Minister Scholten oogst lof in de Eerste Kamer ASPIRIN Her) BAYER Race in de ruimte weer versneld Amerikanen lanceren 2-persoons ruimtecabine Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom zou üdan gaan experimenteren met allerlei andere middelen. DE P.TT,-BEGROTING IN DE EERSTE KAMER Voetbal Vijfde Arabische oliecongres in Cairo geëindigd NATIONALISME IN DE VEROVERING VAN DE MAAN Molly Brown' Gemini veilig op zee geland Op deIntrepid' 3000 graden F Marktberichten Pagina 5 NAAR EEN VERLATEN' STAD? Achterstand moeilijk in te loipen Olierijkdom als wapen tegen Israël is net zo lekker ais de duurste Amerikaan! Gelukwensen van Johnson Kongolese rebellen hergroeperen zich Woensdag 24 maart 1965 DE VRIJE ZEEUW De minister van justitie, mr, IJ. Scholten, is gisteren bij de behandeling van de begroting 1965 van het departement van justitie in de eerste kamer door vele afgevaardigden geprezen. „Deze bewindsman toonde zich een man van blik en een van visie", aldus de A. R.-afgevaar- digde Diepenhorst. Hij zei te ho pen dat minister Scholten na de formatie als vakminister op het departement zal kunnen terug keren. Bij deze lof sloten zich aan de K.V.P.'er Van Meeuwen („wij kunnen ons over het algemeen zeer wel verenigen met het be leid"); de socialist Brongersma („wij hebben waardering voor de grote lijnen van het gevoerde beleid"), de C.H.'er De Geer van Oudegein, („het gevoerde beleid geeft ons het volle vertrouwen in het door de minister te voe ren beleid") en de V.V.D.'er Del- prat, die zei dat de fractie van de V.V.D. het niet-terugkeren van deze minister zou betreu ren. „"Wij zijn dankbaar voor alle medewerking en voor het beleid dat hij heeft gevoerd". Prof. dr. Diepenhorst haakte in op de recente uitlatingen van de socialistische fractieleider uit de tweede kamer, dr. ir. A. Von deling, die vier ministers als „onvoldoende" had gekarakteri seerd. „CARNAVALESKE" PERIODE De heer Diepenhorst die zich de vraag stelde, of „examinator" Vondeling wel geheel en al be voegd was, prees zich gelukkig dat minister Scholten geslaagd was „voor het propjes-Vonde ling". De heer Diepenhorst her innerde eraan dat de heer Von deling zelf gedurende elf maan den en elf dagen minister van landbouw is geweest. Hij vroeg of deze „carnavaleske" periode misschien de reden is geweest voor de lichtvoetigheid waarmee de heer Vondeling zijn oordeel velde. GEBRUIK VAN VUURWAPENS De heren Ven Meeuwen (K.V. P.) en Delprat (V.V.D.) spraken ook over het (onjuist) gebruik van vuurwapens door politie en In Montgomery zijn maandag avond zes blanke betogers voor gelijke burgerrechten gearres teerd. Uit protest tegen de mars naar Montgomery zouden de autoritei ten van de staat Alabama het plan hebben opgevat om van donderdag a.s. de dag waarop de deelnemers aan de mars in Mont gomery zullen arriveren, een of ficiële vrije dag te maken. Alle overheidsgebouwen zouden dan gesloten zijn. Ook de winkeliers ter plaatse zouden van plan zijn hun zaak te sluiten. Het idee tot een dergelijk pro test werd vorige week vrijdag geopperd door de senator van de staat Alabama, Hornsby. De be togers zouden dan een verlaten stad aantreffen. Oud-president Truman ver klaarde maandag dat de mars naar Montgomery een domme aangelegenheid is. De gekleur- den en hun aanhangers kunnen niets doen. Zij willen slechts de aandacht op zich vestigen, zo zei hij. DE MARS VAN SELMA NAAR MONTGOMERY Hier zien we dr. Martin Luther King (midden) aan het hoofd van de kilometerlange stoet ne gers en blanken bij het vertrek uit Selma. douane. Eerstgenoemde vroeg zich af, of de politie wel vol doende wordt geoefend en of er wel voldoende onderricht is in het afvuren van waarschuwings schoten. De heer Brongersma (Arb.) achtte wijziging van het huidige wetboek van strafrecht met het oog op de verkoop, de aanprij zing en aanbieding van anti- conceptionele middelen noodza kelijk. Hij drong voorts aan op spoed bij de berechting van spe ciale delicten, zoals delicten met brom-nozems en nozem-relle tjes. De heer Delprat (V.V.D.) vroeg naar de mogelijkheden van con trole op de verplichting voor bromfietsers tot het sluiten van een w.a.