Vierde achtereenvolgende luchtaanval op N.-Vietnam De „Ranger 9" bereikt zijn doel Fractievergaderingen in de Tweede Kamer MET SNELHEID VAN 7609 PER VUR @P RE MAAN AF HET WEER VRiJHEIÖSMARS OVER DE HELFT Wilde stakingen in de Willemstad op Curacao haven van Prins Bernhard eredoctor van de Vrije Universiteit Deze week geen beslissingen DONDERDAG 25 MAART 1965 21e Jaargang - No. 6401 Johnson wist niets van gasaanvallen Engeland en het gebruik van gas Mensenlevens sparen Grens overschreden Chinese leider over Vietnam en de V. S» Mobilisatie openbare mening ZEVEN KINDEREN OMGEKOMEN Eerste beelden Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht CANADEES VLIEGTUIG VERONGELUKT DE AMERIKANEN IN INDONESIË Geen beslissingen Wanden van 3000 m hoogte Beekféft van Hïtrtekende kwaliteit ZUID AFRIKAANSE AMBASSADE WEIGERT PETITIE Geen stakingskas Werkgelegenheid vermindert Frankering bij abonnement: TERN EU ZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per naand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Onder dekking van gevechtsvliegtuigen hebben „Skyraiders" van de Zuidvietnamese luchtmacht woensdag een nieuwe aanval op militaire installaties in Noord-Vietnam uitgevoerd. De aangevallen doelen, radar- en radio-installaties bijna 100 km diep in Noord-Vietnam gelegen, zouden voor 90 pet. zijn vernie tigd. De acht „Skyraiders" die aan de actie deelnamen, brachten voorts vier Noordvietnamese marinevaartuigen die hen onder vuur hadden genomen, tot zinken. Dit was de vierde achtereenvolgende dagelijkse luchtactie tegen Noordvietnamese doelen door Amerikaanse of Zuidvietnamese vliegtuigen. De perssecretaris van presi dent Johnson, George Reedy, heeft dinsdagavond op een pers conferentie in Washington mee gedeeld dat de president niet was geraadpleegd over het ge bruik van gas bij de strijd in Vietnam. Reedy zei dat een dergelijke maatregel tot de bevoegdheden van de bevelhebber ter plaatse behoort. Als opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten draagt de president echter de verantwoordelijkheid, zo zei hij. Van officiële zijde in Londen is gezegd, dat Engeland op Cy prus en in Singapore gebruik van traangas heeft gemaakt. Engeland heeft dit gas naar ze kere landen uitgevoerd. Een en ander is gezegd naar aanleiding van de mededeling van de Amerikaanse minister van defensie, MacNamara, dat Engeland op Cyprus een van de drie soorten gas heeft gebruikt, die in Zuid-Uietnam tegen de vietcong wordt gebezigd. Engeland heeft overigens de conventie van Genève tegen het gebruik van giftgas als oorlogs wapen getekend. Verder is gezegd dat Enge land slechts giftgas in geringe hoeveelheden fabriceert, die no dig zijn voor het onderzoeknaar de verdedigingsmiddelen tegen deze gassen zelf. Gas voor het handhaven van de orde bij ongeregeldheden wordt in Wiltshire gemaakt. Men heeft daar een nieuw soort gas gemaakt dat doeltreffender is dan de andere traangassen. Dit gas werd op Cyprus en in Singapore gebruikt. Het veroor zaakt overvloedig tranen van de ogen, maar tast het gezichtsver mogen geenszins aan. Bovendien is de uitwerking van het gas van korte duur, aldus de Engelse of ficiële toelichting. Thanat Choman, de Thailand- se minister van buitenlandse za ken, heeft gezegd, dat het ge bruik van gas in de strijd tegen de vietcong minder gevaarlijk zou kunnen zijn dan kogels. De Thailandse minister zegt niet te kunnen inzien, waarom de vietcong bezwaar tegen het gas heeft, omdat het in het ge heel niet dodelijk maar integen deel een manier is om mensen levens te sparen. Over de rol van de Sowjet- Unie in Vietnam zei de Thailand se minister, dat er nog geen tekenen van actieve Russische deelneming zijn bespeurd en dat daardoor de neiging bestaat te concluderen dat de Russische regering, hoewel zij een zekere morele steun geeft, niet heeft aangetoond dat zij betrokken wil worden in de huidige situa tie in Zuid-Vietnam, hetzij ma terieel of daadwerkelijk. Het orgaan van de Deense sociaal-democratische regerings partij schrijft dat de Verenigde Staten In Vietnam door het ge bruik van gas „een grens heb ben overschreden, die zelfs Hit- Ier niet durfde te overschrij den". „Het gebruik van het zgn. on schadelijke gas kan maar al te gemakkelijk leiden tot het ge bruik van andere "xi veel af schuwelijker vormen yan oor log", aldus