid-Holland. Dit heeft de dijkgraaf van Rijn land, mr. F. M. A. Schokking, medegedeeld in de verenigde ver gadering van Rijnland. Mr. Schokking stelde o.m. dat de verwachtingen van de delta commissie, dat de afsluiting van de zeegaten de waterhuishouding in zuidwest-Nederland aanmerke lijk zou verbeteren, niet verwe zenlijkt kunnen worden en door nieuwe ontwikkelingen zijn ach terhaald. In bepaalde omstandig- Aan boord van de Duitse kust vaarder „Carl Lehnkering" (298 brt.) zijn woensdagmorgen vroeg moeilijkheden ontstaan tussen de kapitein en de bemanning. De kapitein is volgens de beman ning door dronkenschap niet in staat het commando te blijven voeren. De bemanning heeft de gezagvoerder overmeesterd, maar hij weigert het commando over te dragen. Men riep de hulp van de marine in, waarop Hr. Ms kruiser „De Zeven Provinciën" opdracht kreeg zo nodig assis tentie te verlenen. Een onderzoekingsploeg van de kruiser, bestaande uit een of ficier en enkele gewapende ma riniers, is aan boord gegaan van de Duitser, die ter hoogte van het lichtschip Texel lag. De rederij heeft de „Carl Lehnkering" op dracht gegeven naar Hoek van Holland op te stomen. De marine ontving bericht dat de kapitein agressief tegen de stuurman optrad. Blijkens bloed sporen op de brug was daar ge vochten. Gezien de situatie besloot de officier met twee gewapende schepelingen aan boord te blij ven. Zij zouden meevaren naar Rotterdam. De Duitse kapitein is hiermee akkoord gegaan. Het schip zou onder stoom gaan, zo dra de mist optrok. •k •k door ERNST MEISTEi 120) (Nadruk verboden.) Vóór Sevard zijn eerste patiënt binnenriep, opende hij nog een brief van de advocaat dr. Kroll uit Stuttgart, de man van de af faire Maffei. Er viel een knipsel van een krant uit. „Oordeel en boete in het proces Maffei", stond er in vette letters. „Nadat de behandeling van het proces Maffei herhaaldelijk moest worden uitgesteld van wege de gezondheidstoestand van de verdachte en de taktiek van de verdediging om het proces voortdurend te verda gen, zou gisteren de rechtbank eindelijk vonnis wijzen. Ook dit was nu weer niet mogelijk, om dat de verdachte zich de nacht tevoren in zijn cel heeft opge hangen." Zo had Maffei de doodstraf aan zichzelf voltrokken. Wat hem daartoe gedreven had stond niet in die brief van de advocaat. Was het de stem van zijn geweten? Was het vertwijfeling of trots geweest? Die vraag zou nooit be. antwoord worden. Misschien was het ook wel de angst voortaan als een uitgestotene, als een kreupele uitgestotene te moeten leven. Dr. Sivard schoof de brief en het knipsel in een la van zijn bu reau en riep dan zijn eerste pa tiënt binnen. Het was mevrouw Glattwieser. Zij was nu precies de laatste die hij wenste te ontmoeten. Als ge woonlijk kletste zij weer honderd uit. Terwijl zij de dokter van haar nieuwste ziekte kond deed, luisterde hij met een half oor. Af en toe mompelde hij iets en hij moest grote moeite doen om be leefd te blijven. „Ik ben er nu van overtuigd dat ik een hartkwaal heb, dok ter. En dat is helemaal geen wonder als je zoveel zorgen hebt als ik." „Wilt u even diep ademhalen", zei Sevard en greep zijn stethos coop. „En bovendien heb ik zorg over mijn nicht." „Diep -ademen, vroeg ik u." „Die heeft ook een hartkwaal en ik zou graag willen dat u met haar een afspraak maakte." „Wilt u even recht gaan staan? Nee, goed rechtop," zei Sevard en tastte de rug af. Hij vond, zo als hij tevoren wel geweten had, niets bijzonders. „Is het goed dat ik mijn nicht Maly de volgende keer mee breng, doktér?" „Oh natuurlijk, mevrouw," zei hij afwezig, terwijl hij een aan tekening op de kaart van me vrouw Glattwieser maakte. „Ja, het is voor mij natuurlijk een hele verantwoording als tante van zo'n jong kind. Zij staat helemaal alleen op de we reld." „Jong kind? Hoe oud is zij dan?" „Nou ehmidden dertig om de waarheid te zeggen," ant woordde mevrouw Glattwieser verlegen. „Maar ze ziet er jaren jonger uit. Het is werkelijk een mooie vrouw, dokter. Kijk, hier heb ik een foto." Zij grabbelde in haar handtas en liet vol trots een portret zien. „Deze is dit jaar nog gemaakt," loog ze. „Nou, dat js een aardig meisje. Ik had trouwens niet anders ver wacht bij zo'n tante," dwong Se vard zich tot een compliment. „En wat mankeert haar eigen lijk?" „Jahaar kleine hartje schijnt ook niet in orde te zijn." „Goed. Laat ik haar dan maar eens een keer nakijken," zei Se vard zakelijk en gaf de