-verzekering en drong aan op beteugeling van de ver keersdelicten. Dinsdagmiddag heeft de Eer ste Kamer een begin gemaakt met de behandeling van de be groting 1965 van het staatsbedrijf der P. T. T. De heer Mazure (P. v. d. A.) be pleitte de voorlopige handhaving van draadomroepnetten, die geen verlies opleveren. Hij sprak de wens uit, dat de nieuwe minister van verkeer en waterstaat een daarop afgestemd beleid zou voe ren. Achtereenvolgens voerden het woord de heren Geuze (C. H.), Delprat (V.V.D.) en Tjalma (A. R.). In het bijzonder werd gespro ken over de achterstand op het terrein van de telefoon-aanslui tingen. „Is het bedrijf mentaal wel ingesteld op het maken van een plan op langere termijn voor het opvangen van deze achter stand", aldus de heer Delprat. Hij meende dat de opstelling van een plan noodzakelijk is, want „zon der plan kan niet veel terecht komen van goede voornemens". De heer Mazure merkte o.m. op, dat de voor een uitbreiding van de telefoonsector benodigde financiën een hoge prioriteit moeten hebben. De heer Tjalma (A. R.) uitte kritiek op de kleuren van brie venbussen (grijs) en van post auto's (rood), die hij liever zag gewisseld, mede omdat brand weerauto's van oudsher reeds een rode kleur hebben. (Adv.) telefoon- de eerst- „De achterstand in aansluitingen kan in komende jaren moeilijk worden ingelopen. De resultaten van de recente investeringen zullen pas over enige jaren zichtbaar zijn", aldus minister Aartsen (verkeer en waterstaat) bij de behande ling van de begroting der P. T. T. Er is een 10-jaren-plan op gesteld, dat voorziet in 2,6 mil joen aansluitingen in 1972 tegen 1,4 miljoen thans. Een definitieve regeling voor de invoering van standaardbrie ven kan over enkele jaren tege moet worden gezien. De bewindsman deelde mee, dat de z.g. standaardaansluitin gen voor de draadomroep in nieuwbouw in de toekomst wel licht te gebruiken zijn voor het centraal antennesysteem (C. A. S.). De minister noemde de „on aangename" tariefsaanpassingen voor de posterijen noodzakelijk om het bedrijf gezond te houden. De begroting werd daarna z.h.st. aanvaard. West Ham United in halve finale Europese beker voor cupwinnaars West Ham United heeft zich dinsdagavond in Londen in de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor cup winnaars geplaatst door een moeizame 43 zege op Lausan ne. Bij de rust van deze door de Nederlandse arbiter Piet Roomer geleide ontmoeting had den de Engelsen een 21 voor sprong. Het was de tweede wed strijd tussen beide clubs. West Ham won de eerste, woensdag 10 maart in Zwitserland gespeeld, met 21. In de halve eindstrijd zal de Engelse bekerhouder nu Real Saragossa ontmoeten. HALVE FINALES VOOR DE EUROPESE BEKER De loting voor de halve finale van het toernooi om de Europa cup voor landskampioenen die dinsdag in Rome is gehouden, heeft het volgende resultaat ge had: Vasas Gyoer (Hongarije)Ben- fica (Portugal), Winnaar Liver poolFC Köln tegen Interna- zionale (Italië). De wedstrijden voor de halve finale moeten op 6 mei zijn ge speeld. De eindstrijd om de Europese beker is vastgesteld op 26 mei. Een plaats hiervoor is nog niet aangewezen. DE MUNCK OP 29 MAART VOOR STRAFCOMMISSIE Naar aanleiding van dè ge beurtenissen tijdens en na de enkele weken geleden voor de tweede divisie A betaald voetbal gespeelde wedstrijd Wageningen Cambuur zullen doelman Frans de Munck en trainer Bens van de Friese club alsmede het be stuur van de vereniging Wage ningen op maandag 29 maart a.s. in Utrecht voor de strafcommis- sie van de K.N.V.B. moeten ver schijnen. Het is fijn weer Je leven zonder pijn! Verkouden Hoofdpijn Spierpijn Neem snel Aspirin. Daar knapt u van op DAAR STAAT ACHTER 20voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky? 