het blad. Het linksgeoriënteerde Indi sche blad „Patriot" vindt, dat men veeleer moet zeggen, dat Amerika besloten heeft gifgas en napalm in Vietnam te ge bruiken omdat het volk, dat hiermee te maken heeft, bestaat uit Aziaten en niet Europeanen of Amrikanen. „De Aziaten zullen nooit ver geten, dat de Amerikanen de kernbom alleen tegen Aziaten hebben gebruikt en zij zullen niet verwonderd zijn over de nieuwe enormiteit", aldus het blad. Het Japanse blad „Jomioeri Sjimboen" is van oordeel, dat er geen „humanitaire" chemische wapens zijn en dat de Zuidviet- namezen als proefkonijnen wor den gebruikt voor Amerikaanse experimenten met gas. De Chinese leider Tsjeng Tsjl, een specialist der Chinese rege ring op het gebied van Afri kaanse en Aziatische vraagstuk ken, heeft woensdag tegenover Japanse correspondenten uiting gegeven aan de twijfel der Pe- kingse autoriteiten met betrek king tot de Russische uitlating dat „talrijke Sowjet-burgers zich als vrijwilligers hebben aange meld voor de strijd aan de zijde der Vietnamese communisten". „De Chinese leiders kunnen geen geloof meer hechten aan de verklaringen van het Krem lin. De Russische leiders leggen gaarne sensationele verklaringen af, waarvan de strekking ons Chinezen echter ontgaat", aldus Tsjeng Tsji. Hij sprak ook over de moge lijkheid van onderhandelingen. Hij verklaarde dat onderhande lingen niet mogelijk waren, zo lang de Verenigde Staten hun troepen in Zuid-Vietnam niet wilden terugtrekken en de bom bardementen van militaire doe- een boerdetijbrand in Bel- chertown in de Amerikaanse staat Massachusetts zijn dins dagavond zeven kinderen van zeven maanden tot tien jaar om gekomen. De ouders en een acht ste kind werden gewond in eeu ziekenhuis opgenomen, doch ma ken het redelijk goed. len in Noord-Vietnam niet wil den staken. De communistisch-Chinese lei der stak het overigens niet on der stoelen of banken dat hij re kende op een mobilisatie van de openbare mening in de wereld en zelfs op een ommekeer in de mening van het Amerikaanse publiek om een terugtrekking der Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam te bewerkstelli gen. „Indien de Amerikanen een militaire overwinning in Viet nam willen behalen, moeten zij daar tenminste twee miljoen mi litairen heen zenden en daartoe zijn zij niet in staat, meende Tsjeng Tsji. De Amerikaanse maanraket „Ranger 9" die naar berekening woensdagmiddag om 15.08 uur Nederlandse tijd op de maan te plet ter moest slaan, begon enkele minuten vóór dit voor hemzelf fatale ogenblik met het uitzenden naar de aarde van televisie-foto's van het maanoppervlak. De opgevangen foto's werden rechtstreeks over het Amerikaanse televisienet uitgezonden. De eerste beelden waren van een afstand van 2080 km van de maan genomen. Hoewel het maanoppervlak duidelijk zichtbaar was, waren de beelden niet beter dan met een telescoop van de aarde kunnen worden waargenomen. Van het „Jet Propulsion Labo ratory" in Pasadena werden de zes camera's aan Boord van de Ranger ongeveer een kwartier voor het te pletter slaan van het ruimtevoertuig in werking ge steld. Twee daarvan begonnen onmiddellijk de eerste beelden DE KABINETSFORMATIE De Haag: Kabinetsformateur Cals in gesprek met de vier frac tieleiders uit de tweede kamer (v.l.n.r.), de heren Beernink (C. H.U.), Schmelzer (K.V.P.), Smal- lenbroek (A.R.P.) en Vondeling (P.v.d.A.). MINDER BEWOLKING Het K.N.M.I. deelt mede: Al opvullend trok een depres sie met haar kern ten noorden van de Wadden langs naar het Oostzeegebied. Aan de achter zijde ervan voerden noordwes telijke winden weer koudere lucht met veel bewolking naar ons land. In de overgangsgordel tussen koude winterlucht boven Scan- DONDERDAG 25 MAART v.m. n.m. Breskens 718 7.46 Terneuzen 7.53 8.22 Hansweert 8.33 9.02 Walsoorden 8.43 9.12 VRIJDAG 26 MAART v.m. n.m. Breskens 8.28 9.04 Terneuzen 9.03 9.39 Hansweert 9.43 10.19 Walsoorden 9.53 10.29 ZON MAAN op onder op onder Maart 25 6.32 19.01 3.18 10.38 26 6.29 19.03 4.08 11.31 27 6.27 19.05 4.48 12.33 28 6.25 19.07 5.19 13.40 29 G.23 19.08 5.44 14.51 dinavië, de noordelijke Noord zee en Schotland en wat mil dere lucht die van de oceaan Ierland binnenstroomde, ont wikkelde zich boven Schotland in de avond een kleine depres sie, die haar steven naar het oosten wendde, vergezeld van enkele