foto te rug. „Oh maar, dokter, wanneer u het werkelijk een aardig meisje vindt, moogt u de foto gerust houden. „Wat moet ik daarmee doen?" Bijna had dokter Sevard het ge zegd. maar hij bedwong zich op het laatste moment. „Dat vind ik ontzettend aardig;, mevrouw. Het is altijd leuk wanneer je je toekomstige patiënt op zo'n ma nier leert kennen." Hij bekeek het portret nog even, legde het dan op zijn schrijftafel en schreef een recept uit, als ge woonlijk voor een doodonschul dig huismiddeltje. Mevrouw Glattwieser had de woorden van de dokter voor ernst opgenomen, bijna was zij dr. Sevard om de hals gevallen. Zij zou maken dat Maly zo gauw mogelijk kwam, dat kan werke lijk een aardig paar worden. Zij brak zich er het hoofd over wat het kind aan zou trekken, mis schien haar gebloemde zijden jurkje? Of zou zij dat andere pakje nemen, dat sportieve pak je? En natuurlijk daaronder nylon en veel lavendel, daarmee had Maly's moeder ook een man gevangen. Mannen zijn zo primi tief, die capituleren voor de lucht die een vrouw omzweeft. Of zou hij meer van viooltjes houden? Deze dokter is een ern stig man. Natuurlijk kan ze geen Parijs odeurtje nemen „Zo," zei Sevard, „hier heb ik dan het recept, vijf druppels in een half glas water. Eenmaal pier dag, niet meer en over een paar dagen zult u geen klachten meer hebben." Dr. Sevard liep naar de deur om zijn patiënt uit te laten, maar die was nog niet van plan om weg te gaan. De dokter zag er vandaag vriéndelijk uit en plot seling nam zij een besluit. „Ja, viooltjes," zei ze luid. „Ik moet nog even naar een parfu merie, een boodschap doen voor mijn nicht, ze houdt erg van bloemegeur." „Och, waarom niet? Een roos zonder geur is ondenkbaar." (Wordt vervolgd.) heden, aldus de dijkgraaf, ont breekt de garantie dat het zout gehalte van het boezemwater beneden het aanvaardbaar mini mum zal blijven. De gevolgen hiervan voor de ingelanden van Rijnlands territoir van 105.505 ha zijn volgens spreker bedenkelijk. PRIORITEIT? Mr. Schokking was van oor deel, dat de belangen van de tuin bouw, bloemen- en bloembollen teelt op het spel staan. Tegenover de nationale belan gen van de werken rond Rotter dam moet met grote nadruk de vraag worden gesteld, of de ont wikkeling van deze werken bete kent dat bewust beslist is over de prioriteit van de belangen van onze wereldhaven Rotterdam boven essentiële belangen van 't midden-westen van Nederland. Mocht dit zo zijn, dan dient dit in het belang van de inwoners van midden-west-Nederland dui delijk te worden uitgesproken." Vele leden van de eerste ka mer zijn van mening, dat de Amerikaanse steun aan Zuid- Vietnam de Sowjet-Unie en China naar elkaar toedrijft. In het eindverslag van de eerste ka mer over de begroting van bui tenlandse zaken wordt opge merkt, dat vele pogingen tot be middeling in dit geschil worden aangewend, doch dat hierbij vaak langs elkaar heen wordt gewerkt. Gevraagd wordt of de minister de door Frankrijk en de Sowjet- Unie voorgestelde politiek van neutralisering door de minister aanbevelenswaardig wordt ge acht. Mogelijk zou bij neutrali sering van Vietnam Zuidoost- Azië gemakkelijk onder Chinese invloed komen. Gevraagd wordt of de bewindsman alternatieve oplossingen ziet. Enige leden verzoeken nauw keurig te worden ingelicht om trent het huidige standpunt van de Nederlandse regering ten aan zien van het zich toespitsende conflict in Zuid-Vietnam. Enkele leden verklaarden het optreden van de V.&, af te keuren. Zij doelden hierbij op de recente luchtmachtacties. De voormalige cabaret- tier Kees Manders, thans eigenaar van een nacht club en andere etablisse menten aan 't Rembrandt- en Thorbeckepieirt te Am sterdam, heeft premier Walter Ulbricht van de Duitse democratische repu bliek schriftelijk aange boden de Berlijnse muur te kopen. Hij wil er 100 per strekkende meter voor be talen met het recht deze dan te mogen afbreken. In zijn brief aan pre mier Ulbricht schrijft hij dat hij de stenen en het gruis hoopt te verkopen en dat hij alle winst uit deze actie aan de D. D. R. zal af staan. In alle ernst vervolgt hij dat deze stenen als ze een maal gaan rollen, een la wine van opluchting cn 1 vreugde teweeg zullen brengen, waaruit voor oost 1 en west een gelijke levens- s standaard en oprechte vre de zou kunnen voortvloei en. Van zijn brief heeft hij een copie gezonden aan de Russische premier Kosv- gin. i

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2