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken voor r- maar Q 'ct In de dinsdag gehouden slotzit ting van het vijfde Arabisch olie- congres in Cairo is de aanbeve ling gedaan dat de Arabische lan den hun olierijkdom gaan gebrui. ken ais een wapen tegen landen die Israël begunstigen. De conferentie die vorige week dinsdag is 'begonnen, beval voorts aan dat de Arabische landen hun olie en overige economische mid delen zullen gebruiken voor de strijd om de bevrijding van Pales tina (het voormalige Arabische deel van Israël). In een andere aanbeveling wordt voorgesteld een interara- bische olieoganisatie op te rich ten, die de oliepolitiek moet co- ordineren en een Arabisch insti tuut voor olieonderzoek stichten, dat zioh bezig zal houden met ontwikkeling, opsporing, winning en verwerking van olie. Verder wordt nog voorgesteld meer raffinaderijen in het mid den-oosten te bouwen, wordt aan dacht gevraagd voor het recht Aanvaring bij Italiaanse vlootoefeningen Vier Italiaanse matrozen wor den vermist en elf hebben ver wondingen opgelopen bij een aanvaring tussen het fregat „Castore" en het transportvaar tuig „Etna". Deze aanvaring deed zich maandagnacht voor bij vlootoefeningen bij de kust van Calabrie. Met schepen, vliegtuigen en helikopters wordt naar de ver miste matrozen gezocht. De „Et- na" kon op eigen kracht naar Taranto varen, terwijl de „Cas tore" naar Messina moest wor den gesleept. van de Arabische landen gebruik te maken van de pijpleidingen 'die over hun grondgebied lopen en wordt de oliemaatschappijen ge wezen op de noodzaak een deel van hun winst te investeren in industriële projecten in de Arabi sche landen, waar zij concessies hebben verkregen. Tenslotte werd aangedrongen op de opleiding van meer Arabi sche technici en op gelijkheid in lonen en salarissen. Het zesde Arabische oliecongres zal in no vember 1966 in Bagdad worden gehouden. Leonov en Beljajev zijn waarschijnlijk dichter bij een catastrofe geweest dan enige andere ruimtevaarder vóór hen. Naar uit de Russische berichten valt op te maken, bleek tegen 't einde van de tocht de elektronische apparatuur die de terugkeer naar de aarde moest bewerkstelligen, defect en werd in een volgende omwente ling een geïmproviseerde landing gemaakt met handkracht. Een avontuur dat door koelbloedigheid van de twee man er niet op uitliep dat ze in de atmosfeer verbrandden of teruggekaatst wer den in het wereldruim, maar slechts dat ze een duizend kilometer van hun landingsplaats toch nog behouden konden uitstappen. Een schoonheidsfoutje aan een overigens imponerend uitstapje door de ruimte, dat nog eens in herinnering brengt dat met alles iets mis kan gaan. En zolang het zelfs mogelijk is hij het trappen lopen het leven te verliezen, kan men niet vergen dat bij de ruim tevaart risico's volkomen zijn uitgesloten. Als er dan ook eens een keer een ruimtevaarder vergaat, is dat nog geen teken dat het land dat hem uitzond, maar wat op dat terrein aan het knoeien is. Voorsprong De Russen hebben, net even eerder dan de Amerikanen dit zouden doen, een capsule met twee man gelanceerd. Het is on zin om hierin een plagerij te