buienhaarden met hagel en onweer, welke zich in de avond boven Oost-Engeland en de zuidelijke Noordzee ontlast ten. Aan de achterzijde van dit storingsgebied komt een matige tot krachtige westelijke lucht stroming voor. Onder invloed van groot depressiegeweld op het midden van de Noord-At- lantic zal deze stroming in ons land geleidelijk meer zuidweste lijk worden. Ons land zal hier bij in de zachtere lucht terecht komen. Vandaag trekt in deze luchtstroming een gebied met opklaringen mee, maar er ko men ook enkele lokale buien in voor. meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden. Zonnige perioden maar enke le verspreid voorkomende bui en. Matige tot vrij krachtige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen noordwest en zuid west. Iets hogere middagtempe- raturen dan gisteren. De senaat der vrije universi teit te Amsterdam heeft besloten bij de viering van het 17e lustrum der universiteit op 20 oktober t een eredoctoraat in de economi sche wetenschappen uit te reiken aan Z. K. H. de prins der Neder landen op grond van zijn uitste kende verdiensten, verworven voor de Nederlandse volkshuis vesting, met name door de be vordering der internationale eco nomische betrekkingen. Dinsdagavond is een vliegtuig van de Canadese luchtmacht on geveer honderd kilometer ten noorden van San Juan op Porto- rico tijdens een oeferavluoht neer- gestort. Gevreesd werd dat alle zestien inzittenden zijn omgekomen. De P.T.T.-ambtenaren in In donesië hebben van hun vakbond opdracht gekregen geen diensten meer aan Amerikanen te verle nen. De fracties van de K. V. P. en de P, v. d. A. hebben woensdag morgen in het gebouw van de Tweede Kamer vergaderd. De vergadering van de P. v. d. A. 300 deelnemers aan de burger recht-mars in Alabama zijn dins dag doorweekt door de regen de helft van de afstand tussen Sel- ma en Montgomery gepasseerd. Dit gebeurde in de plaats Lown des, die een volwerk is van voor standers van de rassenscheiding. Tijdens de doortocht in de na bijheid van Lowndes hadden be wapende militairen post gevat in de moerassige strook aan weers zijden van de weg. Deze militai ren moesten mogelijke sluip schutters in het oog houden. Het geringe aantal deelnemers aan de mars is te wijten aan de omstandigheid, dat de weg naar Montgomery op dit stuk de helft smaller is dan op het overige deel. Verwacht wordt dan ook, dat veel meer mensen zich zul len aansluiten bij de groep als de weg verderop weer breed is. Dinsdag is meegedeeld dat per vliegtuig deelnemers uit New York, Los Angeles, Pittsburgh, Chicago en Detroit zullen arri veren. Toen de stoet bij Montgomery arriveerde, was hij tot een me nigte van ongeveer vierduizend negers en blanken, die vlaggen meevoerden, aangegroeid. De hevige regenbuien ten spijt lieten de betogers opgewekt hun strijd liederen horen. was omstreeks één uur afge lopen. In deze fractie is uitslui tend het vraagstuk van radio en televisie besproken, zo verklaar de dr. ir. A. Vondeling na afloop De kamerfractie van de K. V. P. heeft tot ongeveer vijf uur ver gaderd. De fractieleider drs. Schmelzer wilde na afloop slechts zeggen, dat de fractie het gehele programma dat door de forma teur en de fractieleiders is opge steld, had behandeld. De fractie van de C. H. U. heeft 's middags ongeveer drie uur, die van de A. R. P. ongeveer vier uur lang vergaderd. De heer Beer nink, fractieleider van de C. H. U. was volkomen gesloten. De heer Smallenbroek, fractieleider van de A. R. P., verklaarde dat over alle vraagpunten van het beleid tussen de formateur en fractie leiders globaal is gesproken. Het t.v.-vraagstuk, zo zei hij, was voor ons niet moeilijk. Hedenmorgen zal de forma teur mr. Cals zijn besprekingen met de voorzitters van de K. V. P., de P. v. d. A„ de A. R. en de C. H. U. voortzetten. Deze bespre kingen. zullen, naar verwacht wordt, de gehele dag duren. Ook vrijdag is de formateur voor nemens de gehele dag met frac tieleiders te vergaderen om daar na zaterdag en zondag vrij te ne men voor nadere studies. Het ligt niet in de lijn van de verwachtingen dat deze week reeds definitieve beslissingen worden genomen over de lijst van onderwerpen, waarover de for mateur en de vier fractieleiders het eens moeten worden. over een afstand van 372.000 km naar de aarde te zenden. Korte tijd later vernietigde de