STRIJD IN VIETNAM NADERT BESLISSEND STADIUM Vandaag komen de betrokken fracties bijeen Amerikanen lanceren 2-persoons ruimtecabine Amerikaanse Atlantische oorlogsbodems van naar Grote Oceaan Amerikanen maakten gebruik van niet-dodelijk gas en t.v.- aan de orde HET WEER RADIO DE K0CX GRISSOM EN YOUNG IN EEN BAAN OM DE AARDE Moeilijkheden Gewicht 3150 kg HET ISRAELISCH-DUITSE OVERLEG WOENSDAG 24 MAART 1965 21e Jaargang - No. 6400 Zorgen van Hanoi Vorm van traangas Internationaal gebruik l„afo©urprotest tegen gasgebruik Het formatie-overleg Hoogwater Maanstanden Weerbericht DE DUITSE KWESTIE Columbians passagiers vliegtuig vermist ADENAUER OPNIEUW KANDIDAAT GISSINGEN Truman over De Gaulle Fraakering bjj abonnement: TERN EU ZEN Diracteur-HoofdredacteurI. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Acht Amerikaanse jachtbommenwerpers hebben maandag' met bommen en boordwapens een Noordvietnamese radarinstallatie op ongeveer 95 km over de grens met Zuid-Vietnam aangevallen. De post die deel uitmaakte van het Noordvietnamese radarwaarsehu- wingsstelsel tegen luchtaanvallen, werd vrijwel geheel vernield. Een Amerikaanse militaire woordvoerder die dit bekend maakte, zei dat deze operatie een uitbreiding van de luchtstrijd te gen Noord-Vietnam betekent. Tot dusver bestookten Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen tevoren uitgezochte militaire doe len, waaronder munitie- en an dere bevoorradingsdepots en ma rine-installaties. Maandag had de bemanning van de jachtbom menwerpers alleen opdracht een „gewapende verkenningsvlucht" uit te voeren en daarbij „uit te kijken naar militaire doelen en als men een geschikt doel zou vinden, dit aan te vallen". Een van de jachtbommenwer pers is bij de actie verloren ge gaan. De piloot kon echter met een hefschroefvliegtuig veilig naar Zuid-Vietnam worden te ruggebracht. Op een diner in Saigon ver klaarde de Amerikaanse ambas sadeur in Zuid-Vietnam, gene raal Maxwell Taylor, dat de strijd tegen de Vietcong wèllicht een beslissend punt gaat bereiken. „Wat tot dusver is gebeurd, is al gemeen bekend. Wat in de toe komst- gaat geschieden, is iets waarover Hanoi zich zorgen ^al maken". De ambassadeur zei dat er geen grens is gesteld voor de mate waarop door middel van luchtaanvallen druk zal worden uitgeoefend op Noord-Vietnam. De druk zal pas eindigen, als „de vijand toegeeft". Dit was nog niet het geval en daarom zou de Amerikaanse inspanning naar behoefte worden vermeerderd. Intussen heeft een Amerikaan se militaire woordvoerder be kendgemaakt, dat Amerikaanse en Zuidvietnamese strijdkrachten in het verleden gas hebben ge bruikt, dat tegenstanders tijde lijk ongeschikt maakt voor de strijd. Hij sprak van een vorm van traangas, waardoor misse lijkheid optreedt. Woordvoerders van het minis terie van defensie in Washington noemden het gas niet-dodelijk. Het werd gebruikt „in tactische situaties waarin leden van de Vietcong zich mengden onder of hun toevlucht zochten te midden van niet-strijders". In dergelijke gevallen was het gas met behulp van door Amerikaanse piloten bestuurde hefschroef vliegtuigen verspreid. Zuidvietnamese regeringstroe pen deden maandag een groot scheepse aanval in een gebied op slechts 15 km van de grote Ame rikaanse luchtbasis Da Nang, waar zich concentraties van Viet- cong-guerillero's zouden bevin den. Tevoren hadden 17 Ameri kaanse jachtbommenwerpers het gebied bestookt. Volgens een woordvoerder van 't State Department in Washing ton betekent het gebruik van het genoemde gas geen schending van het protocol van Genève van 1925 en is het niet in strijd met het internationale gebruik.Hij noemde de verspreiding van het gas in de vorenvermeide geval len een veel humanere methode dan lucht- of artillerie-aanvallen. Hij deelde mee, dat de V. S. het gas aan de Zuidvietnamese auto riteiten ter beschikking hebben gesteld voor gebruik bij onge regeldheden of tegen de Viet cong. Het protocol van 1925 verbiedt het gebruik van alle soorten gas. De V. S. hebben het stuk wel on dertekend, maar de Amerikaanse senaat heeft het nooit