vermoeden, daarvoor is de voor bereiding van een dergelijke vlucht te tijdrovend: in principe moet de datum ai meer dan een jaar tevoren vaststaan. En het is ook weinig zinvol zich al te veel te vermeien in bespiegelin gen over voorsprong of achter stand. In praktisch opzicht lijken de Russen ontegenzeggelijk verder: de stunt van Leonov om een tijdje vrij te buitelen in zijn ruimtepak, staat voor de Ame rikanen pas over geruime tijd op het programma. En van be lang was dit zeer zeker: zowel de V. S. als de U.S.S.R. streven er naar ruimtestations te bou wen en daar zal waarschijnlijk aan gewerkt moeten worden door dergelijke vrij in de ruim te hangende mensen. Een pro bleem is vooral hoe de mens daarop lichamelijk reageert. Daarbij is een experiment als dat van de touwtjespringer in de ruimte natuurlijk onontbeer lijk, want het is op aarde niet na te bootsen. (Vervolg van eerste "pagina) De Gemini is na vijf uur naar de aarde teruggekeerd na een ge slaagde vlucht van drie banen rond de aarde. De cabine kwam om 20.19 uur Ned. tijd veilig ip zee terecht en hefschroefvliegtui- g.en van het vliegdekschip „Intre pid" vlogen uit naar het ruimte vaartuig, dat zich ten hoorden van de Bahama-eilanden in de Atlantische Oceaan bevond. De „Intrepid" kreeg inmiddels radio contact met Virgil Grissom. De cabine met de ongedeerde ruimtevaarders kwam ruim veer tig km ten noordwesten van de „Intrepid" in zee. Een reddings vliegtuig zag het ruimtevaartuig drijven en maakte radiocontact met de ruimtevaarders. De ruimtevaarders Grissom en Young werden later aan boord van een hefschroefvliegtuig ge hesen. IDe cabine dreef nog in zee. De ruimtevaarders verkeren in goede gezondheid. De ruimtevaarders zijn een uur later met het hefschroefvliegtuig op het vliegdekschip „Intrepid" geland, Zij hebben een volledig medisch onderzoek ondergaan en de nacht aan boord van het schip doorge bracht. Zij begonnen onmiddellijk met het verslag van hun ervarin gen. Kikvorsmannen en verplegers werden per parachute bij de Ge- mini neergelaten. Voordat de landing van de ca bine begon door de inschakeling van de vier remraketten, had ge zagvoerder Grissom de baan tot ongeveer tachtig km hoogte ver laagd door middel van stuw- raketten. Het ruimtevoertuig be vond zich bij het begin van de landing boven San Diego in Cali- fornië. Het hitteschild moest een temperatuur van 3.000 graden Fahrenheit doorstaan. De gehele vlucht duurde vier uur en 52 minuten. Leiders van de Nasa, het bureau voor lucht en ruimtevaart, waren zeer vol daan over de vlucht. Het ruimteschip officieel de Gemini-3 heeft de bijnaam „Molly Brown" gekregen, ge noemd naar een bekende muzi kale komedie op Broadway. In een telefoongesprek met de twee Amerikaanse ruimtevaar ders, öireot na hun geslaagde lan. ding, heeft president Johnson de trots van het Amerikaanse volk over deze prestatie uitgedrukt en hen gelukgewenst. Johnson zei daarbij dat het doel van de Ver enigde Staten, zowel in de ruimL te ais elders, de vrede was. Premier Tsjombe van Kongo heeft Oeganda gevraagd Kongo lese rebellen, die in dit land een toevlucht zoeken, te ontwapenen en gevangen te zetten. Hij her haalde tevens zijn voorstel een uit vertegenwoordigers van beide landen samengestelde commissie te vormen om een onderzoek in te stellen naar grensincidenten. Verzoek en voorstel van Tsjom be waren vervat in een brief, wel ke maandag aan de hoge com missaris van Oeganda in Londen werd overhandigd. Zaterdag protesteerde Kongo bij de regering van Oeganda te gen een incident aan de grens tussen beide landen waarbij Oegandese militairen op Kongo lese eenheden zouden hebben ge vuurd, die zich op Kongolees ge bied bevonden. In