Ranger-9 zichzelf op het maanoppervlak. Naarmate de maanraket de maan naderde, werden de beel den helderder en waren details op de televisieschermen duidelijk zichtbaar. De Ranger werd zondag vanaf Cape Kennedy gelanceerd. Van de grond af werd dinsdag een lichte correctie in de koers aan gebracht om de beoogde plaats van aanraking, de krater Alphon- sus, te bereiken. De twee voorgaande geslaagde vluchten met Ranger-raketten leverden tezamen '11.000 gede tailleerde foto's van het maan oppervlak op. Vóór 1970 hopen de Ver. Staten een mens op de maan te doen landen. In de laatste minuten van zijn vlucht stoof de maanraket op zijn doel af met een snelheid van 7.600 kilometer per uur. Toen hij vijf imnuten vóór het te pletter slaan nog 640 kilometer had af te leggen, werden don kere plekken op de bodem van de krater zichtbaar. Tegen het zonlicht tekenden de randen van de krater zich duidelijk af. De beelden van t.wee van do zes camera's van de „Ranger 9" werden door de Amerikanse tele visie heruitgezonden. Die van de overige vier moeten nog worden ontwikkeld. Volgens het bureau voor lucht en ruimtevaart zijn alle ontvan gen beelden „uitstekend". Zij kwamen nog binnen enkele se conden voor de raket de krator- hodem rakte. Deze bodem is min stens 95 kilometer breed en is omgeven door wanden van 3.00f) meter hoogte. Mogelijk kan dit de landingsplaats ziin voor toe komstige maanexpediries. De N. A. S- A. maakte later be kend, dat de raket de maan op slechts 6,5 km van het beoogde doel ha'd bereikt. De „Ranger-9" heeft tussen de 5.000 en 6.000 beelden naar de aarde gezonden. Ongeveer 200 beelden verschenen op de Ame rikaanse televisie in een directe uitzending die door het gebruik van een speciale apparatuur werd mogelijk gemaakt. De beelden zijn de beste welke tot dusver van de maan zijn ont vangen. Men hoopt erdoor te ontdekken hoe het maanopper vlak werd gevormd en of de kra ters werden veroorzaakt door vulkanische werking of door de val van meteoren of andere voor werpen uit het wereldruim. De kwaliteit van de beelden wordt toegeschreven aan een nieuw camerasysteem, waardoor de lichtgevoeligheid tweemaal zo groot was. Op de Zuidafrikaanse ambas sade in Stockholm heeft men geweigerd een door 96 nobel- prijswinnaars ondertekend ver zoek tot invrijheidstelling van de Afrikaanse leider Albert Loethoeli in ontvangst te nemen. De ondertekenaars hebben zich nu tot de Zweedse minister van buitenlandse zaken gewend met het verzoek de petitie recht streeks aan de Zuidafrikaanse regering over te brengen. In de haven van Willemstad op Curafao is gisteren een wilde staking uitgebroken. Er waren op het haventerrein drie contro leurs in dienst genomen als ex tra-arbeidskrachten. De drie bon den van havenarbeiders hadden hiertegen geen bezwaar, maar een deel van de havenarbeiders wei. Op aanstichting van een hun ner, een zekere G., een voorma lige bokser, ontstond een roerige stemming, waarbij druk werd uitgeoefend op werkwilligen en twee employé's van de K. N. S. M. werden mishandeld. G. werd door de politie aangehouden, werd later vrijgelaten, doch daar na opnieuw in hechtenis geno men op grond van andere feiten, naar gezaghebber P. Gorsira op een persconferentie mededeelde. De toegang tot de haven is hem verboden en hij zal er in de toe komst geen werk meer krijgen. Woensdag hebben de bonden die zioh niet achter de staking hebben gesteld, met de stakers vergaderd en deze zouden heb ben geëist, dat G. moet worden vrijgelaten alvorens zij weer aan het werk zouden gaan. Gezag hebber Gorsira heeft dit gewei gerd. Daar er geen stakingskas is, verwacht men in scheepvaart- kringen dat de staking niet van lange duur zal zijn. De staking omvat overigens niet de tank schepen. Deze worden geiost en geladen bij de raffinaderij van de Shell. Het Antilliaanse dagblad „Beurs, en Nieuwsberichten'' schreef over de staking o.a.: Vol gens bevoegde bron is het loon van de havenarbeiders goed te noemen. Met de werkgelegenheid in de haven staat het echter niet al te best en door het gedrag van de havenarbeiders neemt ze steeds meer af. Het is thans zo ver gekomen, dat er vrijwel geen overscheeplading meer is. De naam van de Curagaose haven heeft in het buitenland ernstig geleden door een aantal - wilde stakingen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1