geratifi ceerd. Volgens de woordvoerder in Washington valt het in Zuid- Vietnam gebruikte gas niet on der het genoemde protocol. De Vietcong heft tol Het Amerikaanse tijdschrift „Newweek" weet te melden, dat de Vietcong- een „belasting" van vüf tot zeven dollar krijgt voor elke auto met Amerikaanse vliegtuigbenzine die dc door de communisten beheerste wegen passeert. Als het den tankauto betreft, zou de „heffing" zeven dollar be dragen, terwijl voor een auto met blikken benzine vijf dollar per rit verschuldigd zou zijn. Dank zij dit systeem zou 98 procent van de vervoerde benzine luchtbases als Soc Rang en Ca Mau. in de delta van de Mekong of Kontoem en Pleikoe op de centrale hoog vlakte bereiken. Op sommige plaatsen zouden de communisti sche guerillastrijders geschreven of zelfs gedrukte ontvangstbewij zen afgeven om dubbele betaling te voorkomen. „De Vietcong heeft blijkbaar minder angst voor de luchtaan vallen die met behulp van de doorgelaten benzine kunnen wor den uitgevoerd, dan dat zij hards valuta nodig heeft om voorraden aan te schaffen en Zuidvietna mese functionarissen om te .ko pen", aldus „Newsweek". Overi gens zouden de tank- en vracht auto's het eigendom zijn van Zuidvietnamese ondernemingen met Zuidvietnamees personeel. Een groep labourafgevaardig- den in het Britse lagerhuis heeft maandagavond in een telegram aan minister van buitenlandse zaken Stewart verzocht te pro testeren bil de Amerikaanse re gering tegen „het gebruik van gas en napalm in Vietnam". De zelfde groep diende ook een mo tie in waarin op de Britse rege ring een beroep wordt gedaan zich te distanciëren van de V. S. opdat zij heter als bemiddelaar in het conflict in Vietnam zou kunnen optreden. Onder de groep labourafge- vaardigden bevinden zich de nobelpriiswinnaar Noel-Baker, Tom Driberg en Sydney Silver man. (Zie verder pag. 3) Het overleg tussen de formateur mr. Cals en de fractieleiders Vondeling (P. v. d. A.), Schmelzer (K. V. P.), Beernink (C.H. U.) en Smallenbroek (A. R. P.) was gisteravond tegen zes uur afgelopen. Geen der betrokkenen wenste een verklaring af te leggen. Wel zijn tegen vandaag vergaderingen der betrokken fracties uitgeschreven. Dinsdagmiddag vergaderde de fractie van 'de V. V. D. De door fractie-voorzitter mr. Geertsema gevaren koers werd goedgekeurd. De woordvoerder van de kabinetsformateur deelde gis teravond mede dat als eerste ONBESTENDIG WEER Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië, het noor delijk deel van de Noordzee en Schotland bevindt zich nog kou de winterlucht waarin sneeuw en hagel voorkomt en de mid- dagtemperaturen maar nauwe lijks boven het vriespunt uitko men. Boven de Golf van Biscaye, Frankrijk en Engeland wordt vochtige en zachte lucht van oceanische oorsprong aangetrof fen. In de overgangszone, WOENSDAG 24 MAART v.m. n.m. Breskens 6.17 6.44 Temeuzen 6.52 7.19 Hansweeit 7.32 7.59 Walsoorden 7.42 8.09 DONDERDAG 25 MAART v.m. Breskens 718 Temeuzen 7.53 Hansweert 8.33 Walsoorden 8.43 n.m. 7.46 8.22 9.02 9.12 ZON MAAN op onder op onder Maart 24 6.34 19.00 2.19 9.55 25 6.32 19.01 3.18 10.38 26 6.29 19.03 4.08 11.31 27 6.27 19.05 4.48 12.33 28 6.25 19.07 5.19 13.40 29 6.23 19.08 5.44 14.51 waarin ook ons land ligt trekken storingen van west naar oost. Aan de voorzijde van een vlak lagedrukgebied boven Engeland voerde een zuidwestelijke wind de zachte lucht in Nedreland tot aan het Waddengebied. In de zuidelijke provincies liep het kwik tot 13 a 14 graden op, in het uiterste noorden bleef het bij 6 tot 9 graden steken. Onder invloed van een trogvormige storing die over Frankrijk oost waarts koerste ontwikkelde zich in de namiddag en avond nogal spectaculair onweer, dat zich ook over ons land uitbreidde. Vandaag koerst de depressie vermoedelijk van Engeland naar de Duitse Bocht. Het weer be houdt hierdoor bij ons een ver anderlijk karakter. Mogelijk kan na het voorbijtrekken de koude lucht met zwakke tot matige winden tussen noordoost en noordwest vanuit het noorden weer over ons land terugvloeien. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Onder depressie-invloed Zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk veran derlijk, later tussen noordoost en noordwest. Plaatselijk mist, in hoofdzaak in de kustgebieden en het noorden van het land. Vanuit het noorden daling van de tem peratuur. onderwerp het radio- en t.v.- beleid aan de orde is geweest. De besprekingen daarover zullen in de eerstvolgende bijeenkomst op donderdag morgen worden afgerond. Vandaag zal de formateur geen besprekingen voeren. Hij Dr. Erich Mende, de liberale vice-kanselier van West-Duits- land, heeft in een gesprek met journalisten voorspeld dat de drie westelijke geallieerden eind april of begin mei stappen in de kwestie van Duitslands hereni ging zullen doen. Hij baseert deze veronderstelling op het resultaat van kanselier Erhards bezoek aan Parijs, dat van premier Wil sons bezoek aan Bonn en op be trouwbare inlichtingen uit Wash ington. Op de vraag of de bondsrepu bliek handelsbetrekkingen met China zal aanknopen, zei Mende dat dit slechts een kwestie van tijd is. Zulke betrekkingen zou den zeer voordelig zijn voor West-Duitsland. Van 13 tot 19 juni zal dr. Men de New York en waarschijnlijk ook Washington bezoeken. Een bezoek aan Moskou staat ook op het program. Dit zou zeer waar schijnlijk vóór zijn reis naar Amerika vallen. zal zich verdiepen in de ver kregen en nog te verkrijgen documentatie. De indruk wordt gewekt dat door de vastgelegde procedure nog diverse besprekingen na donderdag zullen volgen, tel kens over andere onderwer pen. Het ligt in de lijn van de verwachting, dat deze bespre kingen ook in de loop van de volgende week zullen voort duren. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O Een Cohunbiaans verkeers vliegtuig met 30 passagiers aan boord wordt vermist. Het toe stel was vertrokken voor een vlucht van Bogota naar de in noordoost Columbia gelegen plaats Bacaramanga. De Amerikaanse astronauten Grissom en Young zijn dinsdag middag om vijf voor half vier met hun Gemininiimtecabine van Kaap Kennedy gelanceerd. De start van de Titan-draagraket was 25 minuten vertraagd, doordat men ruim een half uur vóór de lancering een lek in een brandstofleiding had ontdekt. Dit euvel kon door het vastzetten van een klep worden verholpen. Zes minuten na de start lieten Grissom en Young weten dat alles wel was aan boord. De snelheid van hun cabine was toen omstreeks 19.000 km per uur. De Gemini was in een baan om de aarde ge komen. Grissom en Young zouden drie omwentelingen om de aarde maken. DE AMERIKAANSE TWEE-MANS RUIMTEVLUCHT De Amerikanen Virgil F. Gris som (links) en John W. Young in hun ruimte-vaartpakken. De 89-jarige voormalige West- duitse bondskanselier dr Konrad Audenauer is maandag voor de vijfde maal door de christen-de- mocratisohe partij kandidaat ge steld voor de distrieten Bonn en Bad Godesherg bij de bondsdag verkiezingen in september a.s. Van de zestig afgevaardigden keurden 56 zijn kandidatuur goed. Adenauer, die in 1963 door Er- hard werd opgevolgd, is nog par tijvoorzitter. Toen de ruimtecabine zich bo ven Oost-Afrïka bevond, meldde Grissom dat er zich moeilijk heden van geringe aard voor deden bij de werking van een secondair elektronisch stelsel, dat de kleine raketmotoren bestuurt die de zijwaartse schommelingen van de cabine moeten beheersen. Op Cape Kennedy noemde men deze moeilijkheden van kleine omvang en het hoofd van de ope- ratie-Gemini, Christopher Kraft, liet weten dat de twee mannen een tweede omwenteling om do aarde gingen maken. Kraft zei „volkomen tevreden" te zijn over de vlucht. De tweede trap gaf de cabine de vereiste snelheid van onge veer 28.000 km per uur. Twee supersone straaljagers van cle Amerikaanse luchtmacht van het type „Demon" hebben getracht het eerste deel van de lancering te fotograferen. Met luide knal len als gevolg van het doorbre ken van de geluidsbarrière ver dwenen zij achter de Titan-2 aan- Miljoenen mensen in de V. S. en Europa hebben op hun tele visiescherm de voorbereidingen op Cape Kennedy kunnen volgen. Vice-president Humphrey van de V. S. bevond zich in het controle centrum nabij de lanceerplaats. 