zijn brief noemde Tsjombe dit grensgebied ernstig. Hij zei dat Kongolese rebellen zich in Oeganda hergroeperen voor nieu we aanvallen op Kongo. Tsjombe verklaarde tenslotte dat hij zijn militairen opdracht had gegeven niet op grondgebied van Oeganda te komne. Waar blijven de V. S.? Aan de andere kant ziet men op de lijst van Amerikaanse prestaties ook het een en ander waaraan de Russen nog niet zijn toegekomen. Het voornaamste verschil lijkt op dit moment dat de Russen nog steeds de be schikking hebben over de raket ten om zwaardere capsules in een baan te brengen en dat voor deel hebben uitgebuit door aan zienlijk meer praktische erva ring met ruimtevaarders op te doen. En dat de Amerikanen vooral de elektronica beter be heersen, bewijzen de vele taken die de zenders en meetinrichtin- gen der Rangers en Marssonden niet alleen hebben uitgevoerd, maar ook hoe ze desnoods onder de vlucht op enorme afstanden nog te corrigeren en zelfs te re pareren waren. Een antwoord te geven op de vraag wie vóór ligt, is daarom even moeilijk als op de vraag wat lekkerder is: biefstuk of roomijs de twee verschillen onderling teveel om een oordeel mogelijk te maken. Gemeenschappelijke onderneming Een totaal andere kwestie is dat uit de uitlatingen zowel in de V. S. en de U.S.R.R. als di rect betrokkenen blijkt dat de hele idee van een race naar de maan doordrongen is van een fervent nationalisme. President Kennedy heeft in dertijd eens voorgestelpl van de verovering van de maan een ge meenschappelijke onderneming te maken, zodat het niet een Rus of een Amerikaan zou zijn die als eerste over onze natuur lijke satelliet zou wandelen, maar zomaar een mens. Van Russische zijde is hierop niet gereageerd en bovendien hebben de V. S. ook niet veel drang achter hun uitnodiging gezet. Wat wel jammer is: een nationalisme dat zich voedt uit een waan dat het eigen land in alle opzichten beter is dan welk ander ook en dat dreigt zich uit het wedstrijdelement van de ruimtevaart te ontwikkelen is een geestesgesteldheid waar de wereld nog niet veel goeds aan te danken heeft gehad. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 5067 dieren, zijnde 325 slachtrunderen; 885 gebruiksvee; 310 vette kal veren; 205 graskalveren; 3039 nuchtere kalveren; 70 lopers; 12 biggen; 36 paarden; 14 veulens; 123 schapen of lammeren; 18 weidelammeren en 30 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen 3,254,10; Vette kalveren 3,10—3,70; Stie ren ƒ4ƒ4,25; Worstkoeien 3,203,30; Nuchtere kalveren 1,301,40; Slachtpaarden ƒ3,20—ƒ3,80. Alles per kg. Kalfs- en melkkoeien ƒ950 1450; Vare koeien 9001250; Vaarzen 8751125; Pinken 575900; Graskalveren 375 ƒ650; Mestkalveren ƒ70ƒ140; Lopers 100—120; Biggen 50 ƒ60; Schapen ƒ95ƒ150; Lam meren 105160. Alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: iets meer aanvoer met kalme handel, prijzen vooral niet hoger dan maandag; Kalf- en melkkoeien: redelijke aanvoer met slepende handel, niet geheel prijshoudend; Vare koeien: ruimer aanvoer met slepende handel, niet geheel prijshoudend; Vaarzen en pin ken: aanvoer als vorige week met trage handel, prijzen ge drukt; Graskalveren: groter aan voer, kalme handel, niet geheel prijshoudend; Vette kalveren: ruimer aanvoer, handel iets levendiger handel en even hoge re prijzen; Nuchtere kalveren: aanvoer ruim met tamelijke aan voer, prijzen lager vooral min dere soorten; Slachtpaarden: ge wone aanvoer, redelijke handel, prijshoudend; Lopers en biggen: iets korten aanvoer met kalme handel, prijzen vooral niet ho- ger;Schapen en lammeren: iets groter aanvoer met flauwe han del en iets lagere prijzen. i

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5