25 minuten na de lancering stonden Grissom en Young via de radio in contact met hun collega Gordon Cooper op de basis Cape Kennedy. Grissom onderzocht toen de stabiliteit van 't ruimte voertuig, terwijl Young de appa ratuur voor de televerbindingen controleerde. De Gemini-3 weegt 3.150 kg, terwijl de Mercury-cabines die tot dusver voor de Amerikaanse bemande ruimtevluehten werden gebruikt, slechts 1.350 kg wogen. De twee inzittenden hebben ieder meer ruimte dan nun collega's in de Mercury-cabines. Met een Mercury kon men in theorie ten hoogste vier a vijf dagen in de ruimte blijven, ter wijl een Gemïni-cabina 'n vlucht van twee weken mogelijk zou maken met inbegrip van inge wikkelde manoeuvres voor een „rendez-vons" in de ruimte. De aanvangsbaa-i van de Ge- mini-3 lag tussen 225 en 160 km van de aarde. Toen de cabine zich boven Texas bevond, wijzigde Grissom de baan. Het was de be doeling dat deze vrijwel cirkel vormig met een afstand van 160 kg tot de aarde zou worden. (Zie verder pag. 5) Dr. Kurt Birrenbach, de spe ciale afgevaardigde van bonds kanselier Erhard, die in Israël heeft onderhandeld over de ves tiging van Israëlisch-Westduitse diplomatieke betrekkingen is dinsdagmiddag op weg naar Bonn in Frankfort aangekomen. Dr. Birrenbach zal, na bij prof. Erhard verslag te hebben uitge bracht, weer naar Israël terug keren om de besprekingen voort te zetten. Hij verklaarde tegen over verslaggevers te menen dat hij dan slechts gedurende korte tijd in Israël zou blijven en dat zijn missie met succes zou wor den bekroond. Er is nog geen datum voor de terugkeer van Birrenbach naar Israël vastge steld. Dr. Birrenbach zei ook: „De onderhandelingen waren moei lijk, doch zij zijn in een vriend- Een Amerikaans smaldeel dat is samengesteld uit met kernwa pens uitgeruste oorlogsbodems, zal uit de Atlantische naar de Grote Oceaan worden overge bracht. Het smaldeel bestaat uit het 85.000 ton metende vlieg- dekschip „Enterprise", een met raketten uitgeruste kruiser en twee eveneens over raketten beschikkende fregatten. De verplaatsingen beginnen in het najaar. De „Enterprise" moet de reis via Kaap, Hoorn, de uiter ste zuidpunt van Zuid-Amerika, maken, omdat dit vliegdekschip te groot is voor het Panama kanaal. Het volgend jaar zullen de kruiser „Long Beach", en het fre gat „Truxton", die eveneens met raketten zijn uitgerust, uit de Atlantische naar de Grote Oce aan worden overgebracht. De mededelingen over deze verplaatsingen werden gedaan door de Amerikaanse minister van landsverdediging McNama- ra. Een woordvoerder van zijn ministerie antwoordde ontken nend op een vraag, of de ver plaatsingen verband houden met de toestand in Vietnam. Hij zei echter wel dat het voor de hand lag, dat het overbren gen van deze oorlogsbodems naar de Grote Oceaan „de Amerikaan se slagkracht in wateren in de omgeving van een kritiek ge bied zal versterken". schappelijke geest gevoerd". Hij was onder de indruk gekomen van de pioniersgeest in Israël en van het begrip dat in dit land bestond voor de vraagstukken, die door de verdeling van Duits land in het leven waren geroe pen. Een woordvoerder van Er- hards kanselarij heeft dinsdag de berichten uit Jeruzalem, vol gens welke de bondskanselier mogelijk binnenkort in overleg zal treden met de Israëlische eerste minister Esjkol, „gissin gen" genoemd. „In beginsel is overeengeko men dat de twee leiders elkan der op een toekomstige datum in een derde land zullen ont moeten. Deze datum is echter nog niet vastgesteld. Wel kan worden gezegd dat de ontmoe ting niet in de nabije toekomst zal plaats vinden", aldus de woordvoerder. Oud-president Harry Truman van de Verenigde Staten heeft maandag in Kansas City een on derhoud gehad met acht inwo ners van Berlijn, die een bezoek aan de Verenigde Staten bren gen. Behalve naar zijn mening over het rassenvraagstuk in Amerika werd hem ook gevraagd wat hü van generaal De Gaulle denkt. Truman noemde de Fran se president „de meest ondank bare man" ter wereld. j-

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1